Netolická knihovna boduje
Netolice – Nejlepší knihovnou v regionu je podle Městské knihovny v Prachaticích, která ocenění uděluje, netolická knihovna.
Netolice – Nejlepší knihovnou v regionu je podle Městské knihovny v Prachaticích, která ocenění uděluje, netolická knihovna.
Pelhřimov – Vyšel třetí díl trilogie Utajené životy slavných Češek, který navazuje na díla Éros a Utajené životy slavných Čechů spisovatelky Martiny Bittnerové.
Žďár nad Sázavou - Rodinné centrum Srdíčko sídlící v budově žďárské polikliniky rozšířilo nejen své prostory, ale i služby. Nově tak můžete využít nabídky individuálních konzultací s výživovou poradkyní Kateřinou Bukáčkovou, která se již řadu let zabývá nejrůznějšími otázkami ohledně stravy a zdravého životního stylu. Poradenství je specifické svým celkovým pohledem na výživu a problémy s ní souvisejícími.
Praha /VIDEO/ - Červená + Wilson + Hašek + Kraus. Čtyři jména, čtyři legendy, které spojil mimořádný umělecký projekt s názvem 1914, právem jedna z nejočekávanějších událostí letošní divadelní sezony. Je nevšední připomínkou 100. výročí vypuknutí první světové války, konfliktu, který změnil dějiny a naše životy.
Mladá Boleslav - V Městském paláci Templ začali zkoušet nesmrtelnou klasiku - Cyrana z Bergeracu
Praha /VIDEO/ – Červená + Wilson + Hašek + Kraus. Čtyři jména, čtyři legendy, které spojil mimořádný umělecký projekt s názvem 1914, právem jedna z nejočekávanějších událostí letošní divadelní sezony. Je nevšední připomínkou 100. výročí vypuknutí první světové války, konfliktu, který změnil dějiny a naše životy.
/ROZHOVOR/ Svůj tým dovedl k důležité výhře nad pražskou Duklou a sám tomu pomohl výborným výkonem a důležitou brankou. Po druhé výhře v řadě ale kapitán ostravského Baníku Václav Svěrkoš krotil euforii a před novináři zdůraznil: Zachráněni rozhodně nejsme!
Všeruby – Po deseti letech vzorného vedení všerubské knihovny se rozhodl Jan Musil skončit. Městys tak přijde o vynikajícího knihovníka, který měl ke knihám a literatuře velmi blízko. Pětačtyřicet let totiž také učil ve všerubské škole.
Hradec Králové /FOTOGALERIE/ - Rodinný zábavní park Tongo v Hradci Králové v závěru uplynulého týdne připravil pro děti akci nazvanou Velikonoční tvořivá dílna. Pekly se jidáše a vyráběly se velikonoční dekorace. Chybět pochopitelně nemohlo ani řádění na atrakcích.
České Budějovice – Na Velký pátek hrál Ježíše, kterého ukřižují, ve čtvrtek odpoledne zase představoval Ďábla ve hře Bezdomoveckého divadla nazvané Na dně. Josef Žák se s dalšími herci z Azylového domu Sv. Pavla v Českých Budějovicích představili v parku Na Sadech v rámci třídenního Festivalu živé literatury Literatura žije.
Kroměřížsko – I když by se mohlo zdát, že v dnešní konkurenci internetu, multikin anebo elektronických čteček budou mít oproti dřívějším dobám knihovny méně zájemců o klasické knihy, v mnoha případech je opak pravdou. A mnohým z knihoven na Kroměřížsku dokonce čtenáři přibývají.
Jablonec n. N. - Knihkupectví lákají čtenáře na různé akce, nejzajímavější pro obě strany bude nulová daň
Česká Lípa - Do České Lípy ho „uklidili" z Aše, protože údajně nebylo žádoucí, aby pracoval v blízkosti západních hranic.
Kersko, Hradištko - Exkurze po Kersku a Hradištku měla studentům přiblížit kontext spisovatelova života s tím, co tvořil. Diskutovali i o jeho smrti.
České Budějovice – Budějovický festival Literatura (ne)žije!! má neobvyklou podporu od Dopravního podniku. V době trvání festivalu, tedy od 23. do 25. dubna jsou hlášení zastávek městské hromadné dopravy doplněna o krátké verše.
Neratovice – Středoškolákům začíná období „zkoušek dospělosti", tedy maturit. Na Střední odborné škole a středním odborném učilišti v Neratovice skládali včera studenti čtvrtého ročníku oboru veřejnosprávní činnost její praktickou část.
Hradec Králové - V kauze šestiletého chlapce nemocného cukrovkou, který zemřel, protože mu rodiče nedávali inzulin, ve středu vypovídal jeden z léčitelů. Tvrzení rodičů, že jim on a jeho kolegové doporučili, aby dítěti inzulin přestali dávat, rozhodně popřel.
Hradec Králové - V kauze šestiletého chlapce nemocného cukrovkou, který zemřel, protože mu rodiče nedávali inzulin, ve středu vypovídal jeden z léčitelů. Tvrzení rodičů, že jim on a jeho kolegové doporučili, aby dítěti inzulin přestali dávat, rozhodně popřel.
