Kreativ

ŠTÍTEK: muzeum

Malíř Tibor Červeňák vystavuje svá díla v mosteckém muzeu.

FOTO: Malíř Tibor Červeňák vystavuje svá díla v mosteckém muzeu

Oblastní muzeum a galerie v Mostě představuje v galerijních prostorách výstavu malíře Tibora Červeňáka. Rodák z Hranic na Moravě žil téměř dvacet let ve Velké Británii, kde absolvoval prestižní uměleckou vysokou školu v Londýně Chelsea College of Arts. V současné době žije a tvoří v Praze.

Masopustní veselice v Rožnově pod Radhoštěm, 19. února 2022

Rožnovem šel průvod maškar. Masopustní veselice přilákala stovky lidí

Prastarý svátek Masopust začíná na Tři krále. Pokračuje do Popeleční středy, od níž lidé drželi čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. Masopust byl vždy ve znamení zábav a bujarého veselí a vyvrcholil posledními dny, kterým se na Valašsku říkal fašank nebo také končiny. Typickou součástí závěru svátku byly obřadní obchůzky s rejem maškar.

Masopustní stezka v Dačicích.

Deset zastavení vás provede masopustními zvyky. Děti mohou hrát o ceny

Po úspěchu Adventní stezky, kterou mohli Dačičtí projít v prosincových dnech, se ve městě rozhodli v podobném duchu pokračovat i v masopustním období. Děti se tak až do konce února mohou zapojit do soutěže o drobné ceny a přitom se dovědět něco zajímavého o tradicích spojených s masopustem.

Z posledního rozloučení s Jánem Uváčkem.

Do hornického nebe odešel Ján Uváček, hornická legenda Kladenska

/FOTOGALERIE/ Legenda Hornického skanzenu Mayrau, spolupracovník Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně, Ján Uváček zemřel v nedožitých 87 letech. Hornictví ho provázelo takřka celým životem, od slovenských rudných dolů až po kladenský černouhelný revír. 

Kelly Street

Fotogenický Londýn: Toto je deset originálních míst, kde si pořídit snímek

Britská metropole, to není jenom Buckinghamský palác, Tower Bridge nebo Big Ben. V Londýně najdete něco na každém rohu – památky i moderní architekturu, parky, bistra, muzea… A nespočet úžasně fotogenických zákoutí. Podívejte se na desítku míst, která možná nepatří mezi hvězdy turistických průvodců, ale tutově se stanou ozdobami vašeho fotoalba či instagramu. Tyto lokality doporučuje cestovatelům k fotografování blog hotelové společnosti InterContinental Hotels Group.

Na jaře roku 2021 byla velkou náhodou v lese na Mladoboleslavsku nalezena nádoba se zlatými a stříbrnými mincemi ze třicetileté války.

Unikátní poklad v lese na Mladoboleslavsku: kupec zakopal mince za 30leté války

Uvidíte poklad jako z pohádky. To jsou slova, jimiž středočeský krajský úřad na sociálních sítích zve již s předstihem k návštěvě krajem zřizovaného Muzea Mladoboleslavska. Odkazuje na první březnovou sobotu, kdy mladoboleslavské muzeum poprvé - a zatím pouze v rámci jednodenní výstavy - ukáže loni nalezený džbánek se zlatými a stříbrnými mincemi ze 17. století: s dukáty a tolary.

Na jaře roku 2021 byla velkou náhodou v lese na Mladoboleslavsku nalezena nádoba se zlatými a stříbrnými mincemi ze třicetileté války.

Unikátní poklad v lese: kupec zakopal za 30leté války zlaté a stříbrné mince

Uvidíte poklad jako z pohádky. To jsou slova, jimiž středočeský krajský úřad na sociálních sítích zve již s předstihem k návštěvě krajem zřizovaného Muzea Mladoboleslavska. Odkazuje na první březnovou sobotu, kdy mladoboleslavské muzeum poprvé - a zatím pouze v rámci jednodenní výstavy - ukáže loni nalezený džbánek se zlatými a stříbrnými mincemi ze 17. století: s dukáty a tolary.

Ilustrační foto

V muzeu vystavují od pátku letečtí modeláři

Práci a šikovnost modelářů budou moci obdivovat a posoudit návštěvníci Regionálního muzea Kladrubska v Kladrubech. Od pátku 18. února totiž budou své výrobky vystavovat členové Letecko-modelářského klubu Holýšov právě v kladrubském muzeu.

