Fotbalový trenér Jiří Kroupa z Karlovarského kraje má před sebou nejdůležitější zápas. Boj o vlastní život. Zásadní zlom nastal v jeho 17 letech. Tehdy mu ještě jako aktivně hrajícímu fotbalistovi lékaři sdělili, že trpí vzácným onemocněním ARVC - komorovou tachykardií. V roce 2024 se ale jeho zdravotní stav výrazně zhoršil a jedinou nadějí je transplantace srdce.
Soudní proces týkající se vraždy kutnohorského léčitele, který zemřel za podivných okolností 4. října 2022 v Praze, se odkládá. Hlavní líčení bylo odročeno kvůli nemoci jedné z obžalovaných – což posouvá očekávané závěrečné řeči na konec února. Případ, který kombinuje prvky autoritativně ovládané sekty a otázky duševního zdraví, přitahuje značnou pozornost veřejnosti i médií.
Jedna minuta. To byl údaj, který svítil v ligových statistikách Michala Fukaly v této sezoně. Obránce fotbalového Baníku Ostrava čekal v náročné konkurenci na větší šanci, ta přišla až o víkendu proti Olomouci, když tým zasáhla chřipka. Letní posila z Liberce nezklamala. „Paradoxně mi ta situace v kabině pomohla,“ pousmál se Fukala po výhře 1:0 v momentě, kdy řada jeho konkurentů ležela s nemocí v posteli.
Pásový opar je velmi bolestivé onemocnění. Lidé, kteří jím trpí, přirovnávají bolesti například k tomu, jakoby se opakovaně dotýkali elektrického ohradníku. Toto závažné onemocnění přitom bohužel není nijak výjimečné. Může hrozit až každému třetímu člověku, především lidem ve věku nad 50 let. Jak vypadá začínající pásový opar, jak ho lze chytit a zda mu lze předcházet, jsme se zeptali infektoložky Hany Roháčové.
Chřipková epidemie v České republice dosáhla vrcholu, přičemž aktuální data Státního zdravotního ústavu ukazují na mírný pokles nemocnosti. Přesto odborníci varují před zkreslením statistik kvůli jarním prázdninám a apelují na dodržování hygienických opatření. Podívejte se, jak se vyvíjí situace na Berounsku a ve středních Čechách.
Chřipková epidemie v Karlovarském kraji dosáhla zřejmě vrcholu. Nemocných bylo podle dnešních údajů Krajské hygienické stanice Karlovy Vary v uplynulém týdnu 2900 lidí na 100 tisíc obyvatel. Proti předchozímu týdnu jde o nárůst o 0,2 procenta. Letošní vlna akutních respiračních infekcí už výrazně překonala epidemie z loňského i předloňského roku, vyplývá z dat hygieniků. V současné době je v kraji nemocných přes 8600 lidí.
Nemocnost ve Zlínském kraji dál roste a hygienici hlásí nejen nárůst chřipkových onemocnění, ale i dvě úmrtí. Nejvíce nemocných je mezi nejmenšími dětmi, ale prudký nárůst hlásí i mladí lidé a senioři. Některé nemocnice už kvůli situaci omezily návštěvy.
Jarní prázdniny zamíchaly s chřipkovými onemocněními v Plzeňském kraji, ve dvou okresech klesla nemocnost pod hranici epidemie, v dalších okresech však stále mírně stoupá a epidemie přetrvává. Nemocnice zmírňují na některých odděleních opatření.
Počet lidí, kteří v Pardubickém kraji trpí akutními respiračními chorobami, se za týden snížil. Na 100.000 obyvatel jich nyní připadá 2058, což je o 13 procent méně než před sedmi dny. Nejhůře je na tom Chrudimsko, kde je 3026 nemocných na 100.000 obyvatel, řekla ČTK vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jana Daňková.
