Tady četníci zatkli vraha. Tady byla ta napínavá honička. Podobné věty mohou lidé říkat na mnoha místech jihu Moravy. Filmaři totiž Brno i kraj kolem něj mají v oblibě a tak lidé snadnou mohou vyrazit na procházky do míst, které tvořily kulisy mnoha scén. Deník Rovnost přináší tipy na procházky s filmovou tematikou. Na Vyškovsku zve k vycházce slavkovský zámecký park s novou hledací hrou.
Tady četníci zatkli vraha. Tady byla ta napínavá honička. Podobné věty mohou lidé říkat na mnoha místech jihu Moravy. Filmaři totiž Brno i kraj kolem něj mají v oblibě a tak lidé snadnou mohou vyrazit na procházky do míst, které tvořily kulisy mnoha scén. Deník Rovnost přináší tipy na procházky s filmovou tematikou například v Lednici či Mikulově.
/ROZHOVOR/ Miroslav Talaš z Milovic je muž mnoha zájmů. Dokazuje, že v jedné osobě se může kloubit láska k lesu, fotbalu i vínu. Jako lesa pán si po lese chodí v zelené kamizole, pérem za kloboukem, loveckou puškou a zjišťuje, jak se zvířata v jeho revíru mají. Běhá si po milovickém hřišti za míčem a jako záložník si plní své útočné i obranné povinnosti.
Najít odpovědi vedoucí k rozluštění tajenky budou příznivci vycházek pro bystré havy hledat v centru Mikulova ve hře nazvané Mikulovský zvěřinec. Čeká je deset zastávek.
Tři miliony diváků, kteří sledují nizozemskou reality show Kdo je zrádce? vidělo tajemná zákoutí Louckého kláštera ve Znojmě. Televizní štáb tam natáčel za přísného utajení druhý díl oblíbeného pořadu.
Projekt Čtení Mikulov si od roku 2017 klade za cíl podporovat místní literární život na Mikulovsku a také zprostředkovat místním obyvatelům setkání s oceňovanými současnými autory a jejich tvorbou. V jeho rámci se konají autorská čtení, komponované večery s literaturou a hudbou nebo soutěžní klání ve Slam Poetry, uvádí Petr Šesták, dramaturg a produkční celého projektu
/FOTOGALERIE UVNITŘ/ Až děsivé mrazení vyvolávají náhody, které se pojí s postupným odhalováním donedávna skrytého dědictví předků v Milovicích na Břeclavsku. Tím jsou rozsáhlé a z části neprobádané historické chodby, které již více jak deset let po prvním zřícení místním ubírají na spánku.
Když byla malá, kreslení a výtvarnou výchovu moc nemusela, byla pro ni spíš trestem než zábavou, a nezřídka u ní i plakala. Nyní mají však nějaký její obrázek, malovaný hrníček, misku, originální halenku, tenisky nebo džínovou bundu ve Strachotíně již mnozí.
Vychutnat si lahodné víno ve sklepě pod Pálavou? V posledních měsících prakticky nemožné. Vinaři z malebné vesničky Ivaň u Mikulova však dokázali na koronavirové restrikce rychle zareagovat a začali provozovat vinotéku na kolech. Víno z vlastních vinic vozí lidem v desítkách vesnic na Hané.
Pracuje u hasičského záchranného sboru. Jeho přítelkyně před mateřskou na záchrance. V autě s sebou vozili zdravotnický záchranný batoh s léky. Několikrát ho využili například při pomoci vlastním příbuzný v důchodovém věku. Vozili ho i pro případ dopravní nehody a možnosti rychlé pomoci. Batoh jim však v sobotu v noci z auta někdo ukradl.
Vychutnat si lahodné víno ve sklepě pod Pálavou? V posledních měsících prakticky nemožné. Vinaři z malebné vesničky Ivaň u Mikulova však dokázali na koronavirové restrikce rychle zareagovat a začali provozovat vinotéku na kolech. Víno z vlastních vinic vozí lidem v desítkách vesnic na Hané.
