V neděli 22. května začíná 19. ročník Budějovického Majálesu a potrvá do pátku. Tentokrát multižánrový festival připravuje podle Lucie Procházkové z Budějovického Majálesu kolem osmdesáti studentů a šedesáti dobrovolníků. „Jsou to studenti středních škol a někteří vysokoškoláci, kteří pomáhali v minulých letech, ale už odmaturovali a pokračují dál,“ vysvětluje Lucie Procházková.
Čtvrteční baráž mezi Teplicemi a Vlašimí naplno aktivovala i management sklářů. Fanouškům nabízí volný vstup do hlediště, první tři tisícovky se můžou těšit na pivo zdarma. Motivační řeči k příznivcům žlutomodrých se chopil předseda představenstva Pavel Šedlbauer, k samotným hráčům promluvil člen dozorčí rady Petr Měsíc, s apelem na fandy Teplic přispěchal také herec a velký příznivec Severočechů Marek Taclík, své si k baráži řekla i populární skupina Kabát.
Před 120 lety, 17. května 1902, si ředitel aténského Národního archeologického muzea Valerios Stais prohlížel úlomky jakéhosi bronzového předmětu, který dva roky předtím objevil ve vraku starověké lodi potopené u ostrova Antikythéra řecký potápěč Elias Stadiakis. Archeolog si s ustrnutím uvědomil, že se nedívá na žádnou bronzovou sochu, ale na pozoruhodně složitý a důmyslný stroj. Starý tisíce let.
Pondělní "květinový" úplněk nám jako bonus nadělil zatmění Měsíce. Z našich končin bylo vidět nejprve jako nevýrazné polostínové, které pak přešlo v částečné.
Experti z americké Floridské univerzity zasadili řeřichu do drsné měsíční zeminy, kterou přivezli na Zem astronauti z Apolla 11. Tým vědců chtěl zjistit, zda v ní něco vyroste, aby ji mohla nová generace měsíčních průzkumníků využít k pěstování potravin. Výsledky ho ohromily.
Západ Měsíce zvěčnil na svých fotografiích pracovník Hvězdárny a planetária Brno Pavel Gabzdyl. „Jedná se o dvacetiminutovou sekvenci zapadajícího Měsíce, který se zvolna nořil do zemského stínu,“ přiblížil autor.
Poutavé vyprávění o vesmíru v kulisách hvězdárny připravili na pátek 13. května členové Vlašimské astronomické společnosti (VAS). Návštěvníky ten den zaujala také přednáška Miroslava Bárty o Evropské jižní observatoři.
Jestli se dá o někom říct, že zná podium v sázavském tábořišti U hrocha jako své boty, tak je to bezesporu Roman Dragoun. Tento hudebník, skladatel a zpěvák, který je znám kromě sólového vystupování i působením v kapelách Progres 2, Stromboli, T4 nebo Futurum, hraje v Sázavě pravidelně každým rokem.
Péče o tělo i duši je pro rodinu Hoffmannových důležitá. Už několik let tak provozují v českobudějovické ulici U Černé věže praxi čínské medicíny, na konci loňského roku otevřeli navíc v Hroznové ulici i první biodynamický kosmetický salon v České republice. Zákazníky tu rozmazlují produkty značky dieNikolai, která se pyšní nejvyšším stupněm certifikátu Demeter. Biodynamická kosmetika vzniká na základě stejnojmenného zemědělství.
V pondělí 16. května brzy ráno bude možné sledovat částečné zatmění Měsíce, a to i v našich jihočeských podmínkách. Nebeské divadlo vypukne ve 4:28 našeho času, už desítky minut předtím bude možné sledovat potemnění Měsíce. V naší galerii se můžete podívat, jak měsíc zářil v sobotu nad Budějovicemi.
/ANKETA/ Na letošní rok připadá jediný pátek třináctého, a to 13. května. A právě tento až magický den si lidé po staletí spojují s velmi silnou pověrou.
Jeden z nejnovějších snímků povrchu Marsu, který zachytilo vozítko Curiosity, odhalil na planetě zvláštní útvar ve skalách. Otvor v kameni připomíná dokonale vytesaný vchod uprostřed marťanské krajiny. Úkaz proto okamžitě nadchl vesmírné nadšence i sci-fi fanoušky, odborníci jsou nicméně skeptičtí.
V pondělí ráno si přivstaňte dřív, než půjdete do práce, radí astronomové. Zájemci o dění nad svými hlavami hlavou vyskočí z postele velmi brzy, aby se zkusili podívat, zda mraky nepřekazí sledování částečného zatmění Měsíce. Jak upozornil Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR, na příští zatmění – opět částečné – si pak budeme muset počkat půl druhého roku. Uskuteční se 28. října 2023.