České Budějovice - Netradiční zpestření jízdy po městě přichystali cestujícím MHD organizátoři festivalu Literatura (ne)žije!, který ve středu začal v Českých Budějovicích. Unikátním počinem, jehož smyslem je probudit u veřejnosti zájem o literaturu, budou veršovaná zvuková hlášení vybraných zastávek v autobusech a trolejbusech.
Severní Čechy, Bílina, Trmice - Nezkoušejte se dopočítat, kolik knih už spisovatel Vlastimil Vondruška napsal. Historická literatura mu jde od ruky, ví, co píše a o čem si jezdí se svými čtenáři povídat.
Telč - Sídlo Národního památkového ústavu v Telči se v pátek změní v koncertní sál. V podání telčského pěveckého sboru Santini zazní nejen skladby světové a české sborové literatury, ale i lidové písně a spirituály.
Jindřichohradecko - Čtení knih bývalo v minulosti zcela běžným koníčkem a mnohde jsou toho dokladem i plné knihovny.
Plzeň – Známý plzeňský výtvarník i organizátor kulturního a společenského života v Plzni Stanislav Bukovský tento měsíc oslavil sedmdesátiny.
Praha – Katastrofální je podle poroty soutěže Nejkrásnější české knihy situace učebnic. Jsou nepřehledné, s nekvalitními ilustracemi, nevyhovující typografií a naprosto zkreslují i třeba dobrý didaktický záměr autorů. „Otravuje to nejen děti, které z nich nic nepochopí, ale i pedagogy, kteří si s nimi nevystačí, a samozřejmě rodiče, které se s dětmi učí. Je to celý komplex problémů," řekla dnes novinářům předsedkyně poroty Iva Knobloch.
Jičínsko – V knihách, vydaných také u nás, nacházíme poučení, jak se žije jinde ve světě.
Mexiko – Tisíce čtenářů a obdivovatelů, příbuzní i dvě hlavy států vzdali v pondělí v hlavním městě Mexika poslední poctu zesnulému kolumbijskému spisovateli Gabrielovi Garcíovi Márquezovi, považovanému za jednoho z největších španělsky píšících autorů všech dob. Nositel Nobelovy ceny za literaturu zde zemřel minulý čtvrtek ve věku 87 let.
České Budějovice - Ve městě začne 23. dubna třídenní literární festival. Nabídne zážitkové literární budky, autorská čtení nebo poezii ze záchodů.
České Budějovice - Ve městě začne 23. dubna třídenní literární festival. Nabídne zážitkové literární budky, autorská čtení nebo poezii ze záchodů.
Nevíte, kam s knížkami, které jste vy osobně stokrát přečetli, ale jiným by udělaly radost? Anebo byste rádi nějakou zajímavou literaturu, ale je víkend a ve vaší knihovně mají jak na potvoru zavřeno? Ve Frenštátě pod Radhoštěm mají řešení. Miniknihovnu, které místní začali říkat Soví budka.
Zadní Střítež /Sto let od první světové války/ - Konflikt mezi dvěma mocnostmi, který se nakonec rozrostl po celém starém kontinentě, změnil život tisícům rodin. Některé měly ale štěstí, že po řadě bezesných nocí mohly opět společně usednout u jednoho stolu. O útrapách první světové války vyprávěl potomkům Josef Vesecký ze Zadní Stříteže a jeho vnuk, také Josef (1951), pozorně naslouchal každému jeho slovu.
České Budějovice – /10 LET ČLENSTVÍ ČR V EVROPSKÉ UNII/ Přijela k nám do jižních Čech před čtyřmi lety z jihozápadní Anglie. Kraj i lidi si oblíbila a teď tvrdí, že by tu zůstala žít natrvalo. Natalie Jane Czaban (29) učí v Českých Budějovicích angličtinu děti i seniory, ráda chodí na koncerty nebo si na pivo popovídat do hospody s kamarády.
Louny, Žatec - Jde o poutavý příběh pro děti s názvem Zakázané prázdniny. A Dana Šianská už napsala i další knihu.
Karlovarský kraj - Bohatému národnostnímu složení Karlovarského kraje se přizpůsobují také knihovny. Není tak divu, že chtějí nabízet literaturu i 'svým' menšinám. Například chebská městská knihovna shání knihy ve vietnamštině. V karlovarské krajské knihovně mezi čtenáře sice mnohé vietnamské děti patří, ale na rozdíl od Chebu chtějí literaturu v českém jazyce.
Olomouc /FOTOGALERIE/ – Zákeřné vraždy, šermířské souboje a především ona osudová otázka: „Být, či nebýt?" O to poběží na páteční premiéře Shakespearova dramatu Hamlet v Moravském divadle Olomouc.
Olomouc – Zákeřné vraždy, šermířské souboje a především ona osudová otázka: „Být, či nebýt?" O to poběží na páteční premiéře Shakespearova dramatu Hamlet v Moravském divadle Olomouc.
