Kreativ

ŠTÍTEK: National Geographic Society

Deník je nejčtenější v Česku. Děkujeme!

Regionální Deník posílil pozici nejčtenějších novin v České republice. „Máme téměř 2,2 miliony čtenářů. Úžasné je, že nám jich za poslední rok přibylo 150 tisíc, “ uvedl ředitel redakcí Deníku Roman Gallo, když komentoval nejnovější zveřejněná data z reprezentativního průzkumu čtenosti Media projekt.

Přežili pád letadla i lavinu. V horách museli jíst mrtvé, aby se zachránili

Jde o jeden z nejznámějších světových příběhů boje o přežití, k nimž ve 20. století došlo. V pátek 13. října 1972 se v Andách zřítilo letadlo s uruguajským ragbyovým týmem. Ze 45 lidí na palubě přežilo katastrofu bezprostředně 28. Všichni však byli uvězněni na svahu hory ve výšce 3600 metrů, uprostřed druhého nejrozsáhlejšího pohoří na světě.

FOTO: Lofoty nabízí přírodu i historii. Zaujme obří mořský vír

Souostroví Lofoty při norském pobřeží jsou podle National Geographic třetími nejpřitažlivějšími ostrovy světa. Nacházejíí se sice hodně na severu, ale i přes jejich polohu na nich vládne poměrně mírné, oceánské klima. 100 až 300 km severně od polárního kruhu, tj. mezi 67. a 68. stupněm severní šířky (jako Grónsko či severní Aljaška) dělá Golfský proud divy, teplý 12 až 14 °C, podnebí zmírňuje. Jih Lofot je nejsevernějším místem na Zemi, kde průměrná teplota nikdy neklesá pod nulu a tvoří tak mimořádnou klimatickou anomálii.

FOTO: Lofoty nabízí přírodu i historii. Zaujme obří mořský vír

Souostroví Lofoty při norském pobřeží jsou podle National Geographic třetími nejpřitažlivějšími ostrovy světa. Nacházejíí se sice hodně na severu, ale i přes jejich polohu na nich vládne poměrně mírné, oceánské klima. 100 až 300 km severně od polárního kruhu, tj. mezi 67. a 68. stupněm severní šířky (jako Grónsko či severní Aljaška) dělá Golfský proud divy, teplý 12 až 14 °C, podnebí zmírňuje. Jih Lofot je nejsevernějším místem na Zemi, kde průměrná teplota nikdy neklesá pod nulu a tvoří tak mimořádnou klimatickou anomálii.

Mléčná dráha pelhřimovského fotografa Havla zaujala NASA. Letěl pro ni půl světa

Tomáš Havel je úspěšný mladý fotograf z Pelhřimova. Na sociálních sítích ho sleduje téměř dvě stě tisíc fanoušků z celého světa a jedna z jeho fotografií noční krajiny se dostala až k americké kosmické agentuře NASA. Přesto za svůj největší úspěch považuje něco úplně jiného. Povídání bude místy možná trochu osobnější, protože jsme byli čtyři roky spolužáky na pelhřimovském gymnáziu, proto tykání v rozhovoru…

Amazonky existovaly. Hrob skytského válečníka ukrýval překvapení

"Za časů dávných bohů, hrdinných náčelníků a králů, neklidem zmítaná země zrodila hrdinku," opakovalo se v úvodu jednoho z nejpopulárnějších seriálů 90. let o udatné válečnici Xeně, velmi vzdáleně inspirovaného řeckou mytologií. Nový archeologický objev však naznačuje, že legendární Amazonky, tedy dívky bojující jako muži, ve starověku opravdu existovaly. Našel se totiž hrob jedné z nich.

VLTAVA LABE MEDIA potvrdila pozici stabilního vydavatele i v době koronaviru

Společnost VLTAVA LABE MEDIA (VLM), vydavatel regionálních Deníků a Deníků.cz i řady magazínů, potvrdila během koronavirové krize pozici jednoho ze tří nejsilnějších hráčů na českém mediálním trhu. Aktuální dubnová data ukazují, že navzdory pandemii byly prodeje titulů a návštěvnost webů z VLM zcela stabilní či dokonce rostoucí.

