Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

Neviděli jste je? Policie pátrá po těchto mužích ze Vsetínska (20.5.2025)

Neviděli jste je? Policie pátrá po těchto mužích ze Vsetínska

Policisté na Valašsku pátrají po těchto osobách. Strážci zákona žádají veřejnost o pomoc při jejich dopadení či nalezení. Policisté zároveň žádají občany, aby v případě zjištění místa pobytu uvedených osob neprodleně kontaktovali kterékoli oddělení Policie ČR prostřednictvím bezplatné telefonní linky 158. K 20. květnu 2025 policisté na Vsetínsku pátrali po těchto osobách.

Oblastní nemocnice Kladno

Vyšetření může zachránit život. Nemocnice nabízí screening výdutě břišní aorty

Oblastní nemocnice Kladno se nově zapojila do celostátního programu zaměřeného na včasný záchyt výdutě břišní aorty, závažného onemocnění, které může mít fatální následky. Nový screeningový program nabízí mužům ve věku 65 až 67 let možnost bezbolestného ultrazvukového vyšetření, které může včas odhalit toto nebezpečné onemocnění. 

Primář Oddělení imunochemické diagnostiky FN Plzeň, prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.

ON-LINE: Onemocnění štítné žlázy jsou častější, než by se mohlo zdát

Trápí vás výkyvy hmotnosti, chladné končetiny nebo nadměrné pocení? Tyto problémy mohou být způsobeny onemocněním štítné žlázy. Své otázky posílejte od úterý do čtvrtka na webu plzensky.denik.cz a ve čtvrtek 22. května od 10 hodin vše zodpoví primář Oddělení imunochemické diagnostiky FN Plzeň prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.

IBD tým vítkovické nemocnice.

Světový den IBD ve vítkovické nemocnici, která patří k nejlepším

Průjmy, bolesti břicha, únavu a každodenní boj s nevyléčitelným onemocněním zažívají desítky tisíc Čechů trpících chronickými střevními záněty. 19. května si proto každoročně připomínáme jako Světový den IBD, tedy chronických střevních onemocnění jako jsou Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida. O více než tisícovku nemocných se stará Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice, což ji řadí mezi největší centra IBD péče v zemi.

Z transportu pacienta, u kterého bylo později vyvrácené podezření na ebolu.

Česko je na ebolu připravené, uklidňují odborníci. Má jasně dané protokoly

Strašák jménem ebola. Krvácivá horečka, která trápí část Afriky, se v Česku doposud neobjevila. Nepotvrdily ji ani testy Američana, který se pohyboval v oblasti Konga a Rwandy a v Česku následně pocítil potíže. Odborníci se shodují na tom, že tuzemský systém je na případnou nákazu připraven a dochází i k nácvikům takových situací. V případě pátečního podezření na nebezpečnou horečku zafungovali čeští zdravotníci či hasiči, ve spolupráci se zahraničními kolegy, promptně. Deník přináší základní informace, včetně toho, co má člověk při návratu z cest při podezření na nějakou tropickou či subtropickou infekci dělat.

Ilustrační foto.

V Moravskoslezském kraji vázne očkování proti HPV. Rodiče podceňují rizika

Moravskoslezský kraj patří k regionům s nejnižší proočkovaností proti lidskému papilomaviru (HPV) v Česku. Vakcínou je zde chráněno přes 65 % dívek a 41 % chlapců, celorepublikový průměr je přitom 70 %, resp. 47,5 %. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. Více než polovina dětí tak není při vstupu do dospělosti proti přenosu infekce chráněna. S HPV se v průběhu života setká až 80 % populace.

Meryl Streepová a Martin Short svůj vztah tajili celý dlouhý rok.

Meryl Streepová a Martin Short byli přátelé, pak milenci. Spojila je rakovina

Na lásku není nikdy pozdě, o tom netřeba diskutovat… Důkazem jsou herečka Meryl Streepová a její kolega Martin Short. Ti dva podle všeho tvoří novou hollywoodskou dvojici. Tedy až tak novou zase ne. Vztah se jim totiž dařilo celý rok tutlat! Dojde-li na tajnosti, je v nich trojnásobná držitelka Oscara jednou z nejlepších.

