Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

Nádor na mozku neznamenal pro Mandi Petrak první setkání s rakovinou.

Zdravotní sestřičce vyndali nádor, museli jí rozříznout hlavu od čela až po krk

Letos jsou to dva roky, co si zdravotní sestřička Mandi Petrak prošla peklem, a to bohužel ne poprvé. Když jí lékaři diagnostikovali nádor na mozku, věděla už moc dobře, co rakovina dokáže. Předtím už totiž vyhrála nad zhoubným onemocněním mízních uzlin i obřím nádorem na děloze. Kvůli rakovině mozku a následné operaci je však dnes maminka adoptovaného chlapce závislá na manželovi a všichni se obávají dalších výsledků testování.

Michal Korejs

Čtenářská poradna: Kousnutí klíštětem a pojištění

„Neteř přijela z letního tábora a po kousnutí klíštětem onemocněla encefalitidou. Je možné se pojistit proti této nemoci?“ Na dotaz Martiny Dvořákové ze Znojma odpovídá Michal Korejs, manažer NN Životní pojišťovny.

Jasně červenou krev na toaletním papíře způsobují většinou hemoroidy, nebo řitní trhlina

Pálení a otok řitního otvoru zažívá každý třetí Čech. Jak léčit hemoroidy doma?

Téma hemoroidálního onemocnění je pořád hodně tabu. O potížích s vylučováním stolice se prostě každému dost špatně mluví. Není divu, že lidé pátrají po tom, jestli mohou hemoroidy samy zmizet. Zjišťují, jak je léčit doma, případně v lékárnách požadují tichým hlasem tu nejúčinnější mast. Zatím, co se snaží o samoléčbu, zažívají svědění, pálení i otok řitního otvoru. Občas se objeví kapky krve a pobyt na toaletě, nebo prosté sezení na židli se pro ně stávají hotovým peklem.

Run and Help.

Verunka trpí vzácným onemocněním. Zaměstnanci magistrátu jí darovali 50 tisíc

/FOTOGALERIE/ Verunka se narodila jako zdravé miminko, krátce po jejích prvních narozeninách jí však bylo diagnostikováno vzácné nervosvalové onemocnění, které se projevuje postupným ochabováním svalstva. Zaměstnanci Magistrátu hlavního města Prahy proto přispěli holčičce přes padesát tisíc korun na terapie, díky kterým by mohla jednou chodit jako ostatní děti.

Primářka Jana Bednářová ve „svém království“: Emergency Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Primářka Emergency v Ústí: chodí za námi s kocovinou i štípanci od komára

/ROZHOVOR/ „Dřív lidé přicházeli do nemocnice, kterou vnímali jako svatostánek. Dnes je to jinak, dnes nás často vnímají jako službu,“ líčí v rozhovoru primářka Jana Bednářová z Emergency Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem. Popisuje aroganci i milá setkání s bývalými pacienty. Nápor opilců i narkomanů, nebo těch, kdo lékařskou pomoc urgentu zneužívají. O zajímavých případech i těch vysloveně nepříjemných.

Tvář chlapce, který potřebuje vaši pomoc více než kdokoliv na světě. Na Martínka se musí vybrat 100 milionů

Jediná dávka léku dělí Martínka od jisté smrti. Stojí ale 100 milionů. Pomůžete?

Život dvouletého Martínka se světlými kudrnatými vlásky a modrýma očima je v ohrožení. Chlapec se narodil s AADC syndromem, vzácným genetickým onemocněním, které mu bylo potvrzeno jako druhému dítěti v ČR. Pokud co nejdříve nedostane potřebný lék, zemře pravděpodobně dříve, než by ho jeho rodiče doprovodili do první třídy. Cena jeho života je 100 milionů. Nešťastní rodiče shání peníze, kde mohou, protože vědí, že čas je jejich nepřítelem.

Kvůli klíštěti Kateřina Vyoralová ze Zlína téměř ochrnula. Teď se vrací do normálního života

Klíště vše změnilo. Žena téměř ochrnula, nyní se vrací do normálního života

Jedno klíště změnilo život pětačtyřicetileté Kateřině Vyoralové ze Zlína. Její příběh začal obyčejnou chřipkou, která nejdříve neměla dlouhého trvání. Po týdnu se její onemocnění rozběhlo znovu. Několikatýdenní trápení skončilo obrnou všech čtyř končetin a zánětem mozku. K návratu do běžného života jí teď pomáhají intenzivní rehabilitace.

