Nový dalekohled, sluneční soustava ze skla, virtuální realita, hra pro nejmenší děti i 3D poutavé astronomicky-zábavné filmy. Budějovická hvězdárna a planetárium představila novinky, které nachystala na letošní sezonu. Nahlédněte s Deníkem.
Modul Hakuto-R se při pokusu o přistání na Měsíc zjevně zřítil na jeho povrch. Potvrdila to podle agentury Reuters tokijská firma ispace, které modul patří. Firma s modulem ztratila kontakt krátce před plánovaným přistáním.
Lidé, kteří by si chtěli zblízka prohlédnout měsíční krátery, ale nedoufají, že se kdy vypraví do vesmíru, nyní dostanou jedinečnou šanci. V Dubaji ve Spojených arabských emirátech totiž v příštích letech vznikne unikátní hotel, jehož vzhled bude kopírovat povrch přirozené družice Země.
Skupina Hyundai Motor Group, sdružující automobilky Hyundai a Kia, chce rozšiřovat lidskou mobilitu za hranice zemského povrchu, ale i planety. Aktuálně má tedy ve vývoji vůz, který se nepodobá ničemu, co jsme od těchto značek dosud viděli. Jde o lunární výzkumné vozidlo – takzvaný „měsíční rover“.
Staví rakety, ale chovají se přitom jako softwaroví vývojáři. Tak experti a pozorovatelé komentují metodu konstruktérů společnosti SpaceX. Ve čtvrtek dokázala dostat zatím jen do atmosféry nejsilnější raketu v historii vesmírných letů. Starship znovu vzlétne za několik měsíců.
Obří dopravní systém Starship od společnosti SpaceX bez posádky odstartoval ke svému prvnímu testovacímu letu, krátce nato však ve vzduchu explodoval, když se podle médií zřejmě aktivovalo automatické ukončení letu. Výbuch nastal čtyři minuty po startu poté, co se měla oddělit nosná raketa. SpaceX na twitteru uvedl, že jeho technici budou nyní vyhodnocovat data ve snaze připravit další zkoušku. Ta by podle zakladatele společnosti Elona Muska mohla přijít „za pár měsíců“.
Největší a nejsilnější vesmírnou raketu, jakou kdy člověk postavil, začíná testovat americká společnost SpaceX miliardáře Elona Muska. Podle smlouvy s NASA má za dva roky dopravit lidskou posádku na povrch Měsíce. Dalším cílem bude Mars.
/FOTOGALERIE/ Žáci z 2. ZŠ Beroun se vydali do Planetária Praha, aby se dozvěděli základní informace o vesmíru. Vybrali jsme si pohádku z programu Anička a Nebešťánek.
Jaro je ideálním časem pro plánování či výstavbu i na zahradě. Jednou z možností je její oživení vodním prvkem. Chceme-li si zpříjemnit posezení ve stínu našich stromů, nebo vytvořit zákoutí s odlesky slunce na vodní hladině, pak je ideální volbou stavba zahradního jezírka. Řešení se nabízí hned několik. V pětidílném webseriálu vám ukážeme, jak na to. V dnešním a zároveň posledním díle se zaměříme detailně na rybí osádku v jezírku.
Čínští vědci odhalili novou zásobárnu vody na Měsíci. Skleněné kuličky nacházející se na jeho povrchu obsahují podle expertů miliardy tun vody. Mohly by tak sloužit jako vodní zdroj pro astronauty na budoucích lunárních misích.
Jedinečnou podívanou mohou lidé pozorovat na obloze ve čtvrtek po setmění. Z pozice pozorovatele se totiž k Venuši přiblíží Uran. Konjunkci budou moci spatřit i lidé v České republice - úkaz uvidí, pokud budou mít alespoň malý dalekohled.
Kolem Země proletí v těchto dnech asteroid o velikost 40 až 100 metrů a nejblíže Zemi bude v sobotu večer. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na Evropskou kosmickou agenturu (ESA). Ta zároveň uvedla, že naší planetě kvůli tomu nehrozí žádné nebezpečí.
Na streamech tentokrát najdete letošního držitele Oscara za nejlepší film Všechno, všude, najednou i špionážní drama z doby sametové revoluce Bez vědomí. K premiérám patří titul A jak to bylo dál…, který navazuje na legendární seriál Sex ve městě, nebo nová docu-reality show o proměnách chat a chalup nazvaná České chaty snů.
