/VÝZVA DENÍKU/ Dnes večer, v úterý 1. srpna, se kolem půl desáté večer objeví nad jižním obzorem první ze dvou superúplňků, které v druhé polovině zpestří noční oblohu. Nepůjde ale o jedinou nebeskou podívanou. Srpen také patří k měsícům, kdy lze nejlépe na letní obloze pozorovat meteorický roj Perseid. V přiložené fotogalerii naleznete púředchozí superúplňky zachycené fotografem Deníku Lukáše Kaboně, včetně aktuálních snímků z pondělního večera (v předvečer úplňku).
Pokud máte rádi podívanou na noční oblohu, srpen 2023 vám přinese hned dva superúplňky. První z nich nastane již 1. srpna. Kdy ho bude možné pozorovat v našem regionu?
Pokud máte rádi podívanou na noční oblohu, srpen 2023 vám přinese hned dva superúplňky. První z nich nastane hned 1. srpna. Kdy ho bude možné v našem regionu pozorovat?
Pokud máte rádi podívanou na noční oblohu, srpen 2023 vám přinese hned dva superúplňky. První z nich nastane hned 1. srpna. Kdy ho bude možné v našem regionu pozorovat?
Pokud máte rádi podívanou na noční oblohu, srpen 2023 vám přinese hned dva superúplňky. První z nich nastane hned 1. srpna. Kdy ho bude možné v našem regionu pozorovat?
Pokud máte rádi podívanou na noční oblohu, srpen 2023 vám přinese hned dva superúplňky. První z nich nastane hned 1. srpna. Kdy ho bude možné v našem regionu pozorovat?
Pokud máte rádi podívanou na noční oblohu, srpen 2023 vám přinese hned dva superúplňky. První z nich nastane hned 1. srpna. Kdy ho bude možné v našem regionu pozorovat?
/FOTO, VIDEO/ Mostecká značka kavárenských pochoutek zahrnuje i studené dobroty pro letní dny. Řemeslná kopečková a točená zmrzlina prošla dlouhým vývojem, který trval osm let.
Vědci možná v saharské poušti objevili vůbec první „bumerangový meteorit“. Kámen podle nich opustil Zemi, strávil několik tisíciletí ve vesmíru a poté znovu vstoupil do zemské atmosféry. Někteří odborníci s jeho původem ale nesouhlasí.
Na noční obloze mohou lidé ve druhé polovině letních prázdnin pozorovat hned dva superúplňky. Jeden z nich bude modrý. Informovali o tom zástupci Hvězdárny a planetária Brno.
/37. OTÁZKA/ Zatím naposledy se to povedlo v roce 1972. V posledních letech se snahy o vyslání člověka na Měsíc opět zintenzivnily, nebude to ale dříve než v roce 2025. Proč trvá uskutečnění návratu lidí na přirozenou družici Země tak dlouho, zejména když už se to lidstvu v minulosti povedlo a má s tím zkušenosti? Na tuto otázku odpovídá další díl seriálu Deníku 100 otázek a odpovědí.
Vědci našli na odvrácené straně Měsíce překvapivý přírodní úkaz. Podpovrchový žulový útvar podle nich naznačuje, že na přirozené družici Země kdysi probíhala bouřlivá vulkanická činnost. Výzkumníci se nyní snaží přijít na záhadný proces, který za nálezem stojí.
První den prvního prázdninového týdne patřil úplňku. Význam má zejména pro lidi zajímající se o astrologii. Ovšem co se astronomického hlediska týče, mnohem zajímavější nebeské divadlo čeká zájemce v srpnu. Tehdy se totiž dočkají hned dvou takzvaných superúplňků.
První den prvního prázdninového týdne patřil úplňku. Význam má zejména pro lidi zajímající se o astrologii. Ovšem co se astronomického hlediska týče, mnohem zajímavější nebeské divadlo čeká zájemce v srpnu. Tehdy se totiž dočkají hned dvou takzvaných superúplňků.
