Čínská národní vesmírná agentura vypustila nový špionážní satelit opředený tajemstvím. Ač má družice podle čínských zdrojů sloužit k monitorování půdy, výnosů plodin a přírodních katastrof, bude ji tamní vláda podle mnohých analytiků využívat ke shromažďování vojenských informací. Se zprávou ve čtvrtek přišel portál Space.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) podruhé v tomto týdnu kvůli technickým potížím zrušil plánovaný start rakety Space Launch System (SLS) s modulem Orion k Měsíci. Vesmírná agentura o tom informovala na svém twitterovém účtu. Okno pro start rakety se mělo otevřít ve 20:17 SELČ.
V roce 2025 se má k Měsíci vydat mise Artemis, jež má být první vesmírnou výpravou, která tam založí pozemskou základnu s lidskou posádkou. Její čtyři členové by měli strávit na Měsíci tři roky a materiál, který tam dopraví, se nebude vracet zpět. S tím, co budou tito astronauté po tři roky jíst, by mohla americké vesmírné agentuře NASA pomoci česká technologie.
Počasí částečně změnilo původní scénář Hradozámecké noci, která se konala v kladrubském klášteře. Mraky odmítly ukázat návštěvníkům Slunce i hvězdy, ale na organizátory akce nevyzrály.
Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) měl v pondělí udělat další velký krok v prozkoumání vesmíru. Mise Artemis I ale zatím na zkušební let nejvýkonnější raketu, kterou doposud americká agentura vyvinula, nevyšle. Podle informací vesmírného úřad se testovací let odkládá kvůli úniku paliva. Cílem mise je do dvou let dopravit astronauty na Měsíc.
Zní to trochu jako absurdní otázka, ale astronomové ji opravdu vznášejí: mohla by Země unést více Měsíců, nebo by pak jejich gravitační působení vychýlilo naši planetu z její bezpečné trajektorie? Zodpovězení této otázky může astronomům napovědět více o tom, jak Země vznikla, a také najít další jí podobné planety ve vesmíru.
Odhadem sedmdesát tisíc lidí navštívilo Festival planet na brněnské Kraví hoře. Událost, při které byly k vidění nafukovací modely Země, Marsu, Měsíce a Slunce, sledovali lidé v jednom červencovém a srpnovém týdnu. Velké vytížení místa nicméně v kombinaci se Dnem Brna, jež se odehrál bezprostředně po skončení festivalu, způsobilo některým obyvatelům dopravní komplikace.
Tisíce návštěvníků přilákala od 4. do 11. srpna na brněnskou Kraví horu výstava obřích modelů těles Sluneční soustavy. Vystavené byly desetimetrové modely Lunalón, Terralóna, Marsmeloun a Heliosféra neboli Měsíc, Země, Mars a Slunce. Jedinečnou přehlídku připravila Hvězdárna a planetárium Brno. V poslední den trvání akce na Kraví hoře fotografovala Jaroslava Peterková, které děkujeme za poskytnutí krásných snímků.
S překvapivou informací přišli vědci sledující atomové hodiny, které měří čas na základě rezonanční frekvence atomů a coby zcela přesné se používají při kontrole jiných hodin a pro vědecké účely. Tyto hodiny totiž nyní odhalily, že délka dne se náhle prodlužuje. Vědci netuší, proč k tomu došlo, protože v posledních desetiletích se rotace Země kolem své osy zrychlovala, a den se tím pádem krátil.
/VIDEO, FOTO/ Prohlédnout, ale i dotknout se Slunce, Měsíce, Země či Marsu mohou nyní návštěvníci na brněnské Kraví hoře. Čtyři obří nafukovací modely vesmírných těles nazvané Lunalón, Terralóna, Marsmeloun a Heliosféra vystavuje v parku brněnské planetárium v rámci oblíbeného Festivalu planet. Za krásné fotografie a tip na výlet děkujeme Šimonovi Tomkovi.
/FOTO/ Nerušené pohledy k tisícům hvězd. Každoroční akce Den a noc na Jizerce proběhla v sobotu 6. srpna v Muzeu Jizerských hor a jeho okolí a program odstartoval Martin Gembec z iQlandie se svojí přednáškou o aktuálním výzkumu Marsu. V roli přednášejícího ho pak vystřídal Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky, který hravou formou vysvětlil dětem i dospělým problém světelného znečištění.
/VIDEO/ Světlušky a světloplachové v pátek večer rozsvítili Kraví horu. Sešli se u čtyř obřích modelů vesmírných těles - Lunalónu, Terralónu, Marsmelounu a Heliosféry. Akce byla součástí Festivalu planet, který pořádá brněnská hvězdárna.
/VIDEO/ Světlušky a světloplachové v pátek večer rozsvítili Kraví horu. Sešli se u čtyř obřích modelů vesmírných těles - Lunalónu, Terralónu, Marsmelounu a Heliosféry. Akce byla součástí Festivalu planet, který pořádá brněnská hvězdárna.
