Kreativ

ŠTÍTEK: Měsíc

Mikuláš Koperník na obraze Jana Matejka

Před 510 lety přišel Koperník s ideou heliocentrické soustavy. Pomohl mu Saturn

V roce 1514 rozeslal polský kanovník Mikuláš Koperník svým přátelům vlastní ručně psanou knihu, která shrnovala jeho pohled na vesmír. Podle něj už nebyla středem vesmíru Země, ale Slunce ležící blízko ní. Koperníkova teorie zahrnovala také myšlenku, že východ a západ slunce způsobuje otáčení Země kolem své osy.

Velkolepá oslavy matičky Země se konala v KOVOZOO Staré Město už popatnácté.

V Kovozoo Staré Město oslavili Den Země křtem hrocha jménem Hugo

Ačkoliv Den Země, který se stal největším sekulárním svátkem světa, připadne letos na čtvrté dubnové pondělí s datem 22. dubna. V areálu REC Group a v KOVOZOO Staré Město velebili už o třetí dubnové sobotě (20. dubna) patnáctý ročník akce Den Země, svátek naší modré planety.

Meteorický roj Lyridy

Hlavy vzhůru: Jsou tu Lyridy. Nebe prozáří také meteorický roj Halleyovy komety

Na přelomu dubna a května budou v Česku viditelné meteorické roje. Nadšenci do pozorování vesmírných jevů již toto pondělí spatří Lyridy, které dosáhnou svého maxima. Začátkem dalšího měsíce pak mohou sledovat pozůstatky Halleyovy komety, takzvané éta Aquaridy. Odborníci doporučují, kde je lidé uvidí nejlépe.

Ze slavnostního zahájení 2. ročníku Měsíce vzdělávání dospělých v Kaplici a předání ceny Ferdinanda Kindermanna významným pedagogům kaplického střední školství.

V Kaplici se vzdělávají i dospělí. V nabídce jsou semináře, dílny či kurz suši

Vzdělávání nekončí dosažením dospělosti. Tímto heslem se řídí i v Kaplici, kde se začátkem března zahájila tamní Střední odborná škola a Střední odborné učiliště společně se svými partnerskými organizacemi 2. ročník Měsíce vzdělávání dospělých. Při té příležitosti byli oceněni také významní pedagogové kaplického školství. Podrobnosti přiblížila ředitelka školy SOŠ a SOU Kaplice Zdeňka Lovčí.

Thomas Stafford

Zemřel Thomas Stafford. Amerického astronauta proslavilo vesmírné podání rukou

Ve věku 93 let  v pondělí 18. března po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Thomas Stafford, který byl zapojený do programů Apollo a Gemini. Rodák z Oklahomy čtyřikrát letěl do vesmíru, z toho jednou na oběžnou dráhu Měsíce, a v roce 1975 se v době vrcholící studené války ve vesmíru na palubách kosmických lodí Sojuz a Apollo setkal se sovětskými kosmonauty. O jeho úmrtí s odvoláním na šéfa NASA informoval veřejnoprávní rozhlas NPR.

Zvířetníkové světlo je krásný úkaz, který lidé pozorovali od pradávna, ale který je dnes kvůli světelnému znečištění oblohy vzácný.

Noční oblohu už brzy prozáří zvířetníkové světlo: Kdy a odkud je uvidíme

Když se na přelomu března a dubna zahledíte krátce po soumraku na noční oblohu, možná si všimnete zvláštního světelného kuželu zářícího na západním obzoru. Je to zvířetníkové světlo, krásný úkaz, který lidé pozorovali od pradávna. Dnes je ale kvůli světelnému znečištění oblohy vzácný. Co je zvířetníkové světlo? A kdy a kde můžeme zvířetníkové nebo také zodiakální světlo spatřit?

