Češi si med oblíbili. Za posledních deset let spotřeba vzrostla o polovinu
Ústecký kraj - V Česku se v loňském roce vyrobilo 9365 tun medu. Lidé si cení jeho unikátní chuti i blahodárných účinků.
Ústecký kraj - V Česku se v loňském roce vyrobilo 9365 tun medu. Lidé si cení jeho unikátní chuti i blahodárných účinků.
Ústecký kraj - V Česku se v loňském roce vyrobilo 9365 tun medu. Lidé si cení jeho unikátní chuti i blahodárných účinků.
Žalany, Ústecký kraj - V České republice se v loňském roce vyrobilo 9365 tun medu. Lidé si cení jeho unikátní chuti i blahodárných účinků.
Jílové, Ústecký kraj - V České republice se v loňském roce vyrobilo 9365 tun medu. Lidé si cení jeho unikátní chuti i blahodárných účinků.
Ústecký kraj - V České republice se v loňském roce vyrobilo 9365 tun medu. Lidé si cení jeho unikátní chuti i blahodárných účinků.
Ústecký kraj - V Česku se v loňském roce vyrobilo 9365 tun medu. Lidé si cení jeho unikátní chuti i blahodárných účinků.
Ústecký kraj - V Česku se v loňském roce vyrobilo 9365 tun medu. Lidé si cení jeho unikátní chuti i blahodárných účinků.
Rakovnicko – Pomáhá při léčbě chřipky, nachlazení či urychluje hojení žaludečních a dvanáctníkových vředů. Med má i protizánětlivý účinek a posilující vlastnosti. Češi ho konzumují v posledních letech stále více. Dokazují to, alespoň čísla odborníků z Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle nich se u nás předloni spotřebovalo medu 0,9 kilogramu na osobu. Ve srovnání s rokem 2006 jde o padesátiprocentní nárůst. U prodejců medu se takzvaně dveře netrhnou. Rakovnický deník pro čtenáře zjišťoval, jak včelky snáší úporné vedro a jak jsou na tom včelaři na Rakovnicku s letošní produkcí medu.
Berounsko – Dlouhotrvající sucho se negativně podepíše na výnosech medu. Sucho a horko výrazně snižuje množství potravy, kterou mohou včely dopravit do úlů, a to snižuje výnosy medu. Vysoké teploty, které region sužují poslední týdny, nemají naštěstí žádný zásadní negativní dopad na zdraví včel. Jejich úhyn zatím místní včelaři nezaznamenali. Medu ale bude letos málo.
Příbramsko – Med pomáhá při léčbě chřipky, nachlazení či urychluje hojení žaludečních a dvanáctníkových vředů. Má i protizánětlivý účinek a posilující vlastnosti. Češi ho konzumují v posledních letech stále více. Dokazují to alespoň čísla odborníků z Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle nich se u nás předloni spotřebovalo medu 0,9 kilogramu na osobu. Ve srovnání s rokem 2006 jde o padesátiprocentní nárůst. U prodejců medu se takzvaně dveře netrhnou.
Vimperk – Na přírodovědnou vycházku do okolí Vimperka, která vedla mimo jiné i za včelami, se vydali zájemci společně s Jakubem Hromasem a Jakubem Hubáčkem z vimperské Základní organizace Českého svazu ochránců přírody Šumava.
Kadaň - Kadaňský „františkán“ uspořádá umělecké sympozium, kde vzniknou originální příbytky pro včelstva.
Kladensko – Pomáhá při léčbě chřipky, nachlazení či urychluje hojení žaludečních a dvanáctníkových vředů. Med má i protizánětlivý účinek a posilující vlastnosti. Češi ho konzumují v posledních letech stále více. Dokazují to, alespoň čísla odborníků z Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle nich se u nás předloni spotřebovalo medu 0,9 kilogramu na osobu. Ve srovnání s rokem 2006 jde o padesátiprocentní nárůst.
Včelná pod Boubínem - Rok se s rokem sešel a ve Včelné pod Boubínem se opět sešli milovníci medu a všeho kolem včel.
Základní organizace Českého svazu včelařů v Bílovci je od letošního roku včelařskou organizací v okrese Nový Jičín. Letošní rok hodnotí jako nadprůměrný.