Roh náměstí T. G. Masaryka

Jak se proměnila Bechyně? Porovnejte město v minulém století a dnes

Digitalizované staré snímky města Bechyně zaslala redakci Jolana Siblíková, která neváhala a vyfotila místa z fotek, jak vypadají dnes. Vznikla tak zajímavá podívaná. Kde se Bechyně moc nezměnila a kde došlo k proměně? Podívejte se do galerie. Děkujeme Jolaně Siblíkové za příspěvek. 

Mona Lisa ze 45000 zrnek rýže - Muzeum rekordů Pelhřimov

Tip na výlet. Pelhřimov - město rekordů. Láká muzeum i síň filmové slávy

S novinkou přichází pelhřimovské Muzeum rekordů a kuriozit i další turistické cíle ve městě. Ještě do pátku 18. února fungují v režimu 1+1. Tedy jeden platí, druhý jde zdarma. Takto lze navštívit nejen expozice českých NEJ…, ale i Muzeum strašidel, Pelhřimovské peklo, Muzeum Vysočiny s městskou šatlavou a Síň filmové slávy bratří Lipských.

Historický železniční vůz Slovenská strela se po více než dvou letech oprav vrátil do Kopřivnice, a to 13. května 2021. Je vystaven v novém proskleném depozitáři u nového Muzea nákladních automobilů Tatra.

Únor s tatrováckou kráskou: Slovenská strela láká na komentované prohlídky

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Před devíti měsíci se za velké slávy a potlesku vrátila domů do Kopřivnice. Řeč je o motorovém vlaku M 290.002 zvaném Slovenská strela. Tato krásná "mašina" byla vyrobená v roce 1936 v pouhých dvou kusech, dodnes se zachoval jen jeden. Ten nyní dělá radost dospělým i dětem v Kopřivnici. A Muzeum Kopřivnice, kde vlak sídlí, nabízí v únoru i komentované prohlídky. 

Z místního archeologického muzea plánují v Dolních Věstonicích vytvořit Dům přírody. Unikátní výstavní prostory mají být i pod jezírkem. Vizualizace: Regionální muzeum Mikulov

Náročnější práce kvůli stáří budovy. Dům přírody Pálavy bude nakonec dražší

/VIZUALIZACE/ Vodu nad hlavou bude mít návštěvník, až sejde po schodech do potemnělých prostor. Umělé jezírko vznikne v plánovaném Domě přírody Pálavy v Dolních Věstonicích na Břeclavsku. Přestavba stávajícího archeologického muzea s expozicí lovců mamutů se však prodraží. Jihomoravští radní schválili minulý týden navýšení peněz na tento projekt z původních více než sedmi milionů korun na necelých dvaadvacet.

Ilustrační foto.

Jaromír Bláha bude přednášet o Budoucnosti českých lesů a divoké přírody

Muzeum Nové Strašecí a Klub cesty za poznáním vás srdečně zvou na druhou přednášku cyklu Přítomnost a budoucnost světa přírody a člověka. Přednáška s názvem Budoucnost českých lesů a divoké přírody se uskuteční v úterý 15. února 2022 od 17 hodin ve výstavním sále muzea. MVDr. Jaromír Bláha z Hnutí DUHA se nám pokusí odpovědět na otázky: Jaké chyby děláme při „boji“ s kůrovou kalamitou, jak máme obnovovat lesy, aby byly odolnější i co brání obnově lesů. A také proč potřebujeme nejen lesy s produkcí dřeva, ale také místa pro divokou přírodu. Co můžeme pro lepší budoucnost českých lesů a divoké přírody udělat?

První snímek je z roku 1963, druhý byl pořízen v roce 1995, kdy byl objekt rozebrán na původním místě v Třebýcině a následně uložen v depozitárním prostoru muzea.

Konečně mají potřebné miliony. Chalupu teď složí jako puzzle

Přes čtvrt století ležela roubená chalupa s chlévy, původem z Třebýciny čp. 7 na Klatovsku, rozebraná v depozitáři Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech. Teď se ale konečně našly potřebné miliony a objekt se tak stane součástí skanzenu v Chanovicích.

Krásná a nespoutaná Bečva.

