Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

Klíště je potřeba odstranit co nejrychleji za každou cenu.

Vysoká aktivita klíšťat i na Blanensku. Hygiena hlásí první případy encefalitidy

Teplé dubnové počasí přispělo na jižní Moravě k intenzivnější aktivitě klíšťat. Spolu s tím se objevují i první případy klíšťové encefalitidy. Krajští hygienici dosud evidují dva, výskyt nemoci je časnější než v minulosti. ČTK to v pondělí řekla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle dat Českého hydrometeorologického ústavu je v celém kraji aktivita klíšťat na čtvrtém z pěti stupňů, s čímž souvisí i vysoké riziko, že roztoč člověka nakazí přenášenou nemocí.

Testování mléka na přítomnost slintavky a kulhavky v laboratoři státního veterinárního ústavu v Olomouci, 7. dubna 2024.

Veterináři rozšiřují testování mléka na slintavku, nově i do Zlínského kraje

Veterináři rozšíří preventivní testování mléka na přítomnost viru slintavky a kulhavky do dalších dvou krajů sousedících se Slovenskem, a to do Zlínského a Moravskoslezského kraje. Dosud odebírali veterinární inspektoři ve spolupráci s mlékárnami vzorky z 57 farem v Jihomoravském kraji, nově k nim přibude dalších více než 60 hospodářství.

Františkovy Lázně jsou unikátem ve světovém měřítku. Od roku 2021 je jejich výjimečnost dokonce potvrzena zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO.

České lázně léčily panovníky i umělce. Jejich věhlas trvá už několik století

Česká republika sice nemá moře, zato má řadu lázní, které nabízejí zotavení na těle i na duchu. Lázeňství má v tuzemsku dlouhou tradici, nabízené léčebné procedury jsou vyhlášené a kouzlo mnoha lázeňských center už po staletí oceňují i zahraniční hosté. Slavný západočeský lázeňský trojúhelník - Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně - se dokonce dostal na seznam UNESCO.

Chovatelé by měli stravu přizpůsobit věku, rase a kondici psa.

Krmíte správně svého psa? Běžně používaným krmivem mu můžete ničit zdraví

Ideální strava pro psa může mít několik různých podob. Chovatelé mají na výběr z granulí a konzerv, vhodná je i jejich kombinace či stravování metodou BARF, které napodobuje přirozenou potravu psovitých šelem v minulosti. Nejdůležitější ale je, aby krmivo splňovalo potřebné výživové hodnoty. Chovatelé by proto měli vědět, po čem se při výběru dívat.

Ilustrační foto

Dušnost a modré rty. Plicní hypertenze může přinést i smrt, varují lékaři

Plicní hypertenze je vážné onemocnění, které může vést až ke smrti. Příznaky lze snadno zaměnit s jinými chorobami, což často vede k pozdní diagnóze a komplikacím. Plicní hypertenze, charakterizovaná vysokým tlakem v plicních cévách, může výrazně ovlivnit kvalitu života a vyžaduje náročnou léčbu, která je také značně nákladná. Tato nemoc postihla i čtyřicetiletou Denisu.

Ovoce by si měl člověk dopřávat každý den. Specificky pomeranče a další citrusy však dokážou vedle doplnění vitaminů a dalších cenných látek snížit i riziko deprese.

1 pomeranč denně snižuje riziko závažné nemoci až o 20 %

Ne nadarmo se říká, že člověk je tím, co jí. Strava totiž ovlivňuje složení střevního mikrobiomu, který má výrazný dopad na činnost mozku. Vědci už dříve odhalili, že vyvážený mikrobiom podporuje mimo jiné psychickou odolnost a pomáhá snižovat riziko duševních onemocnění. V loňském roce pak tým amerických vědců přišel s významným zjištěním. Jeden jediný pomeranč konzumovaný každý den může snížit až téměř o čtvrtinu riziko rozvoje deprese. Pomeranč je totiž skvělým krmivem pro jednu prospěšnou bakterii.

Nové Centrum duševního zdraví v Jičíně nabídne bezplatnou podporu nemocným

Nové Centrum duševního zdraví nabídne bezplatnou podporu nemocným

Organizace Péče o duševní zdraví, z. s., zahájí od letošního podzimu provoz nového Centra duševního zdraví (CDZ), které nabídne bezplatnou podporu osobám s vážným duševním onemocněním přímo v jejich domácnostech. Tato služba je určena pro osoby starší 16 let z celého okresu Jičín, které se potýkají například se schizofrenií či bipolární poruchou.​

Po většinu roku je vrchol sopky Fudži  zasněžený.

