Nová Paka – V novopacké knihovně se v úterní podvečer sešli skauti, aby si připomněli letošní sté výročí své organizace. Návštěvníci si zde mohou nyní prohlédnout skautskou beletrii, časopisy, odbornou literaturu a nejrůznější publikace o skautu.
Praha /ROZHOVOR, VIDEO/ – Kdyby mu to prý okolí nepřipomínalo, on sám by své sedmdesáté narozeniny, které slaví 4. prosince, nijak mimořádně nevnímal. Skladatel, instrumentalista a zpěvák Jan Spálený má totiž stále hodně práce.
Ústí nad Orlicí – Městská knihovna zve příznivce literatury na autorské čtení a představení knihy Martina Leschingera Zázrak v Praze. To se uskuteční v prostorách knihovny ve čtvrtek od 16 hodin.
Břeclav – Vínečko bílé, Smutný večer, Mikulecká dědina, V širém poli studánečka. Autorem těchto a mnoha dalších písní je rodák z Mikulčic František Hřebačka známý spíše pod pseudonymem Fanoš Mikulecký. Nejen jeho život zachycuje nejnovější kniha, která vznikla pod taktovkou pracovníka Městské knihovny Břeclav Jaroslava Čecha.
Valašsko - Čtenářem se nikdo nerodí, čtenáři musíme ukázat cestu. Tak zní jedno z hesel kampaně Celé Česko čte dětem, do níž je na Valašsku zapojeno hned patnáct institucí.
Velvary – Zatímco starší generace slovenštině rozumí a společné dějiny Československa ještě alespoň částečně zažila, mladí lidé a děti už se denně se slovenskou kulturou nesetkávají. Rozumí ještě vůbec slovenským slovům? A co vědí o historii společného státu Čechů a Slováků?
Brno - Zatímco Slováci českou literaturu dobře znají, opačně to už tak neplatí. Přestože jsou si naše jazyky tak blízké. Šéfredaktor brněnského nakladatelství Větrné mlýny Petr Minařík se to však snaží změnit novou edicí knih slovenských autorů nazvanou Česi, čítajte!
Ten obrázek asi znáte. Mladý jedinec přišpendlený k monitoru počítače ráno, v poledne i večer. Že mládež v dnešní době vůbec nečte? To už dávno není žádné tajemství.
Mladá Boleslav /RECENZE/ - Nakladatelství Panteon, které zahájilo svou činnost v letošním roce na mladoboleslavském Staroměstském náměstí, vydalo jako svou první publikaci výjimečný román švédského literárního debutanta Jonase Jonassona.
Velvary - Každé město, které má svého spisovatele, se jím rádo pyšní. Tou, která přináší na knižní pulty svoji již druhou knihu, je Martina Bittnerová. Mladá spisovatelka žijící v současnosti ve Velvarech. Kniha věnovaná slavným mužům má název Utajené životy slavných Čechů a je volným pokračováním slavných žen, tedy knihy Spisovatelky a Erós
Mělník – Stálá expozice historických kočárků v Regionálním muzeu v Mělníku brzy oslaví deset let od chvíle, kdy mezi dvoustopé a třístopé dětské vozíky zavítali první návštěvníci.
Jičínsko - FEJETON MIROSLAVA PROCHÁZKY: Učili jsme se ve škole, že literatura je komunikace mezi autorem a čtenářem. Spisovatel svůj příběh vypsal ve stínu čadivé petrolejové lampy či úsporné žárovky zn. Osram.
Uherské Hradiště - Slovácko inspirující. Takový název dostala tradiční čtenářská konference, která se uskutečnila v pondělí dopoledne v hradišťském kině Hvězda. Zúčastnili se jí studenti hradišťských škol spolu s pedagogy, historiky, profesionálními hudebníky a dalšími odborníky. Letos se tato akce konala již po osmapadesáté.
