Kreativ

ŠTÍTEK: Měsíc

Hlavní představitelé seriálu v roce 1974

Legendární M.A.S.H. skončil před 40 lety. Co dnes dělají Šťabajzna či Hawkeye

Nashledanou, sbohem a amen. Tak se jmenovala poslední epizoda amerického protiválečného seriálu M.A.S.H., kterou odvysílali 28. února 1983, tedy přesně před 40 lety. Šlo vlastně o dvouhodinový film, ve kterém se celá Amerika rozloučila se svými televizními hrdiny - Hawkeyem Piercem, B. J. Hunnicuttem, plukovníkem Potterem, majorkou Houlihanovou či Klingerem. Po přistání na Měsíci to byl druhý nejsledovanější televizní pořad v historii.

Vzácný astronomický úkaz

OBRAZEM: Lidé mohli na noční obloze pozorovat zajímavý astronomický úkaz

Venuše a Jupiter jsou nejjasnějšími planetami na obloze. Jejich konjunkce je poměrně vzácná, lidé ji mohou pozorovat zhruba jednou či dvakrát ročně. Při aktuálním blízkém setkání 22. února se mezi ně promítnul Měsíc v téměř rovnoramenném trojúhelníku, úzký srpek Měsíce, přičemž nad ním byl Jupiter a pod ním Venuše.

Vzácný astronomický úkaz

Lidé mohli na noční obloze pozorovat zajímavý astronomický úkaz

Venuše a Jupiter jsou nejjasnějšími planetami na obloze. Jejich konjunkce je poměrně vzácná, lidé ji mohou pozorovat zhruba jednou či dvakrát ročně. Při aktuálním blízkém setkání 22. února se mezi ně promítnul Měsíc v téměř rovnoramenném trojúhelníku, úzký srpek Měsíce, přičemž nad ním byl Jupiter a pod ním Venuše.

Planeta Venuše (na snímku Japonské národní vesmírné agentury z května 2016).

Blízké setkání Měsíce s Venuší a Jupiterem. Působivý úkaz lidé uvidí za soumraku

Ve středu se k sobě na večerní obloze přiblíží planety Venuše a Jupiter s Měsícem. Takzvaná konjunkce nastává v momentě, kdy se k sobě objekty na obloze přiblíží z pozice pozorovatele. Středeční trojitá konjunkce bude viditelná už za soumraku po 17:00 nízko nad západo-jihozápadním obzorem, uvedl v tiskové zprávě Fyzikální ústav v Opavě.

Společné foto těsně před vydáváním masopustního povolení v Jamném a Zahorčicích.

Všechny masky hrají i v návesním divadle v Zahorčicích. Letos bude pojedenácté

Masopust se koná v našich menších vesničkách v Jamném a v Zahorčicích. Byl v sobotu 11. února. Další masopust se uskutečnil 14. února v režii mateřské školy. Zúčastnilo se ho asi sto dětí v maskách. Na masopustu v našich malých vískách je zajímavé, že skoro všechny masky hrají v našem návesním divadle v Zahorčicích.

Pohled na Zemi z povrchu Měsíce. Ilustrační snímek

Jak zpomalit globální oteplování? Vědci chtějí kolem Země vytvořit prachový štít

Představte si svět, ve kterém globální oteplování znatelně zpomalilo. Fosilní paliva už se používají minimálně. Většinu věcí vyžadující energii nabíjí dostupné a obnovitelné zdroje. A na Měsíci stojí kanóny, které do vesmíru vystřelují měsíční prach, aby částečně blokoval sluneční záření. Takto si Zemi v budoucnosti představuje skupina amerických astrofyziků, kteří provedli kuriózní studii.

Klub robotiky a programování baví žatecké kluky i holky.

FOTO: Klub robotiky a programování baví žatecké kluky i holky

Ve spolupráci s Přírodovědným centrem v Žatci jsou pro zájemce otevřené až do března každou sobotu od 11 do 17 hodin Kluby robotiky a programování. Najdete je v budově střední školy zemědělské a ekologické v ulici Svatopluka Čecha 1180, ve které sídlí Přírodovědné centrum.

