Kreativ

ŠTÍTEK: Magdalena Dobromila Rettigová

Slavnosti u příležitosti 200. výročí příchodu manželů Rettigových do města se uskutečnily v Rychnově nad Kněžnou.

Tady byli doma 10 let. Rychnov oslavil 200. výročí příchodu Rettigových do města

/FOTO, VIDEO/ Slavnosti u příležitosti 200. výročí příchodu Rettigových do Rychnova nad Kněžnou lákaly v sobotu na hlavní program na Starém náměstí. Už dopoledne sem dorazila slavná kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová se svým chotěm a dcerou kočárem. Vždyť právě v budově Staré radnice na tomto náměstí strávili Rettigovi deset let života.

Poslední víkend v květnu bude na akce bohatý.

Jak si užít poslední květnový víkend? Máme pro vás bezva tipy z Rychnovska

Tak poslední květnový víkend rozhodně bude stát za to, alespoň na Rychnovsku, kde nebudete vědět kam dřív skočit. Těšíte se na příjezd proslulé kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigové do Rychnova a super baštu? Nebo raději máte řev motorů a adrenalin automobilových závodů? Pak si jistě nenecháte ujít Podorlickou rally, která startuje v Opočně. Sobota tu pak bude lákat na Zámecký dětský den, ale možná stihnete i pouť v sousední Dobrušce. A také v Borohrádku se budete o víkendu bavit. 

Magdalena Dobromila Rettigová na portrétu od Jana Vilímka

KVÍZ: Co všechno víte o Magdaleně Dobromile Rettigové? Otestujte své znalosti

Lot, kvintlík, libra, mandel, máz, pinta či žejdlík - s takovými měrnými jednotkami se setkáte v proslulé Domácí kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové. I když toto dílo autorku proslavilo nejvíce, určitě byla pozoruhodnou osobností své doby i v jiných ohledech. Známé bylo její vlastenecké zapálení. Myslíte si, že o jejím životě a působení víte hodně? Vyzkoušejte si své znalosti v našem kvízu. 

Magdalena Dobromila Rettigová na portrétu od Jana Vilímka.

Co všechno víte o Magdaleně Dobromile Rettigové? Otestujte své znalosti v kvízu

/KVÍZ/ Lot, kvintlík, libra, mandel, máz, pinta či žejdlík - s takovými měrnými jednotkami se setkáte v proslulé Domácí kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové. Od svého prvního uvedení se dočkala několika desítek vydání a je stále populární. I když toto dílo autorku proslavilo nejvíce, určitě byla pozoruhodnou osobností své doby i v jiných ohledech. Známé bylo její vlastenecké zapálení. Myslíte si, že o jejím životě a působení víte hodně? Vyzkoušejte své znalosti v našem kvízu. 

Stará radnice na rychnovském náměstí, tady žili Rettigovi. V prostorách jejich bytu je dnes muzeum hraček a také malá expozice věnovaná M. D. Rettigové.

Rettigová v Rychnově: Kurzy vaření i ručních prací a za cizomluvy pokuty

Významnou stopu po sobě zanechali manželé Rettigovi v Rychnově nad Kněžnou, kam přišli přesně před 200 lety, v roce 1824. Jejich působení ve městě, kde strávili 10 let, popisují historické prameny. Nebyla to jen proslulá Domácí kuchařka, kterou zde v roce 1825 Magdalena Dobromila Rettigová dopsala a do níž vás necháme nahlédnout. Bylo toho více, čím Rettigovi ovlivnili život v Rychnově a možná i na dalších místech Podorlicka.

Magdalena Dobromila Rettigová na dobové kresbě.

M. D. Rettigová se po 200 letech vrací. Celý týden bude Rychnov baštit podle ní

/FOTO, VIDEO/ Letos to je 200 let, kdy se do Rychnova nad Kněžnou přistěhovala z Ústí nad Orlicí se svým manželem dnes nejslavnější česká kuchařka, ale kromě toho také spisovatelka a básnířka Magdalena Dobromila Rettigová. Právě tady dopsala v roce 1825 svou proslulou kuchařku. Už za pár dní ji obyvatelé Rychnova znovu přivítají. Chystají se totiž na její počest oslavy, během nichž se můžete těšit také na bašty její kuchyně. Vařit podle jejích receptů se bude ve zdejších restauracích, hotelech i ve školní jídelně - po celý týden.

