Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

Kubíčkovi jsou teprve tři roky. S nemocí, která mu byla diagnostikována, se v Česku léčí jen on.

Ve 3 letech má tlak dospěláka s hypertenzí. Bez pomoci Kubík zemře

Kubíček, který žije se svou rodinou v obci Mrsklesy v Olomouckém kraji, má pouhé tři roky. Nedávno mu byl diagnostikován Mid-aortic syndrom, vzácné a závažné onemocnění cév, s nímž se v Česku zatím neléčí žádné jiné dítě. Na léčbu v Bostonu mu pomáhá vybírat i zpěvačka Martina Pártlová. Částečnou pomoc konečně nabídla také pojišťovna.

Klíště

Vysoké riziko klíšťat na jihu Moravy: bílá vlajka jako trik na zahradu

Středně velké, někde i velké riziko napadení klíštětem hrozí v těchto dnech na jižní Moravě. V sobotu bude ve čtvrtém stupni aktivity klíšťat, což znamená vysoké riziko, takřka celé území Jihomoravského kraje. Podle Českého hydrometeorologického ústavu těmto parazitům nejvíce vyhovují listnaté a smíšené lesy a porosty křovin.

Plody muchovníku jsou sladší a levnější alternativou k borůvkám.

Keř, který dobývá Česko: Jeho plody jsou zdravé a chutnají lépe než borůvky

Už jste si na farmářských trzích všimli bobulí podobných borůvkám? Chutné a zdravé plody muchovníku, který můžete znát také jako indiánské borůvky, jsou sladší a levnější alternativou kanadských borůvek. Pokud si je chcete sami pěstovat, půjde to snadno. Keře muchovníku jsou totiž nenáročné a odolné vůči mrazu i chorobám a bude se jim dařit na zahradě i ve velké nádobě. I proto jsou mezi zahrádkáři v Česku čím dál tím oblíbenější. 

Ranní zalévání umožňuje, aby se voda lépe vsákla do půdy a rostliny měly dostatek vláhy během dne.

Ráno, nebo večer? Kdy je v létě nejlepší čas na zalévání zeleniny a květin

V horkém létě je potřeba dbát na dostatečnou zálivku. Že bychom neměli rostliny na zahradě zalévat v poledne, je všeobecně známé. Slunce nejvíc hřeje a voda se odpaří tak rychle, že ji rostliny nestačí využít. Je ale lepší zalévat zeleninu a květiny ráno, nebo raději počkat na večer? Obojí má své výhody. 

Do našeho organismu se chemikálie, označované jako PFAS, mohou dostat i protřednictvím pitné vody.

Tiché riziko rakoviny přímo u vás doma. Zřejmě netušíte, v čem se nachází PFAS

Říká se jim věčné chemikálie a jsou považovány za tikající bombu pro příští generace. Chemické fluorované látky, známé pod zkratkou PFAS, zpočátku vypadaly jako geniální vynález s mnohostranným využitím. Najdeme je v nepřilnavých pánvích, voděodolných bundách nebo obalech z rychlého občerstvení. Po letech jejich poněkud lehkomyslného užívání se však ukázalo, že PFAS jako škodlivé chemikálie zamořily životní prostředí a způsobují závažné zdravotní problémy - rakovinu, neplodnost i cukrovku. Příroda si s nimi navíc neví rady, protože tyto chemikálie se nikdy nerozloží. Problém se týká i České republiky. Brzy sice začne platit zákaz PFAS, ten však vyřeší jen malou část problému.

Nový posudek ČSSZ může konstatovat, že dotyčný už není invalidní. To ale neznamená, že není nemocný, ale že se na svůj stav dokázal adaptovat.

Invalidní důchod není odškodnění za nemoc, reaguje úřad na kritiku

Asociace občanských poraden zkritizovala postup České správy sociálního zabezpečení při vyřizování žádostí o invalidní důchody. Klienti se na poradny obracejí, že se tohoto důchodu nedomohou, ani když jim postižení zabraňuje pracovat. Jiní si zase stěžují na snižování stupňů invalidity. Úřad se však brání, že není přísnější než dříve a že odebrání invalidity neznamená, že by člověk byl najednou zdráv, ale že se dokázal na podmínky adaptovat či mu pomohly léky či pomůcky natolik, že může pracovat.

