Kreativ

ŠTÍTEK: Mikulov

Jednou z hlavních tváří filmu bude Hana Vagnerová.

Zahrát si po boku Hany Vagnerové? Staňte se součástí filmu Pod Parou

Snili jste někdy o tom, že si zahrajete ve filmu po boku známých českých herců, jako například Hany Vagnerové nebo Zuzany Bydžovské? Pak máte jedinečnou možnost si tento sen splnit, neboť autoři filmu Pod Parou hledají zájemce z řad veřejnosti, kteří se zúčastní natáčení.

Jak pít víno zodpovědně nejen v létě? Vinaři sestavili desatero. Ilustrační foto

Víno je tady pro radost. Vinaři sestavili desatero zodpovědného pití

Najděte si svého oblíbeného vinaře, mějte své hranice a pamatujte, že víno má rádo společnost. Desatero, které vzešlo ze setkání mezinárodního sdružení Wine in Moderation v Mikulově, má milovníkům vína připomínat, jak si vychutnat zodpovědně víno nejen v létě. Podívejte se. 

Snímek Perseidů z roku 2018

Polární záře? Všechno jde stranou. Člověk nespí, líčí břeclavský fotograf

/FOTOGALERIE/ Pro Česko nepříliš obvyklou polární záři se v květnu vydal nejen pozorovat, ale i zachytit fotoaparátem. A snímek zachycující tento vzácný zeleno-fialový úkaz nad Mikulovem a Svatým kopečkem pak získal ocenění České astronomické společnosti. „Byl jsem překvapený, nečekal jsem to,“ líčí v rozhovoru pro Deník fotograf Vlastimil Vojáček z Břeclavi, který se věnuje astrofotografii již dvacet let.

Snímek Perseidů z roku 2018

Polární záře? Všechno jde stranou. Člověk nespí, líčí fotograf

/FOTOGALERIE/ Pro Česko nepříliš obvyklou polární záři se v květnu vydal nejen pozorovat, ale i zachytit fotoaparátem. A snímek zachycující tento vzácný zeleno-fialový úkaz nad Mikulovem a Svatým kopečkem pak získal ocenění České astronomické společnosti. „Byl jsem překvapený, nečekal jsem to,“ líčí v rozhovoru pro Deník fotograf Vlastimil Vojáček z Břeclavi, který se věnuje astrofotografii již dvacet let.

Nový systém parkování bude v Mikulově platí od 1. července.

Parkovací chaos v Mikulově. Zastupitelé rozhodli o osudu místostarosty Hrdličky

/VIDEO/ Mikulovští zastupitelé ve středu večer rozhodovali o odvolání prvního místostarosty Iva Hrdličky, který čelil kritice za nový systém parkování. Starostka Jitka Sobotková navrhla jeho odvolání kvůli nedostatečné komunikaci a manažerským pochybením. Zastupitelé rozhodli, že Hrdlička místostarostou zůstane.

Hvězdný úspěch břeclavského fotografa. Zachytil polární záři nad Mikulovem

Hvězdný úspěch břeclavského fotografa. Zachytil polární záři nad Mikulovem

/FOTO/ Polární záře nad Českem přilákala pozornost mnoha fotografů, včetně Vlastimila Vojáčka z Břeclavi. Jeho snímek, zachycující tento vzácný zeleno-fialový úkaz nad Mikulovem a Svatým kopečkem, získal ocenění České astronomické společnosti (ČAS). Fotografii ocenili jako Českou astrofotografii měsíce června. Podívejte se.

Záchranná služba. Ilustrační snímek.

Auto a motorkář se srazili v Březí. Jeden pacient skončil v nemocnici

Nehoda auta a motorkáře zkomplikovala dopravu v úterý dopoledne v Březí. Na místo letěl i vrtulník záchranářů, nakonec se zranění ukázala jako lehčího charakteru. „Pacient putoval do nemocnice v Břeclavi pozemní cestou,“ sdělil mluvčí jihomoravských záchranářů Lukáš Dvořáček.

