Kreativ

ŠTÍTEK: literatura

Práce s pamětní knihou města mě velmi baví

Otrokovice /FOTOGALERIE/ -Práci nejdéle působící otrokovické kronikářky vykonává s radostí už přes dvacet let. K profesionálnímu zaznamenávání událostí má svým způsobem blízko. Je totiž absolventkou filozofické fakulty v Olomouci, kde vystudovala pedagogiku, obor čeština, ruština a poté angličtina. Celý profesní život strávila na zdejším gymnáziu, při kterém zvládala fungovat i jako kronikářka. Řeč je o Věře Kramářové.

Jilík: V přírodě budu naslouchat originálu

Slovácko /ROZHOVOR/ - Publicista Jiří Jilík ukazuje ve svých knihách Slovácko, které je spojeno s lidovou tradicíi. Podle jeho slov jsou ale i u nás lidé, kteří k folkloru nenašli cestu.

Jiří Kimla: Píši o přátelství, ale i zradě a pokrytectví

Ústí nad Labem /EXKLUZIVNÍ PORTRÉT/ – Ústečan Jiří Kimla (1947), mostecký rodák, vystudoval při zaměstnání vysokou školu, Pedagogickou fakultu - obor Český jazyk a občanská výchova - a vystřídal řadu zaměstnání. Působil jako pedagog, náměstkoval, podnikal v cestovním ruchu a stal i ředitelem podniku. Aktivně sportoval, dělal hokej i box a je členem Severočeského klubu spisovatelů. Vydal již kriminální příběh Úder mimo hru a Kroky do prázdna, které zachycují 90. léta. Jiří Kimla je zkrátka nové, zajímavé jméno na poli severočeské literatury.

Pokřtili sličnou knihu o Hvězdě

Broumovsko – Ve středu 22. prosince se v chatě na Hvězdě při slavnostním obědě sešli ti, kdo se různými způsoby podíleli na vzniku a vydání publikace

Druhé Hledání kořenů Libora Martinka

Krnov -Jen málokterý region má tak systematicky zpracovanou regionální literaturu jako Krnovsko. Je to výsledek práce literárního badatele Libora Martinka, který v krnovské knihovně představil druhý díl své knihy Hledání kořenů.

Pedagožka Tvrďochová si vlastně jen hraje

Vyškov /OSOBNOSTI VYŠKOVSKA/ - Dana Tvrďochová pracuje ve vyškovském Mateřském centru Radost jako pedagožka, psycholožka a koordinátorka. V současné době je sama na mateřské dovolené, a tak se stala plnohodnotnou členkou.

VÝROČÍ: krnovská mohyla má sto let

Krnov /FOTOGALERIE/ – Nad krnovským nádražím se tyčí Bezručův vrch, kterému už sto let dominuje kamenný památník Mohyla Petra Bezruče. Před sto lety ho ale Krnované postavili na počest úplně jiného literáta – rakouského spisovatele Petera Roseggera. Dnešní Krnované, kteří chodí k mohyle na výlety kvůli nádherným rozhledům na město, se o Petru Bezručovi učili ve škole a jeho Maryčku Magdonovu umí nazpaměť. Jméno Petera Roseggera jim ale nic neříká, protože tento autor psal jen v němčině.

Tajemného autora představí Chantal

Pardubice – V knihkupectví Lejhanec, které se nachází na třídě Míru 65, se v úterý 22. prosince od 15.30 hodin uskuteční slavnostní autogramiáda tajemného autora dobrodružné knihy, jakou prý dětská literatura ještě nezažila!

Tajemná kniha tajemného autora

Pardubice – V knihkupectví Lejhanec, které se nachází na třídě Míru 65, se v úterý 22. prosince od 15.30 hodin uskuteční slavnostní autogramiáda tajemného autora dobrodružné knihy, jakou prý dětská literatura ještě nezažila!

