Olomouc – Ještě šetrnější metodou, která nemocnému nabízí větší komfort a bezpečí a urychluje jeho návrat z nemocnice domů, nabízejí nemocným s Parkinsonovou chorobou neurochirurgové Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL). Jako první v České republice a jedni z mála v Evropě.
Příbor - Sto let života. Dlouhověkost mají v rodině, a tak není pro potomky Emilie Palové zas tak velké překvapení, že se jejich maminka dožila sta let. Oslavila je v pátek v příborském domově důchodců.
Brno – Když se řekne leukémie, asi se vám vybaví děti bez vlasů, které před sebou nemají víc než měsíce života. I když však jde o jednu z nejzákeřnějších nemocí, zdaleka to neznamená, že je vždy smrtelná – podle typu leukémie se uzdraví 55 až 90 procent malých pacientů. A díky Univerzitnímu leukemickému centru, které vzniká v Brně, by léčba mohla být ještě úspěšnější – a to nejen u dětí.
Prostějov – Ministerstvo zdravotnictví připravilo pro pacienty další změnu, které se dotkne jejich peněženek. V rámci úsporného balíčku plánuje ministr Leoš Heger zpoplatnit běžné amalgámové plomby. Pacienti zubních ordinací by tak za obyčejnou plombu měli zaplatit kolem čtyři sta korun. Dětí do osmnácti let a seniorů nad pětašedesát let by se však nový poplatek týkat neměl. Pokud vláda opatření schválí, začne platit od poloviny příštího roku.
Brno – Když se řekne leukémie, asi se vám vybaví děti bez vlasů, které před sebou nemají víc než měsíce života. I když však jde o jednu z nejzákeřnějších nemocí, zdaleka to neznamená, že je vždy smrtelná – podle typu leukémie se uzdraví 55 až 90 procent malých pacientů. A díky Univerzitnímu leukemickému centru, které vzniká v Brně, by léčba mohla být ještě úspěšnější – a to nejen u dětí.
Klatovy - Deník už postupně představil všechna oddělení, která se přestěhovala do nového monobloku Klatovské nemocnice. Na závěr jsme si nechali ušní, nosní, krční, a to proto, že v nové nemocnici nemá své lůžkové oddělení, ale „jen" ambulanci.
Praha – Třetím kolem pokračovala Uniqa extraliga volejbalistů. V něm se poprvé představili na domácí palubovce hráči ČZU Praha. Soupeře měli více než zdatné v podobě vicemistrů republiky z liberecké Dukly. Přestože ve dvou koncovkách vzdorovali, nakonec odešli ze hřiště se svěšenými hlavami po prohře 0:3.
Brno /INFOGRAFIKA/ - Neměli finance, technologie ani potřebné léky. Přesto se tým brněnských lékařů rozhodl pomoci neplodným párům a následovat Anglii, kde se dva roky předtím narodilo vůbec první dítě díky umělému oplodnění. A povedlo se. V neděli to bude přesně třicet let, kdy na svět přišel první Čech ze zkumavky.
Mladá Boleslav - Útočník fotbalové Sparty Václav Kadlec má po sobotním utkání v Mladé Boleslavi podezření na zlomeninu čelní kosti. Přesnější diagnóza ale bude známa až po dalších podrobných vyšetřeních v pražské střešovické nemocnici na jejím neurochirurgickém oddělení.
Kraj - Kde se v kraji podniká nejlépe? Podle aktuálního průzkumu se Opavsko nemá zač stydět. Opava obsadila výbornou třetí příčku a špatně si nevedla ani další města. Vítkov skončil osmý a Hlučín čtrnáctý
Brno /INFOGRAFIKA/ - Neměli finance, technologie ani potřebné léky. Přesto se tým brněnských lékařů rozhodl pomoci neplodným párům a následovat Anglii, kde se dva roky předtím narodilo vůbec první dítě díky umělému oplodnění. A povedlo se. V neděli to bude přesně třicet let, kdy na svět přišel první Čech ze zkumavky.
Olomouc/Rapotín – Dvaapadesátiletý Michal Pospíšil z Rapotína podstoupil jako první metodu hluboké mozkové stimulace novým operačním postupem bez stahujícího titanového rámu na hlavě. Operaci na Neurochirurgické klinice FNOL prožil při plném vědomí a po zákroku se cítí velmi dobře. Výkon ho podle jeho slov zcela zbavil dosavadních potíží.