Jindřiška Rettigová na obraze Rychnováka Josefa Vašáka.

Jetti v hrobě její excelence aneb Jak v cizině hledat hrob Jindřišky Rettigové

Teda - vrtá mně to hlavou, jestli slavná sopranistka primadona assoluta Jindřiška Milina Rettigová, dcera Magdaleny Dobromily Rettigové a Jana Aloise Sudiprava Rettiga, v rodině zvaná Jetti a v cizojazyčných hudebních slovnících uváděná pod poněmčeným jménem Henriette Rettich (psaná s písmenem ch na konci), zemřela ve 41 letech na choleru. To je pravda, jenže pochována v Mnichově jako 57letá.

Vlašský salát se potřebuje rozležet, proto si jej připravteden předem.

Nejlepší vlašský salát je ten domácí: Jak ho udělat na silvestrovské chlebíčky

Vlašský salát býval ještě před několika desítkami let jednou z nejvyhledávanějších pochoutek studené kuchyně. Deset deka vlašáku a dva rohlíky – to byla sice nepříliš zdravá, zato oblíbená svačina. Pokud si pamětníci dají stejné menu i dnes, zpravidla zjistí, že už to není ono. Daleko jistější je proto vyrobit si vlašský salát doma a kvalitu všech ingrediencí si ohlídat. Na silvestrovských chlebíčcích bude určitě skvělý. Co se dává do vlašského salátu? Jak se dělá vlašský salát? A proč má vlastně název vlašský?

Literární rezidence v Litomyšli

Litomyšl hledá spisovatele detektivek. Poskytne mu na měsíc bydlení a 1000 euro

Litomyšl hledá spisovatele, který by ve městě napsal knihu s detektivní tematikou. Literární rezidence strážníka Kmoníčka je v Litomyšli vypsána už podruhé. V prvním ročníku na zámeckém návrší psala svoje dílo spisovatelka Markéta Pilátová, která byla za své knihy několikrát nominována na Magnesii Literu a Cenu Josefa Škvoreckého.

Spisovatelka Hana Wlodarczyková, autorka knihy Božena

Hana Wlodarczyková: Nebýt Němce, nebylo by ani Němcové

Božena Němcová. Pozoruhodná žena, která proslula svým spisovatelským umem a vlasteneckou horlivostí. Stejně jako profesní byl vzrušující i její osobní příběh. Poutavě o něm vypráví v románu Božena, který vznikl na základě úspěšné minisérie České televize, spisovatelka Hana Wlodarczyková.

Z výstavy Krajinou Krasu s podtitulem Český kras očima umělců a dětí v Muzeu Českého krasu v Berouně.

Český kras slaví padesátku. Kulatiny připomene i výstava obrazů

V Muzeu Českého krasu bude ve čtvrtek 24. února zahájena výstava obrazů s názvem Krajinou Krasu a podtitulem Český kras očima umělců a dětí. Přehlídka je jednou z prvních akcí, které se konají u příležitosti 50. výročí od založení zdejší chráněné krajinné oblasti.

V pátek 10. prosince skončil Kurz vánočního cukroví v Soukromé hotelové škole Bukaschool v Mostě.

Cukroví se peče i ve škole. Studenti v Mostě zkoušeli klasiku, která doma potěší

Z kuchyně se ozývá smích a cinkot plechů jako v pohádce o Popelce. Skupina dívek v kuchařských uniformách kmitá kolem napečených sladkých dobrot, které ještě potřebují ozdobit. Vedle hotových pracen vznikají vosí hnízda. Piškoty, moučkový cukr, změklé máslo, kakao, pět lžic mléka, pět lžic rumu. A nezapomenout žloutek do náplně. Tak to má být. Do Vánoc zbývají dva týdny a v Soukromé hotelové škole Bukaschool v Mostě vrcholí dvoudenní Kurz vánočního cukroví. Kdo ho sní? No přece rodiny studentů.

Rettinka - mourovatá kuchařka, hledá kuchyni, kde by se stočila do klubíčka.

Kočka Rettinka hledá domov plný lásky a porozumění. Kdo jí ho poskytne?

