Kreativ

ŠTÍTEK: National Geographic Society

Hroši jsou známí jako jedni z nejnebezpečnějších zvířat na planetě. Svými silnými čelistmi jsou schopni přelomit kánoi.

Děsivý útok hrocha: Zvíře drželo v tlamě dvouleté dítě

Nechybělo málo a dvouletého chlapce v Ugandě spolkl hroch. V tlamě měl polovinu těla dítěte. Díky zásahu odvážného místního obyvatele ale zvíře kluka nakonec nepozřelo a dítě se podařilo zachránit. O případu informoval portál CNN.

Řeka Zangbo vytvořila nejhlubší a nejdelší kaňon na světě.

Everest mezi řekami. Zangbo vytvořila nejhlubší a nejdelší kaňon světa

Řece Zangbo, která pramení v Tibetu, se říká Everest mezi řekami. Kaňon Yarlung Tsangpo, nazývaný také Yarlung Zangbo, který vytvořila, je nejen nejhlubší na světě. Se svými 504 kilometry je také nejdelší na světě a pojí se k němu i další nej. Zdolat ho na kajaku je pro milovníky adrenalinových sportů velkou výzvou. V roce 1998 tu ale výprava National Geographic skončila tragédií. V jejím rámci se utopil zkušený americký kajakář. Jeho tělo ani loň nebyly nikdy nalezeny.

Někteří příznivci v takovémto tvorovi vidí krásu, jiné jen odpudivý hmyz.

Upíří můry si rády pochutnají i na lidech. Jsou inspirací pro mnoho mýtů

Můry z rodu Calyptra budí vášně nejen u entomologů po celém světě. Je to hlavně tím, že si rády pochutnají i na lidské krvi, a to podle všeho jako jediné z můr. Od tohoto faktu už pak nebylo daleko ke vzniku mnoha legend a mýtů, které s těmito tvory souvisí. Včetně těch, že napadený jedinec může utrpět vážnou újmu na zdraví.

ŠARM FOLKLÓRU. V historickom srdci Managuy sa zvyknú konať vystúpenia tradičného nikaragujského folklóru.

Managua je nebezpečné mesto, v ktorom sa nesmiete zatúlať

Človek sa zväčša teší na návštevu svetových metropol. Veď komu by sa nepáčilo ísť do Londýna, Paríža, či New Yorku. Metropoly jednotlivých štátov si predstavujeme ako to najlepšie z danej krajiny, niečo obrovské, brilantné, žiarivé, plné možností a atrakcií. Teraz si však predstavte, že sa ocitnete v metropole, ktorá je tak trochu úplným opakom toho vyššie spomenutého. Zrazu ste v najnebezpečnejšom meste krajiny, ktoré takpovediac ani nemá historické centrum, ulice sú prašné a plné každodenných nástrah, neodporúča sa kráčať pešo po uliciach a to nehovorím len o čase po zotmení, zohnať prácu je výzva a celé akosi dýcha revolučnou atmosférou. Vybrali by ste sa dobrovoľne aj do hlavného mesta Nikaraguy?

„Co se týče cestování, potřebujeme dokončit naši cestu napříč republikou, abychom si v tom doma – a to doslova – udělali pořádek. Rád bych vzal ženu do Gruzie,“ říká Tomáš Tureček a Martina dodává: „Já si myslím, že by nám slušely také prázdniny v Římě.“

Nejsme žádní šílenci, říkají o sobě manželé Martina Kociánová a Tomáš Tureček

Jeden by řekl, že když se v manželství sejdou zvídavá moderátorka a šéfredaktor National Geographic, budou žít podle hesla časopisu: Stále je co objevovat. Martina Kociánová to však napůl s žertem vyvrací: „Upřímně, kovářova kobyla a ševcova žena… znáte to. Nemáme čas na nic.“ Jedním dechem ale dodává, že s manželem Tomášem Turečkem toho mají nachozeno, a tím pádem objeveno opravdu hodně.

Počítali nejrychleji!