Po nebi letí relativně jasná kometa, kterou zájemci mohou pozorovat i ze ždánického Hvězdária.

Ždánická hvězdárna láká: Zahlédněte kometu, kterou viděli naposledy neandrtálci

Po nebi letí relativně jasná kometa, jen lehce pod hranicí viditelnosti očima. Pokud byste chtěli tuto vlasatici spatřit na vlastní oči, ideální podmínky nastávají právě v těchto dnech. Ždánická hvězdárna bude mimořádně otevřená ve středu 25. ledna v 18:00 hodin, nebo během pravidelného veřejného večerního pozorování v pátek 27. ledna v 18:00 hodin.

Ilustrační foto.

Kometa pravděpodobně vidět vůbec nebude, potvrdil astronom Miloš Tichý

Astronomové a odborníci na noční oblohu avizovali, že by od poloviny ledna až do začátku února měla být viditelná jasně zelená kometa. Ta nese název C/2022 E3 ZTF a vrátila se po neuvěřitelných 50 tisících letech. Samostatný výzkumný pracovník a vedoucí Observatoře Kleť, astronom Miloš Tichý, který založil web komety.cz, však uvedl, že její pozorování nebude úplně růžové.

Svatebčané.

Od sousedů: Druhý z Měsíce Buzz Aldrin "přistál"

Buzz Aldrin, poslední žijící z legendární mise Apollo 11, muž, který 20. června 1969 vstoupil jako druhý po Neilu Armstrongovi na Měsíc, překvapil ještě jednou také evropské čtenáře novin sdělením, že se počtvrté oženil.

V roce 2023 nabídne nebe mnoho úkazů. Lidé budou moci sledovat planety, superúplňky i Perseidy

Co pozorovat každý měsíc na nebi v roce 2023? Superúplňky i vzácný Merkur

Zatímco naši předkové se od nepaměti dívali vzhůru a pozorovali hvězdnou oblohu nad sebou, dnešní lidé na to zapomínají, popřípadě jim to kazí světelné znečištění. Na nebi se přitom odehrává tolik zajímavého. A nejinak tomu bude i v roce 2023. Astronom z Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jan Veselý provedl Deník jednotlivými úkazy na každý následující měsíc.

Expremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš

Obézní Jágr a Pražáci obírající místní o buřty. Osobnosti v citátech provokovaly

Dost míst v kasematech brněnského hradu Špilberk pro zkorumpované politiky podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha. Slunce a Měsíc jako planety podle prezidentského kandidáta Andreje Babiše. Nebo také naříkání na stáří od Jaromíra Jágra pár týdnů před tím, než si znovu obul brusle a ukázal svůj um na ledě. Rok 2022 byl bohatý na trefné, kontroverzní i vtipné citáty českých i světových osobností a Deník přináší výběr těch nejzajímavějších.

Ilustrační foto.

Od sousedů: Horním Rakousům přálo štěstí

Dvanáct ze 42 tipérů, kteří v Rakousku uhodli letos všech šest vyhrávajících čísel v lottu, bylo z Horních Rakous, tedy 29 %. Přitom má tato spolková země jen 17 % rakouských obyvatel. Dolnorakušanů vyhrálo první pořadí jen sedm, Vídeňáků a Štýřanů po šesti. Třináct Hornorakušanů vyhrálo milion a víc.

Kateřina Perknerová

Zemanův favorit

Zeman potřebuje někoho, koho by i jako důchodce mohl mentorovat a v kom by měl ochránce pro hradní partu.

Astronaut Eugene Cernan na měsíčním povrchu, zatím poslední člověk, který stál na Měsíci. Cernan měl československé kořeny.