Kvůli klíštěti Kateřina Vyoralová ze Zlína téměř ochrnula. Teď se vrací do normálního života.

Klíště ji změnilo život. Téměř ochrnula, teď se vrací do normálního života

Jedno klíště změnilo život pětačtyřicetileté Kateřině Vyoralové ze Zlína. Její příběh začal obyčejnou chřipkou, která nejdříve neměla dlouhého trvání. Po týdnu se její onemocnění rozběhlo znovu. Několikatýdenní trápení skončilo obrnou všech čtyř končetin a zánětem mozku. K návratu do běžného života jí teď pomáhají intenzivní rehabilitace.

Výzkum, vývoj a léčba vzácných onemocnění je cílem nově vznikajícího projektu Creatic. Ilustrační snímek.

Unikát střední Evropy. V Brně vzniká centrum pro výzkum a léčbu vzácných nemocí

Když si rodiče tehdy čtrnáctiměsíčního Daniela začali dělat starosti o jeho zdravotní stav, netušili, jaké martyrium je teprve čeká. Z nemoci, která nejdříve vypadala jako obyčejná viróza, se postupně vyklubal nádor na mozku. „Synův stav se velmi rychle zhoršoval, Danielovi diagnostikovali rakovinu. Po dvou blocích chemoterapie se ukázalo, že pro jeho typ nádoru mozku neexistuje žádná léčba,“ popsala synovo onemocnění matka Lydie, která si přála zůstat v anonymitě.

Nealkoholovým ztukovatěním jater trpí 25 – 30 % lidí na celém světě.

Jak zachránit tukem zvětšená játra? Lékaři radí, jaká samoléčba doma pomůže

Nadýmání, únava i trávicí potíže. Takto mohou volat o pomoc tukem zvětšená játra. Bez dobře fungujících jater člověk nepřežije ani několik dní. To je špatná zpráva pro téměř každého třetího z nás. Přesně tolik lidí na světě trpí nemocí, při níž nadměrné ukládání tuku zvětšuje játra. A posledním stádiem této choroby je jaterní cirhóza. Jak zjistit informace o stavu svých jater? Jak o játra pečovat a jak je případně zbavit nadbytečného tuku? U nás i ve světě jsou populární nejrůznější doplňky stravy na detoxikaci a podporu jater. Fungují, nebo jde o zbytečně vyhozené peníze?

Severovýchodní Libyi zasáhly v září 2023 ničivé záplavy

V Libyi rostou po záplavách obavy z nemocí. Nepijte vodu ze studní, varují úřady

Šest dní po ničivých záplavách v Libyi, při nichž zemřelo přes 11 tisíc lidí a desítky tisíc přišly o střechu nad hlavou, rostou v zemi obavy z možného šíření infekčních nemocí. Záchranáři se zároveň při pátrání po možných přeživších potýkají se zničenými silnicemi a další narušenou infrastrukturou, která komplikuje také rozvoz nejnutnější pomoci, píší světová média. Podle listu The Guardian hrozí v zemi nová humanitární krize.

Výstava Nebýt na to sama potrvá ve Fakultní nemocnici do 25. září 2023.

Rakovinou onemocní stále více lidí. Na prevenci upozorňuje i výstava

Že je prevence nejdůležitějším krokem k tomu předejít těžkému onemocnění a zachytit jej v časném stádiu, upozorňuje plzeňská Fakultní nemocnice dlouhodobě. A protože dvojnásob to platí o onkologickém onemocnění, vyhlásila Fakultní nemocnice akci nazvanou Nebýt na to sama, zaměřenou na prevenci karcinomu prsu.

V České republice je každoročně nově diagnostikováno kolem 7 700 pacientů s kolorektálním karcinomem.

Česká vědkyně dává naději nemocným s nádory střeva

Věnuje se výzkumu, který má pomoci v léčbě jedné z nejčastějších rakovin u nás. Veronika Vymetálková je vědkyně a současně maminka dvou malých dětí, která si sama nedávno rakovinou prošla. Boj s nemocí vyhrála a vrátila se do laboratoří Akademie věd. Tady se snaží najít v krvi pacientů s nádory tlustého střeva a konečníku speciální ukazatele. Takové, které by u nich mohly včas předpovědět buď návrat rakoviny, nebo i odhalit, proč u některých pacientů onkologická léčba nezabírá a u jiných ano.

