Kreativ

ŠTÍTEK: Měsíc

Mendel byl genetik, kuřák i pejskař. Sledujte jeho odkaz v unikátní mapě

Kde venčil Johann Gregor Mendel bernardýny či kde přednášel o genetice, zjistí lidé díky nové speciální mapě Brna. Seznámí je s třiadvaceti místy, která byla v životě vědce důležitá. „Chceme Mendela představit jako člověka, který nežil jen za zdmi kláštera. Například byl silný kuřák, zůstaly po něm propálené ubrusy,“ za autory Jiří Dušek, ředitel brněnské hvězdárny.  

Mendel byl genetik, kuřák i pejskař. Sledujte jeho odkaz v unikátní mapě

Brno - Kde venčil Johann Gregor Mendel bernardýny či kde přednášel o genetice, zjistí lidé díky nové speciální mapě Brna. Seznámí je s třiadvaceti místy, která byla v životě vědce důležitá. „Chceme Mendela představit jako člověka, který nežil jen za zdmi kláštera. Například byl silný kuřák, zůstaly po něm propálené ubrusy,“ za autory Jiří Dušek, ředitel brněnské hvězdárny.  

Film přiblíží život Neila Armstronga

Pardubické letní kino, které promítá každý prázdninový večer na pravém břehu Labe nedaleko mostu Pavla Wonky, připravilo na sobotu životopisné drama o Neilu Armstrongovi, pod jehož velením přistála posádka Apolla 11 v roce 1969 na Měsíci.

Proč na nás Měsíc občas "mrkne"? Záhadné problikávání se blíží rozluštění

O Měsíci už víme mnohé, ale přesto si tento přírodní pozemský satelit některá tajemství pořád uchovává. Například to, které nedává spát milovníkům noční oblohy, zkoumajícím hvězdná seskupení pomocí dalekohledů. Zamíří-li ho na Měsíc, mohou zažít zvláštní úkaz: náhlý záblesk či poblikávání, jakoby souputník Země "mrkal". Jaký reflektor vysílá toto světlo z povrchu Měsíce?

Pobaví na Měsíci

Zahorčice - Osmá sezona Zahorčického divadelního léta u Boršova nad Vltavou startovala v pátek 12. července premiérou inscenace Přistání na Měsíci. Další podívanou uvidíte i tento pátek.

Záhadný měsíční svit. Ovlivňuje na Zemi víc věcí, než bychom čekali

Tajuplný svit Měsíce uprostřed noci představoval vždycky výzvu pro spisovatele, malíře, hudební skladatele a vůbec umělecké duše všeho druhu, ale mimořádně přitažlivý je i pro moderní vědu. Lunární záře totiž významným způsobem ovlivňuje i zvířata a rostliny. A její skutečný vliv pořád ještě dostatečně neznáme.

Hokejista a novinář Petr Turek: 85!

České Budějovice – Petr Turek spatřil světlo světa v jihočeské metropoli za I. republiky a jako jedenáctiletý kluk zažil na konci II. světové války bombardování Č. Budějovic.

Astronauti na Měsíci, obrovský skok pro lidstvo

KOMENTÁŘ ŠEFREDAKTORA / Je to malý krok pro člověka, ale obrovský skok pro lidstvo. Tuto okřídlenou větu pronesl před padesáti lety Neil Armstrong, velitel Apolla 11, když jako první člověk vstupoval na Měsíc.

Jak Apollo „přistálo“ v Jihočendě

České Budějovice - „Dnes v 14.32 h začíná historický let Apolla 11“ - to si nenechala vzít ze strany 1 ani normalizovaná Jihočeská pravda (JP) 16. července 1969 a zveřejnila i program prvního dne. Taky informaci, že start lodi bude sledovat přibližně 522 milionů diváků ze 46 zemí, taky všechny evropské mimo Bulharska a Albánie.

Hokejista a novinář Petr Turek: 85!

České Budějovice – Petr Turek spatřil světlo světa v jihočeské metropoli za I. republiky a jako jedenáctiletý kluk zažil na konci II. světové války bombardování Č. Budějovic. Od malička byl sportovním nadšencem, a byť ho bavil fotbal, nohejbal či tenis, nejdál to dotáhl s hokejkou.

Tajemství Armstrongova skafandru: byl na jedno použití a po čase zapáchal

Vesmírné skafandry, které měli před 50 lety na sobě američtí astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin při své legendární procházce po Měsíci, byly původně určeny jen pro jednorázové použití - měly pomoci dostat oba muže na Měsíc a zase je bezpečně vrátit na Zemi. Ten Armstrongův se teď dočkal obnovy pro další generace.