Od sousedů: Počtáři z Lince světovou špičkou

"Lidská inteligence dvou matematiků Keplerovy univerzity v Linci, Manuela Kauerse a Jakoba Moosbauera, překonala čerstvý rekord vědců vytvořený s pomocí umělé inteligence při řešení některých nejtěžších matematických problémů," napsaly OÖN.

Martina Kociánová s manželem Tomášem Turečkem.

Martina Kociánová: S manželem si rádi povídáme. Na všechno stejný názor nemáme

Už dvacet let mohou čeští čtenáři listovat exkluzivním časopisem National Geographic. Na oslavu kulatin tohoto tištěného média dorazila do Národního muzea řada redakčních spolupracovníků a celou akcí provázela moderátorka Martina Kociánová, kterou s časopisem spojuje láska. Je totiž manželkou jeho šéfredaktora, Tomáše Turečka. 

Ilustrační snímek

Objev snů. Archeoložka našla v Egyptě neporušený vzácný sarkofág

Nedaleko egyptské Káhiry objevila archeoložka a její tým vzácný sarkofág. Nález rakve starověkého egyptského šlechtice Ptahemwia, který žil kolem roku 1250 před naším letopočtem, označili vědci za „objev snů“. Zájemci si budou moct sarkofág prohlédnout v televizním dokumentu National Geographic. Informaci přinesl deník Guardian.

Jeden z australských plotů proti králíkům.

Z dárku katastrofa. Austrálii měla proti králíkům pomoci obdoba Čínské zdi

Je to největší zaznamenaná invaze savců v dějinách. Austrálie už skoro dvě stě let bojuje s enormním přemnožením králíků divokých. V minulosti se je zemědělci pokoušeli vyhubit jedy i stavbou nejdelšího plotu na světě. Nová studie nyní zjistila, že na počátku všeho stálo pouhých čtyřiadvacet zvířat. Do Austrálie se králíci dostali jako vánoční dárek.

Ilustrační foto vlka arktického.

Číňané naklonovali prvního arktického vlka. Vychovává ho fenka bígla

Vědcům se podařil další malý zázrak. Čínský tým úspěšně naklonoval prvního vlka arktického. Maya, jak mladou samičku pojmenovali, je zdravé, huňaté a energické vlče šedohnědé barvy, které žije své první měsíce života po boku náhradní matky, fenky bígla. Odborníci doufají, že stejnou genetickou technologií přispějí k záchraně ohrožených druhů zvířat, a zpomalí tím blížící se šestou vlnu masivního vymírání.

Rybářské lodě používají technologii vyvinutou kdysi proti ponorkám. Sonary, helikoptéry a drony sledující hejna ryb.

Děsivé plýtvání: Za rok lidé vyloví až tři triliony ryb

S (ne příliš) lehkou nadsázkou bychom mohli konstatovat, že „těžíme“ těla ostatních živočichů jako nějakou surovinu. To všichni tak nějak tušíme, ale málokdo si uvědomuje, kolik procent živočišné potravy se během „výroby“ ztratí.

Vakovlk tasmánský

Vědci chtějí oživit vyhynulé tasmánské tygry. Další pracují i na návratu mamuta

Američtí a australští vědci hodlají přivést zpět k životu již vymřelý druh australského vačnatce vakovlka. Jejich snaha je spojena s radikálním plánem pro obnovu poškozených ekosystémů. Návrat již vyhynulých druhů, které ve svých regionech za života hrály klíčovou roli, by mohl do postižených oblastí vrátit rovnováhu. V divočině by podle odborníků mohl tasmánský tygr znovu běhat do deseti let.

Gregor Johann Mendel, pastel podle fotografie

Dvě stě let od narození otce genetiky Mendela: Vědci zkoumají jeho DNA

Sestavení posledních osmi procent DNA lidského genomu kvůli jejich složitosti trvalo vědcům skoro dvacet let. Teď ale existují kompletní informace, které umožní lépe pochopit, jak se lidé formují jako individuální organismy a jak se člověk liší nejen jeden od druhého, ale i od jiných druhů. Prakticky ve stejný okamžik se českým vědcům podařilo přečíst genom zakladatele genetiky.