Přivezli zlatou postel či živého slona

Hodonín /STŘÍPKY ARCHEOLOGIE/ - Do barbarských oblastí ve středním Podunají, tedy i na Moravu, se díky obchodu a diplomacii dostávaly tamním obyvatelstvem mimořádně ceněné artefakty, o čemž svědčí mimo archeologických nálezů také dobové písemné prameny.

Aforismy Ivana Fontany

Jičínsko – Každý týden vám přinášíme sloupek aforismů a paradoxů Ivana Fontany.

Shakespeare přetrval několik staletí

Jablonec n. N. - Komedie o zavržených a odmítaných láskách. Zábavná a teskná hra, plná vtipu, touhy a lásky. Hrají v neděli večer v Jablonci.

Hledají se laureáti výročních cen

Vysoké Mýto – Necelý měsíc zbývá k podání nominací na udělení výročních cen města za letošní rok. Kdo chce někoho navrhnout za zásluhy o Vysoké Mýto a jeho propagaci, má čas do 10. ledna.

Advent na Hané: přadleny si vlhčily jazyk kořalkou

Prostějovsko – Toč se a vrč můj kolovrátku, ejhle adventu již nakrátku… Tahle věta, známá z povinné školní četby, představovala před více než sto lety výstižný popis předvánočního období. S adventem byly totiž nerozlučně spjaté přástky, společné předení nití, u nás na Hané nazývané přistka.

Jiří Jilík: V přírodě budu naslouchat originálu

Uherské Hradiště -Jdu Slováckem krásným II, to je název nové knihy uherskohradišťského publicisty a spisovatele Jiřího Jilíka. Soubor fejetonů je volným pokračováním publikací Rebelové proti všednosti a Jdu Slováckem krásným.

Poslední letošní modelářská burza

Pardubice – Jako poslední akci pro veřejnost v letošním roce chystá Pardubický spolek historie železniční dopravy tradiční modelářskou burzu.

V Zámečku jsou unikátní betlémy ze sbírek muzea

Příbram - V 2. patře Galerie Františka Drtikola v příbramském Zámečku v pondělí večer začala výstava betlémů. Tradičním pořadatelem oblíbené předvánoční přehlídky je Hornické muzeum Příbram, které na přípravě a realizaci spolupracovalo se spolkem Příbramští betlémáři a Městem Příbram.

OBRAZEM: Arboretum provonělo medem

Nový Dvůr /FOTOGALERIE/ – Medové mikulášské slavnosti. Tak se jmenuje akce, kterou v pátek a sobotu hostilo Arboretum v Novém Dvoře.

Když ďáblové běsní v ulicích

Hodonínsko /NOSITELÉ FOLKLORU/ - Adventní čas přináší s sebou řadu tajuplných a magických zvyků starého lidového kalendáře, které v sobě snoubí prastaré předkřesťanské představy s prvky křesťanské víry. Poprvé jsem o nich pojednal v tomto cyklu v příspěvku s názvem „Než andělé vyjdou od ulic“, který vyšel 5. prosince 2009. Jeho podstatnou část jsem věnoval tradici mikulášských průvodů. Toto první pojednání bych nyní rád aktuálně rozvinul.

OFS pořádá školení trenérů

Náchod – Okresní fotbalový svaz Náchod pořádá na ZŠ Plhov v Náchodě ve dnech 10. – 12. prosince školení nových trenérů licence C.

Práce zhodnotí dnes

Vimperk – Cílem celoročního projektu, který je určen žákům druhých stupňů základní škol a studentům středních škol, bylo vytvoření PowerPointové prezentace na téma „Šumava v době minulé a dnes“.

J. A. Náhlovský: Šašek má umřít v lázních

České Budějovice -Herec,muzikanta bavič Josef Alois Náhlovský vyprávío touze založit domov seniorů pro vysloužilé umělce, o házení vánočním stromkem i o tom, že učitelé jsou herci.