Jen 15 procent Čechů si je jistých, že by dokázali správně poskytnout první pomoc člověku v kritickém stavu. Spoléhat se na to, že vše vyřeší jen telefonát na záchranku, ale nestačí. Průměrná doba, za kterou ke zraněnému v případě nejvyšší naléhavosti přijede zdravotnická záchranná služba, je lehce přes osm minut. Doba, během níž začne při zástavě srdce odumírat mozek, je však pouhých šest minut. Na to, co je vždy na prvním místě při poskytování první pomoci a jak správně obnovit dech, jsme se zeptali lékaře urgentní medicíny Marka Dvořáka.
/VIDEO, FOTO/ Dvacet tisíc anestezií a péče o více než dva tisíce pacientů ročně. Klinika anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny v ústecké Masarykově nemocnici letos funguje už desátým rokem, od srpna ji naleznete ve zbrusu novém pavilonu J. Ústecký deník měl ve čtvrtek unikátní možnost do chodu celé kliniky nahlédnout.
Ještě před několika lety byla nymburská nemocnice v povědomí místních i lidí z okolí terčem ostrých výpadů ohledně kvality péče a chování zdravotníků. Deník také sledoval soudní řízení, kdy se několik lékařů neúspěšně bránilo proti žalobě ohledně zanedbání péče. I v současné době se výtky objevují. Častěji však zaznívají také pozitivní ohlasy.
Trutnovská porodnice obnovila provoz po vážné krizi v roce 2021, počet porodů tam od té doby každým rokem stoupal. Loni jich bylo 584. Jilemnická měla v roce 2023 605 porodů. Obě se přesto objevily na seznamu dvaceti českých porodnic, kterým hrozí reorganizace či zánik. Jaká je skutečnost? A jaká bude jejich budoucnost? Deník zjišťoval situaci.
Rakovina slinivky břišní je stále obávanou diagnózou. Podle odborníků je problém v tom, že o sobě dá vědět většinou až v pozdních fázích. Včasný záchyt je přitom pro úspěšnou léčbu naprosto stěžejní. Lidi, kteří jsou tímto zhoubným onemocněním ohroženi, proto lékaři posílají na screeningová vyšetření. Při odstraňování nádorů zároveň používají nejmodernější metody. Reportérka Deníku byla části jednoho zákroku přítomna. Světový den boje s rakovinou slinivky připadá na čtvrtek 21. listopadu.
Přestože v České republice v posledních letech celkově klesá porodnost, porodnici ve Slaném se daří. Každý rok zde porodí několik stovek žen. Navíc má zařízení od 1. listopadu nového primáře neonatologie, zkušeného pediatra Juraje Ružka. Popularitu porodnice dokazuje také krásné 3. místo ve Středočeském kraji v anketě Porodnice roku.
V boskovické nemocnici po studiích v roce 1990 začínal. Ve druhém největším městě na Blanensku žije s rodinou. Jeho manželka je místní a také lékařka. Marián Mičko má za sebou také dlouhodobou pracovní zkušenost v německém zdravotnictví. Před několika lety se vrátil domů do Boskovic. Nyní jako primář nově vede tamní internu. Letos byl u toho, když byla nemocnice ve velkých potížích.
/FOTO, VIDEO/ Personální krize na klíčových postech zažehnána? Vypadá to, že ze značné části ano. Vedení dvanáctitisícových Boskovic na Blanensku ve středu odpoledne na tiskové konferenci představilo dva primáře. Vybralo je tento týden po nedávno ukončených konkurzech. Dětské oddělení nově povede Karel Mittner, který dříve působil na Brněnsku v krajské Nemocnici Ivančice. Tam koncem listopadu zavřou kvůli nedostatku personálu a klesajícímu počtu porodů gynekologicko-porodnické oddělení.
