Psal se rok 2017 a s partnerkou Eliškou čekali vytoužené miminko. Vše probíhalo relativně v pořádku, ale po pár měsících po narození se u Emy začaly projevovat divné třesy. Byla trošku jiná než ostatní děti jejího věku. Pomalejší. S rodiči tak navštívili několik lékařů po celé republice. Po roce přišla zdrcující zpráva: „Vaše dítě má smrtelný vzácný genetický syndrom, nedožije se roku.“ Ema přesto stále bojuje, její rodina proto uspořádala finanční sbírku.
Větší či menší bolest hlavy čas od času potrápí téměř každého člověka. Podle odborníků jde o jedno z nejběžnějších neurologických onemocnění v populaci. Jestliže je však bolest hlavy častější a intenzivnější, stává se pro postiženého problémem, který brání v plnohodnotném životě. Migrény, které jsou spojeny s temenní částí hlavy, může pomoci vyřešit Dornova metoda.
Jako miminko se neotáčel, nepásl koníky a ani se neposazoval jako jiné děti. Hynku Lattovi z Brna lékaři diagnostikovali svalovou atrofii, dožít se podle nich měl jen čtyř let. Prognózy odborníků se nenaplnily a letos již sedmačtyřicetiletý Brňan je podle svých slov vášnivým uživatelem života. Přestože kvůli nemoci potřebuje pomoc od druhých, ve své práci psychoterapeuta ji sám poskytuje ostatním.
/VIDEO/ Herec a sportovec Ivan Trojan oslavil svoje 60. narozeniny ve vršovickém Ďolíčku. Charitativnímu zápasu staré gardy Bohemians proti týmu Real Top Praha přihlížely stovky fanoušků. Trojan je příznivcem Klokanů a proto nemohl oslavu absolvovat nikde jinde.
Gynekologické zhoubné nádory patří mezi vážná onemocnění, která postihují ženy různých věkových skupin. Jaká onemocnění patří mezi ta nejčastější? A snižuje se věk žen, které se léčí s nádorovým onemocněním? Nejčastějším gynekologickým nádorovým onemocnění v ČR je nádor děložní sliznice. Ročně je diagnostikováno přibližně 1 200 nových případů.
Letošní léto přineslo kromě tropických dní také mimořádnou aktivitu hmyzu, který většina lidí řadí do škatulky „obtížný“. A zatímco na zahrádkách restaurací právě vrcholí boj s vosami, lidé si pomalu mohou chystat repelenty a plácačky na komáry. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu se dá očekávat vysoká aktivita komárů na téměř celém území Česka. Především na Moravě pak má být dokonce na nejvyšším, mimořádném stupni. Zajímavostí je, že na 20. srpna navíc připadá Světový den komárů, který připomíná objevy a boj proti nemocem, které komáři přenášejí na člověka.
Jste vyčerpaní celoroční náročnou prací a trvalým stresem? Cítíte, že byste potřebovali dodat více síly a třeba i trochu zhubnout? Co takhle zkusit dovolenou s trochou lékařské a fyzio péče? Zajímavý námět nám poslala naše čtenářka reportérka Nataša Kames a my jí za něj děkujeme.
S koncem prázdnin a začátkem nového školního roku má mnoho rodičů radost, že jejich děti opět usednou do školních lavic nebo se potkají s kamarády ve školkách, zároveň si však dělají větší starosti o jejich zdraví. Ve chvíli, kdy se děti vrací do kolektivů, čelí zvýšenému riziku nachlazení a dalších onemocnění. Rodiče se obávají, aby jejich děti nebyly neustále nemocné, a proto přemýšlí nad tím, jak podpořit jejich imunitu. Kromě dodržování zdravého životního stylu volí řada rodičů i vhodné doplňky stravy.
Kila navíc jsou zátěží, obzvlášť v létě. Člověk je unavený, potí se a zadýchává. Pokud obezitu doprovází vysoký tlak, cukrovka či potíže se srdcem, vedro je o to náročnější. To ovšem podle odborníků neznamená být zcela bez pohybu.
Nefunkční termoregulace je pro děti s Nethertonovou chorobou běžná. Pětiletý Bořek Olivík kvůli své nemoci nemůže chodit v létě ven, nezastavitelně se mu loupe kůže, trpí ekzémy, bolestí nemůže ani chodit a musí si hlídat, co jí. Normální život pro něj prakticky neexistuje. Navíc mu před dvěma lety zemřel tatínek a v bytě, ve kterém žije, už nemůže dál být.
