Brno /FOTOGALERIE/ - Před lidmi se skryl na nejdelší dobu za posledních sto let. Jen na Kraví Hoře v Brně se ho pokouší spatřit několik stovek lidí. Neodradila je bouřka ani kapky deště. S deštníky stojí a s údivem pozorují astronomický jev, kdy Měsíc zastíní planeta Země. Úplné zatmění trvá od půl desáté do čtvrt na dvanáct.
V pátek večer nás mělo čekat nebeské divadlo, ve kterém měly mít hlavní roli Měsíc, Mars, Saturn a Jupiter. K vidění mělo být mimo jiné úplné zatmění Měsíce, nejdelší v tomto století. Problémem však byly mraky, které leckde Měsíc schovaly.
Plzeň - Nejdelší zatmění Měsíce za posledních 11 let a také dobře viditelnou planetu Mars nabídne k pozorování dnešní večerní obloha. Zatmění bude trvat skoro dvě hodiny, a to mezi 21:30 až 23:13 hod.
Zajímavou podívanou bude v páteční večer úplné zatmění Měsíce, které bude nejdelší v tomto století. Vzácný úkaz bude pozorovatelný v celém jeho průběhu a hvězdárny na Valašsku se už na něj chystají. Velký zájem je také o pozorování z hradu Lukov, kde už jsou místa beznadějně plná. Nadšenci budou zatmění pozorovat i z okolních kopců.
Letovice - Hvězdy, planety, obloha. To je svět šestaosmdesátiletého amatérského astronoma Jaroslava Chloupka z Letovic na Blanensku. Této zálibě věnoval bývalý učitel většinu života. Páteční úplné zatmění Měsíce si samozřejmě nenechá ujít. „Vždyť se jedná o nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Dalšího takového se už nedožiji, protože k němu dojde až za sto pět let. Dalekohled mám nachystaný, stejně jako blok na poznámky. Oblohu pozoruji každý den. Je to můj koníček,“ usmívá se čiperný důchodce.
Liberecký kraj /ANKETA/ – V pátek začne nebeská show, ve které budou mít hlavní roli Měsíc, Mars, Saturn a Jupiter. K vidění bude mimo jiné úplné zatmění Měsíce, nejdelší v tomto století, které bude trvat takřka dvě hodiny. Jeho počátek lze sledovat hned po večerním soumraku.
Jižní Morava /ANKETA/ - Úplné zatmění měsíce uvidí v noci z pátku na sobotu nejen obyvatelé jižní Moravy, ale i ostatní lidé v Evropě, Africe a Americe. Sledovat jej můžou pouhým okem.
V pátek večer nás čeká nebeské divadlo, ve kterém budou mít hlavní roli Měsíc, Mars, Saturn a Jupiter. K vidění bude úplné zatmění Měsíce, nejdelší v tomto století, které bude trvat takřka dvě hodiny.
Přestože to tak až do poslední chvíle nevypadalo, přerovská hvězdárna se dnes výjimečně otevře pro nadšence astronomie, kteří budou chtít sledovat mimořádný úkaz na obloze - zatmění Měsíce. Její brány se otevřou od 20 hodin.
Svitavsko – V pátek 27. července proběhne nejočekávanější měsíční zatmění celého desetiletí. Měsíc se v zemském stínu schová mezi 21.30 a 23.13 (letního času). Zatmění bude pozorovatelné z celé Evropy, žádný dalekohled není potřeba.
Královéhradecký kraj - Hradecká, úpická i jičínská hvězdárna se připravují na pozorování pátečního zatmění Měsíce. Hradecká hvězdárna zahajuje pozorování vesmírného úkazu v pátek večer v půl deváté.
Výjimečný úkaz na noční obloze - vůbec nejdelší zatmění Měsíce v tomto století - si v Přerově nenechá ujít řada nadšenců astronomie. Hvězdárna za městem je ale už od června mimo provoz, a ani kvůli této zajímavé nebeské podívané se zřejmě neotevře.
V pátek večer nás čeká nebeské divadlo, ve kterém budou mít hlavní roli Měsíc, Mars, Saturn a Jupiter. K vidění bude mimo jiné úplné zatmění Měsíce, nejdelší v tomto století, které bude trvat takřka dvě hodiny. Jeho počátek lze sledovat hned po večerním soumraku.
Svědky jednoho z nejdelších zatmění Měsíce budou v pátek 27. července lidé z celé České republiky. „Tento jev má trvat sto tři minut, přičemž nejdelší zatmění trvají o tři minuty déle. Budeme tedy svědky jednoho z nejdelších zatmění, kdy luna projde geometrickým středem zemského stínu,“ sdělil odborný pracovník z brodské hvězdárny a planetária Rostislav Rajchl.
Rokycany – Čtvrteční pozorování letní oblohy začíná dnes v areálu hvězdárny úderem 20. hodiny a služba počká na návštěvníky maximálně šedesát minut. Spatřit lze dorůstající Měsíc, Jupiter nebo Saturn.
Úpice - Páteční úplné zatmění Měsíce mohou zájemci sledovat také na úpické hvězdárně. Program začne už ve 21 hodin. Úplné zatmění začíná ve 21.30 a skončí ve 23.13 hodin.
