Praha - I když antikoncepci v současnosti užívá 59 procent českých žen od 18 do 35 let, pouze každá pátá sama zahájí o ní rozhovor s lékařem, aniž by jen žádala o recept. Ukázal to červencový průzkum agentury Ipsos, ve kterém odpovídalo 3394 žen. Naprostá většina byla s antikoncepcí spokojena. Téměř každá třetí, 29 procent, ale přesto zvažuje, že ji v příštích dvou, třech letech vymění. Navíc dalších 47 procent by o změně začalo přemýšlet, kdyby jim lékař nabídl alternativu.
Existuje řada „společenských" témat, kterým se nevěnuje tolik pozornosti. Šéfredaktor Kolínského deníku Jakub Šťástka proto ve své Spoustě „seriózních" důvodů tentokrát medituje nad tím, proč by stálo za úvahu nějak omezit počet pondělků v měsíci.
Letovice - Na mistrovství světa v silovém trojboji letos vytvořil světový rekord, na svačinu spořádá osm krajíců chleba se sádlem a jeho snem je cvičit celý život až do smrti. Šestnáctiletého mistra světa Vlastimila Šafaříka z Letovic představuje další díl seriálu Blanenského deníku Rovnost Mladé talenty.
Letovice /MLADÉ TALENTY BLANENSKA/ - Na mistrovství světa v silovém trojboji letos vytvořil světový rekord, na svačinu spořádá osm krajíců chleba se sádlem a jeho snem je cvičit celý život až do smrti. Šestnáctiletého mistra světa Vlastimila Šafaříka z Letovic představuje další díl seriálu Blanenského deníku Rovnost Mladé talenty.
Praha - Lidé s postižením, kteří mají průkazky pro handicapované vydané do letošního roku, budou zřejmě dostávat nové průkazy automaticky bez posuzování zdravotního stavu a bez správního řízení. Předpokládá to novela zákona o poskytování dávek postiženým, kterou schválila Sněmovna. Normu nyní posoudí senátoři.
Stará Paka – Ty doby, kdy jezdily asistentky za klienty na kole, už jsou pryč. Dnes má asistenční služba občanského sdružení Sportem proti bariérám Český ráj na starosti 56 klientů ve městě i jeho okolí.
Naprostá většina mladých žen užívajících antikoncepci tvrdí, že je s ní spokojená. Přesto třetina z nich reálně uvažuje o změně. A polovina uživatelek se nechá zviklat, jakmile jim novou metodu nabídne lékař, jak vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti Ipsos. Většinou se ale o alternativách k hormonálním pilulkám, jako jsou antikoncepční náplasti, injekce nebo vaginální kroužky, se svým gynekologem nebaví.
Brno /ANKETA/ – S příchodem topné sezony se v brněnských domácnostech rozjely radiátory naplno. Zároveň to znamená další zátěž pro už tak špatné ovzduší. Jeho kvalitu v Brně sleduje od roku 1996 pobočka Českého hydrometeorologického ústavu. V posledních deseti letech je ve městě největší problém polétavý prach. Jeho hodnoty se však podle meteorologů postupně snižují. Vyplývá to z nedávno zveřejněných údajů.
Příbram /ROZHOVOR/ – Pokud vás trápí nepříjemný pocit až bolest při polykání nebo třeba obtíže v podobě říhání a zápachu z úst, přečtěte si následující rozhovor a v něm rady primáře interního oddělení příbramské nemocnice Filipa Závady, neboť by se mohlo jednat o zánět jícnu.
Semilsko - Epidemie jednadvacátého století tak se někdy hovoří o cukrovce neboli diabetu. Nejde přitom bohužel o nadsázku už nyní se s diabetem v České republice léčí přes 800 tisíc lidí.
Toronto – Trest na 20 zápasů dostal hokejový útočník Carter Ashton z Toronta Maple Leafs za užití zakázané látky. Třiadvacetiletý kanadský hráč se dušoval, že clenbuterol nepožil úmyslně. V prohlášení uvedl, že si v létě během přípravy na novou sezonu NHL půjčil inhalátor od jiného sportovce, když ho při tréninku postihl astmatický záchvat.
