V parkovacích automatech v centru České Lípy brzy bude možné platit za parkování kartou nebo prostřednictvím mobilní aplikace. Jak v úterý 22. listopadu radnice informovala, speciální zařízení plánují na stávající automaty montéři nainstalovat ještě do konce letošního roku.
Tradiční burzu sběratelů zažil v neděli dopoledne českobudějovický Metropol. V sále se živě obchodovalo se vším možným, co se jen dá sbírat - například se vzácnými známkami, mincemi nebo pohlednicemi. Prohlédněte si v naší galerii, jak setkání sběratelů vypadalo.
V posledních dvou letech snížily počet bytových krádeží v Rakousku covidové lockdowny a hraniční kontroly. Letos už jich je zase tolik jako v roce 2019. A další přibudou - zloději mají největší sezonu od října do ledna, většinou mezi 16. a 21. hodinou.
Přesazování drobného keře může přinést nečekané objevy. O tom se letos v říjnu přesvědčila rodina z pardubického Svítkova, která při práci na zahradě narazila na nevybuchlou munici z druhé světové války. Kromě nábojů se podařilo objevit i část německého letadla.
Přesazování drobného keře může přinést nečekané objevy. O tom se letos v říjnu přesvědčila rodina z pardubického Svítkova, která při práci na zahradě narazila na nevybuchlou munici z druhé světové války. Kromě nábojů se podařilo objevit část německého letadla.
Jste zvyklí při nákupech platit kartou, mobilem či dokonce chytrými hodinkami? Nebo si nedokážete svůj život představit bez peněženky nadité bankovkami a mincemi? Někteří čeští politici se obávají, že hotovost je kvůli rostoucí digitalizaci v ohrožení. Právo na placení hotovostí proto chtějí zakotvit rovnou do ústavy.
Představu o životě přerovské šlechty na přelomu 15. a 16. století získali v těchto dnech díky cenným nálezům na Horním náměstí archeologové. Při bádání v okolí studny z Pernštejnského období objevili unikátní soubor stovek kusů zlomků pozdně gotických reliéfně zdobených komorových kachlů. Vzácné jsou i nálezy stříbrných mincí.
/ROZHOVOR/ Co používali naši předkové v době kamenné, bronzové či v éře Keltů a husitů? Muzeum Podkrkonoší v Trutnově představilo na víkendové výstavě vzácné archeologické nálezy z Trutnovska, které jsou nejstaršími doklady lidské činnosti. Návštěvníci tak mohli vidět pravěké štípané a broušené kamenné nástroje z Malých Svatoňovic, Žacléře, Chotěvic nebo náramky, sekery, dýky, kopí z Královédvorska nebo unikátní, letos nalezený husitský palcát.
Hned dvě sorty sběratelů mohly v sobotu 15. října uspokojit své zájmové choutky v saloncích kolínského Městského společenského domu. Byli to sběratelé a také prodejci vinylů.
Letos uplynulo devětadevadesát let od chvíle, kdy po mnoha staletích spatřily světlo světa zlaté mince zvané duhovky. Vzácný a ojedinělý poklad zlatých keltských mincí, statérů, lidově zvaných duhovky, byl nalezen u Leskovic na Pelhřimovsku. S velkou pravděpodobností šlo o oběť bohům z doby, kdy zřejmě i tuto oblast obývali naši předci, Keltové.
Nečekané a nemorální, komentoval jeden ze svědků chování plukovníka Ladislava Sekana, kvůli němuž se zkušený šedesátiletý profesionální voják a velitel ocitl před soudem. Obžaloba ho viní z toho, že svým podřízeným dával vysoké odměny, z nichž pak museli část odevzdávat na takzvaný černý fond určený na financování různých akcí, večírků a pořizování upomínkových předmětů. Sekan obvinění odmítá a tvrdí, že si naopak někteří zaměstnanci pletli práci s dovolenou.
Nový numismatický speciál zobrazuje památkovou rezervaci v Litoměřicích. Ceremoniál v místním hradu se uskutečnil za účasti prezidentovy manželky Ivany Zemanové a guvernéra České národní banky Aleše Michla.
Jak se asi žilo v dobách Albrechta z Valdštejna, kam až sahalo jeho panství, na kterém zámku nejraději pobýval a co má společného třeba s libereckými ulicemi? Města a obce, hrady i zámky a řada dalších míst v Českém ráji, Lužických i Jizerských horách se prostřednictvím známého vojevůdce více otevírá návštěvníkům.
Britská mincovna Royal Mint představila první mince s portrétem nového panovníka, krále Karla III. Profil třiasedmdesátiletého krále se nejprve objeví na mincích v hodnotě 50 pencí (14 Kč) a nové pamětní minci v hodnotě pět liber připomínající královnu Alžbětu II., která bude zobrazena z druhé strany. Podle tradice má nový panovník na minci profil z druhé strany než jeho předchůdce.
