Pro budoucí generace nově ukrývá hrad Kámen na Pelhřimovsku časovou kapsli. Obsahuje celkem devět vzkazů. Mezi nimi například je pamětní minci obce Těchobuz, původní papírový lékařský recept nebo očkovací certifikát.
Přesně 3 230 920 lidí si v červenci našlo cestu na zprávy Deník.cz. Ukázala to aktuální čísla auditu NetMonitor. První trojice nejčtenějších zpravodajských webů na české internetu tak zůstává neměnná i v červenci. Deník.cz je po webech Novinky.cz a SeznamZprávy.cz opět třetí nejčtenější.
V pondělí zachraňovali kolemjdoucí v hornorakouském Altmünsteru mladého kozlíka, který na ně pomekával ze zavřeného auta na parkovišti hostince u Gmündenu v brutálním vedru kolem 30 stupňů. Po chvíli našli majitele při chladném nápoji. Vzrušení nesdílel – sdělil, že kozel bude druhý den utracen. Projevená lhostejnost zachránce povzbudila, vyčerpané, vystrašené a dehydrované zvíře odkoupili za 70 eur a zřejmě mu tak zachránili život.
Sběratelé mincí se radují, protože se na českém aukčním portálu prodávají dvě raritní české desetikoruny. Mají na sobě vyražené malým písmem Kč, díky čemuž se podle odborníků řadí mezi nejvzácnější české i československé mince. Zájemci za ně zaplatí téměř 200 tisíc korun.
Dvoupatrový bar Pilsner Urquell, který už opakovaně vyrůstá několik let před hotelem Thermal v rámci karlovarského filmového festivalu, porušuje zákon. Zatímco některá občerstvení na festivalu umožňují platbu jen v hotovosti, tento bar naopak jen kartami. A to není v pořádku. Redakci Deníku to potvrdil mluvčí České národní banky (ČNB) Jaroslav Krejčí.
V Pardubicích byl ve středu představen katalog, který dokumentuje významný mincovní poklad i příběh možného střadatele ze 17. století. Byl člověk, který nedaleko Jevíčka zakopal 12 zlatých a 7 088 stříbrných mincí, bohatý obchodník? A komu byl určen honosný prsten?
Na světě je katalog památkářů, mapující unikátní nález mincí ze 17. století ve Vysoké u Jevíčka. Není největší celkovou hodnotou mincí, ale rozhodně jejich počtem a má obrovskou historickou i finanční hodnotu. Na svou odměnu si přišel i nálezce.
V historickém centru Chebu můžete nově navštívit unikátní muzeum. V bývalé pivnici U Kata v Židovské ulici je od minulého pátku otevřené Muzeum numismatiky. Za projektem stojí dva nadšení sběratelé, Martin Kovač, současný ředitel muzea, a Stanislav Karas, majitel. "Sbírali jsme a sbírali a řekli jsme si, že otevřeme muzeum," říká Kovač.
Novou pamětní minci, na které je zobrazena tramvaj ČKD Tatra T3 nyní vydává Česká národní banka (ČNB) v nominální hodnotě 500 korun. Stříbrná mince doplněná o dílní pokovení žlutým a červeným zlatem je součástí pětidílné řady Slavné dopravní prostředky a v prodeji je od úterý 18. června.
Psal se 8. červenec 2020, když muž našel u obce Vysoká u Jevíčka na Svitavsku na louce, kterou rozryla divoká zvěř, unikátní poklad. Historické stříbrné a zlaté mince ukryl do země ve dvou keramických nádobách zřejmě obchodník ve druhé polovině 17. století. Nálezce později dostal od Pardubického kraje mimořádnou odměnu 560 tisíc korun. Nyní o 7099 nalezených mincí vznikne speciální katalog, který odborníci představí ve středu 26. června v 10 hodin v přednáškovém sále Východočeského muzea v Pardubicích na zámku.
Váček se stříbrnými mincemi nalezený v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko je vítaným přínosem pro poznání tamní historie. Archeologové zjistili, že peníze, které pravděpodobně patřily někdejšímu starostovi, byly v zemi ukryté od 17. století. Sbírka navíc obsahovala regionální i zahraniční platidla, dokonce některá vzácná. I proto odhadují dnešní hodnotu na více než dvanáct milionů korun.
Nezvyklou událost zažila vesnička Lhota pod Libčany na Hradecku. V dílně místního klempíře tady v pondělí dopoledne otevírali schránku, kterou do báně na vrchol místní kaple uložili zástupci obce před 91 lety.
