Obloha na západě Čech znovu nabídla fascinující podívanou. A to tentokrát na Plzeňsku, kde mohli lidé v úterý večer pozorovat unikátní nebeskou show v podobě takzvaných světelných sloupů.
Návštěvníci Krušných hor měli v pondělí dopoledne jedinečnou příležitost pozorovat nádherný a vzácný halový jev, který se objevil u Božího Daru a Klínovce. Jasné sluneční světlo v kombinaci s vhodnými atmosférickými podmínkami vytvořilo úchvatnou hru barev a světla.
/FOTO, VIDEO/ Návštěvníci Krušných hor měli v pondělí dopoledne jedinečnou příležitost pozorovat nádherný a vzácný halový jev, který se objevil u Božího Daru a Klínovce. Jasné sluneční světlo v kombinaci s vhodnými atmosférickými podmínkami vytvořilo úchvatnou hru barev a světla.
Jedinečně zářící velký Mars mohou lidé spatřit při různých příležitostech v následujících lednových dnech roku 2025. Díky umístění na oběžné dráze se dostane do blízkosti Země i Měsíce a rovněž bude v opozici proti Slunci. To zajistí ještě jasnější svit rudé planety na noční obloze. Pozorování v Česku ohrozí pouze počasí.
V sobotu 11. ledna 1975 odstartovala ze sovětského kosmodromu Bajkonur kosmická loď Sojuz 17. Její posádku tvořili palubní inženýr Georgij Grečko a velitel Alexej Gubarev. Pro oba šlo o první let do vesmíru, byť si debut měli původně odbýt dříve. Grečko měl přistát na Měsíci, ale tento let se nikdy neuskutečnil. A Gubarevův první start zmařila tragédie lodi Sojuzu 11, jejíž celá posádka zahynula.
V následujících dnech se lidé mohou těšit na zajímavou nebeskou podívanou. Planeta Mars se dostane do opozice se Sluncem. A jev bude dobře pozorovatelný.
Vyskytl se na políčku obdělávaném pět let bez orby, kde bylo až 600 dešťovek na čtverečný metr, čtyřikrát víc, než je bavorský průměr. Vědci soudí, že jde o relikt doby ledové, který přežil jen v malém nezamrzajícím areálu v Bavorsku.
Bezmála padesát tisíc výjezdů má za sebou Zdravotnická záchranná služba Kraje Vysočina v roce 2024. Oproti roku předchozímu se záchrance počet navýšil o více než tisícovku. Léto bylo náročné kvůli bodavému hmyzu, výjezdů k alergickým reakcím výrazně přibylo.
Vzácný úkaz, který bude z Česka znovu k vidění až za dvanáct let. To byl zákryt Saturnu Měsícem, který bylo možné pozorovat v sobotu na noční obloze. Počasí sice pozorování příliš nepřálo, brněnská hvězdárna však zvěřejnila snímek, na kterém jsou vidět i Saturnovy prstence.
/FOTO, VIDEO/ Vzácný úkaz, který se v Česku objeví až za dalších 12 let. Řeč je o sobotním jevu, který se odehrál nad našimi hlavami. I když počasí příliš nepřálo, tak tam kde se ukázal alepoň kousek čisté oblohy, bylo možné pozorovat zákryt Saturnu Měsícem. Hvězdárna a planetárium Brno sdílela na svém facebooku snímek z tohoto momentu, na kterém jsou vidět i Saturnovy prstence.
Češi letos mohou pozorovat Měsíc zakrývající planetu Saturn. Pro sledování jevu bude stačit běžně dostupné zařízení, při jasné obloze lze celou událost spatřit na vlastní oči. Jedinečný vesmírný úkaz bude z Česka znovu viditelný až za téměř dvanáct let.
Jasné Kvadrantidy rozzáří páteční noční oblohu nad Českem. Jeden z nejbohatších meteorických rojů ze ztraceného souhvězdí slibuje až desítky padajících hvězd za hodinu. Ve stejný večer spolu s meteory lze sledovat i Měsíc, který bude v konjunkci s Venuší.
Novoroční odpoledne nabídlo nejen Litoměřičanům pohled na úžasně barevný západ Slunce. Z Pokratic podívanou fotografovala Božena Fojtová, která se pěknými snímky pochlubila i redakci Deníku.
Polární záře byla překvapením na Nový rok pro mnoho obyvatel České republiky. V oblastech, kde výhled na podvečerní oblohu nezakrývala mlha, bylo prostřednictvím objektivů vidět červené zbarvení přírodního jevu. Lidé si však museli dávat pozor, aby úkaz nezaměnili s červánky.
Noční obloha v roce 2025 nabídne několik jedinečných úkazů, na které lze vzpomínat po celý život. Oproti předchozímu roku bude bohatší zejména na sledování zatmění Měsíce a Slunce – částečných i úplného, které po mnoha letech bude viditelné i z území České republiky. Její obyvatelé pak mohou vyhlížet i polární záře a tradiční meteorické roje.