Restaurace, paneláky i zimní stadion. Povedená čtveřice zlodějíčků se v posledním půlroce pohybovala Bruntálskem a kradla, na co přišla. Na svědomí mají tito výtečníci hned čtrnáct případů, hlavně přímo v Bruntále.
Pokud milujete známky, staré mince, nálepky, odznaky a další věci, ve kterých si libují sběratelé, určitě navštivte velkou výměnnou burzu, která se koná v neděli 25. září ve Strakonicích.
/FOTOGALERIE/ Jedenáct zastávek po největších městech Středočeského kraje má akce pojmenovaná Ochutnej Evropu. Odstartovala 6. srpna v Příbrami, skončí patnáctého října v Kladně. V sobotu se zastavila na kolínském Karlově náměstí.
V okamžiku, kdy bylo oznámeno, že zemřela britská královna Alžběta II., se novým králem Velké Británie stal její syn, a to jako Charles III. (Karel III.). S nástupem nového panovníka na osiřelý trůn čeká Spojené království několik velkých změn.
Bavorský správní soud tak odůvodnil odmítnutí žaloby na jejich vyvěšování dle výnosu předsedy vlády Markuse Södera. Kříže nemají misionářský a indoktrinační vliv. Předpis od roku 2018 říká, že krucifixy musejí viset v každé státní budově v Bavorsku. To zažaloval spolek pro duševní svobodu, kritický k víře, podle kterého výnos odporuje zásadám rovnosti a neutrality státu.
Žongléři, rytíři, pětisethlavý historický průvod s králem Janem Lucemburským, mázhausy. Ale také nové mince, mobilní aplikace, třináct kulturních scén ale také uzavírky. Na Znojemské historické vinobraní se chystá po dvou letech na osmdesát tisíc návštěvníků. Mezi nimi i například zpěvák Marek Ztracený, Richard Müller či kapela Chinaski.
Dva tisíce let stará pevnost postavená na svahu hory v dnešním iráckém Kurdistánu by podle archeologů mohla být součástí ztraceného královského města Natounia. S pomocí fotografií z dronů archeologové toto místo mezi lety 2009 až 2022 vykopali a katalogizovali. Nyní k objevům vydali studii.
/FOTOGALERIE/ Pamětní stříbrnou minci věnovanou motocyklu Jawa 250, typ 353 „Kývačka” představil přímo v týnecké továrně Jawa guvernér České národní banky (ČNB) Jiří Rusnok. Unikátní mince je druhá z celkem pětidílné řady s názvem Slavné dopravní prostředky.
Něco se chystá! Kutnohorský Vlašský dvůr oživila v sobotu 11. června letně rozpálená zkouška na prázdninovou sérii nočních představení o historii pověstných kutnohorských mincí. Pod názvem Příběh mince vás čeká v sedmi večerech krásná podívaná plná historie, tance, zpěvu a také ohňů.
/FOTO/ Muž, který před dvěma lety nedaleko obce Býšť, našel historické mince bude řádně odměněn. Přestože stříbrné mince mají hodnotu zhruba šest tisíc korun, poctivý nálezce dostane od Pardubického kraje mnohonásobně víc. Odborníci vyčíslili jejich kulturně historickou hodnotu na 660 150 korun, nálezce z toho dostane zhruba 10 procent.
Muž, který před dvěma lety nedaleko obce Býšť, našel historické mince bude řádně odměněn. Přestože stříbrné mince mají hodnotu zhruba šest tisíc korun, poctivý nálezce dostane od Pardubického kraje mnohonásobně víc. Odborníci vyčíslili jejich kulturně historickou hodnotu na 660 150 korun, nálezce z toho dostane zhruba 10 procent.
Představitelé Velitelství výcviku - Vojenské akademie z Vyškova vyznamenali ve Rtyni v Podkrkonoší Antonína Burdycha při příležitosti 80. výročí heydrichiády pamětní mincí za statečnost jeho rodičů.
Desetidukát z pražské mincovny za vlády Fridricha Falckého z počátku 17. století se v sobotní aukci v Praze prodal za více než deset milionů korun. ČTK to za pořádající společnost Aurea Numismatika řekl Roman Veselý. Vyvolávací cena mince byla dva miliony korun, na sále se prodala za 8,55 milionu korun a včetně přirážky 20 procent na ni kupec zaplatí 10,26 milionu korun.
