Modul Odysseus od americké firmy Intuitive Machines dnes přistál na povrchu Měsíce a k Zemi začal zhruba dvě hodiny po dosednutí vysílat data. Řídicí středisko čeká na plné potvrzení stavu modulu, už teď je však podle společnosti jisté, že se Spojené státy po více než půl století vrátily na lunární povrch. Odysseus se zároveň stal prvním soukromým kosmickým plavidlem v dějinách, kterému se podařilo dosednout na povrch Měsíce.
V sídle Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) na náměstí Jana Palacha v centru Prahy dnes začala pravidelná výuka letního semestru. Studenti, vyučující a další zaměstnanci se do běžného režimu vrátili poprvé od prosincové tragédie, kdy student školy zastřelil v budově 14 lidí, poté i sebe a dalších 25 studentů či vyučujících zranil. Příchozí mohou využít služeb krizových interventů, škola také posílila ochrannou službu v budově. ČTK to řekla proděkanka FF UK pro vnější vztahy a další vzdělávání Michaela Slussareff.
Přistávací modul Nova-C společnosti Intuitive Machines ve čtvrtek na raketě Falcon 9 odstartoval z floridského mysu Canaveral. Plavidlo míří k Měsíci, kde se v rámci mise IM-1 pokusí o první soukromé přistání vůbec. V případě úspěchu také Intuitive Machines přispěje k americkému novodobému dobývání Měsíce, kde Nova-C přistane jako první americký modul od roku 1972.
Vědci tvrdí, že se Měsíc ochlazuje a zmenšuje. Na přirozené družici Země se tak častěji objevují silné otřesy, které mohou ohrozit budoucí mise astronautů.
Nová studie o stravování ve vesmíru odhalila překvapivého zabijáka. Vědci zjistili, že je ve stavu beztíže nebezpečné pěstovat a konzumovat salát, protože je náchylnější k bakteriálním infekcím. Výzkum by mohl ovlivnit budoucí cesty na Měsíc i na Mars.
K závěru spěje program Měsíce pro fakultu. Připomíná předvánoční tragédii v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde 21. prosince vraždil střílející student. Čtyřiadvacetiletý muž z Kladenska, který podle zjištění policie už dříve spáchal tři vraždy, zde předtím, než zastřelil i sám sebe, vzal život 14 lidem včetně dvou pedagogů. Dalších 25 lidí utrpělo zranění.
Japonský modul SLIM, který před deseti dny přistál na Měsíci, začal znovu fungovat. Napsala to dnes agentura Kjódó s odvoláním na japonskou vesmírnou agenturu JAXA, podle níž jsou nyní v provozu solární panely, které po přistání nefungovaly.
Přinášíme velký přehled tipů na nejrůznější akce, které se o nadcházejícím víkendu budou konat v Karlovarském kraji. Podívejte se a nechte se inspirovat.
Lunární modul SLIM japonské vesmírné agentury JAXA naplnil základní úkol své mise, agentura potvrdila, že přistál s přesností pětapadesát metrů. Experti nyní posuzují získaná data a doufají, že uspaný modul ještě obživne a provede plánovaná vědecká pozorování.
/VIDEO, FOTO/ Náměstí Jana Palacha se v neděli 21. ledna zaplnilo studenty, kteří si přišli připomenout předvánoční tragédii. Řádění vraždícího studenta, jenž 21. prosince přišel střílet do hlavní budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
V neděli 21. ledna se na Univerzitě Karlově uskuteční vzpomínkové akce v rámci Měsíce pro fakultu, připomínající tragickou střelbu. Součástí bude i zahájení recyklace svíček z pietních míst. V tento den bude akce přístupná pro členy akademické obce, veřejnosti až o několik dní později.
Modul SLIM japonské vesmírné agentury JAXA v pátek úspěšně přistál na Měsíci. V přímém přenosu o tom informovala JAXA, která přistávací manévr vyhodnotila jako „hladký“ a nyní ověřuje stav zařízení. Japonsko se stalo pátým státem, který dokázal svůj modul dopravit na přirozenou oběžnici Země.
Milníkem na cestě k opětovnému otevření hlavní budovy Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha, kterou zasáhlo zlo při střelbě vraždícího studenta 21. prosince, se stane nadcházející víkend. Plyne to ze slov děkanky fakulty Evy Lehečkové.
Dění na noční obloze v roce 2024 sice nebude tak bohaté, jako tomu bylo loni, i tak se ale lidé mohou těšit na množství nebeských úkazů. Ten vůbec nejdůležitější bude viditelný pouze ze Severní Ameriky. Při pozorování z České republiky ohromí především polární záře a meteorické roje. Deník pro vás připravil kalendář vesmírných úkazů.
