Žádné vstupné, stačí přijet a bavit se. Pořadatelé Pálavského vinobraní, které se koná v Mikulově od pátku 12. do neděle 14. září 2025 vyrukovali s novinkou: Poslední den, tedy v neděli, je program tradiční akce pro všechny zdarma. Letošní ročník však přinese ještě jednu přelomovou změnu. Žádný stánek nebude brát hotovost, platby budou možné výhradně bankovní kartou.
Sokolov se v sobotu 9. srpna 2025 promění v ráj pro milovníky vína. Od 14:00 hodin se v areálu Kapucínského kláštera uskuteční Sokolovské slavnosti vína, na nichž se představí pestrá škála vinařství z celé republiky.
Starší ženu obrali o peníze, vybílili bar v hotelovém pokoji. Muž a žena, kteří přijeli na přelomu letošního července a srpna do Mikulova, nějaký čas škodili, kde mohli. Nakonec je dopadla městská policie. Když strážníci zjistili totožnost ženské poloviny zlodějského páru, nestačili se divit, kdo jim uvízl v síti.
Strážník mikulovské městské policie se v sobotu večer na konci letošního července rozhodl po službě rozpustit stres u kávy u tamní čerpací stanice Maroli. Jenže pak si všiml muže, který natankoval a neměl se k placení.
V Hustopečích se rozhodli změnit termín burčákových slavností, Břeclav se pustila do urputného boje s invazivním pajasanem žláznatým. Připomeňte si s Břeclavským deníkem nejvýznamější události minulého týdne v regionu.
Herci filmu Pod parou se v pátek 1. srpna 2025 vrátili na místo činu, tedy do Mikulova. Slavnostní premiéra filmu Pod parou režiséra Rudolfa Biermanna se uskutečnila právě tam, kde se natáčelo. Zúčastnili se jí i tvůrci a představitelé hlavních rolí.
Předchozí oprava skončila, a tak se po silnici 414 mezi Mikulovem a Drnholcem jezdilo pár dnů bez omezení, navíc s novým povrchem v úseku Mikulov-Březí. Od pondělí 4. srpna 2025 jsou silničáři zpět, na řadě je rekonstrukce části mezi Březí a Dobrým Polem. Dopravu budou po dobu prací řídit semafory.
/ROZHOVOR/ V novém filmu Pod parou ztvárnila známá česká herečka Hana Vagnerová jednu z hlavních postav, učitelku dějepisu pro středoškoláky Martinu. V pátek večer snímek se svými hereckými kolegy slavnostně představila před stovkami diváků v amfiteátru v Mikulově na Břeclavsku. Pro Břeclavský deník v krátkém rozhovoru přiznala, že v Mikulově natáčela vůbec poprvé.
/FOTO, VIDEO/ Hlasitý aplaus se v pátek večer rozléhá amfiteátrem v Mikulově na Břeclavsku. Z auta právě na zářivě červený koberec vystupuje v rytmu písně Let's Get Loud od světoznámé zpěvačky Jennifer Lopezové česká filmová hvězda Hana Vagnerová. V černých šatech, sandálcích na vysokém podpatku a především svým ikonickým úsměvem si okamžitě získává srdce diváků.
Po měsících odkladů jsou od čtvrtka 31. července 2025 definitivně v ostrém provozu radary měřící rychlost na silnici 52 u Pohořelic. Maximální povolenou sedmdesátku hlídají na takzvané Proklaté křižovatce ve směru na Brno i ve směru na Mikulov.
Práce na návrší Kozího hrádku v Mikulově postupují podle plánu. O aktuálním stavu revitalizace známého mikulovského turistického cíle informovala radnice na sociální síti. Projekt je spolufinancován z prostředků Evropské unie, z příspěvku Nadace BLÍŽKSOBĚ a z rozpočtu města. Celková hodnota investice dosahuje 35 milionů korun.
Areál bývalých kasáren v severovýchodní části Mikulova by se mohl do budoucna proměnit. Městští radní odhlasovali zpracování územní studie, která má za úkol zmapovat nezastavěnou oblast areálu. Zpracování studie potrvá rok.