Před osmdesáti lety se narodil, před třicet zemřel. Písničky Karla Kryla symbolizovaly svobodu, smutek i podobu českého národa v době normalizace. Deník pro vás připravil unikátní seriál

Dvě kulatá výročí. Deník.cz věnuje březen velikánovi 20. století Karlu Krylovi

Před 80 lety se narodil, před 30 zemřel. Letos si připomínáme hned dvě kulatá výročí spojená s legendárním básníkem a zpěvákem Karlem Krylem. Byl symbolem odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluce v roce 1989. Jeho odkaz v mnohých žije dodnes. O Krylovi byla napsána řada knih, natočeno mnoho dokumentů a napsány stovky článků. Proto se kulturní redakce Deníku zaměřila na osobnost a tvorbu Karla Kryla jinak. Podívali jsme se například na to, jak se jeho tvorba měnila v jednotlivých etapách života. Na příběh jeho první a poslední desky. Nebo na to, jak ho přijalo publikum v Německu, Polsku či Švédsku.

Nafukovací zoologická zahrada sestavená z balónků je k vidění v brněnském obchodním centru Dornych.

VIDEO: Unikátní zoologická zahrada v Brně. Zvířata jsou ze sta tisíc balónků

/FOTO, VIDEO/ Slon, krokodýl nebo obří desetimetrový papoušek z nafukovacích balónků. Celá obrovská zoologická zahrada je od pátku k vidění ve třetím patře bývalého Prioru na brněnském Dornychu. Hned od začátku je o balónkovou výstavu velký zájem, před vstupem se tvoří několikametrová řada jen krátce po odpoledním otevření.

V ZŠ Stříbrnická se žáci vědy nebojí.

FOTO: V ZŠ Stříbrnická se žáci vědy nebojí. Badatelský klub je zdarma

Vzdělávání v oblasti přírodních věd je v naší škole založeno zejména na objevování a samostatném myšlení a nejde tedy pouze o memorování faktů. V bezplatném Badatelském klubu mohou najít prostor k uplatnění žáci z druhého stupně, kteří chtějí detailněji prozkoumávat tajemství biologie, fyziky, chemie a techniky.

Lunární modul Odysseus společnosti Intuitive Machines

Modul Odysseus si při přistání na Měsíci zlomil nohu. Brzy mu dojde energie

Modul Odysseus, který se minulý týden zapsal do dějin dobývání vesmíru jako první soukromé kosmické plavidlo s měkkým přistáním na Měsíci, si při dosednutí na lunární povrch zlomil nohu a pak se převrátil. Podle agentury AP to uvedl jeho výrobce, americká společnost Intuitive Machines. Firma předpokládala, že modul bude fungovat minimálně týden, nyní se podle ní blíží úplné ztrátě energie a s nadcházející lunární nocí provoz ukončí pravděpodobně už během dneška.

Vizualizace modulu Odysseus společnosti Intuitive Machines na Měsíci

Lunární modul Odysseus přistál na Měsíci. Navázal spojení se Zemí

Modul Odysseus od americké firmy Intuitive Machines dnes přistál na povrchu Měsíce a k Zemi začal zhruba dvě hodiny po dosednutí vysílat data. Řídicí středisko čeká na plné potvrzení stavu modulu, už teď je však podle společnosti jisté, že se Spojené státy po více než půl století vrátily na lunární povrch. Odysseus se zároveň stal prvním soukromým kosmickým plavidlem v dějinách, kterému se podařilo dosednout na povrch Měsíce.

Z pietního setkání k připomínce a uctění památky obětí prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Na Filozofické fakultě UK začal letní semestr, v sídle jsou krizoví interventi

V sídle Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) na náměstí Jana Palacha v centru Prahy dnes začala pravidelná výuka letního semestru. Studenti, vyučující a další zaměstnanci se do běžného režimu vrátili poprvé od prosincové tragédie, kdy student školy zastřelil v budově 14 lidí, poté i sebe a dalších 25 studentů či vyučujících zranil. Příchozí mohou využít služeb krizových interventů, škola také posílila ochrannou službu v budově. ČTK to řekla proděkanka FF UK pro vnější vztahy a další vzdělávání Michaela Slussareff.

