Kreativ

ŠTÍTEK: muzeum

Muzeum fantastických iluzí si v neděli můžete projít s majitelem kouzelníkem Pavlem Kožíškem.

Pražské víkendové tipy: Bavte se od pátku až do neděle

Blíží se druhý víkend nového roku. Zpestříte si ho účastí na nějaké zajímavé události? Podívejte se níže na pár tipů na akce, které se v Praze od pátku do neděle konají. Z pochopitelných důvodů doporučujeme sledovat informační kanály pořadatelů akcí, organizací či míst konání. Situace a případné rušení či přesouvání akcí se může měnit z minuty na minutu.

Květoslava Patočková.

Šarlatánku Květoslavu Patočkovou lid miloval. V Semilech ji zvěční výstava

Podobně jako film Šarlatán „znovuobjevil“ léčitele Jana Mikoláška, chce Muzeum a Pojizerská galerie v Semilech připomenout Květoslavu Patočkovou. S Mikoláškem toho měli hodně společného. Patočková, která se narodila před sto deseti lety v Havírně, části Pasek nad Jizerou, byla totiž také vyhledávanou lidovou léčitelkou, zároveň byla silně věřící a rozuměla bylinkám.  

Fotograf Jan Saudek bude ve VMO vystavovat od 13. května do 21. srpna 2022

V Olomouci bude vystavovat Saudek i Štreit

Na kreslený humor, ale také výstavy předních českých fotografů Jindřicha Štreita a Jana Saudka zve v novém roce Vlastivědné muzeum v Olomouci. První z nových výstav tam začíná v pátek 14. ledna

Žatecký poklad.

V Žatci vystaví tisíc let starý poklad. V muzeu se připravují prostory

V Žatci letos vystaví největší nalezený stříbrný depot raného středověku v Čechách. Tříkilogramový soubor šperků, hřiven, více než tří set mincí, dvou zlatých prstenů a dalších předmětů z přelomu 10. a 11. století s názvem Žatecký poklad někteří odborníci srovnávají s věhlasným Relikviářem svatého Maura v západočeském Bečově. Našel se v roce 1937 při hloubení základů pro stavbu skladu chmele na žateckém náměstí. Dosud ještě nikdy celý vystavený nebyl. 

Nález jednoho z dřevěných poklopů z období vrcholného středověku.

Muzeum regionu Valašsko má za sebou nejúspěšnější sezonu. Co se týče nálezů

I v roce 2021 pokračovalo naše muzeum v provádění terénních archeologických akcí všeho druhu. Díky osvětě mezi stavebníky i laickou veřejností se zálibou v archeologii se nám daří podchytit stále víc stavebních akcí, zachránit více náhodných nálezů a tak neustále budovat podrobnější archeologický obraz našeho regionu. Rok 2021 byl zatím, co se týče nálezů, nejúspěšnější sezonou v historii archeologického bádání v našem okrese.

Pracovníci firmy Tasty Air.

Virtuální realita v kultuře i podnikání. Firma z Ostravy oživuje obrazy

/FOTOGALERIE/ Využívání virtuální či rozšířené reality je podle vedení firmy Tasty Air nový trend, který se začíná čím dál víc uplatňovat například v muzeích či památkách. Díky novým technologiím může například na návštěvníka mluvit oživlá postava z obrazu nebo socha.  

Jakub Hron.

Další Cimrmanův předobraz, zpyták i věčný bažák Jakub Hron byl odvážný pokusník

/FOTO/ Po léta prý zapichoval do bláta kolíky, na základě toho spočítal jeho průměrnou vrstvu v Čechách a podle toho si nechal zhotovit náležitě tlusté podrážky. Zklamán nedokonalostí českého jazyka se snažil ji obohatit svými novotvary: bažák (student), zpyták (profesor), lepšišťan (optimista), horšišťan (pesimista), bezvládišťan (anarchista), měravna (geometrie), čujba (myšlení), libomudravna (filozofie). Štrůdl nazýval svinstvo jablečné, jako závin, který se svinuje, gauč byl pro něj hovník. Profesor na hradeckém gymnáziu Jakub Hron Metánovský (4. 6. 1840 - 29. 4. 1921) pronikal během svého života do mnoha oborů a byl neobyčejně plodným vynálezcem, sic poněkud extravagantním a podobným dojmem působily jeho objevy. Kromě toho byl básníkem, teoretickým fyzikem, filologem, psychologem, logikem, etikem, filosofem, průkopníkem multimedialismu… Jeho krev jakoby kolovala v žilách českého velikána Járy Cimrmana, ale na rozdíl od něj byl postavou skutečnou, svými současníky nepochopenou.

Pracovníci firmy Tasty Air.

Virtuální realita v kultuře i podnikání. Firma z Ostravy oživuje obrazy

/FOTOGALERIE/ Využívání virtuální či rozšířené reality je podle vedení firmy Tasty Air nový trend, který se začíná čím dál víc uplatňovat například v muzeích či památkách. Díky novým technologiím může například na návštěvníka mluvit oživlá postava z obrazu nebo socha.  

Severočeské muzeum v Liberci.

Muzeum hlásí rekordní návštěvnost i tržby. Lidé platili vstupné, i když nemuseli

Severočeské muzeum má za sebou úspěšný rok. Po náročné a drahé rekonstrukci se po několika letech otevřelo veřejnosti a návštěvníci byli zvědaví, jak to dopadlo. První měsíce opravené prostory a nové expozice navštívily tisíce lidí. Úspěch měla instituce také s experimentem se vstupným, kdy po vzoru Metropolitního muzea v New Yorku nechává lidi platit podle vlastního uvážení. Díky tomu nakonec vybralo na vstupném více, než plánovalo.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové. Ilustrační fotografie.

