Kreativ

ŠTÍTEK: mince

Obžalovaní muži u soudu v Brně.

Sběratele mincí z Třeště přepadli v jeho domě. Odnesli zlaté mince a dukáty

Sběratele vzácných mincí z Třeště na Jihlavsku přepadl lupič vydávající se za vážného zájemce o Svatováclavské pamětní mince a dukáty z první republiky. Dramatické přepadení se stalo loni v lednu. Kriminalistům se podařilo dopadnout tři muže ze středních Čech, kteří mají mít čin za zhruba jeden a půl milionu na svědomí. Obviněným hrozí až dvanáct let vězení.

Mince, kterou vydalo město k 730. výročí od založení.

Plzeň vydala k 730. výročí od založení města minci. Vyobrazena je na ní radnice

Limitovanou edici pamětní mince s motivem historické budovy plzeňské radnice vydalo ke svému letošnímu 730. výročí založení město Plzeň. Mince bude v prodeji od pátku 30. května 2025 v obou pobočkách Turistického informačního centra Visit Plzeň – na náměstí Republiky vedle radnice a na palubě Hamburk u hlavního nádraží.

Veřejné toalety v Sokolově

Veřejných toalet je v centru Sokolova dost. Jejich kvalita a dostupnost se liší

K dobrému dojmu z návštěvy měst určitě patří také to, zda turistům nabídnou dostatek slušných a dostupných míst, na něž i císař pán chodil pěšky. Zkrátka veřejných toalet. V centru Sokolova jsou obvykle toalety vcelku dobře k nalezení a dostupné. I po zrušení veřejných záchodků v parku za obchodním centrem Ural, je stále kam zajít. Některé jsou s obsluhou a stanovenou otvírací dobou. Najdou se zde i takové, které slouží nonstop. Jednotná cena je 10 korun.

Výstava s názvem Město na třech pahorcích, středověká Olomouc pohledem archeologie představuje nejvýznamnější archeologické nálezy z Olomouce. Na snímku kachel s motivem mořského kentaura (1. čtvrtina 15. století)

Unikátní nálezy z historie Olomouce jsou poprvé k vidění na jednom místě

Největší archeologické nálezy z hanácké metropole pocházející z období od 6. až do 16. století jsou od středy 7. května vůbec poprvé na jednom místě k vidění v Arcidiecézním muzeu v Olomouci. Nová výstava s názvem Město na třech pahorcích, středověká Olomouc pohledem archeologie tam probíhá až do konce srpna.

Sedm kilo mincí a šperků. Dva turisté našli v Podkrkonoší novodobý zlatý poklad

Sedm kilo mincí a šperků. Dva turisté našli v Podkrkonoší novodobý zlatý poklad

Dva turisté na jihozápadním úbočí vrchu Zvičina u Dvora Králové nad Labem na Trutnovsku v únoru objevili novověký poklad v odhadované hodnotě přes 7,5 milionu. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech (MVČ) v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze 3,7 kilogramu. Schránky byly uloženy ve 20. století do uměle vytvořeného kamenného valu na okraji pole.

Dva turisté na Trutnovsku našli zlatý poklad, ležel v zemi několik desítek let.

Dva turisté na Trutnovsku našli zlatý poklad, ležel v zemi několik desítek let

Dva turisté na jihozápadním úbočí vrchu Zvičina u Dvora Králové nad Labem v únoru objevili novověký poklad v odhadované hodnotě přes 7,5 milionu korun. Dvě schránky, které obsahovaly zlaté mince, šperky a další předměty o celkové hmotnosti sedm kilogramů, nálezci odevzdali do Muzea východních Čech (MVČ) v Hradci Králové. Zaručeně zlaté jsou mince o váze 3,7 kilogramu, řekl dnes novinářům vedoucí archeologického oddělení MVČ Miroslav Novák.

Někde v peněžence můžeme mít malý numismatický poklad.

Vzácná dvacetikoruna vám může vydělat statisíce. Našli jste poklad v peněžence?

V době bezhotovostních plateb se málokdy díváme na drobné mince. A to je možná chyba. Někde v peněžence, ale i v kapse, pokladničce či zásuvce můžeme mít malý numismatický poklad. Obyčejná dvacetikoruna jakožto špatně vyražená mince či vzácná ražba může mít hodnotu i stovek tisíc korun. Podívejte se, podle čeho rozpoznat numismatický poklad, který má cenu zlata.

Na urgentním příjmu Klaudiánovy nemocnice je pacientům k dispozici nový platební automat.

Na urgentním příjmu boleslavské nemocnice je v provozu nový platební automat

Na Urgentním příjmu Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi je k dispozici nový platební automat. „Nejen pro bezhotovostní a hotovostní platby, ale umožňuje i platby faktur s QR kódem,“ oznámila nemocnice.   Automat přijímá všechny platné mince a bankovky české měny. Vrací všechny mince od koruny až po padesátikorunu, bankovky ale pouze ve dvou nejnižších hodnotách, stokoruny a dvoustovky. Po platbě vytiskne automatu jeden doklad o zaplacení pro klienta. O kopii lze požádat účtárnu nemocnice. „Kromě platebního automatu můžete provést úhradu ve své mobilní bankovní aplikaci. Stačí vyfotit QR kód z faktury,“ připomněla nemocnice.      