Škrábání, vyrážka, svrab - ilustrační foto.

Zákožka svrabová útočí, v kraji je nejvíce zasažené Liberecko

Drobné pupínky, vyrážka či úporné svědění – i tak se projevuje svrab, který se aktuálně šíří Českou republikou a patří mezi nejčastější parazitární onemocnění. Svrab způsobuje parazit zákožka svrabová a přenáší se přímým tělesným kontaktem s nemocným, případně nepřímo prostřednictvím kontaminovaného prádla nebo textilií. Podléhá ohlašovací povinnosti, takže lékaři musí případy nákazy nahlásit hygieně.

Ilustrační foto.

Zákožka svrabová útočí, případy nákazy se nevyhnuly ani Českolipsku

Drobné pupínky, vyrážka či úporné svědění – i tak se projevuje svrab, který se aktuálně šíří Českou republikou a patří mezi nejčastější parazitární onemocnění. Svrab způsobuje parazit zákožka svrabová a přenáší se přímým tělesným kontaktem s nemocným, případně nepřímo prostřednictvím kontaminovaného prádla nebo textilií. Podléhá ohlašovací povinnosti, takže lékaři musí případy nákazy nahlásit hygieně.

Ilustrační foto.

Nárůst případů žloutenky typu A v Praze. Hygienici vyzývají k ostražitosti

Hygienici varují před prudkým nárůstem počtu nakažených žloutenkou typu A v Praze. Za první pololetí evidují přes 240 případů takzvané nemoci špinavých rukou, do konce dubna jich přitom bylo zhruba 70 a za celý loňský rok 37. Třetinu nakažených tvoří lidé bez domova a asi 40 případů se týká dětí. V tiskové zprávě to uvedla Hygienická stanice hlavního města Prahy.

Na konci sezony se Tomáš Vlček (vlevo) radoval z mistrovského titulu. Začátek nové sezony ale zmešká kvůli nemoci.

Potíž pro mistrovskou Slavii. Trpišovský přiznal nepříjemnou nemoc obránce Vlčka

/Od zpravodaje Deníku/ Nečekaný problém krátce před začátkem nové sezony postihl obhájce titulu z pražské Slavie. Úvod ročníku totiž nestihne obránce Tomáš Vlček. Trenér Jindřich Trpišovský na soustředění v Rakousku uvedl, že mladý zadák se léčí s nepříjemným onemocněním. Od klíštěte chytil zánět mozkových blan.

Svrab postihuje lidi bez ohledu na rasu, pohlaví a věk.

Zákožka svrabová útočí, na Jablonecku se svrab šířil v domově důchodců

Drobné pupínky, vyrážka či úporné svědění – i tak se projevuje svrab, který se aktuálně šíří Českou republikou a patří mezi nejčastější parazitární onemocnění. Svrab způsobuje parazit zákožka svrabová a přenáší se přímým tělesným kontaktem s nemocným, případně nepřímo prostřednictvím kontaminovaného prádla nebo textilií. Podléhá ohlašovací povinnosti, takže lékaři musí případy nákazy nahlásit hygieně.

Primářka dětského oddělení Nemocnice AGEL Jeseník Lenka Rašková

Léto přináší radosti i zdravotní rizika, varují lékaři z Jeseníku

Léto je obdobím grilování, koupání a výletů do přírody. Společně s těmito radostmi však přichází i vyšší riziko zdravotních problémů, které lidé často podceňují. Odborníci z Nemocnice AGEL Jeseník upozorňují na rostoucí počty pacientů, zejména dětí, které končí v nemocnici kvůli zažívacím infekcím i kvůli nemocem přenášenými klíšťaty.

Šarka je virové onemocnění, na které není lék. Virus napadá nejčastěji  švestky, ale může se objevit i na meruňkách, broskvoních i třešních.

Postrach pěstitelů švestek i meruněk: Virus likviduje plody, prevence je nutná

Šarka, virové onemocnění stromů, na které není lék. Virus napadá nejčastěji švestky, ale může se objevit i na meruňkách, broskvoních, třešních nebo višních. Projevuje se typickými skvrnami a deformacemi na listech a plodech. Plody nejsou šťavnaté, mají mdlou chuť i menší obsah cukru a mohou předčasně opadat. Jediný způsob, jak zabránit šíření nemoci z napadeného stromu, je spálit ho. Prevencí je pak sázet odrůdy rezistentní vůči šarce.