Klíště Hyalomma marginatum.

Hygienici ve Zlínském kraji evidují dva případy klíšťové encefalitidy, loni 52

Krajská hygienická stanice ve Zlínském kraji eviduje letos první dva případy onemocnění klíšťovou encefalitidou. Onemocnění byla hlášena z Rožnova pod Radhoštěm a Huslenek na Vsetínsku, uvedli hygienici na svých webových stránkách. Za celý loňský rok bylo v kraji potvrzeno 52 onemocnění, což bylo více než v předchozím roce, kdy jich bylo 33.

Pavel byl Vojtíškovi a Oliverovi milujícím otcem. Po zákroku, který mu měl pomoci, už se domů nevrátil.

Pavel bojoval s vážnou nemocí, dorazil ho poslední zákrok. Už ani neobjal syny

Když se Kateřina do Pavla zamilovala, věděla, že mu byla stanovena vážná diagnóza - revmatoidní artritida. I přes nemoc se páru podařilo přivést na svět dva syny. Jejich šťastný život ale záhy přerušila další Pavlova nemoc, a to roztroušená skleróza. Ta Pavla zpočátku vůbec neomezovala. V roce 2023 z něj ale udělala nemohoucího člověka, z jeho manželky o dva roky později vdovu.

Policie, pátraní, pohřešované osoby.

Neviděli jste je? Policie pátrá po těchto ženách a mužích ze Slovácka

Policisté na Slovácku pátrají po těchto osobách. Strážci zákona žádají veřejnost o pomoc při jejich dopadení či nalezení. Policisté zároveň žádají občany, aby v případě zjištění místa pobytu uvedených osob neprodleně kontaktovali kterékoli oddělení Policie ČR prostřednictvím bezplatné telefonní linky 158. K 16. květnu 2025 policisté v Uherském Hradišti a okolí pátrali po těchto osobách.

Neviděli jste je? Policie pátrá po těchto ženách a mužích ze Zlína a okolí. (květen 2025)

Neviděli jste je? Policie pátrá po těchto ženách a mužích ze Zlína a okolí

Policisté na Zlínsku pátrají po těchto osobách. Strážci zákona žádají veřejnost o pomoc při jejich dopadení či nalezení. Policisté zároveň žádají občany, aby v případě zjištění místa pobytu uvedených osob neprodleně kontaktovali kterékoli oddělení Policie ČR prostřednictvím bezplatné telefonní linky 158. K 15. květnu 2025 policisté ve Zlíně a okolí pátrali po těchto osobách.

Inženýr Michal Janků s manželkou v době, kdy ještě vážil 120 kg.

Vážná nemoc ho zachránila. Zní to drsně, ale je to tak, říká bývalý podnikatel

Inženýr Michal Janků má roztroušenou sklerózu (RS). S dalšími téměř třemi tisíci pacienty se léčí ve specializovaném zdravotnickém centru teplické nemocnice. Díky nejlepší dostupné péči a novým lékům si užívá nové etapy života. Změnil práci, víc se hýbe, pečuje o zdraví a věnuje se tomu, co ho baví. Pomáhá druhým. A neopustil ho smysl pro humor.

Jaké potíže Čechy trápí?

Čeští muži v ohrožení: Devastuje je tlak i stres

Partner, otec, kolega, kamarád. Muži v Česku často čelí tlaku, který je neviditelný, ale o to víc tíživý. Očekává se od nich síla, výkonnost, schopnost zvládat vše bez emocí. Ale co se děje pod povrchem? Jaké důsledky má tento tlak na jejich zdraví a život? A co s tím jde dělat? 

Klíště. Ilustrační foto

Výstraha: Po procházce je nutné se prohlédnout. Klíšťat je všude plno

/KVÍZ, VIDEO/ Pokud se v těchto dnech chystáte na procházku, a nemusí to být jen do lesa, je nutné se potom prohlédnout. Český hydrometeorologický ústav zveřejnil výstrahu, ve které upozorňuje, že v těchto dnech je aktivita klíšťat mimořádná. Přitom v Česku bývá hrozba onemocnění po přisátí tohoto tvora stále podceňovaná.

