Chřipková epidemie a různé virózy čím dál více trápí obyvatele České republiky. Bolest v krku tak sužuje hodně lidí. Škrábání a pálení v hrdle bývá velmi nepříjemné a každý se ho snaží co nejdříve zbavit. Nejjednodušší způsob, který každý zvládne doma, je kloktání. Někdo kloktá slanou vodu, jiný zkouší bylinkové odvary, silnější nátury volí slivovici. Řada lidí však věří v blahodárné účinky, které přináší kloktání jablečného octa.
/FOTO/ Zdálky vypadá jako dřevěná figura vlídného starce. S dlouhými vousy, dobráckýma očima a kloboukem. Parádní řezbářské dílo u silnice před rodinným domem včelaře Romana Novotného v Němčicích na Blanensku však ukrývá sladké překvapení. A to doslova. Je totiž napěchované sklenicemi domácího medu z Moravského krasu.
Nikdo nepochybuje o prospěšnosti medu, propolisu nebo mateří kašičky. Včelí produkty jsou velmi oblíbené, protože lidskému zdraví svědčí. Tak trochu neznámou mezi nimi zůstává včelí pyl. Pradávní léčitelé a bylinkáři o jeho léčivých kvalitách nikdy nepochybovali, ale současná věda se na včelí pyl dívá poněkud rezervovaně. Zatím totiž chybí dostatečné množství průzkumů. Dosavadní studie však naznačují, že včelí pyl urychluje rekonvalescenci, chrání srdce, kosti i psychiku. Bojuje také s poruchami jater, pomáhá rozmnožovacím orgánům a může mít dokonce protirakovinné účinky.
I když med obsahuje cukr, a tedy značné množství kalorií, je bohatým zdrojem prospěšných enzymů, vitaminů a minerálů. Je tak plný živin, které náš organismus velmi potřebuje. Med je všestranně účinný, ale není až tak známým faktem, že podporuje také kvalitu spánku. Kdo špatně spí, ten by měl zkusit vypít před spaním med rozmíchaný ve sklenici teplé vody. Možná bude překvapen, jak ho medová voda uklidní a jak dobře se bude ráno cítit.
Existuje na světě něco obyčejnějšího než cibule? Levná nenáročná zelenina se krčí ve spíži a nikdo si jí příliš neváží. Ale když dojde, ihned se ukáže, že v kuchyni velmi bolestně chybí. Stejně jako při vaření je cibule užitečná i pro naše zdraví. Například v zimě umí tělu i psychice poskytnout všestrannou pomoc. Je plná vitaminů a minerálů, ničí bakterie, působí jako přírodní antibiotikum či je dobrá proti kašli. A umí dokonce povzbudit mysl.
V zimním období, kdy vládne nevlídné studené počasí a všude číhá hrozba nachlazení, virózy a dalších nepříjemných chorob, je med balzámem na tělo i na duši. Pomůže namáhanému organismu, když si jej přidáme do voňavého bylinkového čaje, když jej smícháme s cibulí na léčivý sirup, nebo se zázvorem jako směs, která je prevencí proti řadě chorob. Mít doma med se prostě vyplatí. Je však potřeba jej správně skladovat, abychom nepřišli o jeho lahodnou chuť a léčivé účinky.
Pro med ve dne i v noci. Takovou možnost nabízí medomat, automat nejen s medem, ale i rozmanitými medovými specialitami, třeba s chilli, skořicí nebo malinami. U Včelí farmy Cihlářovi v Kopči u Úžic se objevil na sklonku minulého roku.
Vánoční dárky s regionálním nádechem mohou být ideálním způsobem, jak potěšit své blízké a zároveň podpořit místní výrobce. V centru Prahy, v infocentru Středočeské centrály cestovního ruchu, najdete pestrou nabídku produktů, které připomínají krásy středních Čech. Od medu a vína po originální skleněné výrobky, každý si zde může vybrat něco jedinečného.
Med, badyán skořice, chilli. To jsou ingredience, které se běžně v pivech nevyskytují. Pro ta vánoční to ale neplatí. V adventním čase mají sládci větší prostor pro experimenty a je tomu tak i letos na Plzeňsku. Zájemci tak budou moci ochutnat třeba piva nazvaná Tele v medu, Linecký věneček nebo Medové peklo.
/VIDEO/ V Havlíčkově Brodě začaly 12. prosince vánoční trhy v centru města, trvají deset dnů. Kolik lidé zaplatí za občerstvení a dárky? Deník ceny zmapoval.