Tachovsko – Jak jsem v minulém povídání předeslal, díky laskavosti a pochopení majitele zámku v Trpístech, jsme měli možnost projít si zdejší zámecký park a zdokumentovat některé zajímavé dřeviny.
Praha, Ostrava - Ilja Hurník dostal do vínku nadání hned pro několik činností. Patří mezi ně nejen kompozice, hra na klavír či pedagogika, ale i popularizace hudby.
Příbram – Senioři v Příbrami, které zajímá česká literatura a písemnictví, mohou každé pondělí nahlédnout do historie při veřejném čtení. Seniorům do pečovatelského domu v Brodské ulici v Příbrami pravidelně dochází předčítat historik umění Stanislav Sloup z Příbrami.
Vsetín – Matinée aneb večírek, který měl začít už ráno. Takový název nesl pořad, jež si na páteční večer připravili herci Divadla v Lidovém domě ve Vsetíně.
Znojmo - Sedmatřicetileté Karle Marešové ze Znojma učarovala fotografie. Její výstavu mají možnost aktuálně zhlédnout zájemci ve vestibulu městského úřadu v Obrokové ulici.
Znojmo /PODNIKÁNÍ NA ZNOJEMSKU/ - Jitka Kubíková kolem sebe shromáždila stejně smýšlející ženy a založila Patchworkový klub. Nedávno otevřela vlastní obchod ve Znojmě.
Brno - V třiaosmdesáti letech zemřel Jan Trefulka, publicista, literární kritik, prozaik a signatář Charty 77, pocházející z Brna-Králova Pole. A především brněnský patriot, který své rodné město miloval.
Praha, Ostrava - Ilja Hurník dostal do vínku nadání hned pro několik činností. Patří mezi ně nejen kompozice, hra na klavír či pedagogika, ale i popularizace hudby.
Uherské Hradiště – Školák Zbyněk Struhelka z Uherského Hradiště přiznává, že mu často bývá dlouhá doba. Nemá sourozence a běžné domácí způsoby krácení chvíle se mu už omrzely. Zaujala ho myšlenka skupinky jeho vrstevníků, kteří v poslední době začali usilovat o zařízení, kde by se školáci a studenti scházeli a trávili společně svůj volný čas.
Liberec - Pro českou architekturu vykonal totéž, co František Vláčil a Miloš Forman pro film nebo Bohumil Hrabal pro literaturu. Karel Hubáček. Právě dnes je to rok, co opustil kraj, kterému vtiskl podobu.
Liberec - Pro českou architekturu vykonal totéž, co František Vláčil a Miloš Forman pro film nebo Bohumil Hrabal pro literaturu. Karel Hubáček. Právě dnes je to rok, co opustil kraj, kterému vtiskl podobu.
Liberec - Pro českou architekturu vykonal totéž, co František Vláčil a Miloš Forman pro film nebo Bohumil Hrabal pro literaturu. Karel Hubáček. Právě dnes je to rok, co opustil kraj, kterému vtiskl podobu.
Stará Paka – Šestatřicetiletý Petr Váradi (na vloženém snímku níže) se již dlouho věnuje sběratelství, elektrotechnice, zpracovávání kovů a radioamatérskému vysílání na krátkých vlnách. Strojařina je nejen jeho koníčkem, ale i profesí.
Stará Paka – Šestatřicetiletý Petr Váradi se již dlouho věnuje sběratelství, elektrotechnice, zpracovávání kovů a radioamatérskému vysílání na krátkých vlnách. Strojařina je nejen jeho koníčkem, ale i profesí.
Brno – V noci na čtvrtek zemřel v 83 letech brněnský spisovatel Jan Trefulka. Od minulého čtvrtka byl ve Fakultní nemocnici v Brně-Bohunicích, řekla ČTK spisovatelova manželka Božena. Trefulka se věnoval próze, publicistice i literární kritice. V 60. letech působil jako redaktor a později šéfredaktor známého literárního časopisu Host do domu. Za normalizace nemohl oficiálně publikovat. Pohyboval se v disentu, podepsal Chartu 77.