Česká Lípa se dočkala posily v oblasti zdravotnictví. V provozu je nová ordinace Zubní ráj na sídlišti Špičák, kde dva zubaři přijímají pacienty. Do budoucna by měli v místě působit čtyři. Už během prvních dnů se zaregistrovaly stovky lidí. Ordinace plánují ošetřit až 12 tisíc pacientů, což má výrazně ulevit zoufalé situaci mnoha obyvatel.
Nádorová onemocnění jsou v České republice po srdečně-cévních onemocněních druhou nejčastější příčinou úmrtí. Rakovina u nás bývá ročně diagnostikována zhruba u 100 tisíc pacientů. Aby měl boj s touto zákeřnou chorobou šanci na úspěch, je nutné ji odhalit včas. Proto je důležité věnovat pozornost příznakům, které by mohly rakovinu signalizovat.
Budova zdravotního střediska v Žižkově ulici v Krnově musí jít k zemi. Povodeň ji poničila natolik, že opravit nepůjde. Rozhodli o tom statici. Dělníci už začali s demolicí stavby.
Emmička mívala už od dětství vážné zdravotní problémy. To, co se jí ale přihodilo po operaci krčních a nosních mandlí, ji nenávratně připravilo o zdraví. Holčička totiž celou noc krvácela do mozku, aniž by to kdokoli tušil. Dnes jedenáctiletá slečna z Karlových Varů se kvůli běžnému zákroku vývojově zastavila ve věku pěti let. Trpí četnými poruchami a její stav se v některých ohledech dále zhoršuje. Emmina maminka se nyní snaží vybrat peníze, aby pomohla dceři k lepší budoucnosti a alespoň částečné samostatnosti. Vyhlídky však nejsou dobré.
Podle rodičů je o nejmenší miminka ve Zlíně dobře postaráno. Už druhým rokem ocenili práci zdravotníků zdejší Baťovky. Novorozenecké oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati, respektive její perinatologické centrum, tak po roce slaví opět velký úspěch. Prestižní cenu Purpurové srdce totiž získala v kategorii lékař zlínská neonatoložka Dagmar Kovaříková.
Dobré zprávy. Nemocnice Boskovice se podobně jako další zdravotnická zařízení napříč republikou potýká s nedostatkem lékařů a dalšího personálu. Nyní se situace mění k lepšímu. Podle zástupců boskovické radnice se totiž přihlásili uchazeči do výběrových řízení jak na post primáře na dětském tak i interním oddělení, kde byly s neobsazenými posty velké problémy. Příští týden s nimi budou následovat pohovory.
Už v noci na sobotu se v texaském Arlingtonu po téměř dvaceti letech postaví do ringu Mike Tyson. Proti němu stane o více než tři desítky let mladší youtuber Jake Paul. Očekávaný zápas ale obchází velký stín strachu. Strachu právě o legendárního boxera.
Za čtyři znásilnění a 35 případů vydírání dnes soud nepravomocně uložil psychiatru Janu Cimickému pět let vězení, na deset let mu také zakázal výkon lékařské praxe. Uznal ho vinným ve všech bodech obžaloby. Šestasedmdesátiletý psychiatr k dnešnímu jednání nepřišel, v minulosti vinu odmítl. Proti rozsudku jeho obhájce podal odvolání k Městskému soudu v Praze.
Za čtyři znásilnění a 35 případů vydírání soud v pátek nepravomocně uložil psychiatru Janu Cimickému pět let vězení, na deset let mu také zakázal výkon lékařské praxe. Uznal ho vinným ve všech bodech obžaloby. Šestasedmdesátiletý psychiatr k jednání nepřišel, v minulosti vinu odmítl. Proti rozsudku jeho obhájce podal odvolání k Městskému soudu v Praze.
Jestli člověka dokáže něco během vteřiny úplně odrovnat, tak jsou to na vůli nezávislé svalové křeče v končetinách. Přijdou náhle a bolest, která po nich přetrvává je nesmírně nepříjemná. Co chybí tělu, když má křeče v nohou a jak je léčit či jim rovnou předejít, vysvětlují lékaři.
