Příliš mnoho chyb v posledním setu připravilo italskou tenistku Jasmine Paoliniovou o nejslavnější grandslamový titul, když dnes ve finále Wimbledonu podlehla ve třech sadách Barboře Krejčíkové.
Asteroid o velikosti hory asteroid 2011 UL21 doprovází měsíc, který kolem něj obíhá. Astronomové z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) vyfotili menší planetku, o které zatím mají jen pár informací. Vědcům však může pomoci s odhalením příčiny vzniku přirozených družic.
Zářivé zrcadlo hvězdné oblohy pozorovatelné z planety Země. To je Astrosféra. Nováček letošního Festivalu planet, který na brněnské Kraví hoře odstartoval v pondělí odpoledne. Na čtyři nasvícené nafukovací modely se první večer festivalu přišly pod Hvězdárnu a planetárium Brno podívat davy lidí.
/VIDEO/ Zářivé zrcadlo hvězdné oblohy pozorovatelné z planety Země. To je Astrosféra, nováček letošního Festivalu planet, který na brněnské Kraví hoře odstartoval v pondělí odpoledne. Na čtyři nasvícené nafukovací modely se první večer festivalu přišly pod Hvězdárnu a planetárium Brno podívat davy lidí.
První umělá družice Sputnik, první člověk ve vesmíru, lidská stopa na Měsíci, sondy Voyager, Webbův teleskop nebo kosmický turismus. Mnoho významných milníků během vesmírných závodů vzniklo při soupeření USA a Sovětského svazu. Jenže i po studené válce NASA, ESA a další agentury dokázaly významně posunout bádání mimo Zemi. Připomeňte si nejvýznamnější události, které se dosud staly.
/FOTO, VIDEO/ Fanoušci vesmíru si tento týden užijí brněnský Festival planet. Lákadlem pro ně mají být nafukovací modely v čele s novým ztvárněním hvězdné oblohy Astrosférou, ale také výstavy vesmírných objektů nebo letní kino.
Čtveřice vědců po více než roce opustila zařízení amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), které částečně napodobovalo podmínky lidské mise na Marsu. Z modulu Mars Dune Alpha o rozloze 160 metrů čtverečních, jež se nachází v Houstonu, odešli v sobotu odpoledne místního času s neskrývanou radostí, píše agentura AFP.
Vědci pravděpodobně popsali příčinu jedné z největších záhad na Měsíci. Vysvětlili možný původ tmavých a světlých hornin tvarovaných do podoby podivných vírů. Patří k nim záhadný útvar Reiner Gamma v Oceánu bouří na odvrácené straně Měsíce, který představuje jednu z největších magnetických anomálií na přirozené družici Země. Odborníci nyní přišli s teorií zmagnetizované lávy pod povrchem Měsíce.
V rámci celosvětové iniciativy Měsíc bez plastů přichází startup Lokni s nabídkou pro všechny, kdo chtějí podpořit udržitelnost a omezit používání plastů. Během celého července si mohou uživatelé aktivovat měsíční tarif za korunu a po dobu následujících 30 dní si užívat čerstvou filtrovanou vodu v celé síti Lokni včetně největších českých nádraží. Automat na vodu je i na budějovickém nádraží.
Ohromný asteroid o velikosti hory se ve čtvrtek večer přiblíží k Zemi. Další lze očekávat v sobotu, bude ale mnohem menší. Podle Evropské kosmické agentury je lidé mohou pozorovat pomocí dalekohledů pro amatérské astronomy nebo on-line. Vědci ubezpečili, že ačkoliv se objekty budou nacházet v blízké vzdálenosti, kvůli které je označují za potenciálně nebezpečné, riziko srážky s planetou nehrozí.
Na Zemi se v úterý kolem 08:00 SELČ vrátila čínská lunární sonda Čchang-e 6. V rámci téměř osmitýdenní mise sonda přistála na odvrácené straně Měsíce, kde vyvrtala a odebrala vzorky půdy, pořídila fotografie krajiny a umístila čínskou vlajku, píše web stanice BBC. Záběry z dnešního přistání ve stepi v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko vysílala čínská televizní stanice CCTV. Asi dva kilogramy vzorků z Měsíce považují vědci za potenciálně průlomové, neboť mohou poskytnout odpovědi na některé otázky týkající se vzniku planet. Horniny pocházejí z kráteru, který vznikl před asi čtyřmi miliardami let.
Ozonová vrstva Země je podle studie vědců z Kypru odolnější, než dosud mysleli. Odborníci zjistili, že dokáže odolat i následkům explozí hvězd nacházejících se v blízkosti planety, a tím ochránit život na ní. Výzkumem také odhalili, že supernovy pravděpodobně nezpůsobily masové vymírání před stovkami milionů let.