Z fotbalového utkání I.A třídy Sokoleč - Polaban Nymburk

Sokolečský kouč Murárik: Nebyli jsme na jaro tak dobře připraveni

V polovině sezony byli naprosto suverénní, fotbalisté Sokolče vedli tabulku krajské I.A třídy o jedenáct bodů, na podzim ani jednou neprohráli. Jaro ale nebylo vůbec podařené, tým kousal sedm porážek, na což rozhodně není zvyklý. Pod neuspokojivými výsledky se podle trenéra Ondřeje Murárika podepsala špatná zimní příprava, velké množství nemocí a zranění během zimy, což se táhlo celé jaro. Po sezoně kouč Murárik u týmu skončil, přijal nabídku Kosmonos, kde bude v nadcházejícím soutěžním ročníku působit.

Zálistky raší v místě, kde ze stonku vyrůstá list. Zahradníci říkají, že vyrůstají v paždí listů.

Zaštipovat rajčata? Některá určitě pro větší, chutnější a dříve zralé plody

Pokud pěstujete rajčata, pak byste měli odstraňovat postranní výhonky rostoucí v úžlabí listů tyčkových rajčat. Po vylomení zálistků, jak se těmto výhonkům říká, může rostlina všechnu svoji energii soustředit do hlavního výhonu a plodů. Rajčata budou větší, chutnější a dozrají dříve. Ale pozor - keříčková a divoká rajčata se nezaštipují. 

Červenec je pro úrodu rajčat zásadním obdobím, protože je potřeba udržet sazenice zdravé a silné, aby co nejdéle plodily.

Rajčata jako ze žurnálu. Zkušený pěstitel radí 5 kroků pro úrodu až do mrazů

V červenci už rajčata na záhonech, balkonech i ve sklenících krásně rostou. Zároveň ale začíná nejnáročnější část sezóny – je třeba udržet rostliny zdravé, silné a co nejdéle plodné. A to pokud možno bez chemie a složitých zásahů. Zkušený zahrádkář Tomáš Trejbal ze středočeského Klínce proto shrnuje pět nejdůležitějších zásad pro úspěšné pěstování.

Bakopa je převislá rostlina, takže je ideální do truhlíků a závěsných košů.

Snese letní horka! Převislá letnička bakopa má něžné květy, může i přezimovat

Bakopa velkokvětá je okouzlující letnička vhodná pro pěstování na balkoně. Kvete od května až do prvních podzimních mrazíků. Na hustých převisech stonků vytváří záplavu drobných, jemných květů v bílé, růžové, modré nebo fialové barvě. Na balkonech a terasách čím dál častěji nahrazuje tradičnější převislé letničky. 

To, jak výrazně dokážete ohnout palec, může ledacos napovědět o vašem zdraví. Nadměrná pohyblivost kloubů může být například jedním z projevů Ehlers-Danlosova syndromu.

Otestujte se: Jak moc dokážete ohnout palec? Můžete odhalit velmi závažnou nemoc

Palec plní nezastupitelnou roli – bez něj bychom přišli o podstatnou část funkce ruky. U některých lidí však může vykazovat známky hypermobility, což mu umožňuje ohýbat se do neobvyklých úhlů. Někdy může jít dokonce o příznak onemocnění zvaného Ehlers-Danlosův syndrom. V nejzávažnějších případech může tato choroba vést až k prasknutí tepny nebo životně důležitých orgánů.

Zácpa jakéhokoli typu může způsobit nadýmání, nepříjemné pocity v břiše i bolesti dolní části zad.

Snadné a přitom funkční: 3 kroky proti zácpě

Zácpa je velmi osobní a nepříjemný zdravotní problém, obzvlášť pokud se opakuje. Často může být i předzvěstí vážnějších zažívacích potíží. Zácpu je však možné porazit pomocí tří jednoduchých kroků.

Nebezpečná krvácivá horečka patří k nemocem přenášeným klíšťaty. Ilustrační foto

V Řecku se objevila krvácivá horečka: Zemřel farmář, nakazil i svého lékaře

Lékaři a hygienici na východě centrálního Řecka se vyrovnávají s výskytem vzácné a nebezpečné krymsko-konžské krvácivé horečky, kterou přenáší klíšťata. V Larise, hlavním městě regionu Thesálie, zemřel dvaasedmdesátiletý chovatel dobytka. A od něj se dokonce nakazil jeden z lékařů. Ten se ale úspěšně zotavuje.

