Kreativ

ŠTÍTEK: nemoc

Ilustrační foto

Respirační infekce sužují Královéhradecko. Počet případů stále nad hranicí

Epidemie akutních respiračních onemocnění a chřipky pokračuje i v tomto týdnu v Královéhradeckém kraji, který zaznamenal nejvyšší počet nemocných v celé České republice. Podle informací krajských hygieniků bylo v uplynulém týdnu hlášeno 1982 případů na 100.000 obyvatel, což je zhruba na stejné úrovni jako v předchozím týdnu. Hranice epidemie je přitom stanovena mezi 1700 a 1800 případy na 100.000 obyvatel.

Chřipka, respirační onemocnění. Ilustrační foto.

Mezi seniory na Orlicku výrazně přibylo chřipek, epidemie stále trvá

O 52 procent více nemocných respiračními potížemi mezi lidmi staršími 65 let než předminulý týden zaznamenali hygienici na Orlicku. Chřipek přibylo o více než čtvrtinu i mezi nejmenšími dětmi do pěti let, o 16 procent pak mezi školáky. Jedinou věkovou kategorií, kde letošní chřipková epidemie opadává, jsou tak dospělí mezi 25 a 64 lety. Orlickoústecko bylo tak minulý týden okresem s největším nárůstem nemocnosti v Pardubickém kraji, konkrétně o 12 procent oproti předcházejícímu týdnu. 

Obličej Lalita Patidary je pokrytý vlasy z 95 procent. Z každého centimetru kůže mu vyrůstá v průměru 202 vlasů

Mladík s vlkodlačím syndromem: Děti se ho bály, teď je hvězdou internetu

Devatenáctiletý Ind Lalit Patidar se stal oficiálním držitelem nového světového rekordu. Má totiž tu nejvlasatější tvář, jaká byla v historii lidstva zaznamenána. Za jeho vzhled může hypertrichóza, známá také jako vlkodlačí syndrom. Se svým nevšedním vzhledem je mladík dnes spokojený. V minulosti ale čelil šikaně, urážkám i strachu okolí. 

Monika Mrázová je zdravotní sestrou v pražském IKEMu. Od minulého roku bojuje s agresivní formou rakoviny prsu

Sestřička z IKEMu zachraňovala životy. Teď potřebuje pomoci ona sama

Péči o druhé zasvětila Monika Mrázová celý svůj profesní i osobní život. Jako zdravotní sestra na resuscitačním oddělení Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) denně zachraňovala cizí životy. Nyní však už půl roku bojuje o ten svůj. V září roku 2024 byla mladé ženě diagnostikována agresivní rakovina prsu s metastázemi. Na rakovinu nedávno zemřela i její maminka. Aby mohla Monika s nemocí dále bojovat, vznikla pro ni sbírka na dobročinné platformě Znesnáze.

Michalka po porodu krvácela do mozku. Dnes kvůli tomu trpí mnoha hendikepy.

Michalka mohla mít před sebou první lásky. Místo toho potřebuje pleny

Michalka je tělem dospívající slečna, ale duší zůstane navždy nemluvnětem. Potýká se s řadou vážných zdravotních komplikací. Má poškozený mozek, problémy s plícemi a ochrnuté všechny čtyři končetiny. Trpí také epileptickými záchvaty a neustálým zvracením kvůli onemocnění jícnu. Nadace Naše dítě pro ni vybírá ve sbírce peníze na pomoc s potřebnými rehabilitacemi.

Praha (13. 3. 2025) – Testování zdraví ledvin za přítomnosti specialistů z IKEMu v obchodním centru Nový Smíchov. Na snímku zdravotní sestra Aneta Malárová.

Nemoc ledvin Jan zvládá, Zdeněk vyhlíží transplantaci. Roli hraje čas

Akce „Kryjte záda ledvinám“ v obchodním centru Nový Smíchov přilákala mnoho zájemců, kteří si nechali otestovat zdraví svých ledvin. Přijít lze ještě v pátek. Včasné odhalení problémů může předejít vážným problémům spojeným s docházením na dialýzu, či dokonce s transplantací. Chronické onemocnění ledvin, životně důležitého orgánu, který nelze „opravit“, zprvu neprovázejí bolest ani jiné příznaky. Prevence je proto klíčová.

