Mikulov – Plná kouzel, triků a tajemných bytostí bude nová pohádka, která vznikala u Mikulova. Brzy se dočká filmové podoby. Námětem jsou pověsti kraje pod Pálavou a blízkého Weinvirtelu z pera Ilony Salajkové z Mikulova.
Břeclavsko - Petice proti zavedení spotřební daně na nešumivé víno nespí. Svaz vinařů k jejímu podpisu stále vyzývá na obecních a městských úřadech, vinařských akcích i v malých vinotékách. Těch organizátoři obeslali více než sedm set. V září chtějí s podpisovými archy vyrazit do parlamentu.
Mikulov – Efram je první židovské jméno, které se v historických spisech spojuje s Mikulovem. Zároveň tohle cizokrajně znějící slovo v překladu znamená plodný. Snoubí se tak v něm hlavní charakteristiky mikulovské galerie.
Mikulov – Král je mrtev, ať žije král. Kdo se stane novým vládcem vín v České republice bude jasné už v pátek. Právě v tento den totiž organizátoři rozsáhlého projektu nazvaného Král vín již posedmé vyhlásí v Mikulově nejlepší tuzemská vína. A udělí prestižní titul Král vín České republiky pro tento rok.
Břeclavsko /STŘÍPKY ARCHEOLOGIE/ - Pohřební ritus (obyčej, obřad – pozn. redakce) doby římské odráží náboženské představy a rituální praktiky Germánů na našem území.
Mikulov - Čtrnáctý ročník festivalu alternativní hudby Eurotrialog v pátek čtyřiadvacátého a sobotu pětadvacátého srpna opět přivítá mikulovský amfiteátr. Organizátoři a hudebníci jej letos věnují vězněným ruským hudebnicím z kapely Pussy Riot. Přijde také na exkluzivní spojení kapel pouze pro mikulovský festival.
Břeclav - Bylinky, klobásky, čerstvé pečivo, česnek, med a hlavně sezónní zelenina a ovoce. Bez supermarketových mačkanic a pod širým nebem. To jsou farmářské trhy, které se loni zabydlely před břeclavským kulturním domem a každý letní pátek se těší zájmu nakupujících i stánkařů.
Mikulov - Jeden z nejlepších českých klavíristů Martin Kasík navštíví v sobotu osmnáctého srpna Mikulov. Šestatřicetiletý hudebník patří mezi špičky nejen u nás, ale také v zahraničí. Koncertoval na elitních pódiích sálů v Japonsku, Spojených státech amerických či Singapuru.
Břeclavsko /TIP NA VÍKEND/ - Pracovní týden končí a opět se nabízí čas na víkendový odpočinek. Komu se nechce páteční a sobotní večer trávit u televizní obrazovky, neholduje výhradně relaxaci sportem a rád by naplnil svůj program kulturním vyžitím, tomu je určena tato rubrika. Každý pátek v ní najdete tip na zajímavou kulturní akci, která se na Břeclavsku v započínajícím víkendu uskuteční.
Pasohlávky – Srážka osobního auta a autobusu skončila smrtí jednoho z řidičů. Nehoda se stala krátce před druhou hodinou v noci poblíž obce Pasohlávky nad stavidlem mezi první a druhou vodní nádrží na silinici I/52.
Mikulov – Nejen ti, co se chtějí naučit bát, se mohou s čarodějnicích v patách už v pátek vydat v Mikulově do tajemného sklepení. „Otevírá se každý pátek na Náměstí v šest hodin večer," sdělila organizátorka a průvodkyně Ilona Salajková.
Laa an der Thaya – Na třídenní cibulový maratón se mohou lidé vydat do příhraničního městečka Laa an der Thaya. Od pátku až do neděle se tam totiž konají Cibulové slavnosti. „Pro celou rodinu je připravený bohatý program," lákal manažer Ondřej Hampl.
Drnholec – Další připomínku druhé světové války objevil ve středu muž, jenž našel munici za Drnholcem. Šlo o dva nevybuchlé dělostřelecké granáty. Zlikvidovat je přijel pyrotechnik, zásah se obešel bez jakéhokoliv zranění.
