Všeobecný chirurg Jan Tišer provozuje v Pardubicích už 17 let úspěšnou soukromou ordinaci. Postupně se prosadil v České republice jako specialista na operace očních víček a křečových žil. Stále ale také dělá i praktického lékaře. „Stále mne baví léčit lidi. Je to má hlavní motivace, proč medicínu dělám. Aktuálně mám v registru zhruba dva tisíce pacientů,“ uvedl 58letý lékař.
Víc než dvanáct tisíc chyb v předepsaných receptech zachytili během čtrnácti dubnových dnů lékárníci. Nejčastěji se jednalo o to, že lékaři předepsali léky na delší dobu než tři měsíce, které jako limit stanovuje příslušná vyhláška. Většinou to lékárníci vyřešili přímo s pacientem či lékařem. Chtějí poukázat na důležitost této spolupráce i na to, že tyto konzultace nemají hrazené.
Před pár týdny získal lékař výjezdové základny v Telči Jaroslav Šilhan cenu Asociace zdravotnických záchranných služeb ČR. Ocenění bylo za dlouholetý přínos v oblasti poskytování přednemocniční neodkladné péče. Kromě toho se neustále vzdělává, sleduje nové trendy v medicíně a současně je také hybnou silou dobré atmosféry na svém pracovišti. „Technika udělala obrovský pokrok, o kterém se nám ani nezdálo,“ říká, když se ohlíží za svou šedesátiletou lékařskou praxí.
Přes dvacet let se věnuje především miniinvazivní gynekologické chirurgii, od roku 2006 působil jako zástupce primáře porodnicko-gynekologického oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín a stál u vzniku zdejší onkogynekologie jako součásti Komplexního onkologického centra. A od roku 2023 vede MUDr. Martin Trhlík i celé gynekologicko-porodnické oddělení.
/FOTO,VIDEO/ Za záchranu svého dítěte vděčí řada lidí Tomáši Grusovi, přednostovi II. chirurgické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Profesor Grus je expertem na využití ECMO – mimotělní membránové oxygenace – což je zařízení, které v kritických chvílích dočasně nahradí funkci plic a srdce. Přičemž tým z VFN v Praze, kterého je součástí, se umí postarat nejenom o dospělé pacienty, ale i o děti včetně novorozenců. Tomáš Grus je dalším z úspěšných lékařů, které představuje Deník.cz v seriálu Galerie lékařských osobností regionů. Redakce postupně zpovídá na 250 lékařů z celého Česka, kteří se v různých oborech starají o naše zdraví a delší život.
Na fígl s lékařem sloužícím v zahraničí se nechala nalákat na internetové seznamce šedesátnice ze Šumperska. Koncem dubna začala žena komunikovat přes WhatsApp s mužem, který uvedl, že je lékař a v současné době působí na Ukrajině.
Vedení policie propustilo šéfa dopravních policistů Jiřího Zlého, který je po loňském těžkém úrazu stále v péči lékařů. Podle zdravotního posudku není způsobilý k výkonu služby. Nárok na výsluhu ale neztrácí, uvedl server iRozhlas.cz. Na místo šéfa dopravní policie je vyhlášené výběrové řízení. Momentálně je jejím vedením pověřený Michal Hodboď.
/FOTOGALERIE/ Těžké období má za sebou amatérský sportovec z Holasovic na Opavsku Daniel Svoboda. Před více než rokem si nahmatal bulku na krku. Nakonec mu lékaři diagnostikovali zhoubný nádor. Následovala pětihodinová operace a série chemoterapii. Od té poslední uplynulo devět měsíců a realitní specialista v sobotu stál na startu populárního Silesia bike Marathonu. Devadesátikilometrovou trať zvládl. Konečný výsledek neřešil. Vzhledem k tomu, co si v nedávém období prožil, se cítil jako vítěz.
Tedík se narodil předčasně, nevážil ani kilogram. Od začátku zároveň bylo jasné, že s ním není něco v pořádku. Po několika měsících strávených v nemocnici lékaři propustili Tedíka domů. S diagnózou extrémně vzácného genetického onemocnění a se slovy, že se pravděpodobně nedožije svého prvního roku.
