Země hub a země medu. Tak zní dvě ukázky z festivalu filmových dokumentů Jeden svět. Festival se tradičně koná také v Třebíči. Zahájí jej 20. března snímek Radovana Síbrta Postiženi muzikou. Dokumentární film pojednává o hudebním kroužku Jedličkova ústavu, který je dnes už známý jako kapela The Tap Tap.
Jaký je rozdíl mezi medem květovým a lesním. Co všechno lze vyrobit z včelího vosku. Jak to vypadá, když se včely rojí. To se mohli dozvědět návštěvníci KD Junior Chotěboř. Akci s názvem Dny medu pořádal již podruhé chotěbořský spolek včelařů.
Že už vám nechutná kuře, které si dopřáváte v té nejoblíbenější podobě, tedy vcelku pečené? Nevadí. Kuře se dá velmi dobře připravit na sto nebo možná i tisíc způsobů - a pokud je neznáte, ochuzujete se. U dietního kuřecího masa si přitom můžete klidně dovolit i takové zdánlivě nezdravé úpravy jako je smažení nebo pečení na sádle.
Výstavu o perníku a medu mohou až do 29. prosince navštívit lidé v Muzeu Bučovice. Tradice pečení perníčků v českých zemích sahá až do středověku. Perníkáři používali k jejich výrobě dřevěné formy rozmanitých tvarů i velikostí.
FOTOGALERIE / Včelaři a milovníci medu se dali v sobotu do lízání, degustování a hodnocení. Třináct vzorků od sedmi včelařů bojovalo o Cenu kolegia včelařů, Cenu veřejnosti, Cenu místostarosty Tomáše Pifky a Cenu hospody Maldovka.
Proč jsou včely tak důležité pro přežití celého lidstva a jak vyrábí med se dozví lidé na páteční přednášce Petra Příkazského. Koná se od čtyř hodin odpoledne v sálu vyškovské Knihovny Karla Dvořáčka.
Tradiční podzimní trhy můžete dnes navštívit v ostrovském domě kultury. Od 10 hodin dopoledne tam můžete nakoupit ovoce, zeleninu, sýry, med, pečivo, masné výrobky, koření, zdravou výživu a mnoho dalšího z produkce farmářů a pěstitelů převážně z Karlovarska a okolí.
V krumlovském zámeckém příkopu bylo ve středu odpoledne rušno, křtili se tam jeho noví obyvatelé. Skoro tříletá medvíďata, jež dění sledovala zpoza mříže, dostala jména po Vilémovi z Rožmberka a jeho čtvrté manželce, Polyxeně z Perštejna.
Med, svíčky z pravého včelího vosku, mladé stromky, háčkované bytové dekorace, něco na zub i něco na zahřátí… To vše bylo k dostání na farmářských trzích, které se v pátek 15. listopadu odpoledne konaly na Velkém náměstí ve Strakonicích.
Nové Město na Moravě /VIDEO/ – Tradiční výstava novoměstských včelařů nazvaná Vůně medu slaví letos výročí. Je totiž v pořadí už dvacátá. „Když jsme s výstavou před dvaceti lety začínali, měla naše organizace devadesát členů a většina z nich byla důchodového věku. Postupně se nám podařilo získat pro tuto činnost i mládež a dneska je nás téměř dvakrát tolik, naše organizace má okolo sto sedmdesáti členů. Přestože s sebou včelařina stále nějaké problémy nese, fungujeme nyní na velmi dobré úrovni,“ nechal se slyšet jeden z místních včelařů Jiří Zavřel.
V hale v Janovicích nad Úhlavou se v sobotu konalo již tradiční medové odpoledne, které uspořádalo město Janovice nad Úhlavou společně s janovickými zahrádkáři a včelaři.
O více než 1500 tun méně medu letos eviduje Český svaz včelařů. Zatímco loňský výnos byl okolo 8900 tun, letošní jen necelých 7500 tun. „Je jen málo míst v zemi, kde jsou včelaři spokojení, kde měli výnos lehce průměrný až nadprůměrný,“ sdělila předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová.
Chotěboř – Jaký je rozdíl mezi medem květovým a lesním. Co všechno lze vyrobit z včelího vosku. Jak to vypadá, když se včely rojí. To se mohli po tři dny dozvědět návštěvníci KD Junior Chotěboř. Akci s názvem Dny medu pořádal již podruhé chotěbořský spolek včelařů.