Počasí je fotogenické. Dokazují to snímky Jaroslava Fouse z Podbořan. Jeden z nich nyní zaznamenal velký úspěch. Jeho fotografii tzv. halového jevu pořízenou v Krušných horách ocenila NASA, stala se astronomickou fotografií dne. Snímek obdivují po celém světě.
Karlovarský deník vám přináší přehled tipů na 31. prosince, jak a kde můžete oslavit Silvestra. A to na Karlovarsku, ale také v okolí. Nechte se inspirovat.
Jako každých přibližně třicet dnů zdánlivě zmizí i ke konci roku z oblohy na určitý čas Měsíc. Díky tomu mohou lidé pozorovat krásný hvězdný obrazec sestávající z několika hvězd, nazývaný zimní šestiúhelník nebo zimní písmeno G. Do unikátní podívané se prolínají i planety Jupiter a Venuše. Zajímavé obrazce ale lidé mohou na obloze podle odborníka vidět i v jiné zimní dny.
Víc než bohatý byl rok 2024 na zajímavé úkazy na obloze. Lidé mohli pozorovat dechberoucí úplňky, noční svítící oblaka, meteorické roje a dokonce kometu.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) 25. prosince zveřejnil jako svou astronomickou fotografii dne snímek českého fotografa Jaroslava Fouse. Je to již druhý český úspěch tento měsíc, před deseti dny se do prestižního výběru NASA dostal Jakub Kuřák. Zajímavostí je to, jak ČTK sdělil Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě, že oba snímky pocházejí z noci ze 13. na 14. prosince.
Z americké Kalifornie odstartovala raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX, která vyslala na oběžnou dráhu tři desítky satelitů. Jedním z nich je i družice LASARsat, kterou navrhli čeští středoškoláci a která má přispět k řešení problému kosmického smetí. Tato družice má umožnit výzkum a další vývoj nápadu českých studentů, jak za pomoci laseru na dálku opravit nefunkční družice.
Český astrofotograf Jakub Kuřák ze Smržovky opět fotografoval. Výsledek? Americký úřad NASA ho v neděli tituloval prestižním Astronomickým snímkem dne. Snímek vznikl v noci z pátku 13. na sobotu 14. z lokality Szklarska Poręba.
Páteční a sobotní noci budou ve znamení Geminid. Pro pozorování letošního nejsilnějšího meteorického roje však bude nutné se teple obléct, jelikož předpověď počasí hlásí mráz. Nerušený výhled může ovlivnit i Měsíc.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve čtvrtek oznámil, že s návratem svých astronautů na Měsíc počítá nejdříve v roce 2027. O další zhruba rok tak odložil plánované vyvrcholení svého programu Artemis s cílem dopravit posádku na Měsíc více než 50 let po přistání mise Apollo 12. Informovala o tom agentura AP.
Jak a kde si v našem regionu užít následující listopadovo - prosincový víkend? Opět pro vás máme extra bohatou várku (nejen vánočních) tipů, podívejte se.
Planetka o velikosti fotbalového hřiště v úterý proletí nedaleko Země. Jedná se o jedno z mnoha volně letících vesmírných těles, která se letos k modré planetě přiblížila. Evropská kosmická agentura (ESA) přitom uvedla, že každoročně blízkozemních objektů přibývá. Rostoucí počet však neznamená mimořádnou situaci, pouze je důkazem pokroku v objevování těles.
/FOTO, VIDEO/ Kulturní středisko města Ústí nad Labem připravilo pro příznivce a fanoušky kapely Mňága a Žďorp na pátek 15. listopadu lahůdku v podobě večerního koncertu. V Ústí se tak návštěvníkům představili i nový kytarista Mňágy Jakub Červinka.
Na jihu Čech budou v roce 2025 naplno sloužit cestujícím nové soupravy. Vlaky Českých drah by toho v novém jízdním řádu měly v celé republice za rok ujet tolik, že by skoro dovezly zákazníky až na Měsíc. Podle šetření svazu dopravců prospívá zájmu o železniční přepravu integrovaný dopravní systém.
Mimořádný zájem provází v budějovické hvězdárně filmy o Měsíci. Ten, který přibližuje odvrácenou stranu Měsíce a v němž se o hudební doprovod se starají skladby skupiny Pink Floyd, je pravidelně vyprodaný už dlouho. V úterý 29. října k němu přibyla premiéra filmu o možném návratu lidí na jedinou přirozenou družici Země.
Manažer bezpečnosti digitálních kanálů Petr Vosála vysvětluje, jak banky zachytávají podezřelé platby, nebo jaké má možnosti klient, jenž se stal obětí podvodu. „Máme detekční nástroje, abychom dokázali pomocí podobností či naopak odlišností od běžného typického chování daného klienta určit, jestli je daná transakce v pořádku. Pokud není, abychom ji dokázali společně s ním zastavit,“ říká v rozhovoru pro Deník.
Ve čtvrtek 17. října se noční obloha proměnila v úchvatné divadlo díky superúplňku, známému jako Lovcův Měsíc. Tento úkaz, kdy Měsíc dosáhl své největší velikosti, přilákal pozornost mnoha nadšenců astronomie.