Muzeum jde za vámi: Křišťálová lebka

Nemůžete do muzea? Nevadí, muzeum jde za vámi. Vlastivědné muzeum v Olomouci je z důvodu aktuální situace ohledně koronaviru také uzavřené. Proto se rozhodlo, že bude lidem zprostředkovávat online to nejzajímavější z výstav a následně i to „nej“ z expozic.  

Zvířata masově vymírají. Hubí je klima, lov i zemědělství

Planeta přijde během několika následujících desetiletí o milion živočišných druhů. Na vině přitom není jen oteplování planety, ale také lov nebo nešetrné nakládání člověka s půdou. Právě lidé tak podle některých odborníků budou stát za dalším masovým vymíráním druhů v historii Země.

Telč je mezi nejlepšími, i tak mají místní co zlepšovat

Telč – Město má opět skvělou reklamu, na kterou může nalákat další turisty z různých koutů světa. Můžeme jim toho sice nabídnout hodně, ale stále máme co zlepšovat a jsou tu jisté rezervy. Tak přímo v Telči hodnotí to, že se město dostalo dostalo mezi pětadvacítku tipů na nejlepší výlet v roce 2020, které zveřejnil cestovatelský časopis National Geographic.

Rajský ostrov z jiného světa: na místě jako z Avatara krvácí i stromy

V Adenském zálivu, tradičním lovišti obávaných somálských pirátů, leží polozapomenutý kousek pevniny. Jemenský ostrov Sokotra udivuje nádhernou přírodou, jež vzdáleně připomíná tu z filmu Avatar. Díky rostlinám a živočichům, kteří nikde jinde nenajdete, si ostrov dokonce vysloužil zápis na seznam přírodního dědictví UNESCO.  

Sousedé uctili Jane Goodallovou

Linec - Výzkumnice primátů a aktivistka životního prostředí Jane Goodallová (85) převzala ve Vídni z rukou rakouského prezidenta Alexandera Van der Bellena Rakouský čestný kříž za vědu a umění I. stupně.

Jedinečný případ zvířecí adopce. Delfíní matka pečuje o mládě cizího druhu

Delfíni jsou pozornými a schopnými rodiči, aby také ne. Závisí na tom přežití jejich potomků. Vědci dokonce zdokumentovali i několik případů, kdy se pár těchto vodních savců ujal mláděte, které o své rodiče přišlo. Nyní však odborníci objevili vůbec první případ, kdy samice delfína skákavého „adoptovala“ mládě zcela odlišného druhu.

Osud pilotky Earhartové je záhadou. Zaměří se na něj objevitel vraku Titanicu

Jedna z největších neobjasněných záhad by mohla být již brzy odhalena. Osud nejslavnější letkyně a světové celebrity, Američanky Amelie Earhartové, jejíž letoun se ztratil v červenci v 1937 nad Tichým oceánem, se nyní pokusí objasnit známý „lovec vraků“ Robert Ballard. Ten stojí mimo jiné za objevením Titanicu. Informoval o tom server The Washington Post. 

Osidlování jiných planet? Postačí posádka žen a zmražené spermie

Odborníci na vesmírný výzkum skloňují čím dál častěji téma vyslání lidské posádky na Mars. Objevují se proto i myšlenky na vytvoření stálé marsovské základny nebo dokonce kolonizaci rudé planety. Jak by taková náročná mise vypadala? To je zatím otázka vzdálené budoucnosti. Nový výzkum však ukázal, že by novou lidskou populaci na jiné planetě mohly založit týmy složené čistě z žen. Zmražené mužské spermie totiž dokáží přežít i podmínky mikrogravitace.

Malpy žijí v opičí době kamenné už tři tisíce let. Stále hledají lepší nástroje

/VIDEO/ Hluboko v odlehlém údolí brazilského národního parku Serra da Capivara žijí drobné opičky, kterým zoologové podle charakteristického zbarvení říkají malpy pruhohřbeté. Tito tvorové patří mezi několik málo druhů, které si dokázaly osvojit dovednost typickou především pro člověka - používání nástrojů. Podle nejnovějších archeologických poznatků žijí opice v „době kamenné“ již nejméně tři tisíce let.

Tip Deníku: Febiofest v DEPO2015

Ozvěny filmového festivalu Febiofest má od úterka do čtvrtka 4. dubna na programu areál DEPO2015. V úterý jsou na programu tři zahraniční filmy, ve středu a ve čtvrtek také.  

