![](https://g.denik.cz/74/ac/jiri-otlik-pozorovat-pristani-vesmirne-lodi-byl-zazitek_prazena-list-l.jpg)
Jiří Otlík: Pozorovat přistání vesmírné lodi byl zážitek
Celý svět si již více než týden připomíná významné výročí, a sice 50 let od dosednutí americké posádky na Měsíci. Tento historický okamžik zdokumentoval také Jiří Otlík z Kravař.
Celý svět si již více než týden připomíná významné výročí, a sice 50 let od dosednutí americké posádky na Měsíci. Tento historický okamžik zdokumentoval také Jiří Otlík z Kravař.
Celý svět si již více než týden připomíná významné výročí, a sice 50 let od dosednutí americké posádky na Měsíci. Tento historický okamžik zdokumentoval také Jiří Otlík z Kravař.
Celý svět si již více než týden připomíná významné výročí, a sice 50 let od dosednutí americké posádky na Měsíci. Tento historický okamžik zdokumentoval také Jiří Otlík z Kravař.
Celý svět si již více než týden připomíná významné výročí, a sice 50 let od dosednutí americké posádky na Měsíci. Tento historický okamžik zdokumentoval také Jiří Otlík z Kravař.
Celý svět si již více než týden připomíná významné výročí, a sice 50 let od dosednutí americké posádky na Měsíci. Tento historický okamžik zdokumentoval také Jiří Otlík z Kravař.
Kde venčil Johann Gregor Mendel bernardýny či kde přednášel o genetice, zjistí lidé díky nové speciální mapě Brna. Seznámí je s třiadvaceti místy, která byla v životě vědce důležitá. „Chceme Mendela představit jako člověka, který nežil jen za zdmi kláštera. Například byl silný kuřák, zůstaly po něm propálené ubrusy,“ za autory Jiří Dušek, ředitel brněnské hvězdárny.
Brno - Kde venčil Johann Gregor Mendel bernardýny či kde přednášel o genetice, zjistí lidé díky nové speciální mapě Brna. Seznámí je s třiadvaceti místy, která byla v životě vědce důležitá. „Chceme Mendela představit jako člověka, který nežil jen za zdmi kláštera. Například byl silný kuřák, zůstaly po něm propálené ubrusy,“ za autory Jiří Dušek, ředitel brněnské hvězdárny.
Atrium upravené na geopark, bezbariérové přístupy, výtahy, nově vybavené moderní učebny. Výuková zahrada včetně amfiteátru, didaktická zahrada s altánem, kde děti najdou model Slunce, Země, Měsíce, model řečiště a kryt pro obojživelníky a plazy.
Pardubické letní kino, které promítá každý prázdninový večer na pravém břehu Labe nedaleko mostu Pavla Wonky, připravilo na sobotu životopisné drama o Neilu Armstrongovi, pod jehož velením přistála posádka Apolla 11 v roce 1969 na Měsíci.
Američtí astronauti z projektu Apollo zanechali po sobě na Měsíci v letech 1969 až 1972 nejen vědecká zařízení a experimenty, ale i množství roztodivných věcí. Vedle amerických vlajek jsou mezi nimi například golfové míčky, rodinné foto, soška i lidské výkaly, napsal server Space.com.
O Měsíci už víme mnohé, ale přesto si tento přírodní pozemský satelit některá tajemství pořád uchovává. Například to, které nedává spát milovníkům noční oblohy, zkoumajícím hvězdná seskupení pomocí dalekohledů. Zamíří-li ho na Měsíc, mohou zažít zvláštní úkaz: náhlý záblesk či poblikávání, jakoby souputník Země "mrkal". Jaký reflektor vysílá toto světlo z povrchu Měsíce?
Zahorčice - Osmá sezona Zahorčického divadelního léta u Boršova nad Vltavou startovala v pátek 12. července premiérou inscenace Přistání na Měsíci. Další podívanou uvidíte i tento pátek.
Kvůli snímkům měsíčního zatmění vycestoval pardubický astronom Petr Horálek do různých koutů světa.
Tajuplný svit Měsíce uprostřed noci představoval vždycky výzvu pro spisovatele, malíře, hudební skladatele a vůbec umělecké duše všeho druhu, ale mimořádně přitažlivý je i pro moderní vědu. Lunární záře totiž významným způsobem ovlivňuje i zvířata a rostliny. A její skutečný vliv pořád ještě dostatečně neznáme.
Rokycany – Stylově začala sobotní připomínka prvního přistání lidí na Měsíci.