Rodina certifikovaných produktů se značkou Orlické hory originální produkt se rozrostla, rozšířilo ji dalších osm skupin výrobků. Patří k nim mošty, bylinkové sirupy, zvěřina, med, ale například i vína, která také v této oblasti našla živnou půdu.
První druh cukroví, do jehož pečení bychom se měli pustit, jsou jednoznačně perníčky. Ideální doba na jejich přípravu je měsíc až tři týdny před Vánocemi – tedy právě teď. Aby však byly na Štědrý den krásně měkké, nestačí jen vybrat správný recept. Důležité je také jejich skladování, které může změknutí napomoci. Měkčích perníčků lze docílit díky obyčejnému chlebu i dalším trikům našich babiček.
Bernhard Diensthuber (46) převzal v Hauzenbergu z rukou bavorské medové princezny Anji Bürzerové (vlevo) a královny Eleny Eberlové cenu za nejlepší letošní med v zemi. Vyhrál u obou velkých včelařských svazů potřetí za sebou.
Kontroly výrobků ze zemí jako je Turecko či Čína prokázaly příliš velké množství vzorků falšovaného medu. Evropská unie proto od pátku 29. listopadu zpřísnila podmínky, chystají se na to i české úřady. Jak nenaletět a pořídit si ten kvalitní?
Svařené víno a chladné dny k sobě patří stejně jako dárky k Vánocům. Obojí není nezbytností, ale rozhodně potěší a navodí sváteční atmosféru. A stejně jako mnoha lidem dělá radost dárky dostávat i nakupovat, také svařák je příjemné pít a zábavné připravovat. Jak ale na svařák z bílého vína? Aby byl dokonalý, na stejný postup jako u jeho červeného protějšku zapomeňte. Bílý svařák má svá vlastní pravidla.
Ceny medu zůstávají stabilní, přestože včelaři čelí rostoucím nákladům a nepříznivému počasí. Pavel Liška, předseda včelařů z Nového Města na Moravě, doporučuje kupovat med přímo od včelařů pro zajištění kvality. Svým názorem na med ze supermarketů ale možná některé překvapí.
/VIDEO/ Nezvykle velký zájem zaznamenali včelaři na začátku letošní tradiční akce Vůně medu v Novém Městě na Moravě. V Horáckém muzeu se v sobotu dopoledne dveře netrhly. Sami včelaři hovořili hodnotili dopolední návštěvnost jako jednu z největších za čtyřiadvacetiletou historii akce. Slunečné počasí a farmářské trhy na nedalekém náměstí zkrátka lákaly k cestě do města. Akce potrvá celý týden.
Svatomartinské rohlíčky patří k oblíbeným pochoutkám, které se pečou zejména v listopadu na svatého Martina. Měla jsem trochu strach, že budou hodně složité. Pak jsem ale objevila skvělou variantu. Tyto nekynuté svatomartinské rohlíčky jsou snadné a zvládnete je i v případě, že nemáte s pečením velké zkušenosti. Určitě si je oblíbíte a na lahodné pohoštění se budou hodit i kdykoliv během roku.
/VIDEO/ Zlaté a navíc ještě o dva body lepší než loni. Tak vyhodnotili odborníci medy od Miroslava Vaculíka z Vřesovic u Kyjova v letošním ročníku prestižní celorepublikové soutěže Český med. Z Výzkumného ústavu včelařského ve středočeském Dole tak zamířily hned dvě zlaté medaile s certifikáty na Hodonínsko, a to za výbornou kvalitu, které dosáhl chovatel včel při letošním medobraní.
/FOTO/ Výrobek byl označený jako med, o který se však nejednalo. Upozornili na to inspektoři, kteří vzorek zajistili v maloobchodě v Habrovanech na Vyškovsku. Zatímco o tom informovali tento týden, k odběru došlo ještě v létě.
Zejména v tomto dušičkovém období vzpomínáme na ty, kteří nás předešli. Jedním z nich je i můj děda František z Nového Dvora alias lidově z Fameleji. Dožil se úctyhodných osmdesáti let. Svoji manželku Ludmilu přežil bratru o rovných sedmnáct let. Zemřela v roce 1945, krátce poté, co skončila druhá světová válka.
/FOTO, VIDEO/ Medový den aneb bez medu neodejdu se konal v turnovském kulturním centru v neděli 3. listopadu. Pestrý program přilákal stovky návštěvníků, kteří si mohli nakoupit medové i jiné zboží a na děti čekaly různé dílničky od na malování až po výrobu krmítek s vrtačkou v ruce. V rámci doprovodného programu probíhaly různé soutěže a na pódiu se střídalo loutkové divadlo a hudební vystoupení.
