Na severu Čech lidé pozorovali blízké setkání Venuše a Jupitera. Ve středu 1. a ve čtvrtek 2. března mohou lidé na večerní obloze sledovat blízké setkání právě těchto planet. Obě tělesa bude na pohled dělit vzdálenost půl úhlového stupně, což odpovídá velikosti Měsíce v úplňku.
Další z řady mimořádných pozorování připravuje Muzeum regionu Valašsko na Hvězdárně Vsetín. Ve středu 1. a čtvrtek 2. března vždy od 18.30 do 19.30 budou moci zájemci prostřednictvím zdejších dalekohledů sledovat těsné přiblížení Venuše s Jupiterem.
Občané Loun v roce 2022 vrátili k dalšímu využití 40 393 kilogramů nepotřebných elektrozařízení. Informuje o tom Certifikát environmentálního vyúčtování, který vystavuje společnost Asekol. V úterý 28. února se jím pochlubila lounská radnice.
Nashledanou, sbohem a amen. Tak se jmenovala poslední epizoda amerického protiválečného seriálu M.A.S.H., kterou odvysílali 28. února 1983, tedy přesně před 40 lety. Šlo vlastně o dvouhodinový film, ve kterém se celá Amerika rozloučila se svými televizními hrdiny - Hawkeyem Piercem, B. J. Hunnicuttem, plukovníkem Potterem, majorkou Houlihanovou či Klingerem. Po přistání na Měsíci to byl druhý nejsledovanější televizní pořad v historii.
Venuše a Jupiter jsou nejjasnějšími planetami na obloze. Jejich konjunkce je poměrně vzácná, lidé ji mohou pozorovat zhruba jednou či dvakrát ročně. Při aktuálním blízkém setkání 22. února se mezi ně promítnul Měsíc v téměř rovnoramenném trojúhelníku, úzký srpek Měsíce, přičemž nad ním byl Jupiter a pod ním Venuše.
Venuše a Jupiter jsou nejjasnějšími planetami na obloze. Jejich konjunkce je poměrně vzácná, lidé ji mohou pozorovat zhruba jednou či dvakrát ročně. Při aktuálním blízkém setkání 22. února se mezi ně promítnul Měsíc v téměř rovnoramenném trojúhelníku, úzký srpek Měsíce, přičemž nad ním byl Jupiter a pod ním Venuše.
Ve středu se k sobě na večerní obloze přiblíží planety Venuše a Jupiter s Měsícem. Takzvaná konjunkce nastává v momentě, kdy se k sobě objekty na obloze přiblíží z pozice pozorovatele. Středeční trojitá konjunkce bude viditelná už za soumraku po 17:00 nízko nad západo-jihozápadním obzorem, uvedl v tiskové zprávě Fyzikální ústav v Opavě.
Masopust se koná v našich menších vesničkách v Jamném a v Zahorčicích. Byl v sobotu 11. února. Další masopust se uskutečnil 14. února v režii mateřské školy. Zúčastnilo se ho asi sto dětí v maskách. Na masopustu v našich malých vískách je zajímavé, že skoro všechny masky hrají v našem návesním divadle v Zahorčicích.
Představte si svět, ve kterém globální oteplování znatelně zpomalilo. Fosilní paliva už se používají minimálně. Většinu věcí vyžadující energii nabíjí dostupné a obnovitelné zdroje. A na Měsíci stojí kanóny, které do vesmíru vystřelují měsíční prach, aby částečně blokoval sluneční záření. Takto si Zemi v budoucnosti představuje skupina amerických astrofyziků, kteří provedli kuriózní studii.
/FOTOGALERIE/ Již potřetí uspořádalo vedení Střední průmyslové školy strojírenské v Kolíně v prostorách kolínského Městského společenského domu vědeckou konferenci pod názvem Já, strojař. Byla určena nejen pro žáky základních, ale i pro studenty středních škol.
Představte si, co všechno musíte udělat, když se po zimě vracíte na chalupu. A teď si představte, když takovou „chalupu“ máte na opačném konci světa – a dokonce až na Antarktidě. V tomto případě je ovšem sezónním ubytováním česká vědecká základna.
Snímky brněnského fotografa Romana France zaujaly nejvýznamnější odborníky. Na slavnostním večeru v Naloučanech na Třebíčsku získal nejen čestné občanství, ale stal se i čestným hasičem.
