Kreativ

ŠTÍTEK: literatura

Spisovatel Josef Škvorecký byl snílek i moudrý skeptik

Praha – Spisovatel, snílek a zároveň skeptik Josef Škvorecký si nesmrtelnost zajistil svou románovou prvotinou Zbabělci a již za svého života se zařadil mezi klasiky české literatury. Někdejší exulant, který poslední čtyři dekády strávil hlavně v Kanadě, napsal úctyhodnou řadu próz, několik filmových scénářů, nepočítaně článků, studií či esejů. V úterý v kanadském Torontu zemřel, bylo mu 87 let. Byl to slavný český rodák. Zanechal po sobě nesmazatelnou stopu…

Literární soutěž Textík se blíží ke konci

Jindřichův Hradec - Právě v těchto dnech vrcholí již druhý ročník autorské literární soutěže Jindřichohradecký Textík. Soutěž je cílena především na žáky a studenty jindřichohradeckých škol.

Milan Barbořík: Druhé vydání Terezky je zázrak

Fulnek -V letošním roce vyjde druhé vydání oblíbené knížky Terezka, princezna z Fulneku. Jednání o reedici bylo zdlouhavé, ale přineslo své ovoce, které si mohou vychutnat všichni, kteří ještě knížku nemají nebo ji chtějí darovat svým blízkým. Na čtenáře čeká také jedna novinka, ale o tom už sám autor pohádkové knížky Milan Barbořík.

Od narození otce hobitů Tolkiena uplyne již 120 let

Bloemfontein/Praha - Před 120 lety, 3. ledna 1892, se v jihoafrickém městě Bloemfontein narodil literát, jehož dílo ovlivnilo generace mladých čtenářů a především díky filmovému zpracování má velký vliv i na současnou mládež. Johna Ronalda Reuela Tolkiena nijak neproslavily jeho první publikace z dvacátých let - Slovník střední angličtiny a kritické vydání středověké romance Sir Gawain a Zelený rytíř, uspěl však s příběhy, které si původně vymýšlel pro své čtyři děti.

Na knížkách letos lidé nešetřili

Liberecký kraj - Příběhy jizerskohorských rozhleden, Lužické a Jizerské hory, Architektura Liberce, Jizerské hory na starých diapozitivech či Liberecké zajímavosti. To jsou jen některé tituly, které se staly doslova hitem letošních Vánoc.

Čtenáři si vyberou z knih "do ucha"

Č. Třebová - Místní městská knihovna připravila pro čtenáře několik novinek. Studenti a lidé pracující do večera uvítají možnost přijít si vypůjčit knihu v sobotu dopoledne.

Na knížkách letos lidé nešetřili

Liberec - Příběhy jizerskohorských rozhleden, Lužické a Jizerské hory, Architektura Liberce, Jizerské hory na starých diapozitivech či Liberecké zajímavosti. To jsou jen některé tituly, které se staly doslova hitem letošních Vánoc.

Ze sbírek mecenášky Marie Richterové

Brno - Nová výstava Moravské galerie v Brně z cyklu Sběratelé a mecenáši představuje brněnskou lékařku a sběratelku Marii Richterovou. Sbírky Moravské galerie v Brně rozšířila o mnoho zajímavých přírůstků. Je mezi nimi například dílo Mikuláše Medka, vzácný portrét Hyacintha Rigauda či soubor historických palných zbraní. Marii Richterovou sběratelku, milovnici umění a brněnskou lékařku představuje nová výstava z cyklu Sběratelé a mecenáši.

Literární místopis Písku

Písek – Kolektiv pracovníků městské knihovny a Prácheňského muzea připravil unikátní projekt nazvaný Čtení z Písku. Od 20. prosince ho zájemci najdou na webové adrese www.ctenizpisku.cz

O vyřazené knihy je velký zájem

Hodonínsko – Když přebrala Dagmar Kachlířová dambořickou knihovnu, řekla si, že v ní udělá pořádek. Díky tomu se nyní ve vesnici uskutečnil poprvé výprodej vyřazených knih. Zájem byl hlavně o ty dětské. Podobně to bývá i ve větších knihovnách, kde je nutné vyřazovat knihy častěji.

Druhý svátek vánoční patří mučedníku Štěpánovi

Praha - Druhý svátek vánoční, jak je v kalendářích označován 26. prosinec, je dnem koled a zvyků, ale i křesťanským svátkem prvního mučedníka svatého Štěpána. Podle legendy položil život za víru v Krista. Zejména v minulosti se v tento den chodilo koledovat a v kostelích kněží světili sedlákům osivo.