Krásná a nespoutaná Bečva. Je to opravdový ráj

Ačkoliv naším městem neprotéká, je nám blízká. Je ukázkou zachovalé a čisté přírody. Je domovem mnoha vzácných živočichů a rájem pro přírodovědce. Žije si tak trochu svým životem. Řeka Bečva – ráj i peklo biodiverzity.  Povídat o ní nám přijel Dušan Trávníček, přírodovědec a zoolog Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Hovořil o přírodním bohatství, jakými jsou biotopy na řece Bečvě. Od roku 2016 na ní spolu se svými kolegy provádí výzkum, pokaždé se setká s dalšími a dalšími zajímavostmi. Ať už jde o koryto řeky, které si meandruje tak nějak přirozeně, nebo o nové objevy v entomologickém bádání. Při přednášce nám bylo představeno mnoho druhů brouků a hmyzu, často vedených v Červených seznamech ohrožených druhů. Slovo bylo doprovázeno úchvatnými fotografiemi, díky kterým jsme měli tuto přírodní nádheru téměř na dosah. Opravdový ráj.

Stálá expozice Muzea loutkářských kultur.

VÝZVA: Všechno nejlepší! Muzeum v Chrudimi slaví 50. Do oslav se můžete zapojit

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi, které je předním českým loutkářským muzeem a nejstarší institucí svého druhu u nás, oslaví v letošním roce půl století svého trvání. Máte chuť se do oslav zapojit? Pošlete nám do redakce fotografie z návštěvy muzea kdykoliv v posledních padesáti letech. Rádi je zveřejníme. E-mail: pavlina.roztocilova@denik.cz.

Muzeum Merkur v Polici nad Metují.

Kam s dětmi o jarních prázdninách? Zavítejte do muzeí v Polici nad Metují

V pondělí 14. února začnou v Polici nad Metují a v celém bývalém okrese Náchod jarní prázdniny. Výhled počasí ovšem moc nenabízí možnost užití si školního volna na sjezdovce nebo v bílé stopě. Ale muzea v Polici nad Metují připravily i jiné možnosti využití prázdninového volna. Pokud se počasí neumoudří a pokud namísto sněhu bude bláto a špína, tak si přijďte užít dvě muzea ve městě zároveň.

Milan Štědra s malůvkou dvanáctiletého Jiřího Vaksmana, který se poději proslavil pod jménem Jiří Voskovec.

V Sázavě vznikne pamětní síň Jiřího Voskovce. Už chybí 'jen' peníze

/FOTOGALERIE/ Už více než tři desetiletí nosí v hlavě sázavský patriot Milan Štědra, známá osobnost tamního kulturního života, myšlenku, že se mu jednou ve městě podaří vytvořit muzeum, nebo alespoň pamětní síň slavného rodáka Jiřího Voskovce. V současné době je idea konečně hodně blízko realizaci. Také proto, že je jí nakloněna sázavská radnice.

Okolí vlakového nádraží.

PODÍVEJTE SE: Temná zákoutí Rakovníka. Kudy lidé ve městě neradi chodí

Prakticky každé město má své temné zákoutí a nevábně vzhlížející místo, kudy jeho občané neradi chodí a raději se mu vyhýbají. Rakovník si v tomto ohledu v porovnání s jinými městy, jako například nedalekým Kladnem, stojí poměrně dobře. Lokalit, kde se sdružují nepřizpůsobiví občané, kteří dělají nepořádek a nahánějí strach kolemjdoucím, je podle Policie ČR i vedení města minimum.

Muzeum v Ústí nad Orlicí zahájilo nový přednáškový cyklus.

FOTO, VIDEO: Muzeum zahájilo nový přednáškový cyklus. Zavítejte na pestré besedy

Nový přednáškový cyklus pojmenovaný „Mužský element v kraji Orlice“ připravilo Městské muzeum v Ústí nad Orlicí.Na loňský úspěšný cyklus navazuje letošním cyklem, který zahájila první únorový čtvrtek beseda Ludvíka Mátla na téma Novodobí ústečtí betlemáři – Jiří Knapovský, Josef Procházka, Jaroslav Herain. Posluchači se měli možnost dozvědět o významných ousteckých betlémářích, jejich tvorbě, technikách a o betlémářské tradici vůbec.

Areál bývalé mlékárny v Moravské Třebové čeká proměna v moderní kulturní centrum.

Architekti, hlaste se. Z mlékárny v Moravské Třebové má být kulturní centrum

/FOTOGALERIE/ Hromady desek, stojany na sýry nebo kotouče etiket na eidam. Mlékárna v Moravské Třebové je minulostí, nyní patří rozsáhlý areál městu. To ho koupilo před dvěma lety za jedenáct milionů korun. Brownfield poblíž centra se má do pěti let proměnit v kulturní centrum. Chybějící společenský sál je bolestí Moravské Třebové už asi dvacet let.