/FOTOGALERIE/ Perníčkový víkend s šálkem čaje s medem se koná o víkendu 26. a 27. října ve Včelím světě v Hulicích, nedaleko Zruče nad Sázavou. Návštěvníci si mohou užit posezení u šálku čaje, zatímco jejich ratolesti zdobí medové perníčky nebo si vyrábějí svíčku z včelího vosku.
/FOTOGALERIE/ Perníčkový víkend s šálkem čaje s medem se koná o víkendu 26. a 27. října ve Včelím světě v Hulicích, nedaleko Zruče nad Sázavou. Návštěvníci si mohou užit posezení u šálku čaje, zatímco jejich ratolesti zdobí medové perníčky nebo si vyrábějí svíčku z včelího vosku.
Podle včelařů ve Středočeském kraji se výkyvy počasí a sucho podepsalo na množství medu a zákazníci tak musí počítat s tím, že si za med přímo od včelaře připlatí o zhruba deset korun. Cena medu se tak nyní pohybuje v rozmezí od 120 do necelých dvou set korun za kilogram.
Kvíčovická rocková kapela Medy Gang letos slaví svoji první dekádu. Václav Krištof, zakladatel kapely s přezdívkou Medy, po němž celý ansámbl nese jméno, poskytl Deníku malý rozhovor.
Další podzimní trhy můžete navštívit dnes od 10:00 hodin v Domě kultury Ostrov. Po celý den tam můžete nakoupit ovoce, zeleninu, med, koření, pečivoi masné výrobky. V prodeji by mělo být i dětské oblečení, zdravá výživa nebo sazenice. Prodávat budou převážně farmáři.
Podzimní dekorace, svíčky, věnce a jiné dušičkové zboží, masné a uzenářské výrobky, sýry a mléčné výrobky, koření, bylinky, perníčky, trdelník, med a oříšky i suvenýry z keramiky a dřeva, to vše nabízí oblíbený Novojičínský jarmark podzimní, který se uskuteční na Masarykově náměstí v pátek 25. října od 8 do 17 hodin.
/FOTOGALERIE/ Možnost nazdobit si perníčky podle své fantazie nebo se zdobení naučit nabízí Včelí svět v Hulicích na perníčkovém víkendu se šálkem čaje v sobotu 26. a neděli 27. října vždy od 10 do 16 hodin. Nazdobené perníčky si mohou pak účastníci odnést nebo je přikusovat k šálku čaje s medem. Akce je vhodná pro rodiny s dětmi, zdobení perníčků je nejlepší spojit s prohlídkou expozice.
Přibyslav – Tradiční podzimní slavnosti ovoce, zeleniny, medu a brambor se uskutečnily o víkendu v Přibyslavi. Pořadatelem je městský úřad Přibyslav a místní spolky. Podle Václava Henzla, předsedy organizace Českého svazu zahrádkářů Přibyslav se na letošní výstavě notně podepsalo vrtkavé počasí.
/FOTOGALERIE/ Kvalitní med či medovinu, poučnou knihu nebo poznatky, jak vypadá práce kováře. To vše a mnoho dalšího si mohli odnést návštěvníci, kteří dorazili do základní školy na 12. ročník ukázek lidových řemesel.
Na pestrou nabídku zeleniny a ovoce, sýrů, masa, medu a dalších produktů pocházejících především z Novoměstska, se mohou těšit zájemci při dalším oblíbeném farmářském trhu na novoměstském Vratislavově náměstí.
Při tradiční akci nazvané Slavnosti medu a vína, který se uskuteční v pátek 18. a v sobotu 19. října v novoměstském kulturním domě, nebude chybět degustace moravských vín, ochutnávka burčáku, cimbálovka i další doprovodný kulturní program.
Že se dělá vinobraní? To ví každý. Lidé v Litoměřicích si ale pomalu začínají zvykat i na každoroční „medobraní“. Už šesté pořádali v čajovně Hóra první říjnovou sobotu.
/FOTOGALERIE/ Úspěchem, který s jejím podnikáním souvisí jen okrajově, se pochlubila neratovická Spolana. Poté, co si v chemičce loni pořídili tři včelstva, aby ukázali, že v okolí chemického provozu se za současných ekologických opatření může dařit tomuto hmyzu, který na znečištění životního prostředí citlivě reaguje, získali hned v prvním roce včelaření nejen přírodní zlato v podobě medu, ale i zlato skutečné.