Desetidukát z pražské mincovny za vlády Fridricha Falckého z počátku 17. století se v sobotní aukci v Praze prodal za více než deset milionů korun. ČTK to za pořádající společnost Aurea Numismatika řekl Roman Veselý. Vyvolávací cena mince byla dva miliony korun, na sále se prodala za 8,55 milionu korun a včetně přirážky 20 procent na ni kupec zaplatí 10,26 milionu korun.
Skupina historického šermu Páni z Kolína pilně pracuje na přípravách letošních Historických slavností na Kmochově ostrově. „Projekt se věnuje historické epoše, kterou jsme realizovali na den přesně před šesti lety. Ale s mnoha aktuálními výročími a s novým programem,“ předesílá vedoucí skupiny Miroslav Horáček. Akce bude věnována osobě císaře Rudolfa II. a jeho době.
/FOTO/ Mikulovský zámek a socha Pomony ze středověké kašny na náměstí na lícní straně a Dietrichštejnská hrobka, Horní synagoga a sgrafitový měšťanský dům U Rytířů s nárožním čtyřbokým arkýřem na rubu. Takovou podobu má zbrusu nová zlatá mince pro město Mikulov, jejíž nominální hodnota je pět tisíc korun.
Třiačtyřicetiletého muže a jeho osmadvacetiletou manželku zadrželi na konci května v Jihočeském kraji policisté z Nového Jičína. Stalo se tak v souvislosti s důvodným podezřením, že spáchali zločin podvodu.
Po stopách pokladu biskupa Bruna se mohou i letos vydat Kroměřížané a návštěvníci města. Putování po zajímavých místech, kde se dá leccos poznat, všelicos zažít nebo třeba vidět, je navíc doplněno o sbírání pomyslných mincí (razítek), za něž hráči dostanou skutečnou minci, která se v roce 1694 v Kroměříži razila.
Druhou takovou na světě nenajdete. Chomutov vydal pamětní minci k 770 letům od první písemné zmínky o městě. Zájemci ji mohou získat za symbolickou částku.
Letošní rok je pro pivovar Primátor opravdu výjimečný. Pivo zde vaří 150 let a toto výročí chtějí připomenout nejen oslavou, která se koná 25. června na Masarykově náměstí v Náchodě. Své jubileum zhmotnil náchodský pivovar také do formy limitované pamětní mince Primátor zušlechtěné ryzím zlatem.
/FOTO/ Archeologové už chtěli ve dvoře domu Masarykovo náměstí číslo 21 končit, když Šimon Kochan našel středověké razidlo mincí. Začal rychle kopat a objevil reliéf brakteátu, tedy stříbrné jednostranné mince. Podle něj je možné určit, jak ve středověku vypadaly mince ražené v Jihlavě. Už to samo o sobě byl významný objev.
Pastvina poblíž Vysoké u Jevíčka ukrývala poklad, jehož hodnota přesahuje deset milionů korun. Historické stříbrné a zlaté mince ukryl do země ve dvou keramických nádobách zřejmě nějaký obchodník ve druhé polovině 17. století.
/FOTOGALERIE/ Hrozová se svými patnácti obyvateli objevila má v kostele téměř nejstarší fresky v Moravskoslezském kraji, a také zde byl nalezený jeden z nejvýznamnějších pokladů široko daleko.
Pamětní schránku pro budoucí generace vložili ve čtvrtek 28. dubna představitelé města Česká Lípa do budovy Jiráskova divadla. Plastová krabice našla domov ve výklenku poblíž jeviště, který bude následně zazděn.
Pražští policisté hledali muže, který v pátek v závěru třetího finálového utkání hokejové extraligy mezi Spartou a Třincem v O2 areně hodil na střídačku hostujících hráčů desetikorunovou minci. Předmět zasáhl do obličeje obránce Milana Douderu a způsobil mu zranění, které si vyžádalo ošetření. Podezřelý se policii přihlásil sám.
Na louce u Vysoké u Jevíčka objevil nálezce poklad. Doslova. Jedná se totiž o mincovní poklad, který je naprosto unikátní a zároveň jeden z nejrozsáhlejších mincovních pokladů objevených v České republice v posledních desetiletích. „V roce 2020 náhodný nálezce posbíral v rozryté zemině na louce v obci Vysoká u Jevíčka přes 200 mincí,“ uvedl ředitel litomyšlského muzea René Klimeš.
Na louce u Vysoké u Jevíčka objevil nálezce poklad. Doslova. Jedná se totiž o mincovní poklad, který je naprosto unikátní a zároveň jeden z nejrozsáhlejších mincovních pokladů objevených v České republice v posledních desetiletích. „V roce 2020 náhodný nálezce posbíral v rozryté zemině na louce v obci Vysoká u Jevíčka přes 200 mincí,“ uvedl ředitel litomyšlského muzea René Klimeš.