Ústí nad Labem /HLASUJTE/ - Do knihovny s batohem někdy chodí Anna Jarmanová. Seniorka z Ústí, která včera převzala titul Čtenářka rok 2011 Ústeckého kraje za rekord: za minulý rok si půjčila v Severočeské vědecké knihovně 655 knih!
Sasko – Rodewisch je situován v údolí řeky Göltzsch, v místě, kde se do něj vlévá potok jménem Wernesbach. Nejstarší osídlení vzniklo na vysoce položené terase přibližně v místech, kde dnes stojí kostel svatého Petra.
Brno /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/ - Francouzská spisovatelka Catherine Cusset, jejíž nejúspěšnější román Skvělá budoucnost nedávno vyšel také v češtině, navštívila ve středu jižní Moravu. Catherine Cusset se narodila ve Francii, kde také vystudovala literaturu. S touhou poznat jinou kulturu a naučit se anglicky odjela v roce 1986 do USA, kde se nakonec také vdala a začala přednášet na Yaleově univerzitě. Dosud napsala devět románů, z nichž v češtině vyšel pouze jeden. Druhou knihu Catherine Cusset vydalo pod názvem Skvělá budoucnost brněnské nakladatelství Jota. Tento román autorka představí Brňanům osobně, a to na středečním autorském čtení v knihkupectví Academia.
Českolipsko – Několik studentů střední školy dává dohromady peníze, aby si mohli koupit jednu učebnici, kterou budou používat k výuce společně. To není vize budoucnosti, tak už to mnohde chodí.
Svitavy - Přinášíme druhý díl seriálu Svitavského deníku Literární toulky. Představíme několik míst svitavského okresu, která jsou spjata s osobnostmi české literatury a literárními díly.
Hodonín /STŘÍPKY ARCHEOLOGIE/ - Vedle přesunu výrobců z upadajících center avarské říše, považovaných za sogdské, respektive obecně islámské, anebo přímo byzantské, je podobný model předpokládaný i pro působení řemeslníků z území pod byzantskou správou.
Orlickoústecko – Boj za knihu vrcholí. Podepsat Výzvu na obranu knih, která důrazně protestuje proti návrhu vlády zvýšit sazbu DPH u knih z 10 na 20 procent, je možné i na Orlickoústecku, mj. v ústecké knihovně nebo v knihkupectví Paseka v České Třebové.
Valašsko – Knihovny na Valašsku bojují každým rokem s úbytkem čtenářů. Knihovníci ve větších městech i malých obcích se shodují na tom, že už nestačí pouze půjčovat knihy. Návštěvníci si žádají také další služby, například přístup k internetu či kulturní akce a besedy.
Kutnohorsko - Poezie? Nekomerční beletrie? Podle knihkupců v regionu by se na pultech knihkupectví brzy mohlo jednat o nedostatkové zboží. Důvodem má být přesun většiny zboží včetně knih do vyšší sazby DPH.
Tachovsko –Tak už nám zbývají pouze kozáci a křemenáče. No „pouze“, právě křemenáče jsou mé nejoblíbenější hřibovité houby. U nás v rodině se ta obliba dědí z generace na generaci. Pojďme napřed ke kozákům.
Vyškov /OSOBNOST VYŠKOVSKA/ – Několik let stál v čele stěžejní vyškovské městské společnosti Vyškovské služby. Na několika jednáních však město vzneslo připomínky k jeho manažerské práci. Z vedení společnosti tak David Olejníček odchází. Přesto má za sebou pořádný kus práce.
Prachatice - S otevřenými hranicemi a možnostmi cestování čím dál více zejména mladých lidí i z našich končin objevuje krásu lyžování či snowboardingu ve volném terénu mimo upravovaných sjezdovek.
Podsedice – V Podsedicích na Lovosicku vzniklo občanské sdružení Pampeliška, které si klade za cíl pomáhat pěstounským rodinám, ale nejen to, jak uvádí předsedkyně sdružení Gabriela Procházková.
