
Tipy na víkend 15. a 16. ledna: Kuličky na ledu slibují smích a zábavu
Máme pro vás tipy na nadcházející víkend.
Máme pro vás tipy na nadcházející víkend.
Jestli už přemýšlíte co dělat během nadcházejícího víkendu, kam jít a jak se zabavit, máme pro vás pár tipů ze Středočeského kraje.
Blíží se druhý víkend nového roku. Zpestříte si ho účastí na nějaké zajímavé události? Podívejte se níže na pár tipů na akce, které se v Praze od pátku do neděle konají. Z pochopitelných důvodů doporučujeme sledovat informační kanály pořadatelů akcí, organizací či míst konání. Situace a případné rušení či přesouvání akcí se může měnit z minuty na minutu.
Každý čtvrtek pro vás v redakci sestavujeme bohatou várku tipů, jak si užít víkend. V našem víkendovém přehledu najdete tipy na události, on-line akce, procházky po kraji, čtenářské tipy i další nápady, jak si zpestřit volné dny.
Jen zatáhnete za kliku a rázem jste v úplně jiném světě. Ve světě známých filmových postav, hrdinů i padouchů, kteří na vás pokukují ze všech stran. Přesně takhle se cítí většina návštěvníků unikátního muzea filmových legend v Kroměříži.
Muzeum Českého ráje bude artefakt vystavovat jen několik dnů. Zájemci mohou přijít od 13. ledna do 6. února.
Podobně jako film Šarlatán „znovuobjevil“ léčitele Jana Mikoláška, chce Muzeum a Pojizerská galerie v Semilech připomenout Květoslavu Patočkovou. S Mikoláškem toho měli hodně společného. Patočková, která se narodila před sto deseti lety v Havírně, části Pasek nad Jizerou, byla totiž také vyhledávanou lidovou léčitelkou, zároveň byla silně věřící a rozuměla bylinkám.
Na kreslený humor, ale také výstavy předních českých fotografů Jindřicha Štreita a Jana Saudka zve v novém roce Vlastivědné muzeum v Olomouci. První z nových výstav tam začíná v pátek 14. ledna
Celoroční projekt Rok na vsi bude v letošním roce nosným projektem Muzea Českého lesa v Tachově. Muzeum se k němu vrací po deseti letech.
V Žatci letos vystaví největší nalezený stříbrný depot raného středověku v Čechách. Tříkilogramový soubor šperků, hřiven, více než tří set mincí, dvou zlatých prstenů a dalších předmětů z přelomu 10. a 11. století s názvem Žatecký poklad někteří odborníci srovnávají s věhlasným Relikviářem svatého Maura v západočeském Bečově. Našel se v roce 1937 při hloubení základů pro stavbu skladu chmele na žateckém náměstí. Dosud ještě nikdy celý vystavený nebyl.
I v roce 2021 pokračovalo naše muzeum v provádění terénních archeologických akcí všeho druhu. Díky osvětě mezi stavebníky i laickou veřejností se zálibou v archeologii se nám daří podchytit stále víc stavebních akcí, zachránit více náhodných nálezů a tak neustále budovat podrobnější archeologický obraz našeho regionu. Rok 2021 byl zatím, co se týče nálezů, nejúspěšnější sezonou v historii archeologického bádání v našem okrese.
/FOTO,VIDEO/ Na plné obrátky běží rekonstrukce litoměřického muzea skoro za 50 milionů. Stará radnice prokoukne do poloviny příštího roku.
/FOTOGALERIE/ Využívání virtuální či rozšířené reality je podle vedení firmy Tasty Air nový trend, který se začíná čím dál víc uplatňovat například v muzeích či památkách. Díky novým technologiím může například na návštěvníka mluvit oživlá postava z obrazu nebo socha.
Už jen několik dní budou mansarda a Petrovcova síň muzea T. G. Masaryka v Rakovníku hostit výstavy regionálních umělců.
Velkému zájmu návštěvníků se i přes nutná protiepidemická opatření těšili vloni ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Skanzen navštívilo 276 391 lidí. Ve srovnání s rokem předchozím to znamená nárůst o 48 606 návštěvníků.
/FOTO/ Po léta prý zapichoval do bláta kolíky, na základě toho spočítal jeho průměrnou vrstvu v Čechách a podle toho si nechal zhotovit náležitě tlusté podrážky. Zklamán nedokonalostí českého jazyka se snažil ji obohatit svými novotvary: bažák (student), zpyták (profesor), lepšišťan (optimista), horšišťan (pesimista), bezvládišťan (anarchista), měravna (geometrie), čujba (myšlení), libomudravna (filozofie). Štrůdl nazýval svinstvo jablečné, jako závin, který se svinuje, gauč byl pro něj hovník. Profesor na hradeckém gymnáziu Jakub Hron Metánovský (4. 6. 1840 - 29. 4. 1921) pronikal během svého života do mnoha oborů a byl neobyčejně plodným vynálezcem, sic poněkud extravagantním a podobným dojmem působily jeho objevy. Kromě toho byl básníkem, teoretickým fyzikem, filologem, psychologem, logikem, etikem, filosofem, průkopníkem multimedialismu… Jeho krev jakoby kolovala v žilách českého velikána Járy Cimrmana, ale na rozdíl od něj byl postavou skutečnou, svými současníky nepochopenou.