Znojmo – Nečekaného hosta měl druhý závod Znojemského běžeckého poháru. Na trať se s běžci vydal významný český kardiochirurg Jan Pirk, známý milovník běhání. „Můj velice dobrý kamarád profesor Milan Šamánek mě pozval na křest jeho třetí knihy o víně nazvané Pravda a mýty o víně. Spolu s hercem Petrem Štěpánkem jsme ji v pátek křtili v Louckém klášteře. Od syna ředitele Znovínu, pana Vajčnera, jsem se dozvěděl, že se v sobotu běží závod," přiblížil Pirk.
Větřní - Rvačka vypukla před vinárnou. Jeden muž zůstal lelžet na zemi. Hádka se strhla v sobotu 13. října mezi 36letým a 28letým mužem před vinárnou ve Větřní.
Vyškovsko – Sychravé počasí a chladná rána plní čekárny praktických lékařů na Vyškovsku. Pacientů podle odborníků přibývá. „Nejčastěji přichází s bronchitidou, záněty dýchacích cest a dalšími běžnými virózami, které se projeví kašlem a bolestí v krku. Takových případů je vždy víc, když se teploty poprvé přiblíží k nule," zhodnotila aktuální stav ve své ordinaci rousínovská praktická lékařka Hana Sýkorová.
Vsetín, Valašské Meziříčí – Čtyři jednotky hasičů likvidovaly v pátek odpoledne požár bytu v Družstevní ulici ve Vsetíně. Upozornili na něj kolemjdoucí, kteří si všimli plamenů šlehajících z okna ve třetím podlaží.
Slavkov u Brna - Osmdesátiletá žena zemřela při požáru podkroví v rodinném domě ve Slavkově u Brna v Zámecké ulici. Požár vypukl v pátek kolem jedenácté hodiny večer.
Olomouc – Ještě šetrnější metodou, která nemocnému nabízí větší komfort a bezpečí a urychluje jeho návrat z nemocnice domů, nabízejí nemocným s Parkinsonovou chorobou neurochirurgové Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL). Jako první v České republice a jedni z mála v Evropě.
Praha – V Česku za prvních devět letošních měsíců přibylo 165 nových pacientů s virem HIV. Loni za celý rok jich přitom bylo o 12 méně. Choroba AIDS se od ledna do konce září rozvinula u 16 lidí. Osm nemocných na ni zemřelo. Vyplývá to z údajů národní referenční laboratoře pro AIDS Státního zdravotního ústavu.
Žďár nad Sázavou - Obyvatelé s trvalým bydlištěm hlášeným ve Žďáře mají od prvního listopadového dne větší šanci se dostat do Domova se zvláštním režimem v ulici Horní než ostatní zájemci. Nová pravidla pro výběr žadatelů z evidence o službu schválili na svém posledním zasedání členové rady města.
Ústí nad Labem – Když se v červnu letošního roku předčasně narodil v ústecké nemocnici chlapec, který vážil pouhých 980 gramů, museli se lékaři rozhodnout, jak mu zachrání život. Takové dítě je mimořádně malé a potřebuje co nejrychleji vyrůst.
Česká Lípa - Pomyslná klec konečně spadla na osmnáctiletou zlodějku z České Lípy, která se za pomoci ukradených klíčů šestkrát vloupala do kanceláří v ulici Paní Zdislavy v České Lípě.
Ládví – Policie dnes obvinila matku z vraždy novorozence nalezeného v Ládví u Prahy. Tělo donošené holčičky policisté našli zabalené do dvou pytlů v šatní skříňce v restauraci, kde žena pracovala. Ženě hrozí až osmileté vězení, řekl dnes mluvčí středočeské policie Jakub Vinčálek.
Praha - Snížení počtu akutních lůžek v nemocnicích nebude mít negativní dopad na pacienty ani na zdravotní péči v Česku, uvedla dnes Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).. Pokud pojišťovny s některou nemocnicí uzavřou pouze krátkodobou smlouvu, neznamená to podle VZP, že nemocnice bude zrušena.
Dolní Benešov, Opava - Sedmdesátiletý cyklista z Dolního Benešova, jenž se stal před několika dny účastníkem vážné nehody, stále nemá vyhráno. Lékaři v Ostravě se jej snaží udržet alespoň při životě.
Moravská Třebová – Alzheimerova nemoc postihuje stále více lidí. V okrese chybí specializovaná léčebna. V dohledné době ale vznikne v Moravské Třebové.
Rokycany - Vážný úraz se stal v rokycanské betonárce. Mladý muž tam málem přišel o ruku. Do Příbramské ulice mu ihned spěchaly na pomoc složky integrovaného záchranného systému. „K pracovnímu úrazu došlo při manipulaci u stroje," uvedla mluvčí Policie ČR Jana Tomková.
