Kreativ

ŠTÍTEK: literatura

Kromě severské literatury jsou letošním hitem i české kuchařky

Praha - Knihy dlouhodobě patří k nejoblíbenějším vánočním dárkům. Na českém trhu jich jsou tisíce, není tedy těžké vybrat tu správnou pro jakéhokoli čtenáře. Jaké tituly se budou letos pod stromečkem objevovat nejčastěji? V žebříčcích, které vedou jednotlivá knihkupectví nebo Svaz českých knihkupců a nakladatelů, se v současnosti nejčastěji objevují tato jména: ze zahraničních Jo Nesbø, Dan Brown, Lars Kepler, z českých Zdeněk Svěrák, Halina Pawlowská, Michal Viewegh, Vlastimil Vondruška a Roman Vaněk.

Knihovna v zámku? Čtenáři by získali novou studovnu

Hořovice – Pohodlná studovna s několika pracovními místy a přístupem na internet. Navíc větší nabídka knih, a to i těch, které musí být nyní kvůli nedostatku místa uložené ve skladu. To vše by získali hořovičtí čtenáři v případě, že by knihovna změnila adresu. Více prozradila vedoucí městské knihovny v Hořovicích Eva Škvárová.

Zemřel významný hudební publicista Lubomír Dorůžka

Praha - V pondělí náhle zemřel významný hudební publicista a překladatel Lubomír Dorůžka. Bylo mu 89 let. Poslední rozloučení rodina plánuje na pátek odpoledne, místo a další podrobnosti budou upřesněny později. ČTK o tom dnes informoval syn Petr Dorůžka.

Lab Tests Online: Vše o laboratorních vyšetřeních na webu

Podle evropských statistik pouze 20 procent pacientů rozumí tomu, co jim říká lékař. Nemocní zvláště tápou u výsledků laboratorních vyšetření: neví, co která hodnota znamená a proč je jim vůbec měřená. Na všechny tyto otázky lze najít odpovědi na webu nekomerčního projektu Lab Tests Online.

Tereza Tomášová: Historie na základě osobních životních příběhů táhne

Praha /ROZHOVOR/ – Osvětimský příběh patnáctileté dívky zaujal porotu soutěže Příběhy 20. století. Na slavnostním vyhlášení  v Národním památníku na Vítkově ocenili v úterý osmadvacetiletou Terezu Tomášovou, která příběh zpracovala. První místo obsadila ve věkové kategorii dospělých, do které se zapojilo 295 soutěžících.

Když na Hobita přijdou do kina i skřeti, trpaslíci a jeden čaroděj...

Zlín /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE, VIDEO/ – Skřeti, elfové, trpaslíci i jeden čaroděj – ty všechny jste mohli potkat na půlnoční premiéře filmu Hobit: Šmakova dračí poušť ve zlínském Zlatém jablku. Kromě řady obyčejných diváků se totiž do tamního kina vypravilo i jádro nejnadšenějších fanoušků, kteří se neváhali na dlouho očekávané promítání přiodít jako postavy z filmu.

Silný židovský osud vyhrál v soutěži Příběhy 20. století

Praha /ROZHOVOR/ – Osvětimský příběh patnáctileté dívky zaujal porotu soutěže Příběhy 20. století. Na slavnostním vyhlášení  v Národním památníku na Vítkově ocenili v úterý osmadvacetiletou Terezu Tomášovou, která příběh zpracovala. První místo obsadila ve věkové kategorii dospělých, do které se zapojilo 295 soutěžících.

Čapek plus Kostka. Spojení, které oslnilo Vamberk

Vamberk: V předvánočním čase už pravidelně několik let uvádí knihovna ve Vamberku své "adventní posezení". Svátečně laděný podvečer se známými tvářemi se stává v knihovně už tradicí. Ať už to byla tvář publicistky a spisovatelky Zuzany Maléřové, hudební dvojice folkové skupiny Duo Ťuk nebo herečky Jitky Smutné a spisovatelky Petry Braunové.

V Londýně se prodala kresba Medvídka Pú. Za téměř dva miliony korun

Londýn – Jedna z nejslavnějších ilustrací dětské literatury, kresba Ernesta Howarda Sheparda znázorňující Medvídka Pú a jeho kamaráda Kryštůfka Robina, se dnes v Londýně vydražila za 58.750 liber (1,92 milionu korun). Podle webu aukční síně Sotheby´s je uvedená cena včetně poplatků. Před dražbou se cena bez poplatků odhadovala na 30.000 až 50.000 liber.

Více než 500 spisovatelů z celého světa vyzvalo k ochraně osobních údajů

Londýn – Více než 500 spisovatelů z 80 zemí, včetně českého autora Jaroslava Rudiše, se ve společné výzvě postavilo proti tomu, aby korporace a vlády sledovaly elektronickou komunikaci občanů. Autoři vyzvali OSN k přijetí konvence na ochranu občanských práv v digitálním věku. Mezi signatáři výzvy, otištěné dnes ve zhruba 30 denících celého světa, jsou i nositelé Nobelovy ceny za literaturu včetně J.M. Coetzeeho či Orhana Pamuka.