Po dvou letech od uzavření lůžkové části interního oddělení Chrudimské nemocnice došlo k opětovnému navýšení jeho kapacity. Standardní oddělení nyní nabízí 18 lůžek, což je druhé navýšení v letošním roce. Tento krok následuje po příchodu nového primáře a zajištění nových lékařů.
Zvláštní naklánění hlavy, když se dítě dívá, šilhání, narážení do nábytku, mnutí očí či přibližování obličeje k obrazovce. Je důležité, aby rodiče u novorozenců, kojenců a batolat pozorovali různé odchylky a pravidelně docházeli na preventivní prohlídky. Stěžejní totiž je, aby lékař případnou oční vadu zjistil včas a nasadil léčbu. V dalším díle seriálu Jak vidí a nevidí naše děti přináší Deník.cz souhrn praktických informací ohledně zraku nejmenších.
Zástupkyně Nemocnice Pelhřimov v pondělí zavítaly na základní školu v Počátkách. Dětem přiblížily, co je čeká při návštěvě lékaře. Ukázaly jim také, že prohlídek u doktora se nemusí bát.
Když mezi baviče zavítá bavič… Tak by se dalo popsat poslední vydání pořadu 321Jedem!, v němž Nikola Orozovič a jeho doprovázející trio komiků-improvizátorů ze souboru Just! Impro přivítalo mimořádně nadaného herce, režiséra a dabéra Marka Němce.
Jako mladý lékař začínal v zámecké porodnici v Přílepích a psal prý tehdy jednu výpověď za druhou, aby se odtud dostal. Nakonec se to Ladislavu Pilkovi podařilo po osmi letech, to už ale měl atestaci z gynekologie, o kterou původně nestál, a v hlavě myšlenku na umělé oplodnění. Na konci října uplynulo deset let od jeho úmrtí.
Může se to na první pohled zdát jako nesmysl. Chodit pozpátku, copak jsme nějací raci? Nesmysl to však není, protože chůze pozadu prospívá tělu. Dokazuje to už celá řada vědeckých studií.
U příležitosti 25. ročníku odborné kardiologické konference Kardioden se letos setká více než 500 odborníků z řad lékařů i nelékařského zdravotnického personálu ve středu 13. listopadu v Hotelu Vitality ve Vendryni na Třinecku. Jubilejní vzdělávací akce nese název Inovace v kardiovaskulární medicíně a zaměří se na nejnovější trendy v kardiologii. Za text děkujeme Andreji Jalůvkové.
Kdo chce dřív na operaci, ať si zaplatí. Podle odborníků jde o nepřiznanou praxi, která by ale v případě legalizace mohla pomoct českému zdravotnictví. Dobrovolné poplatky za lepší lékařskou péči by uvítal každý druhý Čech, do peněženky totiž u doktora často musí sahat tak jako tak. Vyplývá to z nového průzkumu agentury Ipsos pro Českou asociaci pojišťoven.
Karlovarský projekt pro budoucí lékaře roste. Dvojnásobný počet studentů gymnázií se letos zapojil do unikátního programu „Medikem na gymplu,“ jehož cílem je připravit mladé zájemce o medicínu na přijímací zkoušky i na budoucí lékařskou praxi.
Další lékaři pro Telč, a tedy další dobrá zpráva pro lidi. Město, které dlouhodobě trápí nedostatek doktorů, vedle nové zubařky získá také praktickou lékařku a dětskou lékařku. Obě se zatím budou zaučovat u zkušenějších kolegů.
Od srpna letošního roku mohou obyvatelé Jihočeského kraje využívat inovativní službu Jihočeská pohotovost, která jim umožňuje zdarma konzultovat své zdravotní problémy s praktickým lékařem či pediatrem kdykoliv, ve dne i v noci. Tento průlomový projekt, první svého druhu v České republice, přináší telemedicínu přímo do jihočeských domácností díky aplikaci Meddi app.