Trousíme se na Kleť se uskuteční 23. září 2023.

Trousíme se na Kleť

Již 4. ročník charitativně společenského výletu na podporu lidí s roztroušenou sklerózou (dále RS), který pořádá regionální organizace ROSKA České Budějovice, se uskuteční 23. 9. 2023.

Co se nehýbe, to postupem času zarezne, zatuhne a znovu se pak rozhýbává velmi těžko.

V 50 letech začínají ženy dohánět hříchy. Jak se udržet ve správné kondici?

Děti opouštějí hnízdo, vy máte vybudovanou stabilní práci i sebevědomí a před sebou podle statistik ještě třicet let života. Co můžete udělat pro to, abyste tato léta prožili ve zdraví a skvělé kondici? Jak trávit svůj život po padesátce tak, aby vám bylo dobře? Nabízíme vám celou škálu osvědčených postřehů, závěrů z prestižních studií i klasických rad a tipů, které pro vás mohou být tou pravou inspirací.

Ilustrační foto

Život s demencí v Ostravě? Podzimní preventivní akce odstartovaly

Onemocnění demencí zásadně mění život nemocného člověka i jeho blízkých. Podpora rodiny, stabilní zázemí a využití profesionálních služeb umožňují nemocnému prožívat jeho život co nejkvalitněji. Charita Ostrava, Lékařská fakulta Ostravské univerzity spolu s partnery zvou v září na cyklus akcí, které zprostředkují informace na téma Život s demencí.

Vyšetření antigenním testem na přítomnost viru COVID-19 není vždy jednoznačné.

Covid v Česku: Jaká je situace, jak je to s očkováním či rouškami před podzimem

Situace kolem onemocnění covid-19 je v Česku stabilní. Čísla nakažených sice mírně rostou, počet hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče se ale nezvyšuje. V pondělí to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Deník přináší souhrn odpovědí na nejdůležitější otázky týkající se aktuálního šíření viru.

Nová studie odhalila šokující statistiky. Za posledních třicet let se počet pacientů mladších 50 let s rakovinou zvýšil o 79 procent.

Rakovinu mají čím dál mladší lidé, statistiky děsí. Experti zkoumali příčiny

Nová rozsáhlá studie varuje před pesimistickým trendem v globálním zdraví. Vědci zjistili, že rakovina u lidí mladších padesáti let je stále častější. Za posledních třicet let se počet lidí, kteří časně onemocněli rakovinou, zvedl o 79 procent. Do roku 2030 má nemocných ještě přibývat. Podle odborníků za to může třeba špatná strava, obezita a alkohol.

Karel Bonaventura II. Buquoy na archivní fotografii

Buquoyové a jejich nemoci: Karel Bonaventura II. se se životem těžce pral

První díl série o zdravotních útrapách slavného rodu Buquoyů, kteří jsou neoddělitelně spjati s hradem Rožmberk, se věnoval osudu Jiřího Františka Buquoye a jeho tzv. Pařížské mise na záchranu dcery, druhý duševní rozpolcenosti jeho syna Jiřího Jana Jindřicha, vizionáře a milovníka historie, jenž hrad Rožmberk přestavěl a zpřístupnil veřejnosti jako rodové muzeum. Třetí díl je věnován příběhu Karla Bonaventury II.

Karel Bonaventura II. Buquoy na archivní fotografii.

Buquoyové a jejich nemoci: Karel Bonaventura II. se těžce s životem pral

První díl série o zdravotních útrapách slavného rodu Buquoyů, kteří jsou neoddělitelně spjati s hradem Rožmberk, se věnoval osudu Jiřího Františka Buquoye a jeho tzv. Pařížské mise na záchranu dcery, druhý duševní rozpolcenosti jeho syna Jiřího Jana Jindřicha, vizionáře a milovníka historie, jenž hrad Rožmberk přestavěl a zpřístupnil veřejnosti jako rodové muzeum. Třetí díl je věnován příběhu Karla Bonaventury II.