Většinu úspěchů na atletické dráze dosáhla Miroslava Sedláčková po boku traséra Michala Procházky.

Zemřela Miroslava Sedláčková. Atletická a lyžařská hvězda soutěží nevidomých

Ve své kategorii patřila k nejlepším na světě. Zrakově handikepovaná atletka a lyžařka Miroslava Sedláčková dokázala vyhrávat závody na nejvyšší úrovni. Startovala na letních (2008, 2012) i zimních (1998, 2002) paralympijských hrách. Bývalá mistryně světa však minulý týden prohrála závod s vážnou nemocí. Bylo jí teprve 48 let.

Díky lázeňským procedurám se organismus zbaví vážných problémů a celkově pookřeje.

5 lázeňských procedur, které léčí nemoci a jsou vzpruhou pro tělo i pro duši

Pobyt v lázních pomůže s léčením vážných chorob a zdravotních problémů. Zároveň je také vzpruhou pro tělo i pro duši. Díky lázeňským procedurám se organismus zbaví vážných problémů a celkově pookřeje. České lázně v současné době nabízejí nespočet léčivých procedur. Mezi těmi hlavními však stále zůstávají koupele, zábaly, pití léčivé vody nebo pobyt v čistém a zdravém prostředí.

Masarykova nemocnice otevírá Centrum krizové péče: Okamžitá pomoc v těžkých chvílích.

Trauma a špatný psychický stav. V Ústí se otevřelo nové Centrum krizové péče

Lidé z Ústecka v akutní psychické krizi mohou nově vyhledat okamžitou pomoc v nově zřízeném Centru krizové péče (CKP) přímo u urgentního příjmu Masarykovy nemocnice. Centrum funguje nonstop, 24/7, bez nutnosti objednání. CKP pomáhá těm, kteří se ocitli v náročné životní situaci – například po traumatu, náhlé ztrátě nebo při zhoršení psychického stavu – a nezvládají ji vlastními silami.

Pětadvacet procent mladých lidí mezi patnácti a devětadvaceti lety užívá pravidelně nějaký lék na předpis. Přečtete si článek.

Čtvrtina mladých z generace Z pravidelně bere lék na předpis, ukázal nový výzkum

Pětadvacet procent mladých lidí mezi patnácti a devětadvaceti lety užívá pravidelně nějaký lék na předpis. Závažné onemocnění typu cukrovky či vysokého tlaku jich přitom trápí o deset procent méně. Vyplývá to z aktuálního výzkumu o odolnosti Čechů a Češek. Podle odborníků je číslo týkající se braní léků u generace Z vysoké a je třeba usilovat o jeho snížení.

Snižte množství pamlsků a vyvarujte se krmení zbytky z vašeho stolu.

Češi hazardují se zdravím obézních mazlíčků. Hubnutí je obtížné, chce to řád

Česká republika podle lékařů bojuje s epidemií obezity a navazujících civilizačních chorob. Lidé v tom ale nejsou sami, podle odhadů veterinářů má nadváhu i téměř polovina koček a psů. A stejně jako páníčci pěstují nezdravé životní návyky a nezřízenost v jídle u sebe, dopřávají stejně i svým mazlíčkům. Jejich zhubnutí je ale možná ještě složitější než lidské diety. Přímo je tak ohrožují nejen nemoci z obezity, ale i nesprávně naordinovaný redukční plán.

Diabetes 1. typu si nevybírá. Mohou jím trpět dospělí i děti.

Revoluční léčba cukrovky: Jediná dávka by mohla vyléčit lidi s diabetem 1. typu

Vědci jsou možná jen kousek od přelomové léčby cukrovky 1. typu. Ukázaly to výsledky studie, které se zúčastnilo dvanáct dobrovolníků trpících touto nemocí. Už rok po podání revoluční léčby kmenovými buňkami se jejich stav výrazně zlepšil a deset z nich zcela vysadilo inzulinovou terapii. A stačila k tomu jediná injekce.

Růže pravidelně kontrolujte. Pokud se objeví černé skvrny nebo jiné známky napadení, odstraňte a zlikvidujte postižené listy a stonky.