Posádka Apolla 11 v roce 1969. Zleva: Neil Armstrong, Michael Collins, Edwin Aldrin.

Člověk zanechal stopu na Měsíci před 50 lety. Co tehdy skutečně Armstrong řekl?

Ačkoli je to dnes již 50 let od jedné z nejdůležitější událostí lidstva, je kolem přistání na Měsíci stále živo. Konspirační teorie jsou zdárně vyvráceny, ale některé nejasnosti stále panují. Co vlastně přesně pronesl americký astronaut Neil Armstrong, velitel Apolla 11, když před 50 lety, dne 20. července 1969, jako první člověk na světě otiskl svou stopu do měsíčního prachu? 

50 let od přistání prvních lidí na Měsíci pohledem Rostislava Rajchla

Padesát let od přistání prvních lidí na Měsíci, které si letos připomínáme, probíhá ve zvýšeném zájmu o tohoto našeho souputníka. Dlouhá přestávka od roku 1972, kdy po dokončení mise Apollo 17 Měsíc osiřel, ukončilo na konci roku 2013 přistání čínského robotického vozítka Nefritový králík a to dokonce na odvrácenou stranu Měsíce.

V Alternátoru připomínají let na Měsíc speciální projekcí

Třebíč - V týdnu od 15. do 20. července zařazuje Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči do svých komentovaných projekcí na projekční kouli program s názvem „Luna a jiné měsíce“. Připomíná tak padesáté výročí prvního letu na Měsíc, na němž 20. července 1969 přistáli Neil Armstrong a Buzz Aldrin v rámci mise Apollo 11.

Mladá Boleslav sledovala zatmění Měsíce

Již druhým rokem zaměstnanci hvězdárny Mladé Boleslavi zájemců umožnili pozorování úkazu a oblohy. Po zdařilé loňské akci pozorování úplného zatmění Měsíce, mohli diváci letos v noci 16. července, krátce po desáté hodině večer, až do brzkých ranních hodin 17. července, zahlédnou jen částečné, ale i přesto zajímavé zatmění Měsíce.

Obrovský skok pro lidstvo. Američané slaví 50. výročí startu Apolla 11

Spojené státy dnes slaví 50. výročí startu kosmické lodi Apollo 11, která dopravila první astronauty na Měsíc. Lunární modul tehdy čtyři dny po startu ze Země přistál na Měsíci, na jehož povrch jako první člověk vstoupil Neil Armstrong následovaný Buzzem Aldrinem. Na Zemi se astronauti vrátili po osmi dnech 24. července 1969, což nyní symbolizují slavnosti, které potrvají osm dní.  

Připravte si dalekohledy. V noci nastane zatmění Měsíce, vidět budou i planety

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce, který v tu chvíli bude zhruba ze dvou třetin ponořen do zemského stínu. Tento nevšední a fotogenický astronomický úkaz potrvá do 02:18 středoevropského letního času (SELČ). Pokud bude příznivé počasí, lidé uvidí také planety Jupiter a Saturn i náznaky Mléčné dráhy. Další částečné zatmění nastane v lednu příštího roku.

Z hvězdárny až na Měsíc

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové zve všechny zájemce na společné pozorování úterního částečného zatmění Měsíce.

Sousedé: Nevybuchne na Luně zvířený prach?!

Linec – Dnes ve 14.32 středoevropského času se zdvihne 111 metrů vysoká raketa Saturn-5 z Mysu Kennedy do kosmu se třemi americkými astronauty k nejnebezpečnějšímu, nejdražšímu a nejvzrušivějšímu experimentu kosmonautiky, který kdy byl podniknut – k přistání na Měsíci. Svět hledí do Ameriky, napsaly 16. července 1969 linecké OÖN pod titulkem Celý svět je v napětí.

Zatmění uvidíte zblízka

Tábor - Unikátní podívaná čeká v úterý 16. července v noci na návštěvníky táborské hvězdárny v městské knihovně.

Připravte si dalekohledy. V noci nastane zatmění Měsíce, vidět budou i planety

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce, který v tu chvíli bude zhruba ze dvou třetin ponořen do zemského stínu. Tento nevšední a fotogenický astronomický úkaz potrvá do 02:18 středoevropského letního času (SELČ). Pokud bude příznivé počasí, lidé uvidí také planety Jupiter a Saturn i náznaky Mléčné dráhy. Další částečné zatmění nastane v lednu příštího roku.

Hvězdáři nabízí večer zatmění Měsíce

Rokycany – Částečné zatmění Měsíce si dnes užijí nejen znalci nebeských těles. Odehrává se v příjemných večerních hodinách a navíc s vidinou příznivého počasí.