Sokolovna v Týně nad Vltavou se v sobotu 18. a v neděli 19. března zahalila do tajemného hávu pozitivních energií, léčivých bylinek, magických obrazů, vůní svíček, porad s bylinkáři, kartáři, čtení z ruky, focení aury či šamanské očisty. A také víry či důvěry ve vliv všech těchto aspektů na lidské tělo i duši. Konal se zde 7. ročník Festivalu zdraví a esoteriky.
Výbavové prvky, které dnes bereme v autě jako naprostou samozřejmost, byly kdysi dávno revolučními objevy. V mnoha případech se o ně zasloužily vynálezkyně, nadšené řidičky.
/FOTO/ Posunout lidstvo o krok dál na cestě za kolonizací Měsíce a Marsu se snaží studenti Vysokého učení technického spolu s Mendelovou univerzitou v Brně. Pomoci jim k tomu má experiment, jehož cílem je vyslat na oběžnou dráhu Země první český studentský satelit s buňkami sinic schopných vytvářet kyslík nezbytný pro existenci živých organismů. Satelit by mohli vědci vyslat už v roce 2025.
Japonsku se znovu nepodařilo vyslat do vesmíru novou raketu H3. Na rozdíl od únorového pokusu sice raketa alespoň odstartovala ze základny Tanegašima, ale když se nezažehl její druhý stupeň, nechalo ji řídící středisko na dálku zničit. Informuje o tom agentura Reuters.
Na severu Čech lidé pozorovali blízké setkání Venuše a Jupitera. Ve středu 1. a ve čtvrtek 2. března mohou lidé na večerní obloze sledovat blízké setkání právě těchto planet. Obě tělesa bude na pohled dělit vzdálenost půl úhlového stupně, což odpovídá velikosti Měsíce v úplňku. Úkaz pozorovali také lidé v Chomutově.
Na severu Čech lidé pozorovali blízké setkání Venuše a Jupitera. Ve středu 1. a ve čtvrtek 2. března mohou lidé na večerní obloze sledovat blízké setkání právě těchto planet. Obě tělesa bude na pohled dělit vzdálenost půl úhlového stupně, což odpovídá velikosti Měsíce v úplňku.
Další z řady mimořádných pozorování připravuje Muzeum regionu Valašsko na Hvězdárně Vsetín. Ve středu 1. a čtvrtek 2. března vždy od 18.30 do 19.30 budou moci zájemci prostřednictvím zdejších dalekohledů sledovat těsné přiblížení Venuše s Jupiterem.
Občané Loun v roce 2022 vrátili k dalšímu využití 40 393 kilogramů nepotřebných elektrozařízení. Informuje o tom Certifikát environmentálního vyúčtování, který vystavuje společnost Asekol. V úterý 28. února se jím pochlubila lounská radnice.
Nashledanou, sbohem a amen. Tak se jmenovala poslední epizoda amerického protiválečného seriálu M.A.S.H., kterou odvysílali 28. února 1983, tedy přesně před 40 lety. Šlo vlastně o dvouhodinový film, ve kterém se celá Amerika rozloučila se svými televizními hrdiny - Hawkeyem Piercem, B. J. Hunnicuttem, plukovníkem Potterem, majorkou Houlihanovou či Klingerem. Po přistání na Měsíci to byl druhý nejsledovanější televizní pořad v historii.
Venuše a Jupiter jsou nejjasnějšími planetami na obloze. Jejich konjunkce je poměrně vzácná, lidé ji mohou pozorovat zhruba jednou či dvakrát ročně. Při aktuálním blízkém setkání 22. února se mezi ně promítnul Měsíc v téměř rovnoramenném trojúhelníku, úzký srpek Měsíce, přičemž nad ním byl Jupiter a pod ním Venuše.
Venuše a Jupiter jsou nejjasnějšími planetami na obloze. Jejich konjunkce je poměrně vzácná, lidé ji mohou pozorovat zhruba jednou či dvakrát ročně. Při aktuálním blízkém setkání 22. února se mezi ně promítnul Měsíc v téměř rovnoramenném trojúhelníku, úzký srpek Měsíce, přičemž nad ním byl Jupiter a pod ním Venuše.
