
Dáváte si na Nový rok čočku? Mnoho Čechů tradici považuje za pověru
Orlickoústecko /Zaujalo nás/ - Tradiční pokrm v podobě čočky si u nás 1. ledna plánuje připravit 43 % lidí. Dodržování zvyku stoupá s dosaženým vzděláním.
Orlickoústecko /Zaujalo nás/ - Tradiční pokrm v podobě čočky si u nás 1. ledna plánuje připravit 43 % lidí. Dodržování zvyku stoupá s dosaženým vzděláním.
Největší jihokorejská automobilka Hyundai Motor kvůli klesajícímu zisku zavádí úsporná opatření. Zároveň řeší nedostatek sportovně-užitkových vozů (SUV) ve své nabídce. "Esúvéčka" v poslední době získávají čím dál více obliby u zákazníků.
Karlovarský kraj - Policisté řeší případ jednadvacetiletého zloděje, který se nezdráhal krást v kostele.
Kolín - Letošní otevírání bedny přání se podle všeho prodlouží. Tradičně se schránka s tužbami Kolíňáků otevírala mezi svátky. Letos ale můžete svá přání do bedny házet až do 30. prosince. Řekl to Michael Kašpar, kolínský místostarosta.
Cheb - Policisté z Chebu řeší případ jednadvacetiletého zloděje, který se nezdráhal krást v kostele.
Těžko budete hledat více ikonickou herní postavičku, než je italský instalatér Mario. Ve světě her se pohybuje už více než 30 let a různých Mario her se zatím stihlo prodat více než 200 milionů kusů. Nintendo si zatím Maria drželo na svých zařízeních, to ale už neplatí.
Mostecko - Má 22 let a už je recidivistka. Nyní jí hrozí další soud. Trikem obrala důchodce, který jí chtěl pomoci.
Úštěk – Úštěcký advent 2016 opět nabídne celodenní poutavý program. Zde je:
/FOTOGALERIE/ Dvě původní listiny a staré mince z let 1765 až 1936 byly v tubusu, který vložili naši předci do makovice báně farního kostela Všech svatých ve Vlčovicích, místní části Kopřivnice.
Újezd – K akci Česko zpívá koledy se také letos přidala obec Újezd.
Slavičín, Hrádek na Vlárské dráze - Příjemné překvapení pro dětské i dospělé účastníky slibují pořadatelé Česko zpívá koledy ve spolupráci s regionálním Deníkem ve slavičínské místní části Hrádek na Vlárské dráze.
Holešov – Do dějin kriminalistky se asi jako pachatel krádeže století nezapíše: zatím neznámý zloděj si totiž v noci na sobotu vybral za cíl vysavač na čerpací stanici v Holešově.
Český Rudolec – Dačičtí policisté nyní objasnili červnové vloupáním do jedné rudolecké restaurace.
Brno – Chtěla poslouchat písničky z jukeboxu, nyní ji čeká správní řízení. Zákaznice baru vlepila facku barmance poté, co ji obsluha nedovolila poslouchat hudbu z jukeboxu po zavírací době.
Praha - Zájem o nákup drahých kovů mezi Čechy vzrostl během celého roku o desítky procent, v období před Vánocemi je ještě vyšší. Shodli se na tom největší domácí prodejci investičních drahých kovů. Důvodem jsou podle nich zvyšující se ekonomická rizika, politické nejistoty, drasticky nízké úrokové sazby a posilování dolaru.
Neveklov – Futsalisté Arsenalu, kteří se po sestupu z II. ligy trápí i v Divizi, se v desátém kole dočkali druhé výhry, když po přestávce zlomili odpor sedmého R.S.C. Slaný, jenž na zápas do neveklovské haly dorazil jen v šesti, z toho Kvapil (48 let) a Chadima (44) jsou již velice zkušení. Arsenal i přes výhru po šesti porážkách zůstal na předposledním místě se sedmi body.
Karlovy Vary - Česká a slovenská policie spolupracují na případu ukradených uměleckých děl a dalších starožitností. Umělecké předměty zajistili kriminalisté při raziích na Slovensku, v Česku se případem zabývá karlovarská policie. Její mluvčí Kateřina Böhmová potvrdila, že je možné, že některá díla pocházejí z České republiky.
Radošov - Přibližně 4,5 tuny vážící střecha věže kostela sv. Václava musela včera urazit kolem jedenácti metrů do výšky, aby opět zastřešila rekonstruovanou památku. Akce probíhala bez komplikací za přihlížení asi čtyř desítek lidí. Pro letošek má už kostel od prací klid. Na jaře se pak počítá třeba s výměnou vytráží či se zprovozněním hodin.
