Kreativ

ŠTÍTEK: med

Včelstva vymírají. Proti se postavili ústečtí včelaři

/FOTO/ „Není nám jedno, že vymírají včelstva,“ říká skupina včelařů při orlickoústeckém Rodinném centru Srdíčko, které spojil projekt Zachraňme včely. Zakládají nové včelí stanoviště, pomáhají místním včelařům nahradit ztráty způsobené nemocí včel varroázou a hlavně chtějí přivést ke včelaření mladé lidi. Přesvědčit nejmladší generace o nezastupitelné roli včel kolem nás.

Gastronomie Pardubického kraje

Série #světovéČesko / Když se řekne Pardubicko, jedna z věcí, které si většina lidí vybaví, je perník. Pardubický perník není jen obehraná pohádka, tato dobrota má i ochrannou známku Evropské komise. Od perníku je to pak jen kousek k medu - základní surovině pro další dobrotu, Hřebečskou medovinu.

Český med se stává nedostatkovým zbožím

Zatímco v roce 2010 se kilogram českého medu cenově pohyboval kolem 130 korun, tak posledních pět let, dle dat Českého statistického úřadu, atakuje jeho cena hranici dvou set korun. A bude hůře. Kvůli nedostatku českého medu musí někteří prodejci jeho cenu zvednout o desítky korun.  

Medu je nedostatek. Jeho cena roste o desítky korun

Zatímco v roce 2010 se kilogram českého medu cenově pohyboval kolem 130 korun, posledních pět let atakuje jeho cena hranici dvou set korun. A bude hůře. Kvůli nedostatku českého medu musí někteří prodejci jeho cenu zvednout o desítky korun.

Zajímavosti z Temelína, který slaví dvacetiny: Svatby i med

Koncert filharmonie v chladicí věži, vznik neviditelného ekologického bloku nebo produkce medu. To jsou jen příklady zajímavostí, které provázely dvacet let provozu jihočeské Jaderné elektrárny Temelín. Právě před dvaceti lety, konkrétně 11.10.2000 v 6:19 hodin, poprvé nastartovala reaktor prvního bloku.

Množství medu ovlivnilo jarní počasí. Je ho málo a cena roste

Jarní počasí sice pomohlo výrazně snížit vláhový deficit v krajině, ale včelařům na Slovácku nepřál. Podle jejich vyjádření bude letošní medobraní, které skončilo v srpnu, patřit k těm slabším za poslední léta. Mohou za to střídavé počasí a hodně deštivých dnů v jarním období.

Není nad domácí med

O naší vlasti jako o zemi strdím a mlékem oplývající slyšely starší generace lidí ve školních lavicích. Vědí dnes školáci, co to strdí, kvůli němuž se praotec Čech rozhodl, že se svým lidem zůstat právě v české kotlině, je?

Festival medu v Šumperku

V sobotu 12. září se v areálu SOŠ na Zemědělské ulici sešlo téměř tisíc příznivců medu, aby se poučili o jednom z nejstarších zemědělských řemesel, totiž o včelařství.

Množství medu ovlivnilo jarní počasí. Je ho málo a cena roste

Jarní počasí sice pomohlo výrazně snížit vláhový deficit v krajině, ale včelařům na Slovácku nepřál. Podle jejich vyjádření bude letošní medobraní, které skončilo v srpnu, patřit k těm slabším za poslední léta. Mohou za to střídavé počasí a hodně deštivých dnů v jarním období.

Úly místo tanků a kanónů. Vojáci otevřou lesy včelám

Včely letos kvůli dešťům, nedostatku potravy i chorobám trpěly více než v minulých letech. Naději některým včelařům na zlepšení do budoucna přináší nabídka od Vojenských lesů a statků (VLS), aby své úly rozmístili v lesích na místě bývalých vojenských újezdů.

Soused s tisícovkou včelstev

Linec – Johann Mayr z Paschingu je s tisícovkou včelstev největším podnikajícím včelařem Horních Rakous. Kolegové mu říkají „Zaříkávač včel“, píší OÖN.

Medu je málo a nejspíše podraží. Může za to i počasí

Medu od lokálních včelařů bude letos méně; někteří říkají že až o třetinu. Včelaři oslovení Deníkem se shodují, že za současnou situaci může hlavně počasí. Pokud tedy plánujete, že si nějaký med od svého včelaře koupíte, budete muset počítat s tím že se cena za skleničku prodraží - a to zhruba o deset korun.

Medu je málo a nejspíše podraží. Může za to i počasí

Medu od lokálních včelařů bude letos méně; někteří říkají, že až o třetinu. Včelaři oslovení Deníkem se shodují, že za současnou situaci může hlavně počasí. Pokud tedy plánujete, že si nějaký med od svého včelaře koupíte, budete muset počítat s tím, že se cena za skleničku prodraží – a to zhruba o deset korun.

Studený červen se podepsal na množství medu. Včelaři ale zdraží minimálně

/FOTOGALERIE/ Tuzemského medu bude letos méně, podle včelařů za to může hlavně počasí. Sklenička medu by tak měla oproti předchozímu roku podražit zhruba o deset korun. Ovšem ne všude. Podle včelaře Rudolfa Bocka jsou lokální rozdíly, stejně tak v některých oblastech je zkrátka příliš moc včelstev a ty se nedokáží uživit.

Studený červen se podepsal na množství medu. Včelaři ale zdraží minimálně

Tuzemského medu bude letos méně, podle včelařů za to může hlavně počasí. Sklenička medu by tak měla oproti předchozímu roku podražit zhruba o deset korun. Ovšem ne všude. Podle včelaře Rudolfa Bocka jsou lokální rozdíly, stejně tak v některých oblastech je zkrátka příliš mnoho včelstev a ty se nedokáží uživit.

Den medu v Jablůnce: soutěžilo jen osm vzorků, medu je málo

Jako vosy na bonbón se slétali místní i lidé z okolních či vzdálenějších míst na sladký nektar do areálu za hasičskou zbrojnicí. Lízali a hodnotili osm vzorků letošního medu od místních včelařů na soutěži při 6. ročníku Dne medu v Jablůnce.