Znojmo - Napínavé týdny čekají vedení znojemské nemocnice. Pojišťovny pro ni chystají tříletou smlouvu místo pětileté, která v zásadě zaručuje dosavadní fungování. Kratší smlouvy naopak navrhuje pojišťovna tam, kde očekává určité změny.
Slaný - U příležitosti výročí Dne vzniku samostatného československé státu byli tento týden vyznamenány osobnosti také ve Slaném. Zasloužily se o rozvoj města hned v několika oblastech.
Prakšice - Bouřlivé emoce, rozladění občanů i neústupnost vedení radnice. Tak podle některých účastníků vypadalo jednání zastupitelstva v Prakšicích, které se konalo v úterý v podvečer.
Lipník nad Bečvou – Peklo ze života udělal své o pět let mladší družce devětadvacetiletý muž z Přerovska, kterého nyní policisté obvinili z nebezpečného vyhrožování. Po posledním incidentu byl na deset dní vykázán z domu a hrozí mu až tři roky vězení.
Ústí nad Labem /SOUDNIČKA/ - Kamilovi je sedmačtyřicet a dostává podporu, žije s o tři roky starší družkou Barborou, která je také na úřadu práce. Jsou spolu už třetí rok a živí se, jak se dá. Rádi se podívají sklence na dno. Museli opustit byt pro neplacení nájmu a skončili na dlažbě.
Olomouc – Až dosud se každé ráno budil ztuhlý a třes mu dělal z běžných úkonů peklo. Jako vůbec první teď dvaapadesátiletý Michal Pospíšil z Rapotína, který už osm let trpí Parkinsonovou chorobou, podstoupil metodu mozkové stimulace novým unikátním postupem – bez titanového rámu na hlavě. Při zákroku v olomoucké nemocnici byl při plném vědomí.
Západní Čechy – Na dnešek připadá Památka zesnulých. Lidé chodí k hrobům svých blízkých s věnci a květinami. Tak jako každý rok na Dušičky hřbitovy doslova září zažehnutými svíčkami.
Žďár nad Sázavou - Obyvatelé s trvalým bydlištěm hlášeným ve Žďáře mají od prvního listopadového dne větší šanci se dostat do Domova se zvláštním režimem v ulici Horní než ostatní zájemci. Nová pravidla pro výběr žadatelů z evidence o službu schválili na svém posledním zasedání členové rady města.
Šošůvka – Andrej Dzuba ze Šošůvky je otužilec. Zatímco jiní lidé sedí doma u topení a na venkovní koupání do léta nepomyslí, on jde do lomu, kde si v ledu vyseká díru a na čtvrt hodiny se ponoří do ledové vody. A takhle to dělá už skoro čtyřicet let.
Berounsko – Nemocnici Hořovice navštívily před několika dny lékařky z Albánie. Postarala se o ně vedoucí lékařka neonatologického oddělení hořovické nemocnice Milena Dokoupilová.
Blanensko – Kašel, rýma, bolesti hlavy, vysoké teploty. Blíží se zima, a tak přibývá lidí, kteří trpí těmito příznaky. Mnohým z nich se přitom dá jednoduše předejít. Stačí zavčas navštívit svého obvodního lékaře a nechat se očkovat proti chřipce. Češi však této možnosti využívají jen málo a lidé z Blanenska nejsou výjimkou.
Brno - Co nejkvalitnější péči soustředěnou na jednom místě chtějí poskytnout v novém Univerzitním leukemickém centru lékaři a vědečtí odborníci z Masarykovy univerzity v Brně pacientům s leukémií.
Roudnicko – Záměr státem ovládané Všeobecné zdravotní pojišťovny uzavřít s roudnickou nemocnicí jen krátkodobou smlouvu s útlumem akutní lůžkové péče povede podle jednatele špitálu Josefa Krajníka k jedinému logickému vyústění – s koncem chirurgie, interny či dětského a porodnice se propustí až tři stovky zaměstnanců.
Rakovník – Těžkou práci měli rakovničtí záchranáři s pacientem, kterého chtěli odvézt do nemocnice. Byl v Nádražní ulici, choval se agresivně a napadal lékaře.
Domažlice - Na cestu ze školy zřejmě jen tak nezapomene teprve devítiletá školačka. Auto ji srazilo přímo na přechodu pro chodce, pod kruhovým objezdem v ulici Elišky Krásnohorské v Domažlicích. Z hrůzostrašně vypadajícího střetu vyšla dívka naštěstí ´jen´ s otevřenou zlomeninou kosti pravé nohy.
Brno - Co nejkvalitnější péči soustředěnou na jednom místě chtějí poskytnout v novém Univerzitním leukemickém centru lékaři a vědečtí odborníci z Masarykovy univerzity v Brně pacientům s leukémií.