Vychutnat si lahodné víno ve sklepě pod Pálavou? V posledních měsících prakticky nemožné. Vinaři z malebné vesničky Ivaň u Mikulova však dokázali na koronavirové restrikce rychle zareagovat a začali provozovat vinotéku na kolech. Víno z vlastních vinic vozí lidem v desítkách vesnic na Hané.
Vychutnat si lahodné víno ve sklepě pod Pálavou? V posledních měsících prakticky nemožné. Vinaři z malebné vesničky Ivaň u Mikulova však dokázali na koronavirové restrikce rychle zareagovat a začali provozovat vinotéku na kolech. Víno z vlastních vinic vozí lidem v desítkách vesnic na Hané.
Téměř stejný počet zimujících vrápenců malých jako loni napočítali vědci v jeskyni Na Turoldu v Mikulově na Břeclavsku. „Zatímco loni jich v jeskyni spalo rekordních 619, letos se počet zastavil na 601 vrápencích malých," uvedl Jan Miklín ze Správy chráněné krajinné oblasti Pálava.
Hlavně klid a pohoda jsou věci, které se lidem z Milovic na jejich obci nejvíce líbí. A nevadí jim ani nepřítomnost školy. „Děti jsou samostatnější, umějí jezdit autobusem, což se jim bude v budoucnu hodit," myslí si Markéta Gajdová.
Sníh, který už v nížinách dávno roztál, se v Krušných horách místy drží dál. Toho jsme se o víkendu rozhodli využít. Teple jsme se oblékli, zabalili si s sebou svačinu a pití a připravili naše závodní „stroje“.
Jižní Morava – Radikální cestu k upevnění zdraví a získání dobré nálady volí v mrazivých měsících příznivci otužování a zimního plavání. Svou zálibu považují za trend a mají radost, že milovníků studeného osvěžené přibývá. Pro začátečníky mají dvě rady: začínejte zvolna a počítejte si tím, že si nyní do ledu budete muset vysekat díru.
Svatý kopeček v Mikulově je okouzlující jak v teplých měsících,tak i v zimě.Pro nás místní je výhodou,že to máme za rohem a můžeme ho navštívit kdykoli i během týdne.Když si přivstanete a stihnete vycházející slunce,k tomu Vás doprovodí Vaše drahá polovička,tak i ten nejromantičtější film vám bude připadat málo romantický.
Najít odpovědi vedoucí k rozluštění tajenky budou příznivci vycházek pro bystré havy hledat v centru Mikulova ve hře nazvané Mikulovský zvěřinec. Čeká je deset zastávek.
Na hru Podivuhodné odpoledne Dr. Zvonka Burkeho se mohou těšit příznivci divadla. Do Slavkova s ní dorazí při tradiční Letní scéně Divadlo Bolka Polívky 12. července.
Až čtyři kilometry dlouhé kolony se v pondělí brzy odpoledne začaly tvořit před Mikulovem ve směru k hraničnímu přechodu na rakouský Drasenhofen. Důvodem jsou intenzivní kontroly na rakouských hranicích.
Další příležitost, jak si zpestřit procházku centrem Mikulova připravily bystré hlavy z místního Střediska volného času. Stačí s sebou mít chytrý telefon, najít v ulicích šlépěj golema a oskenovat si z ní QR kód.
Venku je lehce pod nulou. S révím ve vinohradech pod Přítluckou horou si pohrává mrazivý vítr. Přestože hodiny na přítlucké kostelní věži odbíjejí už půl jedenáctou dopoledne, na parkovišti pod tamní rozhlednou Maják se tísní hned několik aut.
Nejvyšší česká fotbalová soutěž se po rekordně krátké zimní přestávce vrátila 15. kolem. Liberecký Slovan hostil Bohemians Praha 1905 a na oba týmy čekalo pravé severočeské lednové počasí. V mrazu se nakonec soupeři rozešli smírně 1:1.
I obyčejná procházka se může proměnit v dobrodružnou a napínavou výpravu. Na jižní Moravě lidé najdou množství procházkových tras s přidanou hodnotou, například s keškami v Mikulově či pátráním ve Slavkově nebo dokonce vědeckými exponáty na brněnské Kraví hoře. Deník Rovnost přináší přehled tipů na netradiční vycházky i klasickou nabídku víkendové online zábavy.
