České Budějovice /RECENZE/ - Kniha Jana Bauera Tajné lásky českých králů a královen slovně balancuje na hraně perverzity… Zatím patrně poslední dílo z pera Jana Bauera, známého také pod pseudonymy Felix Krumlowský či Vojtěch Fišer, má název Tajné lásky českých králů a královen. Nejméně trojjediný autor je díky více než stovce knižních titulů na svém kontě i ocenění Číše Petra Voka korunovanou celebritou mezi jihočeskými literáty. Ve svých románech se zabýval v posledním desetiletí tématy z českých dějin a vydal se i na pole literatury faktu. Dobré rozhodnutí to dle mého soudu rozhodně nebylo.
Zlínský kraj - Úmrtí literární osobnosti je jistě smutná událost. Ovšem paradoxně přináší více zákazníků knihovnám a knihkupectvím. Tvorba spisovatelky Monyové nebo Václava Havla je v regionu takřka vyprodaná
Opava /POZVÁNKA/ - Možná, že i kdybyste street artu nikdy nefandili, po zhlédnutí snímku s názvem Banksy: Exit Through the Gift Shop minimálně někde v podvědomí budete bojovat s jednou zásadní myšlenkou.
Svitavy - Přinášíme dvaatřicátý díl seriálu Svitavského deníku Literární toulky. Představíme několik míst svitavského okresu, která jsou spjata s osobnostmi české literatury a literárními díly.
Tábor – (Předchozí díl pojednával o tom, že dříve než vzniklo město Tábor, konala se setkání zbožného lidu na vyvýšeninách, aby věřící byli Kristu blíž. Lidé těmto shromážděním většinou říkali Tábory podle hory v Galileji. Jejich kazatelé odvodili z bible, že Spasitel má z nebes sestoupit právě na Táboře. Tábor ale pro něj bude všude, odkud ho zavolá shromáždění věrných ve víře. S nimi po boku svede poslední boj dobra se zlem, v němž zvítězí dobro.)
Vážená paní Boženo Němcová, někdy přemýšlím, zda byste se dnes, sto padesát let po své smrti, vůbec poznala v té ikoně ženské emancipace, kterou jsme si z Vás mezitím vytvořili.
Plzeň – Literární historik, divadelní kritik, vysokoškolský pedagog, znalec a milovník české beletrie. Čím především se cítí být plzeňský rodák, univerzitní profesor Viktor Viktora?
Plzeň /ROZHOVOR/ – Literární historik, divadelní kritik, vysokoškolský pedagog, znalec a milovník české beletrie. Čím především se cítí být plzeňský rodák, univerzitní profesor Viktor Viktora? Letos 20. ledna je tomu sedmdesát let, kdy se současný vedoucí katedry českého jazyka a literatury Pedagogické fakulty Západočeské univerzity narodil. A také, abychom nezapoměli, člen Kruhu přátel knižní kultury při Knihovně města Plzně. Lásce k literatuře a češtině učil a dosud učí nespočet studentů.
Jablonec n. N. – Loňský rok vyhlásili evropští ministři za rok dobrovolnictví. Především v tomto kontextu se ti z Jablonecka setkali minulý týden ve Spolkovém domě. Akci připravil Oblastní spolek České červeného kříže (ČČK).
Vlčnov /ROZHOVOR/ - Ve vlčnovském Klubu sportu a kultury pracovala Zdeňka Brandysovápřesně na den 10 let. Koncem minulého roku ale z funkce ředitelky odešla.
Havlíčkův Brod – Jediné místo, kde mi ještě půjčí. Se svým návrhem přišla Renata Píbilová obrazně řečeno, pět minut po dvanácté, ale přesto se stal sloganem vítězným.
Vyškov – Poslední možnost odevzdat příspěvky do literární soutěže Vyškovský cedník mají mladí autoři v pondělí. O přijetí příspěvku rozhoduje datum na poštovním razítku. Vítězné autory vyhlásí vyškovská Knihovna Karla Dvořáčka v březnu.
Svitavy - Přinášíme jednatřicátý díl seriálu Svitavského deníku Literární toulky. Představíme několik míst svitavského okresu, která jsou spjata s osobnostmi české literatury a literárními díly.
Brno - Slavný švýcarský spisovatel a současný nejprodávanější autor literatury faktu Erich von Däniken v pátek přiblížil návštěvníkům veletrhu Go kamera na brněnském výstavišti své teorie ohledně historie Egypta.