Chráněné bydlení ve Znojmě slavnostně otevřou 26. srpna. Sídlí v Oblekovické a Příční ulici ve Znojmě. Bydlet tam budou klienti Emina zámku v Šanově, kteří objekt musí opustit. V další vlně ale budou prostory využívat i ostatní zájemci ze Znojma i celého kraje. Vznikne totiž několik komunitních pobytových služeb na Znojemsku, chráněné bydlení ve Znojmě je první takovou službou.
Česká republika nepatří mezi nejbohatší státy světa. Srdce ze zlata však její obyvatelé rozhodně mají. V posledních letech je patrné, že pro mnoho Čechů je stále více automatické podporovat ty, kteří by bez finančního daru nemohli podstoupit léčbu či se ocitli v jinak trýznivé situaci. Bohužel jsou ale i případy, kdy i přes získání obrovské sumy peněz život dospělého člověka nebo dítěte zachránit nejde.
Oranžovo-modrý celek se po sestupu z krajského přeboru rychle adaptoval na novou soutěž a hned v první sezoně skončil třetí za suverénní dvojicí Sokol Pěnčín, Jívan Bělá. Studenecký kouč ale letos očekává ještě těžší sezonu, a to z důvodu postupu rezervy Arsenalu Česká Lípa a mohutně posilujícímu Rozstání.
Játra jsou pro lidské tělo velmi důležitá. Mimo jiné tento orgán odpovídá za správné fungování metabolismu, produkuje žluč, vytváří některé hormony a detoxikuje organismus. Je proto podstatné, aby játra byla v kondici. Jsou však problémy, které jejich správnému fungování brání. Jedním z nich je ztučnění jater, tedy takzvaná jaterní steatóza. Může k ní vést vícero důvodu a zdaleka nehrozí jen alkoholikům. Příznaky ztučenění jater se rozeznávají velmi obtížně, ale není to nemožné.
Fotbal není jen dvaadvacet hráčů, kteří se honí za míčem. Příkladem budiž video švédského celku Kalmar AIK. Spoluhráči se v něm rozhodli podpořit Markuse Hermana, který bojuje s rakovinou, a to tím, že si vyholili hlavy. Samotného kapitána následně přemohly emoce a došlo na slzy. Mužstvo také založilo fundraisingovou kampaň. Níže se dočtete i o dalších životních osudech fotbalových person, které potkala podobně záludná nemoc.
Ischemická choroba dolních končetin začíná nenápadně. Při chůzi vás bolí lýtka, i když jste předchozího dne určitě neuběhli pár kilometrů. Pocit studených nohou je nepříjemný, ale čemu se divit, když už vám není dvacet. Pomalou chůzi a občasné zastavování považujete za přirozenou součást stárnutí. Lidé se s nebezpečnou ischemickou chorobou dolních končetin k lékaři mnohdy dostanou, až když je onemocnění v pokročilém stádiu. Přitom u poslední fáze nemoci hrozí až amputace končetiny. Špatné prokrvení nohou se proto vyplatí rozpoznat a řešit zavčas.
Venerologové kožního oddělení Oblastní nemocnice Kladno v letech 2019 až 2023 průměrně ročně léčili 93 pacientů s prokázanou syfilidou, 30 pacientů s kapavkou a u 51 pacientů ročně se pak jednalo o chlamydiová onemocnění. Jen za letošní první pololetí kladenští lékaři zjistili 65 případů syfilidy, 42 výskytů kapavky a 45krát chlamydiová onemocnění. Všechny uváděné nemoci měly ve své většině společný způsob přenosu: nechráněný pohlavní styk.
Králíci patří mezi oblíbené domácí mazlíčky. Především pro děti je jedním z těch méně náročných mazlíčků, které jim mohou rodiče pořídit. I přes nenáročné ustájení a nároky na výživu je ale potřeba u králíka nezanedbat pravidelnou péči, včetně pravidelných kontrol u veterináře. Jak by měla ideální péče o králíka vypadat, poradila čtenářům Deníku veterinární lékařka ze Super zoo veterina Dagmar Zähringer.