Na Břeclavsku zahynul minulý týden na železnici už druhý člověk za tento měsíc. Silničáři zveřejnili detaily další opravy silnice mezi Mikulovem a Drnholcem: Bude se jezdit podle semaforu. Ředitelství silnic a dálnic oznámilo, že dostalo klíčové povolení a dálnici Pohořelice-Mikulov dostaví do sedmi let. Připomeňte si nejdůležitější zprávy s Břeclavským deníkem.
Sanitka, hasiči i policie zasahovali ve středu navečer v centru Břeclavi. Kolem sedmé se u Dyje na křižovatce Lidické a Sovadinovy srazil motorkář s autem.
Tmavěmodrý kombík VW Passat jel po Gagarinově ulici, motorkář po Brněnské v Mikulově. Když se potkali na křižovatce, skončil motocykl i jeho řidič na zemi na silnici. Šofér volkswagenu nečekal, šlápl na plyn a ujel. Teď ho hledá policie.
Výstavba chybějící části dálnice D52 z Pohořelic až k rakouské hranici u Mikulova dostala zásadní impuls. Po dlouhých letech nejistot a zablokovaných řízení vydalo ministerstvo životního prostředí souhlasné stanovisko EIA, tedy posouzení vlivu na životní prostředí. Zásadní stavba bude rozdělená do čtyř částí a silničáři se budou muset vypořádat s výzvou v podobě překlenutí vodního díla Nové Mlýny.
Oprava silnice 414 v úseku mezi Dobrým Polem a Březí už je připravená do detailů. Silničáři zveřejnili přesný termín začátku a konce rekonstrukce, známá jsou i dopravní omezení.
/FOTO, VIDEO/ „Je to splněný sen. Děkuju,“ říká Josef Ševčík na vozíku, když vyjede ze Sky Bridge na Dolní Moravě. Je vůbec prvním vozíčkářem, který se projel po 721 metrů dlouhém visutém mostě, nejdelší lávce pro pěší v Česku. Přání se mu v pátek ráno splnilo díky jeho kamarádce Haně Francové a týmu Sanitky naděje. Zlatým hřebem dne splněných přání byla jízda nedalekou bobovou dráhou.
Kultura, jídlo či pití různých národů ochutnají o víkendu návštěvníci Festivalu národů Podyjí v Mikulově. Pod Pálavou zase mohou zájemci shlédnout závody dračích lodí. Co nabízí víkend na Břeclavsku i v dalších regionech jižní Moravy? Zjistíte to v Břeclavském deníku.
Zahájení přípravných zemních prací a záchranného archeologického výzkumu pod budoucím obchvatem Břeclavi přiblížili republikoví silničáři na středečním brífinku. Přímo v trase klíčové investice na území okresního města tak informovali o novinkách na téměř devítikilometrové stavbě.
Turisté se z těch uliček a výhledů mohou zbláznit. Malebné centrum Mikulova láká davy z Česka i z ciziny. Řada z nich přitom míjí jednu očividně zchátralou budovu. Bývalá hasičská stanice na dobré mikulovské adrese je už roky bez využití. Letos v létě se přece jen jedno našlo. Funguje tam úschovna kol.
Mohou mít třeba 50 tisíc korun do začátku a celkem až šest týdnů placeného volna. Města na Břeclavsku nabízí zájemcům o práci strážníka všemožné výhody. Koho to láká, ten si z nich zrovna teď může vybírat. Strážníky momentálně hledají v Břeclavi, v Hustopečích i v Mikulově.
Co nabízí víkend na Břeclavsku? Bobří neckyádu ve Staré Břeclavi či koncert Ondřeje Rumla v Mikulově. Zajímavé tipy, jak se dobře pobavit, jsou také z dalších regionů jižní Moravy. Vybrete si v Břeclavském deníku.
Žádné mytí aut, žádné zalévání zahrady, žádné napouštění bazénů. K desítkám obcí na Břeclavsku, kde už tato omezení při užívání pitné vody z vodovodu platí nebo brzy platit začnou, se přidávají další. Nejnověji Mikulov. Tamní radnice o tom informovala ve středu odpoledne.
Špatný nebo dokonce velmi špatný. Tak označují silničáři stav téměř třetiny ze všech silničních mostů na Břeclavsku. To je nejhorší výsledek v Jihomoravském kraji.