Nový Jičín – Partnerská města byla pro novojičínskou radnicí velkou inspirací při nápadu zařadit do nabídky městských suvenýrů vlastní skleničky medu. Ty už jsou v nabídce návštěvnického centra a za tři sta gramů lahodné přírodní pochoutky kupující zaplatí 60 korun.
Valtice - Starořímský postup výroby vína zná možná jako jediný v České republice. Karlu Tumlířovi z Valtic na Břeclavsku vyzradili tajemství jeho známí z francouzské oblasti Provence. Unikátní je podle něj zpracování hroznů, receptura i způsob zrání vína. „Jeden z druhů římského vína zčásti popsal už starověký autor Plinius Starší v prvním století našeho letopočtu,“ uvádí šestasedmdesátiletý muž.
Milujete med? Pak si nenechte ujít Medový den v Botanické zahradě hl. m. Prahy v Troji. V sobotu 21. července od 13 do 19 hodin se návštěvníkům představí zcela nová interaktivní expozice věnovaná medonosným rostlinám a včelám. Návštěvníci v ní mají možnost blíže se seznámit s rostlinami poskytujícími pastvu včelám od brzkého jara do pozdního podzimu, včetně těch, z nichž v jiných částech světa vznikají tzv. jednodruhové medy. Zahájení obohatí doprovodný program pro malé i velké.
Mělnicko /INFOGRAFIKA/ - Sucha sužují už několik měsíců celou republiku a nevyhnula se ani Mělnicku. Nedostatek vody trápí zejména zemědělce a drobné živnostníky.
Produkce medu bude letos v jednotlivých regionech Slovácka různá. Včelaři tvrdí, že za slabší snůškou medu stojí rychlý průběh jara a dlouhodobé sucho.
První letošní snůšku si ostravští včelaři pochvalovali. V uplynulých dnech většina z nich stáčela med letos už podruhé. A jak se většinou shodují, byla i druhá letošní snůška lepší než loňská.Včelaři zároveň dodávají, že určitě pamatují i roky, kdy včely nanosily medu ještě více.
/INFOGRAFIKA/ Včelstva obývají střechy magistrátu, budovy České filharmonie či Národního zemědělského muzea. Na okrajích Prahy je jich překvapivě méně.
Pelhřimov – Lokalita u rybníka Stráž v Pelhřimově se v budoucnu promění v rekreační a odpočinkové místo, kterému bude dominovat cyklostezka nejen pro inlinisty.
Pardubicko - V areálu Muzea perníku pod hradem Kunětická hora se o víkendu uskutečnilo Medobraní.
Školní družina může být místem, kde děti čekají než se rodiče vrátí ze zaměstnání, psaní domácích úkolů, vycházek nebo hraní her na počítači. Všechno je ale o lidech. A pokud šikovná družinářka dokáže skloubit užitečné s příjemným, pak si děti můžou z pobytu v družině odnést do života cenné zkušenosti a znalosti.
Ráby – V areálu Muzea perníku pod hradem Kunětická hora se o víkendu uskuteční Medobraní.
Domažlicko - Extrémní výkyvy počasí mají vliv i na včely a množství medu. Letošní sezóna valná nebude.
/FOTOGALERIE/ Další desítky kilogramů medu stočili trestanci z ostravské Věznice Heřmanice. První letošní medobraní absolvovali v půli května, kdy získali čtyřicet kilogramů, nyní se dočkali druhého.
Další desítky kilogramů medu stočili trestanci z ostravské Věznice Heřmanice. První letošní medobraní absolvovali v půli května, kdy získali čtyřicet kilogramů, nyní se dočkali druhého.
Chybí vám ve městě příroda a uvažujete proto o pořízení domácích mazlíčků? Pokud vám nestačí jedna kočka nebo pes, ale chcete přátele ze živočišné říše počítat rovnou na tisícovky, můžete si pořídit včely. Navíc – je to moderní a také tím můžete pomoci aspoň trochu vylepšit klesající počty včelařů v zemi.
Litoměřice - Věznice v Litoměřicích se aktivně zapojila do projektu včelaření ve věznicích, který je součástí koncepce českého vězeňství.
Havlíčkobrodsko – Jaký bude letos med, Bude ho dost a jaká bude cena? Spotřeba medu totiž v Česku roste. Podle statistiků v roce 2015 průměrný Čech spořádal kilogram medu. Přitom ještě v roce 1989 to bylo jen 400 gramů.