/FOTOGALERIE/ Využívání virtuální či rozšířené reality je podle vedení firmy Tasty Air nový trend, který se začíná čím dál víc uplatňovat například v muzeích či památkách. Díky novým technologiím může například na návštěvníka mluvit oživlá postava z obrazu nebo socha.
V Krkonošském muzeu v Jilemnici pokračuje i na začátku nového roku výstava Půjdem spolu do Betléma, která připomíná historii a tradici stavění betlémů. Lidé ji můžou navštívit do 30. ledna.
Desítky let žili pospolu šťastní a spokojení. Platinovou svatbu však nakonec musí oslavit rozvodem. Městskému muzeu v Chotěboři na Havlíčkobrodsku končí v lednu letošního roku nájemní smlouva na tamním zámku. Po sedmdesáti letech jej tak musí opustit.
VIDEO / Stovky Romů se přišly v pátek odpoledne rozloučit s Evou Riessovou, obyvatelkou Přerova, kterou podle místních měli všichni rádi. Tradiční smuteční průvod se vydal od kostela sv. Vavřince až na hřbitov po frekventovaných cestách a policie kvůli tomu musela řídit dopravu ručně.
Tříkrálový koncert se uskuteční v neděli 9. ledna od 15 hodin v zahradě Muzea Českého lesa v Tachově.
Severočeské muzeum má za sebou úspěšný rok. Po náročné a drahé rekonstrukci se po několika letech otevřelo veřejnosti a návštěvníci byli zvědaví, jak to dopadlo. První měsíce opravené prostory a nové expozice navštívily tisíce lidí. Úspěch měla instituce také s experimentem se vstupným, kdy po vzoru Metropolitního muzea v New Yorku nechává lidi platit podle vlastního uvážení. Díky tomu nakonec vybralo na vstupném více, než plánovalo.
Desítky let se nemohla rozvíjet ani knihovna, ani sokolovské muzeum. Obě instituce totiž sídlily v sokolovském zámku, který patří Karlovarskému kraji. Po loňském odstěhování knihovny tam mají velké plány.
Desítky let se nemohla rozvíjet ani knihovna, ani sokolovské muzeum. Obě instituce totiž sídlily v sokolovském zámku, který patří Karlovarskému kraji. Po loňském odstěhování knihovny tam mají velké plány.
Přijďte 14. ledna od 16:00 své ratolesti seznámit s expozicí hradeckého muzea Cesty města o významných dějinách Hradce Králové. Prohlídka bude věnována části K městu českých královen, tedy do podoby středověkého města.
Každý čtvrtek pro vás v redakci chystáme tipy na nadcházející víkend. I v lednu je kam jít a na co se dívat.
Do turnovského muzea tento týden dorazila kopie císařské koruny Napoleona Bonaparte. Kopie koruny pochází z dílny šperkaře Jiřího Urbana, autorkou rytin v přírodních kamenech je Eva Mrákotová Víšková.
Jestli už přemýšlíte co dělat během nadcházejícího víkendu, kam jít a jak se zabavit, máme pro vás pár tipů ze Středočeského kraje.
Je tu první víkend nového roku. Zpestříte si ho účastí na nějaké zajímavé události? Podívejte se níže na pár tipů na akce, které se v Praze od pátku do neděle konají. Z pochopitelných důvodů doporučujeme sledovat informační kanály pořadatelů akcí, organizací či míst konání. Situace a případné rušení či přesouvání akcí se může měnit z minuty na minutu.
Bez něho by nejspíš dnes nikdo neznal proslulou tvář Viktora Cibicha z pivních lahví Březňáku. Bývalý ředitel pivovaru Velké Březno Jaroslav Rottenborn zemřel v pondělí 3. ledna ve věku 77 let. Za posledních jedenáct let jako spoluzakladatel a sládek prvního ústeckého minipivovaru Na Rychtě s naším muzeem uvařil pět pivních speciálů inspirovaných historickými událostmi a osobnostmi regionálních dějin.
Víkendové tipy Deníku jsou tu. Orlickoústecko obklopily pestré expozice, přinášíme vám jejich přehled.
Víkendové Tipy Deníku jsou tu! Každý čtvrtek pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě strávit víkend. Z naší nabídky akcí si vybere opravdu každý, malý i velký.
Takzvané rychtářské právo sloužilo jako odznak či symbol rychtáře. Jeho používání se rozšířilo zejména v raném novověku a rychtář jím například zahajoval jednání, nosil je při slavnostních příležitostech a užíval je i při výkonu svých dalších pravomocí.