Karlovarský kraj – Angličtina, němčina, ruština – to jsou cizí jazyky, které mají v chebské městské knihovně zastoupeny nejvíc. Zájem v poslední době ale roste i o další řeč: vietnamštinu. Jenže sehnat v ní knihy není žádná hračka. I proto knihovna vyzvala občany, aby jí darovali knihu v tomto jazyce, pokud ji již nepotřebují. Největší zájem přitom je o literaturu pro děti.
Vyškovsko – Jedna z populárních dlouhodobých kritik na adresu mládeže zní, že děti dnes čtou méně a méně. Jinak to ale vidí ve vyškovské Knihovně Karla Dvořáčka, kde naopak mladších členů za poslední rok přibylo. Dospělí čtenáři ale knihovně odcházejí po desítkách.
Každý den jsem přemýšlela o stále novějších cestách k lepší angličtině. Už v prvním ročníku na gymnáziu jsem četla knížky v anglickém jazyce, pokračovala jsem přes seriály a filmy, ale pořád mi to nebylo dost dobré. Sice jsem velmi dobře rozuměla, ale mé reakce při odpovídání tolik chvalitebné nebyly.
Domažlicko – Poustevníci, poustevny a pouště v Plzeňském kraji. Tomuto originálnímu a dosud málo probádanému tématu se věnuje nová stejnojmenná kniha autorů Petra Rožmberského a Luďka Krčmáře, kterou vydalo domažlické Nakladatelství Českého lesa.
Vyškov – S odstraňováním komunikačních bariér bude pomáhat i vyškovská Knihovna Karla Dvořáčka. Čtenářský happening Noc literatury podpoří zhruba za měsíc. Mezinárodní akci organizují Česká centra.
Jednou bych se chtěla vydat studovat za kanál La Manche, do Spojeného království. Británii jsem poprvé navštívila v roce 2013, byla jsem na týdenním pobytu se školou, a už v tu chvíli jsem si uvědomila, jaká je to vlastně krásná země s vysokým počtem zajímavých památek. Británie mě láká především místními tradicemi, školstvím, historií, památkami, literaturou a architekturou, která zvýrazňuje vše britské.
Heringsdorf (Německo) – Český spisovatel Jaroslav Rudiš v neděli převzal usedomskou literární cenu, kterou každoročně uděluje knižní festival pořádaný na tomto německém baltském ostrově. Ocenění získal za to, že svými díly přispěl k evropskému dialogu. Rudiš je čtvrtým nositelem ceny a už druhým Čechem, před třemi lety porota ocenila spisovatelku Radku Denemarkovou.
Chrudim /ANIMACE/ - Začíná nová éra včelařství. Vynálezce a učitel na Střední škole zemědělské v Chrudimi Roman Linhart totiž po třinácti letech vynalezl revoluční typ úlu, který svou konstrukcí hubí nebezpečné roztoče způsobující varroázu. Není třeba aplikace drahých chemických látek a včely produkují mnohem více medu.
Kněževes – Ani v Kněževsi nechybí obecní knihovna. Najdete ji hned vedle úřadu městyse na zastávce autobusů.
Valašské Meziříčí - Pracovníci meziříčské Charity otevřeli nový obchod. Keramiku, porcelán, sklo, knihy i oblečení si mohou zájemci pořídit za symbolickou částku. Hlavním cílem je finančně podpořit činnost Charity.
Chrudim - Začíná nová éra včelařství. Vynálezce a učitel na Střední škole zemědělské v Chrudimi Roman Linhart totiž po třinácti letech vynalezl revoluční typ úlu, který svou konstrukcí hubí nebezpečné roztoče způsobující varroázu. Není třeba aplikace drahých chemických látek a včely produkují mnohem více medu.
Praha – Skupina poslanců ČSSD navrhuje rozšířit a zpřesnit seznam věcí, které by exekutor nemohl dlužníkovi doma zabavit. Předkladatelé tvrdí, že nynější úprava vymezuje okruh věcí moc úzce, navíc přináší spory o výklad. Předseda sněmovního ústavně-právního výboru Jeroným Tejc dnes ČTK řekl, že příští týden osloví s žádostí o podporu normy i poslance z dalších klubů. Dolní komora by měla novelu občanského soudního řádu dostat příští týden.
Uherské Hradiště – Hned dvě výstavy byly zahájeny ve čtvrtek 10. dubna v 17 hodin v Galerii Slováckého muzea v Uherském Hradišti.
Chrudim - Začíná nová éra včelařství. Vynálezce a učitel na Střední škole zemědělské v Chrudimi Roman Linhart totiž po třinácti letech vynalezl revoluční typ úlu, který svou konstrukcí hubí nebezpečné roztoče způsobující varroázu. Není třeba aplikace drahých chemických látek a včely produkují mnohem více medu.
Žďár nad Sázavou - Rodinné centrum Srdíčko už nesídlí v suterénu žďárské polikliniky. Nově využívá zrekonstruované prostory ve čtvrtém patře budovy.