Taťánka ze Žinkov na Plzeňsku, která trpí vzácnou nemocí

Malá dívka trpí vzácnou genetickou vadou. Má ji jen pár lidí na světě

Hned po narození museli lékaři Taťánku, která se svými rodiči Monikou a Václavem žije v Žinkovech na Plzeňsku, okamžitě resuscitovat. Na první pohled bylo patrné, že s ní není vše v pořádku. Podrobná vyšetření odhalila, že se potýká s řadou zdravotních problémů, které způsobila duplikace části 17. chromozomu.

Lidé mohou přijít bez objednání. Odběrová sanitka bude přistavena v pondělí 18. září v Prachaticích na Malém náměstí od 14 do 17 hodin.

Prachatický Prevent připravuje bezplatné testování na infekce

Myslete na prevenci. Otestujte se zdarma na infekční nemoci, nabádají zástupci prachatické neziskové organizace Prevent. Také proto neziskovka poskytne zájemcům bezplatné a anonymní testování na žloutenku typu B a C, HIV i syfilis. Lidé mohou přijít bez objednání. Odběrová sanitka bude přistavena v pondělí 18.září v Prachaticích na Malém náměstí od 14 do 17 hodin.

Tomáš se ocitl v boji o svůj vlastní život kvůli běžné dětské nemoci

Tomáš přišel o nohy a stále bojuje o život. To všechno kvůli neštovicím

Ještě před prázdninami byl Tomáš zdravý sedmnáctiletý kluk, který plánoval s přítelkyní prázdniny plné zážitků. Pár dní před jejich začátkem však dostal plané neštovice, kvůli kterým se náhle ocitl na hranici života a smrti. Po dvou týdnech v umělém spánku se probudil bez nohou, s nefunkčními ledvinami a s malou nadějí na přežití. Zůstává v nemocnici a nepřestává bojovat o svůj mladý život.

Ilustrační foto

V létě stoupl počet pacientů s legionelózou. Jak se projevuje

Na střední Moravě stoupl počet pacientů s legionelózou. Laboranti společnosti Agel zachytili celkem 14 případů od začátku roku, z toho osm jen během července a srpna. Podle odborníků je nemoc v Česku poddiagnostikována. Přitom vyšetření je podle nich snadné, rychlé a spolehlivé.

Mladá olomoucká fotografka Klára Psotová vydává benefiční kalendář Bez retuše 2024

Ženy bez retuše. Olomoucká fotografka vydává benefiční kalendář

Dokonalý obličej i tělo. Časté přání většiny klientek mladé fotografky Kláry Psotové, která nafotila unikátní charitativní kalendář na rok 2024. Ženy v něm zachytila s viditelnými tělesnými nedostatky, následky nemocí či nehod. Některé z nich kvůli nim musely už od dětství snášet nepříjemné pohledy a komentáře ostatních.

Začátkem roku 2021 vydala Anna Julie Slováčková své debutové CD s názvem „AURA“

Anna Julie Slováčková: Nechtěla jsem být znovu blond, ale kvůli seriálu musím

Zpěvačka a herečka Anna Julie Slováčková je další hvězdou nového podcastu Backstage redaktorky iglanc.cz Adély Noskové. Prozradí, proč je po experimentování s vlasy opět blondýnkou, jak zvládá útoky bulváru na své slavné rodiče Felixe Slováčka a Dagmar Patrasovou i proč neplánuje žádný dětský pořad po vzoru své mámy. V říjnu Anna Julie Slováčková chystá křest nové desky. 

Když pokožka hlavy svědí, na vině může být hned několik faktorů

Svědění hlavy se někdy nedá vydržet. Zbavíte se ho jedině správnou léčbou

Nepříjemné svědění hlavy můžete pociťovat obzvláště v létě, kdy se pokožka hlavy každý den potí. Pokud se nemůžete přestat škrábat ve vlasech, pak vás pravděpodobně trápí lupy, mykóza či seborea, anebo může být viníkem stres. Co způsobuje svědění hlavy, jak poznat o jaký problém jde, jak si od svědění ulevit a kdy raději navštívit dermatologa?

Poznáte je podle tetování? Policie pátrá po více než 230 mužích z Ostravy

Více než 233 mužů z Ostravy figuruje v policejní databázi hledaných a pohřešovaných osob. Šest z nich se pohřešuje, 14 můžete poznat podle tetování. Podívejte se na dvacítku fotografií. Pokud některého z nich uvidíte ve svém okolí, případně víte, kde se může nacházet, volejte linku 158. Údaje z oficiální policejní databáze jsou platné k 31. srpnu 2023.  

