
Kam o víkendu na Jičínsku? Převahu tentokrát mají adventní a předvánoční akce
Jak a kde si v našem regionu užít následující listopadovo - prosincový víkend? Opět pro vás máme extra bohatou várku (nejen vánočních) tipů, podívejte se.
Jak a kde si v našem regionu užít následující listopadovo - prosincový víkend? Opět pro vás máme extra bohatou várku (nejen vánočních) tipů, podívejte se.
Planetka o velikosti fotbalového hřiště v úterý proletí nedaleko Země. Jedná se o jedno z mnoha volně letících vesmírných těles, která se letos k modré planetě přiblížila. Evropská kosmická agentura (ESA) přitom uvedla, že každoročně blízkozemních objektů přibývá. Rostoucí počet však neznamená mimořádnou situaci, pouze je důkazem pokroku v objevování těles.
/FOTO, VIDEO/ Kulturní středisko města Ústí nad Labem připravilo pro příznivce a fanoušky kapely Mňága a Žďorp na pátek 15. listopadu lahůdku v podobě večerního koncertu. V Ústí se tak návštěvníkům představili i nový kytarista Mňágy Jakub Červinka.
Na jihu Čech budou v roce 2025 naplno sloužit cestujícím nové soupravy. Vlaky Českých drah by toho v novém jízdním řádu měly v celé republice za rok ujet tolik, že by skoro dovezly zákazníky až na Měsíc. Podle šetření svazu dopravců prospívá zájmu o železniční přepravu integrovaný dopravní systém.
Mimořádný zájem provází v budějovické hvězdárně filmy o Měsíci. Ten, který přibližuje odvrácenou stranu Měsíce a v němž se o hudební doprovod se starají skladby skupiny Pink Floyd, je pravidelně vyprodaný už dlouho. V úterý 29. října k němu přibyla premiéra filmu o možném návratu lidí na jedinou přirozenou družici Země.
Manažer bezpečnosti digitálních kanálů Petr Vosála vysvětluje, jak banky zachytávají podezřelé platby, nebo jaké má možnosti klient, jenž se stal obětí podvodu. „Máme detekční nástroje, abychom dokázali pomocí podobností či naopak odlišností od běžného typického chování daného klienta určit, jestli je daná transakce v pořádku. Pokud není, abychom ji dokázali společně s ním zastavit,“ říká v rozhovoru pro Deník.
Ve čtvrtek 17. října se noční obloha proměnila v úchvatné divadlo díky superúplňku, známému jako Lovcův Měsíc. Tento úkaz, kdy Měsíc dosáhl své největší velikosti, přilákal pozornost mnoha nadšenců astronomie.
V Kopřivnici právě probíhá akce Měsíc pro stromy 2024, který přináší pestrý program zaměřený na ochranu přírody, zejména stromů.
Nebeská podívaná pokračuje ještě dnes večer. Ke kometě, která je už pár dní při jasné obloze pozorovatelná pouhým okem, se dnes přidá super úplněk. Podle předpovědi má být dnešní noc jasná, a tak obloha slibuje velké zážitky.
Příležitost k pozorování hned dvou působivých astronomických úkazů získají během čtvrteční noci sedmnáctého října také lidé na jižní Moravě. Kometa na obloze i nadále pokračuje ve své pouti, Tsuchinshan-ATLAS však doprovodí ještě největší letošní superúplněk. Ten je známý také jako Lovcův měsíc.
Jasná noc slibuje ve čtvrtek 17. října 2024 velké zážitky. Na obloze můžeme vyhlížet hned dva fascinující astronomické úkazy. Jedním je superúplněk zvaný Lovcův Měsíc, ale zahlédnout můžeme i kometu Tsuchinshan-ATLAS, která je při dobrém počasí viditelná pouhým okem.
Už třetí superúplněk během letošního roku bude možné pozorovat ve čtvrtek 17. října. Takzvaný Lovcův Měsíc dosáhne své zdánlivé velikosti, jelikož se souputník ocitne v dosud nejbližší vzdálenosti od Země. Říjnový úplněk Měsíce lze spojit i s vyhlížením tisícileté komety Tsuchinshan-ATLAS. Pozorování by ve čtvrtek mělo přát i počasí.
/63. OTÁZKA/ Život ve vesmíru, který na momentálně nejdelší dobu zakoušejí kosmonauti na Mezinárodní kosmické stanici, se od toho na Zemi značně liší. A to i v těch nejzákladnějších věcech. Kam chodí kosmonauti na záchod a co se pak s obsahem jejich střev a močového měchýře děje dál? Na to už odpovídá další díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí.