Na oči dítěte dohlíží pediatr nebo přímo oční lékař. Zdravotní pojišťovny hradí pravidelné kontroly i základní brýle. V případě četnějších vyšetření může něco za určitých podmínek spadnout i do nehrazené péče. Podle odborníků v takovém případě rodiče zaplatí nižší stokoruny. Informace přináší Deník v dalším dílu seriálu Jak vidí a nevidí naše děti.
Navštívit lékaře, doporučené či předepsané léky si následně vyzvednout v lékárně a pak si konečně doma vlézt do postele a kurýrovat se. A zatímco s podobným scénářem nemají problém obyvatelé velkých měst, v odlehlejších regionech může nastat problém. Nyní hrozí zhoršení lékárenské péče ve Vysokém nad Jizerou na Semilsku.
Ulehčit dětským lékařům starost o administrativu chce Jihočeský kraj v nové poliklinice. Ta by měla vzniknout ze současného objektu, který kraji patří v Kněžských Dvorech vedle areálu Budějovického Budvaru.
Colours of Cardiology, neboli barvy kardiologie je název velkého lékařského semináře. Jeho třetí ročník hostila nedávno Ostrava pod záštitou Fakultní nemocnice Ostrava.
Dvě nově vzniklé ordinace podpořilo Znojmo. Každá z nich dostala jeden milion korun. Zastupitelé tak v pondělí schválili navýšení částky v rozpočtu pro letošní rok. Cílem města je motivovat lékaře k otevření ordinace právě ve Znojmě. Peníze nelze žádat na podporu již existující praxe.
Bývalý primář dětského oddělení v Domažlické nemocnici, který zavinil výplachem žaludku solným roztokem smrt patnáctiměsíčního dítěte, může opět léčit. O prominutí zbytku tříletého trestu rozhodl ve středu domažlický okresní soud. Informaci přinesl server Novinky.cz.
Čísla jsou neúprosná. Nadváhou podle odborníků trpí šedesát procent Čechů. Čtvrtina jich je dokonce obézních. Odborníci upozorňují, že kila navíc způsobují plno závažných chorob a mohou vést i k předčasnému úmrtí. Narušují také psychiku. Důležité podle lékařů je situaci nepodceňovat. Obezitu lze totiž léčit.
Jsou pro děti vhodnější brýle, nebo kontaktní čočky? Podle odborníků jednoznačně brýle, přičemž čočky doporučují až starším dětem. K názoru, že pro děti jsou vhodnější brýle, se přiklonila i matka dvou dnes dospělých lidí. Ona sama se narodila s vadou zraku a na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let byla ve školní třídě jediná, kdo brýle nosil. Oproti tomu dnes je to zcela běžné.
Desetileté Kennedy ze Spojených států změnila život obyčejná chřipka. Zatímco zbytek rodiny se z nákazy po týdnu vyléčil, Kennedy si začala stěžovat na bolest oka. Po pár hodinách už jí kvůli sepsi selhávaly orgány. Rozvinula se u ní nekrotizující fasciitida. Bakteriální infekce, která požírá tkáň. Aby Kennedy přežila, lékaři jí během devíti operací museli odstranit kus obličeje a amputovat několik prstů.
Dech je velkým pomocníkem při uzdravování. A naopak, kdo dýchá špatně, zadělává si na řadu zdravotních problémů. Lidé se proto často zajímají o to, jak cvičit dech, jak ho uvolnit nebo jak se uklidnit dechem. Dechová cvičení jsou potřebná nejen na posílení plic, či na úlevu při dušnosti. Jedno jednoduché dechové cvičení, které zvládne každý doma, se jmenuje břišní, nebo také brániční dýchání. Léčí opravdu řadu potíží.
Prvního pacienta přijal v pondělí 4. listopadu lůžkový hospic Mezi stromy v Havlíčkově Brodě. Zařízení má kapacitu necelých dvacet míst a přijímá pouze dospělé. Cílem hospice je poskytovat péči těžce a nevyléčitelně nemocným lidem a zajistit jim důstojný odchod ze života.
