Jablonec n. N. – V roce 1980 režisér Jaromír Pleskot upravil romantickou novelu Fjodora Michajloviče Dostojevského Bílé noci do jevištní podoby. Roli Snílka a Nastěnky svěřil Petru Kostkovi a jeho ženě Carmen Mayerové. Po 25 letech se Jaromír Pleskot k této hře vrátil a Nastěnku svěřil jejich dceři Tereze a Snílka Radkovi Valentovi. Tohoto uvedení ve Viole se už režisér ale nedožil.
Prachatice – Čtvrté ročníky se zúčastnily výukového programu v CEV Dřípatka pod vedením Růženy Vincikové s názvem Ptačí říše. Na začátku jsme si vyslechli motivační ukázku z knihy Josefa Bruknera Jak namalovat ptactvo. Žáci se dozvěděli, že už odedávna ptactvo lákalo lidi k létání. Dnes známe na 8 600 druhů ptactva vyskytujícího se na poli, v zahradách a lukách, kolem vody, v lesním biotopu i okolo lidských obydlí.
Brno - Klasický titul memoárové literatury A příště lépe ve středu Brňanům v Knihách Dobrovský představila zpěvačka, herečka a moderátorka Naďa Urbánková.
Mikulov /ROZHOVOR/ - Žákyně páté třídy Základní školy Valtická v Mikulově Lucie Liďáková získala v celorepublikové zábavné a vzdělávací soutěži mluveného slova, fantazie a improvizace s názvem Princezna české pohádky titul Princezna Českého rozhlasu 2.
Jindřichův Hradec – Sedmnáctiletá Tereza Dubenská již třetím rokem studuje Ekonomické lyceum v Jindřichově Hradci, kde žije celý svůj život. Co ji baví? V podstatě cokoli, co je „šmrnclé“ uměním – od filmů přes literaturu, hudbu až k divadlu.
Hustopeče - Klub historie a vlastivědy v Hustopečích hostil známého českého spisovatele historických románů Jana Bauera. Přednáškovou místnost tamní městské knihovny zaplnili do posledního místečka příznivci historických detektivek, románů i literatury faktu.
Strakonice – Prostředí knihoven učarovalo Aleně Hrdličkové už v dětství. Dnes pracuje jako vedoucí pobočky strakonické Šmidingerovy knihovny Za Parkem.
Ústí nad Labem /EXKLUZIVNÍ ROZHOVOR/- Rudolfův Metráček slaví, jeho 10. vydání je cédéčko! Metráček. Tak tuhle přezdívku znají – samozřejmě díky spisovateli Stanislavu Rudolfovi – nejen všechny nemožně tlusté holky, ale úplně všechny holky. A to dokonce bez rozdílu věku. Metráčka (tato kniha poprvé vyšla v roce 1969 s podtitulem „aneb Nemožně tlustá holka“) četla a zbožňovala má maminka, potom já a nyní moje dcera. Ovšem ta to bude mít ode dneška ještě jednodušší. Nakladatelství XYZ totiž vydalo Metráčka na 2CD komplet, který namluvila Bára Hrzánová. Takže dnes už si ho může má dcera – a můžete i vy všichni – „přečíst“ i bez čtení. A co na to říká sám autor, tedy Stanislav Rudolf?
Šumperk /FOTOGALERIE/ – Premiéru komedie Calandriada uvede o následujícím víkendu Divadlo Šumperk. Italskou renesanční komedii diváci poprvé zhlédnou v sobotu 19. února.
„Únor bílý, pole sílí,“ vypovídá o druhém měsíci roku nejznámější z lidových pranostik. Příjemnou zprávou pro všechny, kdo už se nemohou dočkat tepla, je moudrost spjatá se svatým Valentinem, která tvrdí, že světec je tatínkem jara. Jiná ovšem hrozí, že právě 14. února zamrzne i kolo od mlýna… Co nám tedy následující dny přinesou?
Hodonínsko /STŘÍPKY ARECHOLOGIE/ - V souvislosti s výzdobou některých námi již zmíněných mikulčických kování s rostlinným dekorem není také od věci připomenout, že prvotní motiv, z něhož vychází další odvozeniny, tvořila kruhová laločnatá úponka.