Třináct rostlin a živočichů, kteří se ukrývají

Podyjí /20 LET NÁRODNÍHO PARKU PODYJÍ/ - Neopakovatelná pestrost podmínek území Národního parku Podyjí nabízí vhodné prostředí tisícům druhů rostlin a živočichů. I přes značnou zachovalost přírody z tohoto území řada zvířat i bylin vymizela.

Hodonínská charita pomohla Banátu ordinací

Hodonín, Banát /FOTOGALERIE/ - Kompletně vybavenou zubní ordinaci poslala do českých vesniček v rumunském Banátu hodonínská oblastní Charita. Ordinovat tam budou i čeští zubaři.

Kytara Vladimíra Merty má stále mnoho barev

České Budějovice /RECENZE/ - Písničkářská líheň přelomu šedesátých a sedmdesátých let zrodila nejednu pozoruhodnou osobnost. K těm nejzajímavějším patří bezesporu renesanční člověk a umělec mnoha tváří Vladimír Merta. Publikum se o tom mohlo přesvědčit během pátečního recitálu v Horké vaně, kde písničkář představil průřez svého rozsáhlého repertoáru. Originální poetika i pěvecký projev, ale hlavně působivá kytarová hra a vůbec muzikálnost udělaly dojem.

FOTO: Oceněná Verdiho opera v Olomouci

Olomouc - Do Janova 14. století zavede návštěvníky Moravského divadla v Olomouci jednadvacátá opera Giuseppe Verdiho Simon Boccanegra. Příběhu o lásce, intrikách a charismatickém hrdinovi se ujal režisér Michael Tarant. Operu slavného italského skladatele čeká premiéra v pátek v 19 hodin.

Testování školáků v Třeboni dopadlo dobře

Jindřichohradecko - Pilotní testy z matematiky, angličtiny a českého jazyka, do kterých se zapojilo na 102 škol a 3792 žáků z celé republiky, se konaly také v jindřichohradeckém okrese, a to na třeboňské základní škole.

Testování žáků? Jen kvůli systému

Znojmo - Gymnázium a Střední odborná škola pedagogická ve Znojmě v úterý a ve středu dopoledne spustily spolu s dalšími sto třemi školami v republice testování žáků pátých a devátých tříd. Projekt odstartovala Česká školní inspekce.

Kostel rozezní nové varhany

Brno – Pýchou brněnského kostela Nanebevzetí Panny Marie v Jezuitské ulici v Brně budou od léta 2014 nové varhany. Nástroj rozezní přes tři a půl tisíce píšťal.

Anglický koutek už slouží lidem

Frýdek-Místek – Městská knihovna ve Frýdku-Místku nyní nabízí novinku pro čtenáře se zájmem o anglický jazyk. Ti mají k dispozici anglický jazykový koutek – Cambridge Corner.

Původ adventního věnce sahá do poloviny 19. století

Čas pokročil a my se již dostáváme do předposlední adventní neděle. Etnografka Irena Novotná z Katovic na Strakonicku vysvětluje, co je advent, jaké lidové zvyky jsou s ním spojené a jaký význam má adventní věnec.

Seriál Svitavského deníku: Literární toulky

Svitavy - Přinášíme třicátý díl seriálu Svitavského deníku Literární toulky. Představíme několik míst svitavského okresu, která jsou spjata s osobnostmi české literatury a literárními díly.

Původ adventního věnce sahá do poloviny 19. století

Táborsko-Čas pokročil a my se již dostáváme do předposlední adventní neděle. Etnografka Irena Novotná z Katovic na Strakonicku vysvětluje, co je advent, jaké lidové zvyky jsou s ním spojené a jaký význam má adventní věnec.

S Martinem Sichingerem o tom, proč románem připomíná krále Šumavy

Plzeň, Praha /ROZHOVOR/ – Jako by název nové knížky Martina Sichingera odkazoval do jiné doby. Úspěšný čtyřiačtyřicetiletý prozaik ji nazval Smrt krále Šumavy. Naváže na ohlas svých předchozích ceněných románů Jediná bytost a Cukrový klaun? Ač se autor intenzivně věnuje literatuře, neobětuje jí veškerý svůj čas. Je ženatý, má tři děti a pracuje jako učitel.