V noci z pátku na sobotu budou mít lidé možnost sledovat nevšední úkaz. Noční oblohu totiž zkrášlí takzvaný jahodový úplněk. Jeho výjimečnost spočívá v tom, že se bude nacházet na skoro nejjižnějším bodu své dráhy. Bude se tak zdát mnohem větší, než obvykle. Deník přináší tipy, kde na Břeclavsku tuto nebeskou podívanou sledovat.
V noci z pátka na sobotu budou mít lidé možnost sledovat nevšední úkaz. Noční oblohu totiž zkrášlí takzvaný jahodový úplněk. Jeho vyjímečnost spočívá v tom, že se bude nacházet na skoro nejjižnějším bodu své dráhy. Bude se tak zdát mnohem větší, než obvykle. V článku přinášíme tipy, kde na Vyškovsku tuto nebeskou podívanou sledovat.
V noci z pátka na sobotu budou mít lidé možnost sledovat nevšední úkaz. Noční oblohu totiž zkrášlí takzvaný jahodový úplněk. Jeho vyjímečnost spočívá v tom, že se bude nacházet na skoro nejjižnějším bodu své dráhy. Bude se tak zdát mnohem větší, než obvykle. V článku přinášíme tipy, kde na Blanensku tuto nebeskou podívanou sledovat.
V noci z pátka na sobotu budou mít lidé možnost sledovat nevšední úkaz. Noční oblohu totiž zkrášlí takzvaný jahodový úplněk. Jeho vyjímečnost spočívá v tom, že se bude nacházet na skoro nejjižnějším bodu své dráhy. Bude se tak zdát mnohem větší, než obvykle. V článku přinášíme tipy, kde v Brně tuto nebeskou podívanou sledovat.
Je to tady. Měsíc se bude nacházet na skoro nejjižnějším bodu své dráhy. Co to znamená? Lidé budou moci pozorovat jedinečný úplněk. A to z pátku 21. června na sobotu 22. června. Jahodový úplněk spatří ještě příští rok, poté až za osmnáct let.
Již v neděli večer přichystá červnová obloha pozorování dalšího nebeského jevu v Česku. Dojde ke konjunkci Měsíce s jasnou hvězdou Spica. Vzhledem k jejím vlastnostem astronomové očekávají, že se změní v supernovu. Jenže neví přesně kdy. Událost může nastat i nyní.
Dvě marťanské jámy s nejistým původem vrtají vědcům v hlavě již dvě desítky let. Ti se stále snaží zjistit, čím doopravdy jsou. Ačkoliv se domnívají, že by se mohlo jednat o pozůstatky aktivity sopek, s jistotou to dokáží určit až po bližším průzkumu. Pro tento účel chtějí nově využít roboty. Jenže se jedná o složitý úkol, který je nutné nejprve pořádně promyslet.
Český tanečník a choreograf Yemi Akinyemi Dele, který se narodil v městě pod Ještědem, se měl podívat do vesmíru. Do své posádky soukromé mise dearMoon si ho vybral japonský miliardář Jusaku Maezawa. Původní hrdost a nadšení však vystřídal smutek a liberecký rodák nakonec nebude mít tu čest reprezentovat rodné Česko, Nigérii či LGBTQ+ komunitu. Společnost start kosmické lodi Starship zrušila kvůli nejasnému harmonogramu.
Červnová obloha v Česku nabídne řadu zajímavých nebeských úkazů k pozorování. Po celý měsíc například bude možné spatřit noční svítící oblaka i neobvyklé množství satelitů během pouhé hodiny. Lidé uvidí i setkání Měsíce a hvězdy Spica nebo nejčasnější východ a nejpozdější západ Slunce. Možná se opět objeví i polární záře.
Před 90 lety se narodil sovětský kosmonaut Alexej Leonov. Přepsal dějiny objevování vesmíru - jako první člověk provedl takzvaný spacewalk, tedy výstup do volného kosmu. Tento kousek ho ale málem stál život. Na dosah měl i další vesmírné prvenství - kdyby Sověti vyhráli závody o přistání na Měsíci, byl by to právě Leonov, kdo by udělal „velký krok pro lidstvo“.
Po roční odmlce se v Třebíči opět otevřou brány Ekotechnického centra Alternátor. Jeho prostory i nadále zůstávají v bývalé třebíčské obuvnické továrně v Borovině, expozice však prošly důkladnou obměnou. Týká se to zejména jeho vědecko-technické části. „V ní pro nás byla jasnou volbou vesmír a kosmonautika,“ prohlásil vedoucí Alternátoru Tomáš Anděl.