Ve Zlínském kraji opět přibylo nemocných s akutním respiračním onemocněním. Na konci minulého týdne bylo v kraji 2310 nemocných na 100.000 obyvatel, což je o 9,7 procenta více než v předchozím týdnu. Hygienici v kraji evidují 13 závažných případů chřipky a dvě úmrtí, řekla dnes ČTK zástupkyně krajské hygienické stanice Vendula Ševčíková. Proti předchozímu týdnu přibylo pět závažných případů onemocnění. Nemocnost překročila hranici epidemie před dvěma týdny.
Počet lidí, kteří v Pardubickém kraji trpí akutními respiračními chorobami, se za týden snížil. Na 100.000 obyvatel jich nyní připadá 2058, což je o 13 procent méně než před sedmi dny. Nejhůře je na tom Chrudimsko, kde je 3026 nemocných na 100.000 obyvatel, řekla ČTK vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Jana Daňková.
Pacientů s chřipkou a respiračními nemocemi v Libereckém kraji od minulého týdne opět přibylo. Podle údajů Krajské hygienické stanice v Liberci na 100 tisíc lidí připadá 2128 nemocných, to je o osm procent víc než před týdnem. Nemocnost v kraji tak je podle hygieniků nad hranicí epidemie, za epidemický práh označují 1600 případů v přepočtu na obyvatele.
V Libereckém kraji se zvyšuje počet pacientů s chřipkou a respiračními nemocemi, což překračuje epidemický práh. Zatímco celková nemocnost v Česku mírně klesá, region čelí nárůstu případů, zejména na Jablonecku a Českolipsku. Hygienici upozorňují na dominanci chřipkového viru typu A.
Nový přístroj, který usnadňuje operace nádorů prsu, pořídila za bezmála milion korun Vsetínská nemocnice. Podle sdělení mluvčí nemocnice Lenky Plačkové se jedná o magnetický detekční systém pro lokalizaci a označení nehmatných nádorů, ale také spádových lymfatických uzlin. Využívá přitom takzvaného magnetického zrna a magnetických nanočástic oxidu železa.
Přestože kvůli epidemiologické situaci trvá plošný zákaz návštěv, od pondělí povoluje Domažlická nemocnice za určitých podmínek návštěvy nemocných na oddělení následné a dlouhodobé péče.
Výduť břišní aorty je závažné onemocnění, které často končí fatálně. Pokud se však odhalí včas, lze jej operativně odstranit. Velkým problémem ovšem je, že se na něj přijde často jen náhodou. Onemocnění totiž probíhá velmi dlouho bezpříznakově, proto je mu přezdíváno tichý zabiják. Největším rizikem je prasknutí stěny cévy, které většinou končí vykrvácením a smrtí. Pomoci má od nového roku preventivní screening.
Pacientů s chřipkou a respiračními nemocemi v Libereckém kraji od minulého týdne opět přibylo. Podle údajů Krajské hygienické stanice v Liberci na 100 000 lidí připadá 2128 nemocných, to je o osm procent víc než před týdnem. Nemocnost v kraji tak je podle hygieniků nad hranicí epidemie, za epidemický práh označují 1600 případů v přepočtu na obyvatele.
V Moravskoslezském kraji v minulém týdnu mírně ubylo lidí s akutními respiračními onemocněními, nemocnost klesla o 4,5 procenta. Na 100 tisíc obyvatel tak aktuálně připadá 1992 nemocných, což je ale stále za epidemickým prahem, a v kraji tak pokračuje chřipková epidemie.
I v minulém týdnu pokračovala v Královéhradeckém kraji epidemie respiračních onemocnění. Podle informací Krajské hygienické stanice nicméně došlo k mírnému poslechu nemocných a vrchol epidemie byl s největší pravděpodobností překonán. Jak ale hygienici uvádí, v termínu od 3. do 9. února byly na Trutnovsku jarní prádzniny a situaci tak nelze úplně objektivně vyhodnotit.