Den vlašimské hvězdárny se uskuteční v pátek 13. května. Současně se jedná o druhý letošní návštěvní den, kdy se návštěvníci mohou přes hvězdářské dalekohledy zadívat do vesmíru. Návštěvní dny potrvají až do 30. září. Otevírací doba hvězdárny je od května do srpna ve 21 hodin, v září ve 20 hodin. Návštěva mimo uvedený čas je možná po domluvě.
Den s hasiči ve Slatině přilákal stovky návštěvníků. Zejména ti malí obdivovali práci a vybavení hasičů a vyzkoušeli si jejich práci i techniku při soutěžích. Nechyběl ani nafukovací hrad hned vedle nafukovací Země a Měsíce. Radost rozdávali malíři na obličej a tatéři, stejně jako závěrečná tombola.
V roce 2011 byl v zemské kůře objeven kus černého skla o velikosti pěsti, který po prozkoumání vyvolal senzaci. Vědci totiž zjistili, že se utvářel při teplotách dosahujících 2370 stupňů Celsia, což je výrazně víc, než činí teplota velké části zemského pláště. Tento závěr byl poprvé zveřejněn v roce 2017. Nyní nová analýza minerálů z téhož místa potvrdila, že nešlo o omyl. Rekordně spalující žár byl skutečný.
Přistát na Měsíci se podařilo celkem šesti misím z amerického programu Apollo. Předposlední z nich, Apollo 16, ve čtvrtek slaví významné výročí. Astronauti, kteří se mise účastnili, vstoupili na povrch přirozené družice Země přesně před půlstoletím. Nechybělo přitom mnoho a pobyt na lunárním povrchu si John W. Young a Charles M. Duke Jr. nikdy nevyzkoušeli.
Odvrácená strana Měsíce, kterou z našeho výhledu na Zemi nikdy nevidíme, vypadá překvapivě jinak než koule, kterou jsme zvyklí vídat na noční obloze. Zatímco z přivrácené strany, kterou tak dobře známe, se Měsíc zdá být místy tmavší, což je důsledek obrovských prastarých lávových proudů, na odvrácené straně po nich není ani stopy. Sice ji posévají skvrny a krátery, ale žádná velká tmavá plocha.
/FOTOGALERIE/ Vyzkoušet si práci na ropné plošině, poznat život dinosaurů, nebo nahlédnout do vzdálených koutů sluneční soustavy se zastávkou na měsíční základně. To je projekt VR Encyklopedie, který pomocí virtuální reality přináší dospělým i dětem poutavou a zážitkovou formou znalosti, které by se jinak museli učit z knih.
Velikonoce jsou za dveřmi a tak toto téma nebude chybět ani v nejnovějším vydání magazínu Víkend. Sobotní příloha Deníku nabídne i rozhovor s členem hudební skupiny The Blind Boys of Alabama a nabídne tipy na příjemné zážitky v Rakousku.
/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE V BUDAPEŠTI/ Maďarsko ve včerejších parlamentních volbách potvrdilo na další čtyři roky premiérský mandát Viktora Orbána. Oproti minulým volbám Orbán navíc ještě posílil a jeho Fidesz bude mít opět ústavní většinu v parlamentu.
Řekněme to takhle: The Blind Boys of Alabama jsou nejslavnějším aktivním souborem afroamerických zpěváků. Během své předlouhé kariéry zažili všechno možné: vynález jukeboxu, druhou světovou válku, svržení atomové pumy, pochody hnutí za občanská práva, atentát na J. F. Kennedyho, léto lásky, přistání na Měsíci, vietnamský konflikt, pád Berlínské zdi, počátek internetu… A také spolupráci s Peterem Gabrielem, který na sklonku druhého tisíciletí vzkřísil jejich slávu.
Šestého ledna letošního roku se astronomové z observatoře Mount Lemmon v Arizoně ohlásili s hrozivým zjištěním: objevili asteroid o průměru 70 metrů, který působil tak, že může při svém dalším průletu potenciálně zasáhnout Zemi - a k tomuto průletu mělo dojít již 4. července 2023. Sedm po sobě jdoucích nocí se zdálo, že nebezpečí opravdu hrozí. Nakonec ale vědci oznámili, že objekt naši planetu mine.
Komentovanou prohlídku výstavy Pozvali nás všechny do vesmíru, která má podtitul Největší sbírka podpisů kosmonautů, připravilo Technické muzeum v Brně na neděli 20. února. Výstavou provede přímo tvůrce sbírky Tomáš Přibyl.
Odborníci věří, že do Měsíce začátkem března nenarazí kus rakety SpaceX Falcon 9, ale jiný kus vesmírného opadu. Podle nejnovějších propočtů astronoma Billa Greye, který naprogramoval Projekt Pluto pro sledování objektů v blízkosti Země, je předmět na cestě ke kolizi fáze čínské rakety Long March 3C z roku 2014.