Stará Paka – Šestatřicetiletý Petr Váradi (na vloženém snímku níže) se již dlouho věnuje sběratelství, elektrotechnice, zpracovávání kovů a radioamatérskému vysílání na krátkých vlnách. Strojařina je nejen jeho koníčkem, ale i profesí.
Mikulov – Historický atlas měst České republiky se opět rozrostl o jedno místo. Součástí atlasu se jako svazek číslo dvacet pět stal i Mikulov. Milovníci historie či kartografie mohou být u jeho křtu, který se uskuteční ve čtvrtek třináctého prosince třicet minut po šestnácté hodině v Sále předků zámku v Mikulově.
Praha - Kuchařské knihy patří k oblíbeným dárkům a stálicím vánočního trhu. Například v pražském Luxoru si zájemci mohou vybírat z neuvěřitelného množství 1846 titulů kuchařek vedených pod populárně-naučnou literaturou. Počítač zaznamenal, že za poslední týden si odnesli 457 titulů.
Moskva - Boris Strugackij, významný ruský spisovatel, scénárista a překladatel, podlehl v pondělí ve věku 79 let zápalu plic. Spolu se svým bratrem Arkadijem je považován za klasika světové moderní vědeckofantastické literatury a jednoho z nejznámějších ruských spisovatelů 20. století.
Praha – V pořádku by měla být 41letá žena, která se ve čtvrtek v noci neplánovaně stala držitelkou šokující českého rekordu. Pacientce, která byla do pražské Nemocnice Na Bulovce přivezena v bezvědomí, naměřili zdravotníci neuvěřitelných sedm promile. Mluvčí nemocnice Martin Šalek již v pátek uvedl, že se pacientku podařilo zachránit. A v sobotu dotyčné otrnulo natolik, že ji to již táhlo ze špitálu domů. Po domluvě s lékaři ale zůstane pod odborným dohledem ještě nejméně do konce víkendu a propuštěna bude zřejmě v následujících dnech – je však již hospitalizována na standardním nemocničním pokoji. Původně ale strávila desítky hodin na jednotce intenzivní péče. Tam se jí dostalo specializované pomoci včetně dialýzy.
Plzeň - „Jak čas plynul a nic se nedělo, studenti dávali policistům kytky, sedali si a znovu vstávali, bylo čím dál jasnější, jak to celé skončí," popsal ve své knize Fízl zakladatel opozičního hnutí České děti, dnes publicista a spisovatel Petr Placák, atmosféru, která studentské demonstrace 17. listopadu 1989 na Národní třídě v Praze.
Tábor /ROZHOVOR/ - Výtvarník a básník Jaroslav Chobot připravuje nové obrazy pro výstavu v Tokiu, která se bude konat příští rok. Pro inspiraci si létá do Peru za indiány kmene Shipibo. Až budete dnes číst tyto řádky, nebude již výtvarník a básník Jaroslav Chobot mezi námi. Tedy v Táboře.
Hradec Králové - K velkým akcím Charity ČR patří bezesporu tradiční lednová Tříkrálová sbírka. Každý rok se akce účastní více než 50 tisíc dobrovolníků z mnoha měst a obcí z celé republiky.
Zlínský kraj - Nadcházející víkend nebude jen o připomínce boje za svobodu a demokracii. Ve Zlínském kraji je připravena celá škála kulturních akcí. Nabízíme několik tipů
Tábor - Výtvarník a básník Jaroslav Chobot připravuje nové obrazy pro výstavu v Tokiu, která se bude konat příští rok. Pro inspiraci si létá do Peru za indiány kmene Shipibo.
Čas pokročil a my se již dostáváme do předposlední adventní neděle. Etnografka Irena Novotná z Katovic na Strakonicku vysvětluje, co je advent, jaké lidové zvyky jsou s ním spojené a jaký význam má adventní věnec.