Jsou to zhruba dva roky, co se mamince malé Verunky, paní Veronice, obrátil život vzhůru nohama. Maminka dvou dětí, samoživitelka, tu vždy byla pro každého, kdo potřeboval podat pomocnou ruku. Dnes se ale ocitla v situaci, kdy potřebuje pomoci ona sama. Její dcera Verunka začala trpět velkými bolestmi bříška. Ty navíc doprovázely vysoké horečky. Nakonec se ukázalo, že bolesti Verunce způsobuje onemocnění zvané vezikoureterální reflux neboli reflux moči.
V Týništi nad Orlicí se ve středu 25. prosince 2024 od 9 hodin uskuteční Vánoční dobročinný běh pro Kubíčka. Cílem této charitativní akce je finančně podpořit teprve 6letého chlapce, který od narození bojuje se vzácnou nevyléčitelnou nemocí tuberózní sklerózou.
Zastupitelstvo v Táboře v pondělí schválilo také usnesení týkající se změny jeho jednacího řádu. Za určitých podmínek se tak od roku 2025 může zastupitel omluvit a zúčastnit se zasedání na dálku. Deník přináší podrobnosti.
Už je to více jak měsíc, co hokejoví fanoušci marně hledají ve frýdecko-místecké soupisce jméno sedmatřicetiletého útočníka Vladimíra Svačinu. Málokdo ale ví, co za absencí trojnásobného republikového šampiona s třineckými Oceláři vůbec vězí.
Veřejností v Ostravě koluje v posledních měsících zpráva o šíření onemocnění virové hepatitidy A, tedy žloutenky. Podle Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje se podzimní nárůst nakažených očekával, a to zejména kvůli nástupu dětí do školních i předškolních kolektivů. Ohnisko nákazy se ale nedaří podle KHS rychle ohraničit, protože se jedná zejména o značnou kumulaci osob například v přeplněných bytech.
Nepotřebují milionovou léčbu, ani nebojují o holý život. I tak jsou však kvůli svému onemocnění značně limitovány a usilují o každou korunu, aby mohl být jejich život alespoň o trochu snazší. O kom je řeč? O dětech, za něž na dobročinné platformě Donio bojuje Nadace Naše dítě. Ríšovi, Kačence, ani Karolínce se však potřebné peníze vybrat nedaří.
Zánět přichází tělu na pomoc, když utrpí zranění nebo bojuje s toxiny či patogeny. Je to přirozená reakce těla na poškození nebo infekci, která pomáhá s uzdravením. Pokud však zánět trvá dlouho a stane se chronickým, může přispět k vážným zdravotním problémům, a to včetně obezity, srdečních chorob, rakoviny či Alzheimerovy choroby. K prevenci takového zánětu patří zdravý životní styl včetně správného stravování. Existují totiž potraviny, které mohou mít protizánětlivé účinky.
Počet nemocných narostl na Vysočině za minulý týden. Mezi okresy, kde se onemocnění nejvíce šíří, navíc patří Pelhřimovsko. Hygienici evidují celkem 1926 případů na sto tisíc obyvatel. Číslo překonává krajský průměr, který je 1851 nových případů akutních respiračních infekcí na sto tisíc obyvatel.
V Kraji Vysočina narůstá nemocnost. Na Jihlavsku se počet nemocných na sto tisíc obyvatel rozrostl za poslední měsíc o pět set lidí. Před pěti týdny jich bylo 1251, minulý týden se číslo zastavilo na hodnotě 1751.
Není na místě stále nadávat na úroveň zdravotnictví. Potvrzuje to dopis od naší čtenářky, který redakce Chrudimského deníku ráda zveřejňuje v celém znění.
Mělo to být nejkrásnější období jejího života. Místo radostného čekání na příchod prvorozené dcery Sofinky se však musela nastávající maminka Sabina vyrovnat s tím, že je její vlastní zdravotní stav velice vážný. Lékaři jí v osmém měsíci těhotenství diagnostikovali nádor na mozku. Dceru, která ji v daný čas potřebovala nejvíc, si nemohla ani pochovat.
/MAPKA/ V Kraji se zvyšuje počet respiračních infekcí, což vyvolává obavy zejména s blížícími se vánočními svátky. Krajská hygienická stanice varuje před rizikem šíření nákaz a doporučuje dodržování hygienických opatření. Přečtěte si, jaká opatření mohou pomoci ochránit zdraví během zimních měsíců.