Ve čtvrtek 29. června od 19.00 hodin nabídne veřejný sál Hraničář svému publiku další filmovou lahůdku v původním znění s titulky, dlouho očekávaný snímek Indiana Jones a nástroj osudu. Je to letošní festivalová novinka o délce 142 minut, režíroval ji James Mangold. Co se tu vše dozvíme? Co si užijeme?
Extrémně jasný bolid, který byl v pondělí večer viditelný z mnoha míst západu Čech, identifikovali astronomové. Šlo o poměrně velké těleso, které se rozpadlo nad Norimberkem. Atmosférou proletěl bolid vzdálenost 134 km za 6,4 sekundy.
Byla pondělní noc, asi tři čtvrtě na jedenáctou, když nad západními Čechami proletěl jasný bolid. Jak na svých stránkách píše Český hydrometeorologický ústav, velice jasný meteor na nebi dokonce explodoval.
/VIDEO, FOTO/ Kumpánova zahrada ve Slaném ožila v neděli odpoledne obřími modely Měsíce a Země. Mimořádná podívaná byla uspořádána u příležitosti oslav 60. výročí existence Hvězdárny Jaroslava Trnky ve Slaném. Zajímavý program přilákal stovky návštěvníků a protáhl se až do pozdních večerních hodin. Děti si například mohly vystřelit vlastnoručně vyrobený model rakety nebo se vyfotit s astronautem.
Bylo pondělí asi tři čtvrtě na jedenáctou hodinu noční, když nad západními Čechami proletěl jasný bolid. Jak na svých stránkách píše Český hydrometeorologický ústav, bolid dokonce explodoval. „V době nejvyššího jasu byl jasnější než Měsíc v úplňku a je reálná šance, že na zem dopadly i úlomky,“ sdělili hydrometeorologové.
/FOTO/ Technici z Jaderné elektrárny Dukovany v těchto dnech kontrolují tlakovou nádobu reaktoru. Tuto kontrolu provádí energetici jednou za osm let a bude probíhat nepřetržitě deset dnů. Získaná data pak podrobí detailní analýze.
Zahrádka babičky z Pošumaví, Veselá dudácká muzika ze Strakonicka nebo jihočeské pivo a spousta dalších lákadel z regionu. Vypravte se o víkendu na Bavorskou zemskou krajinnou výstavu 2023 do dolnobavorského Freyungu, považovaného za vstupní bránu do Národního parku Bavorský les, kde se představí šikovní Jihočeši a jihočeské organizace.
Malý krok pro člověka, ale velký krok pro lidstvo… Věta astronauta Neila Armstronga před sestupem na povrch Měsíce by se dala upravit pro vystoupení pardubických basketbalistů v letošním play off. V tomto znění: Malý krok pro Beksu do finále, ale velký krok pro klub. Po měsíčním výstupu… Pět let totiž BK KVIS Pardubice chyběl v semifinále. Nyní se tak vrátil do elitní čtyřky české a moravské smetánky. Z pozice hlavního trenéra k tomu přispěl Dino Repeša. Také pro třicetiletého kouče se jednalo o první zdolání čtvrtfinálových hradeb za jeho pětiletého působení v Kooperativa NBL.
/ROZHOVOR/ Malý krok pro člověka, ale velký krok pro lidstvo… Věta astronauta Neila Armstronga před sestupem na povrch Měsíce by se dala upravit pro vystoupení pardubických basketbalistů v letošním play off. V tomto znění: Malý krok pro Beksu do finále, ale velký krok pro klub. Po měsíčním výstupu… Pět let totiž BK KVIS Pardubice chyběl v semifinále. Nyní se tak vrátil do elitní čtyřky české a moravské smetánky. Z pozice hlavního trenéra k tomu přispěl Dino Repeša. Také pro třicetiletého kouče se jednalo o první zdolání čtvrtfinálových hradeb za jeho pětiletého působení v Kooperativa NBL.
Přinášíme vám velký přehled tipů na nejrůznější akce, které se o nadcházejícím víkendu budou konat v Karlovarském kraji. Podívejte se a nechte se inspirovat.
