V lyském Luftu vystavuje Magdaléna Klementová
Lysá nad Labem - Novou výstavu mohou vidět v lyském kinoklubu Luft návštěvníci od pátku.
Lysá nad Labem - Novou výstavu mohou vidět v lyském kinoklubu Luft návštěvníci od pátku.
Jihlavsko –Včelaři letos počítají oproti loňské sezoně se slabší snůškou.
Nasavrky - S létem vrcholí rok co rok i na Chrudimsku včelařská sezona.
Med pomáhá při nachlazení, u některých lidí ale může vyvolat alergickou reakci. Zcela nevhodný je pro děti do 18 měsíců. V medu totiž může být bakterie tvořící jedovatý botulotoxin.
Prachatice – V Hrbově, kde máme chatu, mají na jedné zahradě jeden krásný včelín s barevně vyskládaným nápisem: Dědina pilnosti.
Nasavrky – S létem vrcholí rok co rok i na Chrudimsku včelařská sezóna.
Prachaticko – Včelaři, kteří chtějí prodávat svůj med a mají přitom stanoviště svých včelstev v ochranném pásmu moru včelího plodu, mají kromě vytáčení svého medu ještě jinou starost.
Vysočina – Teplé počasí s minimem dešťů zachránilo včelařskou sezonu na Vysočině. Po chladném a deštivém jaru, kdy včely nemohly létat, je naopak dostatek tmavého medovicového lesního medu. Včelstva na Vysočině letos neohrozily ani nemoci. Spotřebitelé dostanou letos med podobně jako loni za cenu kolem 100 korun.
Štramberk – Poctivý rakytníkový, zázvorový, akátový a další včelí med bude moci ochutnat každý, kdo v sobotu 17. července zavítá na Trúbu ve Štramberku. Od 10.00 hodin se tam Valašské království pořádá setkání včelařů, kteří představí své produkty.
Rokycansko – I přesto, že je letos snůška medu na Rokycansku poměrně dobrá a po několika letech se opět objevil i med lesní, příznivci této pochoutky od včelaře mohou vydat až sto dvacet korun za kilogram. V některých místech České republiky není med téměř vůbec.
Prachaticko – Včelaři už vytočili první letošní med, a i když je jeho kvalita dobrá, v průměru ho letos včely vyrobily méně než v jiných letech. Prý za to může studené a deštivé počasí v době květu ovocných stromů.
Prachaticko – Včelaři už vytočili první letošní med, a i když je jeho kvalita dobrá, v průměru ho letos včely vyrobily méně než v jiných letech. Prý za to může studené a deštivé počasí v době květu ovocných stromů.
Třebíčsko – Med je letos tak trochu lokální záležitostí. Kde v pozdním jaru řádily bouřky s krupobitím, tam včely snůšku nenadělaly. Jsou ale tací, kteří si pochvalují a lesního medu mají dost.
Karvinsko – Včelaři na Karvinsku lámou rukama nad tím, co jim letos příroda zase připravila. Deštivé počasí, které nedovolilo pilným včelám vylétnout z úlu, má na svědomí mizernou úrodu medu.
Rabí – Pro návštěvníky hradu Rabí je i letos nachystána hradní včelnice, kde se malí i velcí návštěvníci nejen pobaví, ale dozvědí se i řadu zajímavých věcí.
Hodonínsko - Jen polovina medu co loni. Takový výsledek letošní sezony očekávají včelaři. Doplatili na studené jaro a na špatnou úrodu polních plodin a ovocných stromů.
Slovácko – Včelaři na Slovácku hodnotí průběh dlouhé a tuhé zimy s následným rychlým nástupem jara příznivě. Včely podle nich zimu přežily bez velkých ztrát a v dobré síle.
Rakovník - Japonská kytaristka Sachiko si odváží křivoklátský med.
Svitavy – Chovatelé včel mají obavy. Chladné počasí a déšť pravděpodobně způsobí nedostatek medu.
Přerov – Zateplování tří přerovských škol mělo začít letos o prázdninách. Přestože se měly děti už v září vrátit do nově opravených budov, plán se nečekaně zdržel kvůli Státnímu fondu životního prostředí. Stavba proto začne se zpožděním a zřejmě bude pokračovat i během školního roku. Ředitelé jsou zprávou nepříjemně zaskočeni a zvažují nouzová řešení. Nechtějí totiž, aby se žáci museli učit uprostřed staveniště.
Dolánky – Svatojánská noc na Dlaskově statku v Dolánkách se uskuteční v sobotu 26. června. Návštěvníci se mohou těšit na lidový jarmark, ukázky stloukání másla, předení vlny, výtvarné dílny pro děti i dospělé. Budoucnost bude předpovídat kartářka.
Strakonicko – Nejen špatné počasí, ale i šířící se včelí mor, mají na svědomí nedostatek medu a z toho plynoucí zdražování.
Zlínský kraj – Málo nových včel i medu. Toto jsou nejčastější stesky chovatelů včel. Také oni prožívají následky špatného počasí a neobvykle chladného jara.
Zlínsko - Málo nových včel i medu. Toto jsou nejčastější stesky chovatelů včel. Také oni prožívají následky špatného počasí a neobvykle chladného jara.
Břeclavsko - Jen třetinu medu ve srovnání s minulými lety. Tak to teď vypadá například u břeclavského včelaře Petra Baťky. A špatně jsou na tom s medem i další. Velké ztráty kvůli neopylování stromů hlásí sadaři, kteří se už snaží vymýšlet, jak na přírodu vyzrají v příštích letech.