Mourovatá barva, že je příliš obyč a klasika? Co když právě klasiku máte rádi? Tradice má nepopiratelnou uklidňující moc, historie nám dává pocit jistoty, pocit pevné půdy pod nohama. A když si k tomu ještě přimyslíte hebký kočičí kožíšek a předlivý zvuk na klíně, pohoda na vás musí přímo padnout. Magdalena Dobromila Rettigová, u nás Rettinka, je prostě sázka na jistotu.

Autorka kuchařek besedovala v Polanově síni.

Autorka mnoha kuchařek Miroslava Kuntzmannová besedovala v Polanově síni

V Polanově síni Knihovny města Plzně proběhl 21. července příjemný večer s Miroslavou Kuntzmannovou. Jednalo se o 1. díl z cyklu Kuchařky, v rámci kterého se konala prezentace dosud vydaných kuchařských knih, doplněná poutavým vyprávěním spojeným s autogramiádou. Sympatická autorka tří desítek různých kuchařek je široké veřejnosti známá také z řady rozhlasových a televizních pořadů.

V sobotu se do Litomyšle opět sjeli lidé z celého regionu na slavnostní zahájení lázeňské sezony.

FOTO: Lázně ducha pošle letos Litomyšl do celé republiky

Už podruhé zasáhla pandemie covidu kulturní akce a také Lázně ducha v Litomyšli. Ty přitom letos slaví deset let od založení. Průvod městem, kostýmy, koncerty, lázeňská kolonáda… To tentokrát Litomyšl nezažije, ale oslava bude.

Foto: Divadlo Drak

Zemřel loutkový herec Václav Poul

Ve věku 69 let zemřel dlouholetý herec Divadla Drak Václav Poul. Hradecké divadlo o tom informovalo na svých webových stránkách. Václav Poul patřil mezi vůbec nejvýraznější herecké osobnosti českého loutkového divadla,

Marginálie k prvotní části televizního filmu Božena

Česká televize 1 v neděli 3. ledna 2021 od 20.10 do 21.35 hodin uvedla první část očekávané televizní minisérie Božena, manželské historické drama o soužití dvou silných osobností - manželů Boženy a Josefa Němcových.

Marginálie k první části televizního projektu Božena

Česká televize 1 v neděli 3. ledna 2021 ve 20.10 do 21.35 hodin uvedla první část očekávané televizní minisérie Božena, manželské historické drama o soužití dvou silných osobností – manželů Boženy a Josefa Němcových.

Natáčení čtyřdílného filmu Božena Němcová v Novém Městě nad Metují.

Marginálie k první části televizního filmu Božena

Česká televize 1 v neděli 3. ledna 2021 ve 20.10 do 21.35 hodin uvedla první část očekávané televizní minisérie Božena, manželské historické drama o soužití dvou silných osobností – Boženy a Josefa Němcových.

Natáčení čtyřdílného filmu Božena Němcová v Novém Městě nad Metují.

Marginálie k první části televizního filmu Božena

Česká televize 1 v neděli 3. ledna 2021 ve 20.10 do 21.35 hodin uvedla první část očekávané televizní minisérie Božena, manželské historické drama o soužití dvou silných osobností – Boženy a Josefa Němcových.

Marginálie k první části televizního filmu Božena

Česká televize 1 v neděli 3. ledna 2021 od 20.10 do 21.35 hodin uvedla první část očekávané televizní minisérie Božena, manželské historické drama o soužití dvou silných osobností - manželů Boženy a Josefa Němcových.

Natáčení čtyřdílného filmu Božena Němcová v Novém Městě nad Metují.

Marginálie k první části televizního filmu Božena

Česká televize 1 v neděli 3. ledna 2021 ve 20.10 do 21.35 hodin uvedla první část očekávané televizní minisérie Božena, manželské historické drama o soužití dvou silných osobností – Boženy a Josefa Němcových.

Letošní prodej vánočních kaprů vrcholí.

Pochutnáte si na kaprovi třeba s polskou omáčkou?

Na vánočním jídelníčku se kapr na našem území objevil až v 19. století. Ryby se v minulosti jedly pouze v bohatších domácnostech a také v krajích, kde bylo hodně rybníků. Mezi štědrovečerními jídly, která doporučovala slavná kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová, již ryby nechyběly.