Více než dvě a půl branky na zápas. Takovou bilancí se v minulé sezoně pyšnil Lukáš Machala, nejlepší střelec napříč krajskými a okresními soutěžemi na Břeclavsku a Hodonínsku. „Byla to střelecky moje nejpovedenější sezona v kariéře,“ řekl jedenačtyřicetiletý Machala.
Odjakživa byli na hřišti nejvíc na očích. Řeč je o fotbalových kanonýrech, kteří zapisují jednu trefu za druhou a snaží se překonat své soupeře v tabulkách střelců. Jestli hledáte toho nejúspěšnějšího z Břeclavska a Hodonínska, musíte až do desáté ligy. Lukáš Machala z celku Bavory/Mikulov B jich v uplynulé sezoně nasázel hned 48.
Nezvyklý dodatečný dárek k loňským devadesátinám dostal malíř Antonín Vojtek. Břeclavská synagoga byla v neděli 29. června místem premiéry monografie o jeho životě a tvorbě. Neobvyklý není jen samotný dárek, ale i okolnosti jeho vzniku. Duchovní matkou — byť je toto označení poněkud nepřesné, ale jde o zavedenou formulaci — je jeho dcera Julie Vojtková.
Po střetu s osobním autem se v neděli ráno u Brodu nad Dyjí na Břeclavsku těžce zranil motocyklista. Záchranáři ho v kritickém stavu převezli vrtulníkem do Brna na urgentní příjem, řekli ČTK mluvčí policie Bohumil Malášek a mluvčí záchranářů Michaela Bothová. Nehoda se stala na silnici směrem na Pasohlávky, jezdí se kyvadlově.
Kde budou špičkové domácí kapely od pátku do neděle 12. do neděle 14. září letošního roku? Odpověď je už teď jasná - na Palavském vinobraní v Mikulově. Seznam hudebníků, který zveřejnili pořadatelé, slibuje hvězdy domácí hudební scény. Zahrají i legendy jako Divokej Bill, Jelen či Tata Bojs.
/NA VLASTNÍ KŮŽI/ Ráno dostali školáci vysvědčení a začaly jim letní prázdniny. Odpoledne už některé rodiny vyrazily autem na dovolenou k Jaderskému moři. Jedna z tras, kterou lidé využívají pro cestu do Chorvatska, je po dálnici D52 a silnici I/52 z Brna ke státním hranicím s Rakouskem. Reportér Deníku Rovnost si v pátek odpoledne jízdu po této trase vyzkoušel.
TIPY: Folklorní vrchol začal ve Strážnici, kde se koná tradiční mezinárodní festival. Diváky o tomto víkendu čeká také představení Dětského kočovného divadýlka. Deník dal dohromady seznam tipů na strávení následujícího volného času.
Krojované hody v Mikulově, cyklistický závod vinicemi v oblasti Kobylí a spoustu dalších věcí můžete zažít o tomto víkendu na jihu Moravy. Inspirujte se v Břeclavském deníku a užijte si pátek, sobotu i neděli.
Ve Valticích se uskutečnila oslava Olympijského dne. Jejím cílem je zapojit nejen všechny milovníky sportu, ale i ty, kteří běžně sportu neholdují, a nabídnout jim co nejvíce míst po celé ČR, kde si mohou užít společnou radost z pohybu. Heslem dne je: RŮZNÍ LIDÉ, RŮZNÉ SPORTY, JEDEN OLYMPIJSKÝ DEN!
Liščí vrch u Sedlece na Břeclavsku v chráněné krajinné oblasti Pálava se zbarvil do modra, rozkvetly tam tisíce trsů vzácného lnu chlupatého. V tuzemsku jej lze najít právě jen na jihu Moravy, na Pálavě hned v několika lokalitách. Na Liščím vrchu jde o oblast asi čtyř hektarů. Informoval o tom vedoucí správy chráněné oblasti Jiří Kmet.
Nudistická pláž nebude, nahota v ústraní se ale při koupání v lomu na Janičově vrchu toleruje. Rybář Stanislav Komínek vytáhl z Dyje na Břeclavsku tolstolobika o úctyhodných rozměrech. Fotbalový trenér Milan Valachovič se po ukončení angažmá v Líšni vrací do Lanžhota. Připomeňte si s Břeclavským deníkem události minulého týdne.