Brno /FOTOGALERIE/ - Z kilometrové vzdálenosti byl vidět ve stejné velikosti, jako náš vesmírný soused ve skutečnosti. Osvětlený globus Měsíce zdobil brněnský park Kraví hora od pátku do pondělního rána. U příležitosti padesáti let od přistání americké posádky Apolla 11 na Měsíci.
České Budějovice - Kam se můžete na Českobudějovicku vypravit za zábavou a poznáním.
České Budějovice – Petr Turek spatřil světlo světa v jihočeské metropoli za I. republiky a jako jedenáctiletý kluk zažil na konci II. světové války bombardování Č. Budějovic.
KOMENTÁŘ ŠEFREDAKTORA / Je to malý krok pro člověka, ale obrovský skok pro lidstvo. Tuto okřídlenou větu pronesl před padesáti lety Neil Armstrong, velitel Apolla 11, když jako první člověk vstupoval na Měsíc.
Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v týdnu od 15. do 19. července 2019.
České Budějovice - „Dnes v 14.32 h začíná historický let Apolla 11“ - to si nenechala vzít ze strany 1 ani normalizovaná Jihočeská pravda (JP) 16. července 1969 a zveřejnila i program prvního dne. Taky informaci, že start lodi bude sledovat přibližně 522 milionů diváků ze 46 zemí, taky všechny evropské mimo Bulharska a Albánie.
Jižní Morava - Přesně před pěti desítkami let se dvojice amerických astronautů prošla poprvé v historii po Měsíci. Přistání sledovali v rádiích a televizích i lidé na jižní Moravě.
Hodonín - Padesát let po panenském přistání na Měsíci se pootevřely archivy NASA. Dosud nezveřejněný materiál o proslulé vesmírné cestě, tak najednou vydají do světa. 20. července 1969 vyvrcholilo nejsledovanější vesmírné dobrodružství tehdejší doby.
České Budějovice – Petr Turek spatřil světlo světa v jihočeské metropoli za I. republiky a jako jedenáctiletý kluk zažil na konci II. světové války bombardování Č. Budějovic. Od malička byl sportovním nadšencem, a byť ho bavil fotbal, nohejbal či tenis, nejdál to dotáhl s hokejkou.
Vesmírné skafandry, které měli před 50 lety na sobě američtí astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin při své legendární procházce po Měsíci, byly původně určeny jen pro jednorázové použití - měly pomoci dostat oba muže na Měsíc a zase je bezpečně vrátit na Zemi. Ten Armstrongův se teď dočkal obnovy pro další generace.
Právě v sobotu uplyne přesně 50 let od jedné z nejvýznamnějších událostí kosmonautiky, kdy lidé poprvé sestoupili na povrch Měsíce.
Ačkoli je to dnes již 50 let od jedné z nejdůležitější událostí lidstva, je kolem přistání na Měsíci stále živo. Konspirační teorie jsou zdárně vyvráceny, ale některé nejasnosti stále panují. Co vlastně přesně pronesl americký astronaut Neil Armstrong, velitel Apolla 11, když před 50 lety, dne 20. července 1969, jako první člověk na světě otiskl svou stopu do měsíčního prachu?
Padesát let od přistání prvních lidí na Měsíci, které si letos připomínáme, probíhá ve zvýšeném zájmu o tohoto našeho souputníka. Dlouhá přestávka od roku 1972, kdy po dokončení mise Apollo 17 Měsíc osiřel, ukončilo na konci roku 2013 přistání čínského robotického vozítka Nefritový králík a to dokonce na odvrácenou stranu Měsíce.
Třebíč - V týdnu od 15. do 20. července zařazuje Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči do svých komentovaných projekcí na projekční kouli program s názvem „Luna a jiné měsíce“. Připomíná tak padesáté výročí prvního letu na Měsíc, na němž 20. července 1969 přistáli Neil Armstrong a Buzz Aldrin v rámci mise Apollo 11.
/FOTOGALERIE/ Nezvyklou fotografii zatmění Měsíce zaslal redakci čtenář Libor Hašpl. A připojil i příběh snímku.
Hůrky – Velký zážitek si odnášela skupinka lidí, která v úterý v noci zavítala do karlovarské hvězdárny. Důvod byl prostý – částečné zatmění Měsíce.
Tábor – Bezmála sto schodů k poznání a okouzlující podívané. Tak nějak by se dala charakterizovat úterní noc na táborské hvězdárně.
Ždánice - Dozvědět se více o naší Zemi, Měsíci a jeho zatmění může každý, kdo dorazí tento týden do Ždánické hvězdárny. Od úterý 16. července do soboty 20. července si vedení Hvězdárny Ždánice připravilo letní astrosetkání.