Štědrovečerní koledu ve Vlčnově zahajoval pastýř s bičem, podívejte se

Staré vánoční tradice v sobotu ožily ve Vlčnově. Vesnici po obchůzce křižovaly skupiny mládeže v krojích, tajemných postav „Lucek", cikánů a nechyběla ani mikulášská družina. Ve třech selských staveních s původním interiérem bylo možné poznat staré zvyky jako lití olova či vyřezávání Betlému.

Jiří Jilík pokřtí svou knihu Žítkovské čarování v Muzeu Bojkovska

Bojkovice – Zájemci o tajemno, mystiku a „bohyňování" se mohou těšit na křest knihy Jiřího Jilíka s názvem Žítkovské čarování. Ten se uskuteční v Muzea Bojkovska v Bojkovicích ve čtvrtek 12. prosince od 18 hodin při besedě s autorem knihy, která má podtitul Pravdivý příběh žítkovských bohyní.

FILMOVÝ KLUB: Babycall

Opava /POZVÁNKA/ - Severští filmaři netočí jen skvělé černé komedie, ale jako pokračovatelé Igmara Bergmana také výborná dramata.

Vladimír Pospíchal vydal knihu hororů, plnou magické severočeské atmosféry

Duchcov - Předností knihy spisovatele Vladimíra Pospíchala „Když dvanáctá odbila" je i neopakovatelná severočeská atmosféra, krajina dolů, oprámů, propadlin, ohňů a mlhy… Čtenáře tohoto žánru literatury autor zaujal už vydáním úspěšného biografického románu Inverze. A naplno pak rozehrál hororovou strunu v temně fantaskním románu Společenství vlků. Ani jeho nové povídky nepostrádají zručné dávkování napětí, strach z neznáma, děsivé přízraky a niterné zápolení fantazie se všudypřítomným zlem.

Krmítko není lidské smetiště

Tachovsko - Jste si jistí, že do krmítka dáváte co se má? Mrazy už se pomalu představují ve své síle a příroda volá o pomoc. Kdyby nebylo hodných lidí, kteří ptáky dokrmují přes zimu, určitě bychom jich nevídali tolik, kolik jich je.

Štědrovečerní koledu ve Vlčnově zahajoval pastýř s bičem

Vlčnov – Staré vánoční tradice v sobotu ožily ve Vlčnově. Vesnici po obchůzce křižovaly skupiny mládeže v krojích, tajemných postav „Lucek", cikánů a nechyběla ani mikulášská družina. Ve třech selských staveních s původním interiérem bylo možné poznat staré zvyky jako lití olova či vyřezávání Betlému.

Vyšla čítanka romské literatury, texty jsou česky a romsky

Praha – Vyšla čítanka romské literatury ROZUMMĚNÍ, kromě příběhů romských autorů v češtině a romštině obsahuje i metodiku pro učitele, jak dětem přiblížit romskou kulturu. Publikaci, která je volně ke stažení na webu, vydalo romské nakladatelství KHER. Chce tak romské děti přivést k jejich původnímu jazyku a nabídnout jim pozitivní vzory romských osobností. Nakladatelství to uvedlo v tiskové zprávě. Kniha vznikla z dotace ministerstva školství na podporu začleňování romských žáků.

Klub Violka slaví 20 let, do svých řad zve nové příznivce

Prostějov – Na začátku stálo sedm studentek Střední zdravotnické školy v Prostějově. Ty klub s názvem Violka dostaly do povědomí veřejnosti v roce 1993, když na Tetíně zahrály postiženým dětem loutkové divadlo. Později se řady Violky rozrostly a náplň činnosti se rozšířila. Až měla Violka dvacet členů, zahájila činnost pod názvem Klub tvůrčího psaní a začala vytvářet programy také pro Domovy důchodců.

Ve dvanácti napsala Linda Kurzweilová první knížku, další vznikla v metru

Mladá Boleslav /ROZHOVOR/ - Milovala jsem slohy a hltala jsem dívčí romány, ráda bych ale napsala historický román, říká autorka Linda Kurzweilová… Momentálně je na mateřské dovolené s téměř ročním synem, předtím pracovala v bankovnictví. Na svém kontě má ale už čtyři vytištěné knížky, pátou právě přepisuje z rukopisu do elektronické podoby. Nejen o tom, jak ji příběhy napadají a nakolik do nich promítá své zkušenosti jsme si povídali s Lindou Kurzweilovou.

V dětském oddělení knihovny nejsou výjimkou ani hadi

České Budějovice – Vrátit přečtené a půjčit si nové knížky, ale také vyblbnout se u počítače, zahrát si s kamarády stolní hry, poskládat hlavolam, vyluštit kvíz, nakreslit si obrázek a sem tam si pochovat nějaké zvířátko, třeba hada. To všechno jsou důvody, proč dnes malí čtenáři chodí do Jihočeské vědecké knihovny.