Policie ČR. Snímek je ilustrační.

Bezpečně na dovolenou i na kole. Břeclavsko chystá dvě preventivní akce

Dvě dopravně bezpečnostní akce se uskuteční příští týden na Břeclavsku. V Mikulově je naplánované setkání spojené s preventivní akcí „Řídím, piju nealko pivo“, v Lednici je poté akce zaměřená na cyklisty v dopravním provozu, doprovodný preventivní program nese název "Auto není trezor".

Takto Mikulovští v pondělí vyrazili na protestní jízdu.

Odpor v Mikulově kvůli změnám v dopravě: nejprve protestní jízda, nyní petice

/FOTO, VIDEO/ Už na začátku týdne byli slyšet. Za zvuku klaksonů vyrazilo zhruba sto dvacet aut v pondělí na protestní jízdu Mikulovem. Nyní nespokojení obyvatelé města zveřejnili i petici, v níž vyjadřují nespokojenost se zavedením nových pravidel v organizaci dopravy. Trnem v oku jsou lidem především vybrané ulice od července označené jako Zóna 30, kde platí přednost zprava.

Nové vedení dopravy v některých částech Mikulova zvedá ze židle tamní obyvatele.

Odpor v Mikulově. Trnem v oku je přednost zprava v ulicích označených Zóna 30

Mikulované se bouří. Kvůli změnám v organizaci dopravy, které platí od pondělí 1. července. Aktuální parkovací systém totiž rozšiřuje rezidenční zóny a sníženou rychlost a přednost zprava zavádí i v nich. Radnice novinku zdůvodňuje zvýšením bezpečnosti chodců, zklidněním dopravy a omezením hluku. Někteří zastupitelé vyzývají k okamžitému svolání mimořádného zastupitelstva a zrušení nových pravidel. Hovoří o podrazu a vadí jim, že se k chystaným změnám nemohli vyjádřit předem.

Studenti znojemského gymnázia Dr. Karla Polesného se zapojili do projektu Světové příběh v srdci Moravy.

Literární projekt. Studenti ze Znojma předvedli, jak vidí Erbenovu Kytici

Světové příběhy v srdci Moravy. Literární projekt s tímto názvem se zrodil v hlavě paní ředitelky Jany Sikorové z Městské knihovny Znojmo již dávno, ale kvůli době covidové se realizace dočkal až tento školní rok. Knihovny ze Znojma, Mikulova a Břeclavi oslovily gymnázia ve svých městech a po návrhu paní učitelky Rivolové a Štimplové se projektu s radostí zúčastnily třídy 7.A a 3.E z Gymnázia Dr. Karla Polesného ve Znojmě.

Dálnice D52.

Spory o stavbu D52 pokračují. Tentokrát jsou trnem sváru výběžky u Mikulova

Jen na papíře a v soudních místnostech zůstává téma dostavby D52 mezi Pohořelicemi a státní hranicí s Rakouskem. Na to, až se řidiči projedou po novém úseku dálnice řidiči čekají marně. Ve středu Nejvyšší správní soud zrušil rozsudek Krajského soudu v Brně, kde rozhodoval o návrhu na zrušení částí územního plánu Mikulova a také Zásad územního rozvoje Jihomoravského kraje v oblasti plánovaného obchvatu Mikulova.

Mikulovský lom vstupuje do nové sezony s novým provozovatelem.

Letošní sezona v mikulovském lomu? Se změnami a s novým správcem

Mikulovský lom na Janičově vrchu bude po tři roky nově provozovat Radovan Popovský. Střídá Romanu Ertlovou, která stála společně se správou Chráněné krajinné oblasti Pálava u zrodu přísnějšího režimu s placením za vstup, omezením počtu návštěvníků či zákazem kouření a používání neekologických opalovacích krémů. Deník zjišťoval, co vše se pro návštěvníky změní, a co naopak zůstává.

Dvaadevadesátletý Jiří Látal (druhý zprava) při sobotních oslavách v Mikulově.