Slavnostní odhalení muralu s názvem Povědomí je semínkem změny na Smíchově

Na budově školy na Smíchově vznikl mural. Má šířit povědomí o vzácném onemocnění

Na fasádě budovy Smíchovské střední průmyslové školy a gymnázia na rohu ulice V Botanice a Preslova na pražském Smíchově vznikla velká nástěnná malba, takzvaný mural. Obraz znázorňuje děti, které trpí neurodegene­rativní Huntingtonovou chorobou, a má zvýšit povědomí o této nemoci. Novinářům dnes dílo představili zástupci školy a dalších organizací, díky kterým malba vznikla. Autorem je bogotský výtvarník DjLu Juegasiempre.

Ilustrační foto.

Milion Čechů trpí nemocí ledvin. Odborníci o upozorňují na rizikové faktory

U příležitosti Světového dne ledvin, který připadá na 13. března, si připomeňme význam prevence, zdravého životního stylu a včasné diagnostiky onemocnění, která mohou nenápadně narušovat funkci ledvin. Do problematiky nás zasvětí odborná garantka z portálu MedicSpark.cz, lékařka Zuzana Kožlejová.

Lucie Korábková je tlumočnice ve zdravotnictví a maminka roční holčičky. Zároveň je to však také žena, která bojuje s vlastní kůží.

Krásná Lucie doplatila na vedlejší účinky léků. Vypadá, jako by jí shořela kůže

Lucie Korábková z Brna zažívá už třetím rokem každodenní pocit, jako by se svlékala z kůže. Bolestí často nemůže udělat jediný krok či v noci klidně spát. To vše kvůli závažným vedlejším účinkům kortikosteroidních léků na předpis, které užívala na léčbu ekzému. Od jejich vysazení prožívá Lucie doslova peklo. Trpí obrovskou bolestí, kterou jí způsobuje praskající kůže po celém těle. Na vině je nově objevená nemoc - takzvaný syndrom červené kůže.

Lanžhot je dál nonstop pod dohledem. Policisté kontrolují kamiony se zvířaty. - ilustrační foto

Lanžhot je dál nonstop pod dohledem. Policisté kontrolují kamiony se zvířaty

Od úterního začátku platnosti zákazu dovozu některých hospodářských zvířat z Maďarska a Slovenska na území Česka zkontrolovali policisté téměř 1600 vozidel, porušení zákazu zatím nikdo nedopustil. Řekl to ve středu mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. Zákaz byl vydán kvůli výskytu nebezpečné nákazy slintavky a kulhavky v Maďarsku nedaleko slovenské hranice. Cílem zavedených opatření je zabránit zavlečení nákazy do tuzemska. Kontroly začaly na hranicích i ve vnitrozemí Česka v úterý po půlnoci, potrvají nejméně tři týdny. Kontroly kromě policistů provádí také inspektoři Státní veterinární správy a celníci.

Detailní pohled na mouchu tse-tse.

Moucha tse-tse nepřestává ohromovat vědce. U lidí ale může způsobit agresivitu

Moucha tse-tse je jedním z nejznámějších druhů hmyzu, který poletuje po světě. Nechvalně proslulá je zejména tím, že přenáší spavou nemoc. Své o této vážné chorobě ví i čeští zdravotníci zapojení do programu Lékaři bez hranic. Na druhou stranu moucha tse-tse fascinuje vědce tím, jakým způsobem přivádí na svět své potomky.

Primář neurologického oddělení Nemocnice AGEL Nový Jičín Vladimír Dobiaš.

Mozek pod tlakem: Jak stres, stárnutí a nemoci mění naši mysl?

Evropský týden mozku upozorňuje na nejčastější neurologická onemocnění a jejich příčiny, vliv stresu na mozek i nejnovější poznatky v neurologickém výzkumu. Mezi nejčastější neurologická onemocnění patří cévní mozková příhoda, Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba.

Veterináři na hranici u Lanžhota zatím nepovolenou přepravu zvířat nezachytili.

