Kreativ

ŠTÍTEK: Měsíc

Nespíte? Asi je na vině úplněk

Staré národy měly pravdu: úplněk opravdu člověka ničí. Vědci měli dlouho řeči o negativním vlivu úplňku na člověka za babské tlachy. Teď zjistili, že pravdu měly pověry. Úplněk zkracuje dobu spánku zhruba o 20 minut a také způsobuje, že hůře usínáme. Měsíční fáze mají vliv na naše životy.

Nespíte? Asi je na vině úplněk

Liberecký kraj - Staré národy měly pravdu: úplněk opravdu člověka ničí. Vědci měli dlouho řeči o negativním vlivu úplňku na člověka za babské tlachy. Teď zjistili, že pravdu měly pověry. Úplněk zkracuje dobu spánku zhruba o 20 minut a také způsobuje, že hůře usínáme. Měsíční fáze mají vliv na naše životy.

LFŠ v premiéře připomene filmovou legendu Karla Zemana

Uherské Hradiště – Do pravěku, na Měsíc i pod mořskou hladinu. Na tato nezvyklá místa zavedla filmového diváka dávno před dobou počítačů legenda filmového plátna – režisér Karel Zeman. A právě této osobnosti, která dobývala celý svět z regionu Zlínska, bude zasvěcen sedmý den Letní filmové školy v Uherském Hradišti. Festival totiž ve čtvrtek 30. července v premiéře představí nový dokumentární snímek Filmový dobrodruh Karel Zeman.

Ancestors: The Humankind Odyssey má být hra jako žádná jiná

Jeden z klíčových tvůrců populární Assassin's Creed série promluvil o své chystané novince. Namísto vymyšlených hrdinů přinese jeho titul dobrodružství „o nás". Ancestors se totiž bude zabývat vývojem lidské rasy a v epizodickém podání má přinést poutavě vyprávěné nejdůležitější momenty historie. První upoutávka připomíná pád římské říše či třeba vynález penicilinu.

V USA zahájili sbírku na financování opravy měsíčního skafandru

Washington - Americké národní letecké a kosmické muzeum zahájilo peněžní sbírku na financování opravy skafandru, v němž americký astronaut Neil Armstrong v roce 1969 jako první pozemšťan kráčel po Měsíci. Sbírková kampaň věnovaná 46. výročí historické Armstrongovy procházky má vynést aspoň půl milionu dolarů (12,5 milionu korun) potřebných k opravě skafandru, který se pod tíhou let rozpadá.

Pod Králickým Sněžníkem odstraňují škody po vichřici

Králický Sněžník – Obyvatelé obcí v podhůří Králického Sněžníku likvidují následky bouře s větrnou smrští, která se regionem prohnala ve středu ráno. Lesníci doufají, že se jim podaří odstranit polomy do konce roku. Provozovatelé rekreačního resortu Dolní Morava chtějí většinu atrakcí obnovit do dvou týdnů.

O planetárium v Brodě nemají místní zájem

Uherský Brod – Unikátní atrakce v podobě planetária, jíž se jako jedno z mála měst na Moravě může pochlubit i Uherský Brod, za více než tři měsíce svého provozu překonala teprve tisícovou hranici návštěvníků. Obyvatele Uherského Brodu však hvězdná obloha oproti očekáváním neláká.

Červenec bude ve znamení odloučení

Pelhřimovsko – S nadsázkou by se dalo říct, že červenec je pro naši planetu měsícem odloučení. Celkem čtyřikrát se Země ocitne nejdále od čtyř vesmírných objektů.

Příchod astronomického léta oslavili hvězdáři z Vlašimi stylově, pétanquem

Vlašim – Vzpomínáním na kamarádku Evu Trachtovou spojené s oslavou příchodu astronomického léta prožili vlašimští amatérští astronomové uplynulý víkend. Právě proto se v areálu vlašimské hvězdárny znovu konal Memoriál Evy Trachtové, turnaj v pétaque na trávě. Toho se tentokrát zúčastnilo na dvě stovky příchozích.