Ve spolupráci s Přírodovědným centrem v Žatci jsou pro zájemce otevřené až do března každou sobotu od 11 do 17 hodin Kluby robotiky a programování. Najdete je v budově střední školy zemědělské a ekologické v ulici Svatopluka Čecha 1180, ve které sídlí Přírodovědné centrum.
Po nebi letí relativně jasná kometa, jen lehce pod hranicí viditelnosti očima. Pokud byste chtěli tuto vlasatici spatřit na vlastní oči, ideální podmínky nastávají právě v těchto dnech. Ždánická hvězdárna bude mimořádně otevřená ve středu 25. ledna v 18:00 hodin, nebo během pravidelného veřejného večerního pozorování v pátek 27. ledna v 18:00 hodin.
Astronomové a odborníci na noční oblohu avizovali, že by od poloviny ledna až do začátku února měla být viditelná jasně zelená kometa. Ta nese název C/2022 E3 ZTF a vrátila se po neuvěřitelných 50 tisících letech. Samostatný výzkumný pracovník a vedoucí Observatoře Kleť, astronom Miloš Tichý, který založil web komety.cz, však uvedl, že její pozorování nebude úplně růžové.
Buzz Aldrin, poslední žijící z legendární mise Apollo 11, muž, který 20. června 1969 vstoupil jako druhý po Neilu Armstrongovi na Měsíc, překvapil ještě jednou také evropské čtenáře novin sdělením, že se počtvrté oženil.
Na věži Červeného kostela se v noci na sobotu rozzářily hodiny. Od soumraku do úsvitu svítily ještě ty dny, kdy probíhala technická zkouška. Zhruba do měsíce by měly ukazovat přesný čas.
Máme tu první úplněk roku 2023. Ve sobotu 7. ledna 2023 byl krásně pozorovatelný také v Krnově. Říká se mu Vlčí úplněk či také Vlčí měsíc. S tímto pojmenováním přišli indiáni, protože v lednové noci za úplňku slyšeli výt vlky opravdu hodně hlasitě.
Zatímco naši předkové se od nepaměti dívali vzhůru a pozorovali hvězdnou oblohu nad sebou, dnešní lidé na to zapomínají, popřípadě jim to kazí světelné znečištění. Na nebi se přitom odehrává tolik zajímavého. A nejinak tomu bude i v roce 2023. Astronom z Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jan Veselý provedl Deník jednotlivými úkazy na každý následující měsíc.
Dost míst v kasematech brněnského hradu Špilberk pro zkorumpované politiky podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha. Slunce a Měsíc jako planety podle prezidentského kandidáta Andreje Babiše. Nebo také naříkání na stáří od Jaromíra Jágra pár týdnů před tím, než si znovu obul brusle a ukázal svůj um na ledě. Rok 2022 byl bohatý na trefné, kontroverzní i vtipné citáty českých i světových osobností a Deník přináší výběr těch nejzajímavějších.
Dvanáct ze 42 tipérů, kteří v Rakousku uhodli letos všech šest vyhrávajících čísel v lottu, bylo z Horních Rakous, tedy 29 %. Přitom má tato spolková země jen 17 % rakouských obyvatel. Dolnorakušanů vyhrálo první pořadí jen sedm, Vídeňáků a Štýřanů po šesti. Třináct Hornorakušanů vyhrálo milion a víc.
Od vesmírné lodi o velikosti ledničky, která záměrně narazila do asteroidu, až po vrtulník, který se snaží zachytit raketu padající zpět k Zemi. Rok 2022 nabídl ve vesmíru až surrealistické momenty, které působily jako vytrženy ze stránek scénáře sci-fi filmu.
Kolem Země se o letošních svátcích bude prohánět až 140 metrů široký vesmírný kámen, kterému se přezdívá „vánoční asteroid“. Objekt, který nepředstavuje pro naši planetu žádnou hrozbu, se ve čtvrtek přiblíží na vzdálenost zhruba 680 tisíc kilometrů.
Už půl století uplynulo od chvíle, kdy člověk naposledy stanul na Měsíci. Program Apollo ukončila mise Apollo 17, která zlomila několik rekordů. Její velitel měl předky z Česka a Slovenska a na přirozené družici Země jsou tak i československé stopy. Nechybělo ale mnoho, a vše mohlo být úplně jinak.