V úterý 16. května jsme s dětmi předškoláky třídy E chomutovské MŠ Blatenská navštívili hvězdárnu F. J. Gerstnera u bývalého kina OKO. Počasí k nám bylo velice příznivé a umožnilo dětem pozorování denní oblohy.
Bylo to naposledy, kdy nějaký Američan letěl do kosmu sám. Program Mercury, který stál v počátcích amerického dobývání vesmíru, završil před 60 lety let Mercury-Atlas 9. Do té doby rekordní čas ve vesmíru při něm strávil astronaut Gordon Cooper. V kosmické agentuře NASA byl známý jako rebel způsobující množství problémů, při své kosmické výpravě ale dokázal, že vedení úřadu schopnosti astronautů podceňuje. A také vytvořil mapu pokladů.
Každé muzeum chce upoutat pozornost návštěvníků buď nějakým jedinečným artefaktem nebo zajímavou kuriozitou. Auto - retro muzeum Veteráni Litvínov se například pyšní zářivě bílým vozem Chevrolet Corvette C3, jehož vlastníkem byl účastník letu na Měsíc.
Pojmenovaná je po významném chomutovském rodákovi, matematikovi a fyzikovi Františku Josefu Gerstnerovi. Pozorovat z ní můžete oblohu, nejrůznější úkazy na ní, Měsíc, Slunce, další hvězdy a planety, ale také vzdělávat se nejen o astronomii. O čem je řeč? O nové chomutovské hvězdárně. Malá stavba vznikla na louce u bývalého kina Oko, kterou tamní astronomové řadu let využívají k pozorování oblohy. O vzniku Hvězdárny F. J. Gerstnera rozhodla veřejnost v hlasování, podpořila ji v rámci participativního rozpočtu města.
Nový dalekohled, sluneční soustava ze skla, virtuální realita, hra pro nejmenší děti i 3D poutavé astronomicky-zábavné filmy. Budějovická hvězdárna a planetárium představila novinky, které nachystala na letošní sezonu. Nahlédněte s Deníkem.
Modul Hakuto-R se při pokusu o přistání na Měsíc zjevně zřítil na jeho povrch. Potvrdila to podle agentury Reuters tokijská firma ispace, které modul patří. Firma s modulem ztratila kontakt krátce před plánovaným přistáním.
Lidé, kteří by si chtěli zblízka prohlédnout měsíční krátery, ale nedoufají, že se kdy vypraví do vesmíru, nyní dostanou jedinečnou šanci. V Dubaji ve Spojených arabských emirátech totiž v příštích letech vznikne unikátní hotel, jehož vzhled bude kopírovat povrch přirozené družice Země.
Skupina Hyundai Motor Group, sdružující automobilky Hyundai a Kia, chce rozšiřovat lidskou mobilitu za hranice zemského povrchu, ale i planety. Aktuálně má tedy ve vývoji vůz, který se nepodobá ničemu, co jsme od těchto značek dosud viděli. Jde o lunární výzkumné vozidlo – takzvaný „měsíční rover“.
Staví rakety, ale chovají se přitom jako softwaroví vývojáři. Tak experti a pozorovatelé komentují metodu konstruktérů společnosti SpaceX. Ve čtvrtek dokázala dostat zatím jen do atmosféry nejsilnější raketu v historii vesmírných letů. Starship znovu vzlétne za několik měsíců.
Obří dopravní systém Starship od společnosti SpaceX bez posádky odstartoval ke svému prvnímu testovacímu letu, krátce nato však ve vzduchu explodoval, když se podle médií zřejmě aktivovalo automatické ukončení letu. Výbuch nastal čtyři minuty po startu poté, co se měla oddělit nosná raketa. SpaceX na twitteru uvedl, že jeho technici budou nyní vyhodnocovat data ve snaze připravit další zkoušku. Ta by podle zakladatele společnosti Elona Muska mohla přijít „za pár měsíců“.
