Ivančice - Už druhý měsíc nahlíží archeologové pod dlažbu Palackého náměstí v Ivančicích na Brněnsku. Snaží se tak rozkrýt dějiny královského města sahající do třináctého století nebo ivančického hradu, který tam měl stát do šestnáctého století.
O velké rodině, lásce k dětem a tradicích si povídáme s herečkou Veronikou Stropnickou a její maminkou Olgou Žilkovou. Všem čtenářům Deníku posílá Veronika vánoční pozdrav. Čtěte již ve čtvrtek v magazínu Ženy!
Jestli v něčem fotbalisté Uhelných skladů Praha v pražském přeboru vynikají, je to disciplína zvaná pokutové kopy. To je sice známá věc už od minulé sezóny, letos svou produktivitu ale ještě daleko vylepšili.
Bývalý Club Nashville v Moravské Ostravě se v sobotu dopoledne proměnil v ráj sběratelů sportovních karet, především těch hokejových. Na tradičním burzovním místě se setkaly desítky nadšenců zábavy, která byla v devadesátých letech obrovský fenomén.
Vilémov - Pamatujete si na minuty strávené v telefonní kabince a ládování mincí do automatu? Ve většině měst už budky nefungují a pomalu se začínají ztrácet i z obcí.
Jablonec nad Nisou – Ve středu se v jablonecké České mincovně uskutečnila slavnostní ražba první ze série tří pamětních medailí s tváří Karla Gotta. Medaile budou k dostání ve stříbrné i zlaté variantě.
Podobně, jako motoristé vkládají naděje do hybridních automobilů, vidí politici perspektivu v hybridním prosazování svých mocenských ambicí. Podle BIS představuje hybridní špičku Rusko, dobří jsou prý ale i Číňané.
Legendární Karel Gott si dnes v České mincovně v Jablonci nad Nisou slavnostně vyrazil zlatou minci. Nadělí si ji ke svým osmdesátinám, které oslaví v příštím roce. Zlaťák s jeho portrétem ze 60. let je pouze první mincí ze série Slavíci ve zlatě. Celkem budou tři, které jej zachytí ve třech rolích - jako zpěváka, malíře a fenomén, který zasáhl mnoho generací. Informoval o tom server České noviny.
Zdánlivě to vypadá jako akademická debata o zřízení dalšího úřadu. Přitom jde o budoucnost výstavby v hlavním městě a doutnající problém nové pražské koalice. Klíčová otázka zní: Má v metropoli vzniknout centrální stavební úřad, který by rozhodoval o velkých projektech? Developeři lobbují za jeho zřízení, část koalice je pro, část proti. Pomyslná mince má pro Pražany a lidi, kteří tu chtějí bydlet, dvě strany.
Brněnsko – Několik balení čokoládových bonbónů, číšnickou peněženku, starý mobil i lahve alkoholu si odnesl vytrvalý zloděj v Rosicích na Brněnsku. Úspěšný byl přitom až napočtvrté.
Kybernetická měna bitcoin v listopadu oslabila o 37 procent, což je nejhlubší propad od dubna 2011. Od začátku roku je bitcoin slabší o více než 70 procent a proti rekordu z konce loňského roku se propadl zhruba o 80 procent. Vyplývá to z údajů portálu CoinMarketCap.com.
Před kostelem v Morkovicích na Kroměřížsku se sešly desítky přihlížejících, aby se staly svědky nevšední podívané. Za několik minut bylo po všem. Jeřáb vyzvedl osmnáctitunovou zrekonstruovanou věž na její původní místo, jako by to bylo peříčko.
Zázrak za pár minut. Před zraky desítek přihlížejících se na své místo vrátila téměř osmnáctitunová věž morkovického kostela, která prošla výraznou rekonstrukcí.
Blansko – Nalezenou motykou se ozbrojil zloděj v Blansku při své noční výpravě. „Překonal plot a dostal se na pozemek vedle rodinného domku devětatřicetiletého majitele. Pak motykou otevřel okno,“ informoval v pondělí policejní mluvčí Bohumil Malášek.
