Spirála Ostrava zve na Setkání spolu. Věnovat se bude duševnímu zdraví
Pozvánku k akci Spirály Ostrava nám poslala čtenářka Eva Krestová. Děkujeme.
Pozvánku k akci Spirály Ostrava nám poslala čtenářka Eva Krestová. Děkujeme.
Virová onemocnění bohužel patří k podzimu stejně jako padající listí. A pro boj s viry všichni potřebujeme podpořit imunitu. K tomu se výborně hodí bylinka echinacea, neboli třapatka nachová. Na co všechno je ještě dobrá echinacea, jaké má účinky, co se sbírá z echinacey a jak ji užívat, nám vysvětlila zkušená bylinkářka Karolína Josková.
Na sídlišti Severní Terasa v Ústí nad Labem se mezi panelovými domy tak trochu schovává nízká budova Demosthena. Na první pohled je obyčejná, nenápadná. Kdo má ale možnost dostat se „dovnitř“, je překvapen. Centrum odborné komplexní péče pro děti je zařízení, které už 25 let pomáhá především rodinám s dětmi s neurovývojovými poruchami.
/FOTO, VIDEO/ Šimon Kocourek se vydal na běh přes celou republiku, aby upozornil na onemocnění fenylketonurie, často označované zkratkou PKU. Jde o vzácnou dědičnou metabolickou poruchu, která v České republice postihuje odhadem 1 osobu z 9000. Na své cestě nevynechal ani Kolín.
Chladné počasí skoncovalo s bohatými letními grilovačkami, a tak je čas myslet na nutnou očistu jater. Tento detoxikační orgán totiž zatěžuje nejen alkohol, ale také špatně zvolené či nadměrně konzumované jídlo. Co škodí našim játrům, co je naopak na játra nejlepší a jaký jídelníček pomůže s detoxikací jater i prevencí jejich ztukovatění, to vysvětlili farmakolog Jiří Slíva a nutriční terapeut Miloslav Šindelář.
Nemocnice v Litoměřicích připravuje pozoruhodný cyklus přednášek o různých onemocněních a dokonce i závislostech. Program nazvaný Akademie pro pacienty startuje už po víkendu.
Šípky jsou jedním z nejkrásnějších a nejzdravějších darů, které nám příroda každý podzim dává. Jasně červené lesklé plody patří mezi rekordmany v obsahu vitaminu C. Vedle toho nabízejí nepřeberné množství dalších látek s léčivými účinky. To je důvod, proč si zaslouží přezdívku červené zlato. Kdo si nasbírá šípky v místě nezatíženém škodlivinami, ten si může vařit chutný čaj a těšit se z jeho zdravotních benefitů. Vedle posílení imunity a pomoci při boji s chřipkou či covidem je šípkový čaj výborný i při artróze nebo žaludečních vředech. Napomáhá také hubnutí a chrání pleť proti stárnutí.
Když prestižní magazín Forbes zařadí někoho mezi nejlepší vědce Česka, je to známka mimořádného uznání. V letošním roce se této pocty dostalo i Šárce Pospíšilové z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice Brno. Brněnská vědkyně se zaměřuje na výzkum v oblasti genetiky a genomiky, zejména u závažných nemocí, jako je leukémie, a patří mezi lídry evropského výzkumu v této oblasti.
V celém okrese Ústí nad Orlicí se daří naplňovat reformu psychiatrické péče. Nově zde působí multidisciplinární tým zdravotníků a sociálních pracovníků, který jezdí za lidmi domů a pomáhá jim zvládnout život, do kterého zasáhlo vážné duševní onemocnění.
Vzhledem ke zhoršující se epidemiologické situaci ve výskytu respiračních onemocnění, žádá Oblastní nemocnice Kladno pacienty s příznaky jakékoli respirační infekce o striktní používání adekvátních ochrany dýchacích cest. Noste roušku nebo respirátor, a to ve všech prostorách nemocnice, zní z kladenské nemocnice.
Po konci léta je podle dermatologů nejlepší čas na kontrolu znamének na kůži. Ta se totiž kvůli UV záření ze slunečních paprsků někdy mohou proměnit v kožní nádor. Nejhorším kožním nádorem je pak melanom. Lidé se lékařů často ptají, jak dlouho se dá žít s melanomem a jakou má tento zhoubný nádor prognózu. Na tyto otázky odpověděla dermatoložka Monika Arenbergerová.
V Karlovarském kraji přibývá nemocných s covidem. Krajská hygienická stanice Karlovarského kraje (KHSKK) eviduje ve 39. kalendářním týdnu 130 potvrzených případů.
Detašované pracoviště chirurgické a cévní ambulance Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí úspěšně přesunulo své služby z Karvinské hornické nemocnice do nových prostor Polikliniky Karviná v části Mizerov. Tento krok má za cíl zlepšit dostupnost a kvalitu péče pro pacienty v regionu.