Student uvízl na Fudži dvakrát během pěti dní. Život riskoval kvůli telefonu

Záchranáři na japonské hoře Fudži mají za sebou náročný týden. Dvakrát po sobě během pouhých pěti dní museli zasahovat kvůli stejnému čínskému studentovi. Nejprve uvízl při nelegálním výstupu mimo sezonu poté, co ztratil mačky. Podruhé se na horu vrátil kvůli ztracenému telefonu, výstup však zkomplikovala výšková nemoc. Incident upozornil na rizika spojená s výstupy mimo hlavní sezonu i na nával zájemců o výstup na ikonickou horu. O případu informoval portál The Independent.

Zemědělské  družstvo Suchodol.

Slintavka a kulhavka ohrožuje chovy. Zavřely se Kotenčice, Líha i Suchodol

/FOTO, VIDEO/ Zemědělské družstvo Suchodol v Kotenčicích je obehnáno páskou. Na ceduli je nápis: "Zákaz vstupu do podniku je z důvodu zamezení šíření slintavky kulhavky." Do areálu mohou jen zaměstnanci přes dezinfekční rohože. Podobná situace panuje i v obci Líha a v Suchodole, i když zde má Zemědělské družstvo Suchodol pouze administrativní budovy. Dovnitř mohou jen zaměstnanci a projíždějí vápnem.

V polovině května mohou sazenice rajčat ven a vy se můžete začít těšit na sklizeň.

Chystáte se vysazovat rajčata ven? Pomozte jim otužováním, přihrňte je trávou

Sazenice rajčat se ven musí sázet ve správný čas. Pokud to uspěcháte, hrozí, že mladé rostliny poškodí přízemní mrazíky. Rostlinkám ale pomůže postupné otužování. Důležité je také vědět, jak daleko od sebe sazeničky dát a jak hluboko rostlinky rajčat zasadit. Někteří zahradníci je také přihrnují posekanou trávou. 

Teplické centrum pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Ilustrační foto

Centrum pro pacienty se sklerózou v Teplicích slaví 20 let, nemocných přibývá

RS centrum v Teplicích, které je určené pacientům s roztroušenou sklerózou, slaví 20. výročí od založení. Je druhé největší v ČR a každoročně se stará o víc pacientů. K narozeninám si chce nadělit novou magnetickou resonanci, je důležitá při odhalování nevyléčitelné nemoci. Primářka neurologického oddělení v teplické nemocnici Marta Vachová dnes také novinářům řekla, že je jejím cílem otevřít v pořadí pátou ambulanci.

Psychiatr Cyril Höschl.

Zemřel psychiatr Cyril Höschl. Snažil se o destigmatizaci duševních nemocí

Ve věku 75 let v úterý zemřel psychiatr Cyril Höschl. Byl zakladatelem a do roku 2021 ředitelem Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy, který vznikl transformací Psychiatrického centra Praha. Informaci serveru Novinky.cz potvrdil ČTK mluvčí NUDZ Jan Červenka. Höschl se věnoval také popularizaci vědy a snaze o snížení stigmatizace duševních onemocnění. V roce 2023 mu byla diagnostikována multisystémová atrofie, při níž postupně ochabuje svalstvo.

Jednou a dost. Zdravý člověk by měl udržet moč celou noc.

I 1 x je dost. Noční močení může signalizovat vážné srdeční onemocnění

Zatímco občasné noční močení může být normální, pravidelné probouzení se kvůli potřebě dojít si na malou může signalizovat závažné zdravotní problémy. Jedním z nich může být vážné onemocnění srdce či dokonce srdeční selhání. Pokud vás budí ze spánku potřeba odskočit si, je dobré vědět, jak spolu stav srdce a močového měchýře souvisí.  

Papež František

Zemřel papež František. Hlavě katolické církve bylo 88 let

Ve věku 88 let zemřel papež František. V poslední době trpěl vážnými nemocemi, více než měsíc strávil v římské nemocnici Gemelli, kam byl přijat v polovině února se zánětem průdušek. Později mu lékaři diagnostikovali oboustranný zápal plic. V neděli ještě krátce pozdravil věřící při kázání Urbi et orbi (Městu a světu). V pondělí ráno pak Vatikán oznámil jeho úmrtí. Zemřel po mozkové mrtvici a zástavě srdce.