Novojičínsko – Knihu jako takovou v Březnu, jenž je také nazýván Měsícem čtenářů uctívá mimo jiné i celorepubliková akce Maraton čtení. Začala ve středu 2. března a do její první etapy se zapojí také tři městské knihovny na Novojičínsku.
Svitavy - Přinášíme první díl seriálu Svitavského deníku Literární toulky. Představíme několik míst svitavského okresu, která jsou spjata s osobnostmi české literatury a literárními díly.
Liberec /EXKLUZIVNĚ/ – Po vzoru institucí, které nemají co skrývat, i když je pod jejich střechou tma, se rozhodla představit také Krajská knihovna v Liberci. V rámci březnového Měsíce čtenářů totiž chystá pro svoje návštěvníky noční akci pod názvem Chcete vědět, co se děje v knihovně po setmění?
Liberec – Po vzoru institucí, které nemají co skrývat, i když je pod jejich střechou tma, se rozhodla představit také Krajská vědecká knihovna v Liberci. V rámci březnového Měsíce čtenářů totiž chystá pro svoje návštěvníky noční akci pod názvem Chcete vědět, co se děje v knihovně po setmění?
Dolní Chvatliny /ROZHOVOR/ - Hledáme klíče. Přijel jsem totiž, když byla knihovna zavřená. Starosta Dolních Chvatlin František Protiva stojí před ohromnou skříní s klíči a dlouholetá knihovnice Zdeňka Štiková radí, který svazek odemykal knihovnu.
Obora – Z šesti set knih nejrůznějších žánrů si vyberou již letos na jaře čtenáři z Obory. Vedení obce totiž plánuje obnovit v prostorách úřadu knihovnu. Ta zanikla zhruba před sedmi lety poté, co se nenašel nástupce bývalého knihovníka.
Strakonice – Novinek není v malé pobočce tolik jako v hlavní knihovně na hradě, ale nejsou tak přebrané a čtenáři se o ně lépe vystřídají, říká Alena Hrdličková.
Klatovsko – Jako každý rok je březen ve znamení knih, čtenářů a internetu. Knihovny si pro své registrované i neregistrované návštěvníky připravily mnoho akcí, zaměřených především na děti a mládež.
Liberec – Do generálkového týdne postoupily nyní zkoušky nové opery libereckého Divadla F. X. Šaldy Démon. Dílo téměř zapomenutého ruského skladatele Antona Rubinsteina připravuje s operním souborem jako režisér sám ředitel divadla Martin Otava. První diváci zhlédnou Démona v historické budově divadla už tento čtvrtek 3. března od 19.00 hodin.
Kroměříž /FOTOGALERIE/ – Několik hodin denně věnuje Anna Sochorová z Kroměříže literatuře. Za uplynulý rok tak dokázala přečíst rovných čtyři sta sedmdesát sedm knih a vysloužila si tím titul Čtenář roku Knihovny Kroměřížska.
Letovice - Vrátit se v čase do doby Keltů. To nabízí lidem skanzen Isarno ležící na okraji Letovic už dlouhých třináct let. Nyní je možné, že další sezonu své brány neotevře. Nejsou totiž vyřešené majetkoprávní vztahy.
Lipnice nad Sázavou - Před devadesáti lety, 1. března 1921, začalo vycházet jedno z největších děl české a světové literatury - Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška.
Přerov – Proslavil ji překlad bestselleru Deník Bridget Jonesové. Dnes už má ale za sebou práci na čtyřech desítkách dalších děl světoznámých autorů – například Sarah Watersové. Pustí se někdy sama do psaní? Přerovská rodačka Barbora Punge Puchalská tvrdí, že zatím ne. „Raději budu dobrou literaturu překládat,“ říká.
Krnov /ROZHOVOR/ -Nová knížka krnovského historika a spisovatele Vladimíra Bluchy se poprvé představí veřejnosti 24. března při autorském čtení v krnovské knihovně. Nese název Řeka mého rodu a rod mé řeky s podtitulem Obrázky ze života obyčejného slezského rodu.