/MAPKA/ V Kraji se zvyšuje počet respiračních infekcí, což vyvolává obavy zejména s blížícími se vánočními svátky. Krajská hygienická stanice varuje před rizikem šíření nákaz a doporučuje dodržování hygienických opatření. Přečtěte si, jaká opatření mohou pomoci ochránit zdraví během zimních měsíců.
Do konce roku 2024 zbývají pouhé dva týdny a Ústecký kraj tradičně řeší zvýšený počet případů akutních respiračních onemocnění. Lounsko a Teplicko překročily práh epidemie. Nemocných přibylo také na Litoměřicku.
Spolek Atena zve na charitativní vánoční setkání onkologicky nemocných v klubu Everything v Pardubicích. Všichni, kdo se s nemocí setkali, mohou zahodit paruky, zasmát se, zanadávat si a popovídat si o věcech, které jim v léčbě pomohly nebo naopak.
Adventní dobu, vánoční a novoroční svátky si nikdo nepřeje strávit v horečkách, s kašlem či neustálým smrkáním. Jenže virové i bakteriální infekce řádí naplno a nakazit se je snadné. Deník přináší přehled o současném stavu a tipy, jak se v sezóně respiračních onemocnění chránit a nenakazit se.
Ve věku 73 let v sobotu zemřel známý televizní moderátor Zbyněk Merunka. Informaci deníku Blesk potvrdila v sobotu večer rodina. Od léta měl vážné zdravotní problémy.
Přišlo to jako blesk z čistého nebe. Paní Veronika se začala probouzet s nevysvětlitelnou únavou, třesy a slabostí celého těla. Následovala nejrůznější vyšetření a akutní operace. Po narkóze se však probudila s pocitem, že je něco v ještě větším nepořádku. Nyní jen leží na lůžku a není schopná prakticky žádného pohybu. Navíc se bojí toho, že už navždy bude odkázána na pomoc ostatních.
Bez dobře fungujících rukou se nikdo neobejde. Problémy s rukama, především křeče a bolesti v dlaních a zápěstí, brnění nebo dokonce necitlivost ruky, řeší ve své ordinaci často nejen praktičtí lékaři, ale i neurologové a fyzioterapeuti. Zeptali jsme se odborníků, jak na křeče v rukách i jak se vypořádat především s hodně častým syndromem karpálního tunelu.
Záškrt se vrací. Přestože se proti němu už dlouho plošně očkuje, od předloňského roku je nákaza zpět a případů postupně přibývá. Za listopad byl v České republice potvrzen jeden pacient s touto chorobou, a to v Olomouckém kraji.
Vojtíkovi z Plzně je šest let a žije pouze se svou maminkou. Život jim připravil už mnoho těžkých chvil. Vojta přišel na svět s nevyléčitelnou nemocí cystickou fibrózou. Krátce nato mu lékaři diagnostikovali také poruchu pozornosti s hyperaktivitou a nespočet alergických onemocnění, která komplikují a ohrožují jeho život. Naději na lepší život dává Vojtovi a jeho mamince veřejná sbírka na portále Donio.
Počet případů lékařské pomoci při umírání, známé také jako eutanazie, v Kanadě roste již pátým rokem v řadě, i když pomalejším tempem. Podle zveřejněných údajů je již příčinou každého dvacátého úmrtí. Většinou si ji vyberou lidé, u kterých je jistá přirozená smrt.
Česká republika patří k zemím s vysokým výskytem kardiovaskulárních chorob a vysokého krevního tlaku. I když je tato informace všeobecně známá, lidé mají tendenci zdraví svého srdce podceňovat. A přitom často stačí sledovat krevní tlak, který může mnoho napovědět. Také odborníci doporučují domácí měření tlaku, ale varují, že i banální chyba může jeho výsledky výrazně zkreslit. A chyb, kterých se lidé při měření tlaku dopouštějí, může být celá řada.
V poslední době se hodně hovoří o rapidním nárůstu psychických problémů a depresí u dětí a mladistvých. S neutišitelnými stavy se někteří rozhodnou bojovat nejhorším možným způsobem - pokusem o sebevraždu. Vzít si život se pokusila i Jana. Jen díky zázraku přežila a svou zkušenost přijala jako dar. Dnes bere za své poslání pomáhat nejen dětem, ale i dospělým, kteří nevidí ve svém životě smysl.
Důvěřivost a zoufalství muže z Chomutovska a ženy z Lounska využil 56letý muž, který se vydával za léčitele. Během několika měsíců od nich podvodně získal více než 3,4 milionu korun. Podle policie zneužil nejen jejich zdravotní obavy, ale i víru ve své nadpřirozené schopnosti. Peníze oběti poskytovaly na údajnou léčbu, ochranu před nemocemi i zázračné investice a tresty.