Největší a nejsilnější vesmírnou raketu, jakou kdy člověk postavil, začíná testovat americká společnost SpaceX miliardáře Elona Muska. Podle smlouvy s NASA má za dva roky dopravit lidskou posádku na povrch Měsíce. Dalším cílem bude Mars.
/FOTOGALERIE/ Žáci z 2. ZŠ Beroun se vydali do Planetária Praha, aby se dozvěděli základní informace o vesmíru. Vybrali jsme si pohádku z programu Anička a Nebešťánek.
Jaro je ideálním časem pro plánování či výstavbu i na zahradě. Jednou z možností je její oživení vodním prvkem. Chceme-li si zpříjemnit posezení ve stínu našich stromů, nebo vytvořit zákoutí s odlesky slunce na vodní hladině, pak je ideální volbou stavba zahradního jezírka. Řešení se nabízí hned několik. V pětidílném webseriálu vám ukážeme, jak na to. V dnešním a zároveň posledním díle se zaměříme detailně na rybí osádku v jezírku.
Čínští vědci odhalili novou zásobárnu vody na Měsíci. Skleněné kuličky nacházející se na jeho povrchu obsahují podle expertů miliardy tun vody. Mohly by tak sloužit jako vodní zdroj pro astronauty na budoucích lunárních misích.
Jedinečnou podívanou mohou lidé pozorovat na obloze ve čtvrtek po setmění. Z pozice pozorovatele se totiž k Venuši přiblíží Uran. Konjunkci budou moci spatřit i lidé v České republice - úkaz uvidí, pokud budou mít alespoň malý dalekohled.
Kolem Země proletí v těchto dnech asteroid o velikost 40 až 100 metrů a nejblíže Zemi bude v sobotu večer. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na Evropskou kosmickou agenturu (ESA). Ta zároveň uvedla, že naší planetě kvůli tomu nehrozí žádné nebezpečí.
Na streamech tentokrát najdete letošního držitele Oscara za nejlepší film Všechno, všude, najednou i špionážní drama z doby sametové revoluce Bez vědomí. K premiérám patří titul A jak to bylo dál…, který navazuje na legendární seriál Sex ve městě, nebo nová docu-reality show o proměnách chat a chalup nazvaná České chaty snů.
Sokolovna v Týně nad Vltavou se v sobotu 18. a v neděli 19. března zahalila do tajemného hávu pozitivních energií, léčivých bylinek, magických obrazů, vůní svíček, porad s bylinkáři, kartáři, čtení z ruky, focení aury či šamanské očisty. A také víry či důvěry ve vliv všech těchto aspektů na lidské tělo i duši. Konal se zde 7. ročník Festivalu zdraví a esoteriky.
Výbavové prvky, které dnes bereme v autě jako naprostou samozřejmost, byly kdysi dávno revolučními objevy. V mnoha případech se o ně zasloužily vynálezkyně, nadšené řidičky.
/FOTO/ Posunout lidstvo o krok dál na cestě za kolonizací Měsíce a Marsu se snaží studenti Vysokého učení technického spolu s Mendelovou univerzitou v Brně. Pomoci jim k tomu má experiment, jehož cílem je vyslat na oběžnou dráhu Země první český studentský satelit s buňkami sinic schopných vytvářet kyslík nezbytný pro existenci živých organismů. Satelit by mohli vědci vyslat už v roce 2025.
Japonsku se znovu nepodařilo vyslat do vesmíru novou raketu H3. Na rozdíl od únorového pokusu sice raketa alespoň odstartovala ze základny Tanegašima, ale když se nezažehl její druhý stupeň, nechalo ji řídící středisko na dálku zničit. Informuje o tom agentura Reuters.
Na severu Čech lidé pozorovali blízké setkání Venuše a Jupitera. Ve středu 1. a ve čtvrtek 2. března mohou lidé na večerní obloze sledovat blízké setkání právě těchto planet. Obě tělesa bude na pohled dělit vzdálenost půl úhlového stupně, což odpovídá velikosti Měsíce v úplňku. Úkaz pozorovali také lidé v Chomutově.