/FOTOGALERIE/ Úspěchem, který s jejím podnikáním souvisí jen okrajově, se pochlubila neratovická Spolana. Poté, co si v chemičce loni pořídili tři včelstva, aby ukázali, že v okolí chemického provozu se za současných ekologických opatření může dařit tomuto hmyzu, který na znečištění životního prostředí citlivě reaguje, získali hned v prvním roce včelaření nejen přírodní zlato v podobě medu, ale i zlato skutečné.
/FOTOGALERIE/ Vernisáž k 90. výročí založení Včelařského spolku v Trhovém Štěpánově proběhla v Muzeu Štěpánovska. Návštěvníci dostali možnost ochutnat různé druhy medů - květového, medovicového či pohankového. Při slavnostním přípitku vynikající medovinou zazněl projev předsedy včelařského spolku, Miloslava Peroutky, který poté návštěvníky výstavou provázel.
Kyjov - V Kyjově se opět uskuteční oblíbené Farmářské trhy. Lidé si vyberou z bohaté nabídky nejrůznějšího zboží, jako jsou uzenářské výrobky, přísady a sukulenty, trdelníky, sýry, výrobky ze dřeva, koření, bylinky, čaje, cukrářské a pekařské zboží, domácí nudle nebo med.
Žďár nad Sázavou /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Besedy o včelách, med, medovina, včely samotné, jarmark, hudební vystoupení, ale i tvořivé dílničky pro děti se „včelí“ tématikou přitahovaly pozornost malých i velkých návštěvníků letošního Dne venkova v areálu žďárského zámku.
/FOTOGALERIE/ Na střeše obchodního domu Bondy je nyní několik včelstev. Obchodní dům tímto chce podpořit ekosystém, ale rovněž navázat na současný světový trend přivést včely do měst. Chov zahájil zkušený odborník a první sklenice medu by tady mohli stočit v příštím roce.
Sirupy, medy, džemy, ale i šperky, svíčky či dokonce bambusové kartáčky. To vše a mnoho dalšího nabídly v sobotu 21. září Farmářské a řemeslné trhy s burčákem, které se uskutečnily na nádvoří bíloveckého zámku.
Máslovice, Vřesovice – Zlatá medaile z největší republikové soutěže medu doputovala do Vřesovic. Medovicový med z Chřibů od Miroslava Vaculíka odborníci ohodnotili plným počtem bodu, tedy stem. „Zaslal do naší laboratoře med výborné kvality,“ potvrdil certifikátem ředitel Výzkumného ústavu včelařského Ondřej Procházka.
/FOTOGALERIE/ Plno lidí zavítalo v sobotu 21. září do areálu Střední odborné školy v Zemědělské ulici v Šumperku. Konal se zde tradiční Medový den, který je vždy spojený s propagací včelařství.
Letiště Václava Havla získalo již po šesté zlatou medaili v soutěži Český med za svůj letošní květový med, která oceňuje zejména menší producenty českého medu vlastní produkce. Soutěž každoročně vyhlašuje Výzkumný ústav včelařský v Dole, který ohodnotil letištní vzorek nejvyšším 100 procentním hodnocením. Celkem se soutěže zúčastnilo 360 vzorků. Získaná zlatá medaile potvrzuje dlouhodobě nejvyšší kvalitu medu produkovaného včelstvy chovanými v areálu letiště.
„Stejně jako lékaře, měli bychom mít i svého včelaře,“ připomíná ve svém článku Týdeník Květy starou poučku. Je proto dobře, že přibývá jak hobby včelařů, tak i studentů se zájmem o toto unikátní řemeslo s dávnou tradicí. Není totiž nad domácí med.
Zadní Třebaň – Šestnácté Medové odpoledne, které se odehraje v místním společenském domě zahájí dopolední vzdělávací kurz pro včelaře, vedený Daliborem Titěrou z Výzkumného včelařského ústavu v Dole.
Třebíč - V Třebíči se dnes od 9 do 16 hodin koná podzimní biojarmark. Ve stáncích na Karlově náměstí se budou prodávat masné a uzenářské výrobky, zelenina, mléčné výrobky, med a medovina. K dostání budou také RAW a fair trade výrobky, ekodrogerie, mýdla a hračky pro děti.
Správce univerzitní včelnice ústecké Univerzity J. E. Purkyně Augustin Uváčik včelaří od svých dvanácti let. V minulosti vedl podnik s více než 700 včelstvy na jihu Čech a jižní Moravě, nyní působí i jako učitel včelařství. „Jako máme každý svého lékaře, mějme i svého včelaře. Jen tak si zajistíte poctivost a pravost produktu od člověka, který chová včely z lásky,“ radí.