Mikulov /FOTOGALERIE/ - Mikulovská galerie 27, která sídlí ve sgrafitovém domě přímo na tamním Náměstí, od neděle láká na novou výstavu. Jedenapadesátiletá výtvarkyně Zuzana Kadlecová z Liberce v ní vystavuje své obrazy věnované figurálním námětům.
Mikulov - V centru živého města, a přesto skromně schovaná. Galerie 27 sídlí přímo v historickém sgrafitovém domě na mikulovském Náměstí. Přes devatenáct let se v ní manželé Petrovi věnují nejen vlastní grafické tvorbě a výstavám, ale i podpoře mladých výtvarných talentů.
Nové Mlýny - Na černé stavby rekreantů, jež lemují břehy novomlýnských nádrží, si řada lidí stěžuje. Najdou se však i takoví, kteří v neobyčejné komunitě lidí a jejich příbytcích vidí krásu. Jeden z nich, profesionální fotograf Evžen Sobek z Brna, zachytil tamní život přes objektiv fotoaparátu v úspěšné kolekci s názvem Modrý život.
Mikulov – Mezinárodní festival pěveckých sborů Kampanila 2012 zpestří konec prázdnin v Mikulově. „Přehlídku pěveckých sborů zahájí v pátek jednatřicátého srpna od devatenácté hodiny sbor Cantica Collegium musicum ze slovenského Martina, který vystoupí v Dietrichštejnské hrobce," pozvala ředitelka festivalu Ivana Gavendová.
Mikulovská galerie 27, která sídlí ve sgrafitovém domě přímo na tamním Náměstí, od neděle láká na novou výstavu. Jedenapadesátiletá výtvarkyně Zuzana Kadlecová z Liberce v ní vystavuje své obrazy věnované figurálním námětům.
Sedlec /VIDEO/ – Nosil guláš, prodával párky, pobíhal po zaplněném venkovním areálu a pomáhal, kde se dalo. Že je usměvavý energický muž v polopracovním oděvu starostou Sedlece, by asi mimo místních hádal jen málokdo. Rudolf Pelán by nad tím ale jen mávl rukou.
Horní Věstonice – Hornověstoničtí sportovci, myslivci či jiné tamní organizace. Nejen o nich je zmínka v kronice obce Horní Věstonice. Od soboty si ji mohou lidé prolistovat. Dočkala se totiž svého vydání.
Mikulov - O český rekord v tančení Moravské besedy se pokusili v pátek v Mikulově. Úspěšně. Původní rekord čtyř koleček překonalo sedmadvacet koleček, které tvořilo dvě stě šestnáct tanečníků všech generací. Osmadvacáté kolečko inspektor z pelhřimovské agentury rekordů Dobrý den diskvalifikoval za nedodržení kroků.
Břeclavsko – Řád Milosrdných bratří nebo piaristé. I ti si podle sociálních demokratů mohou dělat nárok na některé nemovitosti na Břeclavsku. Poslanci totiž schválili zákon o církevních restitucích, který teď míří do Senátu. V nejistotě mohou být například ve Valticích, kde dříve řád katolické církve měl své nemalé majetky.
Pustiměř /MLADÉ TALENTY/ - Ivona Skoupá tráví většinu víkendů v roce na tanečních soutěžích. Sbírá v nich jeden úspěch za druhým, což dokazuje její sbírka medailí.
Mikulov – In vino veritas, in pivo taky… Mikulovský amfiteátr bude už o tomto víkendu patřit pivu a dobré zábavě. V pátek desátého a v sobotu jedenáctého srpna se tam totiž koná v pořadí už druhý ročník festivalu Mikulovské Pivobraní, svátku nejen pivního, ale i kulturního a gastronomického.
Velké Pavlovice, Drnholec - Fanoušci sportovního letectví na Břeclavsku si mohou radostí výsknout. Kromě letecké základny v Břeclavi a dráhy u Kraví hory v Bořeticích mají v budoucnosti přibýt další dvě oficiální plochy pro nadšené piloty. V září bude slavit otevření velkopavlovické letiště, příští rok už by se mohlo přistávat i v Drnholci.
