Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

Ceny léků letí nahoru. Týká se to hlavně těch běžných

/INFOGRAFIKA/ Pilulky jsou zase o něco dražší. Cena v průměru vyskočila o 5,5 procenta. Mohou za to nejenom drahé léky na vzácné choroby. O desítky procent zdražovala i naprosto běžná léčiva. Důvod? Podle mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Hany Šindelářové je to ve veřejném zájmu.  

Klíšťovou encefalitidou se v kraji nakazilo 38 lidí. Trojnásobek oproti loňsku

Jižní Morava – Pocit nevolnosti a závratě, vysoké teploty. Že se kvůli klíštěti při dovolené v jižních Čechách před několika lety nakazila klíšťovou encefalitidou, by Jiřinu Kolářovou nikdy nenapadlo. „Kvůli nemoci doteď trpím závratěmi a častými bolestmi hlavy,“ uvedla. Stejně jako ona se letos v kraji nemocí nakazil rekordní počet lidí, nejvíce z Brněnska a Blanenska. Více je i případů boreliózy.

Horko není pro včely takový zabiják jako choroby a postřiky

Kladensko – Pomáhá při léčbě chřipky, nachlazení či urychluje hojení žaludečních a dvanáctníkových vředů. Med má i protizánětlivý účinek a posilující vlastnosti. Češi ho konzumují v posledních letech stále více. Dokazují to, alespoň čísla odborníků z Českého statistického úřadu (ČSÚ). Podle nich se u nás předloni spotřebovalo medu 0,9 kilogramu na osobu. Ve srovnání s rokem 2006 jde o padesátiprocentní nárůst.

Sekáč trochu jinak. Nakupovat se dá už i na Hithitu

Třebíč – Muzika Spirituál Kvintetu, hromady originálních kousků oblečení, dobré občerstvení, módní přehlídka a chuť pomáhat. Tak by se dal charakterizovat druhý ročník Sekáče trochu jinak, který připravuje charitní Paprsek naděje oblastní charity v Třebíči. Letos proběhne 14. září na zahradě Paprsku naděje, ale nakupovat můžete vesele už teď.

Zničí banány plíseň? Nebezpečná houba se šíří plantážemi Latinské Ameriky

Takzvaná Panamská nemoc, která postihuje plantáže banánovníku, se nebezpečně šíří Jižní a Střední Amerikou a postihuje i klonovanou odrůdu Cavendish, která jí po desítky let odolávala. Podle vědců její rychlý rozmach umožňuje megalomanský způsob pěstování. Latinské Americe, odkud pochází 80 procent světové produkce, se dosud choroba ve své nové podobě vyhýbala. 

Dárci krve jsou na dovolené, nejvíc chybí skupina nula

Transfuzní stanice čelí během léta každoročnímu poklesu počtu dárců krve nejen kvůli dovoleným, ale také kvůli klíšťatům a tropickým nemocem. Letos navíc musí odmítat i návštěvníky severu Itálie, Maďarska, Rumunska nebo Řecka, kde byl zaznamenán vyšší výskyt západonilské horečky.

Pneumokok zabíjí i v našem regionu

Nymbursko – Pneumokok. Při vyslovení tohoto slova se řadě lidí vybaví nemoci s vážnými, někdy i tragickými následky. Jak však ukazují poslední průzkumy, paradoxně se jej 8 z 10 oslovených dospělých lidí nebojí. Jak se nejlépe vyhnout zdravotním problémům s pneumokokem? Zdravotníci radí očkování.

Pejskaři pozor! Třetina divočáků nosí smrtelný virus

Aujeszkyho chorobu laicky označovanou jako pseudovzteklinu v sobě nosí až třetina divočáků na Slovácku. Varovné prognózy potvrdil monitoring divokých prasat, v němž myslivci odebrali vzorky krve z téměř tisíce jedinců na Uherskohradišťsku.

Dívka ze Strážku bojuje s náročnou nemocí. Pomáhá jí nadace

Strážek – Dnes již patnáctileté Michaele Šiborové ze Strážku diagnostikovali lékaři v jejích necelých dvou letech závažnou vrozenou vadu vývoje mozku známou jako syndrom Dandy Walker. Kromě této choroby se potýká také s těžkým onemocněním svalstva myopatií, které u ní v roce 2013 vyvolalo nutnost zavedení umělé plicní ventilace. Každý den ji tak rodiče na noc napojují ke kyslíkovému přístroji. Dívka je plně imobilní, takže je závislá na své matce z hlediska stravování, hygieny i jakékoliv další sebeobslužné činnosti.