Nebeská podívaná pokračuje ještě dnes večer. Ke kometě, která je už pár dní při jasné obloze pozorovatelná pouhým okem, se dnes přidá super úplněk. Podle předpovědi má být dnešní noc jasná, a tak obloha slibuje velké zážitky.
Příležitost k pozorování hned dvou působivých astronomických úkazů získají během čtvrteční noci sedmnáctého října také lidé na jižní Moravě. Kometa na obloze i nadále pokračuje ve své pouti, Tsuchinshan-ATLAS však doprovodí ještě největší letošní superúplněk. Ten je známý také jako Lovcův měsíc.
Jasná noc slibuje ve čtvrtek 17. října 2024 velké zážitky. Na obloze můžeme vyhlížet hned dva fascinující astronomické úkazy. Jedním je superúplněk zvaný Lovcův Měsíc, ale zahlédnout můžeme i kometu Tsuchinshan-ATLAS, která je při dobrém počasí viditelná pouhým okem.
Už třetí superúplněk během letošního roku bude možné pozorovat ve čtvrtek 17. října. Takzvaný Lovcův Měsíc dosáhne své zdánlivé velikosti, jelikož se souputník ocitne v dosud nejbližší vzdálenosti od Země. Říjnový úplněk Měsíce lze spojit i s vyhlížením tisícileté komety Tsuchinshan-ATLAS. Pozorování by ve čtvrtek mělo přát i počasí.
/63. OTÁZKA/ Život ve vesmíru, který na momentálně nejdelší dobu zakoušejí kosmonauti na Mezinárodní kosmické stanici, se od toho na Zemi značně liší. A to i v těch nejzákladnějších věcech. Kam chodí kosmonauti na záchod a co se pak s obsahem jejich střev a močového měchýře děje dál? Na to už odpovídá další díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí.
Společnost SpaceX dokázala úspěšné provést test s kosmickou lodí Starship a raketou Super Heavy. Zatímco plavidlo po startu obletělo půlku Země a bezpečně dopadlo do oceánu, ohromný nosič dokázal kontrolovaně přistát zpět na startovací rampu. Pro majitele firmy Elona Muska se jedná o významný pokrok ve znovupoužitelnosti zařízení a budoucím dobývání vesmíru. NASA už brzy plánuje systém využít v cestě člověka na Měsíc.
Spatřil jsem kometu, oblohou letěla. Slova z oblíbené písně Jaroslava Nohavici mohou lidé zažít na vlastní oči. K Zemi se totiž přiblížila kometa s příznačným názvem Tsuchinshan. Právě v sobotu se k naší planetě přiblíží nejvíce. Poté ji bude možné sledovat zhruba týden. Znovu se v blízkosti planety objeví až za 80 tisíc let. Za dobrých podmínek budou moci vesmírný úkaz sledovat lidé také na Kladensku. Jak na to, radí astronom Zbyněk Henzl z Hvězdárny Jaroslava Trnky ve Slaném.
V pátek 27. září vědou ožilo v našem kraji osmadvacet vědeckých i vzdělávacích budov, některé z nich své brány otevřely veřejnosti výjimečně jen u příležitosti velmi oblíbené vědecko-popularizační akce Noc vědců.
/VIDEO/ Slunce nad částí jihoamerického kontinentu se na krátkou dobu stalo vzácným ohnivým prstencem. Letošní poslední zatmění však bylo pozorovatelné nad částí Země, která je jen zřídka obydlená. Proto unikátní podívanou zahlédlo jen několik desítek tisíc lidí. Další příležitost se jim naskytne až za stovky let.
Už po jednadvacáté se konala na vlašimské hvězdárně Noc vědců. Ta otevírá dveře univerzit, vědeckých pracovišť a hvězdáren pro nejširší veřejnost a to nejen v Česku, ale v celé Evropě.
Místo ranního zvonku ohlašujícího první hodinu se každý den před vyučováním sejdou všichni žáci a učitelé v kruhu se zapálenou svíčkou a přivítají se písní. Ranní rituál pokračuje u tříd, když se učitelka podáním ruky pozdraví s jednotlivými dětmi ještě před tím, než vstoupí do třídy. Tak začíná den na Waldorfské základní škole Jasan ve Zlíně.
Pokud patříte mezi milovníky pozorování oblohy, jistě vás potěší informace, co na ní v říjnu sledovat. Nastane „velký úplněk“ a poutavý bude také pravidelný meteorický roj Orionidy. Jeho zdrojem je prach z Halleyovy komety.
Kometa Tsuchinshan–ATLAS se v polovině října přiblíží k Zemi natolik, že by ji mělo být možné pozorovat pouhým okem. Nejdříve však musí přežít současný blízký průlet kolem Slunce. V optimistickém případě se lidem naskytne příležitost, která nastává jednou za desítky tisíc let.
Planetka o velikosti patrového rodinného domu se k Zemi přiblíží natolik, že se z ní na pár měsíců stane její malý souputník. Již od září se planetu pokusí oběhnout, pak se opět dostane mimo její gravitační sílu a bude dál putovat vesmírem.