Možná to ani netušíte, a přitom máte v peněžence hledanou vzácnou minci nebo bankovku, kterou byste mohli výhodně zpeněžit. Odborníci radí, které z nich mají vyšší cenu. Podívejte se na přehled současných vzácnějších českých mincí a bankovek.
Hledačům pokladů ve Walesu se pomocí detektorů kovů podařil významný objev. Našli patnáct zlatých mincí, jejichž stáří odborníci odhadli na dva tisíce let. Jedná se o první zlatou měnu z doby železné, která kdy byla v zemi objevena.
Přesně sto let uplynulo od nálezu vzácného „Přerovského pokladu“ z období třicetileté války, který mohou v těchto dnech obdivovat návštěvníci Muzea Komenského. Ve své době vyvolal nález velký rozruch a informovala o něm domácí i zahraniční média.
/FOTO, VIDEO/ První měsíc prázdnin je za námi a do druhé poloviny se přehoupnul i festival Kutnohorské léto, do kterého se i v letošním roce zapojila s programem pro celou rodinu Průvodcovská služba Kutná Hora. Jenom speciální prohlídky ve Vlašském dvoře si užilo už více jak pět stovek návštěvníků.
Pokud vyrazíte na výlet do Boru a přijde na vás slabá chvilka na náměstí v místech u kostela, budete mít možná chvíli problém nalézt veřejné záchodky, kde si můžete ulevit.
Léto přivádí do měst na Tachovsku mnoho turistů, kteří stejně jako ostatní obyvatelé mají své potřeby a čas od času je třeba si prostě „odskočit“. Jaké mají možnosti, sleduje Deník, který se tentokrát při svých cestách zastavil v Plané.
Vysoká u Jevíčka, jednu z nejmenších vesnic v Pardubickém kraji proslavil nález unikátního pokladu. Nálezce dostane odměnu podle památkového zákona. Půjde o mimořádný dar od kraje ve výši 560 tisíc korun.
/FOTO, VIDEO/ Přes týden pracuje jako asistent pedagoga v lesní mateřské školce. „Hraju si s dětmi,“ říká s úsměvem Daniel Richter z Hradce Králové, s nímž se můžete příležitostně setkat také na různých místech ve lněné přepásané haleně a slamáku u stolečku s historickými mincemi. Dokáže o nich dlouho a zasvěceně vyprávět, ukazuje, jak se taková platidla v dávné minulosti razila i jak se měnila technologie výroby.
/FOTO/ Dosud neznámou část pohřebního areálu v lokalitě Mušov-Roviny u Pasohlávek odhalili odborníci z Archeologického ústavu Akademie věd v Brně. V hrobech členů vládnoucí elity germánských Langobardů našli korálky, ozdobné spony, mince i zbraně jako šípy či kopí.
V mosteckém Golden Gate se konala dvoudenní prodejní výstava sběratelských a investičních mincí, včetně uměleckých předmětů z drahých kovů. Zájem byl velký, ale návštěvnost byla omezena.
Slon africký, lev, nosorožec dvourohý, buvol africký a levhart skvrnitý. Kromě toho, že všechna tato zvířata žijí v Africe, stala se zároveň předobrazem sběratelských jednouncových mincí, které vydala Republika Pobřeží slonoviny. Kolekce nyní dorazila do Liberce.
/FOTO/ Prokazatelně první papírové peníze v rakouské monarchii nazývané bankocetle mohou obdivovat zájemci o historická platidla v Brně. A to na výstavě A již Marie Terezie… Papírová platidla v habsburské monarchii v Dietrichsteinském paláci.
Zlatou minci s motivy Městské památkové rezervace Kroměříž představila v úterý v prostorách Arcibiskupského zámku Česká národní banka (ČNB). Na minci jsou ztvárněny motivy historického jádra města a také komplexu zdejšího zámku a zahrad, který je zapsaný na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Po skupině podezřelých z odcizení šperků, vzácných mincí a finanční hotovosti pátrají pražští kriminalisté od konce března letošního roku. Způsobená škoda dosahuje skoro dvou milionů korun.
V rámci výstavy Nepokojná léta aneb Žatec ve víru třicetileté války, probíhající od 11. května do 30. prosince, představí Regionální muzeum K. A. Polánka v Žatci další malý "žatecký poklad" ze svých sbírek.
Nejzajímavější archeologické nálezy uplynulých let, včetně vzácných mincí objevených v Ústí, Loučce a Fryštáku, ukáže veřejnosti Muzeum regionu Valašsko. Výstava s názvem Poklady východní Moravy začíná na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí v sobotu 6. května. Zájemci si ji budou moci prohlédnout až do 22. října.
Česká mincovna v rámci oslav 30 let od svého vzniku vydává třetí minci s fyzikem a vynálezcem Nikolou Teslou. Po první, zobrazující spor s Edisonem, a druhé s motivem elektrických výbojů je na minci tentokrát vyobrazeno téma bezdrátové komunikace.