Chtělo by se říct, že svět se zbláznil. V roce 2020 se olympiáda v Tokiu kvůli koronavirové pandemii nekonala, o rok později proběhla bez diváků a za přísných protiepidemiologických opatřeních včetně nošení protivných roušek. Ve čtvrtek večer si však Noah Lyles v Paříži doběhl pro bronz na dvoustovce s diagnostikovanou nákazou covidu-19.
Poslední týdny jsou v našem regionu mimo jiné ve znamení nálezů mnoha mrtvých kosů. V záchranné stanici Huslík registrují ochránci přírody tři až pět ohlášených případů denně. Proč právě nyní a proč právě u nás tito ptáci umírají?
Návštěvu lékaře odkládal 37letý Lukáš Adamec z České Třebové rok. Občasné bolesti zad a křeče přisuzoval zpočátku nadměrnému fyzickému zatížení. Zhoršující se příznaky a postupné ochabování svalstva ho však dohnaly k lékaři. Ten stanovil fatální diagnózu. Nyní Lukáš už čtvrtým rokem bojuje s amyotrofickou laterální sklerózou neboli ALS. Se stejnou nemocí, se kterou dokázal astrofyzik Stephen Hawking žít dlouhých 55 let.
S rostoucím věkem se často zhoršuje zrak. Potřeba silnějších brýlí však není jediným důsledkem sílících problémů s očima. Jak zjistila nová britská studie, ztráta zrakové citlivosti může předpovědět demenci i dvanáct let před jejím odhalením lékaři.
Už 13 let podporuje město Ostrava projekt Reminiscence, jehož cílem je pomáhat seniorům nejen v domovech, ale i v terénu. Ústředním motivem je vyvolávání vzpomínek z mládí, což je využíváno nejen jako příjemné zpestření programu, ale i jako terapie.
Téměř čtyřletý Teodor žije jen se svou maminkou v Praze. Od malička trpí pomalým vývojem imunity, trápily ho mokvající ekzémy, je multialergik, nemluví a má epileptické záchvaty. Na první pohled by chlapci nikdo vážné onemocnění nepřisuzoval. Pravdou ale je, že je na úrovni ročního miminka, a to kvůli mutaci v genu SYNGAP1. Vzácné onemocnění, které postihuje vývoj mozku, má v České republice jen 5 dětí.
Vysoký cholesterol je závažnou zdravotní poruchou. Problém s ním má až 30 procent české populace. Kdo své vysoké hladiny cholesterolu v krvi neléčí, ten se může dříve či později dočkat život ohrožujícího onemocnění. Součástí léčby bývá i správná dieta. Když lidé pátrají, co při snaze snížit cholesterol jíst, obvykle se dozvědí, že hodně zeleniny. Existuje ale ještě jedna potravina, která by se (nejen) v dietě na cholesterol měla objevovat co nejčastěji. Říká se jí tofu.
Klíšťová encefalitida a lymská borelióza jsou závažná onemocnění přenášená klíšťaty. Od začátku roku hygienici ve Středočeském kraji zaznamenali 250 případů lymské boreliózy a 33 klíšťové encefalitidy. Tolik případů bylo loni v tomto regionu až na konci září.
Včelaři nezažívají dobré časy. Choroby jejich okřídlených svěřenců ohrožují úly a je proto nezbytné mít adekvátní znalosti a dovednosti pro efektivní obranu.
Pokud vás v létě přepadne úporná bolest krku, měli byste zpozornět. Mohla by to být angína. V létě jsou sice častější angíny virové, které nejsou tak zákeřné jako ty bakteriální, ale ani je není radno podceňovat. I letní angína totiž může být pro organismus riziková.
Rakovinu touží přežít každý. Stejně jako se úplně vyléčit a dál žít v co nejlepší kondici. Jednou z odpovědí na otázku, jak rakovinu co nejdéle přežít, je i nová studie italských výzkumníků. Ti přinesli opravdu senzační zprávu o vyšších číslech dlouhodobého přežití rakoviny u pacientů, kteří dodržovali středomořskou dietu.
Průjem je běžná zdravotní komplikace, o které se ale dost špatně mluví. Je to problém intimní, provázený bolestí břicha, vyžadující blízkost toalety a spojený s nepříjemným zápachem. Možných příčin je celá dlouhá řada. Jednorázové potíže obvykle nic neznamenají. Pokud má ale člověk průjem dlouhodobě, je třeba to řešit. Na otázky, co může průjem znamenat, jak moc je infekční a kdy už je nebezpečný, jsme se ptali praktického lékaře Dušana Zhoře a gastroenterologa Ilji Tachecího.