I obyčejná procházka se může proměnit v dobrodružnou a napínavou výpravu. Na jižní Moravě lidé najdou množství procházkových tras, které při procházce na čerstvém vzduchu i poučí, pobaví a zaměstnají i hlavu. Například v Mikulově vyzývá k hledání dvaadvacet velmi pečlivě ukrytých kešek, láká ale i stezka věnovaná lovcům mamutů u Pavlova.
/SEZNAM OTEVŘENÝCH PŘECHODŮ/ O dvacet kilometrů delší cestu musí nyní volit do práce Ladislav Adamec ze Šatova na Znojemsku. Pracuje v rakouském Oberetzbachu. Obvykle jezdí přes hraniční přechod Mitterretzbach–Hnanice, ten ale od čtvrteční půlnoci uzavírají betonové zábrany. Stejně jako dalších deset přechodů s Rakouskem na jihu Moravy. Důvodem jsou opatření kvůli koronaviru.
Rakousko od půlnoci uzavře 45 menších hraničních přechodů s Českem a Slovenskem. S odvoláním na nařízení ministerstva vnitra o tom dnes informovala agentura APA. Opatření se dotkne například hraničních přechodů ve Smrčné u Nové Bystřice, v Čížově u Znojma či tří menších přechodů v Českých Velenicích. Už v sobotu Rakousko kvůli vysokému počtu nakažených koronavirem obnovilo na hranicích s Českem a Slovenskem kontroly.
Rozhodl jsem se, že ubytování ve Valticích minimálně po dobu jednoho roku přestanu hostům nabízet. Jedním z důvodů je podpásovka ze strany zastupitelů v podobě navýšení turistických poplatků. Takovými slovy okomentoval podnikatel Jaromír Janota mladší své rozhodnutí přestat pronajímat ubytování v centru města. A není jediný. Podnikatelů, kterým se nelíbí prosincové navýšení poplatků na nejvyšší možnou mez, ve městě vína přibývá.
Sice na horách nejezdí vleky, ale lyžovat ani sáňkovat lidem v době pandemie nikdo zatím nezakázal. Tím se zřejmě řídila řada Tepličanů, která o víkendu vyrazila do místní zimních středisek a skiareálů.
V jiné roky tráví lednové večery Veronika Svobodová u internetových stránek s nabídkou společenských šatů. Vybírá ty nejhezčí, aby zazářila na minimálně jednom plese. Letos se s tancem na bálu musí zřejmě rozloučit. „Loni jsem vyjela s přítelem ke známým na Slovensko, na tamní městský ples. Teď mě mrzí, že jsem jich nestihla víc. Letos s žádnou takovou akcí nepočítám. Myslím, že situace je tak vážná, že i kdyby se uvolnila opatření, tak raději nebudu riskovat,“ zmínila mladá žena.
Rok 2020 byl pro obyvatele našeho domečku opravdu velmi náročný. Náročný byl ovšem také pro tety a strýce – vychovatele. Forma distanční výuky nás ale naučila mnohému novému, zocelila naše nervy, stali se z nás odborní pracovníci v IT službách, proměnili jsme se třeba i ve na zkušené učitele odborných předmětů a ledacos jiného.
Z rakouské strany začaly avizované kontroly na hranicích. Je to i případ přechodu mezi Mikulovem a Drasenhofenem. Českou celnicí projíždějí auta bez zastávky. Když však se však blíží k Rakousku přivítá je výstražná tabule s informací pro vstup z České republiky.
Propadlá silnice na návsi a kolující povídačky o prastarých podzemních chodbách. Obyvatelé jihomoravské vesničky Milovice se mají už brzy dozvědět, co přesně může za jejich dopravní trable v centru obce.
Světelné efekty doprovázené ohlušujícími ranami jsou v Mikulově minulostí. Tedy alespoň v noci. Tamní zastupitelé totiž na svém posledním zasedání v prosinci schválili obecně závaznou vyhlášku regulující používání zábavní pyrotechniky. V platnosti je od čtvrtka 7. ledna.
