Kreativ

ŠTÍTEK: Měsíc

Start čínské kosmické lodi Shenzhou VII. Ilustrační foto.

Čína vypustila na oběžnou dráhu špionážní satelit. Družici halí tajemství

Čínská národní vesmírná agentura vypustila nový špionážní satelit opředený tajemstvím. Ač má družice podle čínských zdrojů sloužit k monitorování půdy, výnosů plodin a přírodních katastrof, bude ji tamní vláda podle mnohých analytiků využívat ke shromažďování vojenských informací. Se zprávou ve čtvrtek přišel portál Space.

Vizualizace základny na Měsíci. Ilustrační foto

Mise Artemis: O jídlo na Měsíci by se mohlo starat české vesmírné bistro

V roce 2025 se má k Měsíci vydat mise Artemis, jež má být první vesmírnou výpravou, která tam založí pozemskou základnu s lidskou posádkou. Její čtyři členové by měli strávit na Měsíci tři roky a materiál, který tam dopraví, se nebude vracet zpět. S tím, co budou tito astronauté po tři roky jíst, by mohla americké vesmírné agentuře NASA pomoci česká technologie.

Mise Artemis: Raketa NASA je připravená ke startu.

NASA zrušila start mise Artemis: Testovací let odložila kvůli úniku paliva

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) měl v pondělí udělat další velký krok v prozkoumání vesmíru. Mise Artemis I ale zatím na zkušební let nejvýkonnější raketu, kterou doposud americká agentura vyvinula, nevyšle. Podle informací vesmírného úřad se testovací let odkládá kvůli úniku paliva. Cílem mise je do dvou let dopravit astronauty na Měsíc.

Pohled na Zemi z povrchu Měsíce.

Kolik Měsíců by Země ustála, aniž by ji to vychýlilo z dráhy? Odpověď překvapuje

Zní to trochu jako absurdní otázka, ale astronomové ji opravdu vznášejí: mohla by Země unést více Měsíců, nebo by pak jejich gravitační působení vychýlilo naši planetu z její bezpečné trajektorie? Zodpovězení této otázky může astronomům napovědět více o tom, jak Země vznikla, a také najít další jí podobné planety ve vesmíru.

Na dopravu či suchou trávu si stěžovali Brňané po konci Festivalu planet a Dne Brna na brněnské Kraví hoře. Trávník však čeká obnova.

Kraví hora jako vyschlá pustina: dozvuk náporu při Festivalu planet a oslav Brna

Odhadem sedmdesát tisíc lidí navštívilo Festival planet na brněnské Kraví hoře. Událost, při které byly k vidění nafukovací modely Země, Marsu, Měsíce a Slunce, sledovali lidé v jednom červencovém a srpnovém týdnu. Velké vytížení místa nicméně v kombinaci se Dnem Brna, jež se odehrál bezprostředně po skončení festivalu, způsobilo některým obyvatelům dopravní komplikace.

Na Kraví hoře byly vystavené obří modely těles Sluneční soustavy.

Úchvatná podívaná: na Kraví hoře ohromily obří modely vesmírných těles

Tisíce návštěvníků přilákala od 4. do 11. srpna na brněnskou Kraví horu výstava obřích modelů těles Sluneční soustavy. Vystavené byly desetimetrové modely Lunalón, Terralóna, Marsmeloun a Heliosféra neboli Měsíc, Země, Mars a Slunce. Jedinečnou přehlídku připravila Hvězdárna a planetárium Brno. V poslední den trvání akce na Kraví hoře fotografovala Jaroslava Peterková, které děkujeme za poskytnutí krásných snímků.

Země, jediná obyvatelná planeta ve sluneční soustavě

Dny na Zemi se záhadně prodlužují, tvrdí vědci. Měly se přitom krátit

S překvapivou informací přišli vědci sledující atomové hodiny, které měří čas na základě rezonanční frekvence atomů a coby zcela přesné se používají při kontrole jiných hodin a pro vědecké účely. Tyto hodiny totiž nyní odhalily, že délka dne se náhle prodlužuje. Vědci netuší, proč k tomu došlo, protože v posledních desetiletích se rotace Země kolem své osy zrychlovala, a den se tím pádem krátil.