Práce zdejších specializovaných chirurgů vyžaduje maximální soustředěnost. Hodiny totiž stojí nad pacientem a snaží se z jeho těla precizně odstranit nádor. Tomáš Jekielek je lékařem Chirurgického oddělení Nemocnice České Budějovice. Jeho specializací jsou právě onemocnění jater, slinivky břišní a žlučových cest.
Kamil Rain už 22 let žije s duševním onemocněním. Prvních deset let o tom nemluvil a nepokládal se za duševně nemocného. Hovořil o tom jako host besedy z cyklu Moje jméno není diagnóza na Krajském úřadu Pardubického kraje.
Tajemství receptu na to, jak neztloustnout, se tak trochu skrývá v názvu projektu Půl talíře. Jeho ambasadorkou se stala herečka Linda Rybová. Jelikož hodně pracuje a vychovává s manželem, hercem Davidem Prachařem, tři děti, potřebuje mít na vše dost energie. Není divu, že jídlo je její vášní. Jak ale s kladným vztahem k dobrému jídlu nepřibrat? Linda Rybová prozradila své tipy.
To, že lidem ve stáří řídnou kosti, tedy že trpí osteoporózou, je známá věc. Méně se už však ví, že pro zdravé stárnutí je stejně nebezpečný úbytek svalů. Nemoc zvaná sarkopenie má mnoho neblahých následků. Jedním z nejzávažnějších je celková křehkost člověka a nestabilita, způsobující časté pády a následné závažné zlomeniny. Jak zabránit úbytku svalové hmoty a jak svalovou hmotu u starších lidí nabrat, radí odbornice na zdravý životní styl Margit Slimáková a trenérka Lucia Švaral.
Záhadná úmrtí stovek volně žijících ptáků řeší v sousedním Bavorsku, a to nedaleko českých hranic. Opeřenci umírají na jediném místě, speciálně vytvořeném prostoru právě pro ně. Příčina se stále zkoumá.
Více než dvě stovky úřadů, budov, obchodních center, ale i nádraží nebo například čerpacích stanic v Olomouckém kraji je již vybaveno speciálním eurozámkem. Lidé se zdravotním omezením, chronicky nemocní, zdravotně postižení nebo rodiče dětí do tří let si díky takzvanému euroklíči mohou v případě potřeby zpřístupnit nejen bezbariérové toalety, ale také výtahy nebo svislé a schodišťové plošiny.
Bolest na hrudi je více než znepokojující příznak. Když člověka bolí silně v oblasti prsou, asi nejčastěji ho napadne: „Mám infarkt!“ Je to možné; také ale může jít o úplně jinou, méně závažnou příčinu. Na výběr jich je dlouhá řada, od problémů se srdcem až po onemocnění jícnu.
Přesně před 50 lety vzniklo Oddělení dětské neurologie (ODN) Kliniky dětského lékařství FN Ostrava. Během té doby prošlo dynamickým vývojem a dnes se jedná o špičkové pracoviště, které řeší široké spektrum neurologických onemocnění u dětí od narození až po dosažení dospělosti. Léčí epilepsii, neurovývojové poruchy, nádory mozku, míchy, nervosvalové a demyelinizační nemoci, bolesti hlavy, cévní mozkové příhody, úrazy, neuroinfekce a jiné.
Katastrofa. Tak lze popsat situaci, se kterou se v posledních dvou měsících potýkají včelaři na Broumovsku, Policku a Teplicku. Sužuje je totiž nebezpečná hniloba včelího plodu. Tam, kde se nemoc objeví a prokáže, zůstane jediné řešení: spálit všechna včelstva na stanovišti. Odhadem tak už v Broumovském výběžku přišlo vniveč téměř 20 procent včelstev.
Nepříjemný pocit nafouknutého břicha zažívá čas od času každý. Nadýmání neboli plynatost trápí mnoho lidí. Přitom jde těmto trávicím problémům docela snadno předejít nebo je alespoň výrazně zmírnit. Pomůže obyčejný banán. Toto ovoce, obsahující velké množství draslíku, je velmi zdravé i chutné. Na jednu věc si u něj ale musíte dát pozor.