V dětském oddělení knihovny nejsou výjimkou ani hadi

České Budějovice - Vrátit přečtené a půjčit si nové knížky, ale také vyblbnout se u počítače, zahrát si s kamarády stolní hry, poskládat hlavolam, vyluštit kvíz, nakreslit si obrázek a sem tam si pochovat třeba hada. To jsou důvody, proč malí čtenáři chodí do Jihočeské vědecké knihovny v Českých Budějovicích.

Spisovatel Suri dostal cenu za špatný popis sexu v literatuře

Londýn – Americký spisovatel indického původu Manil Suri dnes získal cenu za špatný sex v literatuře, která má oceňovat obzvlášť nepovedené popisy sexuálních scén. Britský časopis Literary Review Surimu cenu udělil za sexuální scénu za účasti tří hlavních hrdinů jeho románu The City of Devi (Město Déví), při níž si vypomáhal přirovnáním k vybuchujícím supernovám a kvarkům.

„Zemřeli jsme za budoucnost národa....."

Uherský Brod – V dnešní překotné době, kdy se velmi často zapomíná na minulost, je nutné zavzpomínat a připomenout si osudy hrdinů, kteří se postavili nenáviděnému fašistickému zlu.

Krmítko není lidské smetiště

Tachovsko - Jste si jistí, že do krmítka dáváte co se má? Mrazy už se pomalu představují ve své síle a příroda volá o pomoc. Kdyby nebylo hodných lidí, kteří ptáky dokrmují přes zimu, určitě bychom jich nevídali tolik, kolik jich je.

Letohrad, který je nazýván městem literatury faktu, znají i na Slovensku

Letohrad, Bojnice – Ve slovenských Bojnicích se ve čtvrtek 21. listopadu udílely ceny autorům literatury faktu. Předávání Cen Vojtěcha Zamarovského, L. N. Tolstého a Zlatého pera Ladislava Ťažkého přihlíželi ve Zlatém sále bojnického zámku zástupci Letohradu, města literatury faktu.  

Poláci poprvé vydali knihu hlubčických pověstí

Hlubčice – Polská historička a učitelka dějepisu Katarzyna Maler představila na radnici 
v Hlubčicích svou knihu Hlubčické legendy a lidové pověsti. V archivech vyhledala 
a přeložila německé legendy našeho regionu.  

Stavíme na vzácné půdě, varuje studentka v diplomové práci, která zvítězila

Brno - Jak souvisí život v klášteře s životním prostředím? A jak má vypadat správný atlas? I s takovými náměty se zúčastnili vysokoškoláci jedenáctého ročníku soutěže studentských prací s tematikou životního prostředí a ekologie v Jihomoravském kraji. Vítězkou v kategorii diplomových prací se minulou středu stala sedmadvacetiletá absolventka Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně Jana Zuntychová.

Burian pravěkem a mayovkami dál uchvacuje

Litoměřice - Severočeská galerie výtvarného umění pořádá výstavu z díla Zdeňka Buriana. Je velmi bohaté, skládá se z téměř čtrnácti tisíc originálů.

Burian pravěkem a mayovkami dál uchvacuje

Litoměřice - Severočeská galerie výtvarného umění pořádá výstavu z díla Zdeňka Buriana. Je velmi bohaté, skládá se z téměř čtrnácti tisíc originálů.

Šanov: hledá se turecký poklad

Šanov – Vypadá to jako osudové znamení. Obec, nad kterou se odehrála jedna z největších leteckých bitev v Československu, dala světu hned několik válečných pilotů. Právě Šanov, malebná vesnička na svazích Bílých Karpat, je přirozeným centrem amatérských historiků i prostých nadšenců, kterým letecká bitva učarovala.

Zmizí ze Všebořic v Ústí knihovna? Na nové nájemné knihovna nemá!

Všebořice – Čtenáři ústecké knihovny ze Všebořic mohou v příštím roce přijít o svoji místní pobočku. Město prodalo objekt, kde pobočka sídlí, a na přijatelném nájemném se knihovna s novým majitelem neshodla. Jiné prostory vedení ústecké knihovny prozatím shání marně.

Šumperan chce vybudovat skautské muzeum

Šumperk – V Šumperku a okolí byste jen těžko hledali někoho tak zapáleného pro skauting, jako je on. Pavla Krajíčka provází celý život. Šumperský junák navíc desítky let buduje sbírku skautských artefaktů. Jeho cílem je zřídit skautské muzeum.

SLOUPEK: Právo veta studentům nepatří

Hned na začátek říkám zcela jasně: když jsem poprvé zaslechl, že by nymburské gymnázium mohlo nést jméno Bohumila Hrabala, srdce mi poskočilo radostí. Ano, jsem jednoznačně pro, byla by to veliká pocta.