Desetimetrové modely Slunce, Měsíce, Marsu a Země vystavují na Kraví hoře v Brně

Spatříte modely Slunce, Měsíce, Marsu a Země. Přesvědčí vás úžasný tip na výlet

/VIDEO, FOTO/ Prohlédnout, ale i dotknout se Slunce, Měsíce, Země či Marsu mohou nyní návštěvníci na brněnské Kraví hoře. Čtyři obří nafukovací modely vesmírných těles nazvané Lunalón, Terralóna, Marsmeloun a Heliosféra vystavuje v parku brněnské planetárium v rámci oblíbeného Festivalu planet. Za krásné fotografie a tip na výlet děkujeme Šimonovi Tomkovi.

Den a noc na Jizerce.

V hlavní roli dalekohledy. Den a noc na Jizerce nezkazila ani vysoká oblačnost

/FOTO/ Nerušené pohledy k tisícům hvězd. Každoroční akce Den a noc na Jizerce proběhla v sobotu 6. srpna v Muzeu Jizerských hor a jeho okolí a program odstartoval Martin Gembec z iQlandie se svojí přednáškou o aktuálním výzkumu Marsu. V roli přednášejícího ho pak vystřídal Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky, který hravou formou vysvětlil dětem i dospělým problém světelného znečištění.

Jaromír Jíra postavil model vesmírné lodi Apollo 11. První cestu do vesmíru podnikla vnoučata.

Astronauti odstartovali vesmírnou misi na zahradě v Horšovském Týně

Na jaře letošního roku spatřil Jaromír Jíra u planetária v pražské Stromovce maketu měsíčního modulu Apolla 11. Natolik jej zaujala, že si, navíc i v souvislosti s blížícím se 53. výročím přistání člověka na Měsíci, postavil model vlastní vesmírné lodi, která by sloužila především jeho vnoučatům.

Z mysu Canaveral na americké Floridě odstartovala 4. srpna 2022 jihokorejská sonda Danuri, která míří k Měsíci.

Jižní Korea vyslala k Měsíci svoji první sondu. Má zkoumat místa pro přistání

Z mysu Canaveral na americké Floridě odstartovala první jihokorejská sonda, která míří k Měsíci. Podle světových agentur ji vynesla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a k cíli má dorazit v prosinci. Její mise je prvním krokem Jižní Koreje v průzkumu Měsíce, družice poháněná solární energií se bude pohybovat kolem Měsíce, kde bude přinejmenším rok shromažďovat různá data a zkoumat místa pro budoucí přistání, napsala agentura AP.

Středeční superúplněk ve Vyškově.

Nebeská krása. Superúplněk zářící nad Vyškovem

Mirek Procházka fotografuje už od dětství. Řadu let je jeho oblíbeným námětem focení Měsíce. Proto si nemohl nechat ujít středeční superúplněk. Snímky pořídil krátce po východu Měsíce ve středu večer ve Vyškově. Děkujeme za možnost zveřejnění krásných fotografií.

Superúplněk na slánské obloze.

PODÍVEJTE SE: Superúplněk na slánské obloze. Ukázal se až kolem půlnoci

Středeční noc byla ve znamení superúplňku, Měsíc byl při pozorování ze Země největší v letošním roce. Superúplněk je jev, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň je na své dráze kolem Země nejblíže. Úkaz se letos objevil již podruhé, první superúplněk byl v červnu. Na slánské obloze zachytila zářící Měsíc svým objektivem Jitka Krňanská.

Asteroid letící kolem Země. Ilustrační foto.

Malý asteroid dnes proletí blízko Země. Vědci ho objevili na poslední chvíli

Malý asteroid, přibližně o velikosti autobusu, se dnes (ve čtvrtek 7. července) extrémně přiblíží k Zemi, a to zhruba ve vzdálenosti pouhých 90 tisíc kilometrů, což je asi 23 procent průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Podobné události sice nejsou nikterak neobvyklé, na celém objevu je však nejvíc překvapivé to, že ještě před několika dny vůbec nikdo netušil, že se těleso k planetě blíží.

Záběry z mise Apolla 11 na Měsíc v roce 1969

NASA chce zpátky svůj ztracený měsíční prach z Apolla 11. A také některé šváby

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) kontaktoval bostonskou aukční síň RR Action s žádostí o zastavení prodeje měsíčního prachu, který během prvního přistání na Měsíci nasbírali astronauti Apolla 11. NASA ho chce zpátky, a spolu s ním i vzorky švábů, jimž byl podáván, aby se zjistilo, zda neobsahuje nějaké patogeny.