Veterináři na hranici u Lanžhota zatím nepovolenou přepravu zvířat nezachytili

Na dálničním hraničním přechodu u Lanžhota na Břeclavsku kontrolují od úterního rána inspektoři Krajské veterinární správy pro Jihomoravský kraj nákladní auta, která převážejí živá hospodářská zvířata či potraviny živočišného původu ze Slovenska a Maďarska. Kvůli výskytu kulhavky a slintavky ode dneška platí zákaz dovozu zvířat a výrazně je omezený dovoz potravin. Podle ředitelky veterinární správy Jany Kozákové zatím žádný nepovolený převoz veterináři ve spolupráci s policisty a celníky nezjistili.

Městská poliklinika v Otrokovicích.

Světový den ledvin v Otrokovicích. Bezplatné vyšetření pro veřejnost

Otrokovice - První Centrum domácí dialýzy v Česku loni otevřeli v prostorách otrokovické polikliniky. U příležitosti Světového dne ledvin má možnost navštívit pracoviště také široká veřejnost. Zadarmo, bez objednání a bez nutnosti žádanky od lékaře mohou lidé ve čtvrtek 13. března absolvovat screeningové vyšetření.

Ilustrační foto

Pokles nemocnosti v Královéhradeckém kraji, epidemie chřipky slábne

Hygienici v Královéhradeckém kraji zaznamenali za uplynulý týden 1961 nemocných s akutními respiračními infekcemi a chřipkou na 100 000 obyvatel. Tento počet představuje pokles o 17,6 % ve srovnání s předchozím týdnem. Přesto však došlo k nárůstu komplikovaných případů o dvě procenta. Podle mluvčí krajské hygienické stanice Veroniky Krejčí aktuální data naznačují, že epidemie akutních respiračních onemocnění, smíšeného nechřipkového a chřipkového původu, pomalu ustupuje, ale výskyt chřipky zůstává stále vysoký.

Malý chlapec bojuje se smrtelnou nemocí. Na fotografii je se svou maminkou Veronikou Paloučkovou.

Chlapeček umírá. Češi řeší, zda si léčbu za desítky milionů zaslouží

Jedním slovem otřesné. Tak hodnotí chování některých Čechů babička čtyřletého chlapce, kterému byla diagnostikována vzácná Duchennova svalová dystrofie. Velmi vážné genetické onemocnění, jež vede v důsledku zástavy srdce či dechu ke smrti (mnohdy ještě dětského) pacienta, dokážou vyléčit jedině ve Spojených státech. Cena léčby je ale 80 milionů korun. Lidé v diskusích řeší, zda si zrovna tento chlapec léčbu vůbec „zaslouží“.

Neviděli jste je? Policie pátrá po těchto ženách a mužích ze Zlína a okolí.

Neviděli jste je? Policie pátrá po těchto ženách a mužích ze Zlína a okolí

Policisté na Zlínsku pátrají po těchto osobách. Strážci zákona žádají veřejnost o pomoc při jejich dopadení či nalezení. Policisté zároveň žádají občany, aby v případě zjištění místa pobytu uvedených osob neprodleně kontaktovali kterékoli oddělení Policie ČR prostřednictvím bezplatné telefonní linky 158. K 10. březnu 2025 policisté ve Zlíně a okolí pátrali po těchto osobách.

Ilustrační foto.

Nemocnost respiračními chorobami v Moravskoslezském kraji klesla o 20 procent

Nemocnost respiračními chorobami v Moravskoslezském kraji se v minulém týdnu výrazně snížila. Na 100.000 obyvatel připadalo 1650 případů akutních respiračních infekcí, což je proti předchozímu týdnu pokles o více než 20 procent. Tehdy to bylo 2065 nemocných. ČTK o tom dnes informoval mluvčí krajských hygieniků Aleš Kotrla.

Chov skotu - Ilustrační foto

ČR zakazuje převoz zvířat z Maďarska kvůli nákaze, budou kontroly na hranicích

Od úterý platí zákaz převozu ovcí, koz, prasat a skotu z Maďarska do Česka kvůli výskytu vysoce infekčního virového onemocnění sudokopytníků, slintavky a kulhavky, v Maďarsku. Zákaz platí i pro Slovensko s výjimkou zvířat převážených přímo na jatka a týká se i živočišných produktů. Novinářům to dnes řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). S kontrolami na hranicích pomůže veterinárním inspektorům Policie ČR a Celní správa. V Česku byla naposledy slintavka a kulhavka zjištěna v roce 1975. Chovatelé se v důsledku nákazy obávají zejména utrácení zvířat a omezení obchodu.