Kuks - Stačí přivřít oči, zaposlouchat se a jako by vás zvuk flašinetu přenesl na jarmark o nějakých sto let zpátky. Do takové atmosféry se mohli o uplynulém víkendu ponořit i návštěvníci vánočních trhů na Kuksu, a to díky flašinetu Romana Prouzy ze Rtyně v Podkrkonoší.
Českokrumlovsko - Přijďte třeba zavzpomínat na náměstí na dění o 17. listopadu a zapálit svíčku, zajděte si do kláštera na řemesla a andělské tvoření, podpořte charitativní bazárek ve Velešíně nebo si poslechněte koncert Heleny Vondráčkové.
Spolu se vznikem republiky si Česko připomene také sto let odluky od rakousko-uherského peněžního systému. Symbolem oslav koruny se stane druhá největší mince na světě. ČNB chystá řadu doprovodných akcí a zvláštních emisí platidel. Informoval o tom guvernér České národní banky Jiří Rusnok.
Liberecký kraj – Česká mincovna v Jablonci razí minci pro dvojnásobnou wimbledonskou vítězku Petru Kvitovou. Ta byla v pondělí přímo na místě činu a slavnostně si minci vyrazila.
/FOTOGALERIE/ Česká mincovna v Jablonci razí minci pro dvojnásobnou wimbledonskou vítězku Petru Kvitovou. Ta byla v pondělí přímo na místě činu a slavnostně si minci vyrazila.
Vysokomýtsko - Dva hrnky plné stříbrných mincí pocházejí zřejmě ze 17. století. Podle archeologů jde o ukryté úspory, poklad našel náhodný kolemjdoucí.
České Budějovice – Nestihli jste si ve středu v českobudějovické pobočce České národní banky koupit příležitostné dvacetikorunové mince s portréty hlavních tvůrců vzniku samostatného československého státu?
Brno - Dvacetikorunové mince s obličeji tří významných československých osobností od středy vydává Česká národní banka. Unikátní mince, které jsou platné stejně jako dvacetikoruny se svatým Václavem a astrolábem, lidé získají na pokladnách banky. Na brněnské pobočce stály od středečního rána frontu desítky lidí.
Dvacetikorunové mince s obličeji tří významných československých osobností od středy vydává Česká národní banka. Unikátní mince, které jsou platné stejně jako dvacetikoruny se svatým Václavem a astrolábem, lidé získají na pokladnách banky. Na brněnské pobočce stály od středečního rána frontu desítky lidí.
I v Ostravě jsou k mání od dnešního dne nové dvacetikoruny, které na sobě mají portréty zakladatelů Československa - T. G. Masaryka, Edvarda Beneše a Milana Rastislava Štefánika. Ty vydala Česká národní banka (ČNB) u příležitosti 100. výročí vzniku československého státu.
Česká banka Expobank uvádí na trh unikátní bankovní účet, který propojuje tradiční bankovnictví se světem FinTech. Prostřednictvím internetového bankovnictví a nově představeného NEO účtu tak umožňuje klientům, jako první tradiční banka v Evropě, obchodovat s kryptoměnou Bitcoin, investovat do začínajících firem či drahých kovů, a rovněž také využívat pojišťovacích služeb.
Do oslav stého výročí založení Československa se zapojila i Česká národní banka. K této příležitosti vydala mimořádnou zlatou minci o nominální hodnotě 10 tisíc korun, kterou si zájemci mohou koupit již od dnešního dne.
Beroun /FOTOGALERIE/ - Průchod Plzeňskou branou v Berouně už několik týdnů komplikuje lešení. Plzeňská brána, která byla v dávné minulosti nedílnou součástí městského opevnění Berouna, prochází další rekonstrukcí. Tentokrát se týká jejího vnějšího pláště.
Nevíte si rady s dárkem pro vaše blízké a chtěli byste jim věnovat originální kousek, ze kterého se budou těšit dlouhé roky? Česká mincovna pro vás přichystala soutěž o výjimečnou stříbrnou pamětní minci s broušenými kameny.