Cena zlata dosahuje rekordních výšin. Nejsou z toho nadšení šperkaři ani zákazníci. Nejvíce se nárůst cen projevil u mincí nebo medailí, šperky zdražují se zpožděním. Odborníci soudí, že výrazné zlevňování nelze předpokládat.
/FOTOGALERIE,VIDEO/ Dvanáct mincí ze zlata a o něco větší počet těch stříbrných přestavil ve čtvrtek 16. května novinářům středočeský krajský úřad. V malých trezorcích, jaký lze schovat do nenápadného batohu, o němž by nikdo netušil, že skrývá poklad nevyčíslitelné hodnoty, je přivezli ukázat pracovníci muzeí působících v Rakovníku a v Kutné Hoře.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Dvanáct mincí ze zlata a o něco větší počet těch stříbrných přestavil ve čtvrtek 16. května novinářům středočeský krajský úřad. V malých trezorcích, jaký lze schovat do nenápadného batohu, o němž by nikdo netušil, že skrývá poklad nevyčíslitelné hodnoty, je přivezli ukázat pracovníci muzeí působících v Rakovníku a v Kutné Hoře.
Při záchranném archeologickém výzkumu, provedeném Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Ostravě, byl loni v říjnu v prostoru školního hřiště na ulici Praskova nalezený výjimečný soubor středověkých zlatých a stříbrných mincí.
Uměl sehnat skoro vše. Alespoň to přes internet tvrdil. Sběratelské mince, artefakty z 2. světové války, deskové hry, lístky na koncerty nebo na Cimrmany na Dobytí severního pólu, ale také nabízel třeba vypracování projektů nebo sestavení jídelníčku na hubnutí. Háček byl ale v tom, že peníze od zájemců vybral, nikdy jim ale nic nedodal. Podobně dopadli také manželé z Chomutova, kteří mu poslali 78 tisíc za minci. Policisté nyní řádění „prodejce" rozkryli, podařilo se zjistit zatím 71 poškozených se škodou přes 340 tisíc. Někdy místo objednaného zboží poslal kupujícím třeba kámen.
/FOTOGALERIE/ Celkem dvanáct zlatých keltských mincí neboli statérů se našlo na území Rakovnicka. Mince pochází z 3. až 2. století před naším letopočtem a podle zástupkyň rakovnického muzea T. G. Masaryka mají nevyčíslitelnou hodnotu.
Vyhrožoval svým pěstounům, ukradl tržbu z adventního stánku. Mladík z Jihlavska kradl v Lukách nad Jihlavou a Dobroníně. Soud nyní rozhodl o jeho návratu za mříže, kde si má odpykat trest za řadu trestných činů, včetně krádeží a vydírání.
/AUDIO/ Obětí podvodníka se stal pětačtyřicetiletý muž z Vyškovska. „Na základě informací z internetu se rozhodl nakoupit investiční mince. Na webových stránkách si jich rezervoval tucet,“ upozornil na případ ve středu policejní mluvčí Bohumil Malášek.
Jediná zachovaná zlatotepecká práce italského umělce Benvenuto Celliniho (1500-1571), Celliniho slánka, vytvořená roku 1543 pro francouzského krále Františka I., byla 11. května 2003 odcizena z muzea umění ve Vídni. Představuje boha moře Poseidóna a bohyni země Démétér.
/ROZHOVOR/ Soudní znalec Aleš Klouda se specializuje na ceny a odhady v numismatice, ale i dalších oborech. V některých je v Česku vůbec jediný specialista. Kulaté razítko sice expertům jako on otvírá i ostře střežený trezor České národní banky, ale pojí se s ním velká zodpovědnost, kterou chce podstoupit málokdo. Druhou profesí Aleše Kloudy je šéfování e-shopu se známkami, mincemi a bankovkami Sbiram.cz.
/VIDEO, GALERIE/ Největší odkryv travertinové kupy na území Přerova, ale také unikátní nálezy - od historických mincí přes kostěnou brusli z období raného středověku až po pivní láhev s příběhem. Bádání archeologů v domě s č. p. 35 na Horním náměstí, které probíhalo v minulých týdnech, potvrzuje nepřetržité osídlení této lokality od pravěku až do současnosti.