Pod názvem „Orgasmus-Päpstin“ bloggovala 47letá pedagožka základní školy z Mühlviertlu v sociálních médiích o lásce, sexu, něžnostech, výchovných problémech a o magické síle yang a yin. Jako trenérka motivace nabízela také placené virtuální semináře.
Modul Peregrine společnosti Astrobotic Technology (AT), který v pondělí do vesmíru vynesla raketa Vulcan, nemá po technických potížích naději na měkké přistání na Měsíci. Firma to uvedla v prohlášení, podle kterého je kosmická loď je zatím stále funkční a zpátky na Zemi vysílá data.
Naděje společnosti Astrobotic Technology (AT) na první americké přistání na Měsíci po více než 50 letech se dnes několik hodin po startu výrazně ztenčily, když lunární modul přišel o kritické množství paliva. Uvedla to společnost v prohlášení, podle kterého se nyní odborníci snaží přehodnotit cíle mise.
Sonda amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) letos proletí kolem Slunce. Cíle dosáhne po šesti letech od vypuštění do vesmíru, kde při extrémně vysokých teplotách má získat první vzorek z atmosféry centrální hvězdy Sluneční soustavy. Podle vědců se bude jednat o historický okamžik, který přirovnávají k prvnímu přistání na Měsíci.
Fanoušci motorismu jsou v pozoru. Rally Dakar, slavný etapový závod, za sebou má ostrý start. Ve zkrácené úvodní etapě kamionů se jezdcům roudnického týmu Tatra Buggyra ZM Racing opět dařilo. Jaroslav Valtr v Tatře Phoenix obsadil třetí místo.
Nic pro ty, co trpí závratí. Na peruánskou horu Huayna Picchu vedou tak prudké schody, že jde snad o největší stoupání svého druhu na světě. Říká se jim dokonce schody smrti. Jedná se tak o místo v Peru, které vyhledávají i příznivci adrenalinu nejen z této země. Zajímavá je tím pádem i informace, kolik lidí už na Huayna Picchu zahynulo.
/VIDEO, FOTO/ Pietní uctění památky obětí střílejícího studenta i připomenutí všech, jichž se tragédie z 21. prosince jakkoli dotkla, vyvrcholilo tichým průvodem, při kterém bylo přeneseno světlo ze svíček, které lidé zapalovali před budovou rektorátu, k budově fakulty, kolem které následně vytvořili lidský řetěz a symbolicky ji objaly. Na náměstí Jana Palacha byl poté zapálen památný oheň, smutnou atmosféru doplnil zpěv studentského sboru. Začala tak čtyřtýdenní iniciativa Měsíc pro fakultu, která zahrnuje řadu akcí předcházejících opětovnému otevření budovy školy náměstí Jana Palacha, kde střelec před Vánoci zabil 14 lidí.
/VIDEO, FOTO/ Pietní uctění památky obětí střílejícího studenta i připomenutí všech, jichž se tragédie z 21. prosince jakkoli dotkla, vyvrcholilo tichým průvodem, při kterém bylo přeneseno světlo ze svíček, které lidé zapalovali před budovou rektorátu, k budově fakulty, kolem které následně vytvořili lidský řetěz a symbolicky ji objali. Na náměstí Jana Palacha byl poté zapálen památný oheň, smutnou atmosféru doplnil zpěv studentského sboru. Začala tak čtyřtýdenní iniciativa Měsíc pro fakultu, která zahrnuje řadu akcí předcházejících opětovnému otevření budovy školy náměstí Jana Palacha, kde střelec před Vánoci zabil 14 lidí.
Na sovětském kosmodromu Bajkonur v dnešním Kazachstánu panovala 2. ledna 1959 atmosféra plná velkých očekávání a nadějí. Vesmírný program Sovětského svazu čekal na úspěch v podobě vyslání sondy na povrch Měsíce. Naděje vkládali konstruktéři do sondy Luna 1, která právě tento den opustila povrch Země.
Pěkná setkání planet s Měsícem, polární záře či částečné zatmění „velkého“ Měsíce. A to není všechno! Astronomové očekávají i kometu, která by mohla nabídnout představení jako Neowise v červenci 2020. Nebeské úkazy v roce 2024 budou zkrátka stát za to. Jaké vzácné vesmírné jevy bude možné v Česku spatřit?
Vesmírná sonda Juno proletí v sobotu 30. prosince těsně kolem Jupiterova vulkanického měsíce Io. Bude to nejbližší průlet tělesa ze Země za posledních 20 let. Juno se k měsíci přiblíží na vzdálenost asi 1 500 kilometrů od jeho povrchu. Nasbírá přitom údaje, které vědcům pomohou zjistit více informací o vulkanické činnosti a geologických vlastnostech jednoho ze čtyř největších měsíců plynného obra.