Vitamin K se preventivně podává všem novorozencům krátce po porodu. Miminka chrání před život ohrožujícím krvácením.

Nebezpečný trend mezi rodičkami: Nechtějí vitamin K, ohrožují život svých dětí

Vitamin K chrání novorozence před krvácivou nemocí, která je sice vzácná, ale pro dítě může mít až fatální následky. Na sociálních sítích se však šíří nebezpečné dezinformace o škodlivosti vitaminu K. Bohužel tak roste počet rodičů, kteří odmítají podání nezbytného vitaminu svému dítěti. Co rodiče odmítnutím riskují a proč je toto rozhodnutí velmi nebezpečné?

Ráno se 62letá žena probudila s modrým palcem u nohy. Během dvou let přišla o nohy úplně.

Gábině z Brna přes noc zmodral palec. Nakonec jí museli amputovat obě nohy

Jednoho rána se Gabriela Konečná z Brna probudila s modrým palcem u nohy. Tehdy ještě netušila, že to bude začátek cesty, která jí navždy změní život. Příznak, který zprvu nepůsobil až tak děsivě, ji připravil během dvou let o obě nohy. Důvodem byla vrozená porucha srážlivosti krve. Do té doby Gabriela vůbec nevěděla, že tuto poruchu má. Přesto neztrácí naději ani sílu bojovat za volný pohyb, nezávislost a za čas strávený se svým vnukem, který se nedávno narodil.

Velikonoční trhy v děčínském sídle ČEZ Distribuce se poprvé konaly v roce 2017. Obě chráněné dílny jsou jejich pravidelnými účastníky. Zde ústecký Fokus.

Chráněné dílně z Ústí vynesly Velikonoční trhy energetiků slušné peníze

Tradiční Velikonoční trhy proběhly v děčínském sídle ČEZ Distribuce. Dvě chráněné dílny si dohromady přišly na 18 200 korun. O jejich výrobky byl mezi energetiky jako vždy veliký zájem, nakupovali u nich i ti, kteří do Děčína dorazili na nějaké jednání z jiných distribučních lokalit, například z Liberecka či dokonce až z Hradce Králové. Sdružení Tulipan z Liberce nabízelo keramické výrobky s velikonoční tematikou, svíčky a ručně vyrobená mýdla. Chráněná šicí dílna Fokus Labe z Ústí nad Labem přijela jako vždy se širokou nabídkou zvířátek a různých dekorací, včetně tašek přes rameno, a to nejen na téma svátků Jara, ušitých z certifikovaných a tudíž zdravotně nezávadných látek a výplní. Liberečtí odjížděli domů s tržbou 5 200 korun, šicí dílna si přišla na rovných 13 000 korun.

Profesor MUDr. Robert Jech, Ph.D., přednosta Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Pacienty s Parkinsonovou nemocí vrací do života elektrické impulsy v mozku

Hluboká mozková stimulace (DBS) představuje naději pro pacienty s Parkinsonovou nemocí, kteří hledají úlevu od příznaků, jako jsou třes a ztuhlost. Tato metoda, která se stále rozvíjí, využívá elektrické impulsy k ovlivnění mozkových center – a nabízí pacientům možnost návratu k běžnému životu. Přestože DBS není vhodná pro každého, její úspěšnost a dostupnost v České republice z ní činí významnou alternativu k tradiční farmakologické léčbě.

Odumřelé výhony maliníku stříháme hned u země.

Jarní řez maliníku: Osvědčené tipy pro bohatou úrodu malin

Klíčem k pravidelné a bohaté úrodě malin je správná jarní péče o maliníky. A to zejména důkladný řez maliníku, doplnění živin a ochrana před škůdci. Podívejte se, jak správně prořezat maliníky, abyste měli krásné, zdravé a plodící keře po celou sezonu. Bez jarního řezu by vám bujně rostoucí maliníky časem zabraly půl zahrady, ale úroda by vás nepotěšila.

Žloutenka E u mnoha lidí probíhá podle odborníků bez příznaků. Mezi typické příznaky tmavá moč, bledá stolice a zvětšená játra. Může nastat i nevolnost.