Opatrně, jednu po druhé, vytahují plzeňští archeologové z hlíny stříbrné mince uložené kdysi ve středověku obyvateli dnes již zaniklé osady na Zábělé severovýchodně od plzeňské městské části Bukovec. Přesně sto vzácných platidel bylo původně uloženo v plátěném měšci či sáčku, pravděpodobně pod podlahou tehdejšího obydlí. Při geologickém průzkumu lokality je nalezli Filip Kasl a Petr Sokol.
/VIDEO, FOTO/ Záhadou, nad níž si už třetím rokem marně lámou hlavy experti České národní banky (ČNB), je výskyt padělků dvacetikorun. Zatímco do roku 2022 se u nás falešné mince aktuální měny objevovaly jen zcela výjimečně, od té doby je situace jiná. Právě kvůli falešným dvackám. Ty se původně byly zaznamenány v Praze, dnes už však záchyty pocházejí z celé republiky.
Krátké pohádkové příběhy, které dětem každý večer přináší na televizní obrazovku malý kolportér - kluk Večerníček, jsou českým fenoménem. Večerní televizní pohádky oslaví příští rok už šedesáté výročí svého vzniku, takže se dá říci, že na nich vyrostla většina současné české populace. Své hlasy jim propůjčily nejuznávanější herecké osobnosti, ale asi nejznámější a nejoblíbenější večerníčkovou vypravěčkou zůstává Jiřina Bohdalová. Její hlas můžete slyšet asi ve 150 dílech různých seriálů. Které večerníčky namluvila Jiřina Bohdalová? Jak se Jiřina Bohdalová dostala k večerníčkům? A má raději Křemílka nebo Vochomůrku?
/FOTO/ Litomyšl slaví 200 let od narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Hlavním dnem oslav je sobota 2. března, tedy den, kdy se Smetana narodil v zámeckém pivovaru. Kulaté výročí připomene veselice na zámeckém návrší a také sběratelská eurobankovka s nulovou hodnotou a portrétem Smetany.
/FOTOGALERIE/ V Muzeu města Dobříše je nyní k vidění unikátní Drhovský poklad, který byl dlouhá léta považován za ztracený. Návštěvníci mohou znovu nalezený soubor zlatých a stříbrných mincí z konce třicetileté války vidět úplně poprvé.
/FOTO, VIDEO/ Hudební skladatel Bedřich Smetana se v roce 200. výročí svého narození objevil na pamětní stříbrné minci, kterou vydala Česká národní banka. Pokřtěna byla ve středu odpoledne na slavnosti ve Smetanově domě v Litomyšli. Banka na ražbu smetanovských mincí spotřebovala 259 kilo stříbra.
Výročí 200 let od narození hudebního skladatele Bedřicha Smetany připomene i unikátní stříbrná mince v hodnotě 200 korun. Pokřtěna bude ve středu odpoledne v Litomyšli. Unikátní minci představí guvernér České národní banky Aleš Michl a vrchní expert peněžního oběhu Jaroslav Moravec.
Přijímačky na střední školy jsou už za měsíc a půl. Redakce Deníku proto nachystala seriál testů, díky nimž si můžete vy nebo vaše děti vyzkoušet konkrétní otázky z matematiky a českého jazyka, které mohou na přijímacích testech čekat. Úkoly a zadání, které připravila společnost SCIO, jsou součástí velkého seriálu Příjímačky s Deníkem, v němž přinášíme kromě těchto testů (každou středu) také zpravodajství o přijímačkách a ve spolupráci se společností prijimacky.ai také jedinečné informace o tom, jak testy zvládají žáci v různých regionech České republiky. Čtvrtou sérii čtyř otázek z matematiky a čtyř z češtiny doprovází rada či tahák, který pomůže se na důležité testy dobře připravit.
Žumpu kláštera v Plasích odkryli archeologové po bezmála dvou staletích. Byly v ní objeveny i nálezy, které jsou v běžných archeologických terénech zcela výjimečné.
Žumpu kláštera v Plasích odkryli archeologové po bezmála dvou staletích. Byly v ní objeveny i nálezy, které jsou v běžných archeologických terénech zcela výjimečné.
Čínský nový rok ve znamení draka začal uplynulou sobotu. Je spojován s elementem ohně. Tento významný svátek astrologie oslavila výstava s názvem Šťastný rok draka. K vidění je v brněnské prodejně Zlaťáky.cz.
