Kreativ

ŠTÍTEK: Mikulov

Ilustrační foto

Podpora zahradničení: kromě knih si v Mikulově lidé vypůjčí i semínka

Čas od času přinesla z domu některá ze čtenářek namnožené pokojové rostliny nebo přišla s prosbou o jejich směnu za jiné. V mikulovské městské knihovně tak byli jen krůček od toho, aby se i jejich zařízení stalo součástí iniciativy Semínkovna, která po celé republice funguje už šestým rokem. Jejím cílem je podpora přírodního zahradničení a sdílení rostlin a semínek.

Mikulovská alej.

Bezpečnost pro auta, život pro hmyz. Mikulovskou alej čeká údržba bez kácení

/FOTO/ Kompromis mezi auty a vzácným hmyzem. Okolí frekventované silnice z Mikulova do Sedlece na Břeclavsku projde letos plánovanou údržbou. Kvůli přítomnosti vzácných druhů živočichů Ředitelství silnic a dálnic ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny volí místo kácení šetrnější zásahy, které ochrání lidi na silnici, ale zároveň neovlivní život hmyzu.

Panorama Mikulova fotografované z Kozího hrádku.

RETRO: Podívejte se na historické fotografie dominant a zákoutí Mikulova

Ke kouzlům malebného Mikulova patří  jeho historická tvář milovaná lidmi, kteří ve městě žijí a obdivovaná těmi, kdo se do kraje pod Pálavou často a rádi vrací. Pohled na staré fotografie ukazuje, jak se Mikulov za poslední víc než století změnil a v čem zůstává stejně krásný. Za fotografie děkujeme Regionálnímu muzeu v Mikulově.

Z místního archeologického muzea plánují v Dolních Věstonicích vytvořit Dům přírody. Unikátní výstavní prostory mají být i pod jezírkem. Vizualizace: Regionální muzeum Mikulov

Náročnější práce kvůli stáří budovy. Dům přírody Pálavy bude nakonec dražší

/VIZUALIZACE/ Vodu nad hlavou bude mít návštěvník, až sejde po schodech do potemnělých prostor. Umělé jezírko vznikne v plánovaném Domě přírody Pálavy v Dolních Věstonicích na Břeclavsku. Přestavba stávajícího archeologického muzea s expozicí lovců mamutů se však prodraží. Jihomoravští radní schválili minulý týden navýšení peněz na tento projekt z původních více než sedmi milionů korun na necelých dvaadvacet.

Křižovatka na silnici mezi Mikulovem a Sedlecem na Břeclavsku. Na snímku nová autobusová točna.

Posměch i kritika: zastávka za miliony v Mikulově je pro autobusy riziková

Točna, na které se nedá otočit. Paskvil, jenž stál miliony. Ale také zastávka, která autobus neviděla. Uštěpačné komentáře si na sociálních sítích vysloužila nově zbudovaná autobusová zastávka pod Mušlovem – místní části Mikulova na Břeclavsku. O jejím dokončení před pár dny Deník Rovnost informoval.

Křest alba V mapách.

Petr H. Batěk pokřtil v rodné Plzni svoje debutové album

V mapách. Tak se jmenuje autorské album herce, muzikanta, básníka, moderátora a nyní i hoteliéra Petra H. Baťka. Plzeňský rodák, který nyní žije převážně v Mikulově, kde provozuje penzion, si cd, jak sám říká, daroval k letošním padesátinám. Ty oslaví v květnu.

Policejní vrtulník při pátrací akci. Ilustrační foto.

Policejní vrtulník zachránil na jihu Moravy nemocného muže i penzistku

/VIDEO/ Po dvou pohřešovaných pátrali od pátečního večera jihomoravští policisté. S pomocí vrtulníku letecké služby nejprve hledali nemocného syna, jehož zmizení nahlásila žena z Mikulovska. „Ten se měl pohybovat někde v okolí s tím, že už nemůže na nohy.  Na přilehlé železniční trati byla snížena rychlost a kontaktovali jsme i rakouské kolegy. Ukázalo se, že stejnou osobu našli rakouští policisté při pátrací akci o den dříve,“ sdělil jihomoravský policejní mluvčí Pavel Šváb.