Deset tun živé váhy. Vědci objevili největšího tyranosaura na světě

Tyranosaurus rex byl v období druhohor jedním z nejobávanějších predátorů a v současné době patří mezi nejznámější a nejpopulárnější druhy dinosaurů. Jakých rozměrů ale tito veleještěři dosahovali? Každý nový zkamenělý exemplář pomáhá vědcům dozvědět se o dávných tvorech nové informace. Fosilie z naleziště v kanadské provincii Saskatchewan se však svou velikostí zapsala do historie. Kanadský T-Rex podle odborníků dosahoval hmotnosti téměř deseti tun.

Dana Emingerová: Chcete-li dobře psát, musíte jít odvážně s kůží na trh

/ROZHOVOR/ Publicistka a spisovatelka Dana Emingerová má zkušenosti snad se všemi literárními žánry, a rozhodně se nedá říci, že by psala „do šuplíku“, protože stejné zkušenosti má i s ohlasy čtenářů – se zpětnou vazbou. Kdo jiný by tedy měl být pokračovatelem ve vedení kurzů tvůrčího psaní, které založil světově ceněný autor Arnošt Lustig?

Mauricijci téměř vyhubili kaloně. Ochraně ovoce padlo za oběť 50 tisíc zvířat

/VIDEO/ Ničení přirozeného prostředí spolu se snahou ochránit úrodu na ovocných plantážích stálo život více než polovinu populace ohrožených kaloňů na ostrově Mauricius. Podle odhadů ekologů, kteří bijí na poplach a žalují vládu, bylo ve třech vlnách státem organizovaného vybíjení od roku 2015 zabito přes 50 tisíc jedinců.

Překvapivý objev. Žijící fosílie ostrorepi jsou ve skutečnosti příbuzní pavouků

/VIDEO/ Patřili k prvním obyvatelům světových moří a za stovky milionů let se téměř nezměnili. Přesto však primitivní vodní členovci ostrorepi, kteří se vzdáleně podobají krabům, stále nepřestávají překvapovat. Podle nové studie ve skutečnosti patří mezi pavoukovce a jsou tak blízkými příbuznými pavouků, štírů nebo například roztočů.

Proti obsazení komisí má opozice výhrady

Rakovník – Opozici v Rakovníku se nelíbí složení komisí při radě města. Ani v jedné totiž nemají svého člena. Vedení radnice v čele se starostou Luďkem Štíbrem (ODS) rozhodnutí hájí. Radnice chtěla prý efektivnější práci a také ušetřit peníze.

Zemětřesení v Indonésii způsobilo šestimetrové tsunami. Zemřely stovky lidí

Otřesy půdy o síle 7,5 stupně Richterovy škály, které v pátek zasáhly severní část indonéského ostrova Sulawesi, vyvolaly ničivé vlny tsunami. Ty podle agentury Reuters dosahovaly výšky až šesti metrů a zasáhly města Palu, Donggala a několik dalších pobřežních lokalit. Neštěstí si vyžádalo nejméně 386 mrtvých a stovky zraněných.

FOTO: Génius, který se natáčel v Liberci, už dorazí do televize

Liberec – Seriál začne vysílat Česká televize tento pátek. Tohle je naše radnice! A tamto muselo být muzeum! Liberecké diváky bude při sledování mezinárodního seriálu Génius nejspíše zaměstnávat především rozeznávání známých míst ve městě. Byla by ovšem škoda, kdyby jim přitom utekl i samotný příběh jeho hlavního protagonisty Alberta Einsteina, který byl zajímavější, než by řada diváků čekala.

Pravěká minulost ožila v Přerově na fotografiích

Archeologické nálezy z Dolních Věstonic, Pavlova nebo Předmostí mohou díky velkoformátovým snímkům Martina Frouze obdivovat návštěvníci hned na dvou místech Přerova - v Galerii města na Horním náměstí a Městském informačním centru v Předmostí. Výstava začala vernisáží ve čtvrtek odpoledne.

Tajemství Peru ožívá. Archeologové v Nazca objevili další tajuplné obrazce

Nazca. Při vyslovení názvu této peruánské planiny naskakuje záhadologům stále husí kůže. Dodnes totiž nebylo plně objasněno, z jakého důvodu se zde tvoří obrazce, jež svým vzhledem nápadně připomínají obrysy zvířat. Podle agentury Reuters navíc odborníci nyní ohlásili nález pětadvaceti nových.