KROMĚŘÍŽ - Díky nálezu zajímavého kamene se v roce 1921 tehdejší arcibiskupský knihovník a archivář Antonín Breitenbacher rozhodl vybudovat na zámku v Kroměříži Arcidiecézní muzeum.
Z pohledu obyvatel naší planety je nejdůležitějším tělesem ve vesmíru naše nejbližší hvězda. Kdyby Slunce neexistovalo, tak by se nevytvořila Sluneční soustava, nebyla naše planeta a tudíž ani my.
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Projekt o sluneční soustavě vytvořil učitel Jiří Hadaš pro své žáky v hradišťské Základní škole Za Alejí v rámci přírodovědy. Jeho součástí se stala také návštěva planetária v Brně a v plánu je také exkurze do uherskobrodské hvězdárny.
TŘEŠŤ - Hlavu vzhůru. Tak se jmenuje výstava, kterou minulý týden zahájila Jihlavská astronomická společnost a Muzeum Vysočiny Jihlava - pobočka Třešť
v Schumpeterově domě v Třešti.
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Oděvy, módní doplňky a šperky vyrobené v chráněných dílnách představí ve středu od 17 hodin v galerii Měsíc ve dne handicapované modelky.
POLICE NAD METUJÍ - Obdivovat prostřednictvím dalekohledu například krátery na Měsíci či krásu planet bude již v brzké době umožněno široké veřejnosti přímo v Polici nad Metují. Členové místního Astronomického klubu totiž obnoví astronomické pozorovatelny na Havlatce, které zde fungovaly v letech 1965 až 1992.
BŘEHY - Břehy jsou s téměř tisícovkou obyvatel druhou největší obcí Přeloučska, o jejich existenci víme už z 11. století, kdy spolu s Přeloučí náležely ke klášteru opatovickému. Od roku 1491 patřila obec do majetku Viléma z Pernštejna. První zmínka o mostu přes Labe do Přelouče kolem roku 1530. Most byl původně dřevěný a obec platila ročně 8 grošů mýtného. Za vlády Ferdinanda zvaného Dobrotivý byl zhotoven násep silnice z Přelouče do Břehů a dále do Živanic a Bohdanče. Úsek Přelouč - Břehy byl opatřen 13 dřevěnými mosty, které sloužily jako propusti v době povodní.
BRNO - Byt, ve kterém žijí Ondřej s Jakubem, je vyladěný do modra. V brněnském Klokánku mu říkají Švestka. Ta je také namalovaná na dveřích do bytu. Týraní bratři, kteří si v posledních měsících prožili obrovská traumata, tady bydlí už půl roku. Od té doby, co je jejich matka kvůli podezření z týrání ve vazbě.
PEKING -Od letu Apolla 17 uplynulo pětatřicet let, zájem o Měsíc ale neopadá. Jen se přesouvá od tradičních kosmických velmocí k zemím, u nichž bouřlivý ekonomický rozvoj umožnil financování letů do vesmíru.
KUŘIM, BRNO - Bití, polévání studenou i horkou vodou, pálení cigaretou po těle, řezání nebo zavírání do klecí pro psy. Takové mučení podle všeho prožili sourozenci Ondřej a Jakub, děti Kláry Mauerové.
RAKOVNICKO - VESMÍR - O ozdobu ranní oblohy se postaraly planety – Venuše - Jitřenka, jako nejjasnější; Mars – jako nejbarevnější; Saturn – jako nejkrásnější a Merkur – jako nejhůře viditelný.
UHERSKÉ HRADIŠTĚ - V dílně pětasedmdesátiletého hodináře Vladimíra Dvořáka z Uherského Hradiště-Sadů začal v minulých dnech odměřovat čas nový orloj. Mechanické hodiny, zářící novotou, si v preciznosti provedení a originálním vzhledu nic nezadají s těmi několik staletí starými.
WASHINGTON, PRAHA - Podruhé v historii usedne do velitelského křesla amerického kosmického raketoplánu žena. Pamela Melroyová (46), plukovniceletectva.
PŘÍBRAM - Někomu může připadat zvláštní, že v dnešní době ovládané technikou, kdy se zdá, že vše lze přesně změřit a propočítat, vyhledává tolik lidí radu astrologa. Ženy mezi nimi mají převahu.
LIBEREC - Více jak hodinu včera strávil známý záhadolog a spisovatel Erich von Däniken na on – line chatu se čtenáři Deníku. Ještě před zahájením své dvouhodinové multimediální přednášky v libereckém Centru Babylon, kterou zahájil své české turné, tak seznámil čtenáře s dalším osudem Mystery Parku v Interlakenu, prozradil svůj názor na globální oteplování a připomněl, že podle mayského kalendáře se bohové jednou vrátí ze svých cest. Nejzajímavější otázky a odpovědi najdete v následujícím rozhovoru s Erichem von Dänikenem.
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Jméno Elišky Štěpánové zná řada příznivců kultury. Už léta pomáhá desítkám začínajících autorů a podpořila nespočet kulturních akcí.
OSTRAVA - Přivrácená strana Měsíce obsahuje posledních třináct milionů pozemků. Oznamuje to web pražské pobočky Lunární ambasády. Ostravané si však pozemek na nejbližší přirozené družici Země mohou koupit přímo ve svém městě.
MOSKVA - Někdejší rivalové z časů studené války a velcí soupeři v dobývání vesmíru, Spojené státy a Rusko, se rozhodli oslavit padesáté výročí vypuštění první vesmírné sondy Sputnik 1 podpisem smlouvy o spolupráci při výzkumu Měsíce a Marsu.
LIBUŇ - Místní akční skupina Brána do Českého ráje, Svazek obcí Brada a obec Libuň zvou na Libuňské pozdravení, které se uskuteční v sobotu 29. září od 9 hodin na libuňské faře a farské zahradě.