Zemřel Jaroslav Král, dlouholetý starosta Benátek nad Jizerou

Benátky nad Jizerou - Poslední červencový den přinesl pro Benátky nad Jizerou smutnou zprávu. Ve věku 70 let zemřel po dlouhé a těžké nemoci starosta Jaroslav Král. Muž, o jehož oblíbenosti a také osobních i profesních kvalitách svědčí již pouhý fakt, že byl do své funkce opakovaně volen a město vedl bez přestávky od roku 1990. A i na samém konci života se snažil, pokud mu to zdravotní stav umožnil, nadále řešit záležitosti svého úřadu.

Tělo malého Tomáše spotřebuje o 40 procent více živin

Třebíč - S cystickou fibrózou se pětiletý Tomášek z Třebíče potýká od narození. Naděje na vyléčení zatím není, léčba je pouze podpůrná. „Tomáškova nemoc postihuje především dýchací cesty, plíce a trávicí soustavu. Trápí ho časté infekce a několikrát do roka mu lékaři musí předepsat antibiotika. Bakterie, které se vyskytují ve stojaté vodě, domácích odpadech nebo mokré hlíně jsou pro něj nebezpečné,“ popisuje maminka Markéta.

Centrum duševního zdraví otevřeli v Brodě. Je první na Vysočině

Havlíčkův Brod - Jedno z pěti pilotních Center duševního zdraví se prvního srpna otevřelo v Havlíčkově Brodě. Společný tým zaměstnanců FOKUSU Vysočina a zdravotnických pracovníků Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod zde během osmnácti měsíců poskytne péči minimálně 135 lidem s duševním onemocněním a jejich blízkým.

Pozor na výluky u cestovního pojištění! Můžou vás přijít draho

Chystáte si sjednat pojistku? Ať už se týká čehokoliv, důkladně si nastudujte pojistné podmínky a především výluky, který bývají důvodem, proč pojišťovny nevyplácí škody. Čeho se výluky mohou týkat a co dalšího si ohlídat, radí finanční poradce Partners Josef Uchytil.

Hana Ulmanová, zakladatelka a ředitelka Nadačního fondu Sudička

Hana Ulmanová je zakladatelkou a ředitelkou Nadačního fondu Sudička, který založila pro pacienty jako je ona. 27 let má oční onemocnění uveitida a přes to, že se tolik let léči s touto nemocí a prošla náročnými léčbami, spoustu z nás netušilo, co všechno má Hanka za sebou.

Onemocnění sítnice již bude možné léčit přímo v Příbrami

Příbram - Velký úspěch zaznamenalo Oční oddělení Oblastní nemocnice v Příbrami. Získalo status aplikačního centra pro léčbu onemocnění zadní části oka, což je pro pacienty skvělá zpráva. Především pacienti s onemocněním sítnice tak v drtivé většině případů nebudou muset kvůli léčbě do pražských očních klinik.

Anna Arellanesová, pracovnice úřadu průmyslového vlastnictví

Anna Arellanesová je neuvěřitelně aktivní ženou s velkým srdcem, která se snaží pomáhat lidem se vzácnou diagnózou, zlepšovat péči o ně a rozšiřovat povědomí o vzácných nemocích v České republice. Před 6 lety společně s dalšími pacientskými organizacemi věnujícími se vzácným nemocem založila zastřešující spolek - Českou asociaci pro vzácná onemocnění (ČAVO).

Hana Brňáková, ředitelka neziskové organizace, zastupitelka

Hana Brňáková se narodila a žije v Opavě. Pracuje jako ředitelka a statutární zástupkyně nestátní neziskové organizace ANIMA VIVA z. s., která poskytuje registrované sociální služby, Odborné sociální poradenství a Sociální rehabilitaci pro osoby se zdravotním postižením s důrazem na osoby s chronickým duševním onemocněním.

Nemoc mě posílila a změnila, říká posila hokejistů Vsetína Roman Rác

ROZHOVOR / Vyhrál svůj zatím nejtěžší zápas. V únoru 2015 mu životní formu zastavil zápal srdečního svalu. „Ani na chvíli jsem nepřestal věřit, že se k hokeji vrátím,“ popisuje v rozhovoru pro Deník 27letý Roman Rác, letní posila hokejistů Vsetína, který se na začátku tohoto týdne zapojil do tréninkového procesu na ledě.

Otepluje se. V Česku se zabydlují exotické viry a paraziti

Ztuhlý krk, vysoké horečky a kruté bolesti hlavy. To jsou hlavní příznaky exotických nemocí, které na lidi přenášejí komáři. Doposud si je Češi vozili hlavně z dovolené v tropech. Jenomže to se nyní mění. S oteplováním klimatu se některé druhy hmyzu postupně přesouvají na sever. Chorobami, jako je třeba západonilská horečka, se tak mohou lidé v nakazit i v Evropě. Nebo vzácně i u nás.