Sobotní obloha nabídne seskupení planet, v neděli začne léto

Praha – Astronomické léto začne v neděli 21. června v 16:38 letního středoevropského času, kdy vstoupí Slunce do znamení Raka. Den bude nejdelší, zatímco noc nejkratší. Počasí ale letně vypadat nebude, podle předpovědi má být neděle polojasná až oblačná místy s přeháňkami. Denní teploty se budou pohybovat mezi 17 až 21 °C. Den před letním slunovratem bude ale možné pozorovat jedno z nejhezčích seskupení jasných objektů na obloze v letošním roce.

V sobotu spatříme seskupení dvou nejjasnějších planet s Měsícem

Příbram - V sobotu 20. června večer, tedy jeden den před letním slunovratem, nás čeká jedno z nejhezčích seskupení jasných objektů na obloze v průběhu celého letošního roku. Během soumraku a na jeho konci se nad západním obzorem setkají dvě nejjasnější planety - Venuše a Jupiter s Měsícem. Na pozorování si přitom vystačíme pouhýma očima bez dalekohledu. Působivé uskupení bude na obloze zabírat plochu o průměru kolem 7°. Na jednotlivé objekty je pak dalekohled na pozorování vhodný.

V sobotu 20. června spatříme seskupení dvou nejjasnějších planet s Měsícem

Příbram - V sobotu 20. června večer, tedy jeden den před letním slunovratem, nás čeká jedno z nejhezčích seskupení jasných objektů na obloze v průběhu celého letošního roku. Během soumraku a na jeho konci se nad západním obzorem setkají dvě nejjasnější planety - Venuše a Jupiter s Měsícem. Na pozorování si přitom vystačíme pouhýma očima bez dalekohledu. Působivé uskupení bude na obloze zabírat plochu o průměru kolem 7°. Na jednotlivé objekty je pak dalekohled na pozorování vhodný.

Výstava o vesmíru zlákala 100 tisíc lidí, příští týden skončí

Praha /FOTOGALERIE/ - Už 100 tisíc lidí zlákala výstava Gateway to Space (Brána do vesmíru), která se rozléhá na více než třech tisících metrech čtverečních v Křižíkových pavilonech holešovického výstaviště. Těm, co ji ještě neviděli, zbývá ještě 12 dnů. Ojedinělá expozice totiž 28. června končí a přesune se do Bruselu, řekl mediální zástupce Martin Zvoníček.

Lékař: Pro úspěšný přenos embrya je nutné zvolit správný čas

Pro úspěšný přenos embrya při umělém oplodnění je zásadní, aby se do dělohy dostalo ve správný čas. Stoupne tím naděje pro neplodné páry na potomka. V rozhovoru s ČTK to řekl primář klinického centra Iscare Jaroslav Hulvert. V klinických studiích se ověřuje metoda vyvinutá španělskými vědci, která umožní správný čas určit. Vychází z toho, že většina žen má v cyklu několikadenní období, kdy děložní sliznice vysílá chemické signály k úspěšnému přenosu embrya.

NASA se pečlivě připravuje na výpravu k Marsu

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) sice ještě nemá konkrétní plány pro výpravy lidí po roce 2021, už ale začal pracovat na sérii misí v cislunárním prostoru (prostor mezi Zemí a dráhou Měsíce), které se uskuteční ve dvacátých letech a budou přípravou pro pozdější výpravy na Mars. Tyto plány, které mohou zahrnout účast mezinárodních i komerčních partnerů, se týkají vyzkoušení obytných modulů a dalších technických prostředků a technologií při letech kolem Měsíce. Půjde o lety, které mají trvat několik týdnů až jeden rok.

Žáci ze 7. třídy v Solnici vyhráli vstupenky na 'Bránu do vesmíru'

Královéhradecko /KRÁTCE/ - Z vítězství v soutěži Deníku o 20 vstupenek na výstavu o historii kosmonautiky na pražském výstavišti s názvem „Brána do vesmíru" (Gateway To Space) se mohou radovat žáci ze 7. třídy základní školy v Solnici s učitelem Lubošem Klapalem. Byli vylosováni ze správných odpovědí na pět soutěžních otázek.