Návštěvy v nemocnicích se vrací do běžného režimu

Návštěvy v nemocnicích se vrací do běžného režimu

Nemocnice Pardubického kraje ruší od neděle 9. března 2025 zákaz návštěv, a to ve všech pěti zdravotnických zařízeních, která provozuje, tedy v Pardubické, Chrudimské, Orlickoústecké, Litomyšlské a Svitavské nemocnici. I nadále však prosí o opatrnost a ohleduplnost.

Návštěvy v nemocnicích se vrací do běžného režimu

Návštěvy v nemocnicích se vrací do běžného režimu

Nemocnice Pardubického kraje ruší od neděle 9. března 2025 zákaz návštěv, a to ve všech pěti zdravotnických zařízeních, která provozuje, tedy v Pardubické, Chrudimské, Orlickoústecké, Litomyšlské a Svitavské nemocnici. I nadále však prosí o opatrnost a ohleduplnost.

Z patologie Oblastní nemocnice Kolín. Primář Radim Žalud při práci.

Podívejte se: Navštívili jsme to nejtajemnější místo v kolínské nemocnici

/FOTO/ Detektivové v kriminálním filmu řeší vraždu a čekají na výsledek pitvy, která určí přesnou příčinu smrti. Takovou představu můžeme mít o práci patologa. Podle Radima Žaluda, primáře patologie kolínské nemocnice, který byl Deníku průvodcem po svém pracovišti, je to ale mýtus. Nicméně jejich práce je také někdy detektivka, když hledají příčiny nemocí. Odehrává se však v drtivé většině času pod mikroskopem.

Nestařec (latinský název Ageratum houstonianum) je krásná letnička.

Květy budou hebké jako z plyše. Mexický ženšen vysejte v březnu

Krásně a bohatě kvetoucí Ageratum původem z Mexika a Peru má řadu názvů. Rostlinu můžete znát jako mexický ženšen, nestařec americký, mexický štětec nebo jako květinu z nití. Nestařec se u nás pěstuje jako letnička kvetoucí od června do října. Svými nadýchanými květy různých barev ozdobí truhlíky na balkoně, květinové záhony i skalku. Vhodný je také jako řezaná květina. Kytice z nestařce vydrží ve váze týden.

Mexickou okurku neboli cucamelon můžete bez problémů pěstovat i u nás.

Myší meloun je málo známá superpotravina. Jeho pěstování je snadné i v Česku

Víte, že existuje myší meloun? Cucamelon je malá mexická okurka, která se dá snadno pěstovat i v českých zahradách. Myší meloun se jí říká kvůli roztomilým žíhaným plodům, které vypadají jako malinké melouny. Jsou velké asi jako bobule hroznového vína. Myší meloun chutná jako okurka s nádechem limetky. Cucamelon můžete jíst syrový, je skvělým doplňkem salsy, salátů, koktejlů nebo se dá zavařit jako okurka. Na rozdíl od okurek ho ale netrápí plíseň okurková. Předpěstovat ze semen můžete myší meloun od poloviny dubna.

Kustovnice čínská je považována za rostlinu dlouhověkosti.

Goji, zázračné bobule z Himalájí: Podporují plodnost, srdce i dlouhověkost

Sušené plody kustovnice čínské, známé také jako goji, vypadají jako malé svrasklé šípky nebo červené rozinky. Jsou k dostání i v českých obchodech. Mnoho lidí však neví, jaký zdravotní potenciál se v nich skrývá. Goji je považována za rostlinu dlouhověkosti. Živiny, které obsahuje, mají mimo jiné vliv na zdraví očí, jater a srdce. Skvělé jsou i pro zlepšení imunity či podporu plodnosti, pomáhají při cukrovce a s hubnutím.

MUDr. Petr Vaverka, vedoucí bariatrického centra Nemocnice AGEL Prostějov.