Ve středu se k sobě na večerní obloze přiblíží planety Venuše a Jupiter s Měsícem. Takzvaná konjunkce nastává v momentě, kdy se k sobě objekty na obloze přiblíží z pozice pozorovatele. Středeční trojitá konjunkce bude viditelná už za soumraku po 17:00 nízko nad západo-jihozápadním obzorem, uvedl v tiskové zprávě Fyzikální ústav v Opavě.
Masopust se koná v našich menších vesničkách v Jamném a v Zahorčicích. Byl v sobotu 11. února. Další masopust se uskutečnil 14. února v režii mateřské školy. Zúčastnilo se ho asi sto dětí v maskách. Na masopustu v našich malých vískách je zajímavé, že skoro všechny masky hrají v našem návesním divadle v Zahorčicích.
Představte si svět, ve kterém globální oteplování znatelně zpomalilo. Fosilní paliva už se používají minimálně. Většinu věcí vyžadující energii nabíjí dostupné a obnovitelné zdroje. A na Měsíci stojí kanóny, které do vesmíru vystřelují měsíční prach, aby částečně blokoval sluneční záření. Takto si Zemi v budoucnosti představuje skupina amerických astrofyziků, kteří provedli kuriózní studii.
/FOTOGALERIE/ Již potřetí uspořádalo vedení Střední průmyslové školy strojírenské v Kolíně v prostorách kolínského Městského společenského domu vědeckou konferenci pod názvem Já, strojař. Byla určena nejen pro žáky základních, ale i pro studenty středních škol.
Představte si, co všechno musíte udělat, když se po zimě vracíte na chalupu. A teď si představte, když takovou „chalupu“ máte na opačném konci světa – a dokonce až na Antarktidě. V tomto případě je ovšem sezónním ubytováním česká vědecká základna.
Snímky brněnského fotografa Romana France zaujaly nejvýznamnější odborníky. Na slavnostním večeru v Naloučanech na Třebíčsku získal nejen čestné občanství, ale stal se i čestným hasičem.
Ve spolupráci s Přírodovědným centrem v Žatci jsou pro zájemce otevřené až do března každou sobotu od 11 do 17 hodin Kluby robotiky a programování. Najdete je v budově střední školy zemědělské a ekologické v ulici Svatopluka Čecha 1180, ve které sídlí Přírodovědné centrum.
Po nebi letí relativně jasná kometa, jen lehce pod hranicí viditelnosti očima. Pokud byste chtěli tuto vlasatici spatřit na vlastní oči, ideální podmínky nastávají právě v těchto dnech. Ždánická hvězdárna bude mimořádně otevřená ve středu 25. ledna v 18:00 hodin, nebo během pravidelného veřejného večerního pozorování v pátek 27. ledna v 18:00 hodin.
Astronomové a odborníci na noční oblohu avizovali, že by od poloviny ledna až do začátku února měla být viditelná jasně zelená kometa. Ta nese název C/2022 E3 ZTF a vrátila se po neuvěřitelných 50 tisících letech. Samostatný výzkumný pracovník a vedoucí Observatoře Kleť, astronom Miloš Tichý, který založil web komety.cz, však uvedl, že její pozorování nebude úplně růžové.
Buzz Aldrin, poslední žijící z legendární mise Apollo 11, muž, který 20. června 1969 vstoupil jako druhý po Neilu Armstrongovi na Měsíc, překvapil ještě jednou také evropské čtenáře novin sdělením, že se počtvrté oženil.
Na věži Červeného kostela se v noci na sobotu rozzářily hodiny. Od soumraku do úsvitu svítily ještě ty dny, kdy probíhala technická zkouška. Zhruba do měsíce by měly ukazovat přesný čas.
Máme tu první úplněk roku 2023. Ve sobotu 7. ledna 2023 byl krásně pozorovatelný také v Krnově. Říká se mu Vlčí úplněk či také Vlčí měsíc. S tímto pojmenováním přišli indiáni, protože v lednové noci za úplňku slyšeli výt vlky opravdu hodně hlasitě.
Zatímco naši předkové se od nepaměti dívali vzhůru a pozorovali hvězdnou oblohu nad sebou, dnešní lidé na to zapomínají, popřípadě jim to kazí světelné znečištění. Na nebi se přitom odehrává tolik zajímavého. A nejinak tomu bude i v roce 2023. Astronom z Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy Jan Veselý provedl Deník jednotlivými úkazy na každý následující měsíc.
