Vlastivědné středy lákají do Muzea zimních sportů, turistiky a řemesel v Deštném v Orlických horách. 9. února od 19 hodin je na programu setkání s Davidem Rešlem z CHKO Orlické hory, který provede Přírodou Orlických hor.
První etapa náročné rekonstrukce Ornitologické stanice v Přerově finišuje. Stavebníci v těchto dnech dokončují zateplení nové budovy, vnitřní obklady a omítky a firma začne v nejbližších dnech instalovat pojízdné skříně do centrálního depozitáře. Pracovníci Ornisu už naskládali do krabic věci na stěhování - náročný přesun na nové působiště by měl začít nejpozději v červnu.
Zatímco Správa železnic finišuje se stavbou nového úseku IV. koridoru Sudoměřice – Votice (SuVo), přilehlé obce řeší využití uvolněných nemovitostí po staré trati. Ta přitom zcela nezmizí, část jí bude i s pomocí Správy železnic zachována pro drážní muzeum a provoz turistických drezín.
/FOTO/ Ministryně obrany Jana Černochová v minulých dnech navštívila velitelství 4. brigády rychlého nasazení a 41. mechanizovaný prapor v Žatci. Prohlédla si zbraně a techniku vojáků, pomodlila se v jejich kapli. Zavítala také do vojenského muzea v nedalekých Libočanech.
/FOTO/ Z malého domku na tehdejším okraji Podmokel až do nitra Afriky vedla před sto lety cesta Ignáce Arnože, který se na počátku 30. let minulého století stal správcem misie Bulawayo na území dnešního Zimbabwe. Duchovně tak měl na starosti území více než pětkrát větší než Česká republika. Jeho život od středy 9. února přiblíží výstava v děčínském oblastním muzeu, dvě muzejnice se vydaly po Arnožových stopách přímo v Africe.
Muzeum přírody Český ráj (MPČR) a Herpeta ČAOVOP vyhlašují soutěž „Namaluj obojživelníka nebo plaza roku 2022“ mloka skvrnitého nebo užovku obojkovou. Cílem soutěže je vzbudit zájem o vše živé, zejména o ohrožené živočichy.
Do pondělí 14. února se v Knihtiskárně v Kutné Hoře konají Valentýnské dny, na kterých si mohou návštěvníci muzea vyrobit Valentýnku pomocí historických vybavení tiskáren. Nejprve přijde na řadu tiskařsky stroj Boston, na kterém je vytištěn hlavní motiv, který se pak doplní zlatou ozdobou pomocí zlatičky Baier a pak Valentýnka putuje na bigování - vytvoření úzké rýhy, díky které se pak přání krásně ohne. Na dozdobení je připravena bohatá škála razítek, tužky a pastelky.
O víkendu probíhala v Chomutově akce Ledová města, při které se od pátku 4. do neděle 6. února některé památky a turistické atrakce ve městě zdarma otevřely návštěvníkům. Zapojilo se i Muzeum čs. opevnění z let 1936 – 1938 Na Kočičáku.
Jejich muzeum je jiné. Sice návštěvníky vrátí zpátky v čase, ovšem čas se v něm rozhodně nezastavil. Naopak. V Muzeu obce Kobylí na Břeclavsku to žije. Klub přátel historie, který muzeum sídlící v bývalé měšťance spravuje, zde pravidelně pořádá bezpočet tematických akcí, výstav a přednášek vztahujících se nejen k folkloru.
V sobotu 22. a v pondělí 24. ledna 2022 pro velký zájem proběhlo celkem třikrát přátelské setkání příznivců Hanáckého kroje z celé Hané v Muzeu Františka Skopalíka v Záhlinicích. Téma bylo „Aby kroj dobře vypadal“. Program byl hodně pestrý, diskutovalo se nejenom o tom, jak je možné kroj prát, škrobit, uložit.
Letošní rok v jičínském muzeu zahájila výstava Krvavý román Josefa Váchala, kterou zapůjčilo Regionální muzeum v Litomyšli. Výstava na velkoformátových tiscích přiblíží vznik tohoto Váchalova díla.
Arabská Dubaj či evropské metropole. Právě to jsou podle známého turistického portálu TripAdvisor top destinace pro dovolenou v roce 2022. Žebříček těch nejlepších měst ke trávení volného času portál sestavil na základě hodnocení turistů z předchozích let. Podobný seznam nedávno nabídl i australský vydavatel bedekrů Lonely Planet. Ten ovšem jako nejlepší nabízí města, která jsou turisty zatím spíše opomíjená.
Ledová města zamíří do Žďáru. První únorový víkend pořádá spolek Pionýr akci s názvem Ledová Města. Do letošního ročníku se kromě Prahy zapojilo i dalších dvanáct měst. Mezi nimi i Žďár nad Sázavou. Rodiny nebo dětské skupiny tak mohou navštívit řadu památek a muzeí za zvýhodněné ceny.
Plzeňští žáci základních a středních škol se můžou těšit na jarní prázdniny v termínu od 7. do 11. února a my vám přinášíme tipy, kam s nimi a nebo bez nich vyrazit. Můžete se vydat do přírody nebo se zabavit ve městě.