Do největší numismatické aukce v hodnotě 100 mil. jde Dukát 1939

Do pražské aukce míří dukát z roku 1939, který byl součástí zlatého pokladu

Sběratelé i investoři budou mít příležitost získat v pátek 25. dubna v pražském hotelu Mandarin Oriental v dražbě svatováclavský dukát z roku 1939, který byl součástí československého zlatého pokladu. Celkem se bude dražit více než 2000 položek v celkové hodnotě přibližně 100 milionů korun. Současně se bude konat i elektronická aukce. ČTK o tom v úterý 22. dubna informoval aukční dům Macho & Chlapovič, který aukci pořádá.

Velikonoční výstava v prostorách bývalé zámecké kuchyně v Opočně.

Velikonoce v zámku Opočno. Lákají na tradice, živá zvířata i za historií hradu

/FOTO, VIDEO/ Malovaná vejce, pomlázky a další jarní dekorace okrášlila prostory bývalé zámecké kuchyně v Opočně. Od 17. dubna až do Velikonočního pondělí tady veřejnost může navštívit Velikonoční výstavu, jejíž součástí je například i velikonoční světnička se vším, co k těmto jarním svátkům patří. Seznamuje také s tím, jaké tradiční pokrmy se připravovaly. Příchozí však na výstavě mohou spatřit i živé slepice či králíka. Další velké lákadlo čeká na velké i malé návštěvníky v pátek 18. dubna, kdy se pomyslně budou moci přenést do středověké historie někdejšího hradu. Chystá se Husitský den.

Výstava Od stříbrného českého tolaru k americkému dolaru je k vidění v Senátu.

Výstava mincí pardubického muzea, která objela svět, zamířila do Senátu

Výstava "Od stříbrného českého tolaru k americkému dolaru" v Senátu Parlamentu ČR odhaluje fascinující historii tolarových měn od 16. století. Návštěvníci mohou obdivovat autentické mince a dozvědět se o původu názvu dolar, který sahá až do českého Jáchymova. Tato prestižní instalace, vytvořená Východočeským muzeem a Univerzitou Pardubice, nabízí jedinečný pohled na numismatické dějiny Evropy.

Již v pátek 21. března odstartuje v pražském hotelu Olympik další ročník veletrhu Sběratel

Šéf veletrhu Sběratel Jindřich Jirásek: Ke sbírání se snažíme přilákat malé děti

Již v pátek 21. března odstartuje v pražském hotelu Olympik další ročník veletrhu Sběratel. Na něm se představí novinky z oblasti filatelie, numismatiky i dalších sběratelských odvětví. Zároveň si návštěvníci budou moci doplnit své sbírky od zkušenějších sběratelů, případně si nechat ocenit vlastní sbírky nebo to, co našli v dědictví po prarodičích.

výstava Mince Přemyslovců

Unikátní výstava Mince Přemyslovců je k vidění v Ostravě

Česká numismatická společnost (ČNS) a Zlaťáky.cz spojily síly, aby veřejnosti přiblížily historii a hodnotu historických mincí. Jejich spolupráci zahajuje výstava Mince Přemyslovců, která potrvá od 6. do 24. března v ostravské prodejně Zlaťáky.cz. Návštěvníci zde uvidí unikátní sbírku historických ražeb členů ČNS, včetně vzácných denárů, brakteátů a pražského groše.

Děti v Roudnici poznávají svět i díky novým školním váhám.

Projekt Technika nás baví: Vážení mincí na školních pákových vahách

Ve školním roce 2024/2025 se naše Základní škola Karla Jeřábka v Roudnici nad Labem zapojila do programu společnosti TRCZ na podporu technického vzdělávání. Díky finanční podpoře jsme mohli pořídit nové školní pákové váhy, které našim žákům umožnily praktické zkoumání základních principů fyziky a matematiky.

Na snímku zprava Petra Žákovská se synem a archeolog Samuel Španihel.

Poklad z Loučky: Poctivá nálezkyně mincí z třicetileté války dostala odměnu

Petra Žákovská, která před třemi lety našla u Loučky na Vsetínsku unikátní soubor 768 stříbrných mincí, převzala od Zlínského kraje mimořádnou finanční odměnu 125 tisíc korun. Kraj chce tímto nejen poděkovat, ale také motivovat další nálezce k odpovědnému zacházení s kulturním dědictvím regionu.

Policií zabavené padělky

Padělané bankovky z Aše se dostaly i do statistik České národní banky

Česká národní banka (ČNB) loni zadržela 2358 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Znamená to výrazný pokles proti roku 2023, kdy bylo zadržených padělků 4305. Zhruba polovinu padělaných bankovek a mincí tvořily zahraniční měny. U korun odhalila ČNB 704 padělaných bankovek a 454 mincí, což je zhruba třetina předloňského počtu. Na tiskové konferenci to řekla členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková.