Vesmír. Všichni jsme jeho součástí, a přesto se zdá být tak vzdálený. Ačkoli lidi fascinuje od nepaměti, pohled na oblohu stále nabízí více otázek než odpovědí. Jen jedna věc je naprosto jistá – i kdybyste si nastudovali všechny informace, které o vesmíru lidstvo nashromáždilo, stále mu nebudete dokonale rozumět. I bez toho si však můžete naplno vychutnat pohled na oblohu. V roce 2023 tam spatříte hned několik zajímavých jevů. Ve většině případů dokonce i bez dalekohledu.
Modul Orion dnes dopadem do Tichého oceánu završil svou cestu okolo Měsíce. Předtím při průletu zemskou atmosférou zvládl nejkritičtější část testovací mise Artemis I amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), při níž se dostal dál od Země než kterékoliv jiné kosmické plavidlo navržené pro posádku. Do vod u mexického ostrova Guadalupe dopadl v 18:40 SEČ, nyní ho z oceánu vyzvedne loď amerického námořnictva.
Z mysu Canaveral odstartovala raketa Falcon 9, která má k Měsíci vynést lunární vozítko Rašíd Vesmírného centra Muhammada bin Rašída (MBRSC) Spojených arabských emirátů. Start byl již dvakrát odložený. Úspěšně vozítko na Měsíci dosud zprovoznily jen USA, Rusko a Čína.
Vědci vysvětlili podivnou magnetickou anomálii na Měsíci. Za výskyt magnetitu v měsíční půdě podle nich mohou dopady velkých těles. Sledováním minerálu mohou zjistit, jak se na přírodním satelitu Země vyvíjelo magnetické pole, a odhalit přítomnost života. Informoval o tom portál Science Alert.
Černé díry zůstávají jedním z nejvíce fascinujících objektů, předpovězených Einsteinovou teorií gravitace. Slezská univerzita bude v pondělí 12. prosince poctěna návštěvou prof. Dr. Luciana Rezzolly, vedoucího oddělení relativistické astrofyziky na Ústavu teoretické fyziky Univerzity Johanna Wolfganga Goetheho ve Frankfurtu.
/FOTOGALERIE/ Po Vladimíru Remkovi se podívá do kosmu další český astronaut, který ovšem s vesmírem dosud mnoho společného neměl. Členem posádky historicky prvního civilního letu k Měsíci bude Čech, známých choreograf Yemi A.D. Pro výpravu k Měsíci s názvem dearMoon Yemiho vybral japonský miliardář Maezawa.
V polovině prosince pravidelně vrcholí meteorický roj Geminidy. Přestože jim říkáme padající hvězdy, ve skutečnosti jde o malé meteory velikosti zrnka písku, které shoří při vstupu do zemské atmosféry a zanechávají za sebou světelnou stopu. Pozorování ale bude letos rušit svit měsíce a nakloněné mu zřejmě nebude ani počasí.
V polovině prosince pravidelně vrcholí meteorický roj Geminidy. Přestože jim říkáme padající hvězdy, ve skutečnosti jde o malé meteory velikosti zrnka písku, které shoří při vstupu do zemské atmosféry a zanechávají za sebou světelnou stopu. Pozorování ale bude letos rušit svit měsíce a nakloněné mu zřejmě nebude ani počasí.
V polovině prosince pravidelně vrcholí meteorický roj Geminidy. Přestože jim říkáme padající hvězdy, ve skutečnosti jde o malé meteory velikosti zrnka písku, které shoří při vstupu do zemské atmosféry a zanechávají za sebou světelnou stopu. Pozorování ale bude letos rušit svit měsíce a nakloněné mu zřejmě nebude ani počasí.
K zajímavému úkazu dojde 8. prosince okolo šesté hodiny ranní - Mars zakryje Měsíc v úplňku. Přibližně po hodině se načervenalá planeta opět objeví zpoza západního okraje měsíčního disku.
K zajímavému úkazu dojde 8. prosince okolo šesté hodiny ranní - Mars zakryje Měsíc v úplňku. Přibližně po hodině se načervenalá planeta opět objeví zpoza západního okraje měsíčního disku.
Měli jste už někdy nenaplnitelnou touhu stáhnout Měsíc z oblohy, nebo si na něj alespoň sáhnout? Když se vše dobře sejde, působí Měsíc na obloze vskutku magicky a nutí nás na něj upřeně hledět bez jediného mrknutí. Stejnou touhu má i Daniel Antoniol z Brazílie, který fotí Měsíc v úžasných kompozicích. Těžko uvěřit, že fotky upravuje jen na mobilním telefonu.