Petra Alexová ví, že z rakoviny prsu v konečném stadiu se nevyléčí. Kvůli svým dětem chce ale vydržet co nejdéle. Její situace je velmi vážná. Když jí lékaři nemoc diagnostikovali, na rovinu jí řekli, že ji vyléčit nedokážou. Tedy až na jednoho vídeňského lékaře, který jí nabídl šanci alespoň na výrazné prodloužení života. Zahraniční léčba však stojí 3 miliony korun.
Přijít o vlasy není pro nikoho, a zvlášť pro ženy, ničím příjemným. Ztrátu vlasů může zapříčinit například léčení chemoterapií nebo onemocnění alopacií. V každém případě jde o velký zásah do životů a sebevědomí všech, které to postihne. Plzeňská kadeřnice Jaroslava Fundová Vlková našla před sedmi lety cestu, jak takovým ženám, mužům i dětem, ve svém salonu v Rooseveltově ulici pomáhat.
V sezoně respiračních onemocnění je třeba myslet na to, že na virózy nezabírají antibiotika. Lékaři stále upozorňují, že je lidé nadužívají a kvůli tomu se množí odolné bakterie. Nadějí je úspěch českých vědců, kteří odhalili klíčový protein pro vývoj nové generace antibiotik.
Podle dat ministerstva zdravotnictví trpí duševním onemocněním každý desátý Čech. Situace se rok od roku zhoršuje, přičemž chybějí lékaři, ordinace i léčebny. Jak si s tím má stát poradit? A může společnost zastavit jedince, kteří vezmou zbraň a jdou střílet na fakultu, jako se to stalo loni v prosinci? O tom jsem hovořila s psychiatrem Martinem Hollým.
Soud poslal na patnáct let do věznice se zvýšenou ostrahou šestačtyřicetiletého Miroslava H., který čelil obžalobě ze spáchání předem naplánované vraždy, provedené zvlášť surovým způsobem. „S něčím podobným jsem se ještě nesetkal,“ řekl novinářům státní zástupce Martin Suska. Verdikt je nepravomocný.
/FOTO, VIDEO/ Hvězdy šoubyznysu nepotřebují a hravě vyprodají sály v regionu během několika minut. Osmnáctý ročník sousedské benefice Hudba pomáhá odstartoval o víkendu dvěma koncerty v Morašicích. Kostel byl v sobotu večer dvakrát zaplněn do posledního místa a na přidaný koncert v Litomyšli zbývá posledních pár míst. Tentokrát parta mladých lidí pomáhá malému nemocnému Mílovi Vopálkovi z Litomyšle, který trpí vzácnou metabolickou vadou. Výtěžek benefice využije rodina na nákup speciálně upraveného auta. Po prvních koncertech je na účtu více než čtvrt milionu korun.
Počet případů respiračních infekcí a chřipky v Královéhradeckém kraji oproti předchozímu týdnu narostl o 12 procent. Nejvíce nemocných je mezi dětmi, z okresů je na tom nejhůř Hradecko.
Nemocnice Pardubického kraje nabídla během akce Movember bezplatná preventivní vyšetření prostaty bez nutnosti objednání. Během tří dnů bylo zachyceno 13 mužů s podezřením na urologická onemocnění.
Fanda je dnes už dospělý muž plný síly a energie. Kvůli své nemoci, jež mu způsobuje těžkou a hlubokou mentální retardaci, dokáže mít nad svou drobnou maminkou obrovskou převahu. V záchvatu agrese je schopen zničit domácí vybavení a hrozí, že ublíží sobě či někomu ve svém okolí. Tatínek mu nedávno tragicky zemřel, a tak veškerá péče zůstala na mamince.
Tahle ženská je pěkně tvrdohlavá. Možná až paličatá a nerada prohrává. Co si usmyslí, to se jí obvykle povede. Tedy ne úplně všechno, ale většinou se k vysněnému cíli aspoň hodně přiblíží. A když se v sobotu vypravíte na Pražský rallysprint, uvidíte Lenku Hlavatou v akci a můžete jí fandit. Zaslouží si to.
V červenci letošního roku proběhla sportovním a především hokejovým světem ošklivá zpráva. Hokejista pardubického „béčka“ Dominik Hrníčko si letos prošel jednou z nejtěžších zkoušek svého života. Ve věku 29 let mu lékaři diagnostikovali rakovinu varlat, která vyžadovala okamžitý zákrok. Po náročné operaci a několikaměsíční pauze se však dokázal vrátit nejen na led, ale především také k běžnému životu. Svým příběhem chce upozornit na důležitost prevence a včasného odhalení této nemoci.