Život na Měsíci? Nyní tam žije 10 000 lidí

Liberec - Píše se rok 2050, svět se za několik posledních desetiletí razantně proměnil, zejména na bázi politické mapy světa. Život obyčejných lidí zůstal v mnoha ohledech podobný. Rodina Novákova se jako každý večer sešla u své Ultra HD televize s 3,5 metrovou úhlopříčkou.

Brodek u Prostějova ukrývá evropskou raritu. Pradávné kultovní místo

Brodek u Prostějova – Stavba kruhového objezdu a nového sjezdu a nájezdu z rychlostní silnice R46, do které se pustili stavební dělníci u Brodku u Prostějova, odhalila unikátní nález. Archeologové zde objevili stavbu starou tisíce let, která lidem zřejmě sloužila jako shromaždiště, svatyně či dokonce kalendárium. Podle odborníků se jedná o objev evropského významu.

Ve třech obcích mají vzniknout luxusní opravená koupaliště

Slovácko – Měsíce i roky museli dojíždět za koupáním do větších měst, protože jediný bazén či koupaliště v obci je mimo provoz či ve zcela dezolátním stavu. Teď se ale obyvatelům Vlčnova, Horního Němčí a Korytné blýská na lepší časy. Zda projekty uspějí, však záleží na získání dotací.

Studenti nejdou s davem. Chtějí dělat věci originálně

České Budějovice - V pěti dnech se českobudějovickému publiku představí na 30 scénách po celém městě celkem 200 umělců. Novinkou letošního Budějovického majálesu je bývalá továrna na výrobu smaltovaného nádobí Sfinx, kam pořadatelé největšího studentského festivalu část programu přesunuli. O tom, co návštěvníkům hala Sfinxu nabídne, jsme si povídali s Lucií Bílkovou, divadelní dramaturgyní Budějovického majálesu.

Výročí oslaví jízdou historických vozů

Pardubice – Dopravní podnik města Pardubic (DPMP) dnes oslaví 65 let své existence. Při té příležitosti budou moci všichni fanoušci autobusů a trolejbusů nahlédnout do areálu podniku.

Dopravní podnik slaví 65 let od založení

Pardubice – Dopravní podnik města Pardubic (DPMP) v letošním roce slaví 65 let od svého založení. K tomuto výročí vznikl seriál zábavných videí, která jsou k vidění na internetových stránkách dopravního podniku i Deníku.

Letošní Muzejní noc ve Znojmě odtajní vynálezce a ukáže planety

Znojmo – Proniknout do tajů působení elektřiny, seznámit se blíže s archeologií, zabavit děti v tvořivých dílnách nebo se zapojit do detektivního pátrání mohou všichni, kdo zavítají dvaadvacátého května na Muzejní noc ve Znojmě. Jako již tradičně zpřístupní organizátoři minoritský klášter, hrad a Dům umění. V loňských ročnících si prohlídku expozic a muzejních budov nenechaly ujít tisíce návštěvníků. „Vstupné nevybíráme, ale rozdáváme u vchodů do všech muzejních budov kalendáříky. Loni jsme jich rozdali na pět tisíc, můžeme tedy mluvit o stejném počtu vstupů do jednotlivých objektů," naznačila ředitelka Jihomoravského muzea ve Znojmě Vladimíra Durajková s tím, že spojujícím tématem letošní Muzejní noci je věda a technika. „Největším lákadlem bývají vždy strašidla v hradním sklepení, na která návštěvníci stávají fronty," připomněla Durajková.