Dveře ordinací alergologů se v aktuální hlavní pylové sezóně takřka netrhnou. S alergickou rýmou se totiž potýká asi dva a půl milionu Čechů. V tuzemsku působí přibližně 450 alergologů a klinických imunologů. Část z nich je ale v předdůchodovém věku, ve dvou krajích už to začíná být vážný problém. Tématu se věnuje další díl projektu Vizita Deník.cz.
Ostrá stížnost zpěváka Tomáše Poláka z kapely O5 a Radeček na lékaře Ondřeje Veselého z nemocnice v Ústí nad Orlicí má dohru. Případ údajně arogantního přístupu lékaře nadále vyšetřuje vedení Nemocnice Pardubického kraje, nicméně sám lékař se zpěvákovi a kytaristovi podle Poláka osobně omluvil.
Léta pracoval s dětmi a mladistvými. Zdeněk Mička působil jako učitel, speciální pedagog, vychovatel v dětském domově a diagnostickém ústavu či pracovník s drogově závislou mládeží. Ke konci loňského roku mu ale lékaři diagnostikovali nejagresivnější zhoubný mozkový nádor – mozkový glioblastom. Léčbu TTF, která mu může zachránit život, ale nehradí české zdravotní pojišťovny. Proto byla na platformě Donio vypsána sbírka na roční terapii, která vyjde na 7,5 milionu korun.
Příběh mladého studenta posledního ročníku ČVUT Jaroslava Kliky z Vrchlabí vzbudil před půl rokem obrovskou vlnu solidarity. 25letému muži, který již podruhé onemocněl rakovinou měkkých tkání, tehdy přispělo během 14 dní téměř 4 tisíce dárců. Na potřebnou zahraniční léčbu mu poslali přes 2,5 milionu korun. Operace proběhla. Návrat do života byl na dosah. Pak ale nastal zvrat a Jára náhle zemřel. Jeho maminka však klinice dluží 5 milionů za pooperační péči.
Mimořádnou příležitost nechat si zkontrolovat aktuální zdravotní stav a dozvědět se užitečné informace ohledně prevence celé řady onemocnění budou mít ve čtvrtek 22. května lidé v Olomouci. Ordinovat se bude v Galerii Šantovka i na Horním náměstí. Vyšetření bude na počkání a zdarma.
Američtí lékaři letos upravili geny kojence trpícího vzácnou genetickou poruchou, která může způsobit trvalé zdravotní následky i smrt. Náročný proces přepisu DNA slibuje nové možnosti léčby podobných onemocnění, a to již brzy po narození.
Pardubice mají nový kardiologický stacionář, který rozšiřuje možnosti jednodenní péče o pacienty se srdečními onemocněními. Pracoviště Kardiologického centra Agel nyní zvládne přijmout až čtrnáct pacientů denně. Přestavba stacionáře, který se nachází v areálu pardubické nemocnice, stála 21 milionů korun.
Rentgenové vyšetření během těhotenství je citlivou záležitostí a lékaři je doporučují odložit, pokud není nezbytné pro zdraví matky a plodu. Případ ženy z Golčova Jeníkova, která čelila komplikacím po úrazu, ukázal, že ne všechna zdravotnická zařízení postupují stejně. Jak se s touto problematikou vypořádávají nemocnice na Vysočině a jaké jsou platné standardy pro rentgenové vyšetření těhotných žen?
Přilákat více studentů zdravotnických škol a fakult a připravit se tak včas na stále se zhoršující personální situaci ve zdravotnictví má za cíl nový projekt Medicíně blíž. Ten odstartovaly Nemocnice Plzeňského kraje a byl představen v Klatovské nemocnici minulý týden. V první fázi je zatraktivnění studentských programů včetně stipendií, které navýší.
Před třemi lety zavedl na oddělení takzvaný respektující císařský řez, při kterém asistuje sama rodička. Nápad to byl tehdy kontroverzní, dnes je situace zcela jiná. „Vrátili jsme porody do rukou žen. Myslím tím všechny porody, ale u císařského řezu to platí opravdu doslovně,“ usmívá se primář gynekologicko-porodnického oddělení Kroměřížské nemocnice Lukáš Vacula.