/FOTO, VIDEO/ Medový den aneb bez medu neodejdu se konal v turnovském kulturním centru v neděli 3. listopadu. Pestrý program přilákal stovky návštěvníků, kteří si mohli nakoupit medové i jiné zboží a na děti čekaly různé dílničky od na malování až po výrobu krmítek s vrtačkou v ruce. V rámci doprovodného programu probíhaly různé soutěže a na pódiu se střídalo loutkové divadlo a hudební vystoupení.
Zveme Vás na druhý ročník akce Medový den (aneb bez medu neodejdu) v Turnově, který se uskutečni 3. listopadu od 10 hodin v KC Střelnice Turnov. Přijďte si užít medový den, dozvědět se něco nového ze světa včel, ochutnat, co se z medu vyrábí a podpořit regionální včelaře.
Zveme Vás na druhý ročník akce Medový den (aneb bez medu neodejdu) v Turnově, který se uskutečni 3. listopadu od 10 hodin v KC Střelnice Turnov. Přijďte si užít medový den, dozvědět se něco nového ze světa včel, ochutnat, co se z medu vyrábí a podpořit regionální včelaře.
Mezinárodní včelařskou výstavou ožije v pátek 25. a sobotu 26. října olomoucké výstaviště Flora. Zároveň tam proběhne XXIII. konference zlepšovatelů a vynálezců v oboru včelařství. Tuzemští i zahraniční vystavovatelé nabídnou kompletní vybavení pro včelaře a v prodeji budou také včelí produkty.
Třetí říjnový víkend na Havlíčkobrodsku si na své přijdou milovníci podzimních pochutin. V Havlíčkově Brodě budou Bramborářské dny, v Přibyslavi výstaví ovoce, zeleninu nebo med. Řemeslnický jarmark čeká Rozsochatec a mnohem více.
Malé dobrotky ve tvaru dýně jsou prostě okouzlující. Těsto doopravdy obsahuje dýňovou dužinu. Proto je výsledná pochoutka ještě více lákavá v době podzimní sklizně a blížícího se Halloweenu. Foodblogerka Markéta Chovancová radí, jak si malé nadýchané dýněčky s medovou krustou snadno připravit.
Spousta zábavy, dobrot, ale hlavně včelích produktů čekala na návštěvníky jubilejního desátého ročníku Medového jarmarku na koterovské návsi. Stánkaři v neděli 6. října zaplnili nejen ji, ale také hřiště místní Sokolovny. Zájem veřejnosti byl díky slunečnému počasí veliký.
/PROGRAM/ Nejen včelí produkty a jejich využití, ale také význam včelařství pro ekologii a biodiverzitu. To vše nabídne výstava ke 121. výročí včelaření na Velkomeziříčsku, která se uskuteční 20. října v prostorách Gymnázia ve Velkém Meziříčí. Návštěvníci budou moct poznat bohatou historii i současnost včelařství. Těšit se mohou na ochutnávky, odborné přednášky i aktivity pro děti, které přiblíží fascinující svět včel.
/FOTOGALERIE/ Palackého sady v Písku poprvé hostily Festival medu a jablek. Konal se v sobotu 5. října a bohužel mu příliš nepřálo počasí. I tak si ale neodolatelnou podzimní kombinaci nenechalo ujít mnoho lidí.
První říjnový víkend na Písecku bude nabitý. Palackého sady v sobotu zaplní festival medu a jablek, centrum Písku zase ozáří světelné instalace. Nebudou chybět koncerty a do Kostelce je možné vyrazit na drakiádu.
Jen těžko by si někdo troufl tvrdit, že med nepatří mezi zdravé potraviny. Pravdou ale je, že ve včelím úlu najdeme ještě něco, čemu med nesahá ani po kotníky - včelí chléb neboli pergu. Nejsofistikovanější výrobek, který nám včely dávají. Pochází sice ze stejného přírodního zdroje jako med, ale včely při tvorbě pergy využívají procesu fermentace. A právě díky tomuto postupu zpracování je perga ve srovnání s ostatními včelími produkty na jasné první příčce.
Spolek žen Rouské uspořádal ve spolupráci se 7. mechanizovanou brigádou Dukelskou 17. ročník akce pod názvem - Kdo si hraje nezlobí, aneb zázračná včela. Akce proběhla v sobotu 14. září v kasárnách v Zrcadlovém sále a uskutečnila se za finanční podpory města Hranic a grantového programu regionu Hranicko. Akce byla pod záštitou manželky prezidenta České republiky, paní Evy Pavlové.