Raketa Falcon 9 s přistávacím modulem Nova-C společnosti Intuitive Machines odstartovala k Měsíci

K Měsíci odstartovala mise IM-1. Pokusí se o první soukromé přistání v historii

Přistávací modul Nova-C společnosti Intuitive Machines ve čtvrtek na raketě Falcon 9 odstartoval z floridského mysu Canaveral. Plavidlo míří k Měsíci, kde se v rámci mise IM-1 pokusí o první soukromé přistání vůbec. V případě úspěchu také Intuitive Machines přispěje k americkému novodobému dobývání Měsíce, kde Nova-C přistane jako první americký modul od roku 1972.

Připomenutí tragédie z 21. prosince 2023, kdy střílející vrah zabíjel v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Filozofická fakulta nechá vyhasnout pietní oheň na Palachově náměstí

K závěru spěje program Měsíce pro fakultu. Připomíná předvánoční tragédii v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde 21. prosince vraždil střílející student. Čtyřiadvacetiletý muž z Kladenska, který podle zjištění policie už dříve spáchal tři vraždy, zde předtím, než zastřelil i sám sebe, vzal život 14 lidem včetně dvou pedagogů. Dalších 25 lidí utrpělo zranění.

Dobrovolníci začali sbírat a ukládat svíčky a květiny z pietního místa u hlavní budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Pozvání na UMPRUM ke zpracování pamětních svíček platí. Ale až později

V neděli 21. ledna se na Univerzitě Karlově uskuteční vzpomínkové akce v rámci Měsíce pro fakultu, připomínající tragickou střelbu. Součástí bude i zahájení recyklace svíček z pietních míst. V tento den bude akce přístupná pro členy akademické obce, veřejnosti až o několik dní později.

Polární záře je už vidět i v Česku. Takto vypadala loni u Posluchova na Olomoucku.

Vesmírné úkazy 2024: Čechy potěší polární záře, za zatměním bude třeba vyjet

Dění na noční obloze v roce 2024 sice nebude tak bohaté, jako tomu bylo loni, i tak se ale lidé mohou těšit na množství nebeských úkazů. Ten vůbec nejdůležitější bude viditelný pouze ze Severní Ameriky. Při pozorování z České republiky ohromí především polární záře a meteorické roje. Deník pro vás připravil kalendář vesmírných úkazů.

Svobodomyslnou vyhodili...

Od sousedů: Učitelka jako "papežka orgasmu" nežádoucí

Pod názvem „Orgasmus-Päpstin“ bloggovala 47letá pedagožka základní školy z Mühlviertlu v sociálních médiích o lásce, sexu, něžnostech, výchovných problémech a o magické síle yang a yin. Jako trenérka motivace nabízela také placené virtuální semináře.

Sonda Parker Solar Probe agentury NASA se 24. prosince přiblíží k Slunci a získá vzorky

Nejslavnější okamžik od přistání na Měsíci. NASA se vůbec poprvé dotkne Slunce

Sonda amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) letos proletí kolem Slunce. Cíle dosáhne po šesti letech od vypuštění do vesmíru, kde při extrémně vysokých teplotách má získat první vzorek z atmosféry centrální hvězdy Sluneční soustavy. Podle vědců se bude jednat o historický okamžik, který přirovnávají k prvnímu přistání na Měsíci.

Hora Huayna Picchu není pro ty, co by se báli výšek.

Krásný prožitek plný nástrah. Schody smrti v Peru lákají turisty z celého světa

Nic pro ty, co trpí závratí. Na peruánskou horu Huayna Picchu vedou tak prudké schody, že jde snad o největší stoupání svého druhu na světě. Říká se jim dokonce schody smrti. Jedná se tak o místo v Peru, které vyhledávají i příznivci adrenalinu nejen z této země. Zajímavá je tím pádem i informace, kolik lidí už na Huayna Picchu zahynulo.

Hořící památný oheň.