Hradecko – Deštivé počasí a velké vlhko stojí za poklesem produkce pochoutky až o 50 procent.
Kyjovice - Otice neohroženě míří za postupem. V Kyjovicích to sice nebyl žádný med, ale hosté už poněkolikáté ukázali kvalitu a týmového ducha, což jim zajistilo tři body.
Královéhradecko – Perníčky, vánoční cukroví i obyčejný čaj s medem se už brzy mohou stát pro Východočechy malým luxusem. Kvůli jarním dešťům je produkce sladké pochoutky vážně ohrožena.
Mělnicko - Se sluníčkem včely konečně vylétly a na akátech a hořčici se snaží dohnat, co zameškaly.
Mělnicko - Se sluníčkem včely konečně vylétly a na akátech a hořčici se snaží dohnat, co zameškaly
Ostrava - „Že by mohl hrozit nějaký průšvih, mě napadlo hned, když mě začaly včelky píchat. Jinak to nedělají. Podíval jsem se do úlů a žádný med tam nebyl. Co nasbíraly, to spotřebovaly,“ říká včelař Bohuslav Toman.
Ostrava- „Že by mohl hrozit nějaký průšvih, mě napadlo hned, když mě začaly včelky píchat. Jinak to nedělají. Podíval jsem se do úlů a žádný med tam nebyl. Co nasbíraly, to spotřebovaly,“ říká včelař Bohuslav Toman.
Jindřichohradecko– Medu bude letos na Jindřichohradecku nedostatek. Může za to chladné a deštivé počasí.
Havlíčkobrodsko /FOTOGALERIE/ - Vydatné a dlouhotrvající deště zvedly hladiny řek také na Havlíčkobrodsku. Druhý povodňový stupeň vyhlásili ve čtvrtek vodohospodáři na Šlapance v Mírovce a také na Sázavě v Chlístově.
Slovácko – Včelaři na Slovácku hodnotí průběh dlouhé a tuhé zimy s následným rychlým nástupem jara příznivě. Včely podle nich zimu přežily bez velkých ztrát a v dobré síle.
Znojemsko – Deštivé jaro zkazilo na Znojemsku sezonu včelařům. Medu bude letos velmi málo. Zásoby dojdou nejspíš už na podzim
Novojičínsko - Neustávající déšť, sychravo a vlhko znamená také pro zvířata značnou zátěž. Právě toto jaro procházejí tvrdou zkouškou i včelstva, která neměla čas opylovat květy, a nyní by je bez včelařů trápil hlad.
Olomouc, Lužice – Na přelomu května a června mají včely nejvíce práce a potravy dostatek. Letos? Počasí jim už nepřeje natolik, že je včelaři museli začít přikrmovat, aby v úlech nezhynuly hlady. Takové jaro ani nejzkušenější chovatelé včel nepamatují.
Olomouc, Lužice – Na přelomu května a června mají včely nejvíce práce a potravy dostatek. Letos? Počasí jim už nepřeje natolik, že je včelaři museli začít přikrmovat, aby v úlech nezhynuly hlady. Takové jaro ani nejzkušenější chovatelé včel nepamatují.
Stříbro – Studenti s horším prospěchem dostali také syrovým vejcem po hlavě.
Svitavy – Nejen budoucí zdravotníci dokáží ocenit um Jitky Sýkorové z Dolní Čermné.
Sasko /HARMONOGRAM AKCÍ!/ - Pevnost Königstein se svými četnými budovami, cestami, zahradami a náměstími se ještě dnes vyrovná malému městu. Až do 20. století zde žili stále sloužící důstojníci, vojáci a civilní zaměstnanci společně se svými rodinami.
Sasko - Pevnost Königstein se svými četnými budovami, cestami, zahradami a náměstími se ještě dnes vyrovná malému městu.
Vsetín - Když jsem byla malá, píchla mě včela do hlavy. Hrozně mě to bolelo a s pláčem jsem běžela za dědečkem. Ten mi mrtvou včelu z vlasů vypletl a politoval ji. V té době jsem nerozuměla tomu, proč si takový obtížný hmyz zaslouží soucit.
Táborsko – I když včely tuhou zimu přečkaly, ohrozit by je mohl zdlouhavý nástup jara.
Kyjov /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Při oslavách Dne Země si v Kyjově školáci vyzkoušeli třídění odpadů, vědomosti o ekologii nebo sledovali divadlo. Největší tlačenice byla v městském parku ovšem u hřiště a u ochutnávky medu.
Havlíčkobrodsko – Mimořádná veterinární opatření musela tento týden přijmout Krajská veterinární správa v Jihlavě, aby zamezila šíření nebezpečné nemoci, která se náhle objevila – moru včelího plodu.
Rychnovsko – Náročná práce, nepočítaně času a velmi nejistý výsledek představuje koníček, případně i obživa včelařství. V současné době existenci včelstev ohrožují ekonomické výkyvy, levné, nekvalitní medy ze zahraničí, směsky v marketech, ale také choroby. Mezi nejnebezpečnější patří včelí mor.
Baška-Hodoňovice – Jednačtyřicetiletý Petr Frišauf z Hodoňovic u Bašky se včeličkám začal věnovat už v roce 2000. Za tu dobu se naučil z medu vyrábět samé zdravé a dobré věci.
Ostrava- Včelstva na Ostravsku přežila dlouhou zimu bez vážnější újmy. Pokud se nerozšíří nebezpečné choroby a včelkám bude přát i počasí, mohla by být podle zdejších včelařů snůška medu hodně slušná.