Podzim se už jasně hlásí o slovo a s ním bývají často spojené i rýma, kašel a nachlazení. V posledních letech navíc v tomto období rostou i počty lidí s onemocněním covid-19. Pokud podzimní nemoci nemají závažný průběh, můžete si pomoci i sami. Vyrobit si přírodní antibiotikum je snadné a levné. Vystačíte s tím, co doma určitě všichni máte. Už naše babičky totiž věděly, že silná trojka - cibule, česnek a med - umí dělat zázraky. A určitě se vyplatí i jako prevence.
Naprostá většina akcí plánovaná na tento víkend v Olomouckém kraji byla zrušená kvůli nepříznivé předpovědi počasí. Zde najdete tipy na akce ve vnitřních prostorách, které avizují, že se budou konat. Například v Olomouci láká Tattoo Expo na Floře, na Prostějovsku jsou Dny evropského dědictví v Čechách pod Kosířem. Odkazy na přehled zrušených akcí jsou níže podle regionů.
Naprostá většina akcí plánovaná na tento víkend v Olomouckém kraji byla zrušená kvůli nepříznivé předpovědi počasí. Zde najdete tipy na akce ve vnitřních prostorách, které avizují, že se budou konat. Odkazy na přehled zrušených akcí jsou níže podle regionů.
Naprostá většina akcí plánovaná na tento víkend v Olomouckém kraji byla zrušená kvůli nepříznivé předpovědi počasí. Zde najdete tipy na akce ve vnitřních prostorách, které avizují, že se budou konat. Odkazy na přehled zrušených akcí jsou níže podle regionů.
Naprostá většina akcí plánovaná na tento víkend v Olomouckém kraji byla zrušená kvůli nepříznivé předpovědi počasí. Zde najdete tipy na akce ve vnitřních prostorách, které avizují, že se budou konat. Odkazy na přehled zrušených akcí jsou níže podle regionů.
Před třemi roky červenokostelečtí včelaři založili tradici - Medový den. Pro přiblížení včelařství a života včelařského spolku v Červeném Kostelci lidem zvolil předseda výboru spolku lokalitu krásné zahrady místní zahradní kavárny a zahradnictví TREES. Na pravidelnosti akce se dohodnul s Alešem Žďárským, který má na starosti produkci a marketing.
/FOTO, VIDEO/ První zářijový víkend na Příbramsku je plný akcí pod širým nebem pro děti, dospělé i celé rodiny společně. Bude se nejen tančit a zpívat, ale třeba i žonglovat nebo fandit malým hasičům, ve víkendové nabídce jsou také laser game nebo foot zorbing. U sousedů ve středních Čechách lze vyrazit třeba na burčákobraní, zámecký den medu nebo na hrnčířské trhy.
Poslední srpnový víkend na Žďársku bude plný dobrot. V Novém Městě na Moravě zvou na Novoměstské slavnosti medu na Vratislavovo náměstí. Sezona končí na Šiklandu zábavným westernovým programem a v Měříně změří rybáři síly s kapry v Rybníku Nový. Budou i hasičské oslavy.
Když se řekne „pilný jako včela“, vybaví se nám nejen jejich pracovní morálka, ale také klíčový význam, který včely mají pro náš svět. Nejde jen o med a další včelí produkty, největší přínos je opylování. Jak jsou na tom čeští včelaři, kolik vyprodukují včely medu a co je ohrožuje, zjišťovala datová redakce Deníku.
/FOTO, VIDEO/ Nedaleko Benátek nad Jizerou leží na první pohled nenápadný městys Brodce. V jedné z ulic však kolemjdoucí mohou narazit na místo, které potěší nejen oči, ale především žaludek. Místní včelaři zde vyrobili medomat, díky kterému si může kdokoliv koupit sklenici medu třeba o půlnoci.
Říká se mu oranžový poklad. Plody rakytníku totiž mají mnohem více vitaminu C než citrusy. A nejen to. Rakytník obsahuje téměř 200 bioaktivních sloučenin prospěšných pro lidské zdraví. V medicíně se využívá už po staletí, ale vědecké studie naznačují, že potenciál téhle rostliny pro léčbu různých nemocí nebyl ještě zdaleka využit. Podívejte se, jak z rakytníku udělat sirup nebo rakytníkový med.
Po jarních mrazech, strachu z nákazy varroázou, melecitózním medu a obavách před vpádem asijské sršně mají včelaři další starost. Letošní vysoké počty vos útočí i na úly a někde decimují populace včel. Včelaři se proto snaží proti vosám bojovat, jak to jen jde. Vyrábí si pasti, upravují úly a někdy na řadu přichází i hrubé násilí.