Prodejnu COOP Jednota v Bratislavské ulici v Hustopečích čeká demolice.

Staré ustupuje novému. Jednota v Bratislavské ulici v Hustopečích jde k zemi

/FOTO/ Nakupovat sem chodím už od dětství. Pamatuji si na obuv, která byla zvlášť v patře, a taky na květinářství a vůni čerstvých kytek v prostoru pod schody. S nostalgií vzpomíná Hustopečanka Alena Polášková na prodejnu COOP Jednota v centru města. Budova ze sedmdesátých let minulého století, která se nachází nedaleko autobusového a vlakového nádraží, půjde k zemi. Vedení společnosti ji chce nahradit novým moderním supermarketem, jenž se lidem otevře pravděpodobně ještě v závěru letošního roku.

Ilustrační fotografie.

Agresivita i neodbytnost: obcemi na Břeclavsku obcházejí energetičtí šmejdi

Neodbytnost, a v případě dotazu či vyzvání k předložení průkazu i vulgární nadávky či agresivita. Takové jednání v pátek doslova rozlítilo starostku obce Milovice na Břeclavsku Veroniku Blanářovou. Nelichotivá slova měla zaznít ze strany mladíka, jenž se představil jako zástupce společnosti zabývající se energetickým poradenstvím.

Zimní procházka Mikulovem.

Sníh je zpátky a betlém je pryč. Takhle končí svátky v Mikulově

Ranní procházka v centru Mikulova měla v pondělí zase svoje zimní kouzlo, do města se vrátil alespoň sněhový poprašek. Pohled na náměstí ale člověka vytrhl z dozvuků sváteční nálady. Dělníci z náměstí právě odváželi betlém.  Za krásné fotky děkujeme Miroslavě Jakubčíkové.

Dům v ruině

Znásilněná ruina se proměnila ve výstavní krásku pro rekreaci

Se stavebním dědictvím dávných dob se dá zacházet různě. Můžete ho zbourat a postavit nový dům, nebo se při obnově naopak přísně držet tradičního rámce. Majitelé historické stavby, za minulého režimu přestavěné na sýpku, zvolili jinou cestu. Rozhodli se oba přístupy zkombinovat, jak píše čtvrteční příloha Deníku s názvem Hobby.

Procházka Mikulovem.

Zamyšlený Mikulov láká i na počátku roku k zimní procházce

Počátkem roku bývá i v Mikulově víc klidu než jindy, většina sezon buď skončila nebo ještě nezačala. Město vypadá trochu zamyšleně, trochu jako by dřímalo, o to zajímavější může taková procházka být. Děkujeme Jaroslavu Loskotovi za krásné fotky.

Štola Lehnschafter v Mikulově

Ve štole Lehnschafter neprší a ani nesněží. Zaujmou stříbrné rudy i živé houby

Ve štole neprší a ani nesněží. Štola Lehnschafter v Mikulově se může pochlubit kromě exkurze do těžby stříbrné rudy i pohledem na živé houby. Polymetalické stříbronosné rudy se v mikulovském rudném revíru těžily od 13. do 19. století, největší rozmach těžby byl historiky datován do 18. století. První novodobí nadšenci důl objevili v roce 1987 a začali s jeho odkrýváním. Důl má celkem 12 pater, je 215 metrů hluboký a délka všech chodeb je 13 km. 

Ředitelka mikulovského dětského domova Lada Válková.

Ředitelka domova v Mikulově: Dětská duše vytvoří všude ty nejkrásnější Vánoce

V mikulovském dětském domově působí Lada Válková už devětadvacet let, z toho devět let jako ředitelka. Dobu, jako je ta covidová, však nepamatuje. „Když začal první nouzový stav v březnu loňského roku, říkali jsme si, tehdy čerstvě odpočinutí z hor, že to s dětmi ten měsíc dva zvládneme. Vůbec by mě nenapadlo, že se tady za rok sejdeme a situace bude ještě horší než před loňskými Vánocemi,“ povzdechla si v rozhovoru pro Deník Rovnost.