Novosedly - Na středeční vyjížďku na pole v Novosedlích hned tak nezapomene sedmačtyřicetiletý traktorista. Při mulčování půdy totiž ve středu dopoledne najel na válečný minometný granát, jenž po kontaktu se strojem explodoval. Řidič zázračně vyvázl bez zranění.
Mikulov – Dobrovolníci z celého světa se sjedou tuto sobotu do Mikulova. Téměř tři týdny dostanou každé ráno do rukou nářadí a za stravu a nocleh budou pomáhat udržovat vybrané přírodní lokality v okolí.
Znojmo, Mikulov - Vinařskou slávu a korunu Krále vín mají v rukou a ústech degustátoři, kteří se včera pustili do práce v Mikulově. Do zítřka musí posoudit téměř osm set padesát vzorků vín aspirujících na vítězství v sedmém ročníku prestižní soutěže. Znojemskou vinařskou podoblast zastupuje dvanáct předních vinařství.
Mikulov - In vino veritas, in pivo taky… Mikulovský amfiteátr bude příští víkend patřit pivu a dobré zábavě. Desátého a jedenáctého srpna se tam koná už druhý ročník festivalu Mikulovské Pivobraní.
Mikulov, Ottenthal – Silničáři propojují Mikulov s Ottenthalem. Dosud mezi městy vedla jen cyklostezka. Řada řidičů ji dosud zneužívala a riskovala pokutu.
Mikulov /TIP NA VÍKEND/ - Mikulovská Galerie Konvent ožívá často kromě vernisáží a výstav také díky divadelním představením. Ty vozí do města pod Pálavou ceněné soubory z celé republiky. Hrají jak pro dospělé, tak pro nejmenší diváky.
Mikulov – Cyklistický závod přes nejkrásnější kouty jižní Moravy – Pálavský krpál odstartuje v sobotu dopoledne přímo z historického centra na náměstí v Mikulově. V pořadí 5. ročník prestižního závodu pro rekreační i profesionální cyklisty je součástí největšího domácího cyklomaratonu Galaxy série 2012.
Brno – V asijských zemích roste poptávka po českých a moravských vínech. Prodávají se v Japonsku, Číně nebo Vietnamu. Podle ředitele Vinařského fondu Jaroslava Machovce obchody s Asií sice nepředstavují stamilionové obraty, ale dodávají českým vínům vedle úspěchů na mezinárodních soutěžích prestiž.
Břeclavsko – Na přelomu července a srpna se rozjel nový ročník jihomoravského krajského poháru. První předkolo se týmů z Břeclavska netýkalo, zato ve druhém nastoupila hned trojice týmů z břeclavského regionu.
Brno, Skalička – Bránil skautský tábor před skupinou opilých mladíků, kteří tam v noci budili děti a dožadovali se dívčí společnosti. U toho ale jednoho z nich lehce zranil a dva spoutal. Okresní soud Brno-venkov za ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky a omezování osobní svobody uložil sedmadvacetiletému Vlastimilu Mihalíkovi z Mikulova trest čtyři měsíce vězení podmínečně odložené na rok. Odvolací senát Krajského soudu v Brně ale ve čtvrtek rozsudek zrušil a zprostil ho obžaloby. To co udělal, podle něj není trestný čin.
Mikulov – Zpěvy a tance folklórních souborů z České republiky i ze Slovenska, stovky let starý rituál zarážení hory a hlavně pokus o český rekord. Na to vše láká příští pátek a sobotu již šestnáctý ročník mikulovského festivalu Sousedé.
Brno, Skalička – Bránil skautský tábor před skupinou opilých mladíků, kteří tam v noci budili děti a dožadovali se dívčí společnosti. U toho ale jednoho z nich lehce zranil a dva spoutal. Okresní soud Brno-venkov za ublížení na zdraví z omluvitelné pohnutky a omezování osobní svobody uložil sedmadvacetiletému Vlastimilu Mihalíkovi z Mikulova trest čtyři měsíce vězení podmínečně odložené na rok. Odvolací senát Krajského soudu v Brně ale ve čtvrtek rozsudek zrušil a zprostil ho obžaloby. To co udělal, podle něj není trestný čin.