V minulém týdnu ubylo na jihu Čech chřipkových onemocnění. Nemocnost podle jihočeských hygieniků klesla o třináct procent. Prachaticko ale na úbytek nemocných stále čeká. Situace na Prachaticku je v Jihočeském kraji nejhorší. Hygienici evidují 2680 případů na sto tisíc obyvatel.
Epidemie respiračních onemocnění v Ústeckém kraji nadále zůstává. Nejvíc nemocných bylo na Teplicku, na 100.000 obyvatel tam připadalo v uplynulém týdnu 2507 pacientů. Přibylo tam víc než 40 procent případů. Uvedla to ČTK.
Epidemie respiračních onemocnění v Ústeckém kraji nadále zůstává v šesti okresech. Na 100.000 obyvatel připadalo minulý týden v kraji 2133 nemocných, proti předchozímu období jde o jedenáctiprocentní nárůst. Nejvíc nemocných bylo na Teplicku, na 100.000 obyvatel tam připadalo v uplynulém týdnu 2507 pacientů. Přibylo tam víc než 40 procent případů. Naopak nejméně nemocných bylo na Mostecku, na 100.000 lidí tam bylo 1310 s nemocí. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila krajská hygienická stanice.
Myslíte si, že zamoření šváby se vaší domácnosti netýká? To je bohužel omyl. Tito mimořádně odolní škůdci se objevují i v těch nejčistějších domácnostech. Švábi k vám totiž mohou přicestovat i od sousedů. Nejrozšířenějším druhem u nás je rus domácí. Jeho výskyt může být příčinou alergií a ekzémů. Přenášet ale může i závažná bakteriální či virová onemocnění. Všechny druhy z řádu švábovitých se navíc velmi rychle množí a těžko se jich zbavuje.
Kasie obecná každého uchvátí záplavou zlatých květů. Okrasný strom, pocházející z jižní Asie, bývá také nazýván asijský zlatý déšť. Je to kvůli jeho až půl metru dlouhým převislým hroznům žlutých květů. V tropických a subtropických oblastech jich rozkvétají na stromě stovky naráz a zdobí ho i několik týdnů. Exotickou kasii si dokonce můžete vypěstovat ze semen. Daří se jí i v České republice.
Jak se co nejdříve vyléčit z chřipky? To zajímá mnoho z nás, protože chřipka během zimy postihne v České republice každoročně statisíce lidí. Chřipková epidemie však představuje problém i v jiných zemích. A stejně jako u nás hledají jejich obyvatelé způsoby, jak chřipce předejít i jak účinně léčit její nepříjemné příznaky. Zajímavé tipy, jak proti chřipce bojovat, mají například v Turecku.
Aktuální chřipková situace: Chřipková epidemie v České republice vrcholí. Vedle chřipky však řadu lidí trápí také nachlazení, a tak o příděl virů není nouze. Onemocnění dýchacích cest postihuje dospělé i děti, které je často snášejí velmi špatně. V loňském roce byly zveřejněny výsledky dvou studií, které se shodly, že pomocí jednoduché metody lze zkrátit dobu nemoci až o dva dny. Solný roztok do nosu navíc uleví od nepříjemných příznaků.
Chřipková epidemie se dostavuje pravidelně a neodvratně. A pak stačí jen projet se městskou hromadnou dopravou nebo projít obchodem a kapénková infekce se už o zbytek postará. Týden, kdy nás bolí nejen krk a hlava, ale doslova celý člověk, není příjemný. Při léčbě těla i ducha nám může naštěstí pomoci čaj z bylinky, která byla kdysi považována za kouzelnou. Šalvěj je výborným prostředkem ke zmírňování nepříjemných chřipkových příznaků.
Téměř dvě desítky případů žloutenky registrují v posledních dnech hygienici na Šluknovsku, tedy dvojnásobek toho, co za loňský rok v celém kraji. Podle vyjádření hygieniků se jedná o uzavřený výskyt, který se nerozšířil do populace. Přesto vyšetřují všechny kontakty nemocných a zároveň je očkují. V případě žloutenky je totiž možné účinně očkovat i po nakažení. Je to největší hromadný výskyt této nemoci od epidemie v Ústí nad Labem před sedmi lety, kdy onemocnělo více než 400 lidí.
