/FOTOGALERIE/ Kvalitní med či medovinu, poučnou knihu nebo poznatky, jak vypadá práce kováře. To vše a mnoho dalšího si mohli odnést návštěvníci, kteří dorazili do základní školy na 12. ročník ukázek lidových řemesel.
Na pestrou nabídku zeleniny a ovoce, sýrů, masa, medu a dalších produktů pocházejících především z Novoměstska, se mohou těšit zájemci při dalším oblíbeném farmářském trhu na novoměstském Vratislavově náměstí.
Při tradiční akci nazvané Slavnosti medu a vína, který se uskuteční v pátek 18. a v sobotu 19. října v novoměstském kulturním domě, nebude chybět degustace moravských vín, ochutnávka burčáku, cimbálovka i další doprovodný kulturní program.
Že se dělá vinobraní? To ví každý. Lidé v Litoměřicích si ale pomalu začínají zvykat i na každoroční „medobraní“. Už šesté pořádali v čajovně Hóra první říjnovou sobotu.
/FOTOGALERIE/ Úspěchem, který s jejím podnikáním souvisí jen okrajově, se pochlubila neratovická Spolana. Poté, co si v chemičce loni pořídili tři včelstva, aby ukázali, že v okolí chemického provozu se za současných ekologických opatření může dařit tomuto hmyzu, který na znečištění životního prostředí citlivě reaguje, získali hned v prvním roce včelaření nejen přírodní zlato v podobě medu, ale i zlato skutečné.
/FOTOGALERIE/ Úspěchem, který s jejím podnikáním souvisí jen okrajově, se pochlubila neratovická Spolana. Poté, co si v chemičce loni pořídili tři včelstva, aby ukázali, že v okolí chemického provozu se za současných ekologických opatření může dařit tomuto hmyzu, který na znečištění životního prostředí citlivě reaguje, získali hned v prvním roce včelaření nejen přírodní zlato v podobě medu, ale i zlato skutečné.
/FOTOGALERIE/ Vernisáž k 90. výročí založení Včelařského spolku v Trhovém Štěpánově proběhla v Muzeu Štěpánovska. Návštěvníci dostali možnost ochutnat různé druhy medů - květového, medovicového či pohankového. Při slavnostním přípitku vynikající medovinou zazněl projev předsedy včelařského spolku, Miloslava Peroutky, který poté návštěvníky výstavou provázel.
Kyjov - V Kyjově se opět uskuteční oblíbené Farmářské trhy. Lidé si vyberou z bohaté nabídky nejrůznějšího zboží, jako jsou uzenářské výrobky, přísady a sukulenty, trdelníky, sýry, výrobky ze dřeva, koření, bylinky, čaje, cukrářské a pekařské zboží, domácí nudle nebo med.
Žďár nad Sázavou /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Besedy o včelách, med, medovina, včely samotné, jarmark, hudební vystoupení, ale i tvořivé dílničky pro děti se „včelí“ tématikou přitahovaly pozornost malých i velkých návštěvníků letošního Dne venkova v areálu žďárského zámku.
/FOTOGALERIE/ Na střeše obchodního domu Bondy je nyní několik včelstev. Obchodní dům tímto chce podpořit ekosystém, ale rovněž navázat na současný světový trend přivést včely do měst. Chov zahájil zkušený odborník a první sklenice medu by tady mohli stočit v příštím roce.
Sirupy, medy, džemy, ale i šperky, svíčky či dokonce bambusové kartáčky. To vše a mnoho dalšího nabídly v sobotu 21. září Farmářské a řemeslné trhy s burčákem, které se uskutečnily na nádvoří bíloveckého zámku.
Máslovice, Vřesovice – Zlatá medaile z největší republikové soutěže medu doputovala do Vřesovic. Medovicový med z Chřibů od Miroslava Vaculíka odborníci ohodnotili plným počtem bodu, tedy stem. „Zaslal do naší laboratoře med výborné kvality,“ potvrdil certifikátem ředitel Výzkumného ústavu včelařského Ondřej Procházka.
/FOTOGALERIE/ Plno lidí zavítalo v sobotu 21. září do areálu Střední odborné školy v Zemědělské ulici v Šumperku. Konal se zde tradiční Medový den, který je vždy spojený s propagací včelařství.
Letiště Václava Havla získalo již po šesté zlatou medaili v soutěži Český med za svůj letošní květový med, která oceňuje zejména menší producenty českého medu vlastní produkce. Soutěž každoročně vyhlašuje Výzkumný ústav včelařský v Dole, který ohodnotil letištní vzorek nejvyšším 100 procentním hodnocením. Celkem se soutěže zúčastnilo 360 vzorků. Získaná zlatá medaile potvrzuje dlouhodobě nejvyšší kvalitu medu produkovaného včelstvy chovanými v areálu letiště.
„Stejně jako lékaře, měli bychom mít i svého včelaře,“ připomíná ve svém článku Týdeník Květy starou poučku. Je proto dobře, že přibývá jak hobby včelařů, tak i studentů se zájmem o toto unikátní řemeslo s dávnou tradicí. Není totiž nad domácí med.
Zadní Třebaň – Šestnácté Medové odpoledne, které se odehraje v místním společenském domě zahájí dopolední vzdělávací kurz pro včelaře, vedený Daliborem Titěrou z Výzkumného včelařského ústavu v Dole.
Třebíč - V Třebíči se dnes od 9 do 16 hodin koná podzimní biojarmark. Ve stáncích na Karlově náměstí se budou prodávat masné a uzenářské výrobky, zelenina, mléčné výrobky, med a medovina. K dostání budou také RAW a fair trade výrobky, ekodrogerie, mýdla a hračky pro děti.