„Máte certifikát?“ Otázka, kterou si od jara zvykli slýchat u vstupu všichni návštěvníci divadel, hospod, koncertů i filmových představení. Od dnešního dne už ji ale neuslyší. Z rozhodnutí soudu přestává platit povinnost prokazovat se certifikátem o očkování nebo prodělání covidu. Organizátoři kulturních akcí na Jičínsku změnu vítají a věří ve zvýšení návštěvnosti.
O Mostu se říká, že je městem kruhových objezdů. Má ale také fotbalové hřiště ve tvaru kruhu. Neobvyklý asfaltový plácek leží v ulici Jiřího Wolkera a je součástí torza parčíku, který vznikl před patnácti let po výstavbě sousedního hypermarketu Tesco. Od jeho zásobovací části chrání sídliště protihlukový zelený val.
Přední maska auta, Měsíc, zástrčka, náhodné seskupení tlačítek na pračce. Tvar některých věcí lidem někdy připomíná lidskou tvář nebo smajlíka. Vědci nyní zjistili, že většina lidí má tendenci vidět tyto imaginární tváře primárně jako mužské.
Snímky z největší světové soutěže věnované dobrodružným a akčním sportovním snímkům Red Bull Illume 2021 vyráží na turné po Evropě. Vévodí jim celkový vítěz napříč kategoriemi, který zachycuje „padajícího“ horolozce Jakea Talleyho v Indian Creek v Utahu. Fotku pořídil Will Saunders. A musel pokořit obří konkurenci – celkem 53 porotců posoudilo přes 40 tisíc fotografií, než vybrali ty nejlepší, jak si je můžete prohlédnout v rozsáhlé fotogalerii.
Novou počítačovou učebnu začali využívat žáci Základní školy J. A. Komenského v Předmostí. Hodiny informatiky tak pro ně přestaly být jen teorií, ale seznamují se s grafickými programy, aplikacemi a učí se na počítačích základy programování či tvorbu webových stránek. Investice do počítačové učebny za 1 milion 300 tisíc korun zahrnuje nejen vybavení moderní technikou, ale i úpravu prostor, novou elektřinu a rozvody.
Soupeřům moc šancí nedával, svým přístupem, talentem a tvrdým tréninkem je posílal do kolen. Na jednoho z protivníků, ale ani sám vyzrát nedokázal. Mostecký zápasník MMA Patrik Dufek, kterému se pro výrazné tetování v obličeji přezdívalo Predátor, chvilku po Vánocích podlehl zápalu plic, když se nakazil covidem-19. Zanechal po sobě zdrcenou přítelkyni a malou dcerku.
Astronomové věří, že objevili měsíc, který je zcela jiný než cokoliv, co doposud viděli. Je to už druhé vesmírné těleso, kterého si všimli a které by podle nich mohlo být měsícem mimo sluneční soustavu. Tedy exoměsícem. Tento obr je více než dvakrát větší než Země a obíhá kolem planety Kepler 1708b. Ta se velikostí rovná Jupiteru a je od nás daleko 5 500 světelných let.
/FOTO,VIDEO/ Na rezavých kamnech, které nedávno někdo vyhodil k popelnicím, si ohřívá konzervu s jídlem. Vedle na plotýnce položené lahvi rozehřívá zamrzlou vodu. Přiloží do kamen pár nalámaných větví. Pak se uprostřed svého „bejváku“ mezi nanošeným harampádím usadí do křesla, jakoby chtěla sledovat další díl televizního seriálu. Na pozdrav redaktora Deníku slušně odpoví a vzápětí přidá zřejmě naučenou větu: „Nebojte, já už se dnes sbalím, uklidím tu a přestěhuju se někam jinam.“
Rok 2022 bude nabitý zajímavými úkazy na obloze, ať už na té noční či denní. Mimo jiné se nadšenci dočkají pohledu na okolní planety Sluneční soustavy, které budou výjimečně viditelné pouhým okem.
Čínské lunární vozítko Čchang-e 5 se při své návštěvě Měsíce v prosinci 2020 nezabývalo pouze sběrem vzorků měsíčního materiálu, ale provedlo také řadu pozorování okolní horniny, aby shromáždilo data nezbytná pro zařazení vzorků do správných souvislostí. A tato pozorování odhalila poklad: důkaz o vodě.
Vědci z americké vesmírné agentury NASA dokončili rozvinutí teleskopu Jamese Webba, který do vesmíru vynesla raketa složený 25. prosince. Informovala o tom agentura AFP. Tento dosud největší a nejvýkonnější vesmírný teleskop začne fungovat asi za pět měsíců.
Kdyby narazil do Země, nastala by apokalypsa. Kolem naší planety v následujících dnech proletí obří asteroid (7482) 1994 PC1. Vesmírné těleso je větší než nejvyšší budova světa. Lidé se ovšem při tomto průletu bát nemusí, asteroid bude od Země v dostatečné vzdálenosti.