Společnost SpaceX dokázala úspěšné provést test s kosmickou lodí Starship a raketou Super Heavy. Zatímco plavidlo po startu obletělo půlku Země a bezpečně dopadlo do oceánu, ohromný nosič dokázal kontrolovaně přistát zpět na startovací rampu. Pro majitele firmy Elona Muska se jedná o významný pokrok ve znovupoužitelnosti zařízení a budoucím dobývání vesmíru. NASA už brzy plánuje systém využít v cestě člověka na Měsíc.
Spatřil jsem kometu, oblohou letěla. Slova z oblíbené písně Jaroslava Nohavici mohou lidé zažít na vlastní oči. K Zemi se totiž přiblížila kometa s příznačným názvem Tsuchinshan. Právě v sobotu se k naší planetě přiblíží nejvíce. Poté ji bude možné sledovat zhruba týden. Znovu se v blízkosti planety objeví až za 80 tisíc let. Za dobrých podmínek budou moci vesmírný úkaz sledovat lidé také na Kladensku. Jak na to, radí astronom Zbyněk Henzl z Hvězdárny Jaroslava Trnky ve Slaném.
V pátek 27. září vědou ožilo v našem kraji osmadvacet vědeckých i vzdělávacích budov, některé z nich své brány otevřely veřejnosti výjimečně jen u příležitosti velmi oblíbené vědecko-popularizační akce Noc vědců.
MAS Ekoregion Úhlava už potřetí v rámci projektu MAP rozvoje vzdělávání pozval do Klatov Úžasné divadlo fyziky z Brna ÚDiF.
/VIDEO/ Slunce nad částí jihoamerického kontinentu se na krátkou dobu stalo vzácným ohnivým prstencem. Letošní poslední zatmění však bylo pozorovatelné nad částí Země, která je jen zřídka obydlená. Proto unikátní podívanou zahlédlo jen několik desítek tisíc lidí. Další příležitost se jim naskytne až za stovky let.
Už po jednadvacáté se konala na vlašimské hvězdárně Noc vědců. Ta otevírá dveře univerzit, vědeckých pracovišť a hvězdáren pro nejširší veřejnost a to nejen v Česku, ale v celé Evropě.
Místo ranního zvonku ohlašujícího první hodinu se každý den před vyučováním sejdou všichni žáci a učitelé v kruhu se zapálenou svíčkou a přivítají se písní. Ranní rituál pokračuje u tříd, když se učitelka podáním ruky pozdraví s jednotlivými dětmi ještě před tím, než vstoupí do třídy. Tak začíná den na Waldorfské základní škole Jasan ve Zlíně.
Pokud patříte mezi milovníky pozorování oblohy, jistě vás potěší informace, co na ní v říjnu sledovat. Nastane „velký úplněk“ a poutavý bude také pravidelný meteorický roj Orionidy. Jeho zdrojem je prach z Halleyovy komety.
Kometa Tsuchinshan–ATLAS se v polovině října přiblíží k Zemi natolik, že by ji mělo být možné pozorovat pouhým okem. Nejdříve však musí přežít současný blízký průlet kolem Slunce. V optimistickém případě se lidem naskytne příležitost, která nastává jednou za desítky tisíc let.
Planetka o velikosti patrového rodinného domu se k Zemi přiblíží natolik, že se z ní na pár měsíců stane její malý souputník. Již od září se planetu pokusí oběhnout, pak se opět dostane mimo její gravitační sílu a bude dál putovat vesmírem.
Kdo si ve středu v brzkých ranních hodinách přivstal, mohl na obloze spatřit polostínové zatmění Měsíce. Jinak zářivý úplněk se na chvíli částečně ponořil do zemského stínu. Astronomický jev mohli lidé pozorovat nad jihozápadním obzorem, kde se Měsíc nacházel v těsné blízkosti planety Saturn.
/FOTO/ Kdo si ve středu v brzkých ranních hodinách přivstal, mohl na obloze spatřit polostínové zatmění Měsíce. Jinak zářivý úplněk se na chvíli částečně ponořil do zemského stínu. Astronomický jev mohli lidé pozorovat nad jihozápadním obzorem, kde se Měsíc nacházel v těsné blízkosti planety Saturn. Úkaz pozorovali i naši čtenáři, kteří se podělili o své snímky.
Kdo si ve středu v brzkých ranních hodinách přivstal, mohl na obloze spatřit polostínové zatmění Měsíce. Jinak zářivý úplněk se na chvíli částečně ponořil do zemského stínu. Astronomický jev mohli lidé pozorovat nad jihozápadním obzorem, kde se Měsíc nacházel v těsné blízkosti planety Saturn. Úkaz pozorovali i naši čtenáři, kteří se podělili o své snímky.