Památku obětí střelby průvodem uctily tisíce lidí. V Praze vzplanul památný oheň

/VIDEO, FOTO/ Pietní uctění památky obětí střílejícího studenta i připomenutí všech, jichž se tragédie z 21. prosince jakkoli dotkla, vyvrcholilo tichým průvodem, při kterém bylo přeneseno světlo ze svíček, které lidé zapalovali před budovou rektorátu, k budově fakulty, kolem které následně vytvořili lidský řetěz a symbolicky ji objaly. Na náměstí Jana Palacha byl poté zapálen památný oheň, smutnou atmosféru doplnil zpěv studentského sboru. Začala tak čtyřtýdenní iniciativa Měsíc pro fakultu, která zahrnuje řadu akcí předcházejících opětovnému otevření budovy školy náměstí Jana Palacha, kde střelec před Vánoci zabil 14 lidí.

Pietní akt k uctění památky obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

Tisíce lidí po průvodu objaly fakultu. Na náměstí byl zapálen památný oheň

/VIDEO, FOTO/ Pietní uctění památky obětí střílejícího studenta i připomenutí všech, jichž se tragédie z 21. prosince jakkoli dotkla, vyvrcholilo tichým průvodem, při kterém bylo přeneseno světlo ze svíček, které lidé zapalovali před budovou rektorátu, k budově fakulty, kolem které následně vytvořili lidský řetěz a symbolicky ji objali. Na náměstí Jana Palacha byl poté zapálen památný oheň, smutnou atmosféru doplnil zpěv studentského sboru. Začala tak čtyřtýdenní iniciativa Měsíc pro fakultu, která zahrnuje řadu akcí předcházejících opětovnému otevření budovy školy náměstí Jana Palacha, kde střelec před Vánoci zabil 14 lidí.

Do maxima své aktivity se dostane v roce 2024 Slunce. To znamená, že i z našeho území by měly jít opět vidět polární záře. Na snímku je polární záře zachycená v roce 2023 u obce Vlhlavy na Českobudějovicku.

Nebeské úkazy v roce 2024: Uvidíme polární záře, kometu i nevšední konstelace

Pěkná setkání planet s Měsícem, polární záře či částečné zatmění „velkého“ Měsíce. A to není všechno! Astronomové očekávají i kometu, která by mohla nabídnout představení jako Neowise v červenci 2020. Nebeské úkazy v roce 2024 budou zkrátka stát za to. Jaké vzácné vesmírné jevy bude možné v Česku spatřit?

Io je vulkanicky nejaktivnějším tělesem ve sluneční soustavě. S průměrem 2 263 km je o něco větší než pozemský Měsíc.

Sonda Juno může odhalit tajemství měsíce Io. Proletí kolem něj extrémně blízko

Vesmírná sonda Juno proletí v sobotu 30. prosince těsně kolem Jupiterova vulkanického měsíce Io. Bude to nejbližší průlet tělesa ze Země za posledních 20 let. Juno se k měsíci přiblíží na vzdálenost asi 1 500 kilometrů od jeho povrchu. Nasbírá přitom údaje, které vědcům pomohou zjistit více informací o vulkanické činnosti a geologických vlastnostech jednoho ze čtyř největších měsíců plynného obra.

Úplněk nad hradem Hazmburk.

Úplňky jsou nádhernou podívanou, ale také noční můrou pro řadu lidí

V úplňku je Měsíc na opačné straně od Země než Slunce. Tuhle magickou podívanou si pozorovatelé mohou užívat v době, kdy má nový měsíc stáří 14,8 dne, a je tak plně osvícený. V letošním roce nás ten úplně poslední úplněk teprve čeká. K tomuto jevu se vážou legendy o upírech a vlkodlacích, indiáni pro ně mají názvy související s děním v přírodě. Úplňky ale ovlivňují u mnoha lidí i náladu a zdravotní stav. Měsíční fáze ovlivňují nespavost, objevují se bolesti hlavy i kloubů. Kdy budou úplňky v roce 2024, co se při nich děje a kdy nás čeká superúplněk?