Již druhým rokem zaměstnanci hvězdárny Mladé Boleslavi zájemců umožnili pozorování úkazu a oblohy. Po zdařilé loňské akci pozorování úplného zatmění Měsíce, mohli diváci letos v noci 16. července, krátce po desáté hodině večer, až do brzkých ranních hodin 17. července, zahlédnou jen částečné, ale i přesto zajímavé zatmění Měsíce.
Miroslava Janotu astronomie zajímá, valašskomeziříčskou hvězdárnu navštěvuje bezmála čtyřicet let. Na úterní pozorování částečného zatmění Měsíce, při němž jeho osvětlená a potemnělá část vytvořily na obloze „smajlíka“, přivedl i svého vnuka.
Pražské planetárium a Štefánikova hvězdárna připravují speciální akce k výročí 50. let od přistání člověka na Měsíci. Pozadu nezůstane ani město. Tubus Žižkovské televizní věže se v sobotu promění v nosnou raketu Saturn V.
Plzeň - V noci z úterý na středu nastalo částečné zatmění Měsíce. Pozorovat se dalo například v Techmanii v Plzni.
/VIDEO/ Částečné zatmění Měsíce mohli sledovat lidé na Chomutovsku v noci na středu 17. července. Výhled na nebeský úkaz však v závěru trochu pokazila oblačnost.
Částečné zatmění Měsíce mohli sledovat lidé na Litoměřicku v noci na středu 17. července. Výhled na nebeský úkaz však trochu pokazila oblačnost. Některé fáze zatmění překryly mraky.
Spojené státy dnes slaví 50. výročí startu kosmické lodi Apollo 11, která dopravila první astronauty na Měsíc. Lunární modul tehdy čtyři dny po startu ze Země přistál na Měsíci, na jehož povrch jako první člověk vstoupil Neil Armstrong následovaný Buzzem Aldrinem. Na Zemi se astronauti vrátili po osmi dnech 24. července 1969, což nyní symbolizují slavnosti, které potrvají osm dní.
Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce, který v tu chvíli bude zhruba ze dvou třetin ponořen do zemského stínu. Tento nevšední a fotogenický astronomický úkaz potrvá do 02:18 středoevropského letního času (SELČ). Pokud bude příznivé počasí, lidé uvidí také planety Jupiter a Saturn i náznaky Mléčné dráhy. Další částečné zatmění nastane v lednu příštího roku.
Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové zve všechny zájemce na společné pozorování úterního částečného zatmění Měsíce.
Zpestřete si letní prázdniny sledováním velmi pěkného nebeského představení. V noci z 16. na 17. července totiž nastane částečné zatmění Měsíce, které bude viditelné takřka v celém svém průběhu.
Zpestřete si letní prázdniny sledováním velmi pěkného nebeského představení. V noci z 16. na 17. července totiž nastane částečné zatmění Měsíce, které bude viditelné takřka v celém svém průběhu.
Linec – Dnes ve 14.32 středoevropského času se zdvihne 111 metrů vysoká raketa Saturn-5 z Mysu Kennedy do kosmu se třemi americkými astronauty k nejnebezpečnějšímu, nejdražšímu a nejvzrušivějšímu experimentu kosmonautiky, který kdy byl podniknut – k přistání na Měsíci. Svět hledí do Ameriky, napsaly 16. července 1969 linecké OÖN pod titulkem Celý svět je v napětí.
Tábor - Unikátní podívaná čeká v úterý 16. července v noci na návštěvníky táborské hvězdárny v městské knihovně.
Když americký prezident J. F. Kennedy v roce 1961 vyzval NASA, aby dostala člověka na Měsíc, Národní úřad pro letectví a kosmonautiku měl s lety do vesmíru celkem patnáct minut zkušeností. Osm let poté astronaut Neil Armstrong jako první zanechal stopy v měsíčním prachu.
Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce, který v tu chvíli bude zhruba ze dvou třetin ponořen do zemského stínu. Tento nevšední a fotogenický astronomický úkaz potrvá do 02:18 středoevropského letního času (SELČ). Pokud bude příznivé počasí, lidé uvidí také planety Jupiter a Saturn i náznaky Mléčné dráhy. Další částečné zatmění nastane v lednu příštího roku.
Zpestřete si letní prázdniny sledováním velmi pěkného nebeského představení. V noci z 16. na 17. července totiž nastane částečné zatmění Měsíce, které bude z Valašska viditelné takřka v celém svém průběhu.
Rokycany – Částečné zatmění Měsíce si dnes užijí nejen znalci nebeských těles. Odehrává se v příjemných večerních hodinách a navíc s vidinou příznivého počasí.