Dramatickou noc zažil zpěvák a kytarista Tomáš Polák ze šumperské kapely O5 a Radeček. Místo poklidného návratu domů z pardubického Majálesu přišly prudké bolesti, následovala cesta na pohotovost a podle muzikantů i šokující přístup lékaře v nemocnici v Ústí nad Orlicí. Nemocnice případ prošetřuje.
/FOTO/ Příběh dvouleté Madlenky s aplastickou anémií, který od března motivoval tisíce lidí k záznamu do registrů dárců kostní dřeně, přináší naději. Speciální imunosupresivní léčba začíná fungovat, což může znamenat, že dárce nakonec nebude potřeba. Pokud ano, vhodný kandidát – byť se shodou nikoli stoprocentní, ale vyhovující – už je nalezen. Přesto registrace nových dárců pokračuje. Pro Madlen se stále hledá ideální dárce; stejně jako pro dalších 50 pro čekajících pacientů.
Pochází z Prahy, ale už 22 let žije ve Vrchlabí. Primář chirurgie Petr Jindra v Krkonoších zakotvil. Nijak nelituje. „Jako čistokrevný Pražák jsem byl zvyklý na ruch velkoměsta, ale ten mi dnes vůbec nechybí. Ve Vrchlabí je nám dobře,“ přiznává 47letý chirurg, který ve volném čase rád běhá a vyráží na skialpy s čelovkou.
Zorka Šťastná, která čelí vážné prognóze rakoviny, se rozhodla bojovat nejen za svůj život, ale i za zlepšení paliativní péče v Česku. Spolu s dcerami a cyklistou Martinem Součkem plánuje štafetovou jízdu "8 dní pro paliativu", která propojí 17 hospiců napříč republikou. Cílem je nejen překonat 600 km, ale také podpořit projekt Domestici a přiblížit veřejnosti význam paliativní péče.
Pochází z Prahy, ale už 22 let žije ve Vrchlabí. Primář chirurgie Petr Jindra v Krkonoších zakotvil. Nijak nelituje. „Jako čistokrevný Pražák jsem byl zvyklý na ruch velkoměsta, ale ten mi dnes vůbec nechybí. Ve Vrchlabí je nám dobře,“ přiznává 47letý chirurg, který ve volném čase rád běhá a vyráží na skialpy s čelovkou.
Zachránili jim život, zbavili je bolestí, pomohli jim opět se postavit na nohy či se znovu nadechnout. Čtenáři, kteří reagovali na výzvu Deníku, děkují lékařům a sestrám, na jejichž péči nikdy nezapomenou. Díky ní mají důvod mít znovu úsměv na tváři a užívat si rozmanitostí života.
/FOTOGALERIE/ Deset měst na Mladoboleslavsku navštíví na jaře v rámci akce Oční lékař jede k vám pojízdná oční ordinace Klaudiánovy nemocnice. Unikátní screeningová akce zaměřená na pacienty od šedesáti let věku proběhla už loni a vážné oční choroby odhalila u každého čtvrtého. Výhodou pro pacienty je vyšetření bez předchozího objednání a především bez cestování. Po loňské sanitce bude tentokrát pojízdná ordinace komfortnější, v nízkopodlažním autobusu.
Před čtyřmi roky bojoval o svůj život. Nakonec se nyní devětatřicetiletému Jakubovi Hurtovi z Nymburka podařilo rakovinu dutiny ústní s pomocí lékařů plzeňské fakultní nemocnice porazit a v současnosti žije v podstatě normálním životem. Raduje se z dvouletého syna, z rodinného života, může jíst i pít a dokonce se s obtížemi domluví. Má nový jazyk, který mu vymodelovali ze svalu stehna na Stomatologické klinice FN Plzeň, kde mu, jak říká, zachránili život.