/FOTO,VIDEO/ Mladý sportovec a trenér Šimon Kocourek se pokouší o přeběhnutí České republiky za 7 dní. Z nejzápadnějšího na nejvýchodnější kout republiky to znamená uběhnout za týden 660 km. Odstartoval v pondělí u hraničního kamene v Krásné. V úterý ve večerních hodinách doběhl přes Oráčov, Švihov, Pšovlky a Senomaty do Rakovníka, kde přespal. Ve středu ráno vyběhl vstříc dalším kilometrům přes Středočeský kraj vstříc nejvýchodnějšímu bodu naší země.
Léčená cukrovka už nebude překážkou pro výkon služby u policie, celníků nebo vězeňské služby. V některých případech se do těchto bezpečnostních sborů dostanou i lidé, kteří trpí onemocněním jako syfilis či mají některé druhy nádorů.
Pollarding je starobylá technika prořezávání okrasných stromů a některých dalších druhů dřevin, při které se ponechá jen kmen a několik hlavních větví. Vypadá hodně drasticky. Stromům ale neublíží. Naopak. Může zlepšit jejich stav a prodloužit jim život. Z kmene navíc budou po odstranění horních větví růst nové výhony a větší, barevnější listy. Koruna tak bude hustší a hezčí.
Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice se zapojila do celosvětové osvětové kampaně Pink October neboli Růžový říjen. Tato mezinárodní zdravotní kampaň se zaměřuje na zvýšení povědomí o rakovině prsu a na podporu prevence tohoto závažného onkologického onemocnění.
Informace o nebezpečí zákeřného onemocnění mohou načerpat návštěvníci benešovského Masarykova náměstí ve středu 2. října. V půl deváté dopoledne tam startuje Pinktober.
Krutou bolest hlavy, která se skrývá pod názvem migréna, v České republice zažívá několikrát do měsíce přes milion lidí. Přesto mnoho z nich váhá, zda vyhledat lékaře. Někdo své bolesti podceňuje, jiný se stydí je konzultovat s odborníky. A občas se lidé nesetkají s pochopením lékaře, když už k němu zajdou. Jak poznat, že má člověk migrénu? Jaké má migréna příznaky i jak dlouho trvá, vysvětluje neuroložka Lucie Pokorná. A kdo se chce sám otestovat, může využít sebediagnostický dotazník.
V sobotu 28. září proběhl druhý ročník charitativního běhu kolem Jablonecké přehrady pořádaný zapsaným spolkem Amelie. Název a podtitul se prolnuly a memoriál Petry Kuntošové přinesl běhu jméno.
Přibližně za jeden týden se dvaadvacetiletý sportovec a fitness trenér Šimon Kocourek pokusí přeběhnout Českou republiku. Startuje v pondělí 30. září, cestou se k němu mohou připojit další. Svým kouskem chce zviditelnit fenylketonurii (PKU), což je vzácné metabolické onemocnění. Lidé při něm nemohou jíst téměř žádné bílkoviny a speciální dieta je nákladná. Běh je spojen i s dobročinnou sbírkou na podporu organizace sdružující pacienty či rodiče nemocných dětí.
V Krajské nemocnici T. Bati (KNTB) ve Zlíně je nyní k dispozici nová technika pro léčbu aterosklerózy, nemoci, která způsobuje tvrdnutí a ucpávání cév. Tento problém postihuje stále více lidí, zejména s věkem a nezdravým životním stylem.
Začíná to nenápadně vyšším krevním tlakem, poklesem energie, nohy začnou těžknout, špatně se spí. A trvá to roky. Jenže kolaps pacienta, který trpí neléčeným chronickým onemocněním ledvin, pak přichází extrémně rychle. Ročně na selhání zemře více než tisíc lidí a počty neustále stoupají. Ohroženo nemocí je podle lékařů milion Čechů. Odhalit onemocnění na začátku je přitom velmi těžké, a proto lékaři často začínají léčit až pokročilé fáze.
Dnes roční Tomášek se objevil v ordinaci pediatričky poprvé pár týdnů po narození s krvavou stolicí a ekzémem. Doktoři to následně přisuzovali běžné dětské infekci. Pozdější výsledky ovšem poukázaly na mnohem vážnější onemocnění – vzácný Wiskott-Aldrichův syndrom, který se mimo jiné projevuje právě ekzémem a zvýšenou krvácivostí. Jedinou nadějí ročního chlapce je transplantace kostní dřeně. Tu už sice podstoupil, ale vyhráno stále nemá.