V úplňku je Měsíc na opačné straně od Země než Slunce. Tuhle magickou podívanou si pozorovatelé mohou užívat v době, kdy má nový měsíc stáří 14,8 dne, a je tak plně osvícený. V letošním roce nás ten úplně poslední úplněk teprve čeká. K tomuto jevu se vážou legendy o upírech a vlkodlacích, indiáni pro ně mají názvy související s děním v přírodě. Úplňky ale ovlivňují u mnoha lidí i náladu a zdravotní stav. Měsíční fáze ovlivňují nespavost, objevují se bolesti hlavy i kloubů. Kdy budou úplňky v roce 2024, co se při nich děje a kdy nás čeká superúplněk?
Přesně před 55 lety odstartovala do vesmíru americká mise Apollo 8. Přestože představovala velmi rizikový krok, byla úspěšná - na Štědrý den se tříčlenná posádka jako vůbec první dostala na oběžnou dráhu Měsíce a přirozený satelit Země obletěla. Pořídila při tom nejen ikonickou fotografii. Na Zem muži od Měsíce poslali i speciální vánoční přání.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) odhalil úžasné video zachycující přistání kosmické lodi Orion, která se loni vrátila na Zemi. Záběry nabízejí jedinečný pohled do vesmíru i průlet zemskou atmosférou.
Rukopisy, fotografie nebo dopisy obsahuje osobní fond astronoma Zdeňka Kopala. Město se nyní rozhodlo, že pozůstalost litomyšlského rodáka daruje státu. S jednou podmínkou, a to že vše musí zůstat v Litomyšli. Radní navíc usilují o převezení ostatků Zdeňka Kopala z Vyšehradu do Litomyšle.
Pečlivě se na přepadení směnárny v chomutovském Globusu připravoval. Měsíce. Vybavil se latexovou maskou, umělým břichem, rouškou a dopisem, kde vyhrožoval výbuchem, když nedostane peníze. Pokladní mu ale žádné nedala, spustila alarm a začala křičet. Muž se dal na útěk, jenže nedaleko byla policistka v civilu na manikůře. A i když se jí lupič nakonec vysmekl, pomohla k jeho rychlému dopadení. Čtyřiadvacetiletému muži z Jirkova nyní hrozí až 10 let za mřížemi.
Někdejší fotoreportérka Deníku Michaela Vostalová založila fotokroužek pro klienty stacionářů Úsměv, Denního centra Barevný svět a chráněného bydlení Domov bez zámku Náměšť nad Oslavou. V mnohých objevila skrytý talent. Nyní připravuje výstavu jejich snímků, která bude putovat po Vysočině.
Vědci se radují. Díky překvapivému objevu vodíku přímo ve vzorcích měsíční půdy jsou zase o něco blíže postavení stálých lunárních základen. Je možné ho totiž použít na výrobu alternativního paliva.
Nadcházející neděli bude tomuto snímku od Hugha Graye, pořízenému při procházce po mši ze sluncem zalitého břehu Loch Ness, 90 let. Má na něm být Nessie, připomíná událost Donaukurier.
Soud uznal exposlance, absolventa Gymnázia Teplice a bývalého radního Teplic Dominika Feriho vinným v případu, v němž byl obžalovaný ze znásilnění. Dostal tři roky, verdikt ale zatím není pravomocný, Feri se odvolal.
Někdy se to zajímavě sejde. Jako třeba 28. října v krnovském klubu Kofola. Státní svátek, na noční obloze se prodírá skrz mraky úplněk s Jupiterem, noc byla prodloužená o hodinu posouváním hodinek. Zavřené obchody a otevřená Kofola. Pro revival AC/CZ vytvořila prodloužená sváteční noc prozářená Měsícem jeden velký speciální efekt, jaký si ani originální světoví titáni AC/DC nemůžou dovolit.
Na sobotní státní svátek si náš kosmický soused si ve spolupráci se Zemí a Sluncem připravil zajímavou podívanou. V nočních hodinách totiž vstoupil do zemského stínu a nastalo tak částečné zatmění Měsíce. To se v podstatě krylo s říjnovým úplňkem. Astronomický úkaz trochu kalila oblačnost, ale ta se postupně rozplynula, takže pozorovatelé nepřišli zkrátka.
/FOTO/ Zhruba o půl jedenácté večer v sobotu osmadvacátého října bylo také z Vysočiny pozorovatelné částečné zatmění Měsíce. Země svým stínem zakryla měsíční kotouč v jeho dolní části, které „ubrala“ přibližně dvanáct procent plochy.