Stop černým listům na růžích. Základem je správná péče a ochrana

Růže patří mezi nejoblíbenější květiny na našich zahradách. Krásné květy, omamná vůně i svěží zelené listy jsou tím, co na této vznešené květině obdivujeme. Pro dobrý růst, krásný vzhled a udržení zdravých a zelených listů je ale třeba správná péče. Růže musíte chránit před chorobami a škůdci a také správně odstraňovat listy, pokud došlo k jejich napadení.

Mšice jsou zahradním škůdcem, který se živí mízou listů, stonků a květních poupat růží.

Ochrana růží před mšicemi: 7 přírodních metod, které fungují

Nádherné květy a omamná vůně udělaly z růží jedny z nejoblíbenějších květin našich zahrad. I královna květin má ale své nepřátele. K těm nejotravnějším škůdcům, kteří se živí mízou listů, stonků a květních poupat růží, patří mšice. Zbavte se jich, než se přemnoží.

Víte, jaké benefity nabízejí pojišťovny seniorům? Přečtěte si článek.

Benefity pojišťoven pro seniory: Nabízejí sport i paruky pro lidi s rakovinou

Stáří může člověk prožívat rozmanitě. A zároveň může být v různé kondici. Zdravotní pojišťovny mají proto své benefity pro lidi 65+ nastavené tak, aby si vybrali všichni. Jak lidé, kteří se těší dobrému zdraví, tak ti, kteří potřebují vzpruhu v nemoci. Příspěvky jsou v řádu stokorun i tisícikorun. Výběrem z toho, co jednotlivé pojišťovny v rámci preventivních programů seniorům nabízejí, Deník.cz uzavírá minisérii publikovanou v rámci celoročního projektu Vizita. Některé benefity se mohou překrývat s těmi pro mladší věkové kategorie, o kterých jsme informovali v minulých červnových týdnech.

Doslova zázračné účinky plodů zimolezu modrého zatím využívá jen málo lidí.

Japonci jim říkají dárek na konci větve. Tyto superbobule chrání tělo

Zimolez modrý, nebo také kamčatský, připomíná svým vzhledem borůvku, jeho plody jsou však ještě zdravější. Mají protizánětlivé a protirakovinné účinky. Tělu navíc dodávají spoustu užitečného vitaminu C. Odborníci na zdravou výživu mluví o takzvaných kamčatských borůvkách jen v superlativech. Navíc si je můžete vypěstovat na vlastní zahrádce, protože zimolez je velmi nenáročný. Elixír zdraví a mládí pak budete mít stále po ruce.

Alžbětiny lázně.

Karlovy Vary podpoří vznik kliniky prevence civilizačních nemocí

V karlovarských Alžbětiných lázních vznikne klinika prevence a léčby civilizačních onemocnění. Zastupitelé města Karlovy Vary schválili příspěvek na rekonstrukci a vybavení ordinací 2,2 milionu korun. Klinika by měla být komplexní zdravotní a vzdělávací instituce zaměřená na poskytování služeb z oborů obezitologie, nutriční terapie, fyzioterapie, tělovýchovné lékařství a psychologie. Řekla to ředitelka Alžbětiných lázní Miluše Bartoňková.

Přisáté klíště může člověka pořádně potrápit. Ilustrační foto.

Pozor na klíšťata, na Přerovsku je hlášeno 18 případů borreliózy

Aktivita klíšťat je v Olomouckém kraji na pátém, nejvyšším stupni, který představuje mimořádné riziko. Podíl na tom má mírná zima a deštivé jarní počasí. V Olomouckém kraji bylo jen za květen hlášeno 32 případů lymeské borreliózy a 4 případy klíšťové encefalitidy, což jsou nejzávažnější onemocnění, která klíšťata přenášejí.

Zívání může být i nakažlivé. Kolik zívnutí denně už je moc? A na jaké nemoci může poukazovat?

Kolik fotek zvládnete, než začnete zívat? Obyčejný reflex může poukázat na nemoc

Zíváme nejen při únavě, ale často i při pouhé zmínce o zívání. Co když ale zívání přichází příliš často? Může jít o nenápadný signál těla, že něco není v pořádku. Kdy je časté zívání ještě normální? Zjistěte, co všechno může za tímto zdánlivě obyčejným reflexem stát – a kdy je na místě zpozornět.