Pátý úplněk letošního roku už je za dveřmi. Říká se mu květinový a podle astrologů může ovlivnit náš život až do konce roku. Lidé by prý měli přehodnotit své dlouhodobé plány, případně načerpat nové síly do jejich pokračování. Důležité však je zvládat vlastní emoce a nenechat se unést nebo vyprovokovat k nepředloženým činům. V roce 2024 nastane 23. května v 15:53.
Už v pondělí nad ránem mohou lidé v Česku pozorovat meteorický roj Halleyovy komety, takzvané éta Akvaridy (Aquaridy). Podmínky pro sledování budou téměř ideální a nebude nutné používat speciální vybavení. Někteří vědci se domnívají, že letošní úkaz bude nejsilnější v tomto století.
Čína dnes vypustila sondu Čchang-e 6, která se jako první na světě pokusí získat vzorky z odvrácené strany Měsíce a přepravit je zpátky na Zemi. Sondu vynesla krátce před 11:30 SELČ raketa Dlouhý pochod 5 z kosmodromu Wen-čchang na jihočínském ostrově Chaj-nan. Start vysílala na svém webu v přímém přenosu čínská zpravodajská televize CGTN. Jedná se o další čínský krok v rámci přípravy na let, jenž dopraví na Měsíc lidskou posádku. Toho chce Peking dosáhnout do roku 2030.
V roce 1514 rozeslal polský kanovník Mikuláš Koperník svým přátelům vlastní ručně psanou knihu, která shrnovala jeho pohled na vesmír. Podle něj už nebyla středem vesmíru Země, ale Slunce ležící blízko ní. Koperníkova teorie zahrnovala také myšlenku, že východ a západ slunce způsobuje otáčení Země kolem své osy.
Ačkoliv Den Země, který se stal největším sekulárním svátkem světa, připadne letos na čtvrté dubnové pondělí s datem 22. dubna. V areálu REC Group a v KOVOZOO Staré Město velebili už o třetí dubnové sobotě (20. dubna) patnáctý ročník akce Den Země, svátek naší modré planety.
Po smrti manžela, režiséra Jiřího Menzela, si producentka Olga Menzelová své soukromí chrání. V současné době žije s egyptologem Miroslavem Bártou, se kterým má od roku 2020 nejmladšího potomka, syna Alberta. Kromě něj vychovává ještě dcery Annu Karolínu a Evu Marii. Jak to u nich doma funguje?
Na přelomu dubna a května budou v Česku viditelné meteorické roje. Nadšenci do pozorování vesmírných jevů již toto pondělí spatří Lyridy, které dosáhnou svého maxima. Začátkem dalšího měsíce pak mohou sledovat pozůstatky Halleyovy komety, takzvané éta Akvaridy. Odborníci doporučují, kde je lidé uvidí nejlépe.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Blízko nás tour 2024 -70 let. Tak se jmenuje letošní koncertní šňůra zpěváka, autora a kytaristy Jaroslava Alberta Kronka, kterého mají pamětníci spojeného především s legendární brněnskou kapelou Kern a jenž v letošním roce slaví právě ony neuvěřitelné kulatiny.
Měsíc ovlivňuje život na Zemi více, než si možná uvědomujeme - včetně změny zvuků, které vycházejí z korálových útesů a naznačují měnící se aktivitu ekosystému. Vyplývá to z nové studie, kterou zveřejnil zpravodajský server Science Alert.
Vědci zveřejnili novou rekonstrukci obličeje „benátské upírky“ z 16. století. V ústech měla žena zaseknutou cihlu. Ostatní ve městě, kde bydlela, se touto metodou snažili zajistit, aby nemohla vstát z mrtvých a ublížit živým.
Iluzivní projekce do vodní stěny na náplavce na Mži, nafukovací sochy Měsíce a Slunce na řece Radbuze nebo unikátní sedmiminutová laserová show. To jsou jen některé z lákadel letošního festivalu světla Blik Blik.
Vzdělávání nekončí dosažením dospělosti. Tímto heslem se řídí i v Kaplici, kde se začátkem března zahájila tamní Střední odborná škola a Střední odborné učiliště společně se svými partnerskými organizacemi 2. ročník Měsíce vzdělávání dospělých. Při té příležitosti byli oceněni také významní pedagogové kaplického školství. Podrobnosti přiblížila ředitelka školy SOŠ a SOU Kaplice Zdeňka Lovčí.