Látal je starší než fotbalový klub! Při oslavách žongloval, chválil ho i Straka

Když se narodil, fotbalový klub z Mikulova ještě neexistoval. V sobotu se přitom legendární Jiří Látal zapojil do oslav vítěze okresního přeboru Břeclavska, na hřišti Pálavy i v dvaadevadesáti letech žongloval. Jeho vitalitu, kondici i dovednosti ocenili také bývalí hráči Sparty a národního týmu Josef Chovanec, František Straka, Tomáš Řepka či Horst Siegl.

Oslavy 90. výročí fotbalu v Mikulově.

PODÍVEJTE SE: Mikulov slavil 90 let fotbalu. Straka se fotil s Bagárovou

Zápas A mužstva s druholigovým Táborskem či exhibice staré gardy proti Sigi Teamu. Oslavy devadesátého výročí fotbalu v Mikulově nabídly divákům pestrý program, který zakončil večerní koncert zpěvačky Moniky Bagárové. „Všem se akce moc líbila,“ těšilo manažera mikulovského týmu Libora Horňáčka.

Fotbalisté Zlína (bílé dresy) v úivodním přípravném zápase remizovali na hřišti Sedlece u Mikulova s Líšní 0:0.

Tři břevna, jedna tyč, žádný gól. Ševci na úvod přípravy remizovali s Líšní

Dresy bez reklam, žádný gól. Fotbalisté Zlína v úvodním letním přípravném zápase remizovali na hřišti Sedlece u Mikulova s Líšní 0:0. Ševci měli k vítězství daleko blíž než druholigový rival, v sobotním dopoledním utkání hned čtyřikrát orazítkovali konstrukci branky. Tým z pozice kapitána vedl záložník David Machalík.

Oprava průtahu Mikulovem pokračuje druhou etapou.

Průjezd Mikulovem po anglicku. Dopravu svádí silničáři do levého pruhu

/FOTO, VIDEO/ Státní silničáři odstartovali další etapu rekonstrukce silnice první třídy číslo 52 na průtahu Mikulovem. Nový povrch dostává druhá strana silnice. Řidiči tak ve směru na Rakousko projíždějí levým jízdním pruhem. Provoz na kruhovém objezdu u Billy nově řídí semafory.

Pod hradbami mikulovského zámku vyroste Rezidence Alfons Mucha.

Rezidence Alfons Mucha pod zámkem v Mikulově nemá šokovat, zdůrazňuje investor

/FOTO/ Atraktivní prázdný prostor přímo pod hradbami mikulovského zámku se již brzy zaplní. Jak Deník před pár dny informoval, proluku u parkoviště v ulici Alfonse Muchy nahradí polyfunkční dům. Soukromý investor z Brna zde plánuje zbudovat Rezidenci Alfons Mucha. A redakci prozradil, čím má být objekt specifický.

Šmoulové. Ilustrační foto

Tipy na víkend na Břeclavsku: Budou hody, přijedou také Šmoulové

Třetí červnový víkend nalákeme na Břeclavsku například na Krojované hody v Kobylí, které budou ctít lidové tradice i folkór. Do Břeclavi přijedou se svým muzikálem modří Šmoulové a v Mikulově odehrají benefiční koncert. Peníze půjdou na podporu místní speciální školy.

Líšeňští fotbalisté (v bílém) odehrají v letní přípravě šest utkání.

Příprava Líšně: Hodně cestování, tahákem je duel s Baníkem. Generálka v Rakousku

Dva soupeři z Rakouska nebo speciální střetnutí s Baníkem Ostrava. Líšeňští fotbalisté už příští týden rozjíždějí letní přípravu na novou sezonu, před startem nového druholigového ročníku odehrají šest zápasů. V Brně se představí jen jednou, v neděli 23. června při oslavách stého výročí klubu vyzvou Ostravu, generálku brněnský celek odehraje v Rakousku. Vyzve v ní druholigový FAC Vídeň.