Meziročně přibylo některých infekcí, žloutenky A více než desetkrát

V prvním čtvrtletí letošního roku v Česku meziročně přibylo některých infekcí, například svrabu, legionelózy a zejména žloutenky typu A. Jejích letošních 332 případů je více než desetinásobek počtu případů proti prvním třem měsícům loňského roku. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Naopak zpomalilo šíření černého kašle, spalniček či příušnic.

Chronická myeloidní leukémie připravila Ondřeje, tátu dvou malých dětí, o život.

Vypadalo to jen jako únava a bolest zad. Ondřej však už umíral na leukémii

Nikol a Ondřej se milovali, měli dvě krásné děti a společný sen o domově. Ten začali budovat jen pár měsíců po svatbě. V té době byla Ondřejovi diagnostikována chronická myeloidní leukémie. Onemocnění, jež se zprvu projevovalo jen zvýšenou únavou a bolestmi zad, ho během necelých tří let připravilo o život. Nepomohla mu ani transplantace kostní dřeně.

Listy eukalyptu jsou nezaměnitelné mentolově citrónovou vůní.

Věděli jste, že i v Česku můžete pěstovat eukalyptus? Nádherně voní

Eukalyptus, známý i pod jménem blahovičník, je stálezelená aromatická dřevina. Exotickou rostlinu můžete pěstovat i v našich klimatických podmínkách jako keř na zahradě nebo doma v květináči jako pokojovou rostlinu. Aromatický eukalyptus krásně provoní interiér, čistí vzduch a má silný antimikrobiální účinek. Pro své blahodárné účinky na dýchací cesty je eukalyptus obzvláště vhodný do bytu pro astmatika, alergika nebo kuřáka. Jaké druhy eukalyptu vybrat a jak je správně pěstovat i množit?

Osvobození koncentračního tábora Bergen Belsen. Celkový pohled na tábor zvenčí oplocení.

Osvobození tábora se stalo mementem. Záběry z Bergen-Belsenu šokovaly svět

Vojáci Harry Oakes, George Rodger a Bill Lawrie sloužili u britské armádní filmové a fotografické jednotky, založené v roce 1941 proto, aby vytvořila oficiální záznam o roli britské armády v 2. světové válce. Ani jeden z nich ale netušil, čeho se stanou svědky v neděli 15. dubna 1945, kdy se před nimi otevřela brána koncentračního tábora Bergen-Belsen, v němž jen pár týdnů předtím zemřela i Anna Franková.

Černý kašel. Ilustrační foto

Respirační choroby v Pardubickém kraji ustupují, hlásí hygienici

Letošní vlna respiračních chorob v Pardubickém kraji podle hygieniků odeznívá. Za minulý týden se celková nemocnost snížila o deset procent na 1342 pacientů na 100.000 obyvatel, řekla dnes ČTK vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jana Daňková. Za hranici epidemie se považuje 1600 až 1700 pacientů na 100.000 obyvatel.

Ilustrační foto.

Onemocnění žloutenkou typu A v Praze roste. Hygienici doporučují prevenci

Hygienici zaznamenávají výrazný nárůst případů žloutenky typu A, známé jako nemoc špinavých rukou. Toto infekční onemocnění se šíří především špatnou hygienou a kontaminovanými předměty. Městská část Praha 8 již varovala obyvatele na svém facebookovém profilu, zatímco pražský dopravní podnik zintenzivnil dezinfekci vozů MHD. Odborníci doporučují důkladné mytí rukou a očkování jako klíčová preventivní opatření.

Šek Generali České pojišťovny předal Janě Vičarové a Andrei Urbanové její regionální ředitel Roman Černý.

Křtem knihy skončila kampaň na podporu lidí s dystonií

O svém životě s dystonií, vzácným neurologickým onemocněním, které se nedá vyléčit, napsala knihu Hlavu vzhůru aneb můj život s dystonií, sestra z chirurgické jednotky intenzivní péče Městské nemocnice Ostrava, Andrea Urbanová. Pokřtila ji v pátek 11. dubna v malé jídelně.