Po pátečním oznámení, že v Holešově končí s koncem roku dva ambulantní lékaři, zahltili lidé telefonní linky jejich kolegů. Praktická lékařka Irena Rajmonová proto na sociálních sítích reagovala a nabídla řešení.
Každý už se někdy probudil uprostřed noci zborcený potem kvůli děsivému snu. Nebo třeba po bujarém večírku, kdy jeho tělo odbourávalo zkonzumovaný alkohol. O pocení by mohly vyprávět také mnohé ženy procházející si nepříjemným přechodem. Ale existuje ještě jedna závažná příčina, kvůli které je důležité ptát se, co signalizuje nadměrné noční pocení. Mohlo by totiž být příznakem začínající nemoci, ze které se může vyklubat závažná onkologická diagnóza.
Tep prozradí o zdraví mnoho. Jeho rychlost se u dětí liší podle věku. Srdce malých dětí totiž bije mnohem rychleji, než srdce dospělých. Příliš nízký či vysoký tep přitom může poukazovat na zdravotní problémy. Od akutních až po ty chronické. Víte, jak rychle bije srdce vašeho dítěte?
V září 2024 vznikl na Gymnáziu Trutnov jedinečný projekt Poznej budoucí profesi, který vnáší do současného školství zážitkovou pedagogiku na odborné úrovni. Studenti čtvrtých ročníků, kteří se rozhodují o budoucí profesi a vybírají si z celé škály vysokých škol, tak mohou poznat jednotlivé profese na vlastní kůži, a získat tak ty nejcennější informace od nejlepších odborníků v oboru, a to přímo z našeho města.
Dva ambulantní lékaři v Holešově zavřou na konci prosince svou praxi. Náhrada za praktickou lékařku pro dospělé a specialistu z oboru ušní, nosní a krční, v tuto chvíli není a lidé zahltili telefonní linky ostatních lékařů.
Praktický lékař Patrik Novák končí ke 13. prosinci 2024 v ordinacích v Kostelci, Dolní Cerekvi a Cejli. O lékaře tak přišly stovky lidí. Obce už našly částečné řešení, ordinace v obcích však zatím zůstanou prázdné.
Nucení na močení v noci je nepříjemné, protože ruší spánek a způsobuje následnou ranní únavu. Pokud nepijete před spaním velké množství tekutin, neměli byste se s nočními výlety na toaletu smířit a vyrazit na vyšetření k lékaři, aby našel a odstranil příčinu problému. U mužů se dokonce může jednat o příznak pokročilého zhoubného onemocnění – nádoru prostaty. Jak se nádor prostaty projevuje a jak dlouho se dá s rakovinou prostaty žít, jsme se zeptali onkoložky Hany Študentové.
Ve věku 69 let náhle zemřel senátor za ODS a lékař Roman Kraus. O úmrtí emeritního ředitele fakultních nemocnic v Brně informovali občanští demokraté. „Důvodem úmrtí byla plicní embolie,“ řekl ČTK místopředseda jihomoravské ODS Jiří Crha.
Zemřel senátor za ODS a lékař Roman Kraus, jenž byl emeritním ředitelem fakultních nemocnic v Brně. Měl devětašedesát let, zemřel náhle ve středu 30. října. K jeho skonu se vyjádřil i premiér Petr Fiala.
Když se Samuel ocitl v dětském domově, ztratil své jistoty poprvé. Jakmile dovršil plnoletosti, přišla další rána. V dětském domově mu dali osobní věci v igelitové tašce, tři tisíce odchodné a zavřeli za ním vrátka. Zoufalá situace dovedla mladíka až k bydlení na ulici a prostituci. Kdyby ho nenašel náhodný kolemjdoucí Zbyněk Šagát, asi by tu už nebyl. Díky němu dnes žije Sam běžný život. Ze setkání ale vznikla i myšlenka založit pro mladé lidi ve stejné situaci nadační fond.