Česká mincovna v rámci oslav 30 let od svého vzniku vydává třetí minci s fyzikem a vynálezcem Nikolou Teslou. Po první, zobrazující spor s Edisonem, a druhé s motivem elektrických výbojů je na minci tentokrát vyobrazeno téma bezdrátové komunikace.
Šťastných třináct Cvikováčků se v galerii Kulturního domu Sever zúčastnilo prvního letošního vítání občánků. Tento slavnostní akt se město rozhodlo pojmout trochu odlišně oproti minulým letům.
/VIDEO/ Historický okamžik se odehrál v úterý dopoledne v rekonstruované Radniční věži ve Znojmě. Představitelé radnice vrátili do opravené báně sedm původních schránek se vzkazy předků. Poselství ze současnosti vložili do nových čtyř schránek. Až je třeba za sto let otevřou noví správci města, najdou v nich dokumenty, Znojemské listy ale také bankovky a mince. Současné i historické.
Pastvina nedaleko Vysoké u Jevíčka skrývala stovky let poklad, jehož hodnota přesahuje deset milionů korun. Historické stříbrné a zlaté mince ukryl do země ve dvou keramických nádobách zřejmě obchodník ve druhé polovině 17. století. Před třemi lety se mince dostaly náhodou na povrch. Jde o největší poklad v Česku za posledních několik desítek let. Nálezce, který si přeje zůstat v anonymitě, získá od Pardubického kraje odměnu. Má jít o více než půl milionu korun.
/FOTO/ Pastvina nedaleko Vysoké u Jevíčka skrývala stovky let poklad, jehož hodnota přesahuje deset milionů korun. Historické stříbrné a zlaté mince ukryl do země ve dvou keramických nádobách zřejmě obchodník ve druhé polovině 17. století. Před třemi lety se mince dostaly náhodou na povrch. Jde o největší poklad v Česku za posledních několik desítek let. Nálezce, který si přeje zůstat v anonymitě, získá od Pardubického kraje odměnu. Má jít o více než půl milionu korun.
S rostoucí inflací ve světě roste i poptávka po zlatě a s ní také jeho cena. Zlato se stalo v poslední době opět vyhledávanou komoditou. Napomáhá k tomu i krach světových bank, ať už v Americe nebo ve Švýcarsku.
/FOTO, VIDEO/ S rostoucí inflací ve světě roste i poptávka po zlatě a s ní také jeho cena. Zlato se stalo v poslední době opět vyhledávanou komoditou. Napomáhá k tomu i krach světových bank, ať už v Americe nebo ve Švýcarsku.
Stavba smíšené cyklostezky v ulici Pod Valy umožnila přerovským archeologům podrobný výzkum v této historické části města. Sondy odhalily pozůstatky kuchyňské keramiky ze 16. až 19. století a badatelé pomocí detektoru kovů objevili také pět set let staré mince. Nejvzácnější je nález haléře českého krále Vladislava Jagellonského z let 1471 až 1516.
Stavba smíšené cyklostezky v ulici Pod Valy umožnila přerovským archeologům podrobný výzkum v této historické části města. Sondy odhalily pozůstatky kuchyňské keramiky ze 16. až 19. století a badatelé pomocí detektoru kovů objevili také pět set let staré mince. Nejvzácnější je nález haléře českého krále Vladislava Jagellonského z let 1471 až 1516.
V pondělí 20. března přivítala Česká mincovna v Jablonci nad Nisou výkonného prezidenta a CEO dubajského komoditního centra DMCC – Ahmeda Sultana bin Sulayema, který si prohlédl zdejší výrobní provoz, kde se razí nejen české oběživo, ale také celá řada sběratelských a investičních mincí z drahých kovů.
V pondělí 20. března přivítala Česká mincovna v Jablonci nad Nisou výkonného prezidenta a CEO dubajského komoditního centra DMCC – Ahmeda Sultana bin Sulayema, který si prohlédl zdejší výrobní provoz, kde se razí nejen české oběživo, ale také celá řada sběratelských a investičních mincí z drahých kovů.
Chodník před Českou spořitelnou v Roudnici nad Labem zdobí obří korunová mince odlitá před desítkami let. Nyní se objevil sádrový model, který sloužil k její výrobě.
Chodník před Českou spořitelnou v Roudnici nad Labem na Litoměřicku zdobí obří korunová mince odlitá před desítkami let. Nyní se objevil sádrový model, který sloužil k její výrobě.
Před vchodem do pobočky České spořitelny na roudnickém Karlově náměstí je velký odlitek jednokorunové mince. „To není kanál?“ podivili se dva žáci z nedaleké základní školy Jungmannova. Jejich údiv je pochopitelný, protože jak velikostí, tak barvou se odlitek skutečně poklopu od kanálu podobá.
/FOTO, VIDEO/ Před vchodem do pobočky České spořitelny na roudnickém Karlově náměstí je velký odlitek jednokorunové mince. „To není kanál?“ podivili se dva žáci z nedaleké základní školy Jungmannova. Jejich údiv je pochopitelný, protože jak velikostí, tak barvou se odlitek skutečně poklopu od kanálu podobá.