Vstup do nechvalně proslulé věznice Černý delfín v Rusku, kde jsou nejnebezpečnější zločinci.

Lidské maso jedl i prodával. Ruský kanibal popsal, jak spáchal brutální vraždu

Třiašedesátiletý Vladimir Nikolajevič Nikolajev, známý také jako Novočeboksarský lidožrout, dožívá své poslední dny v ruské trestanecké kolonii, kam byl odsouzen za brutální vraždu dvou mužů v Novočeboksarsku v roce 1997. Nyní v dokumentu promluvil o tom, jak poprvé jedl lidské maso poté, co zabil a rozčtvrtil člověka.

Secutor, typ gladiátora. Ilustrační foto

Žádný krvavý chaos. Zápasy gladiátorů měly řád i choreografii, zjistila studie

Brutální souboje, řinčení mečů, krev, mrtvoly a jásající davy. Takhle si většina lidí představuje gladiátorská klání na život a na smrt, která byla populární v římské kultuře. I po více než dvou tisících letech si udržují svou oblibu, avšak pouze na filmových plátnech, stránkách knih nebo při návštěvách starověkých amfiteátrů. Vědci nyní přišli s novou studií, která dokázala, že gladiátorské zápasy nebyly krvavou hrou bez pravidel. Šlo naopak o vysoce regulované a systematizované představení, v němž měli vycvičení atleti svou choreografií vytvořit pro diváky maximální napětí.

Delfín skákavý - Ilustrační foto

Převratná studie: Delfíni rozpoznávají své známé podle chuti moči

Biologové již několik desetiletí vědí, že delfíni navazují blízká přátelství a poznávají své kamarády podle jedinečného pískání. Nový překvapivý výzkum naznačil, že delfíni skákaví používají k rozeznání svých přátel od nepříbuzných jedinců také chuť moči.

Muž hraje na piano v ukrajinském Lvově, 11 dní po začátku ruské invaze na Ukrajinu.

Hudbou proti zabíjení. Ukrajince neodradí ani sirény, z pořízených videí mrazí

Mladý pianista v ukrajinském Lvově hraje na klavír skladbu Time z amerického filmu Počátek. Nevšímá si přitom protileteckých sirén, které se rozezněly městem, ani policistů, kteří posílají místní do úkrytu. Naopak spustí ještě hlasitěji a hudba rozráží ostré tóny výstrahy. Na video, které se stalo emotivním symbolem boje ukrajinských umělců proti ruské okupaci, reagoval také samotný autor skladby Hans Zimmer. 

Chrám Kukulcán.

Pandemie, válka. Věštili už Mayové tyto katastrofy? Věda je skeptická

Věděli to už staří Mayové. I to lze zaslechnout při hodnocení současné situace, kdy se ke covidové pandemii se všemi jejími důsledky připojil ještě celosvětový šok z útoku ruské armády na Ukrajinu, přinášející nejen válečné hrůzy této zemi, ale i množství globálních souvislostí. Kdyby se tyhle události odehrávaly před desetiletím, asi by pochyboval málokdo: prastaré mayské předpoklady se naplňují…

Obratle na kůlu, vložené do lebky. Nachází v chullpě.

Děsivý nález v Peru: archeologové objevili 200 páteří navlečených na kůly

Nemoci, násilí a smrt. Středověcí Evropané s sebou při kolonizaci Ameriky přinesli chaos a zkázu. Plundrovali vše, co jim stálo v cestě, a s nikým neměli slitování. Neomezovali se ale jen na živé bytosti. S radostí trhali plátna, do kterých byli zabaleni mrtví, a ty následně okrádali o vše cenné. Vědci nyní objevili, jak místní domorodci reagovali na tato drastická drancování hrobů. V Peru našli téměř 200 páteří navlečených na rákosových kůlech. Své mrtvé tak měli pohromadě alespoň tímto způsobem.

Logo společnosti Disney. Ilustrační foto.