Přezdívá se jí nemoc špinavých rukou či infekční žloutenka. Loni na podzim Krajská hygienická stanice Libereckého kraje (KHS LK) zaznamenala nárůst případů virové hepatitidy A na Jablonecku. Případy se objevily i v dalších regionech kraje. Dále obyvatele potrápil černý kašel, kdy hygiena za loňský rok evidovala téměř dva tisíce případů, a svrab.
Přezdívá se jí nemoc špinavých rukou či infekční žloutenka. Loni na podzim Krajská hygienická stanice Libereckého kraje (KHS LK) zaznamenala nárůst případů virové hepatitidy A na Jablonecku. Případy se objevily i na Liberecku. Dále obyvatele kraje potrápil černý kašel, kdy hygiena za loňský rok evidovala téměř dva tisíce případů, a svrab.
Cukrovka je choroba, která nebolí. Může se proto stát, že se ji nepodaří odhalit včas. Podle odborníků žije v České republice až čtvrt milionu lidí, kteří trpí diabetem, ale vůbec o tom nevědí. Dalším tisícům cukrovka bezprostředně hrozí, ale protože o tom nemají tušení, nemohou se jí účinně bránit. Proto je důležité sledovat hladinu cukru v krvi. A také vědět, jaké hodnoty jsou normální a jaké už rizikové.
Nejvíce marodí děti do pěti let, nakažených je 5487 na sto tisíc obyvatel. Přeplněné ordinace dětských lékařů, poloprázdné třídy ve školkách a nezbytné suplování, když onemocní některý z kantorů. Akutní respirační choroby už si na Přerovsku vybírají svou daň a čísla letí strmě vzhůru. Přestože je nemocnost vysoká, chřipka zatím pacienty výrazně nesužuje.
Od ledna o sobě dává zřetelněji znát svrab. Ve větším množství se vyskytl na Vysočině, kde tamní hygienici v lednu zaznamenali padesát nakažených včetně školáků. Objevuje se ale i v jiných částech republiky, takže je dobré mít se na pozoru všude. Deník.cz přináší odpovědi na otázky o tom, co je svrab, jak se mu vyhnout, jak se projevuje či jak ho léčit.
Nejvíce marodí děti do pěti let, nakažených je 5487 na sto tisíc obyvatel. Přeplněné ordinace dětských lékařů, poloprázdné třídy ve školkách a nezbytné suplování, když onemocní některý z kantorů. Akutní respirační choroby už si na Přerovsku vybírají svou daň a čísla letí strmě vzhůru. Přestože je nemocnost vysoká, chřipka zatím pacienty výrazně nesužuje.
Počty respiračních onemocnění na Kroměřížsku v minulém týdnu překonaly hranici epidemie. Krajská hygienická stanice tady v přepočtu na sto tisíc obyvatel evidovala 2396 nemocných. Je to vůbec nejvyšší údaj v rámci regionů Zlínského kraje.
Ve FN Ostrava začala fungovat nová angiolinka, na níž se provádějí intervenční výkony cévních onemocnění. Hlavní součástí je angiografický komplet, který lékařům snímky pacienta ukazuje ve 3D anebo 4D zobrazení. Zařízení spolupracuje i s virtuální realitou a umělou inteligencí.
Pijavka lékařská je fascinujícím tvorem. V Evropě jí však hrozí vyhubení, a to kvůli odchytům pro léčebné účely. Pijavky totiž produkují unikátní látku hirudin a dalších zhruba dvacet bioaktivních látek. Léčba pijavicemi je praxí známou minimálně tři a půl tisíce let. Své uplatnění nachází pijavka lékařská i v současnosti, a to například při plastických operacích.