Na pomyslném druhém místě v padělání peněz se loni umístil Hradec Králové. Alespoň podle počtu padělků, které ve městě zadrželi, těch bylo v Hradci 53. Celkově padělků bankovek a mincí v České republice oproti předešlému roku ubylo.
Nepříjemné překvapení čeká na řidiče, kteří jsou zvyklí parkovat u bývalého kulturního domu v Lounech. Za odstavení vozu se tam bude nově přes den platit.
Tisíce kusů takzvaného Znojemského peníze vznikly z několik set let starých plechů, které původně sloužily na radniční věži. Dominantu Znojma mají nyní v rukou řemeslníci a plechy na ní vyměnili za nové. Ty původní tak zamířily do mincovny, kde se proměnily v repliky historických mincí.
Hned několika způsoby si lidé mohou koupit jednorázový lístek do městské hromadné dopravy v Brně. Kromě systému Pípni a jeď přímo ve voze nebo pomocí SMS zprávy jsou k dispozici na zastávkách také automaty na papírové jízdenky. Například na tramvajové zastávce na brněnském hlavním nádraží lze v automatu místo mincí zaplatit platební kartou.
Hned několika způsoby si lidé mohou koupit jednorázový lístek do městské hromadné dopravy v Brně. Kromě systému Pípni a jeď přímo ve voze nebo pomocí SMS zprávy jsou k dispozici na zastávkách také automaty na papírové jízdenky. Například na tramvajové zastávce na brněnském hlavním nádraží lze v automatu na místo mincí zaplatit platební kartou.
České ministerstvo dopravy už zahrnulo do plánů výstavby železničního spojení úsek z Českých Budějovic na rakouskou hranici v Praze. Má být dvojkolejný a umožňovat rychlost až 200 km/h, povšimly si OÖN.
Mrazivé počasí ani dlouhé fronty neodradily zájemce o speciální bankovku, kterou ve středu uvedla do oběhu Česká národní banka (ČNB). Tisícikorunu s přetiskem k 30. výročí rozdělení československé měny a vzniku české koruny je možné získat na pokladně centrální banky v Praze a v dalších šesti městech. Každý člověk si může zakoupit maximálně pět z celkového počtu 220 tisíc kusů vzácných bankovek.
Legendární závod Jizerská 50 se blíží, její 56. ročník proběhne od 9. do 12. února. Podstatnou součástí sportovní události jsou i účastnické medaile. Jejich ražba odstartovala v úterý 17. ledna v sídle České mincovny v Jablonci nad Nisou.
Téměř tisíc let zapomenutý pod zemí, skoro století uložený po částech v depozitářích, veřejnosti ukazovaný jen sporadicky. To je unikátní Žatecký poklad zlatých a stříbrných předmětů z přelomu 10. a 11. století. Ve své době představoval pro svého vlastníka pohádkové bohatství a dodnes jde o nejtěžší a co do škály předmětů nejbohatší depot uložený před rokem 1050 v Čechách.
Chorvatsko je jednou z nejvyhledávanějších dovolenkovou destinací, kterou ročně navštíví stovky tisíc turistů z České republiky. Při pobytech u moře utratíme miliony chorvatských kun. To se však letos změní. Chorvatsko se od 1. ledna 2023 připojilo k eurozóně a jedinou jeho oficiální měnou se tak stalo euro.
Na originální dárek se mohou těšit pravidelní návštěvníci sítě prostějovských hospod U Anděla. Majitelé nechali vyrazit mince, které platí pouze v jejich restauracích. Jejich hodnota není podložena zlatem, ale má hodnotu piva.
Speciální pamětní mince připomínají klíčové události heydrichiády. Jedná se o seskok paraskupin Silver A, operaci Anthropoid, vypálení Ležáků nebo popravy na pardubickém Zámečku. Pardubický kraj ve spolupráci s Československou obcí legionářskou je vydal při příležitosti 80. výročí od heydrichiády.
Žatecký poklad pochází z přelomu 10. a 11. století a byl nalezen v roce 1937. Dosud nebyl kompletně vystavený. Expozice v regionálním muzeu se otevře 12. ledna.
Při nedělní procházce v Linci vyčuchal pes 61letého muže z Traunu u nákladního přístavu osm mrtvých háďat. Těla posbírali hasiči a záchranáři zvířat. Podle nich byli malí plazi ještě na živu, když je někdo "uklidil". Při nízkých teplotách nemohli přežít dlouho na čerstvém vzduchu.
Urážky, napadení a výhrůžky. To je stále se zvětšující kaňka českého fotbalu. Zvláště rozhodčí v nižších soutěžích nemají na růžích ustláno. Ovšem každá mince má dvě strany. V nejnovějším tématu Sportovního deníku se věnujeme právě arbitrům. Je jich málo? Jak jsou odměňováni? A pokud chybují, dostanou trest?