Nemocnice v Prostějově léčí obezitu ve špičkové kvalitě

Prostějovská nemocnice se připojila ke Světovému dni obezity, jehož cílem je zvýšit povědomí o tomto závažném onemocnění a možnostech jeho léčby. Obezita dnes představuje celosvětový problém s alarmujícím nárůstem a je jedním z hlavních rizikových faktorů pro vznik řady chronických onemocnění

Martin Pavlák nemůže kvůli roztroušené skleróze ovládat vlastní tělo ani vídat milovaného syna.

Nemoc vzala Martinovi nejen tělo. Přišel o zdraví, ženu i dvouletého syna

Martin Pavlák si myslel, že má v životě vše, co si přeje a potřebuje – zdraví, lásku i vysněné dítě. O vše ale během krátké doby přišel, když mu byla diagnostikována roztroušená skleróza. Postupně ochrnul na celé tělo. Jak sám říká, nedlouho po zjištění diagnózy se mu rozpadlo i manželství a přestal se vídat s tehdy teprve dvouletým synem, jelikož trávil většinu času v nemocnici.

Vypěstujte si zdravá a chutná rajčata plná vitaminů. Březen je ideálním časem na výsev semínek. Zvládne ho každý a odměnou budou silné a odolné rostliny.

Je čas vysévat: Pěstování rajčat ze semínek zvládne každý

Pěstování rajčat ze semínek je snadné. Zvládne ho dokonce i úplný začátečník. Pokud chcete mít silné a zdravé sazenice, ze kterých budete sklízet skvělou úrodu rajčat, zaměřte se především na správné načasování. Doba výsevu rajčatových semínek právě začíná.  

Neviděli jste je? Policie pátrá po těchto ženách a mužích ze Vsetínska

Neviděli jste je? Policie pátrá po těchto ženách a mužích ze Vsetínska

Policisté na Valašsku pátrají po těchto osobách. Strážci zákona žádají veřejnost o pomoc při jejich dopadení či nalezení. Policisté zároveň žádají občany, aby v případě zjištění místa pobytu uvedených osob neprodleně kontaktovali kterékoli oddělení Policie ČR prostřednictvím bezplatné telefonní linky 158. K 6. březnu 2025 policisté na Vsetínsku pátrali po těchto osobách.

Tisková konference ke Světovému dni ledvin 2025.

Světový den ledvin. Využijte příležitost k prevenci a nechte se zdarma vyšetřit

/VIDEO/ Jsou jedním z nejdůležitějších orgánů v těle. Zodpovídají za odstraňování toxických odpadních látek z krve, udržují vyrovnanou koncentraci minerálů a stálou kyselost vnitřního prostředí, redukují objem vody v organismu a produkují celou řadu hormonů. Toto vše mají v našem těle na starosti ledviny, jejichž správné fungování je nezbytné pro udržení celkového zdraví a pohody. Zvýšit povědomí o důležitosti těchto orgánů a upozornit na prevenci jejich onemocnění se snaží Světový den ledvin, který se každoročně slaví druhý čtvrtek v březnu. V tento den, který letos připadá na 13. března, se po celé republice otevřou dveře nefrologických ambulancí sítě B. Braun Avitum, kde se mohou lidé nechat zdarma vyšetřit.

Jiřina Šlehoferová z Hlohové s lékem, který jí dává naději, že se dožije osmnáctin svého nyní osmiletého syna Petra. Na jednom ze snímků je je se svou sestrou Janou Ulmovou, která je jí velkou oporou.

Nový lék dává naději. Jiřina z Domažlicka tu chce být pro svého osmiletého syna

Jiřina Šlehoferová z Hlohové na Domažlicku, která letos oslaví 38. narozeniny, trpí velmi vzácnou nemocí – Friedreichovou ataxií. Dvě desetiletí byla smířena s tím, že na tuto chorobu není lék a že se její stav bude stále zhoršovat. Vloni jí ale nečekaně svitla naděje, objevil se nový lék. Je však velice drahý. Žena má teď jediné přání – aby jí ho pojišťovna hradila a ona se dožila toho, že její nyní osmiletý syn Petr, o něhož se stará sama, dosáhne dospělosti.