Muzeum přiblíží významné hradecké dějiny dětem

Přijďte 14. ledna od 16:00 své ratolesti seznámit s expozicí hradeckého muzea Cesty města o významných dějinách Hradce Králové. Prohlídka bude věnována části K městu českých královen, tedy do podoby středověkého města.

Česká společnost ornitologická pořádá během víkendu sčítání ptáků u krmítek.

Pražské tipy: Co si užít o prvním víkendu roku 2022?

Je tu první víkend nového roku. Zpestříte si ho účastí na nějaké zajímavé události? Podívejte se níže na pár tipů na akce, které se v Praze od pátku do neděle konají. Z pochopitelných důvodů doporučujeme sledovat informační kanály pořadatelů akcí, organizací či míst konání. Situace a případné rušení či přesouvání akcí se může měnit z minuty na minutu.

Sládek Jaroslav Rottenborn odešel za Cibichem... Zemřel 3. ledna.

Sládek Jaroslav Rottenborn odešel za Cibichem...

Bez něho by nejspíš dnes nikdo neznal proslulou tvář Viktora Cibicha z pivních lahví Březňáku. Bývalý ředitel pivovaru Velké Březno Jaroslav Rottenborn zemřel v pondělí 3. ledna ve věku 77 let. Za posledních jedenáct let jako spoluzakladatel a sládek prvního ústeckého minipivovaru Na Rychtě s naším muzeem uvařil pět pivních speciálů inspirovaných historickými událostmi a osobnostmi regionálních dějin.

Ústecký kraj v závěru zimy spustí rekonstrukci domu č.p. 599 v Poděbradově ulici v Lounech. Vznikne v něm moderní depozitář tamního muzea.

Konec ukládání předmětů ve vlhku. Lounské muzeum se dočká nového depozitáře

/FOTO/ Otevření nových výstav ve zrekonstruovaném domě Sokolů z Mor, přestavba budovy v Poděbradově ulici na moderní depozitář nebo příprava revitalizace archeologického skanzenu ve Březně. To vše čeká na Oblastní muzeum v Lounech. Zároveň připravuje nové výstavy, zájemci například uvidí dosud nepublikované historické fotografie města a okolí.

Jitka Velková přijede do Prachatic vyprávět o Helfenburku.

O historii i pověstech Helfenburku s Jitkou Velkovou

Hrad Helfenburk se nalézá asi 6,5 km od Bavorova na dominantním vrchu u vsi Krajníčko. Území přiléhající k hradu bylo součástí majetku, jehož nejstaršími majiteli byli od druhé poloviny 13. století Bavorové ze Strakonic. Pokud se o Helfenburku, jeho historii i pověstech toužíte dozvědět více, nenechte si ujít přednášku ředitelky Městského muzea a galerie ve Vodňanech Jitky Velkové.

Deset výtvarnic spjatých s Blatenskem představuje své umění.

Deset výtvarnic, deset názorů. Dámská jízda v Městském muzeu v Blatné

Deset výtvarnic spjatých s Blatenskem, deset výtvarných názorů pohromadě na jednom místě. Do neděle 6. února hostí Městské muzeum Blatná novou výstavu prací Kamily Berndorffové, Evy Ďurčové, Drahomíry Husičkové, Kláry Jánské, Jitky Křivancové, Lenky Pálkové, Jany Schmidové, Lucie Scholler Ruskové, Veroniky Teskové a Marie Vydrové Drobníkové.

Krojované panenky.

V Novém Veselí vystavují krojované panenky, paličkování, hračky a mnoho dalšího

Hned dvěma muzei se může pochlubit Nové Veselí na Žďársku. V městysi s dvanácti sty obyvateli vystavují krojované panenky. Druhé muzeum je soukromé a představuje paličkování a další rukodělné práce. „Jsou to ukázky šikovnosti našich obyvatel. V případě krojovaných panenek jsme jejich tvůrkyním poskytli prostory v místní knihovně,“ říká starosta Nového Veselí Zdeněk Křivánek.

Novoroční ohňostroj v Přerově - 1. 1. 2020

Kam o víkendu? Do letňáku, zoo, na ohňostroje i novoroční výšlapy

Víkendové Tipy Deníku jsou tu! Každý čtvrtek pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě strávit celý víkend. Z naší nabídky akcí si vybere opravdu každý, malý i velký. Milí čtenáři, vzhledem ke stále měnící se situaci upozorňujeme, že za změnu programu neručíme. Pořádání akce bude závislé na aktuální epidemické situaci, proto sledujte web či sociální sítě pořadatelů.

Muzeum rozšířilo svou sbírku.

Muzeum rozšířilo svou sbírku obrazů malířky Jaroslavy Hýžové

Dalšího výrazného počinu ve své sbírkotvorné činnosti dosáhlo Muzeum regionu Valašsko. Organizace zřizovaná Zlínským krajem v uplynulých dnech dokončila složitý proces nákupu 29 obrazů významné regionální malířky Jaroslavy Hýžové. Cena dosáhla bezmála 800 000 korun, 70 procent pokryly dotace z Ministerstva kultury ČR.

Zvířata v pražské zoo si pochutnávají na vánočních stromcích.

Tipy na středu 29. prosince

Vánoce už klepou na dveře, zpestřete si tradiční shon a adventní šílenství. Podívejte se níže na pár našich tipů na středu, která rozpůlí poslední měsíc letošního roku. Z pochopitelných důvodů doporučujeme sledovat informační kanály pořadatelů akcí, organizací či míst konání. Situace a případné rušení či přesouvání akcí se může měnit z minuty na minutu.