Archeologové Muzea Vysočiny objevili při rekonstrukci budovy muzea zbytky středověké dřevo-hliněné stavby zničené požárem či středověkou sušárnu sladu.

Nečekaný poklad v centru Jihlavy. Odhalil tajemství středověkého pivovarnictví

Archeologové odkryli pod domem, kde sídlí Muzeum Vysočiny Jihlava, téměř kompletní sušárnu sladu z pozdního středověku. Cenný nález dokládající původní podobu středověkého města zaznamenali i archeologové zkoumající další z domů na jihlavském Masarykově náměstí. Odkryli doklady původních středověkých staveb. Vyplývá to z vyjádření vedoucích archeologických výzkumů.

Marek Šátka na použil na ohromující model bitevní lodi 85 302 mincí a 14,5 litru lepidla.

Velká výzva s malými díly. Kutil postavil model bitevní lodi z 85 302 mincí

V kutilském světě se občas objeví něco, co doslova vyrazí dech. Takovým příkladem je model Marka Šátka z Chomutova. Překonal hranice tradičního modelářství a pustil se do stavby bitevní lodi Bismarck. Ne však z plastu nebo ze dřeva, ale z mincí. A že to nebyl žádný drobný projekt! Model lodi je 252 centimetrů dlouhý, použito bylo celkem 85 302 mincí a 14,5 litru lepidla.

Expozice je doplněná o kruhové panely tvarem připomínající mince.

Peníze si do hrobu nevezmeš. Zato si s nimi lze na pardubickém zámku hrát

Už tři roky vítá pardubický zámek návštěvníky v jedinečné expozici Peníze si do hrobu nevezmeš, která provází historií české měny, vypráví příběh amerického dolaru a vystavuje slavný denárový poklad. Východočeské muzeum nyní tuto expozici obohatilo o nové interaktivní prvky, které přibližují svět peněz i nejmladším návštěvníkům.

Perleťové mince s tematikou hada, 24. října 2024, Ostrava.

Perleťové poklady: Unikátní mince "Rok hada" přináší kouzlo čínského Nového roku

Dne 29. ledna 2025 začíná čínský Nový rok ve znamení dřevěného hada, který přináší laskavost a vlídnost. Podle čínského zvěrokruhu by měl být tento rok ideálním obdobím pro zamyšlení se nad minulostí a budoucností. Dominovat mu bude barva modrá, která je také hlavní barvou vzácných perleťových mincí ve zlatém a stříbrném provedení s názvem „Rok hada“.

Od 1. listopadu 2024 uzavře Česká národní banka pokladnu na pobočce v Českých Budějovicích.

Česká národní banka v Budějovicích navždy uzavře pokladnu

Nástup internetu se v bankovnictví netýká jen soukromých bank. Ovlivňuje i Českou národní banku (ČNB). Při reorganizaci služeb se od 1. listopadu 2024 trvale uzavře pokladna pobočky ČNB v Českých Budějovicích. Bezhotovostní služby bude pobočka poskytovat do roku 2026. Část budovy možná v budoucnu využije Policie ČR.

Česká národní banka vydala zlatou pamětní minci pro Moravskou Třebovou.

Sběratelé, pozor! Moravská Třebová má unikátní zlatou minci se zámkem i radnicí

Kašna, renesanční zámek i sgrafita z radnice. To všechno se vešlo na pamětní zlatou minci Moravské Třebové na Svitavsku. Do města ji dovezl osobně guvernér České národní banky Aleš Michl. Pamětní mince z ryzího zlata má nominální hodnotu pět tisíc korun. Zájemci o sběratelský kousek ale musí sáhnout hlouběji do kapsy, pamětní minci pořídí za 32 tisíc korun.

Milan Metlička, vedoucí odd. prehistorie Západočeského muzea v Plzni, spoluautor knihy Poklad z Nedražic.

Za poklad z Tachovska se dala koupit malá vesnice. Mapuje ho nová kniha

Unikátní poklad z Plzeňského kraje, jenž je výjimečný velkým množstvím zlatých mincí a za který se ve 14. století dala koupit menší vesnice, mapuje nová publikace „Poklad z Nedražic“. Kniha podrobně popisuje nálezové okolnosti tohoto výjimečného mincovního souboru, objeveného náhodně partnerskou dvojicí, a především obsahuje jeho důkladné numismatické a historické zhodnocení.

Jílové u Prahy (6. 9. 2024) – Nová expozice zlata v Regionálním muzeu v Jílovém u Prahy.

Zlato v Jílovém ohromí i jako replika. Muzeum vám ale dá do ruky i pravé

/FOTO,VIDEO/ Jak obrovský byl největší valoun zlata, který se kdy našel na naší planetě, mají nyní doslova na dosah návštěvníci Regionálního muzea v Jílovém u Prahy. V sobotu 7. září se zde dvě hodiny po poledni otevírá pro veřejnost nová expozice věnovaná zlatu. Byť připomíná hlavně místní zlaté doly, nechybí ani připomenutí celosvětových souvislostí.