Pokusy o sebevraždu, pobyt na psychiatrii, alkohol, mateřství. O tom všem našla odvahu napsat autobiografickou knihu Kristýna Řeháková z Trutnova. Ve své první knížce Hraničářka, která právě vyšla, vypráví především vlastní příběh o životě s hraniční poruchou osobnosti.
Nemocnice Šumperk opět rozšiřuje své služby. V prvním patře pavilonu C nedávno spustila provoz nové ambulance kostní denzitometrie. Na vyšetření, které lékařům pomáhá odhalit onemocnění způsobené řídnutím kostí, se mohou lidé objednávat v pracovní dny na základě doporučení a žádanky ošetřujícího lékaře.
Část Boleslavska byla v důsledku potvrzení výskytu vysoce patogenní ptačí chřipky (HPAI) zařazena do pásma dozoru. Toto mimořádné veterinární opatření má za cíl zamezit šíření této nakažlivé virové nemoci, která může způsobit vysokou úmrtnost mezi ptáky. Nařízení se dotýká nejen chovatelů, ale i běžných obyvatel v postižené oblasti.
Kašel, rýma, bolest v krku, hlavy, svalů, horečka nebo zimnice či celkový pocit, že člověku není dobře. Za posledních několik týdnů tyto příznaky řešily tisíce Čechů. Kolik z nich skolila chřipka, zda se proti ní Češi nechávají očkovat, i kdy je pro očkování nejvhodnější doba, zjišťovala datová redakce Deníku.
Tamarind indický, v češtině také tamaryšek, je tropický strom s neobyčejnými plody. Vypadají jako zvláštní velké lusky a vedle zajímavé chuti a mnohostranného využití v kuchyni nabízejí také úžasné léčivé účinky. Plody tamarindu se odedávna používají k tišení bolesti, zmírňování nevolnosti a tlumení horečky. Nyní se však také ukazuje, že umí detoxikovat organismus a pomáhat v boji proti vážným chorobám, včetně kardiovaskulárních nemocí, rakoviny, šedého zákalu či obezity.
Plánované večerní představení pražského Divadla Ungelt s Richardem Krajčem v hlavní roli se neuskuteční. Důvodem je náhlá zdravotní indispozice ostravského zpěváka. Městské divadlo informuje, že vstupenky zůstávají v platnosti a hledá se náhradní termín.
Den nákupního šílenství, Black Friday, je za námi a teď přichází jeho protipól - Světový den štědrosti a dobrých skutků. Celý svět, včetně Česka, se v úterý 3. prosince spojí, aby konal dobro. Zapojte se i vy. Pokud stále váháte, jaký dobrý skutek udělat, máme pro vás tip - projekt IMOOVE - sen o správném pohybu!
V Ústeckém kraji přibývá případů akutních respiračních onemocnění. Vyplývá to z dat shromážděných místní krajskou hygienickou stanicí. Ta současně ukazují, že ve dvou okresech byl překročen práh epidemie.
Respirační infekce v Olomouckém kraji překročily hranici epidemie. Nejvíce dusí Olomoucko, kde nemocnost v minulém týdnu vyskočila a v rámci okresů ČR patří mezi nejvyšší.
Na Vysočině došlo v posledním týdnu k nárůstu akutních respiračních onemocnění. Nejvíce nemocných má přitom Žďársko a Havlíčkobrodsko. Krajská hygienická stanice doporučuje dodržovat hygienická opatření a posilovat imunitu, zejména u dětí a seniorů.
Počet nemocných akutními respiračními infekcemi (ARI) ve středních Čechách mírně vzrostl. Krajská hygienická stanice Středočeského kraje (KHS) informovala, že ve 47. kalendářním týdnu byl zaznamenán oproti minulému týdnu nárůst celkové nemocnosti o 7,4 procenta.
Listopad je měsícem, kdyupozorňujeme na zdraví mužů a prevenci rakoviny prostaty. Pravidelnávyšetření mohou pomoci odhalit onemocnění včas a zvýšit šance na úspěšnouléčbu. Vhled do problematiky zajišťuje odborná garantka portálu MedicSpark.cz, MUDr. Zuzana Kožlejová, PhD.
Počet nemocných s infekcemi dýchacích cest ve středních Čechách stále mírně stoupá. Skutečných chřipek je mezi nimi zatím málo, podle epidemiologů ale mohou silněji udeřit už před vánočními svátky. Potvrzených případů covidu je v kraji nejvíce na Mělnicku.