Otepluje se. V Česku se zabydlují exotické viry a paraziti

Ztuhlý krk, vysoké horečky a kruté bolesti hlavy. To jsou hlavní příznaky exotických nemocí, které na lidi přenášejí komáři. Doposud si je Češi vozili hlavně z dovolené v tropech. Jenomže to se nyní mění. S oteplováním klimatu se některé druhy hmyzu postupně přesouvají na sever. Chorobami, jako je třeba západonilská horečka, se tak mohou lidé v nakazit i v Evropě. Nebo vzácně i u nás.

Dnes je Světový den hepatitidy. Loni v kraji bylo 196 případů žloutenky

Střední Čechy – Na dnešní den připadá Světový den hepatitidy; každý rok je tak příležitost zaměřit se na posílení prevence, screening a kontrolu virové hepatitidy a souvisejících onemocnění, zvýšit pokrytí očkováním proti hepatitidě B a koordinovat globální reakci na tuto nemoc.

Tisíce lidí neví o své žloutence C, mohli se nakazit při operaci

Tisíce Čechů a Češek neví o tom, že žijí se žloutenkou typu C. Příznaky nejsou podle odborníků výrazné, může to být nechutenství nebo únava. Lidé se mohli nakazit při operaci nebo porodu do roku 1992, kdy se krevní transfuze ještě na tento virus netestovaly. Chronickou hepatitidu C má v Česku asi 50 tisíc lidí, mohou se úplně vyléčit.

Klíště si pacient může odstranit sám, vzkazují lékaři

Vysočina – Vyndat parazita z kůže sám nebo to nechat odborníkům? Klíště dokážete odstranit sami. Lékaře k tomu nepotřebujete, vzkazují pacientům zdravotníci z nemocnice v Novém Městě na Moravě. Podle havlíčkobrodské nemocnice by měl pacient zvážit sám, zda k lékaři půjde nebo ne.

Spalničky nedávají pokoj, onemocněl mladistvý

Střední Čechy – Onemocnění spalničkami ve středních Čechách stále nedalo pokoj. Po dvou nadějných týdnech, kdy pacienti nepřibývali, v pátek hygienici ohlásili další nový potvrzený výskyt onemocnění. Jde o mladistvého, který byl hospitalizován na infekčním oddělení.

Větší hrozba, než nehody: to, co nosí lidé v hlavě

Střední Čechy – Očkování proti pneumokoku. Jedna z prvních otázek, s níž se setkává každý, kdo řeší přijetí někoho ze svých blízkých do domova seniorů či obdobného zařízení. Pro leckoho je to překvapení. O invazivním pneumokoku se moc neví.

Klíšťata nakazí člověka za dvě hodiny, nutná je častá kontrola

Přisáté klíště nakazí člověka encefalitidou za dvě hodiny, boreliózou za 24 hodin. Nutná je proto podle odborníků častá kontrola míst jako jsou podpaží, třísla a podkolenní jamky, kde se klíšťata vyskytují nejčastěji. Odstraňovat klíšťata doporučují opatrně, nejlépe pinzetou a v rukavicích. Nemoci se totiž přenášejí jen porušenou kůží. Loni bylo v Česku zaznamenáno 687 případů klíšťové encefalitidy.

Jako v Africe. Lidé z českých ghett umírají o 18 let dřív

Ústecký kraj - Na svět sice přišli v České republice, naději na dožití ale mají stejně velkou jako lidé v Africe: budou tady maximálně pětašedesát let. To je o osmnáct let kratší doba než u většinové populace. Řeč je o obyvatelích tuzemských ghett.

Jako v Africe. Lidé z českých ghett umírají o 18 let dřív

Ústecký kraj - Na svět sice přišli v České republice, naději na dožití ale mají stejně velkou jako lidé v Africe: budou tady maximálně pětašedesát let. To je o osmnáct let kratší doba než u většinové populace. Řeč je o obyvatelích tuzemských ghett.

Jako v Africe. Lidé z českých ghett umírají o 18 let dřív

Ústecký kraj - Na svět sice přišli v České republice, naději na dožití ale mají stejně velkou jako lidé v Africe: budou tady maximálně pětašedesát let. To je o osmnáct let kratší doba než u většinové populace. Řeč je o obyvatelích tuzemských ghett.

Jako v Africe. Lidé z českých ghett umírají o 18 let dřív

Ústecký kraj - Na svět sice přišli v České republice, naději na dožití ale mají stejně velkou jako lidé v Africe: budou tady maximálně pětašedesát let. To je o osmnáct let kratší doba než u většinové populace. Řeč je o obyvatelích tuzemských ghett.