Dost míst v kasematech brněnského hradu Špilberk pro zkorumpované politiky podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha. Slunce a Měsíc jako planety podle prezidentského kandidáta Andreje Babiše. Nebo také naříkání na stáří od Jaromíra Jágra pár týdnů před tím, než si znovu obul brusle a ukázal svůj um na ledě. Rok 2022 byl bohatý na trefné, kontroverzní i vtipné citáty českých i světových osobností a Deník přináší výběr těch nejzajímavějších.
Dvanáct ze 42 tipérů, kteří v Rakousku uhodli letos všech šest vyhrávajících čísel v lottu, bylo z Horních Rakous, tedy 29 %. Přitom má tato spolková země jen 17 % rakouských obyvatel. Dolnorakušanů vyhrálo první pořadí jen sedm, Vídeňáků a Štýřanů po šesti. Třináct Hornorakušanů vyhrálo milion a víc.
Od vesmírné lodi o velikosti ledničky, která záměrně narazila do asteroidu, až po vrtulník, který se snaží zachytit raketu padající zpět k Zemi. Rok 2022 nabídl ve vesmíru až surrealistické momenty, které působily jako vytrženy ze stránek scénáře sci-fi filmu.
Kolem Země se o letošních svátcích bude prohánět až 140 metrů široký vesmírný kámen, kterému se přezdívá „vánoční asteroid“. Objekt, který nepředstavuje pro naši planetu žádnou hrozbu, se ve čtvrtek přiblíží na vzdálenost zhruba 680 tisíc kilometrů.
Už půl století uplynulo od chvíle, kdy člověk naposledy stanul na Měsíci. Program Apollo ukončila mise Apollo 17, která zlomila několik rekordů. Její velitel měl předky z Česka a Slovenska a na přirozené družici Země jsou tak i československé stopy. Nechybělo ale mnoho, a vše mohlo být úplně jinak.
Vesmír. Všichni jsme jeho součástí, a přesto se zdá být tak vzdálený. Ačkoli lidi fascinuje od nepaměti, pohled na oblohu stále nabízí více otázek než odpovědí. Jen jedna věc je naprosto jistá – i kdybyste si nastudovali všechny informace, které o vesmíru lidstvo nashromáždilo, stále mu nebudete dokonale rozumět. I bez toho si však můžete naplno vychutnat pohled na oblohu. V roce 2023 tam spatříte hned několik zajímavých jevů. Ve většině případů dokonce i bez dalekohledu.
Modul Orion dnes dopadem do Tichého oceánu završil svou cestu okolo Měsíce. Předtím při průletu zemskou atmosférou zvládl nejkritičtější část testovací mise Artemis I amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), při níž se dostal dál od Země než kterékoliv jiné kosmické plavidlo navržené pro posádku. Do vod u mexického ostrova Guadalupe dopadl v 18:40 SEČ, nyní ho z oceánu vyzvedne loď amerického námořnictva.
Z mysu Canaveral odstartovala raketa Falcon 9, která má k Měsíci vynést lunární vozítko Rašíd Vesmírného centra Muhammada bin Rašída (MBRSC) Spojených arabských emirátů. Start byl již dvakrát odložený. Úspěšně vozítko na Měsíci dosud zprovoznily jen USA, Rusko a Čína.
Vědci vysvětlili podivnou magnetickou anomálii na Měsíci. Za výskyt magnetitu v měsíční půdě podle nich mohou dopady velkých těles. Sledováním minerálu mohou zjistit, jak se na přírodním satelitu Země vyvíjelo magnetické pole, a odhalit přítomnost života. Informoval o tom portál Science Alert.
Černé díry zůstávají jedním z nejvíce fascinujících objektů, předpovězených Einsteinovou teorií gravitace. Slezská univerzita bude v pondělí 12. prosince poctěna návštěvou prof. Dr. Luciana Rezzolly, vedoucího oddělení relativistické astrofyziky na Ústavu teoretické fyziky Univerzity Johanna Wolfganga Goetheho ve Frankfurtu.
/FOTOGALERIE/ Po Vladimíru Remkovi se podívá do kosmu další český astronaut, který ovšem s vesmírem dosud mnoho společného neměl. Členem posádky historicky prvního civilního letu k Měsíci bude Čech, známých choreograf Yemi A.D. Pro výpravu k Měsíci s názvem dearMoon Yemiho vybral japonský miliardář Maezawa.