Rekordní mise Apollo 17: Poslední stopy na Měsíci jsou československé

Už půl století uplynulo od chvíle, kdy člověk naposledy stanul na Měsíci. Program Apollo ukončila mise Apollo 17, která zlomila několik rekordů. Její velitel měl předky z Česka a Slovenska a na přirozené družici Země jsou tak i československé stopy. Nechybělo ale mnoho, a vše mohlo být úplně jinak.

Pozorování měsíce v úplňku je vždy krásnou podívanou.

Vesmírné divadlo 2023: Lidé uvidí Venuši i magický trojúhelník, přiletí kometa

Vesmír. Všichni jsme jeho součástí, a přesto se zdá být tak vzdálený. Ačkoli lidi fascinuje od nepaměti, pohled na oblohu stále nabízí více otázek než odpovědí. Jen jedna věc je naprosto jistá – i kdybyste si nastudovali všechny informace, které o vesmíru lidstvo nashromáždilo, stále mu nebudete dokonale rozumět. I bez toho si však můžete naplno vychutnat pohled na oblohu. V roce 2023 tam spatříte hned několik zajímavých jevů. Ve většině případů dokonce i bez dalekohledu.

Modul Orion se na snímku NASA přibližuje k planetě Zemi 11. prosince 2022

Mise Artemis: Modul Orion se po cestě kolem Měsíce úspěšně vrátil na Zemi

Modul Orion dnes dopadem do Tichého oceánu završil svou cestu okolo Měsíce. Předtím při průletu zemskou atmosférou zvládl nejkritičtější část testovací mise Artemis I amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), při níž se dostal dál od Země než kterékoliv jiné kosmické plavidlo navržené pro posádku. Do vod u mexického ostrova Guadalupe dopadl v 18:40 SEČ, nyní ho z oceánu vyzvedne loď amerického námořnictva.

Měsíc - Ilustrační foto

Magnetit se na Měsíc dostal díky dopadům velkých těles, tvrdí odborníci

Vědci vysvětlili podivnou magnetickou anomálii na Měsíci. Za výskyt magnetitu v měsíční půdě podle nich mohou dopady velkých těles. Sledováním minerálu mohou zjistit, jak se na přírodním satelitu Země vyvíjelo magnetické pole, a odhalit přítomnost života. Informoval o tom portál Science Alert.

Profesor Dr. Luciano Rezzolla bude přednášet v Opavě.

V univerzitní aule bude přednášet vzácný host. Je až z Itálie

Černé díry zůstávají jedním z nejvíce fascinujících objektů, předpovězených Einsteinovou teorií gravitace. Slezská univerzita bude v pondělí 12. prosince poctěna návštěvou prof. Dr. Luciana Rezzolly, vedoucího oddělení relativistické astrofyziky na Ústavu teoretické fyziky Univerzity Johanna Wolfganga Goetheho ve Frankfurtu.

Yemi A.D.

K Měsíci vyrazí první Čech, choreografa Yemiho vybral japonský miliardář

/FOTOGALERIE/ Po Vladimíru Remkovi se podívá do kosmu další český astronaut, který ovšem s vesmírem dosud mnoho společného neměl. Členem posádky historicky prvního civilního letu k Měsíci bude Čech, známých choreograf Yemi A.D. Pro výpravu k Měsíci s názvem dearMoon Yemiho vybral japonský miliardář Maezawa.

Ilustrační foto meteorického roje.

Noční oblohu rozzáří Geminidy, za hodinu proletí atmosférou až 150 meteorů

V polovině prosince pravidelně vrcholí meteorický roj Geminidy. Přestože jim říkáme padající hvězdy, ve skutečnosti jde o malé meteory velikosti zrnka písku, které shoří při vstupu do zemské atmosféry a zanechávají za sebou světelnou stopu. Pozorování ale bude letos rušit svit měsíce a nakloněné mu zřejmě nebude ani počasí.

Ilustrační foto meteorického roje.