Letošní Muzejní noc ve Znojmě odtajní vynálezce a ukáže planety

Znojmo – Proniknout do tajů působení elektřiny, seznámit se blíže s archeologií, zabavit děti v tvořivých dílnách nebo se zapojit do detektivního pátrání mohou všichni, kdo zavítají dvaadvacátého května na Muzejní noc ve Znojmě. Jako již tradičně zpřístupní organizátoři minoritský klášter, hrad a Dům umění. V loňských ročnících si prohlídku expozic a muzejních budov nenechaly ujít tisíce návštěvníků. „Vstupné nevybíráme, ale rozdáváme u vchodů do všech muzejních budov kalendáříky. Loni jsme jich rozdali na pět tisíc, můžeme tedy mluvit o stejném počtu vstupů do jednotlivých objektů," naznačila ředitelka Jihomoravského muzea ve Znojmě Vladimíra Durajková s tím, že spojujícím tématem letošní Muzejní noci je věda a technika. „Největším lákadlem bývají vždy strašidla v hradním sklepení, na která návštěvníci stávají fronty," připomněla Durajková.

Tichou operu vystřídá klasika: Don Giovanni

Česká Třebová – Neobvyklou kombinaci žánrů – operu a pantomimu – přivezla do města v rámci Hudebního festivalu Antonína Bennewitze Tichá opera Praha. V Kulturním centru se představila se sci-fi Josepha Haydna Život na Měsíci. Režie, mimografie, scénografie a dramaturgie se ujal Českotřebovák Radim Vizváry.

Tichou operu vystřídá klasika: Don Giovanni

Česká Třebová – Neobvyklou kombinaci žánrů – operu a pantomimu – přivezla do města v rámci Hudebního festivalu Antonína Bennewitze Tichá opera Praha. V Kulturním centru se představila se sci-fi Josepha Haydna Život na Měsíci. Režie, mimografie, scénografie a dramaturgie se ujal Českotřebovák Radim Vizváry.

VIDEO: Za měsíc ze Země až na Měsíc II.

Pardubice - Druhý díl zábavného videa s názvem Za měsíc ze Země až na Měsíc je od čtvrtka k vidění na internetových stránkách Dopravního podniku města Pardubic (DPMP).

Sci-fi ztvární operou i pantomimou

Česká Třebová – V sobotu bude v Kulturním centru pokračovat Hudební festival Antonína Bennewitze. Vystoupí Tichá opera Praha s unikátním představením Joseph Haydn: Život na Měsíci, jež kombinuje operní herectví s pantomimou a fyzickým divadlem. Režie, mimografie, scénografie a dramaturgie se ujal Českotřebovák Radim Vizváry.

Rusové se prý kolem roku 2030 chystají na Měsíc

Moskva – Rusko připravuje na léta 2028–2029 bezpilotní let k Měsíci a o rok později tam plánuje výsadek lidské posádky. V Moskvě to dnes novinářům oznámil šéf agentury Roskosmos Igor Komarov. Plán lunárního výzkumného programu už prý ruští vědci doručili prezidentu Vladimiru Putinovi.

Radnice v zeleném, rozkopané náměstí a termín konce prací nejasný

Prostějov – Nejvyšší lešení ve městě za posledních 101 let zahalilo prostějovskou radnici na centrálním náměstí. Stavební dělníci se pustí do další etapy opravy radnice, s jejíž rekonstrukcí město začalo před třemi roky. Radnice už dostala novou obřadní síň, první patro, elektroinstalaci, rozvody vody i kanalizace. Nyní je na řadě čelní fasáda budovy a střecha.

Srážku s asteroidem odvrátí děti, použijí k tomu laser

Praha – Školáci z celé republiky se chystají zachránit Zemi. Vybraní z nejlepších se stanou posádkou kosmické rakety a doletí ke čtyřkilometrovému asteroidu, aby zabránili srážce s naší planetou v roce 2045. Zachrání tak lidstvo. Tedy alespoň v Expedici vesmír, soutěži, jejíž třetí ročník netradičním způsobem popularizuje vědu dětem.

Roskosmos a NASA jednají o projektu orbitální stanice na Měsíci

Moskva – Ruská kosmická agentura Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) sice nemají v plánu udržovat po roce 2024 na oběžné dráze kolem Země společnou vědeckou stanici, podobný projekt ale zvažují na Měsíci. Oznámila to dnes agentura Interfax s odvoláním na informované ruské zdroje.