FOTO: Poznáte je podle tetování? Z Ostravy v pátrání policie je přes 230 mužů

Více než 233 mužů z Ostravy figuruje v policejní databázi hledaných a pohřešovaných osob. Šest z nich se pohřešuje, 14 můžete poznat podle tetování. Podívejte se na dvacítku fotografií. Pokud některého z nich uvidíte ve svém okolí, případně víte, kde se může nacházet, volejte linku 158. Údaje z oficiální policejní databáze jsou platné k 31. srpnu 2023.  

Pacientům se srdečními obtížemi trvá dny i týdny, než navštíví lékaře. Správně si nevysvětlí své příznaky. Shutterstock

Bušení srdce mají podle babských rad léčit kašel a slzy. Co na to kardiologové?

Problémy se srdcem má spousta lidí. Ať už je to občasná bolest na hrudi, bušení srdce nebo okamžité zadýchání po pár krocích. A jelikož se mnohým nechce k lékaři, hledají na internetu babské rady, jak srdce uklidnit, či jak jej léčit. Kardiologové ale varují, že odkládání návštěvy lékaře při podezření na srdeční onemocnění může mít fatální následky. Jak tedy včas poznat problémy se srdcem a případně i to, že srdce trpí arytmií či dokonce selhává? A jak to řešit? Zeptali jsme se odborníků.

Prof. MUDr. Jakub Hort, Ph.D. působí jako vedoucí lékař kognitivního centra Neurologické kliniky 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol v Praze.

Alzheimerova nemoc bývá dlouho skrytá, říká lékař. Upozorní na ni 10 příznaků

Alzheimerova choroba postihuje asi dvě procenta populace ve věku 65 let, z lidí starších 80 let jí ovšem trpí až 40 procent. Na druhou stranu nejde jen o nemoc starců, první běžně nerozpoznatelné změny na mozku může přinést už ve 45. až 50. roce života. S neurologem Jakubem Hortem jsme si povídali o tom, jak včas Alzheimerovu nemoc poznat, jak se s ní vyrovnat či jak dlouho se s Alzheimerem žije.

Profesor David Cibula je přednostou Gynekologicko-porodnické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Ženu zbytečně operovali kvůli rakovině. Nádor totiž zřejmě nikde neměla

Zhoubná onemocnění u mladých žen dnes gynekologové vidí vzácně. S přibývajícími léty a zvlášť po padesátém roce ale počty nádorů prsu, vaječníků nebo dělohy narůstají. Chodit na pravidelné gynekologické prohlídky se zralým ženám leckdy nechce. Onkogynekolog profesor David Cibula pro ně má pochopení. Povídali jsme si s ním o tom, co pro sebe ženy mohou udělat, aby rakovině předešly. Jak se nejlépe na rakovinu otestovat, co chtít od svých lékařů, a kdy naopak nepodlehnout strachu a nedělat zbytečné testy, které ničemu nepomohou a někdy dokonce mohou ženu ohrozit.

Nakažení psi srdeční dirofilariózou mohou působit unaveně a apaticky, zhorší se jim dýchání a po fyzické námaze se u nich vyskytuje chronický kašel. Ilustrační snímek

Z dovolenkových destinací se šíří dál do Evropy zvířecí parazit. Už je u sousedů

Na Slovensku, ale také v dalších zemích, kam míří v létě Češi, výrazně stoupl počet psů nakažených takzvanou srdeční dirofilariózou. Tu způsobuje červ, který se usídlí v plicích či srdci. Pode odborníků je možné, že se infekce kvůli cestování rozšíří i do Česka. Turisté by neměli váhat s kontrolou u veterináře po prázdninách a ochranou v podobě antiparazitik. 

Společné cestování psů a jejich majitelů zvyšuje riziko zavlečení nových nemocí

Měnící se klima nahrává příchodu nových patogenů, varuje parazitolog

Zvyšující se teploty nedopadají jen na organismy v ohřívajících se oceánech nebo na zemědělské plodiny a hospodaření s vodou. Hrozí také výskyt nemocí, které se zatím v našem podnebném pásu vyskytovaly vzácně, nebo vůbec. A to nejen u lidí, ale také u zvířat. „Dirofilarióza je jen jeden z příkladů,“ poznamenává parazitolog z Akademie věd ČR a vysokoškolský pedagog David Modrý.