Klíště obecné se živí krví savců a přenáší mnohé život ohrožující choroby. Na svého hostitele číhá v úkrytu.

Valašsko: Odborníci vydali varování před extrémní aktivitou klíšťat

Zhruba polovinu území Vsetínska zasahuje varování před mimořádnou aktivitou klíšťat, které vydal Český hydrometeorologický ústav. V současnosti platí čtvrtý stupeň na pětistupňové škále, tedy vysoká aktivita. Ve středu 14. května odborníci očekávají nejvyšší, mimořádný stupeň.

Tuláků je ve městě stále hodně, kastrační program je na místě.

Kočky v dobrých tlapkách: Chrudim rozšiřuje pomoc toulavkám

Chrudim spouští novou fázi kastračního programu pro toulavé kočky. Novinkou je testování zvířat na závažná virová onemocnění FIV a FeLV hned při přijetí do útulku. Od druhé poloviny roku navíc útulek nabídne bezplatnou kastraci a čipování pro koťata adoptovaná z jeho péče.

Cestování může obohatit váš život. Je však spojeno i se zdravotními riziky

KVÍZ: Cestovatelské nemoci. Ukažte se, zda ve vás dřímá lékař

Cestování a dovolené patří mezi nejkrásnější a nejočekávanější součásti života mnoha lidí. Nabízejí poznávání různorodých koutů světa i objevování nových zvyků či pokrmů. Jenže nic není bez rizika. Otestujte se v dnešním kvízu, jak dobře se vyznáte ve zdravotních rizicích i nepříjemnostech, které mohou cestovatele potkat.

Rajčatům vybírejte vhodné sousedy. Patří k nim například tymián, lidově nazývaný démut.

Vysaďte k rajčatům démut. Zlepší úrodu i chuť a odežene škůdce

Doprovodná výsadba rajčat je osvědčený způsob, jak přirozenou cestou získat vyšší úrodu, zlepšit jejich chuť a omezit používání chemie. Tymián kterému se lidově říká také démut, se jako dobrý soused pro rajčata osvědčil. Aromatická bylinka totiž může zlepšit chuť a růst vašich rajčat, odpuzuje škůdce a láká opylovače. Navíc jako půdopokryvná bylina šetří vláhu a brání růstu plevelu.  

Klaudinka se narodila s vývojovou vadou zvanou koňská noha. Bez potřebné operace ji čeká život v bolesti

Vzácný případ v Ostravě: Dívka se narodila s koňskou nohou. Čeká ji operace

Když se malá Klaudinka narodila, všem bylo jasné, že to nebude mít v životě zrovna jednoduché. Na svět totiž přišla s vážnou vývojovou vadou levé nohy které se lidově říká „koňská noha“. Dnes sedmiletá holčička z Moravskoslezského kraje navíc trpí těžkou a atypickou formou této nemoci. Pomoci jí může operace ve Vídni. Bez ní ji čeká život v bolesti a s omezenou pohyblivostí.

Přednosta Stomatologické kliniky FN Plzeň Lukáš Hauer.

Rakovinu dutiny ústní může způsobit i orální sex, upozorňuje stomatolog

Modely lidských lebek, čelisti se zuby v různém stádiu, množství knih a samozřejmě počítač. Tak to vypadá v kanceláři přednosty Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice Plzeň Lukáše Hauera. O své profesi měl jasno už od dětství, vystudoval nejen stomatologii, ale i všeobecné lékařství na Lékařské fakultě v Plzni Univerzity Karlovy. Inspiroval ho strýc, který byl zubař. A nadšení pro medicínu z něho sálá. Vede kliniku, operuje, učí budoucí lékaře a podílí se na mnoha stomatologických projektech. 