Raketa SLS, která společně s modulem Orion vynese na Měsíc astronauty při programu Artemis.

O krok blíže k Měsíci. Raketa má za sebou klíčový test, vědce ale trápí úniky

Odborníkům z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se podařilo úspěšně zakončit klíčový test pro start rakety SLS na Měsíc. Mise Artemis I odstartuje program, jehož cílem je dostat na povrch Měsíce další lidi. Přesto termín odpálení rakety ještě není stanoven, i při úspěšném testu se totiž vyskytlo několik problémů.

Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…

Proč se někdy Měsíc zdá být oranžový?

/28. OTÁZKA/ Seriál Deníku 100 otázek a odpovědí přináší vysvětlení dalšího dotazu. V novém díle na čtenáře čeká odpověď na otázku: Proč se někdy Měsíc zdá být oranžový či červený?

Superměsíc.

Dnes bude na obloze vidět jahodový superměsíc, jeden z nejjasnějších úplňků roku

Astronomičtí nadšenci dnes 14. června na noční obloze uvidí první ze tří letních superměsíců. Podle předpovědi počasí má být navíc jasná obloha. Proto by měl se měl ukázat ve své plné kráse. K pozorování lidé nebudou potřebovat žádné speciální vybavení. Červnovému superúplňku se také říká jahodový, medový či růžový. S barvou Měsíce to ovšem nemá nic společného.

Podívejte se: Tyto stavby mají změnit tvář Opavy. Už jste hlasovali?

Podívejte se: Tyto stavby mají změnit tvář Opavy. Už jste hlasovali?

/PŘEHLED NÁVRHŮ, ANKETA/ Každoročně mohou obyvatelé slezské metropole vybírat své favority z projektů, přihlášených do participativního rozpočtu. Také letos se sešla zajímavá sestava nápadů, jak oživit a změnit veřejný prostor ve městě. Které projekty z jedenácti přihlášených si podle vás zaslouží vyhrát? Hlasovat lze do 15. června do 12 hodin prostřednictvím webu www.opava-city.cz. Anketu ale spustil také Deník. Chcete, aby v Opavě vyrostl Stonehenge, pod Ptačím vrchem znovu zurčel alpský potok, anebo aby si lidé mohli zahrát pétanque na novém hřišti…? Anketu Deníku najdete ve spodní části stránky.

Podívejte se: Tyto stavby mají změnit tvář Opavy. Už jste hlasovali?

Nové stavby mají změnit tvář Opavy. Lidé mohou vybrat ty nejlepší

/PŘEHLED NÁVRHŮ, ANKETA/ Každoročně mohou obyvatelé slezské metropole vybírat své favority z projektů, přihlášených do participativního rozpočtu. Také letos se sešla zajímavá sestava nápadů, jak oživit a změnit veřejný prostor ve městě. Které projekty z jedenácti přihlášených si podle vás zaslouží vyhrát? Hlasovat lze do 15. června do 12 hodin prostřednictvím webu www.opava-city.cz. Anketu ale spustil také Deník. Chcete, aby v Opavě vyrostl Stonehenge, pod Ptačím vrchem znovu zurčel alpský potok, anebo aby si lidé mohli zahrát pétanque na novém hřišti…? 

Test rakety NASA v misi Artemis, která má za cíl vrátit člověka an Měsíc.

Leťte s námi k Měsíci, láká NASA. Lidé mohou do kosmu poslat své jméno

Alespoň symbolicky nyní může prakticky každý člověk vyrazit na Měsíc. Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) totiž zájemcům nabízí možnost získat palubní lístek na misi Artemis I, která k Měsíci vyrazí už o prázdninách. Lidé mohou do kosmu poslat své jméno, které bude zaznamenáno na flešce v útrobách kosmické lodi.

Raketa SLS, která společně s modulem Orion vynese na Měsíc astronauty při programu Artemis.

Návrat na Měsíc se blíží. Raketu Artemis čeká poslední velký test

Testy před vysláním rakety z programu Artemis na Měsíc finišují v těchto dnech. Její letní cesta do vesmíru bude první uskutečněnou misí programu, ve kterém se na kosmické těleso ve finále po desetiletích dostanou další lidé. Už počátkem příštího týdne technici raketu umístí na odpalovací rampu a odborníci z NASA vyzkouší nanečisto její start, což je rozhodující zkouška.