Ústecký kraj – Josef Formánek (1969), spisovatel z Ústí, procestoval 30 zemí. Jeho „Prsatý muž" se dočkal dvanáct vydání a 78 000 výtisků. Nyní vydal Úsměvy smutných mužů, knihu z prostředí protialkoholní léčebny. V ní se ocitl, kde se rozhodl skoncovat s démonem alkoholem.
Kroměříž - Dost možná nejznámější kroměřížský narkoman Tomáš Němčík vydává autobiografickou knihu o boji s drogami a alkoholem. Na speciálním oddělení pro toxikomany v kroměřížské psychiatrické nemocnici skončil podle svých slov zhruba dvacetkrát, nejdéle tam strávil čtyři měsíce.
Hradec Králové - Seriál s krimipříběhy z minulosti se na stránkách Deníku objevuje pravidelně každý týden. Výjimkou není ani ten nynější, kdy si můžete přečíst pokračování dalšího policejního případu.
Semilsko - Epidemie jednadvacátého století tak se někdy hovoří o cukrovce neboli diabetu. Nejde přitom bohužel o nadsázku už nyní se s diabetem v České republice léčí přes 800 tisíc lidí.
Praha - Pacienti po závažné operaci, úrazu nebo s těžkou chronickou nemocí asi budou moci jezdit do lázní na účet zdravotní pojišťovny nejméně na čtyři týdny místo nynějších tří. Prodloužení hrazených lázeňských pobytů dnes schválila Sněmovna ve novele o veřejném zdravotním pojištění. Poslanci přidali do vládní normy i ustanovení, podle kterého budou muset zdravotní pojišťovny zveřejňovat individuální smlouvy se zdravotnickými zařízeními. Norma míří k posouzení do Senátu.
Příbram - Oddělení zobrazovacích metod Oblastní nemocnice Příbram má k dispozici nový přístroj. Je jím špičkově vybavený ultrazvuk, který je poslední technickou novinkou této přístrojové řady firmy Toshiba.
Broumov - Stalo se už tradicí, že v posledním říjnovém týdnu oceňuje Nadační fond Gymnázia Broumov nejlepší studenty školy za uplynulý školní rok. Slavnostní ceremoniál byl letos trochu jiný. Bylo totiž 10.výročí od prvního slavnostního setkání, a proto byli pozváni všichni ocenění absolventi.
Praha /INFOGRAFIKA/– Naprostá většina mladých žen užívajících antikoncepci tvrdí, že je s ní spokojená. Přesto třetina z nich reálně uvažuje o změně. A polovina uživatelek se nechá zviklat, jakmile jim novou metodu nabídne lékař, jak vyplývá z aktuálního průzkumu společnosti Ipsos.Většinou se ale o alternativách k hormonálním pilulkám, jako jsou antikoncepční náplasti, injekce nebo vaginální kroužky, se svým gynekologem nebaví.
Opava - Porodnické oddělení Slezské nemocnice umožňuje rodícím ženám novinku v podobě prodlouženého porodního znecitlivění. Jinými slovy porod už pro ně nemusí být bolestivou a stresující záležitostí.
Ostravské pejskaře trápí pasti na psy. Podle městských strážníků však nálezy otrávených návnad nebo jiných nástrah majitelé psů nehlásí. Účinnou prevencí tak ve většině případů zůstává náhubek.
Znojmo – Kvůli nesouhlasu se zprostředkovanou účastí komunistů na vedení Znojma složil ještě před první schůzí městského zastupitelstva mandát jeden z koaličních zastupitelů, lékař Daniel Hudeček, zvolený na kandidátce hnutí ANO. Do zastupitelstva přitom skočil z osmého místa na kandidátce. Vystřídá ho oblastní předseda hnutí, který z třetího místa na kandidátce původně propadl na pozici prvního náhradníka.