Noční oblohu rozzáří Geminidy, za hodinu proletí atmosférou až 150 meteorů

V polovině prosince pravidelně vrcholí meteorický roj Geminidy. Přestože jim říkáme padající hvězdy, ve skutečnosti jde o malé meteory velikosti zrnka písku, které shoří při vstupu do zemské atmosféry a zanechávají za sebou světelnou stopu. Pozorování ale bude letos rušit svit měsíce a nakloněné mu zřejmě nebude ani počasí.

Meteorický roj. Ilustrační snímek

Noční oblohu rozzáří Geminidy. Za hodinu proletí atmosférou až 150 meteorů

V polovině prosince pravidelně vrcholí meteorický roj Geminidy. Přestože jim říkáme padající hvězdy, ve skutečnosti jde o malé meteory velikosti zrnka písku, které shoří při vstupu do zemské atmosféry a zanechávají za sebou světelnou stopu. Pozorování ale bude letos rušit svit měsíce a nakloněné mu zřejmě nebude ani počasí.

Brazilský nadšenec proměňuje fotografie Měsíce v umění

Dokonalé snímky Měsíce. Brazilec si hraje s kompozicí, jeho fotky obdivuje svět

Měli jste už někdy nenaplnitelnou touhu stáhnout Měsíc z oblohy, nebo si na něj alespoň sáhnout? Když se vše dobře sejde, působí Měsíc na obloze vskutku magicky a nutí nás na něj upřeně hledět bez jediného mrknutí. Stejnou touhu má i Daniel Antoniol z Brazílie, který fotí Měsíc v úžasných kompozicích. Těžko uvěřit, že fotky upravuje jen na mobilním telefonu.

Na ilustračním obrázku modul InSight nad planetou Mars

Mars se přiblíží Zemi. Nejlepší podmínky na pozorování budou v noci na čtvrtek

Jasně oranžový Mars bude nejjasnějším tělesem na prosincové noční obloze. V noci na čtvrtek se v letošním roce nejvíce přiblíží Zemi, a na několik týdnů tak vzniknou nejvhodnější podmínky pro jeho pozorování. Týden poté pak bude Mars v opozici se Sluncem, z pohledu pozorovatele na Zemi bude tedy přímo naproti Slunci. Opozice těchto těles nastává zhruba jednou za dva roky. Ve stejný den navíc planetu Mars zakryje Měsíc, což bude možné pozorovat i bez dalekohledu.

Vizualizace družice TROLL.

Houstone, nemáme problém. Brno bude mít ve vesmíru vlastní družici

Je velká. Největší v éře České republiky. A kompletně celá pochází z Brna. Brněnská společnost s názvem TRL Space vyšle do vesmíru historicky největší českou družici s názvem TROLL. Na oběžné dráze bude testovat nové technologie, které mají zabezpečit vesmírný kontakt a předejít srážkám. Kdy se tam dostane, ale není ještě jasné.

Vizualizace družice TROLL

Houstone, nemáme problém. Brno bude mít ve vesmíru vlastní družici jménem TROLL

Je velká. Největší v éře České republiky. A kompletně celá pochází z Brna. Brněnská společnost s názvem TRL Space vyšle do vesmíru historicky největší českou družici s názvem TROLL. Na oběžné dráze bude testovat nové technologie, které mají zabezpečit vesmírný kontakt a předejít srážkám. Kdy se tam dostane, ale není ještě jasné.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zahájil program 16. listopadu 2022 Artemis, který má vrátit člověka zpět na Měsíc. Z floridského mysu Canaveral v 7:47 SEČ odletěla raketa Space Launch System (SLS) s modulem Orion

VIDEO: Mise Artemis odstartovala. NASA vyslala raketu SLS k Měsíci

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes zahájil program Artemis, který má vrátit člověka na Měsíc. Raketové motory nakonec po odkladech a technických obtížích zažehly v 7:47 SEČ a vynesly raketu Space Launch System (SLS) s modulem Orion nad floridský mys Canaveral a na oběžnou dráhu. Modul, jehož posádku tvoří testovací figuríny, má v následujících 25 dnech obletět Měsíc a vrátit se zpět na Zemi.