Časté pálení, řezání konečníku, nepříjemný tlak a drobné krvácení při stolici. To všechno jsou typické příznaky hemoroidálního onemocnění. Otázku, co pomáhá na hemoroidy, ať už vnitřní nebo vnější, si klade každý druhý člověk po padesátce. Samozřejmě se to týká i mnoha mladších lidí. Nemusí to být jen masti či koupele, co pomáhá ulevit od příznaků hemoroidů. Úlevu mohou přinést i jednoduché cviky, které uvolní příliš stažené anální svěrače. Jak na to, radí fyzioterapeutka Karolína Vítová.
Léčebna respiračních nemocí ve Cvikově dokončila rekonstrukci pavilonu A v dětské části areálu. S modernizací budovy z roku 1924 přitom začala už před téměř dvaceti lety, kdy prošly obnovou první pokoje.
Fakultní nemocnice Olomouc zřídila mozkovou banku, ve které budou uchovávány vzorky mozkové tkáně darované zejména pacienty s neurodegenerativními onemocněními, jako jsou například Parkinsonova nebo Alzheimerova nemoc. Tento po úmrtí v rámci pitvy odebraný biologický materiál poslouží vědcům při výzkumu závažných nemocí mozku. Příčiny a podstatu rozvoje těchto chorob se nepodařilo dosud zcela vysvětlit. Stále neexistuje účinná léčba.
Pětiletý Maxík žil se svou rodinou v přízemním bytě nedaleko Prahy. Má staršího brášku Alexe, který je ale na rozdíl od něj zdravý. Hendikepovaný Maxík má vzácný Kleefstrův syndrom, který mu způsobil těžkou mentální retardaci. Jediné, co ho dokázalo uklidnit, bylo kutálení malé dřevěné kuličky po zemi. To však sousedy rušilo natolik, že se musel s rodinou odstěhovat.
Dnes devítiletá Haidyn se narodila jako zdánlivě zdravé miminko. První dva roky života se vyvíjela normálně. Vše se ovšem změnilo po třetím roce, kdy začala postupně ztrácet vše, co se do té doby naučila. V pěti letech Haidyn lékaři diagnostikovali vzácnou genetickou vadu, Sanfilippův syndrom. Onemocnění je známé také jako dětská demence, postižené děti totiž stárnou před očima. Průměrně se dožívají pouze dvanácti až dvaceti let.
V mlékovickém domově Clementas jsme uspořádali dvě akce, kterými jsme si připomněli Mezinárodní den Alzheimerovy choroby. Mlékovické centrum je domov se zvláštním režimem. Což je pobytová sociální služba, která je poskytována osobám se sníženou soběstačností z důvodu např. Alzheimerovy chorobou a dalšími onemocněními s projevy demence.
Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně (KNTB) zavedla novou diagnostickou metodu, která umožňuje odhalit Alzheimerovu nemoc ještě několik let před nástupem klinických příznaků.
Naděje není jen přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl. Tak komentuje Nemocnice Rychnov nad Kněžnou obrázek nové Lavičky naděje, která našla své místo před Multioborovým pavilonem.
Společnost CEDR začala nyní působit na novém místě v Pardubicích. Sociální služby, které se zaměřují na lidi s duševním onemocněním, najdou nyní zájemci na adrese Hlaváčova 394.
Důvodů bolesti hlavy existuje bezpočet. Někdy jde o chvilkovou nezávažnou záležitost, od které uleví třeba procházka. Jindy se ale může jednat o stav, který člověka během sekund či minut zahubí. Na to, kdy je bolest hlavy nebezpečná, co může způsobovat bolesti hlavy a kdy neváhat s návštěvou ordinace, nám dal odpovědi praktický lékař Cyril Mucha.
/FOTO, VIDEO/ Další divadelní týden nabízí rozmanitý program. Nebude chybět hra Pořád jsem to já o Alzheimerově chorobě, Kytice Karla Jaromíra Erbena ani divadlo pro děti.
Nové Město na Moravě lidé znají hlavně díky světovému poháru a mistrovství světa v biatlonu. Na opačné straně, než se nachází pověstná Vysočina aréna, ale lze nalézt areál nemocnice a nyní nově i Domova Pomněnka pro lidi s Alzheimerovou chorobou a jinými typy demence. Slavnostně ho otevírali v polovině srpna, první klienti se sem začnou stěhovat od září. Provozuje ho asi 60 kilometrů vzdálené středisko Diakonie Českobratrské církve evangelické v Myslibořicích.
Hřebíček je v našich myslích spojen především s vůní Vánoc a svařeného vína. Je to trochu škoda, protože jeho všestranné léčebné účinky i nezaměnitelné aroma můžeme využívat po celý rok. Dříve patřil hřebíček mezi nejvzácnější koření. Jeho pěstování není jednoduché ani dnes a vyžaduje péči. V tomto období přichází čas jeho sklizně. Kde vlastně hřebíček roste a jak se pěstuje?