Letohrad – Město nedávno navštívili zástupci muzea ve Slavkově u Brna, aby se starostou Petrem Fialou a zástupci zdejších škol domluvili účast letohradských dětí ve výtvarné a literární soutěži, která se každý rok ve Slavkově koná jako festival literatury faktu.
Trutnov – Mladí spisovatelé se mohou opět utkat o cenu místního literárního klubu, která nese název Trutnovský drak. Sedmý ročník byl vyhlášen a zájemci o účast mají čas poslat své soutěžní práce do 31. srpna.
Břeclavsko – Prestižní vinařská soutěž Vinařství roku 2010 vrcholí. Do nejužšího výběru postoupila šestice finalistů. Pořadatelé je vybrali z celkem 901 našich vinařství. Břeclavsko má hned několik želízek v ohni.
Příznivcům alternativních léčebných metod určitě udělalo radost, že se nedávno ve Frýdku-Místku otevřelo Centrum tradiční indické medicíny. My jsme u toho také nechyběli a přinášíme zajímavý rozhovor s jeho provozovatelkou Ivetu Šebíkovou.
Valašské Klobouky – Rok 2010 byl pro Městskou knihovnu Valašské Klobouky rekordní. Podařilo se zde uskutečnit více než 32 tisíc kontaktů se čtenáři, což je o celých 8600 více než v roce 2009.
Opava - Po rezignaci kontroverzní ředitelky Opavské kulturní organizace (OKO) Ireny Šindlerové pověřili radní před několika dny řízením organizace dosavadní zástupkyni ředitelky Šárku Královou.
Liberec - O likvidaci Romů za druhé světové války se hovoří jako o „zapomenutém holocaustu“. Za pomoci svědků se podařilo zmapovat jejich otřesnou situaci v Liberci.
Frýdek–Místek – Příznivcům alternativních léčebných metod určitě udělalo radost, že se nedávno ve Frýdku-Místku otevřelo Centrum tradiční indické medicíny. Při této příležitosti jsme požádali o rozhovor provozovatelku tohoto zařízení Ivetu Šebíkovou.
Hodonín /STŘÍPKY ARCHEOLOGIE/ - V předchozím díle jsme upozornili na jedno z mnoha, zprvu nenápadných kování opasku nalezených v Mikulčicích, které však po pečlivém vědeckém zhodnocení ukazuje na mnohem širší souvislosti, dokonce na velmi významné spojení s honosným pokladem nádob nalezeným v Rumunsku.
Zlín – Cenu města Zlína za rok 2010 získá spisovatel Antonín Bajaja. Držitel Státní ceny za literaturu dostal v tajném hlasování zastupitelů 32 hlasů z 38 přítomných.
Vsetín /FOTOGALERIE/ – Ve vsetínském kině Vatra se pasovali malí čtenáři. Čtvrteční akce se zúčastnilo více než dvě stě žáků první až třetí třídy ze všech vsetínských základních škol, nechyběly ani děti z mateřinek.
Ústí nad Labem - Certifikát „Páteřní střední škola“ dal kraj zatím sedmi SŠ ze své državy. Jako patriot bych teď měl být hrdý – vždyť dvě z oceněných škol jsou naše, ústecké. Pyšní mohou být také Chomutovští – i jejich dvě školy ten glejt už mají.
Tachov – /FOTOGALERIE/ Co se skrývalo pod Rybenou, odhalilo veřejnosti Muzeum Českého lesa v Tachově. Vernisáž výstavy nálezů různých předmětů z doby třináctého až osmnáctého století se konala v muzeu v úterý a přilákala zhruba čtyřicet zájemců o historii Tachova.
Vlachovo Březí – Veřejná knihovna ve Vlachově Březí má dlouholetou tradici. Její počátky sahají až do poslední třetiny devatenáctého století, kdy byla založena z popudu místních učitelů a pokrokovým občanům města. Tehdy byla spolu s ochotnickým divadlem základem osvětové činnosti.
Choceň – Kde stával hrad Zítkov? Jak byl veliký? Je možné v místě zříceniny ještě něco nalézt? Na tyto otázky hledali v minulých měsících odpověď žáci sedmých ročníků Základní školy Svatopluka Čecha.