Dvůr Králové nad Labem - Z pěti bankovních loupeží a vraždy své přítelkyně se u krajského soudu zodpovídá třiačtyřicetiletý Pavel Kohút. Ke všem činům se v pondělí přiznal.
Hradec Králové - Z pěti bankovních loupeží a vraždy své přítelkyně se u krajského soudu zodpovídá třiačtyřicetiletý Pavel Kohút. Ke všem činům se v pondělí přiznal.
Litomyšl - Česká mincovna rozšiřuje řadu platinových pamětních mincí o zámek a zámecký areál Litomyšl. Mince byla pokřtěna při příležitosti oslav 450. výročí založení zámku v Litomyšli za účasti autorky Lenky Nebeské dne 29. září.
Rabí – Hrad Rabí je jedním z deseti v republice, který byl vyražen na zlatou pamětní minci vydávanou Českou národní bankou v rámci cyklu Hrady České republiky. Mince mají nominální hodnotu 5000 Kč.
Brno - Feniky z doby krále Jiřího z Poděbrad našli v areálu bývalé brněnské továrny Vlněna archeologové. Objevili čtyřicet mincí. „Pochází z druhé poloviny patnáctého století. Jde o mince menších hodnot z oblasti Dolního Rakouska a arcibiskupství salcburského,“ popsal nález archeolog Jiří Zubalík.
Italským archeologům se podařil vzácný objev. V podzemí bývalého divadla Cressoni v severoitalském městě Como nalezli nádobu z mastku, ve které bylo ukryto více než 300 zlatých mincí z dob Římské říše.
Stará Říše /FOTOGALERIE/- Ve třetím kole minulého ročníku divize si fotbalisté Staré Říše odvezli z Blanska tři body po vítězství 3:0. Ve čtvrtém dějství nové sezony se na Vysočině ze stejného výsledku radovali Blanenští.
Jablonec n. N. – Česká mincovna vydává pátou platinovou minci v pořadí, která je věnovaná zámku v Litomyšli, a tím rozšiřuje svůj sběratelský cyklus České památky UNESCO.
Turnov – Poklad nebývalé ceny získalo v těchto dnech turnovské muzeum. Šlo o 158 grošů ze 14. století, tedy z doby panování Václava II. a Jana Lucemburského. Na jedné straně je vyobrazen lev, na druhé česká koruna.
Turnov – Poklad nebývalé ceny získalo v těchto dnech turnovské muzeum. Šlo o 158 grošů ze 14. století, tedy z doby panování Václava II. a Jana Lucemburského. Na jedné straně je vyobrazen lev, na druhé česká koruna.
Svátek dobrého jídla a pití ve Frýdku-Místku pro letošní rok připadá na sobotu 18. srpna. Park Pod zámkem ožije dalším ročníkem gastrofestivalu Frýdek-Místek plný chutí a jubilejním 10. ročníkem Beskydských rekordů.
Vysoké nad Jizerou – Musel si připadat jako v pohádce. V krkonošském městě totiž našel 158 pražských grošů a zlomky keramické nádoby. Zachoval se velmi poctivě a celý poklad odevzdal do Muzea Českého ráje v Turnově.
Rožmitál pod Třemšínem - Repliky brnění, slavnostních oděvů a zbraní, ražbu mincí, psaní husím brkem, sezení v plné zbroji na koni, právo útrpné. To vše si mohou vyzkoušet a na vlastní kůži zakusit návštěvníci interaktivní výstavy Expedice středověk. V rožmitálském Podbrdském muzeu se koná do 23. září a otevřena je denně kromě pondělí od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.
Zatímco v roce 1995 si Češi vystačili s bankovkami a mincemi v hodnotě sto miliard korun, nyní jich mezi nimi koluje šestkrát tolik. A zdá se, jako by prudký rozvoj mobilních, internetových a karetních plateb neměl na stále rostoucí objem oběživa vůbec žádný vliv.