Lázně ve Velkých Losinách v pondělí 14. dubna 2025. Vstupní brána

Lázně Velké Losiny obnoví nepoužívané prameny

Nový i opravený bazén či obnovené prameny léčivé vody nabídnou letos návštěvníkům Termální lázně Velké Losiny. Specializují se na léčbu pohybového ústrojí, neurologických a kožních nemocí či chorob oběhového ústrojí a regeneraci po nemoci covid-19. Hlavní investiční akce týkající se bazénů budou dokončeny v 2. čtvrtletí.

Nejznámějším zdrojem sulforafanu je brokolice.

Sulforafan, pomocník proti rakovině. Aktivuje se žvýkáním běžné zeleniny

Rakovina je celosvětovým zdravotním problémem. Vědci varují, že už teď vysoká nemocnost a úmrtnost způsobená touto nemocí v budoucnu ještě výrazně vzroste. Mezi účinné léky, které proti rakovině bojují, se v poslední době zařadily i sloučeniny získané z rostlin. Patří mezi ně například sulforafan, který se extrahuje z brokolice, květáku a dalších brukvovitých plodin. Studie ukázaly, že jeho účinky v boji proti rakovinným buňkám jsou velmi slibné.

Klíště obecné se živí krví savců a přenáší mnohé život ohrožující choroby. Na svého hostitele číhá v úkrytu.

Teplo klíšťatům svědčí. Jejich aktivita stoupá, repelenty už jsou nutností

Klíšťata už jsou v pohotovosti. Na většině území Česka je jejich aktivita aktuálně střední a postupně stoupá. Přestože vrchol jejich aktivity nastává v květnu a na podzim, chránit sebe i své mazlíčky má smysl už teď. Mohou totiž přenášet vážná onemocnění, jako je lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida.

Svrab - Ilustrační foto

Epidemie svrabu. Olomoucký kraj je nejhorší po Ostravě

Nesnesitelné svědění a vyrážka provázejí toto onemocnění, které se šíří v Olomouckém kraji nejvíce hned po Ostravě. Jen od počátku roku zaznamenali lékaři 331 případů svrabu. Ve skutečnosti je ale nakažených mnohem více, jedná se o ty osoby, které jsou podchyceny ve zdravotnických statistikách. Řada lidí se navíc stydí přijít s vyrážkou do ordinace. Svrab je ovšem vysoce infekční nákazou a ukazuje se, že účinnost léku první volby začíná slábnout.

Lidem starším sedmdesáti let či těm léčícím se s více chorobami bude pro přiznání lázní mnohdy stačit stanovisko jejich ošetřujícího lékaře.

Lidé nad čtyřicet už kvůli lázním nebudou muset povinně absolvovat vyšetření EKG

Lidé se snadněji dostanou k lázním a lékařům se uleví. Ministerští úředníci totiž připravili novelizaci vyhlášky, díky které nebudou muset všichni zájemci o lázně nad čtyřicet let povinně podstupovat vyšetření EKG. Lidem nad sedmdesát či těm s více chorobami zase bude pro přiznání lázní stačit stanovisko ošetřujícího lékaře. Nebudou už povinně potřebovat též glejt internisty či geriatra.

Okurky potřebují dostatek slunce. Pro jejich výsev proto vybírejte místo, kde ho budou mít šest až osm hodin denně.

Kdy sázet okurky: Jak určit správný čas i správné místo

„Na svatého Marka oharky do járka,“ říká se na jižní Moravě. Znamená to, že 25. dubna, kdy slaví svátek Marek, by se měly vysévat okurky. Není to ovšem tak jednoduché. Tato zelenina, která má ráda teplo, by se totiž neměla sadit do příliš chladné hlíny. Většinou se proto se vyplatí počkat až do května.

Ibuprofen je známý hlavně jako lék na bolest. Mohl by však mít i daleko širší využití.

Nová studie: Ibuprofen může pomáhat v boji proti velmi vážným chorobám

Když někoho bolí hlava, zuby, klouby či záda, zpravidla sáhne po léku, který obsahuje účinnou látku ibuprofen. Jeho aktivní složka zmírňuje bolest a snižuje zánět. Vědci však nedávno zjistili, že ibuprofen má i další zajímavé účinky. Nová studie ukázala, že dlouhodobé užívání ibuprofenu snižuje riziko velmi vážných onemocnění, jako je cukrovka, rakovina tlustého střeva a demence. A to zejména proto, že omezuje chuť na sladké.