Státní svátek v sobotu 28. října bude provázet nejen posouvání hodinek, ale také magická noční atmosféra s Loveckým úplňkem. Tento název vznikl, když se Indiáni v říjnu za svitu luny vydávali na noční lovecké výpravy, aby jejich kmen měl dost jídla na zimu.
Sobotní státní svátek nám kromě 105. výročí vzniku československého státu nabídne v pozdních večerních hodinách částečné zatmění Měsíce. To se v podstatě kryje s letošním 11. úplňkem (ve 22:24), který má přízvisko Lovecký. Jeho název vznikl, když se Indiáni v říjnu za svitu luny vydávali na noční lovecké výpravy, aby jejich kmen měl dost jídla na zimu. Částečné zatmění by mělo být poměrně pohodlně viditelné mezi 21. a 23. hodinou i z měst.
V sobotu bude v pozdních večerních hodinách možné pozorovat částečné zatmění Měsíce. Podle odborníků by měly být velmi dobré pozorovací podmínky, částečné zatmění bude vidět pouhýma očima bez dalekohledu i z měst, především mezi devátou a jedenáctou hodinou večer. Informoval o tom v tiskové zprávě Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Při zatmění budou lidé moci pozorovat vedle Měsíce i jasnou planetu Jupiter.
Státní svátek v sobotu 28. října bude provázet nejen posouvání hodinek, ale také magická noční atmosféra s Loveckým úplňkem. Tento název vznikl, když se Indiáni v říjnu za svitu luny vydávali na noční lovecké výpravy, aby jejich kmen měl dost jídla na zimu.
V sobotu 28. října bude v pozdních večerních hodinách možné pozorovat částečné zatmění Měsíce. Lidé ho spolu s odborníky budou moci sledovat také na Vysočině. Společné pozorování chystá třebíčská hvězdárna i Jihlavská astronomická společnost.
Částečné zatmění Měsíce budou pozorovat v sobotu osmadvacátého října také obyvatelé jižní Moravy. Podle odborníků k tomu budou velmi dobré podmínky. „Lidé tak uvidí zatmění pouhýma očima bez dalekohledu i z měst, především mezi devátou a jedenáctou hodinou večer,“ informoval Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.
V sobotu bude v pozdních večerních hodinách možné pozorovat částečné zatmění Měsíce. Podle odborníků by měly být velmi dobré pozorovací podmínky, částečné zatmění bude vidět pouhýma očima bez dalekohledu i z měst, především mezi devátou a jedenáctou hodinou večer. Informoval o tom dnes v tiskové zprávě Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Při zatmění budou lidé moci pozorovat vedle Měsíce i jasnou planetu Jupiter.
V sobotu v pozdních večerních hodinách bude na obloze vidět částečné zatmění Měsíce. K dalekohledům zvou hvězdáři z Valašského Meziříčí a Uherského Brodu. Podle odborníků by měly být velmi dobré pozorovací podmínky, úkaz bude zřejmě viditelný i pouhýma očima, a to mezi devátou a jedenáctou hodinou večer.
V sobotu bude v pozdních večerních hodinách možné pozorovat částečné zatmění Měsíce. Podle odborníků by měly být velmi dobré pozorovací podmínky, částečné zatmění bude vidět pouhýma očima bez dalekohledu i z měst, především mezi devátou a jedenáctou hodinou večer. Informoval o tom v pondělní tiskové zprávě Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Při zatmění budou lidé moci pozorovat vedle Měsíce i jasnou planetu Jupiter.
V sobotu v pozdních večerních hodinách bude na obloze vidět částečné zatmění Měsíce. K dalekohledům zvou hvězdáři z Valašského Meziříčí a Uherského Brodu. Podle odborníků by měly být velmi dobré pozorovací podmínky, úkaz bude zřejmě viditelný i pouhýma očima, a to mezi devátou a jedenáctou hodinou večer.
V sobotu bude v pozdních večerních hodinách možné pozorovat částečné zatmění Měsíce. Podle odborníků by měly být velmi dobré pozorovací podmínky, částečné zatmění bude vidět pouhýma očima bez dalekohledu i z měst, především mezi devátou a jedenáctou hodinou večer. Informoval o tom v pondělní tiskové zprávě Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Při zatmění budou lidé moci pozorovat vedle Měsíce i jasnou planetu Jupiter.
Takřka pohádkový výjev. Na severu a severovýchodě Brazílie bylo v sobotu v plném rozsahu vidět prstencové zatmění Slunce. Předtím částečné zatmění viděli i lidé ve Spojených státech či Mexiku.
Z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity přichází potěšující informace: Nová pozorovací terasa opavské observatoře WHOO! pro pozorování oblohy astronomickým dalekohledem se otevírá veřejnosti.