Rakovina jícnu se projevuje velmi nenápadně, proto bývá často odhalena pozdě

Včasné odhalení rakoviny jícnu? Tyto příznaky jsou varovnými signály těla

Rakovina jícnu patří mezi velmi nebezpečné formy karcinomů. Jde o poměrně vzácné onemocnění - ročně je v Česku odhaleno šest až sedm stovek případů. Patří však k zákeřným druhům rakoviny, které se projevují jen velmi nenápadnými symptomy. Proto bývá tento zhoubný nádor často odhalen pozdě. Existují ale příznaky, které by na rakovinu jícnu mohly upozorňovat a které by se proto neměly podceňovat.

Kouření. Ilustrační foto

Na hradeckém plicním oddělení zachraňují životy. Pomáhá jim screening

Více než 1 700 pacientů již vyšetřili královehradečtí lékaři, a to v rámci pilotního programu časného záchytu karcinomu plic. U 23 z nich odhalili zhoubný nádor, který pacientům následně odoperovali, a zachránili jim tak život. V rámci programu zachytili odborníci nejen další plicní nemoci, ale také změny na játrech, ledvinách či zvápenatění tepen. Příležitostí zhodnotit výsledky a probrat další důležitá témata byly XXIX. hradecké pneumologické dny, které se uskutečnily na konci dubna v Hradci Králové. 

Šalvěj lékařská pomůže rajčatům snížit počet škůdců, přilákat opylovače a zvýšit sklizeň.

Co sadit k rajčatům? Voňavá bylinka odpudí škůdce i slimáky, přiláká opylovače

Polovina května je ideální doba na vysazování rajčat na záhony. Pokud chcete vypěstovat zdravá a silná rajčata a pochutnávat si na voňavých, sladkých a šťavnatých plodech, zaměřte se i na to, aby rajčatové keříky měly vhodné sousedy. Společná výsadba rajčat s bylinkami je skvělý způsob, jak snížit počet škůdců, přilákat opylovače a zvýšit sklizeň.

Klíště je potřeba odstranit co nejrychleji za každou cenu.

Vysoká aktivita klíšťat i na Blanensku. Hygiena hlásí první případy encefalitidy

Teplé dubnové počasí přispělo na jižní Moravě k intenzivnější aktivitě klíšťat. Spolu s tím se objevují i první případy klíšťové encefalitidy. Krajští hygienici dosud evidují dva, výskyt nemoci je časnější než v minulosti. ČTK to v pondělí řekla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle dat Českého hydrometeorologického ústavu je v celém kraji aktivita klíšťat na čtvrtém z pěti stupňů, s čímž souvisí i vysoké riziko, že roztoč člověka nakazí přenášenou nemocí.

Testování mléka na přítomnost slintavky a kulhavky v laboratoři státního veterinárního ústavu v Olomouci, 7. dubna 2024.

Veterináři rozšiřují testování mléka na slintavku, nově i do Zlínského kraje

Veterináři rozšíří preventivní testování mléka na přítomnost viru slintavky a kulhavky do dalších dvou krajů sousedících se Slovenskem, a to do Zlínského a Moravskoslezského kraje. Dosud odebírali veterinární inspektoři ve spolupráci s mlékárnami vzorky z 57 farem v Jihomoravském kraji, nově k nim přibude dalších více než 60 hospodářství.

Františkovy Lázně jsou unikátem ve světovém měřítku. Od roku 2021 je jejich výjimečnost dokonce potvrzena zápisem na Seznamu světového dědictví UNESCO.

České lázně léčily panovníky i umělce. Jejich věhlas trvá už několik století

Česká republika sice nemá moře, zato má řadu lázní, které nabízejí zotavení na těle i na duchu. Lázeňství má v tuzemsku dlouhou tradici, nabízené léčebné procedury jsou vyhlášené a kouzlo mnoha lázeňských center už po staletí oceňují i zahraniční hosté. Slavný západočeský lázeňský trojúhelník - Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně - se dokonce dostal na seznam UNESCO.

Chovatelé by měli stravu přizpůsobit věku, rase a kondici psa.

Krmíte správně svého psa? Běžně používaným krmivem mu můžete ničit zdraví

Ideální strava pro psa může mít několik různých podob. Chovatelé mají na výběr z granulí a konzerv, vhodná je i jejich kombinace či stravování metodou BARF, které napodobuje přirozenou potravu psovitých šelem v minulosti. Nejdůležitější ale je, aby krmivo splňovalo potřebné výživové hodnoty. Chovatelé by proto měli vědět, po čem se při výběru dívat.