/FOTO, VIDEO/ Více než dva roky trvá archeologický výzkum v Karschově domě v Kadani, který je sevřený mezi hradební a parkánovou zdí. Stále nekončí. Archeologové už ale představili výsledky dosavadní práce. Narazili na objekty starší než je hradba, části opevnění, předbraní i jámy starší než nejstarší kadaňský příkop. Základy domu také vydaly vzácnou historickou minci a části tehdy luxusního zboží.
Rachotící mince ve sčítacím automatu a šustění bankovek naplnily v pondělí velkou místnost Charity České Budějovice v domě v Žižkově třídě. Pracovalo se na dvou stolech.
V hale České mincovny v Jablonci nad Nisou je živo. Lisy jedou naplno. Na dvou mašinách zrovna cinkají dvoukoruny. Na tom dalším se v cyklech vysype vždy 250 medailí, které dostanou účastníci závodů legendární Jizerské 50. Reportér Jabloneckého deníku se byl podívat, jak taková medaile vzniká.
/FOTO, VIDEO/ Novou výstavu věnovanou numismatice si mohou od úterý zájemci prohlédnout na Mladoboleslavském hradě. Začíná 16. ledna v 17 hodin vernisáží a k vidění zde bude do konce dubna.
VIDEO/ Do slavné historie Horního náměstí se vrátili díky záchrannému výzkumu v domě s č. p. 35, ve kterém byl kdysi vyhlášený hostinec U Tšponů, přerovští archeologové. Objekt v blízkosti zámku mohli prozkoumat díky stavebním úpravám depozitáře knihovny.
Muzeum Karlovy Vary zahájilo ve středu 17. ledna dvě výstavy, jejichž jednotícím tématem je starý Egypt. První výstava se jmenuje "Pavla Fořtová-Šámalová - Ornamenty starého Egypta", druhá "Zlaté mince Ptolemaiovců".
Muzeum Karlovy Vary zahajuje ve středu 17. ledna dvě výstavy, jejichž jednotícím tématem je starý Egypt. První výstava se jmenuje "Pavla Fořtová-Šámalová - Ornamenty starého Egypta", druhá "Zlaté mince Ptolemaiovců".
V dávných časech, ve střední Evropě země krále Václava, se zrodila mince vzácná, Pražský groš ji jmenujeme znova. Název svůj z latiny čerpal, denarius grossus, jak zní, tlouštíkem svým zboží v ruce, stříbro nám zde poskytl svůj klín. Tato mince těžká, velká, leskla se ve slunečním svitu, ryzostí stříbra lesklého, každý groš nám plnil spokojeným životu.
Jak si užít nastávající víkend? Přinášíme pravidelnou várku tipů na víkendové akce v Moravskoslezském kraji. Nejen na Frýdecko-Místecku už dávno vládne vánoční atmosféra, jarmarky a trhy ale pomalu končí, na Štěpána můžete ale vyrazit třeba na hokejové derby.
Jak si užít nastávající víkend? Přinášíme pravidelnou várku tipů na víkendové akce v Moravskoslezském kraji. Nejen na Karvinsku už dávno vládne vánoční atmosféra, jarmarky a trhy ale pomalu končí, zajít si ale můžete na hokej do Havířova, mši vánoční do Těšína nebo štědrovečerní ohňostroj do Bohumína.
Jak si užít nastávající víkend? Na Novojičínsku jsou připraveny vánoční akce i koncert populární zpěvačky. Mnoho se toho děje i jinde v kraji, více v Tipech Deníku.
Rušný rok má za sebou Zámek Ptení. Spousty kulturních akcí, stavební práce a také hledání pokladů. Poslední oficiální událostí byly sobotní Vánoční bleší trhy.
/FOTOGALERIE/ V řadě nálezů historických mincí či drahých kovů v Pardubickém kraji se před pár lety objevil zcela mimořádný případ. Regionálnímu muzeu v Chrudimi byl v květnu 2019 oznámen nález mincí a polotovarů pocházejících z první poloviny 15. století nedaleko zříceniny hradu Strádov poblíž Nasavrk. Po bližším zkoumání se ale ukázalo, že se jedná o pozůstatek penězokazecké dílny. Nálezce nyní dostane od kraje odměnu 10 tisíc korun.
Česká koruna oslavila začátkem roku třicáté narozeniny. Při té příležitosti se Deník zaměřil na to, jak se vyvíjela hodnota všech bankovek a mincí v oběhu nebo proč se liší struktura bankovek v oběhu dnes a před dvaceti lety.