Podzim se už jasně hlásí o slovo a s ním bývají často spojené i rýma, kašel a nachlazení. V posledních letech navíc v tomto období rostou i počty lidí s onemocněním covid-19. Pokud podzimní nemoci nemají závažný průběh, můžete si pomoci i sami. Vyrobit si přírodní antibiotikum je snadné a levné. Vystačíte s tím, co doma určitě všichni máte. Už naše babičky totiž věděly, že silná trojka - cibule, česnek a med - umí dělat zázraky. A určitě se vyplatí i jako prevence.
Dostatek kvalitních a spolehlivých sanitních vozidel je pro týmy Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje (ZZS JMK) klíčový. Právě tyto sanitky zajišťují lidem v regionu neodkladnou zdravotní péči. Nákup nových a lépe vybavených vozů na jihu Moravy zajistila podpora z fondů EU ve výši 80 milionů korun. Byla pořízena také auta pro pacienty s vysoce nakažlivými nemocemi a bariatrické pacienty.
V Ústeckém kraji poměrně výrazně přibývá případů akutních respiračních onemocnění. Vyplývá to ze statistiky zveřejněné Krajskou hygienickou stanicí v Ústí nad Labem.
Pátý ročník charitativně společenského výletu na podporu lidí s roztroušenou sklerózou (dále RS), který pořádá regionální organizace ROSKA České Budějovice, se uskuteční v sobotu 14. září 2024.
Kubovi chybí část mozku. A to celkem podstatná. I kvůli tomu lékaři rodičům po jeho narození řekli, že se nedožije více než jednoho roku života. Jemu je ale dnes třináct, a i přes četná omezení, jež mu nemoc přináší, ušel už velký kus cesty. Velmi vzácnou diagnózu s názvem TUBB3 E410K má Jakub Guryča pravděpodobně jako jediný v Evropě. Shánět finance na jeho léčbu pomáhá celá rodina. Od lidí vybírají různé druhy surovin, které by jinak skončily v odpadu, a získávají za ně peníze.
Již sedmý ročník charitativního závodu "Běhám a pomáhám" odstartuje už v sobotu jednadvacátého září na Masarykově náměstí ve Vyškově. Účastnící pomohou malému Matyasovi z Brankovic, který čelí nevyléčitelnému genetickému onemocnění. Chlapec má atypický Rettův syndrom. Zatímco v srpnu slavil své třetí narozeniny, dle psychologického vyšetření je na úrovni tří a čtyřměsíčního dítěte s hlubokou retardací.
Pálení žáhy je nepříjemný stav, kterým se projevuje choroba zvaná jícnový reflux. Mezi symptomy patří pálivá bolest, tlak za hrudní kostí, říhání, nutkání ke zvracení a někdy i hořká chuť v ústech. Lidé, kteří na pálení žáhy trpí, vědí, že přichází zpravidla po mastném a těžkém jídle. Na tyto potíže však existují nejen léky, ale také přírodní prostředky. Velmi dobré účinky na jícnový reflux a pálení žáhy má například stará dobrá lékořice.
Divadelní příběhy o šílené duši, zkušenosti s psychickými potížemi ve fotografii nebo zážitkové besedy. Celý měsíc plný nejrůznějších akcí se bude odehrávat i v Libereckém kraji v rámci tradičních týdnů duševního zdraví. Symbolem je zelená barva, kterou se rozsvítí také logo na střeše krajského úřadu.
Herečka Východočeského divadla Petra Janečková znovu sahá po Thálii. Dlouholetá favoritka diváků pardubického Východočeského divadla se letos znovu dostala mezi tři nejlepší herečky sezóny, tentokrát v činoherním oboru.
Specializované centrum FN Ostrava pečuje o 36 pacientů se spinální svalovou atrofií, je mezi nimi i Adam Kratochvíl.
Pátý ročník putovní výstavy fotografií Srdeční záležitosti 2024 hostí Liberecký kraj. Výstava se představí v Liberci, Jilemnici a Jablonci nad Nisou.
Okres Svitavy má své Centrum duševního zdraví! Jak vypadá podpora lidem, kterým do života vstoupilo vážné duševní onemocnění? Tým Centra duševního zdraví zve širokou veřejnost na den otevřených dveří.
Únava, slabost, nesoustředěnost. Tak by se daly popsat příznaky onemocnění, které se u pětačtyřicetiletého hasiče Petra Dufka ze Svitav objevily jako blesk z čistého nebe. Vyšetření ukázala na onemocnění krve, které se postupně vyvinulo v těžkou formou aplastické anémie (chudokrevnost způsobená nedostatečnou tvorbou krvinek). Ani díky získání dárce kostní dřeně a následné transplantaci však nemá vyhráno. Objevila se u něj totiž akutní leukémie.