Správce univerzitní včelnice ústecké Univerzity J. E. Purkyně Augustin Uváčik včelaří od svých dvanácti let. V minulosti vedl podnik s více než 700 včelstvy na jihu Čech a jižní Moravě, nyní působí i jako učitel včelařství. „Jako máme každý svého lékaře, mějme i svého včelaře. Jen tak si zajistíte poctivost a pravost produktu od člověka, který chová včely z lásky,“ radí.
Švihov – Nahlédnout pod pokličku středověké kuchyně mohli o Hradozámecké noci návštěvníci hradu Švihov. Během hraných scének a od vypravěče Libora Marka se dozvěděli, na čem si pochutnávali či s čím se naopak museli spokojit naši předci.
Ještě dva dny bude trvat Festival medu a písničky, který pořádá muzeum Fojtství v Kopřivnici. V pátek 6. září má festival podtitul Den perníku a guláše.
Jižní Morava – Podprůměrná až bídná. Tak hodnotí letošní snůšku medu včelaři na řadě místech v kraji. Někde stočili i o polovinu medu méně než loni. Na vině bylo studené jaro a sucho.
Stánky s medem, medovými cukrovinkami a výrobky ze včelího vosku tvořily kulisu středečního Medového dne na valašskomeziříčském náměstí. Návštěvníci mohli sledovat včelí hemžení v proskleném úlu, obdivovat nádherný prapor se svatým Ambrožem, patronem včelařů, a hlavně koštovat.
Ovoce, zelenina i med. To vše bude k vidění na výstavě stonavských zahrádkářů, která se koná v sobotu 7. a v neděli 8. září, vždy od 10 do 18 hodin ve stonavské zahrádkářské klubovně.
„Kdyby se lidi chovali jako včely, tak by bylo na světě líp,“ říká včelař z Varvažova Petr Hůlka, který začínal před osmi lety s jedním úlem a teď jich má čtyřicet.
Poslední prázdninový víkend bude na Děčínsku plný zábavy. Od pivních slavností přes umění a sport až k oslavám Českého Švýcarska. Na své si tak přijde téměř každý.
Cidlina – Akce, která veřejnosti ukazuje a zdůrazňuje význam včel a snaží se přilákat k včelařskému řemeslu další nadšence. To je tradiční Den medu v Cidlině. Uskuteční se v sobotu 31. srpna 2019 v tamním kulturním domě. Letošní ročník má navíc podtitul 200 let od narození vynálezce medometu Franze von Hruschky. Vstup je zdarma.
Prázdniny se přehouply do druhé půlky, a než se nadějeme, je tu zase škola. Už přemýšlíte, jak dětem v nadcházejícím školním roce vylepšíte jejich svačinky?
Nové Město na Moravě – Již tradiční Novoměstské slavnosti medu aneb Sladké zakončení léta se poslední srpnovou sobotu od osmi do třinácti hodin uskuteční na novoměstském Vratislavově náměstí. Návštěvníci tak opět dostanou možnost seznámit se s činností včelařů, kteří budou přítomní na náměstí i v arboretu, aby zájemcům podali kompletní informace.
Včela obohacuje naši přírodu, včela nás živí včela nás léčí. I tak mohlo znít motto 16. ročníku Dne medu a medoviny, pořádaného o předposlední srpnové sobotě v Archeoskanzenu Modrá.
Mor včelího plodu je strašákem včelařů. Jím nakažené chovy se v rámci Evropské unie neléčí. Medikamenty se dostávají i do medu, což prokázaly i chemické analýzy vzorků, do kterých někteří obchodníci přimíchávali med z Asie nebo Ukrajiny. Jedinou přípustnou metodou boje proti nákaze a jejímu šíření je tak ta definitivní - spálení v očistném ohni.
Lidé v Rudníku žijí doslova jako na stavbě. Je to kvůli budování kanalizace v obci a opravě silnice do Hostinného. Někteří se autem vůbec nedostanou domů a chodí stovky metrů pěšky. „Není to žádný med,“ připouští starosta Aleš Maloch.
Kdyby vám někdo říkal, že včelaření lidi moc neláká, není to tak úplně pravda. Přesvědčit se o tom můžete na 16. ročníku Dne medu a medoviny, který se uskuteční 24. srpna od 10 do 16 hodin v Archeoskanzenu Modrá. Návštěvníkům nabídne, jak jinak, než včelí produkty.
/FOTOGALERIE/ Z Jičína si můžete odvézt spoustu nevšedních zážitků a společně s nimi také pravý loupežnický med. Prospějete nejen sami sobě, ale i lidem, kteří potřebují pomoc.
Hezké odpoledne můžete se svými dětmi strávit při výrobě hmyzího hotýlku. K vděčným obyvatelům hmyzích domečků patří slunéčka sedmitečná, zlatoočka a škvoři, kteří požírají mšice a mnohé další zahradní škůdce. Zabydlet se u vás může i včela samotářka, která sice neprodukuje med, ale dokáže opylovat celou řadu rostlin a dřevin.
Letní dny vybízejí, abychom co nejvíce času trávili venku a užívali si volné chvíle na zahradě nebo na terase. Zatímco dospělí raději spočinou v pohodlném zahradním křesle nebo na lehátku, děti dají jistě přednost hrám a zábavě.
Poznat krásy české krajiny, vyzkoušet léčivou sílu semen a bylin, zúčastnit se zajímavých přednášek a doprovodného programu mohou návštěvníci, kteří zavítají na letní etapu výstavy Flora Olomouc. Ta probíhá od čtvrtka 15. do neděle 18. srpna.