Všechny tři skupiny jihomoravských sedmých lig mají jedno společné – jednoznačného vítěze. Fotbalisté Šardic, Oslavan i Moravských Knínic ve svých skupinách jasně dominovali a postup do vyšší soutěže si zajistili již před koncem sezony. Kanonýrům napříč všemi krajskými soutěžemi vládl exligový útočník Pavel Simr.
Most na hlavním tahu u rakouských hranic v Mikulově čeká měsíční oprava s omezením dopravy. Břeclavan se vydal na pětisetkilometrový pochod, aby podpořil dívku z Tvrdonic, která má vážné zdravotní potíže. Zvýšení hladiny Novomlýnských nádrží se odkládá kvůli další žalobě ekologů. Uplynulý týden na Břeclavsku přinesl řadu zásadních událostí. Připomeňte si je s Břeclavským deníkem.
Lom na Janičůvě vrchu u Mikulova zahájil v neděli letošní sezónu. Opět bez nudistické pláže. Naháče tam ale tolerují, pokud dodrží určitá pravidla. Břeclavský deník zjišťoval, jaké ceny a jaké podmínky v tomto roce pro koupání nejen bez plavek v lomu platí.
Opravou úseku Mikulov - Březí práce na této cestě pro letošek neskončí. Po skončení aktuálních prací se silničáři pustí do dalších kilometrů silnice II/414 směrem k Drnholci. Vyfrézují povrch, nahradí ho novým, opraví příkopy, obnoví značení.
Kde všude už na území CHKO zakořenil vysoce odolný pajasan žláznatý, zjišťovali před nedávnem studenti Masarykovy univerzity. Invazívní dřevina rychle zarůstá teplomilná stanoviště a vytlačuje původní rostliny. Správa chráněné krajinné oblasti o průzkumu informovala na sociálních sítích.
Špatná zpráva pro řidiče, kteří pravidelně jezdí po frekventované silnici I/52 do Rakouska nebo opačným směrem. Most přes železniční trať u Mikulova čeká rekonstrukce. Po dobu prací bude v místě omezený provoz.
V sobotu nebouřila hudba jen pod zámkem v Břeclavi (konaly se tam Slavnosti Břeclav), ale krásu tónů bylo možné vyslechnout také v poetickém prostředí přírody Jižní Moravy. Konal se již desátý ročník Hudby na kole, kdy různá hudební seskupení hrála sportovním nadšencům na loveckých zámečcích či jiných zajímavých místech Lednicko-valtického areálu.
Spadlé stromy, zatopené sklepy. V uplynulém týdnu zkoušely Břeclavsko bouřky. Řidiče na silnici Březí - Mikulov trápí od minulého pondělí uzavírka. Někteří z nich to vraceli cyklistům, když se mezi nimi proplétali po cyklostezce, aby nemuseli uzavírku objížddět přes Dolní Dunajovice. Připomeňte si uplynulých sedm dnů s Břeclavským deníkem.
K nešťastné události došlo v úterý 10. června na čerpací stanici v Mikulově na ulici K Vápence. Policisté tam museli vyjet ke srážce osobního auta a motorkáře.
PŘEHLED: Po mostním provizoriu budou jezdit několik měsíců řidiči po frekventované silnici I/55 mezi centrem Břeclavi a Poštornou. O letních prázdninách začne rekonstrukce mostu přes slepé rameno řeky Dyje. Je v havarijním stavu. Deník zmapoval uzavírky a opravy důležitých silnic v okrese.
Mikulov koupí od státu další stavbu předválečného lehkého opevnění k těm, které už vlastní. Za 62 928 korun. Rozhodli o tom zastupitelé. A důvod? Chtějí zabránit možnému zneužití stavby, která stojí na místě, kudy projedou denně tisíce aut.
V neděli krátce po poledni se na na Dunajovické ulici v Březí srazila dvě auta. Na místě zasahovala osádka sanitky, policejní hlídka a dvě jednotky hasičů. Havárie se neobešla bez zranění.