Na jaře letošního roku spatřil Jaromír Jíra u planetária v pražské Stromovce maketu měsíčního modulu Apolla 11. Natolik jej zaujala, že si, navíc i v souvislosti s blížícím se 53. výročím přistání člověka na Měsíci, postavil model vlastní vesmírné lodi, která by sloužila především jeho vnoučatům.
Z mysu Canaveral na americké Floridě odstartovala první jihokorejská sonda, která míří k Měsíci. Podle světových agentur ji vynesla raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a k cíli má dorazit v prosinci. Její mise je prvním krokem Jižní Koreje v průzkumu Měsíce, družice poháněná solární energií se bude pohybovat kolem Měsíce, kde bude přinejmenším rok shromažďovat různá data a zkoumat místa pro budoucí přistání, napsala agentura AP.
Máte rádi romantické sledování nebeské podívané? Na Perseidy se můžete podívat ve volné přírodě třeba ve spacáku, ale i ve hvězdárně. Sledovat meteorický roj, který každoročně v létě rozzáří noční oblohu, je možné na severu Čech na řadě míst.
Máte rádi romantické sledování nebeské podívané? Na Perseidy se můžete podívat ve volné přírodě třeba ve spacáku, ale i ve hvězdárně. Sledovat meteorický roj, který každoročně v létě rozzáří noční oblohu, je možné na severu Čech na řadě míst.
Jak píše Volksblatt, město Linec v reakci na hrozící nedostatek energie redukuje osvětlení veřejných budov. Stavby a mosty mají být osvětleny jen do 23 hodin a ráno vůbec ne.
V pátek 29. července můžete vidět na návsi v Záhorčicích divadelní představení Čertovská republika anebo Po čertu ďábel nepřijde. Záhorčické divadelní léto funguje na principu „otáčka naruby“, kdy se diváci otáčejí a chodí po návsi za scénkami.
Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) sdílel na svém účtu na Twitteru fotografii dokonale zarovnaných děr na dně Atlantského oceánu. Vědci se nyní snaží zjistit, co je jejich původem. Na možné hypotézy se mezitím zeptali i sledujících na sociálních sítích. Celé vlákno sdílel New York Post.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) našel místa, která jsou perfektní pro založení měsíční základny. Data z vesmírné sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) naznačují, že by se mohla postavit v jeskyních, které udržují teplotu kolem sedmnácti stupňů Celsia.
/ROZHOVOR/ Typickou ozdobou srpnové oblohy bude takzvané padání hvězd nebo-li slzy svatého Vavřince. Při této příležitosti se bude konat událost Den a noc na Jizerce.
Mirek Procházka fotografuje už od dětství. Řadu let je jeho oblíbeným námětem focení Měsíce. Proto si nemohl nechat ujít středeční superúplněk. Snímky pořídil krátce po východu Měsíce ve středu večer ve Vyškově. Děkujeme za možnost zveřejnění krásných fotografií.
Středeční noc byla ve znamení superúplňku, Měsíc byl při pozorování ze Země největší v letošním roce. Superúplněk je jev, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň je na své dráze kolem Země nejblíže. Úkaz se letos objevil již podruhé, první superúplněk byl v červnu. Na slánské obloze zachytila zářící Měsíc svým objektivem Jitka Krňanská.
Ve středu 13. července večer nastal superúplněk – pohledově byl Měsíc největší v letošním roce. Na mnoha místech vykouzlil krásnou podívanou, nejinak tomu bylo nad Podbořany.
Ve středu večer nastane superúplněk, pohledově bude Měsíc největší v letošním roce. Superúplněk je jev, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň je na své dráze kolem Země nejblíže. Úkaz se letos objeví podruhé, první superúplněk byl v červnu.
Malý asteroid, přibližně o velikosti autobusu, se dnes (ve čtvrtek 7. července) extrémně přiblíží k Zemi, a to zhruba ve vzdálenosti pouhých 90 tisíc kilometrů, což je asi 23 procent průměrné vzdálenosti mezi Zemí a Měsícem. Podobné události sice nejsou nikterak neobvyklé, na celém objevu je však nejvíc překvapivé to, že ještě před několika dny vůbec nikdo netušil, že se těleso k planetě blíží.
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) kontaktoval bostonskou aukční síň RR Action s žádostí o zastavení prodeje měsíčního prachu, který během prvního přistání na Měsíci nasbírali astronauti Apolla 11. NASA ho chce zpátky, a spolu s ním i vzorky švábů, jimž byl podáván, aby se zjistilo, zda neobsahuje nějaké patogeny.
Místo, kde čtvrtého března tohoto roku dopadla část neznámé rakety, objevila na Měsíci sonda NASA Lunar Reconnaissance Orbiter. Otázky vyvolává také dvojitý kráter, který žádné jiné raketové těleso dosud nevytvořilo. Informoval o tom portál Science Alert.
Odborníkům z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se podařilo úspěšně zakončit klíčový test pro start rakety SLS na Měsíc. Mise Artemis I odstartuje program, jehož cílem je dostat na povrch Měsíce další lidi. Přesto termín odpálení rakety ještě není stanoven, i při úspěšném testu se totiž vyskytlo několik problémů.