/VIDEO/ Pohledem na oprýskanou fasádu zámku Jaroslavice na Znojemsku začal nový díl úspěšné nizozemské soutěžní reality show Wie is de Mol? V překladu znamená Kdo je zrádce? Zahraniční štáb točil loni na jižní Moravě i v Mikulově a Lednicko-valtickém areálu. V naprostém utajení.
Břeclavská Střední průmyslová škola a obchodní akademie truchlí. V pouhých sedmašedesáti letech nečekaně zemřel 31. prosince tamní ředitel Jaroslav Glier.
Když je všude zavřeno, nejlepší volbou jak strávit víkend, je prožít jej u bohatého online programu nebo vyrazit do přírody. Jih Moravy lidem nabízí množství zajímavých tras na procházky a výlety. K vycházce láká třeba okolí Velkých Pavlovic, i centrum Mikulova s ukrytými keškami.
Deset vzorků má v nové kolekci stovky nejlepších moravských a českých vín pro rok 2021 Zámecké vinařství Bzenec. Je to největší zastoupení. Kolekci zveřejnili v úterý. „Aby víno postoupilo do Salonu, bylo potřeba téměř 87 bodů, což je nejvyšší minimální bodové hodnocení v jednadvacetileté historii soutěže,“ upřesnil sommelier Marek Babisz.
K procházce s tajenkou zve v Mikulově aplikace Skryté příběhy pro chytré telefony. Nabízí procházky se sérií úkolů, které vedou k odhalení historického vyprávění.
Ženy a muži nabízející sexuální služby v kraji bojují o přežití. Se zavřenými nočními kluby ubylo klientů. Byznys nyní kvete jen v privátech. A přibývá násilí
Rudě zářící lampy, blikající červená srdce z ulice i směrovky podél hlavních tahů silnic v příhraničí zhasly. Pandemie koronaviru si vybírá svou daň i na prostituci. Ta se z takzvané šedé zóny v posledních měsících přesunula do zóny zakázané. A stále více nebezpečné. Vědí o tom své jak majitelé nočních klubů, tak i dámy provozující nejstarší řemeslo.
/VIDEO UVNITŘ ČLÁNKU/ Několik nových tůní vzniklo v oblasti slaniska u Mikulova na Břeclavsku. Silničáři tím vyšli vstříc ochráncům přírody. Místem má v budoucnu vést část dálnice D52, která spojí Brno s Vídní obchvat Mikulova. Stavba má od prosince znovu platné územní rozhodnutí.
Zatopenému bývalému lomu v Mikulově na Břeclavsku se přezdívá malý Jadran. Plavci si pod slunnou Pálavou užívají radovánky v létě, Irena Dojáčková si tam ale dala pár temp nedávno v „ledové“ vodě. Letos mladou ženu pohltil fenomén otužilectví a zimního plavání. „Hlavním impulzem byla myšlenka předního fyzioterapeuta Pavla Koláře, že proti stresu je třeba bojovat zase stresem. Takže proti koronaviru bojuju otužováním,“ vysvětluje. A není sama.
Zatopenému bývalému lomu v Mikulově na Břeclavsku se přezdívá malý Jadran. Plavci si pod slunnou Pálavou užívají radovánky v létě, Irena Dojáčková si tam ale dala pár temp nedávno v „ledové“ vodě. Letos mladou ženu pohltil fenomén otužilectví a zimního plavání. „Hlavním impulzem byla myšlenka předního fyzioterapeuta Pavla Koláře, že proti stresu je třeba bojovat zase stresem. Takže proti koronaviru bojuju otužováním,“ vysvětluje. A není sama.
Další příležitost, jak si zpestřit procházku centrem Mikulova připravily bystré hlavy z místního Střediska volného času. Stačí s sebou mít chytrý telefon, najít v ulicích šlépěj golema a oskenovat si z ní QR kód.
/ANKETA/ Rok 2020 nám kvůli Covidu obrátil život naruby. Většina osobností na jihu Moravy by si v roce 2021 přála, abychom společně překonali nebezpečí pandemie. Právě díky ní jsme si mohli uvědomit, jak vysokou kvalitu života máme