Na noční obloze nad Českem bude v polovině září možné pozorovat částečné zatmění superúplňku. Vedle Měsíce lze rovněž spatřit i viditelnou planetu Saturn s proslulým prstencem. Nepříznivé počasí však může unikátní podívanou zhatit.
/ANKETA/ Prakticky celá republika se chystá o víkendu na obrovský příděl vody, který měl podle dosavadních předpovědí odborníků v důsledku přinést stoletou, ale i tisíciletou vodu a hrozí, že se i na jihu Čech bude opakovat rok 2002. A do toho tady máme pátek třináctého. Tak budeme věřit, že se nenaplní jeho špatná pověst a zkušenosti s vodou z let minulých umějí obce zúročit a následky pro obyvatele zmírnit.
Její životní strasti ji přivedly na cestu holistického přístupu, seberozvoje a alternativních terapií. Nejvíce však Dagmar Borešovou vždy přitahoval Měsíc a jeho vliv na lidský život, který se naučila využívat ve svůj prospěch. Na tomto know-how založila také své podnikání. Aktuálně provozuje tři prodejny v Čechách a na Moravě a jako průvodkyně života v souladu s lunárními cykly vzdělává více než šedesát tisíc lidí na svých sociálních sítích.
Kounovské kamenné řady, nacházející se v přírodním parku Džbán na náhorní plošině Rovina nad Kounovem, jsou jednou z nejzáhadnějších archeologických lokalit v Česku. Tato památka, jejíž stáří a účel vzniku zůstávají nejasné, se skládá ze 14 až 16 neúplných rovnoběžných řad tvořených více než dvěma tisíci neopracovanými kameny.
Bedřich Smetana, Julius Mařák a Zdeněk Kopal. To jsou tři nejvýznamnější rodáci z Litomyšle. Od narození astronoma Zdeňka Kopala uplynulo letos 110 let a Litomyšl kulatiny slaví celý týden. Do města míří vědci z celého světa, dcery významného astronoma a odhaleno bude unikátní umělecké dílo. „Přínos Zdeňka Kopala pro astronomii je srovnáván s přínosem Václava Havla pro politiku nebo Bedřicha Smetany pro hudbu,“ podotkl místostarosta Litomyšle Radomil Kašpar. Oslavy odstartují 9. září mezinárodní vědeckou konferencí a vyvrcholí nočním pozorováním oblohy.
/VIDEO/ Půlnoční temnou oblohu na Filipínami rozjasnila malá planetka, která ve středu vletěla do zemské atmosféry. NASA ji detekovala pouze pár hodin před kontaktem s planetou. Vědci ubezpečili, že nepředstavovala hrozbu. Shořela ještě před dopadem.
V posledním srpnovém týdnu bude možné nad Českem sledovat rovnou dva vesmírné úkazy. Vedle Měsíce v blízkosti hvězdokupy Plejády se objeví i planety Mars, Jupiter a Uran. Jevy lze sledovat pouhýma očima. Počasí však může nerušený výhled překazit.
V noci z 12. na 13. srpna se Zámecký park ve Velké Bystřici zaplnil (nejen) zájemci o vesmír a noční oblohu. Nadšení hvězdáři ve spolupráci s Městem Velká Bystřice a Společnou laboratoří optiky Olomouc uspořádali jedinečnou akci „Astropárty a noc padajících hvězd“, která přilákala přibližně 500 návštěvníků, včetně dospělých a dětí.
Srpen na noční obloze kouzlí a lovcům zajímavých záběrů oblohy po setmění přeje. Během noci z 12. na 13. srpna mohli zachytit na východě Čech nejen perseidy, ale i polární záři a noční bouři. V noci z 19. na 20. srpna to byl zase modrý superúplněk a po této podívané nastane následující noc blízké setkání Měsíce s Neptunem. S fotoaparátem tak opět vyrazil do terénu i Michal Houdek z Rychnova nad Kněžnou.
Obyvatelé Litoměřicka se v pondělí večer dočkali úchvatného nebeského divadla - modrého superúplňku, který se leskl na noční obloze. Úkaz, při němž se Měsíc jeví o něco větší a jasnější než obvykle, vytvořil dechberoucí podívanou.