Američtí a australští archeologové se přou o místo posledního odpočinku lodi HMS Endeavour, která patřila britskému mořeplavci, objeviteli a výzkumníkovi, kapitánu Jamesi Cookovi. Podle Američanů jsou závěry Australanů předčasné.
Pestrý program pro děti i rodiny připravili na nadcházející pololetní a jarní prázdniny pracovníci Muzea regionu Valašsko. Návštěvníky přivítají na zámcích Lešná i Vsetína a také na vsetínské hvězdárně.
"Nechte se provést světem fantazie dětských hracích karet a načerpejte inspiraci pro tmavé zimní dny i slunečná letní odpoledne. Výstavu pořádá Jihočeské muzeum ve spolupráci s Clubem sběratelů hracích karet. Poděkování tak patří všem, kteří nejen v současnosti, ale především v minulosti uchovali staré karty ve stavu, který nám umožňuje je vystavovat a seznamovat s nimi další a další generace," uvádí Tomáš Svoboda z Jihočeského muzea. Děkujeme za zaslání.
Epidemiologická situace není pořád ideální, ale i tak si můžete bezpečně užít spoustu zábavy. Podívejte se níže, co zajímavého se v metropoli od pátku do neděle děje.
Velešínský kostel sv. Filipa a Jakuba sloužil jako stánek boží, ale také pro zřízení bytů. I dnes se v bývalých prostorách kostela lidé berou, byl totiž zrekonstruován na obřadní síň, ale také na kavárnu či muzeum. Děkujeme městu Velešín za poskytnutí příspěvku.
Také nechápete, jak si někdo může pochutnávat na párku v rohlíku s kečupem? Pokud patříte mezi fanoušky hořčice, vyzbrojte se sadou následujících zajímavostí o tomto sice běžném, avšak lahodném dochucovadle.
Muzeum východních Čech v Hradci Králové v souvislosti s připravovanou výstavou Četnické humoresky v Salonu republiky věnovanou četnictvu se obrací na každého, v jehož příbuzenstvu se objevil příslušník československého četnictva, který sloužil v Hradci Králové v letech 1918 až 1945. Muzeum uvítá jakékoliv informace, osobní památky, předměty nebo fotografie spojené s těmito muži, s případy.
Muzeum Podkrkonoší v Trutnově zve ve čtvrtek 3. února od 17 hodin na přednášku, během které Karel Rozínek ze Dvora Králové nad Labem, bývalý pracovník tamní zoologické zahrady, představí Arménii.
Křtem nové knihy Marka Šalandy Slovácko sa nenudí zahájilo Muzeum obce Kobylí letošní oslavy čtvrtstoletí svého trvání. Za krásné fotky děkujeme Antonínu Vrbovi.
Zveme vás do Petrovcovy výstavní síně v přízemí Muzea T.G.M. Rakovník od 11. února do 17. dubna 2022 na společnou výstavu Milana Lovětínského a místního Entomologického klubu Dapsa, který zastupují Miroslav Zýka a Miroslav Polcar.
Přesně 101 582 lidé navštívili v roce 2021 Národní zemědělské muzeum na zámku Kačina. Jde o návštěvnický rekord, přestože sezona byla kvůli opatřením proti šíření covidu značně omezena. Muzejníci v průběhu roku vsadili na tematické víkendové akce, nové expozice a výstavy i aktivity v zámeckém parku.
Souborná výstava loutek, kostýmů a scénografie, určená především dětem všech věkových kategorií, zmapuje více než třicet let tvorby divadelního scénografa a režiséra Marka Zákosteleckého.
/FOTOGALERIE/ Postavičky Krakonošů, pohlednice, hole, turistické ukazatele, mapy, odznaky a další suvenýry z hor z období od první poloviny 19. století po současnost ukazuje výstava Pozdrav z Krkonoš, která začala v Muzeu Podkrkonoší v Trutnově. Potrvá do 29. května.
Sladovna v Písku získala mezinárodní značku kvality Domov pro učení v 21. století, kterou organizace Hands On! International Association of Children in Museums označuje inovativní kulturní instituce.
Muzeum Čs. Opevnění z let 1936 – 1938 Na Kočičáku se ve dnech 4. - 6. února bude podílet na akci Ledové města - Chomutov. Akci pořádá organizace Pionýr. Kromě památek a kulturních zařízeních v Chomutově muzeum zpřístupní pevnosti Na Kočičáku a CO kryt v Havlíčkově ulici.
/VIDEO/ Dožil se sto pěti let, dětí měl jako smetí. To poslední zplodil v době, když už počítal devátý křížek. Mlynář Tobiáš Kandus Dašovský si zřejmě dokázal užívat života.
Středa 26. ledna byla pro rychnovské muzejníky náročným dnem, jelikož se uskutečnilo stěhování více jak osmdesáti historických kočárků do 2. patra Kolowratského zámku v Rychnově nad Kněžnou, kde sídlí výstavní prostory muzea.