V Jihočeském kraji zesílila epidemie respiračních onemocnění, která začala před týdnem. Aktuálně připadá 2022 nemocných na 100 000 obyvatel. Je to o 20 procent více než před týdnem. Informovala o tom šéfka jihočeských hygieniků Kvetoslava Kotrbová.
Epidemie respiračních onemocnění pokračuje. V Jihočeském kraji bylo v minulém týdnu 2 022 případů akutních respiračních infekcí na sto tisíc obyvatel. Okres Strakonice zaznamenal podle ředitelky Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslavy Kotrbová více než pětatřicetiprocentní nárůst. Opatření kvůli tomu přijímají i nemocnice ve Volyni a Strakonicích.
Letošní chřipková epidemie se blíží k vrcholu. Nemocnost s klinickým obrazem chřipky za poslední týden v Olomouckém kraji vyskočila strmě nahoru. Jsou těžké případy vyžadující intenzivní péči v nemocnici. Tři lidé zemřeli. Jak epidemiologové sdělili Olomouckému deníku, jsou také záchyty obávaného lidského metapneumoviru, neboli HMPV. Podle odborníků v Olomouckém kraji aktuálně není vzhledem k počtu případů a průběhu onemocnění žádný důvod ke znepokojení.
Nemocných s akutním respiračním onemocněním ve Zlínském kraji opět přibylo. Na konci minulého týdne jich bylo 2105 na 100.000 obyvatel, což bylo o 22 procent více než v předchozím týdnu. Výrazně se zvyšuje podíl chřipkových onemocnění, řekla dnes ČTK zástupkyně krajské hygienické stanice Vendula Ševčíková. Hygienici v souvislosti s chřipkou evidují dvě úmrtí, o jedno více než před týdnem, a také osm závažných případů chřipky. Nemocnost překročila hranici epidemie již v předchozím týdnu.
Epidemie akutních respiračních onemocnění nabrala v Ústeckém kraji na síle. Podle údajů Krajské hygienické správy (KHS) za 5. týden roku 2025 je nejhorší situace na Litoměřicku, zvlášť prudce vzrost počet nemocných na Lounsku. Nejvíc řádí chřipka.
Chladné zimní počasí přináší stejně jako každý rok zvýšený výskyt nemocí. V okrese Mladá Boleslav byla v posledním týdnu zaznamenána nejvyšší nemocnost akutními respiračními infekcemi ve Středočeském kraji.
Epidemie akutních respiračních onemocnění nabrala v Ústeckém kraji na síle. Podle údajů Krajské hygienické správy (KHS) za 5. týden roku 2025 je nejhorší situace na Litoměřicku. Nejvíc řádí chřipka.
Ve Středočeském kraji za poslední týden přibylo lidí s akutními respiračními infekcemi. Na 100.tisíc obyvatel mají hygienici v regionu hlášeno 2281 nemocných, nárůst je o 17,7 procenta. O týden dřív byl nárůst zhruba o 28 procent. Od předchozího týdne přibylo jedno úmrtí spojené se závažným průběhem chřipky. Nejvyšší nemocnost evidují středočeští hygienici na Mladoboleslavsku, nejnižší na Berounsku, informovali o tom dnes na webu.
Epidemie akutních respiračních onemocnění a chřipky v Královéhradeckém kraji pokračuje. Za poslední týden přibylo o 10 % více nemocných, což znamená, že na 100 000 obyvatel nyní připadá 2440 případů. Tento nárůst je v pořadí již čtvrtým týdnem v řadě, kdy počet nemocných roste, a i nadále je kraj v celoplošné epidemii.
Epidemie akutních respiračních onemocnění v Královéhradeckém kraji pokračuje. V 5. týdnu narostl počet nemocných o téměř 10 procent. Nejvíce jich je na Hradecku.
V Humpolci se objevil svrab. Problémy spojené s nebezpečnou a vysoce nakažlivou nemocí řeší Základní škola Hálkova i tamní dětský domov. Informoval o tom server Tn.cz.