Obyvatelé Litoměřicka se v pondělí 19. srpna večer dočkali mimořádného nebeského úkazu – modrého superúplňku, který se leskl na noční obloze. Tento úkaz, kdy se Měsíc jeví o něco větší a jasnější než obvykle, vytvořil dechberoucí podívanou.
Modrý superúplněk Měsíce, který se leskl na noční obloze. Obyvatelé Ústeckého kraje se v pondělí 19. srpna večer dočkali mimořádného nebeského divadla. Tento úkaz, kdy se Měsíc jeví o něco větší a jasnější než obvykle, vytvořil dechberoucí podívanou.
Měsíc si v tomto týdnu připravil hned tři úchvatné příležitosti k pozorování. Nejprve nastane modrý superúplněk, který později zakryje planetu Saturn. Následující den se pak Měsíc na obloze blízce setká s Neptunem. Při dobrém počasí bude možné všechny úkazy pozorovat z Česka.
V polovině srpna mohli pozorovatelé spatřit unikátní zdánlivé přiblížení Marsu a Jupiteru. Planety se nyní od sebe zdánlivě oddalují, ale stále je lidé mohou sledovat. Následující týden pak nabídne další astronomické jevy k pozorování. Kromě pokračujících Perseid bude například i modrý superúplněk či zákryt Saturnu Měsícem.
Vyhlášenou oblastí tmavé oblohy v České republice je Manětínsko na severním Plzeňsku. Místo vyhledávají pro pozorování nočního nebe profesionální astronomové i amatéři a všichni ti, kdo chtějí vidět nebe bez rušivého světla měst.
Padající hvězdy na fialovém pozadí polární záře. Přesně takové záběry se v noci na úterý podařilo pořídit lidem, kteří byli ve správný čas na správném místě. V Česku byla totiž k vidění vskutku mimořádná podívaná.
/FOTO/ Padající hvězdy na fialovém pozadí polární záře - takovouto mimořádnou nebeskou podívanou přinesla noc na úterý 13. srpna některým šťastným pozorovatelům, kteří na správném místě a ve správný čas obrátili svůj zrak k obloze. Díky těm, kteří zamířili správným směrem své fotoaparáty se můžete přesvědčit, že polární záře, která je na českém území vzácným úkazem, byla opět dobře viditelná.
Mimořádná nebeská podívaná. Tak lze označit noční oblohu z pondělí 12. na úterý 13. srpna. K vidění totiž bylo hned několik úkazů. Kromě meteorického roje Perseidy byla z Česka pozorovatelná také polární záře, tuto dvojici pak mnohde doplnily vzdálené záblesky z bouřek. Prohlédněte si, jak úchvatné nebeské divadlo zachytili čtenáři Deníku.
Noc z pondělí na úterý přinesla mimořádnou nebeskou podívanou. Z českého území byla znovu viditelná polární záře. Například na obloze v okolí Poříčan ve středních Čechách bylo zároveň možné pozorovat i další fascinující jevy.
Perseidy, známé také jako světelný meteorický roj, dosáhnou svého vrcholu v noci z 12. na 13. srpna. Astronomové předpovídají až sto meteorů za hodinu, což slibuje nezapomenutelný zážitek. Místo k jejich sledování v Praze lze naleznout obtížně, podmínky totiž kazí světelný smog.
Do druhé poloviny své sezony vstoupili v českobudějovickém Letním kině Háječek. A to hned dvěma vyprodanými promítáními. Postaraly se o to snímky Zápisník alkoholičky s Terezou Rambou v hlavní roli, který byl v letňáku naplánovaný na čtvrtek, a film z dílny Jiřího Mádla nesoucí název Vlny.
Přelomový nález molekul vody na neočekávaném místě oznámili čínští badatelé po prozkoumání vzorků, které ze zemské oběžnice dopravila sonda Čchang-e 5. Badatelé očekávají otevření cest k budoucímu osídlení Měsíce.
Obří modely planet v poslední letech každoročně lákají tisíce lidí na Kraví horu v Brně. V tomto týdnu od pondělka do neděle opět zdobí úbočí nejvyššího kopce v širším centru města Brna a jedním z nejčastějších témat mezi lidmi je otázka, která koule je nejhezčí. Zahlasujte proto v anketě na konci článku a vyberte nejhezčí model planety dle čtenářů Brněnského deníku Rovnost.
V srpnu jsou tradičně pozorovatelné Perseidy. Nejslavnější meteorický roj brzy dosáhne svého maxima a umožní spatřit až sto padajících hvězd za hodinu. Experti radí, kterým směrem se na oblohu dívat. Lidé si pozorování mohou zpříjemnit i doprovodnými programy ve hvězdárnách po celé České republice.