Zubní kliniku v Lokti na Sokolovsku Karlovarský kraj zřejmě zatím nevybuduje. Náklady na přestavbu by byly vysoké. Projekt počítal s tím, že ve spolupráci se soukromou stomatologickou společností vznikne v objektu bývalé průmyslové školy na loketském náměstí moderní klinika i s byty pro lékaře stážisty. Podle krajského radního Erika Klimeše (ANO) jsou ale odhadované náklady příliš vysoké, zhruba 200 milionů korun. Pokud však potrvá zájem o vznik kliniky, kraj může nabídnout i jiné objekty, řekl ČTK.
Odběr krve je pro některé lidi noční můrou. Přitom díky němu mohou zdravotníci při preventivních prohlídkách zjistit plno problémů a zachytit je včas. Podle aktuálního průzkumu se ale dvacet procent respondentů odběrů obává, desetina lidí se kvůli tomu dokonce prevenci vyhýbá. Odborníci zdůrazňují, že důležité je o strachu informovat sestru či lékaře a najít nejschůdnější řešení.
Řidiče v Česku čeká zásadní změna. Na povinnou zdravotní prohlídku by už nemuseli chodit v 65 letech, ale až o pět let později – tedy v 70 letech. Následně každé dva roky. Novelu zákona o elektronizaci zdravotnictví, jejíž součástí změna je, už schválili poslanci. Nyní je na řadě Senát a poté ji musí ještě podepsat prezident. Dopravní experti nemají se zvýšením věkové hranice problém, podle nich by se však mělo mnohem více pracovat s takzvanými harmonizovanými kódy. Pomocí nich lze omezit řízení kvůli zdravotním limitům.
Odvar z listů maliníku obecného (latinsky Rubus idaeus) účinkuje proti průjmům, užívá se při střevních problémech a harmonizuje zažívání. Může být vítaným pomocníkem také při infekcích horních cest dýchacích.
Jak dlouho trvá, než se pacient na Kroměřížsku dostane na magnetickou rezonanci či počítačovou tomografii (CT), specializovaná vyšetření, která lékaři umožní nahlédnout až dovnitř lidského těla? A jakou dobu musí počkat na endoskopické vyšetření tlustého střeva?
/INFOGRAFIKA/ Další díl seriálu Deníku Vizita popisuje, jaké jsou v okresech čekací doby na vyšetření CT, magnetickou rezonanci a kolonoskopii. V jičínské nemocnici je čekací doba na plánované kolonoskopické vyšetření 8 až 10 týdnů, na CT se čeká zhruba měsíc.
Na magnetickou rezonanci si pacient v Karlovarské krajské nemocnici počká šest týdnů, objednací lhůta na počítačovou tomografii činí 14 dnů. A až za tři měsíce se pacient dočká vyšetření tlustého střeva.
Karlovarský kraj podpoří ordinace zubních lékařů v Aši, Mariánských Lázních a Karlových Varech třemi miliony korun. Tři zubní kliniky by měly do dvou let nabídnout místa pro 2100 nových pacientů, řekl ČTK náměstek hejtmanky Petr Kubis (ANO).
Profesor Vladimír Študent je považován za nestora robotické chirurgie v Olomouci. Byl u toho, když v roce 2009 ve fakultní nemocnici poprvé provedli operaci s robotickým systémem původně vyvinutým Pentagonem k operacím na dálku do letadlových lodí či při meziplanetárních misích.
Profesor Vladimír Študent je považován za nestora robotické chirurgie v Olomouci. Byl u toho, když v roce 2009 ve fakultní nemocnici poprvé provedli operaci s robotickým systémem původně vyvinutým Pentagonem k operacím na dálku do letadlových lodí či při meziplanetárních misích.
Týnka se narodila s rozštěpem páteře. Kvůli tomuto postižení už za svůj život prodělala nespočet operací. Lékaři zprvu vůbec nepředpokládali, že bude někdy moci chodit. Ale Týnka už jako malá ukázala svou houževnatost, statečnost a odhodlání se nevzdávat…
Vsetínská nemocnice rozšířila svou nabídku stáží pro studenty medicíny. Kromě programu Ve stopách primáře, který zavedla před rokem, teď nabízí i novinku, klinické stáže Premium. Ty jsou kratší, intenzivní a termín si studenti domlouvají individuálně.