Jablonec nad Nisou – /VIDEO/ „My se sobě na těch mincích opravdu líbíme," shodli se ve středu dopoledne „dva muži z Ria", jak se zlatým olympijským vítězům judistovi Lukáši Krpálkovi a paralympijskému plavci Arnoštu Petráčkovi někdy říká.
Jablonec nad Nisou /FOTOGALERIE/ - Olympijský vítěz z Ria de Janeiro judista Lukáš Krpálek a vítěz paralympiády plavec Arnošt Petráček mají mince s vlastním portrétem. Do zlata si je osobně vyrazili v České mincovně v Jablonci nad Nisou.
Most - Mostecká policie vyšetřuje okradení seniorky, které se stalo v pondělí kolem 9.30 hodin před mosteckým hypermarketem.
Příbram – Škodu za 125 tisíc korun způsobil neznámý zloděj, který vnikl z 2. na 3. prosince do rodinného domu v Příbrami. Odcizil televizor, dva nafukovací čluny, trezor s finanční hotovostí a se stříbrnými mincemi. Za poslední dny řešili policisté v regionu také několik vloupání do chat.
Náchodsko – Krajská hokejová liga mužů pokračovala v neděli už svým 18. mistrovským kolem, v němž Náchod udolal tradičního rivala z Hronova a Jaroměř uspěla na horkém ledě v Jičíně. V krajské soutěži se dařilo také novoměstskému Spartaku, jenž po divokém průběhu přestřílel Lanškroun.
Praha - Česká spořitelna dostala od České národní banky půlmilionovou pokutu za to, že na řadě poboček její pracovníci neprováděli kontrolu bankovek před jejich navrácením do oběhu v souladu se zákonem a předpisy. Některé pobočky banky rovněž odmítly běžně poškozené bankovky. Vyplývá to z pravomocných rozhodnutí, které ČNB zveřejňuje na internetu. Banka tak podle ČNB porušila zákon o oběhu bankovek a mincí.
Praha - Mimořádně vzácný zlatý desetidukát z roku 1613 se před pěti lety, 3. prosince 2011, stal nejdražší vydraženou českou mincí. Na aukci společnosti Aurea numismatika v Praze jej nový majitel získal za 2 691 tisíc korun včetně aukční přirážky.
Znojmo – Zda jsou potraviny a nápoje prodávané na stáncích na adventních trzích pro zákazníky bezpečné, zjišťují v těchto dnech hygienici. Zvýšená pozornost, kterou trhům věnují, souvisí s epidemií žloutenky.
Praha /TABULKA/ - Česká národní banka zadržela za tři letošní čtvrtletí 2078 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Meziročně jde o 43procentní pokles, ve stejném období loni to bylo 3625 padělků. Přibylo padělků eur, počet padělků v korunách a dolarech klesl. Údaje zveřejnila ČNB na internetu.
Brno - Bankovky, mince, známky i sochy tam všude se dostala tvář rakouského vynálezce Viktora Kaplana. Princip turbíny, která nese jeho jméno, objevil při svých výzkumech v Brně. Od Kaplanova narození v neděli uplyne sto čtyřicet let.
/FOTOGALERIE/ Brutální přepadení bohumínského lékárníka v Bezručově ulici šetří policie. Lupič v masce hnutí Anonymous při přepadení lékárny střílel z pistole a muže za pultem bil teleskopickým obuškem.
Chotěboř – Když začala rekonstrukce věže starého kostela v Chotěboři, netušili památkáři, co v ní najdou.
Olomouc - Ve volných plavkách, tzv. bermudách, skočil do vody krytého bazénu v Olomouci čtyřicetiletý muž. Tento druh koupacího oděvu však řád plaveckého stadionu nepovoluje. Následný konflikt návštěvníka s plavčíkem museli řešit strážníci.
Praha /FOTOGALERIE/ - Bývalý rekordman v počtu reprezentačních startů Karel Poborský v úterý v Praze pokřtil minci se svou podobiznou. Peníz s autorem legendárního gólu dloubákem ve čtvrtfinále evropského šampionátu v roce 1996 proti Portugalsku je k dispozici ve zlaté a stříbrné verzi a je devátý v řadě ze sběratelské série Československé fotbalové legendy.
Praha - Svět dřevěné postavičky Hurvínka chce představit svým návštěvníkům Muzeum hlavního města Prahy, které spolu s Divadlem Spejbla a Hurvínka připravilo výstavu k 90. narozeninám této legendární české loutky. Lidé na ní budou moci nahlédnout do dárků, které dostal Hurvínek od Spejbla, Máničky a Bábinky, a jejich prostřednictvím se dozvědět řadu věcí o nich i samotném divadle.
Choceň /Krátce/ – I letos mohou žáci Základní školy Svatopluka Čecha rozvíjet své vědomosti na nepovinném historickém semináři pod vedením Martiny Krskové. V letošním školním roce je pro ně tématem Choceň za první republiky.