Ilustrační foto

Dušnost a modré rty. Plicní hypertenze může přinést i smrt, varují lékaři

Plicní hypertenze je vážné onemocnění, které může vést až ke smrti. Příznaky lze snadno zaměnit s jinými chorobami, což často vede k pozdní diagnóze a komplikacím. Plicní hypertenze, charakterizovaná vysokým tlakem v plicních cévách, může výrazně ovlivnit kvalitu života a vyžaduje náročnou léčbu, která je také značně nákladná. Tato nemoc postihla i čtyřicetiletou Denisu.

Ovoce by si měl člověk dopřávat každý den. Specificky pomeranče a další citrusy však dokážou vedle doplnění vitaminů a dalších cenných látek snížit i riziko deprese.

1 pomeranč denně snižuje riziko závažné nemoci až o 20 %

Ne nadarmo se říká, že člověk je tím, co jí. Strava totiž ovlivňuje složení střevního mikrobiomu, který má výrazný dopad na činnost mozku. Vědci už dříve odhalili, že vyvážený mikrobiom podporuje mimo jiné psychickou odolnost a pomáhá snižovat riziko duševních onemocnění. V loňském roce pak tým amerických vědců přišel s významným zjištěním. Jeden jediný pomeranč konzumovaný každý den může snížit až téměř o čtvrtinu riziko rozvoje deprese. Pomeranč je totiž skvělým krmivem pro jednu prospěšnou bakterii.

Nové Centrum duševního zdraví v Jičíně nabídne bezplatnou podporu nemocným

Nové Centrum duševního zdraví nabídne bezplatnou podporu nemocným

Organizace Péče o duševní zdraví, z. s., zahájí od letošního podzimu provoz nového Centra duševního zdraví (CDZ), které nabídne bezplatnou podporu osobám s vážným duševním onemocněním přímo v jejich domácnostech. Tato služba je určena pro osoby starší 16 let z celého okresu Jičín, které se potýkají například se schizofrenií či bipolární poruchou.​

Po většinu roku je vrchol sopky Fudži  zasněžený.

Student uvízl na Fudži dvakrát během pěti dní. Život riskoval kvůli telefonu

Záchranáři na japonské hoře Fudži mají za sebou náročný týden. Dvakrát po sobě během pouhých pěti dní museli zasahovat kvůli stejnému čínskému studentovi. Nejprve uvízl při nelegálním výstupu mimo sezonu poté, co ztratil mačky. Podruhé se na horu vrátil kvůli ztracenému telefonu, výstup však zkomplikovala výšková nemoc. Incident upozornil na rizika spojená s výstupy mimo hlavní sezonu i na nával zájemců o výstup na ikonickou horu. O případu informoval portál The Independent.

Zemědělské  družstvo Suchodol.

Slintavka a kulhavka ohrožuje chovy. Zavřely se Kotenčice, Líha i Suchodol

/FOTO, VIDEO/ Zemědělské družstvo Suchodol v Kotenčicích je obehnáno páskou. Na ceduli je nápis: "Zákaz vstupu do podniku je z důvodu zamezení šíření slintavky kulhavky." Do areálu mohou jen zaměstnanci přes dezinfekční rohože. Podobná situace panuje i v obci Líha a v Suchodole, i když zde má Zemědělské družstvo Suchodol pouze administrativní budovy. Dovnitř mohou jen zaměstnanci a projíždějí vápnem.

V polovině května mohou sazenice rajčat ven a vy se můžete začít těšit na sklizeň.

Chystáte se vysazovat rajčata ven? Pomozte jim otužováním, přihrňte je trávou

Sazenice rajčat se ven musí sázet ve správný čas. Pokud to uspěcháte, hrozí, že mladé rostliny poškodí přízemní mrazíky. Rostlinkám ale pomůže postupné otužování. Důležité je také vědět, jak daleko od sebe sazeničky dát a jak hluboko rostlinky rajčat zasadit. Někteří zahradníci je také přihrnují posekanou trávou.