Jako zjevení spadlé z Měsíce působí v centru Mostu pouliční umělec Robert. Hraje oživlou, postříbřenou sochu. V nezvyklém kostýmu připomíná kočího z 19. století, ale místo povelu hijé, hijé překvapuje uspěchané chodce pískavými pozdravy. Mává na děti i dospělé a gesty dává najevo sympatie.
Ve věku 93 let v pondělí 18. března po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Thomas Stafford, který byl zapojený do programů Apollo a Gemini. Rodák z Oklahomy čtyřikrát letěl do vesmíru, z toho jednou na oběžnou dráhu Měsíce, a v roce 1975 se v době vrcholící studené války ve vesmíru na palubách kosmických lodí Sojuz a Apollo setkal se sovětskými kosmonauty. O jeho úmrtí s odvoláním na šéfa NASA informoval veřejnoprávní rozhlas NPR.
/ROZHOVOR/ Sedmdesát let uplyne v tomto roce od otevření hvězdárny a planetária na Kraví hoře v Brně. Oblíbenou atrakcí návštěvníků se stávají v posledních letech především nafukovací modely na Festivalu planet. Každý rok přibývá jeden nový a letošek nebude výjimkou.
/ROZHOVOR/ Sedmdesát let uplyne v tomto roce od otevření hvězdárny a planetária na Kraví hoře v Brně. Oblíbenou atrakcí návštěvníků se stávají v posledních letech především nafukovací modely na Festivalu planet. Každý rok přibývá jeden nový a letošek nebude výjimkou.
Když se na přelomu března a dubna zahledíte krátce po soumraku na noční oblohu, možná si všimnete zvláštního světelného kuželu zářícího na západním obzoru. Je to zvířetníkové světlo, krásný úkaz, který lidé pozorovali od pradávna. Dnes je ale kvůli světelnému znečištění oblohy vzácný. Co je zvířetníkové světlo? A kdy a kde můžeme zvířetníkové nebo také zodiakální světlo spatřit?
Hvězdárna v Benátkách nad Jizerou pořádá tento týden svůj tradiční den otevřených dveří. Návštěvníci se mohou těšit na pozorování hvězd i planet. Akce se však odehraje, i když nebude počasí přát.
Před 80 lety se narodil, před 30 zemřel. Letos si připomínáme hned dvě kulatá výročí spojená s legendárním básníkem a zpěvákem Karlem Krylem. Byl symbolem odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluce v roce 1989. Jeho odkaz v mnohých žije dodnes. O Krylovi byla napsána řada knih, natočeno mnoho dokumentů a napsány stovky článků. Proto se kulturní redakce Deníku zaměřila na osobnost a tvorbu Karla Kryla jinak. Podívali jsme se například na to, jak se jeho tvorba měnila v jednotlivých etapách života. Na příběh jeho první a poslední desky. Nebo na to, jak ho přijalo publikum v Německu, Polsku či Švédsku.
/FOTO, VIDEO/ Slon, krokodýl nebo obří desetimetrový papoušek z nafukovacích balónků. Celá obrovská zoologická zahrada je od pátku k vidění ve třetím patře bývalého Prioru na brněnském Dornychu. Hned od začátku je o balónkovou výstavu velký zájem, před vstupem se tvoří několikametrová řada jen krátce po odpoledním otevření.
Pardubické muzeum nabízí možnost nahlédnout na dřevo nejen jako na materiál, ale jako na klíč k pochopení historie, umění a řemesel. Většina akcí je přístupná zdarma nebo za nevysoké vstupné.
Vzdělávání v oblasti přírodních věd je v naší škole založeno zejména na objevování a samostatném myšlení a nejde tedy pouze o memorování faktů. V bezplatném Badatelském klubu mohou najít prostor k uplatnění žáci z druhého stupně, kteří chtějí detailněji prozkoumávat tajemství biologie, fyziky, chemie a techniky.
Modul Odysseus, který se minulý týden zapsal do dějin dobývání vesmíru jako první soukromé kosmické plavidlo s měkkým přistáním na Měsíci, si při dosednutí na lunární povrch zlomil nohu a pak se převrátil. Podle agentury AP to uvedl jeho výrobce, americká společnost Intuitive Machines. Firma předpokládala, že modul bude fungovat minimálně týden, nyní se podle ní blíží úplné ztrátě energie a s nadcházející lunární nocí provoz ukončí pravděpodobně už během dneška.
Modul SLIM japonské vesmírné agentury JAXA, který v lednu přistál na Měsíci, přečkal měsíční noc a obnovil spojení se Zemí. Japonský úřad už dříve uvedl, že modul nebyl navržen tak, aby na přirozené zemské družici přestál noc, kdy panují extrémně nízké teploty.