Jako předvánoční dárek si pro nás ve čtvrtek 8. prosince 2022 ráno připravila obloha nevšední astronomický úkaz. Pozorovat ho lze ve Ždánické hvězdárně a planetáriu Oldřicha Kotíka.
Jasně oranžový Mars bude nejjasnějším tělesem na prosincové noční obloze. V noci na čtvrtek se v letošním roce nejvíce přiblíží Zemi, a na několik týdnů tak vzniknou nejvhodnější podmínky pro jeho pozorování. Týden poté pak bude Mars v opozici se Sluncem, z pohledu pozorovatele na Zemi bude tedy přímo naproti Slunci. Opozice těchto těles nastává zhruba jednou za dva roky. Ve stejný den navíc planetu Mars zakryje Měsíc, což bude možné pozorovat i bez dalekohledu.
Na pouhých šest dnů bude mít Prácheňské muzeum zapůjčenou vzácnou Jarlochovu kroniku, známou též jako Milevský rukopis. Zájemci ji budou moct vidět v Rytířském sále muzea od úterý 29. listopadu do neděle 4. prosince.
Kosmická loď Orion vstoupila v pátek pozdě večer SEČ na oběžnou dráhu kolem Měsíce. Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Orion zůstane na oběžné dráze zhruba týden a pak začne cestu zpět na Zemi, uvedla agentura AP. Cesta kosmické lodě má prověřit podmínky pro návrat astronatů na Měsíc.
Americká vesmírná agentura (NASA) zaznamenala další úspěch. Modul Orion z mise Artemis 1 se během testovacího letu přiblížil k povrchu odvrácené strany Měsíce. Při jeho cestě byly pořízeny vzácné časosběrné záběry, které ukazují modul, Měsíc a Zemi v jediném záběru.
Je velká. Největší v éře České republiky. A kompletně celá pochází z Brna. Brněnská společnost s názvem TRL Space vyšle do vesmíru historicky největší českou družici s názvem TROLL. Na oběžné dráze bude testovat nové technologie, které mají zabezpečit vesmírný kontakt a předejít srážkám. Kdy se tam dostane, ale není ještě jasné.
Je velká. Největší v éře České republiky. A kompletně celá pochází z Brna. Brněnská společnost s názvem TRL Space vyšle do vesmíru historicky největší českou družici s názvem TROLL. Na oběžné dráze bude testovat nové technologie, které mají zabezpečit vesmírný kontakt a předejít srážkám. Kdy se tam dostane, ale není ještě jasné.
Lidé by mohli na Měsíci žít ještě v tomto desetiletí. Stanici BBC to řekl Howard Hu, šéf programu lunárního modulu Orion amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Na přirozené družici Země bude podle něj potřeba vybudovat zázemí jako podporu pro plánované vědecké mise.
/FOTO/ Přírodovědné centrum nebo-li Technickém klubu TK 14 v Žatci láká na programy Zpět na Měsíc nebo Země v pohybu. Právě tyto dva programy nabídlo uplynulou sobotu veřejnosti centrum, které sídlí v budově Obchodní akademie a SOŠZE v Žatci.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes zahájil program Artemis, který má vrátit člověka na Měsíc. Raketové motory nakonec po odkladech a technických obtížích zažehly v 7:47 SEČ a vynesly raketu Space Launch System (SLS) s modulem Orion nad floridský mys Canaveral a na oběžnou dráhu. Modul, jehož posádku tvoří testovací figuríny, má v následujících 25 dnech obletět Měsíc a vrátit se zpět na Zemi.
/FOTO, VIDEO/ Zhlédněte nebeské scenérie nad Sněžkou objektivem polského fotografa Piotra Pęcherze. Z polské strany natočil východ Měsíce přímo nad meteorologickou observatoří na Sněžce, několik dní předtím zase sdílel fotografii západu slunce nad nejvyšší českou horou. Z jeho snímků se tají dech.
/FOTO, VIDEO/ Zhlédněte nebeské scenérie nad Sněžkou objektivem polského fotografa Piotra Pęcherze. Z polské strany natočil východ Měsíce přímo nad meteorologickou observatoří na Sněžce, několik dní předtím zase sdílel fotografii západu slunce nad nejvyšší českou horou. Z jeho snímků se tají dech.