Jihlava – V noci z pátku na sobotu proběhne nejdelší úplné zatmění měsíce v tomto století. Tento jev bude možné za příznivého počasí pozorovat i s jihlavskými astronomy.
Tábor – Kopule hvězdárny v Městské knihovně se v pátek 27. července otevře, aby umožnila pozorování nejdelšího úplného zatmění Měsíce v tomto století. Ten se při něm kupodivu neztratí v temnotě, ale na 1 hodinu a 43 minut se zbarví dočervena.
Havlíčkův Brod – Astronomický klub Pelhřimov ve spolupráci a Aeroklubem Havlíčkův Brod zvou na společné pozorování, zaměřené na zatmění Měsíce, viditelné planety a blízký vesmír.
Střední Čechy – Na jedinečnou podívanou, kterou v pátek nabídne obloha, s předstihem upozorňují – a současně zvou k návštěvě v rámci pozorování pro veřejnost – astronomové z hvězdárny Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově na Praze-východ. S upozorněním, že 27. července nastane úplné zatmění Měsíce, jaké lze pozorovat skutečně jen jednou za život.
/FOTOGALERIE/ Projít se po Marsu, vstoupit do kokpitu vesmírného raketoplánu nebo se točit v gyroskopu. Na tyto zážitky se mohou těšit lidé, kteří do konce srpna navštíví výstavu Cosmos Discovery na brněnském výstavišti.
Brno – Projít se po Marsu, vstoupit do kokpitu vesmírného raketoplánu nebo se točit v gyroskopu. Na tyto zážitky se mohou těšit lidé, kteří do konce srpna navštíví výstavu Cosmos Discovery na brněnském výstavišti.
Páteční večerní obloha nabídne pozorovatelům úplné zatmění Měsíce. Trvat bude téměř dvě hodiny a půjde o nejdelší zatmění v tomto století. Delší nastane až za 105 let. V Česku se úplné zatmění odehraje v pátek 27. července mezi 21.30 až 23.13. Na pozorování významného vesmírného úkazu už láká pozorovatele řada hvězdáren. Vzácný úkaz navíc doplní ještě další jev, kdy se planeta Mars přiblíží k Zemi a zároveň bude proti Slunci, čímž bude pozorovatelná celou noc.
Páteční večerní obloha 27. července nabídne pozorovatelům úplné zatmění Měsíce. Trvat bude téměř dvě hodiny a půjde o nejdelší zatmění v tomto století. Delší nastane až za 105 let. V Česku se úplné zatmění odehraje příští pátek mezi 21.30 až 23.13.
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku NASA plánuje do deseti let umístit na orbitu Měsíce malou vesmírnou stanici. Ta by měla sloužit jako základna pro budoucí pravidelné mise na povrchu jediné přirozené družice Země. Informoval o tom zpravodajský portál se zaměřením na technologie CNET.
Pasov - Dvanáctiletá žákyně Lena Brennhoferová z Kirchdorfu (okr. Rottal-Inn) vyhrála 48. ročník celoněmecké výtvarné soutěže 11-14letých, ale také v celoevropské přehlídce v Paříži, kde porota posuzovala na 720 000 prací dětí z celé Evropy, napsala PNP.
Vzhůru vede celkem osm různých tras dělených podle náročnosti, délky či památek, které lze po cestě spatřit. Na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, Lysou horu, ročně vystoupá na statisíce turistů. Nejen zkušení trampové, ale i rodiny s dětmi si zde užívají krásnou přírodu a úchvatný panoramatický rozhled, který tento otevřený masiv nabízí.
Americký astronaut Buzz Aldrin žaluje dvě ze svých dětí a svou bývalou manažerku. Obviňuje je, že mu ukradli peníze a hanobí jeho odkaz. Žaloba, kterou začal v pondělí projednávat soud na Floridě, následuje poté, co jeho děti požádaly u soudu o svěření kontroly nad jeho financemi.
Hradec Králové - V létě se můžeme těšit na pozorování planet Saturn a Mars, které budou vidět po většinu noci. Venuše bude pozorovatelná ve večerních hodinách nízko nad západním obzorem a Jupiter v první polovině noci. Ledoví obři Uran s Neptunem budou dalekohledem vidět kromě večera po většinu noci.
Jindřichův Hradec – Další součástí kompletní přestavby jindřichohradecké hvězdárny, která by měla vypuknout už v létě, se v minulém týdnu zabývala rada města.
Pasov - Zemědělec Manfred Kölbl ze Schwarzachu (okr. Regen) zkouší novinku, která by měla chránit životy srnčat ukrytých ve vysokém porostu před noži sekaček, píše PNP.
Tisíc lidí přišlo kdysi během jediného dne do hvězdárny hradu Hněvína v Mostu. Tento rekord možná brzy padne při tradiční veselici Den Edvarda Kelleyho.
Myšlenkou, že lidstvo bude jednou muset opustit tuto planetu, se již dlouhodobě zabývají vědci i vizionáři. S nejnovějším nápadem pak v poslední době přišel miliardář a zakladatel Amazonu Jeff Bezos. Ten si narozdíl například od Elona Muska, jenž již dříve zveřejnil plány na kolonizaci Marsu, vybírá mnohem bližší cíl – Měsíc. Na našeho nejbližšího souseda totiž hodlá přesunout továrny a těžký průmysl.