Lomnice nad Popelkou - V Přeboru Prahy se Lomničtí bodů nedočkali. Padli na ledě Kobry B.
Nesovice – Posilnili se něčím ostřejším a v podnapilém stavu se vydali k prodejně potravin v Nesovicích. Jenže až po zavírací době. Platit za cigarety a alkohol tak rozhodně nechtěli. Takový nápad se ve čtvrtek kolem půlnoci zrodil v hlavách dvojice mužů, v pondělí o něm informovala vyškovská policejní mluvčí Alice Musilová. „Výlohu prodejny rozbili házením kamenů. Nepodařilo se jim však otvorem dostat dovnitř, pokusili se tak alespoň dosáhnout na cigarety a drobné mince v pokladně," popsala mluvčí.
Kolín - Konec hledání mincí po kapsách. Stání na placených parkovištích po celém Kolíně je nyní možné zaplatit jak pomocí bezkontaktní platební karty, tak i přes webovou aplikaci.
/FOTOGALERIE/ Hokejisté Liberce si připsali už desátý zápas s plným bodovým ziskem v řadě. Úřadující extraligoví šampioni v 23. kole vyhráli 2:0 ve Vítkovicích, když vítěznou trefu dal v přesilovce obránce Radim Šimek.
Český Krumlov - Českokrumlovští kriminalisté obvinili šestadvacetiletého muže z Českých Budějovic.
Jablonec n. N. - Rovný tucet investičních a uměleckých unikátů opustí lisy jablonecké České mincovny. Opět tu razí platinové obry. Největší na světě.
Kolín - Po celých jedenáct let, co se v kolínském městském společenském domě odehrávají setkání sběratelů, volají pořadatelé i po jiném sortimentu, než jsou tradiční pohledy, známky a mince.
Kolín /FOTOGALERIE/ - Po celých jedenáct let, co se v Městském společenském domě v Kolíně odehrávají setkání sběratelů, volají pořadatelé i po jiném sortimentu, než jsou tradiční pohledy, známky a mince.
Brno /FOTOGALERIE/ – Schránku plnou historických unikátů nalezenou při rekonstrukci kostela sv. Josefa ve středu dopoledne otevřeli v brněnské Josefské ulici. V makovici věže ležela schránka pravděpodobně necelých čtyřicet let, některé předměty nicméně pocházejí až z roku 1720. „Našli jsme například dokumenty z padesátých let, ostatky a obrázky ze svaté země nebo historické vydání deníku Rovnost," upřesnil architekt úprav kostela Petr Múčka.
Praha - Starožitností se v Česku více prodá v kamenných obchodech, v utržených částkách ale dominují trhu aukce, které generují více než trojnásobný obrat. Je to způsobeno zejména vysokými cenami obrazů. Roční obrat trhu se starožitnostmi odhadují odborníci na 300 milionů korun.
Dolní Stakory - Člověk by podle obrázku, který se mu pod střechou Naší hospody v Dolních Stakorách na Mladoboleslavsku naskytl v sobotu ráno, spíše soudil, že musí být páteční večer. Většina stolů obsazena, na řadě z nich pivo nebo něco k zakousnutí a všude zánovní balíčky hracích karet.
Dolní Stakory - Člověk by podle obrázku, který se mu pod střechou Naší hospody v Dolních Stakorách naskytl v sobotu ráno, spíše soudil, že musí být páteční večer. Většina stolů obsazena, na řadě z nich pivo nebo něco k zakousnutí a všude zánovní balíčky hracích karet. Šest desítek nadšenců (a mezi nimi čtyři nadšenkyně) zdaleka nejen z Mladoboleslavska se sem vypravilo na 16. ročník tradičního turnaje v mariáši
Planá – Vyhlížení příjezdu svatého Martina, Svatomartinské víno a Martinská husa jsou staré české tradice a k nim se připojují i tradiční Svatomartinské trhy. A právě u takových trhů nesměl chybět do dáli se nesoucí zvuk flašinetu, který se linul z dřevěné skříňky, u níž klikou točil flašinetář.
Brno /FOTOGALERIE/ - Schránku s informacemi o dnešních Bosonohách, slovo brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho i troubského faráře Františka Koutného, který v Bosonohách slouží mše, výtisk úterního vydání Brněnského deníku Rovnost nebo životní reflexi nejstaršího tamního obyvatele Jana Čoupka ve středu vložili do báně kaple obyvatelé Bosonoh. Uložili tam také mince a bankovky české i evropské měny.
Jičín – Radnice podpoří částkou 200 tisíc korun vydání knihy Architektura Albrechta z Valdštejna. Letos tak pošle Nakladatelství Lidové noviny sto tisíc korun, v příštím roce druhou část prostředků.