Praha - Vzdělávací web romského sdružení Romea se stal terčem internetového útoku. Na stránkách skola.romea.cz se objevil hanlivý text, který kritizuje údajný rasismus naopak a zneužívání sociálních výhod Romy.
Uherské Hradiště - Čechům to jméno moc známé není. Ovšem jen těm, kteří se nezajímají o současnou polskou literaturu. Olga Tokarczuk totiž patří k absolutní polské špičce. Minulý týden navštívila Slovácké divadlo. Proč? Divadelníci od podzimu uvádějí dramatizaci jejího románu Denní dům, noční dům.
Holýšov – Jedinečná ornitologická knihovna v Holýšově, ve které najdeme stovky knih, časopisů a nespočet dalších materiálů o ptácích, stále ještě není v provozu.
Praha /FOTOGALERIE/ - V pražském kostele sv. Salvátora dnes lidé vzpomínali na spisovatele a nakladatele Josefa Škvoreckého. Významný představitel exilové kultury zemřel minulý týden v kanadském Torontu, kde žil čtyři desítky let.
Praha /FOTOGALERIE/ - V pražském kostele sv. Salvátora dnes lidé vzpomínali na spisovatele a nakladatele Josefa Škvoreckého. Významný představitel exilové kultury zemřel minulý týden v kanadském Torontu, kde žil čtyři desítky let.
Olomouc /FOTO/ – Modernizovanou čítárnu a studovnu mohou od nového roku využívat čtenáři Knihovny města Olomouce na náměstí Republiky. Prostory se o jednu místnost zvětšily, dostaly barevnější a moderní vzhled i vybavení.
Mikulov – Šampionem Salonu vín za rok 2012 je Ryzlink vlašský 2009, výběr z hroznů společnosti Vinné sklepy Valtice. Vítěze dnes vybrala z 200 vzorků odborná porota v Mikulově na Břeclavsku.
Česká republika /VZPOMÍNKA/ - V úterý 3. ledna v kanadském Torontu zemřel spisovatel Josef Škvorecký. V české kultuře po sobě zanechal nesmazatelnou stopu.
Brno - Stavbaři a odborníci na památkovou péči završují restaurátorské práce ve vile Tugendhat. Aktuálně se věnují například obložení vnějšího schodiště, které vede z objektu do zahrady.
Náchod - Loni uplynulo 40 let od založení exilového nakladatelství manželů Škvoreckých Sixty-Eight Publishers. První vydanou knihou byl Škvoreckého Tankový prapor a pak následovaly více než dvě stovky titulů knih u nás vesměs „zapovězených“.
Náchod - Jako student náchodského gymnázia prý nepůsobil Josef Škvorecký nijak výjimečně. Psal do školního studentského časopisu Honíme se po učenosti, zajímal ho jazz, studentská kapela a samozřejmě i děvčata.
Praha /ROZHOVOR/ – Po Jiřím Grušovi odešla další literární osobnost, povídkový velikán, milovník šestákové literatury, překladatel, autor scénářů a nakladatel Josef Škvorecký. Jeho vrstevník, spisovatel Ivan Klíma, který se na něj kdysi díval v roce 1969 z opačné strany stejného jezera, vzpomíná na jeho dílo, povahu a životní cestu. S Ivanem Klímou jsme hovořili o tvorbě Josefa Škvoreckého, ironickém jazyku a emigrantském osudu, jenž ničí spisovatele…
Česká republika /VZPOMÍNKA/ - V úterý 3. ledna v kanadském Torontu zemřel spisovatel Josef Škvorecký. V české kultuře po sobě zanechal nesmazatelnou stopu.
Praha – Spisovatel, snílek a zároveň skeptik Josef Škvorecký si nesmrtelnost zajistil svou románovou prvotinou Zbabělci a již za svého života se zařadil mezi klasiky české literatury. Někdejší exulant, který poslední čtyři dekády strávil hlavně v Kanadě, napsal úctyhodnou řadu próz, několik filmových scénářů, nepočítaně článků, studií či esejů. V úterý v kanadském Torontu zemřel, bylo mu 87 let. Byl to slavný český rodák. Zanechal po sobě nesmazatelnou stopu…
Praha – Zástupci spisovatelské obce i politici oceňují Josefa Škvoreckého, kterýv úterý zemřel v Torontu, za jeho přínos literární i za exilovou vydavatelskou činnost.