/28. OTÁZKA/ Seriál Deníku 100 otázek a odpovědí přináší vysvětlení dalšího dotazu. V novém díle na čtenáře čeká odpověď na otázku: Proč se někdy Měsíc zdá být oranžový či červený?
Archeologové oznámili objev masivní mramorové hlavy u vraku dávné obchodní lodi v Řecku. Odborníci spekulují, že by mohla patřit „Herkulovi z Antikythéry“. Velkolepý nález zaznamenali na stejném místě, kde byl v roce 1901 objeven důmyslný starověký mechanismus.
Kambodžští vesničané na řece Mekong ulovili rejnoka vážícího zhruba tři sta kilogramů. Na břeh ho muselo vytáhnout tucet mužů. Podle vědců se jedná o dosud největší zaznamenanou sladkovodní rybu na světě.
Tento týden byl na noční obloze k vidění první ze tří letních superměsíců. Červnovému superúplňku se také říká jahodový, medový či růžový. Čtenáři Hana Vincenciová a Jaromír Pýcha pro vás pořídili fotodokumentaci tohoto jevu. Děkujeme.
Tento týden byl na noční obloze k vidění první ze tří letních superměsíců. Červnovému superúplňku se také říká jahodový, medový či růžový. Čtenáři Hana Vincenciová a Jaromír Pýcha pro vás pořídili fotodokumentaci tohoto jevu. Děkujeme.
Tento týden byl na noční obloze k vidění první ze tří letních superměsíců. Červnovému superúplňku se také říká jahodový, medový či růžový. Čtenáři Hana Vincenciová a Jaromír Pýcha pro vás pořídili fotodokumentaci tohoto jevu. Děkujeme.
Astronomičtí nadšenci dnes 14. června na noční obloze uvidí první ze tří letních superměsíců. Podle předpovědi počasí má být navíc jasná obloha. Proto by měl se měl ukázat ve své plné kráse. K pozorování lidé nebudou potřebovat žádné speciální vybavení. Červnovému superúplňku se také říká jahodový, medový či růžový. S barvou Měsíce to ovšem nemá nic společného.
V jedné části venkovní posilovna, v druhé pěkné hřiště na nohejbal. Tak vypadá zbrusu nové Oranžové sportoviště u Psychiatrické nemocnice Horní Beřkovice. Nadace ČEZ na něj dala tři sta tisíc korun.
/PŘEHLED NÁVRHŮ, ANKETA/ Každoročně mohou obyvatelé slezské metropole vybírat své favority z projektů, přihlášených do participativního rozpočtu. Také letos se sešla zajímavá sestava nápadů, jak oživit a změnit veřejný prostor ve městě. Které projekty z jedenácti přihlášených si podle vás zaslouží vyhrát? Hlasovat lze do 15. června do 12 hodin prostřednictvím webu www.opava-city.cz. Anketu ale spustil také Deník. Chcete, aby v Opavě vyrostl Stonehenge, pod Ptačím vrchem znovu zurčel alpský potok, anebo aby si lidé mohli zahrát pétanque na novém hřišti…? Anketu Deníku najdete ve spodní části stránky.
/PŘEHLED NÁVRHŮ, ANKETA/ Každoročně mohou obyvatelé slezské metropole vybírat své favority z projektů, přihlášených do participativního rozpočtu. Také letos se sešla zajímavá sestava nápadů, jak oživit a změnit veřejný prostor ve městě. Které projekty z jedenácti přihlášených si podle vás zaslouží vyhrát? Hlasovat lze do 15. června do 12 hodin prostřednictvím webu www.opava-city.cz. Anketu ale spustil také Deník. Chcete, aby v Opavě vyrostl Stonehenge, pod Ptačím vrchem znovu zurčel alpský potok, anebo aby si lidé mohli zahrát pétanque na novém hřišti…?
Alespoň symbolicky nyní může prakticky každý člověk vyrazit na Měsíc. Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) totiž zájemcům nabízí možnost získat palubní lístek na misi Artemis I, která k Měsíci vyrazí už o prázdninách. Lidé mohou do kosmu poslat své jméno, které bude zaznamenáno na flešce v útrobách kosmické lodi.
Do vesmíru v neděli kolem 05:00 SELČ odstartovala čínská raketová loď Šen-čou 14 s třemi kosmonauty na palubě. Uvedla to čínská státní média. Ve vesmíru trojice kosmonatů stráví tři měsíce. Mezi úkoly bude budování čínské vesmírné stanici Tchien-kung (Nebeský palác) a vědecké aktivity.
Testy před vysláním rakety z programu Artemis na Měsíc finišují v těchto dnech. Její letní cesta do vesmíru bude první uskutečněnou misí programu, ve kterém se na kosmické těleso ve finále po desetiletích dostanou další lidé. Už počátkem příštího týdne technici raketu umístí na odpalovací rampu a odborníci z NASA vyzkouší nanečisto její start, což je rozhodující zkouška.
Obrovský asteroid, čtyřikrát větší než Empire State Building, se podle NASA Centra pro studium objektů blízkých Zemi (CNEOS) přiblíží v pátek 27. května 2022 k naší planetě.