/FOTO/ Otevření nových výstav ve zrekonstruovaném domě Sokolů z Mor, přestavba budovy v Poděbradově ulici na moderní depozitář nebo příprava revitalizace archeologického skanzenu ve Březně. To vše čeká na Oblastní muzeum v Lounech. Zároveň připravuje nové výstavy, zájemci například uvidí dosud nepublikované historické fotografie města a okolí.
Nového ředitele má Vlastivědné muzeum v Olomouci. Do funkce od začátku ledna nastoupil Jakub Ráliš, který dosud zastával ředitelský post mezinárodního filmového festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc.
Hrad Helfenburk se nalézá asi 6,5 km od Bavorova na dominantním vrchu u vsi Krajníčko. Území přiléhající k hradu bylo součástí majetku, jehož nejstaršími majiteli byli od druhé poloviny 13. století Bavorové ze Strakonic. Pokud se o Helfenburku, jeho historii i pověstech toužíte dozvědět více, nenechte si ujít přednášku ředitelky Městského muzea a galerie ve Vodňanech Jitky Velkové.
Stagnující instituce nové tváře neláká. K jejímu šéfování se hlásí jen dva lidé z minula plus člověk zevnitř.
Deset výtvarnic spjatých s Blatenskem, deset výtvarných názorů pohromadě na jednom místě. Do neděle 6. února hostí Městské muzeum Blatná novou výstavu prací Kamily Berndorffové, Evy Ďurčové, Drahomíry Husičkové, Kláry Jánské, Jitky Křivancové, Lenky Pálkové, Jany Schmidové, Lucie Scholler Ruskové, Veroniky Teskové a Marie Vydrové Drobníkové.
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou bude až do pátku 21. ledna z technických důvodů uzavřeno pro veřejnost. Otevřít by se mělo znovu od soboty 22. ledna.
Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě má za sebou rekonstrukci v rámci projektu snížení energetické náročnosti. Aktuálně finišují poslední úpravy, pracovníci muzea ladí poslední detaily a chystají expozice.
Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě má za sebou rekonstrukci v rámci projektu snížení energetické náročnosti. Aktuálně finišují poslední úpravy, pracovníci muzea ladí poslední detaily a chystají expozice.
Expozice mincí a medailí jabloneckého Muzea skla a bižuterie se před vánočními svátky rozrostla o nové přírůstky. Muzeum je získalo darem od firmy Lucid.
/HISTORICKÉ FOTO/ Velký zájem návštěvníků zažívá Muzeum betlémů v Třebechovicích pod Orebem. Právě v prosinci a v období Vánoc je o největší muzeum betlémů v Evropě logicky největší zájem.
Hned dvěma muzei se může pochlubit Nové Veselí na Žďársku. V městysi s dvanácti sty obyvateli vystavují krojované panenky. Druhé muzeum je soukromé a představuje paličkování a další rukodělné práce. „Jsou to ukázky šikovnosti našich obyvatel. V případě krojovaných panenek jsme jejich tvůrkyním poskytli prostory v místní knihovně,“ říká starosta Nového Veselí Zdeněk Křivánek.
Víkendové Tipy Deníku jsou tu! Každý čtvrtek pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě strávit celý víkend. Z naší nabídky akcí si vybere opravdu každý, malý i velký. Milí čtenáři, vzhledem ke stále měnící se situaci upozorňujeme, že za změnu programu neručíme. Pořádání akce bude závislé na aktuální epidemické situaci, proto sledujte web či sociální sítě pořadatelů.
Víkendové Tipy Deníku jsou tu! Každý čtvrtek pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě strávit víkend. Z naší nabídky akcí si vybere opravdu každý, malý i velký.
Přinášíme vám další kulturní tipy. Pardubický kraj nabízí spoustu svátečních zážitků.
Dalšího výrazného počinu ve své sbírkotvorné činnosti dosáhlo Muzeum regionu Valašsko. Organizace zřizovaná Zlínským krajem v uplynulých dnech dokončila složitý proces nákupu 29 obrazů významné regionální malířky Jaroslavy Hýžové. Cena dosáhla bezmála 800 000 korun, 70 procent pokryly dotace z Ministerstva kultury ČR.
O cenný soubor obrazů vytvořených malířkou Jaroslavou Hýžovou se v letošním roce rozrostly sbírky Muzea regionu Valašsko. Od poloviny prosince je část obrazů vystavena v zámku Lešná u Valašského Meziříčí.
Vánoce už klepou na dveře, zpestřete si tradiční shon a adventní šílenství. Podívejte se níže na pár našich tipů na středu, která rozpůlí poslední měsíc letošního roku. Z pochopitelných důvodů doporučujeme sledovat informační kanály pořadatelů akcí, organizací či míst konání. Situace a případné rušení či přesouvání akcí se může měnit z minuty na minutu.