Stráž pod Ralskem – Vězni ze Stráže mají za sebou první letošní medobraní. Chovu včel se tu věnují druhým rokem.
Temelín - Kdo by to byl řekl, žev sousedství jihočeské jaderné elektrárny lze stočit med. Ale je tomu tak. Včelí produkt je důkazem, jak čistý je provoz kolem tohoto energetického zdroje.
Pelhřimov – Provizorní jednosměrný provoz, který v centru Pelhřimova nastal v souvislosti s výstavbou nové kruhové křižovatky, chtějí tamní obyvatelé, obchodníci a návštěvníci města zachovat i po zprovoznění stavby.
Obrovské sucho a brzký příchod jara. To jsou důvody, které trápí včelaře napříč celým krajem. Přelom května a června je dobou prvního stáčení medu. První výnosy nejsou bůhvíjaké a včelaři se shodují, že by mohlo být daleko hůř.
Bělušice - Zaměstnanci věznice spolu s odsouzenými zařazenými v rámci programu zacházení do aktivity Včelařství stáčeli první med.
České Budějovice - Medobraní už dopoledne přilákalo přes stovku návštěvníků.
Téměř dvacet kilogramů oblíbené a zdravé pochoutky vyteklo při prvním letošním medobraní z městských úlů.
Sezimovo Ústí - Včelařská výstava vyvrcholí v sobotu v parku před Spektrem ukázkou odvíčkování včelích rámečků a vytáčení medu, ochutnávkou čerstvě stočeného medu a mlsáním odvíčkovaného voští (medových žvýkaček).
Nové Město na Moravě – Týden otevřených dveří pro děti ze školky, členy včelařského kroužku a pro studenty gymnázia připravili novoměstští včelaři. U včelích úlů na Harusově kopci se takříkajíc „dveře netrhly“.
Lázně Bělohrad – Základní organizace Českého svazu včelařů Lázně Bělohrad a MKS Lázně Bělohrad pořádají Medobraní, které začíná dnes v 9 hodin v bělohradském Fričově muzeu.
Račice - Medu bude víc a včelaři ho nabídnou spotřebitelům dřív, než tomu bývalo v předchozích letech. Způsobilo to teplé počasí, které zrychlilo vegetační dobu kvetoucích plodin.
Obora – Deset a půl milionu korun. Za tolik peněz chtěl podnikatel Petr Vydra koupit včelařskou firmu Včelpo. Před nákupem trval na důkladné správní a ekonomické kontrole podniku. „Chtěl jsem audit, protože mě odmítali pustit dovnitř. Přece nebudu kupovat něco, aniž bych věděl, v jakém je to stavu,“ vysvětlil Vydra.
Hulice - Medová noc se konala v sobotu 19. května v Hulicích v rámci tradiční akce Muzejní noc. V prostorech Včelího světa čekalo na návštěvníky míchání medových koktejlů, ochutnávky různých druhu medu včetně ochucených a možnost vyzkoušet si kosmetiku s včelími produkty.
/FOTOGALERIE/ První včelí med v úterý vlastnoručně stočili trestanci z ostravské Věznice Heřmanice. Med nazvaný Bručoun má speciální etiketu. Je neprodejný, získat ho mohou pouze ti, kteří se na jeho výrobě podíleli, je určen také jako dárek. Stočeno bylo čtyřicet kilogramů medu.
/FOTOGALERIE/ Trestanci za zdmi ostravské káznice stáčeli med. Bylo ho čtyřicet kilogramů.
Plzeňský kraj – Seznam poctivých produktů vyráběných v Plzeňském kraji, kterým patří titul Regionální potravina, se právě rozrostl o devět dalších. Které výrobky to jsou?
Vlastní včelstva sice nechali Ondřej (29) a Robert (39) Chlebišovi doma v Šilheřovicích a v přírodě na Kružbersku, avšak včelky si je našly i na Sdílku v Porubě. Včelaři zde představili svou značku a stáčeli první letošní med, smíšený z jarních kvítků.
Na Valašsku je okolo dvanácti tisíc včelstev a asi tisíc včelařů. Suché počasí na začátku letošního roku produkci medu trochu přibrzdí. Včelaři odhadují, že cena bude až o třicet korun vyšší.