Katastrofa!!! To je asi nejvýstižnější slovo, kterým včelaři na Broumovsku, Policku a Teplicku mohou označit dění v posledních dvou měsících. Zmíněná katastrofa má podobu nebezpečné nemoci hniloby včelího plodu. Tam, kde se objeví a prokáže, je jediná možnost - spálit plamenem všechna včelstva na stanovišti včetně oblečení včelaře a pomůcek, jimiž včelstva obhospodařuje. Vniveč tak už odhadem v Broumovském výběžku přišlo téměř 20 procent včelstev.
Pražskému hasiči Michalovi Tittlovi zjistili lékaři vzácné onemocnění. Díky vhodnému dárci kostní dřeně se ale mohl vrátit do služby. Jeho příběh inspiroval kolegy, kteří se ještě během jeho pobytu v nemocnici, zapsali do registru kostní dřeně. Lékaři během kampaně prosí o pomoc i další hasiče, policisty a veřejnost.
Lukáš Adamec z České Třebové měl rád běh, turistiku, v zimě lyžoval a v létě jezdil na kole. Před čtyřmi lety však onemocněl zákeřnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS) a jeho život se převrátil vzhůru nohama. Parta přátel se mu však snaží pomáhat, pořádají benefiční akce a už v sobotu desítky nadšenců vyrazí z České Třebové až na Praděd.
Netopýr večerní, který v Ostravě před týdnem kousl do ruky zoologa, jehož kvůli odchytu zavolali lidé poblíž tramvajové zastávky v tamní Nádražní ulici, měl vzteklinu. Vědci z Národní referenční laboratoře pro vzteklinu ve Stáním veterinárním ústavu Praha ve čtvrtek potvrdili dřívější zjištění svých kolegů z Olomouce. Jedná se podle nich o variantu viru EBLV 1 typickou pro netopýry. Člověk, který byl 25. července pokousán, podstoupil očkování a netopýr byl utracen. Česká republika přesto nadále podle mezinárodních kritérií zůstává zemí bez vztekliny. Deník přináší přehled toho nejdůležitějšího o nemoci i situaci spojené s jejím výskytem.
Jsou psi, kteří línají dvakrát do roka. Pak jsou tací, kteří po sobě zanechávají chomáčky chlupů všude, kam přijdou. Určité línání je přirozené. Pokud však začně pes ztrácet neobvykle velké množství chlupů, nebo se na jeho srsti objeví lysiny, je na čase zpozornět. Důvodem totiž může být onemocnění zvané demodikóza. Způsobuje ho roztoč Demodex canis neboli trudník psí. V některých případech může končit až smrtí zvířete.
Tříletá Johanka se pere s fatální diagnózou: nádorem na mozku. Začátkem června odjela i díky obrovské solidaritě lidí na francouzskou kliniku, která nabízí studijní léčbu. Ta dopomohla k úplnému vyléčení již několika pacientům. Zdravotnická péče v Česku může bohužel v obdobných případech nabídnout jen komfortnější dožití. Po několika týdnech na klinice je z prakticky nehybného dítěte holčička plná energie. Vyhráno však ještě zdaleka nemá.
A až G nejsou jen počáteční písmena abecedy, ale představují sedm typů žloutenky, které se od sebe liší způsobem přenosu, příznaky, závažností a následky. Zatímco doposud byly nejrozšířenějšími typy A, B a C, v poslední době Krajská hygienická stanice Libereckého kraje (KHS LK) zaznamenala nárůst virové hepatitidy E.
A až G nejsou jen počáteční písmena abecedy, ale představují sedm typů žloutenky, které se od sebe liší způsobem přenosu, příznaky, závažností a následky. Zatímco doposud byly nejrozšířenějšími typy A, B a C, v poslední době Krajská hygienická stanice Libereckého kraje (KHS LK) zaznamenala nárůst virové hepatitidy E.
/VIDEO, FOTO/ Velmi smutnou zprávu musela přijmout kutnohorská kulturní veřejnost. Ve čtvrtek 25. července prohrála boj se zákeřnou nemocí Jana Kozáková, bývalá ředitelka Tylova divadla v letech 1991 až 2011. „Odešla žena s velkým srdcem a moudrým životním nadhledem,“ uvedlo divadlo na svém webu.