Od léta bude v ČR dostupná služba Disney+, nabídne díla od Marvelu i Star Wars

V Česku zahájí v létě provoz filmová streamovací služba Disney+. Divákům nabídne snímky z produkce studií Disney, Pixar či dokumenty kanálu National Geographic. Spuštění služby v Česku a několika dalších evropských zemích v tiskové zprávě potvrdila společnost The Walt Disney Company. V Česku už působí několik podobných služeb, mimo jiné Netflix, HBO GO nebo české Voyo.

Zemo (Daniel Brühl), Falcon (Anthony Mackie) and Winter Soldier (Sebastian Stan) při scéně seriálu The Falcon and The Winter Soldier točené na Malé Straně v Praze.

Od léta bude v ČR dostupná služba Disney+, nabídne i seriál natáčený v Praze

V Česku zahájí v létě provoz filmová streamovací služba Disney+. Divákům nabídne snímky z produkce studií Disney, Pixar či dokumenty kanálu National Geographic. Spuštění služby v Česku a několika dalších evropských zemích v tiskové zprávě potvrdila společnost The Walt Disney Company. V Česku už působí několik podobných služeb, mimo jiné Netflix, HBO GO nebo české Voyo.

Reynisfjara je světově proslulá pláž s černým pískem, která se nachází na jižním pobřeží Islandu

Zády k moři? Na černé pláži hrozí smrt

Reynisfjara je světově proslulá pláž s černým pískem, která se nachází na jižním pobřeží Islandu, hned vedle malé rybářské vesnice Vík í Mýrdal. Se svými obrovskými čedičovými skalisky a úžasnými panoramaty Atlantiku je Reynisfjara považována za návštěvnický megatahák. National Geographic dokonce zvolil Reynisfjaru jako jednu z 10 nejlepších netropických pláží, které lze na planetě navštívit.

Ve středu večer se v táborské galerii U Radnice konala vernisáž výstavy obrazů táborského rodáka a významného paleoartisty Jana Sováka.

Dinosaurům dává život. Ilustrátor Jurského parku Sovák vystavuje v Táboře

Ve středu večer se v táborské galerii U Radnice konala vernisáž výstavy obrazů táborského rodáka a významného paleoartisty Jana Sováka. Svůj vzor našel ve Zdeňku Burianovi. Se svým malířským idolem se dokonce jako desetiletý setkal krátce poté, co mu zaslal své obrázky k posouzení a Zdeněk Burian jej pozval na návštěvu k sobě domů.

Pobřeží Antarktidy bude podle atlasů omývat nový Jižní oceán

Atlasy světa čeká zásadní změna. Kolem Antarktidy bude Jižní oceán

Americká kartografická společnost National Geographic změní atlasy světa, na kterých nově přibude pátý oceán. Moře kolem Antarktidy nyní ponese pojmenování Jižní oceán, uvedla společnost na twitteru. Vědci o pojmenování vod v nejzazší části jižní polokoule vedli spory, oficiální použití nového termínu v mapách je ale důležitým mezníkem.

Dokumentární snímek z vyplutí Titanicu

Málo známá fakta o Titaniku: Poslední večeře měla deset chodů, přežili i psi

Vyplul jen jednou a už přes století je pohřbený pod hladinou oceánu. Přesto je legenda. Od chvíle, co klesal Titanic ke dnu, uplyne 15. dubna už 109 let. Přesto, že je jeho příběh obecně známý, stále zůstává mnoho podrobností, které zná málokdo. Deník přináší devět téměř neznámých faktů a zajímavostí o potopení slavného parníku.

Soutěžní snímky Tomáše Vocelky.

Fotograf Tomáš Vocelka bude usilovat o fotografického Oscara

Český fotograf Tomáš Vocelka byl nominován mezi finalisty v jedné z nejvýznamnějších soutěží světa Sony World Photography Awards, přirovnávané k fotografické obdobě filmových Oscarů. V profesionální části soutěže je mezi prvními třemi v kategorii Architektura. Porotu zaujal jeho soubor Věčná loviště, který vznikl v rámci fotoreportáže pro Aktuálně.cz. Vítězové budou oznámeni 15. dubna.