Opava - Porodnické oddělení Slezské nemocnice umožňuje rodícím ženám novinku v podobě prodlouženého porodního znecitlivění. Jinými slovy porod už pro ně nemusí být bolestivou a stresující záležitostí.
Porodnické oddělení Slezské nemocnice umožňuje rodícím ženám novinku v podobě prodlouženého porodního znecitlivění. Jinými slovy porod už pro ně nemusí být bolestivou a stresující záležitostí.
Senomaty – Víte, kolik metrů ujdete během šesti minut? A je to hodně nebo málo? Přesný stav vaší fyzické kondice nyní můžete otestovat na nové šestiminutové zdravotní stezce. Stačí šest minut svižné chůze a výsledek si pak najdete podle věku v tabulce na prvním panelu stezky. Začíná v Senomatech na vršku u novostaveb.
Olomouc – Nahlédnout do posledních let života následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este mohou od čtvrtka návštěvníci výstavy fotografií v kavárně Muzea umění Café 87 v Olomouci.
Praha - Pacienti nebudou platit od ledna třicetikorunové poplatky za návštěvu lékaře a za recept v lékárnách. Vládní novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění podepsal prezident Miloš Zeman, informoval dnes jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Zůstane jen devadesátikorunová platba za pohotovost.
Praha - Pátrání po bezdomovci, který odešel z krčské nemocnice a podle lékařů mohl být v ohrožení života či přinejmenším zdraví, ukončili pražští policisté.
Nové Město na Moravě - Jedenapadesátiletý pacient nepřežil letos v březnu operaci ledviny v novoměstské nemocnici na Žďársku. Ze smrti pacienta je obviněn jeden z lékařů. Proti lékaři bylo zahájeno trestní stíhání pro trestný čin usmrcení z nedbalosti. Sdělil to policejní mluvčí Martin Dušek. Další informace podle něj policie nebude vzhledem k pokračujícímu vyšetřování poskytovat.
Liberec - Koroner je v mnoha anglosaských zemích státní úředník, který vyšetřuje úmrtí a vydává úmrtní listy v nejednoznačných případech. Může například nařídit pitvu nebo zahájit policejní vyšetřování.
Karviná - Ze sedmého patra jednoho z karvinských domů vypadl v úterý v noci devatenáctiletý mladík. Mladý muž na místě zemřel ještě před příjezdem záchranářů.
Liberecký kraj - Lidí na neschopence ubývá. Od ledna do září poslali lékaři na nemocenskou jen 43 719 lidí v Libereckém kraji, což je asi o 3 400 méně než za stejné období v minulém roce.
Hradec Králové - V Hradci Králové je možné potkávat Václava Balcara, který dodnes dochází dvakrát týdně plavat do bazénu městských lázní, zanotovat si společně s muzikanty na koncerty v Jiráskových sadech a zároveň je velkým patriotem svého města.
Olomouc – Nahlédnout do posledních let života následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d´Este mohou od čtvrtka návštěvníci výstavy fotografií v kavárně Muzea umění Café 87 v Olomouci.
Ústí nad Labem - Na více než hodinu se zastavily vlaky mezi ústeckým hlavním a západním nádražím. Policisté a záchranáři tu zasahovali u muže, který vyhrožoval sebevraždou.
Romanu Hnátovi bylo teprve třicet let, když při tréninku futsalového týmu náhle ztratil vědomí. Přežil díky nepřímé masáži srdce, kterou okamžitě zahájil jeden ze spoluhráčů. Nyní mladému podnikateli už více než rok sleduje činnost srdce ICD přístroj, který mu lékaři plzeňské fakultní nemocnice implantovali pod levou klíční kost.
Barcelona - Už dva dny po operaci slepého střeva opustil španělský tenista Rafael Nadal nemocnice. Podle doporučení lékařů musí třetí hráč světového žebříčku po laparoskopickém zákroku počkat zhruba měsíc, než se bude moci vrátit k tréninku.