Letos je zatím nejvíce případů lymské borreliózy za poslední roky. A vede Olomoucký kraj. Nejhorší situace je přitom v okrese Olomouc s 62 případy. Aktivita klíšťat nyní letí prudce nahoru. V polovině týdne bude podle předpovědi odborníků na maximu.
Lékaři v chirurgickém centru Chiros v Rokycanech ošetřili první pacienty před 30 lety. Od té doby přesáhl počet výkonů 635 tisíc. V těchto dnech si jubileum připomněli při přátelském setkání přímo v ambulantním zařízení ve Stehlíkově ulici jeho zakladatelé, současní i bývalí zaměstnanci a další příznivci.
Cestování a dovolené patří mezi nejkrásnější a nejočekávanější součásti života mnoha lidí. Nabízejí poznávání různorodých koutů světa i objevování nových zvyků či pokrmů. Jenže nic není bez rizika. Otestujte se v dnešním kvízu, jak dobře se vyznáte ve zdravotních rizicích i nepříjemnostech, které mohou cestovatele potkat.
V Mnichově Hradišti byla otevřena nová ordinace kostní denzitometrie. Vyšetření odhalí hustotu minerálů v kostech, podle které dokáže lékař odhadnout rizika zlomenin spojených s osteoporózou. S těmi má v Česku podle statistik nepříjemnou zkušenost každá druhá žena a každý pátý muž starší padesáti let. A čím starší pacient, tím drsnější mohou být následky.
/VIZITA DENÍKU/ Lékař Karel Přibyl je vyhledávaný gynekolog. Ordinaci provozuje v Havlíčkově Brodě, nabízí jak základní vyšetření s možností genetického testu na vrozené vady plodu, tak i ambulantní kardiotokografické vyšetření nestresovým zátěžovým testem, včetně poradenství. Obyvatelé okresního města si ale na Karla Přibyla pamatují i jako na bývalého ředitele nemocnice v Havlíčkově Brodě.
Netradiční obraz nabízela v polovině dubna kamera městské policie. V prostoru tržnice muž v teplákách stínoval box a vedle něj stál kočárek s batoletem. Zprávu o nočním zápasníkovi potvrdil i telefonát od pozorného občana.
/FOTO, VIDEO/ Uznávaný dětský lékař Jiří Jiráček dojíždí do Nemocnice Hořovice z Kladna. Za více než deset let praxe pomohl vyléčit tisíce dětí. V rozhovoru pro Deník čtenářům přiblížil každodenní náročnou práci lékaře, výzvy, radost i problémy. Diskutoval o moderních trendech a důležitosti předávání zkušeností mladším kolegům. V povídání odhalil také své celoživotní koníčky, kterými jsou sport a hlavně rodina. Má tři malé děti ve věku šest, čtyři a jeden rok. Setkali jsme se s ním v nemocnici, kterou nás provedl. Chodby i pokoje zdobily obrázky, aby se zde děti cítily příjemně.
Za války, po nacistické okupaci, úřady zakázaly zkušenému českobudějovickému pediatrovi MUDr. Emilu Flusserovi ordinovat, protože byl židovského původu. Přesto zachránil život malé holčičce. Ale musel tajně. Známý pediatr byl i autorem protiválečné knihy, ke které napsal předmluvu Albert Einstein.
Město Tábor podporuje dostupnost primární zdravotní péče prostřednictvím bezúročných půjček pro lékaře. Nová zubařka plánuje otevřít praxi již v létě, což podtrhuje aktuálnost a důležitost iniciativy. Benefity mají zvýšit atraktivitu města pro zdravotnické profesionály a zlepšit péči o obyvatele.
/FOTO, VIDEO/ Ztráta praktického lékaře je pro menší obce bolestivá rána, která se hojí těžce. V Málkově - Zelené se s ní potýkají od loňského podzimu, kdy náhle zemřel oblíbený praktický lékař Milan Kukuča. Místo něj se podařilo obci najít novou posilu, mladou lékařku Marynu Kremsenko.